Maatschappij „DE FAAM" - SCHLATMANN Dames-Mantels Kindarmantels Mantelcosiuums Lange Veerstraat 36-38 Telefoon 401 in Fantasie stoffen, Zwart laken, Astrakan, Fluweel, Pelncha en Breltsckwasz. in diverss Stoffen en Kwaliteiten, in Cheviot, Kamgaren, Gabardine en Fantasie. Pelterijen - Blouses - Costuumrokken Peignoirs - Kinderjurken Japonstoffen enz. I flilen zegt niét veel. De morgen Is le een lucifersdoosje te voorschijn. Pro beer Ihet één-, tweemaal, het gaat niet. Meier, geef me vuur. Mijn luci fers zijn nat geworden." Hij knipt zijn zaktoeplel aan. Mijn sigaret is echter vochtig geworden, ze wil óók niet branden. Ik gooi ze weg. Ik gooi mijn vijf-en-twintig si garetten weg. ,/Heb jij een droge?" „Neen, in mijn zak is sedert giste ren alles pap. ik ben heclemaal klets nat. Zou het vandaag droog blij ven Ik haal de schouders op, houd me aan een nat touw vust, dat van een wagen afhangt, en laat mij mee trekken. Klets 1 een douche van cihoco- lade-crême in het ge-zioht. Ik wisch het vuil met mijn mouw uit het ge zicht, Spuw hel zand uit, dat tus- schen mijn tanden knarst. ,,Kiik eens", zegt er een, en wijst in de schijnbaar oneindige verte, „daar komt de regen." De lucht, ontaaglijk in deze vlakte, heeft een koud grijze monumentali teit. Het is als hing daarboven de heele vuile wasch der Titanen, al leen daar opgehangen om ons te ver stikken, om onae opgewektheid en ons humeur stelselmatig den nek orn le draaien. Doze grijze vlakte met haar akkes, waarop het vruchtbare leven gestorven is, met haar grauwe vijvers, haar treurig riet, haar mis vormde dennen, haar nat zand, en daarboven deze ontzaglijke droogzol der van den hemel met zijn smerige, rollende wolkenwasch, en wij daar tegen, deze kleine, dunne stoet op den rnageren landweg. En nu komt de regen uit de verte. Komt. Komt. Daarginds is de grijze wasOli nu tot een groot laken uitgespannen. Daarginds komt hel aan, ons tege moet. Het is als een gordijn, dat naderbij geschoven wordt en het be nevelde uitzicht op de bosschcn en de zachte golvingen van het land verslindt en opvreet. Nader, nader. Dat is het grijze leger van de regen- spoken. Met hun lang haar en lange, slccpqiule gewaden. Het komt nader bij, men hoort het reeds ruischen. Het komt. Wie zal zich daartegen te weer zetten De laatste bi omen van do allee zijn reeds gehuld in het grijs vi het kleed van het spook. Nu het midden van den weg, nu strijkt ons •de natte sleep over het gezicht. We gaan als in een grijze zee, in den blinde vooruit ltust in regen in een afgebrand dorp. Stukken van muren smeulen nog Waarheen te gaan? Men blijft achter zijn wagen staan en laat zich verder nat regenen. Uit den brood zak haalt men een stuk nat kommies brood te voorschijn. Het verbrokkelt tusschen de vingers. Men eet het desniettemin en «let, in gedachten v< zonken, hoe iemand langs dpn weg zit te grijnzen. Ge vraagt u af vat wil die,kerel daar langs den weg? Waarom zit die daaj in het kletsnatte gros te lachen Damrbij is bet een Rus. Het is een doode. Achter hem smeu len de zwarte puinhoopen. En hij zit u daar met zijn verglaasde oogen aan tc grijnzen. Van uw helm druipt en siepelt het u in den nek, een beekje loopt langs den rug, de kuiten af, in de schoe nen. Moest men de schoenen eigen lijk niet eens omkeeren Verder hotst de stoet Het regent, Het regent. De handen heeft men dicp'in de zakken. Uit de mouwen loopt het water in de zakken Daar binnen zijn meertjes, waarop ge knakte sigaretten, -zakdoeken, touw tjes. chocolade en allerlei andere bruikbare voorwerpen drijven. liet regent. Het regent. Van uw helm loopt u een zwarte soep het voorhootd en langs de neusvleu gels in den mond. Uw rug, uw schouders kleven aan de kieeren vast. Uw kuiten zijn verkleumd. In de schoenen kletst en siepelt de mod der En dan, als het begint te scheme ren. wordt in de verlaten streek halt gemaakt. Aan den rand van een hoog donnenboach. „Tenten bouwen. Koken." l)e sergeant-majoor roept„Een half uur van hier. haJf links door het bosch, kan men water krijgen. Daar staan drie huizen. Vooruit, wa ter Halen en koffie koken." Eenigen gaan met emmers weg en verdwijnen in den regennevel, die om liet bosch hangt. De anderen slaan een bivak op. Natte tentbanen worden uitgespannen. Palen inge slagen. Men schept aar-de op de pun ten van do tentbanen en legt takken op het doek, opdat de regen er niet zoo gauw doorheen komt. Stroo, dat men heeft meegebracht, wordt in de tent gestopt. Men haalt kook- en eetgerei. Bij de proviandwagens verdeelt de foerier met zijn dikke ronde, roode, klets natte handen vleesch en commies brood, dat reeds half doorweekt la. De meeaten zijn reeds onder de tent weggekropen om bescherming te zoeken tegen den regen. Niemand heeft lust om te koken. Men is afge stompt. Daar komt de sergeant-majoor. „Laat niemand wagen", zoo roept hij met zijn commandeer-stem, „te gaan slapen vóór hij gegeten heeft". We liggen in een nauwe tent, door elkaar heen. Niemand ziet wat van den ander. Ik lig met mijn gezicht naast de laarzen van een dikken kameraad. Onmiddellijk snurkt hij, de gelukkige. We liggen door elkaar, omdat men zich een plaatsje uitzoekt, waair hot 't droogst is. Op mijn borst vallen voortdurend druppels, omdat de ten tb aan een scheur heeft. Gehaast, bedrijvig gaat het, drup. drup, drup. Hier kan men niet met het gezicht liggen. Naast de laarzen van een kaïnerand het gezicht te hebben, is ook niet verkwikkelijk. Hem drupt het ik hoor het op den neus. En dat bezorgt hem een onrustigen slaap. 11 ij draait zich om en stoot me daarbij zijn hak tusschen de tanden. Ik draai me zoo, dat liet me op den rug druipt. Hu, wat is het stroo hier nat onder mijn gezicht. Ik heb het ellendig koud. Een ander hoor ik met de tanden klapperen en vloeken. Desniettemin hangt hier een vochtig warme lucht, waarin men bijna stikt. Zal ik er maar weer uit gaan Ik hoor, hoe de regen onophoude lijk op de gespannen tenlbaan trom melt. Dat maakt een merkwaardig leven. Hc-t regent, het regent. Om ons heen ruischt het bosch onstuimig. Het steunt, kraakt, maakt lange ge luiden. Ik doe bet toch, ik ga er uit. Onder deze tent stikt men. Ik kruip rond. Wel beroerd, waar is nu de uitgang? Voorzichtig kruip Ik over de kame raden heen. „Blijf toch stil liggen, kerel 1", knort er een. Een ander trap ik op de hand. Ik kan or niets aan doen. O. hier is de uitgang. Pk kruip naar builen. Daar ligt het wachtvuur, rood in den nacht. Het smeult In het dia man t-gesohitter van verlichte regen druppels. Zwarte gedaanten er om heen, met wild stoomende jassen. Be vende handen en knieén warmen zich. Maar eens komt er toch weer een dag. dat de zon het spokenleger van den regen verstrooit, de vuile wasch van den hemel wegschuift. Dan prijkt een regenboog aan de lucht in do schoonste kleuren van het para dijs, lachend rood, groen, violet, oranje... en door de poort van do zen regenboog trekken de soldaten binnen In hot nleuwë, 'goede hu meur Do luohtaanval op Luxemburg. Hierover wordt uit Luxemburg o. m. aan do Tijd gemeld: „Ruim een jaar was het in het groothertogdom rustig, toen den 3d en October de bevolking werd opge schrikt door het gesnor van vliegma chines. In een oogenblik gingen deu ren en ramen open en onmiddellijk daarna hoorde men knallen. Men begreep onmiddellijk, dat de stad mot bommen bestrooid werd, doch eerst tegen den middag kon men zich rekenschap geven van de schade; welke de vliegers aangericht had den. Hot aantal vliegers kon niet vastge. eteld worden; sommige personen be weren pertinent drie ééndekkers en één tweedekker gezien te hebben, ter wijl anderen zeven of acht machines over den Limpertberg naar de stad hebben zien vliegen. In het geheel zijn, naar bekend is, zestien bommen geworpen. Bij de „Theaberplatz" werd een 32-jarige verkoopster door een splinter getrof fen en ernstig aan het been gekwetst. Een andere bom veroorzaakte brand in een woonhuis. De grootst© schade werd aangericht op de zoogenaamde Corniolio, uchter de pastorie van de Saint Michel, waar eenige militaire muzikanten met burgers bijeen ston den, toen plotseling de vliegmachines passeerden. Voordat men tijd had zich te bei-gen, werd de bom geworpen, welke met een enorme kracht ontplof, te Door den luchtdruk werden vt-r. schillende personen weggeslingerd; twee muzikanten en één burger wer den gewond. Eén der militairen kreeg een gecompliceerde beenbreuk en l>e- vindt zich nog steeds In het hospi taal. Ook de internationale Bank moest het ontgelden, zonder evenwel ernstig te worden beschadigd. Op een andere plaats werd de kabej van de electrïscho tram geraakt, waardoor het tramverkeer twee uren lang storing ondervond. In Clausen zijn eveneens twee bommen terecht gekomen. Eén viel in een grooten tuin en vernielde er de broeikassen; deze tweede viel in ecu weide en kwam niet tot ontploffing. Twee andere bommen vielen op het Ilolleriche- kerkhof, dat aan het spoorwegempla cement grenst. Ook ontplofte een bom, zonder scha de aan t.e richten, op een afstand van nauwelijks 100 meter van het bcn- zine-dopót van de Petroleum Cy. aan den Ccssingerberg. Natuurlijk veroorzaakte deze vlie geraanval groote opsdtudding. Ieder een was op de been, om do plaatsen waar de bommen gevallen waren, te bezichtigen. Ook van het platteland kwamen vele nieuwsgierigen." Uit Engeland. DE WERVING. Reuter seint uit Londen: De arbeiderspartij heeft een mani fest inzake de werving uitgevaardigd, waarin het heet: „Een zorgvuldig voorbereid© aan val heeft na 14 maanden oorlog do Duitsche troepen in België, Frankrijk, Polen, Turkije en de Balkanstaten gebracht. Wij houden ons overtuigd, dat Duitschland bereid is, elk land in 't conflict te betrekken ter bereiking van zijn (loei. Door liet stelsel van vrijwillige dienstneming hebben wij groote legers op de been gebracht om den aanvaller het hoofd t© bieden, ©n wij kunnen met trots op hun verrich tingen wijzen. Wij zien echter in, dat, wil het beginsel van vrijwilligheid gerechtvaardigd blijven, op zijn minst 30.000 recruten per week moeten wor den aangeworven om onze legers go noegzaam op sterkte te houden, ter bereiking van zoodanige overwinning dat de wereld bevrijd raakt van de vrees voor de militaire geweldenarij, die Duitschland haar zou willen op leggen. Er zijn op het oogenblik tienduizen den mannen in den lande, die den leeftijd en de geschiktheid bezitten voor don militairen dienst, voor wie uitrusting en munitie gereed zijn, zender dat ze zich onder de wapenen hebben begeven. Wij doen een beroep Op hen om onverwijld hun aandeel van den last op zich te nemen, niet alleen omdat zij daardoor hun eigen belangen verdedigen, maar omdat, zij do levensbelangen van hun land zul len behoeden. Wij weten, dat een ne-, der laag voor ons niet alleen' zou be- teekenen liet verlies van ons zedelijk overwicht als natie en de zekerheid dat d.e a Ir ij-d na enkele jaren zou worden hervat, doch bovendien hel verlies van die persoonlijke vrijheden en voorrechten, die na eeuwenlange inspanning zijn verworven. Sluit u daarom thans aan als vrij willigers, ter verdediging van uw land en alles waar het om gaat". Sportpraatje Overzichtje. Tien jaar sport. De vrij© Zaterdag middag. Hockey in Haar lem. 'n Kalme Zondag. 't Gaat nog maar niet met Haarlem. Den eenen Zondag krijgen de voor hoedespelers de schuld, oen volgenden keer heeft de tegenpartij ongewoon veel bof gehad, dan weer is de sa inenstelliiig van 't team niet in orde, maar met dit al heeft de club van den Schotenveg 't dit seizoen nog maar tot één punt kunnen brengen. Waar de fout schuilt? De geleerden zijn 't er niet over eens, of aan de voorhoede dan wel aan de mdddenJinle iets ha pert. Haarlem heeft nog te weinig thuis gespeeld, dan dat 'ni eigen oordeel hier neergeschreven kan worden, maar toch geloof ik, dat zij, die aan de Rood broeken gemis aan samenwerking verwijten, zoo heel ver van de waar heid niet af zijn. Wat al wijzigingen heeft de voorhoede bijvoorbeeld al niet ondergaan. Bijna geen enkele van de Haarlemmers is een vriend van doorgevoerd combinatiespel Pn wanneer iedere wedstrijd nu nog met een andere opstelling gespeeld wordlt, komt er heelemaal niets van terecht. Nu d© competitie begonnen is, moet 't elftal gereed zijn en zelf in de eerst© plaats vertrouwen heb ben in eigen prestaties. Dat voort durend veranderen in voorhoede en middenlinie is 't bewijs van bitter weinig vertrouwen op de gezamenlij ke krachten, 't Zal dan ook héél pret tig zijn, wanneer in plaats van het slappe figuur dat Haarlem tot nu toe geslagen hooft, een pittig roodbroe- ken-elftat Sparta morgen goed partij geeft, als 't kan met 'n nederlaag naar de stad aan d'e Rotte terugstuurt, iets, dat heelemaal niet onmogelijk is, want ook Sparta is dit jaar naar hot schijnt niet erg gevaarlijk. Natuur lijk blijft oppassen'voor den vleugel- v. d. Wolk-Ruffelse aanbevolen en de heele Sparta-verdediging zit hecht in elkaar, maar als de Haarlemmers .willen, hoeven ze niet voor een nederlaag te vreezen. Het weekblad „De Sport" bestaat 10 jaar. 't Feit is herdacht in een ju bileumnummer, waarin de voornaam ste medewerkers jubileums-artikel tjes geschreven hebben. Natuurlijk getuigen ze allen van. den omvang dien de sport in de laatste tien jaar genomen heeft, een uitbreiding, die j niet alleen in de sportbladen, maar zeker ook in de dagbladen te bemer ken is geweest. Alles doet tegenwoor dig aan sport en wil erkend worden. „Stemmen uit het Zuiden" spreken in de sportbladen even goed als cor respondenties uit 't hooge Noorden, 't Zuid-Westen heeft oen eenste klas- competlti© en hij den wodstrijd Vi tesse-Quick waren G 700 Nijmeeg se he supporters van do partij, 't Moet voor Iemand, die tien Jaar fang den groei heeft meegemaakt van dc sp. >rt, eon eigenaardige gedachte zijn, dat, waar zoo kort geleden 't voetballen misschien door enkele honderden werd beoefend, dit spel nu duizenden beoefenaars en tienduizenden enthou siasten telt. Van hun ervaringen in die tien jaren schrijven de leiders, de heer F ra enkel en de bekwame Interviewer en Jan de Rijmer, terwijl ten slotte Etly zoowaar ook weer eens op het tooneol verschijnt, en in een viertal sonnetten haar oude liedje zingt. N'u over eportbladen gesproken wordt, mag meteen de aandacht ge vestigd worden op een pleidooi van Leo Lauer in de „Revue" voor den vrijen Zaterdagmiddag. Wij, Hollan ders, aldus is de strekking van 't artikel, zijn een eigenaardig volk. Buitenlanders na-apen is ons n lust. Wplmi, nog altijd heeft men nagela ten een gebruik uit Engeland over to nemen, waartegen heel wat minder in te brengen zal zijn dan tegen alle mogelijk© dwaasdoenerijtjes u.l. den vrijen Zaterdagmiddag. Tallooz© lie den hebben op sport tegen, orndat die uitsluitend op Zondagen beoefend wordt en belangen van religieuzen aard op zijdo dringt. Kan, zoo wordt gevraagd, niet een samenwerking be tracht worden tusschen hen, die voor ziele- en die voor lichaamsheil te zorgen hebben Een actie, om den vrijen Zaterdag middag te verkrijgen, zooals die in Engeland bestaat, zal in alle kringen succes hebben, zoo eindigt 't stukje. Wi© weet wat gebeurd is, als we wéér tien jaar verder zijn. Misschien is de heele voetbalsport dan aan 't tanen, zooals ook 't wiel rennen na een glorietijd allerdroe vigst aan 't aftakelen is gegaan. De kenners zeggen, dat voor korfbal een schoon» toekomst is weggologd. Het ziet er, hier ter stede althans, nog niet erg naar uit. 't Publiek loopt nog niet hard naar de wedstrijden, die iederen Zondag gespoeld worden, maar dat kan komen, als dc korfbal lers bewezen hebben, dat hun sport even aantrekkelijk is als voetbal. Dat schijnt zo nu nog niet te zijn. De korfballers kunnen zich troosten met de gedachte, dat 't met hookey pre cies zoo gesteld is. Daar kijkt ook niemand naar om. Maar wordt voor korfbal op voldoende wijze en met loffelijken ijver propaganda ge maakt, dat is met hockey niet 't go- val. Er is iets ontstemmende in het feit, dat over 't algemeen voetbal be schouwd wordt als dc sport voor 't groote publ'ek en 't hockeyspel voor enkele bevoorrechten gereserveerd blijft. Maar de gevolgen zijn hier ter stede niet uitgebleven. De wenseh van Haarlem, om met den anderen eerste klusser samen te gaan voort aan, zal wel niet *t gevolg zijn van 't zich sterk voelen der club. De Haar- lemsche I-Iockeybond zodkt samen werking met de Amstordamsohe. Two© dingen, die er op wijzen, dat 't met de populariteit van deze sport, die toch oen tweelingbroer van voet bal is, zuinigjes is gesteld. Niet om 't spel zelf. Dat is interessant genoeg, dikwijls van fijner techniek dan de siriid van 't bruine monster. Moet ten slotte nog nabetracht wor- Jen, dat de militaire sportfoesten die Woensdag gehouden zijn, bewezen hebben, dat or in 't leger voor de ath- letiek zoo groote animo bestaat Noodig is 't niet. De opkomst van 280 deelnemens bewees dat wel, maar het feit mag met vreugde toch even ge constateerd worden. De dag van morgen brengt weinig bel angwek kends. H. P. C. moet in Utrecht do zaken niet te gemakkelijk opnemen. Over Haarlem—Sparta is reeds gesproken. I Haarlem heeft de 14 van verleden jaar goed te maken. H. B. S.—Quick, V. O. C.—II V. V. en D. F. C.—U. V. V. zijn drie groote mysteries. Als we de thuisclubs eens een kleine kans om te winnen gaven Rechtszaken AUTO-ONGEVAL. Voor de rechtbank te Amsterdam is behandeld de zaak tegen den 3ö-jari gen aannemer A. de G. v. d. II., ge boren te Haarlemmermeer, beklaagd ter zake dat hij te Amsterdam in den namiddag van 20 Mei op den Over toom met een door hem bestuurd 4- vvielig motorrijtuig, rijdende Iri de richting Amstclv.weg, zeer roekeloos en onvoorzichtig, zonder iriachtne- ming van de in dezen geboden voor zichtigheid, terwijl een motorwagen met bijwagen van de Gemeente-tram, gaan do eveneens in de richting Am- stel veenschen weg, aan de halte Ge rard Brandstraat op de rechterrails stilstond, dezen tramtrein aan de lin kerzijde, derhalve op don linkerkant van dien openharen rijweg met een flinke vaart is voorbijgereden, door welke wijze van rijden aan hem, ver dachte, het gezicht op de personen, dóe komende \an de rechterzijde van den Overtoom die straat vlak voor den tramtrein, overstak*^ benomen werd en aldus rijdende den 11-jarigen Jo- han Hero Halm, die, komende, van de rechterzijde, den Overtoom over stak, v»ak voor dien «tilstaanden tramtrein met zijn motorrijtuig heeft aangereden en overreden, waardoor bij dien joiyren een schedelbreuk eo verbrijzeling van een gedeelte der schors Van de groote hersenen ter linkerzijde veroorzaakt is geworden, tengevolge van welke verbrijzeling en daarmee gepaard gaande blooding in ©n rondom de hersenen, genoemde jongen eenige uren na de aanrijding is overleden. In deze zaak waren gedagvaard 10 get. o. w. twee geneeskundigen en 4 getuigen A décharge. Als verdediger trad op Mr. Ber- lage. Het O. M. ©lachte twee weken hechtenis. Stadsnieuws II EINZE. „Ons wordt medegedeeld, dat hef dubb. mann. kwartet „ITeinze", da zijne repetition door de mobilisatie tij delijk slaakte, deze weder hervat des Woensdagavonds met eenige wijziging in de leden, onder leiding van den heer N. de Zwager." Letteren en Knnst GLASNIJ VERHEID. Het eerste nummer van de serie' „Adressen van fabrieken in Neder land", Is thans verschenen. Hierin worden de adressen van alle fabrikan ten bij de Glasnijverheid opgenoemd. Stcomvaartbcrichfen STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Het st Batjan (thuisreis) is 7 Octó ber Perim gepasseerd. Tiet st. Koningin der Nederlanden (thuisreis) vertrok 7 October var Port Said. KON. NED: STOOMBOOT-MIJ. liet st. Orion, van Rotterdam naar Swansea, pass. 6 October Dungenoss. Het st. Calypso arriveerde 7 Oct van Patra© te Amsterdam. Het et. Fortuna arriveerde 7 Oct van Spanje te Amsterdam. ROTTERDAMSQHE LLOYD. Het st. Arakan (uitreis) passeerde 6 October Perim. Het st. Insulin de vertrok 8 Oct. v. Rotterdam naar Batavia on was t& 4 uur 15 min. voorm. in zee. Het st. Jacalra, van New-York naai Java. arriveerde 5 Oct. te Port Natal. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Delfland vertrok 7 Oct. van Amsterdam naar Buenos-Ayrea. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Hel st. Orestes van Java n. Liven pool, pans. 5 Oct. Gibraltar. Het st Dardan-us, van Java naar Amsterdam, vertrok 4 Oct. ran Port-, Said. Door vroegtijdige inkeopen, zijn wij er In geslaagd voor dit seizoen wederem eene uitgebreide coliectie samen te stellen van vanaf de kleinste tot de grootste maten. Tevens eene ruime Sorteering:

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6