DE LANDING DER GEALLIEERDEN TE SAL0N1KI. Via Sofia verneemt do Kölniach® Ztg. uit Saloniki, dat daar geen nieu we troepen zijn geland na de eerste ontscheping van 7500 man. Ook zijn geen voorbereidingen getroffen voor eon opmarsch naar Macedonië. Men heeft algemeen den indruk dat de ge heele onderneming voorloopig althans niet op groote schaal teai uitvoer zal worden gebracht. T LEED DER ARMENIüRS. We lezen in de N. R. Ct.: De Neue Zürclier Zeitung ontleent nan den brief van een ooggetuige uit Saimast de volgende bijzonderheden over de. moordpartijen onder de Ai*- Nadat wij eonige dagen rondge dwaald hadden, kwamen wij einde lijk aan het dorp Pajatsjoek. Bij het binnenkomen van liet dorp waren wij .verbaasd over de doodelijke stilte, die er heerschte. Men zag slechts honden op straat. Deuren en vensters waren ingeslagen; slechts weinige huizen waren onbeschadigd. De kei'k van het dorp was geheel vernield en ontwijd. De Turken hadden de klokken en ai les wat zij in de huizen vonden, weg genomen. Het was hartverscheurend, die puinhoopeoi te zien. Toen wij het dorp verlieten, om iets over he't lot van de bewoners te vernemen, vonden wij slechts lijken, verminkt en met opengereten buik, verminkt en met stand langs den vvog geworpen. Meat zou nooit geloofd hebben, dat mon- schen zulke gruwelen kondan plegen. In het dorp Dilliintui ontmoetten wij eenige kameraden, die ook moeite etc. den, orn hun familie te 2oeken. Zij Jioten ons de lijkon van kleine kin deren zien, die de Turken gedood ha.L den. Een groot aantal lijken waren in de waterputten geworpen; andoren .was het hoofd afgehouwen of de Huid afgestroopt. Men zag de sporen vau ongeloofi ijke wreedheid aan de lijken van jonge meisjes; het is mij onmoge lijk, bijzonderheden te vermelden. Dit jaar was de oogst zeer overvloe dig geweest, en de vreedzame bewo ners handen genoeg, om to leven. Dn alles is vernietigd. De Turksohe pas ja's lieten do huizen plunderen, om die daarna aan de Turken over te lnlen. De gastvrije bemiddelde Arme niërs ,die altijd voor de behoeïtigen gezorgd hadden, waren nu zeiven ge noodzaakt, om een stuk brood te bede. Ion, om niet vau honger te moeten sterven, zoodat de heele rijkdom van de Armeniërs, alles wat ïnui sedert 3000 jaren toebehoorde, volkomen ver nietigd is". Ter Zs®. DE DUIKBOOTENOORLOG. Reuter eeint uit Londen Do treiler Vulture uit Grimsby is in de Noordzee gezonken. Men gelooft dat de bemanning van 10 koppen verdronken is. Drie lijken zijn gevon den. IN DE OOSTZEE. t oiÉIbureau meldt uit Stock holm Het „Aftonblad" bevat het verslag van den kapitein van de „Germania", die vertelde, dat oen EngoLsche duik boot dat stoomschip nog' binnen de Zweedsche territoriale grens ver volgd had. De bemanning van de duale- boot ging daarna aan boord van het schip, richtte in het inwendige ver woestingen aan on beproefde ook, het schip en de lading in de Jucht te la ten vliegen. De uitkomst van het offioieele on derzoek is nog niet bekend, maar als deze inbreuken bevestigd worden, zou men, naar het blad opmerkt, met een bijzonder ernstig geval van schen ding van do suuvereine rechten van Zweden te doen hebben. „Beriingake Tidende" verneemt uit Trcllcborg De kapitein van liet Harn- burgschc atoouiscnip „Gutrune" ver telt, dat hij, toen zijn schip in den grond geboord werd, er getuige van was, hoe een Engelsche duikboot het Duitsche stoomschip „Germania" ver volgde. Do bemanning van de „Gutruno" kreeg ruimschoots tijd om van boord to gaan, zoodat zij nog verschil lei; tie dingen van waaide kou redden. De „Gutrune" werd daarna door de duik boot naar den kelder gezonden. Het schip zonk in drie minuten. Het „Svens-ka Tclograntbyrau" meldt, dat de Zvveeds-ciio regooring baar gezant te Londen heeft opgedra gen, tegen de schending van de onzij digheid van Zweden door een Engel sche duikboot in de Oostzee verzet aau te tec-lcen en. Uit Duitsohland. EIGENDOMMEN VAN ONDERDA NEN VAN VIJANDIGE LANDEN. T WoLffbureau seint uit Berlijn: Nopens de uurigifte en inbeslagne ming van vermogens van onderdauen van vijandelijke landen betoogt de Norddcutsclie, dat de Engelsche, Fransche en Russische regeeringen een reeks maatregelen hebben getrof fen, die ten doel hadden de hand te leggen op alle Duitsche vermogens dis binnen het beroik van hun macht waren. Volgens verklaringen, die ver tegenwoordigers van do regeeringen In Frankrijk en Engeland gedaan hebben, bestaat het plan dat vermo gen als pand bij de toekomstige vre desonderhandelingen te gebruiken,. De Duitsche regeering heeft bij allo kwesties, dio uit schending van Duit sche particuliere rechten door de vij andelijke regeering voortvloeien, hot beginsel gevolg»!, dat tegenmaatrege len bij wijze van vergelding, maar dan ook alleen wedcrvwrgeldtngs- mao. (.regelen, geoorloofd on noodlg lijken. De vijandelijke landen moeten goed begrijpen, dat het Engelacho. Fransche en Russische vermogen, dat zich* in Duitsche handen bevindt, in zijn geheel bedreigd U, wanneer de regeeiingen van die staten tegen de Duitsche vermogens, dio in hun macht zijn. maatregelen nemen. Daar om aarzelt de Duitsche regeering ook niet langer, om de manier waar op liet vijandelijke buitenland het ge heide Duitselie vermogen behandelt, mot de inbeslagneming on het verlan gen vein aangifte van he! gelieelé vij andelijke vermogen ln Dultschland te antwoorden. TEKORT AAN ONDERWIJZERS. In Dultschland is nu reed6 het exa men voor onderwijzeres afgenomen, dat anders eerst in Mei zou plaats vindon. De geslaagden worden onmid dellijk geplaatst, omdat er groot ge brek is aan personeel, nu er zoo vole onderwijzers opgeroepen zijn. Uit Engeland. DE D1ENSTPLICHT-QUAESTIE. De „Daily News" verneemt, dat de qüaestie van den dienstplicht in den ministerraad is besproken en dat de ministers die voorstanders van dienst plicht zijn, van plan zijn, de discus sie te hervatten en op oen beslissing aan te dringen. Zij hopen eenstem migheid ten gunste van den dienst plicht te kunnen verkrijgen, maar of, Indien dat niet mocht gelukken, en kelen van hen zullen aftreden, is niet bekend. De heoren Churchill en Cur- zon zijn thans de meest vurige voor standers. Lloyd George heeft een meer ge matigde opvatting, hoewel hij zijn sterke geneigdheid ten gunste van den dienstplicht niet onder zich houdt. De voorstanders gelooven dat lord Kitchener nu meer overhelt bot hun zienswijze dan een maand ge leden. Do ministers, die voorstan ders zijn van dienstplicht, vragen niet onmiddellijke invoering op grond van den toestand in den Balkan ,maar op grond hiervan, dat lord Kitchener niét er in zal slagen de noodïge man- nan volgons het vrijwillige stelsel te verkrijgen. Dit argument verbaast de meerderheid van het kabinet, omdat pas onlangs de n euwe benoemde lei der der reorutocring, kxvt Derby, de leiders der vokvereenigfngen heeft gesproken over de regeling van een nieuwe wervingscampagne. De tegen standers van den dienstplicht in het kabinet echter merken op, dat déze campagne wel oen 3-5.000 reeriiten per week zal kunnen leveren. Hiertegen verklaren dan weer de vorstanders, dat het tijdstip nedsrt, waarop de industrieën van het laisd niet vorder door recrubeering kun nen worden ontdaan van arbeids krachten, zal niet de productieve kracht benadeeld worden. Dan zou het financieren van de geallieerden in gevaar konron en tevens zouden inlandsche moeilijkheden kunnen ontstaan. DE DARPAN ELLEN-Q U A EST IE. Eenige liberale Lagerhuisleden heb ben besloten aan de regeering te vra gen oen commissie in te stellen, die een onderzoek zou moeten doen naar den aanvang, do doorvoering en den toestand vau de campagne aan de Dardaneilen. Uit FrankHjk. SAMENWERKING TUSSCHEN DE ENTENTE. Maurice Barrès geeft in de „Echo de Pari9" niet onduidelijk le ken nen, dat naar zijn meeuing Italië r de gemeenschappelijke zaak niet doet wat het moest doen een gevolg hiervan, dat de leiding en verdeeling van arbeid niet in de handen van een krachtlgen oppersten <eiiten te-krijgs raad berust. Italië moest thans zijn legers beschikbaar stellen voor een actie op den Balkan; dfkar ligt voor het oogenbiik liet voornaamste doel. Italië moest aan zijn legers een ander object aanwijzen dan het Isonzo- front, waar zij slechts zwakke vijan delijke 8trijdkraohten vinden. Geen der geallieerde mogendheden kan denken aan verweizenlijking van haar eigen plannen vóórdat de ge meenschappelijke vijand afdoende is verslagon. Eerst na de volledige ne derlaag van Duitschland kan men den buit verdeclan. De voldoening van ieders particuliere belangen 13 onder geschikt aan. het gezamenlijk succes. En daarom kan Italië thans in den Balkan do beste diensten bewijzen, Rusland, Engeland noch Frankrijk kunnen daar boter slagen dan Italië. Welke armzalige en onvoorzichtige wijsheid zou den Italianen raden don gehoelen winter te dommelen en met halfgesloten oogen naar Triest te staren? Het is hoogst verkeerd, daar er thans geen orgaan bestaat, dat be paalt wfiar en wanneer de verschil lende strijdkrachten moeten worden aangewend. We hebben een prachtig bureau voor anti-Duitsche propagan da dat ia waar. Maar het. zou on eindig beter zijn, wanneer wij en on ze bondgenooten ons op dezelfde wijze pp de hoogte hadden gesteld van het geen beslist noodlg is om cmze ver schillende nationale wenschen te ver wezenlijken, die, de een zoowel als de ander, ondergeschikt zijn aan de gemeenschappelijke overwinning. 'Noodig is, dat de verscheidenheid an onze diplomatieke helangen onze militaire actie niet verzwakt en het gemeenschappelijk succes in gevaar brengt Volgens een weloverwogen plan moet een vaste leiding onze strijdkrachten verdeelen eo samen werking brengen in onze actie. Alléén op die voorwaarde kunnen wij reke nen op een goeden afloop. KEN WIJZIGING IN HET MI NISTERIE. Jlavas seint uit Parijs: „In den mi nisterraad die Woensdagmorgen op hei. Elysée is gehouden, heeft Vivinni medegedeeld, dat Delcaasé hem zijn ontslag als minister van buitenland- schfi zaken had gevraagd. Het ontsl&g 13 verleend. Vtviani zal do portefeuille van bul ten! ondseho zaken bij het voorzitter schap van den ministerraad nemen". Uit Parijs wordt nog aan de N. R. Ct. geseind: „Het lijkt waarschijn lijk, dat het aftreden van Delcassé de Fransche politiek ten opzichte den Balkan niet zal wijzigen. Salo niki schijnt voorloopig hel concentra tiepunt voor (die geallieerde troepen te moeten blijven". Uit Rusland. DE WIJZIGINGEN IN DE REGEERING. De „Daily Telcgr." meldt uit Peters burg, dat nog meer wijzigingen in het kabinet spoodi,',' worden verwaohl. Het heet dut de minister van land bouw, ICrivosjein, de minister van on derwijs Iquatref en de controleur generaal Haritonef, al on ontslag heb. ben genomen, maar dat tot dusver dit ontslag niet is aanvaard. De laatst genoemde dis als vusschenpersoon dienst deed tusschen het kabinet en. het parlementaire blok, schijnt editor bij zijn aftreden te willen blijven, waarbij hij slechten gezondheidstoe stand als dringende reden aangeeft. In ondergescliikle regeeringsposten hebben ook tal van veranderingen plaats. Verder wordt aan de „Daily Tele graph" nog bericht, dat Alexander Volzhin benoemd i3 tot Opperpnocu- rator van de Heilige Synode. Naar men verneemt, is van hem de wet afkomstig, waarbij de woon rech ten van do Joden worden uitgebreid. Uit China. MONARCHIE OF REPUBLIEK. De Chineesche legatie in Den Haag deelt aan de -pers het volgende mede: Bij de revolutie van 1911 werd in China de republiek uitgeroepen ter vervunging van het Mantsjoe-keizer- rijk, dat omvergegooid werd, niet orn hot monarchale stelsel, maar veeleer wegeus de vreemde afkomst der dynastie. Het republikeinsche stelsel bestuat nu sedert vier jaar. Het Chine9Sche volk dat sinds duizenden jaren on der een geheel ander bewind loefde dan het tegenwoordige, gewendt er zich niet aan en twijfelt aan de mo gelijkheid van een duurzamen vrede in eigen land. Vandaar dan ook het denkbeeld van een terugkeer tot de monarchie. Een politieke partij heeft zicb onlangs gevormd met het doei, dit denkbeeld te verspreiden, en beeft de bijna algemeene instemming ver worven van alle andere partijen eveneens van de centrale en provin ciale, burgerlijko en militaire amb tenaren. het leger en de liandels- vercenigingen. Reeds twee maal is aan het Wet gevende Lichaam te Pekuig een ver zoekschrift aangeboden door de volksvertegenwoordigers uit alle provincies, beoogende het zoo ver te brengen een rechtstreekschc Yraag tot hot voik te richten, opdat men de werkelijke en overheersehende mec- ning van de geheele natie zou loe ren kennen. De Wetgevende Kamer heeft deze wenschen in overweging genomen en heeft den 6den October j.l. een wet aangenomen, die aan de regeering de machtiging geeft, een plebisciet te houden, ten einde te kunnen besluiten, of de Republiek gehandhaafd moet worden, of wel de Monarchie hersteid. Deze wet is af gekondigd en de uitvoering is bin nenkort te verwachten. In deze omstandigheden beperkt de regeering zich er toe, geheel bin nen de grenzen der wet en in over eenstemming met de wenschen van het volk to 'handelen. Zij waakt met de uiterste voorzichtigheid en spant allo krachten in voor de handhaving van orde en rust in het land. Het mag verondersteld worden, dat. door deze voor China zoo uiterst gewichtige qüaestie, waarvan zijn bestaan en zijn voortdurende veilig heid in de toekomst afhangen, aldus t i behandelen, de beste oplossing zal verkregen worden, zonder vrees voor wanorde en ongeregeldheden. Stadsnieuws ALGEMEENE VEREEN1G1NG VOOR BLOEMBOLLE N€ U LTUUR. De afdeeluig Haarlem van de Alg. Veroen. voor Bloembollencultuur ver gadert Donderdag 28 October. Punten van behandeling zijn o.a. hot stelien van een caudidaat als voorzitter van het hoofdbestuur en twee candidaten voor het lidmaat schap van het hoofdbestuur en be spreking van eventueele voorstellen voor do alg. vergadering in Dee.em.hor. Rijwieldiefstal. Voor de Marla-stichting in de Kam- peilaun had de cavalerist J. Woens dagavond zijn rijwiel laten staan. De fiets waa verdwenen, toen liij haar weer wilde nomen. COMITé" VOOR ONTWLKKEL1NO EN ONTSPANNING VAN DE GEMO BILISEERDE TROEPEN. Do aideeling „Voor de forten" van bovengenoemd Comité heeft heden avond de eerste uitvoering „voor de forten" georganiseerd op lort Spaarn- dani Zuid. „Cremor" voert drie blijspelleljes op, n.I. „De öOhoolrijdster", ,,'t Hoed je" en „Een kop thee". SCHIMMEN. 't Is niet gebleven bij de teekenzaal van ,,Kuns; zij ons Doel", evenmin bij 'l atelier van Kruyder en Heitoo iu tiem artistieke nagedachtsnis zelfs niet bij de foyer van de Kroon... voor schouwburgzalen voert Donokar clions zijn sühiminen9pölen op. De belang stelling is te groot gewonden voor lor kalitottjes, waar comfort en ruimte onbekende zakon waren. Daarom zijn zalen met tooneelen en netjes gerijde stoelen, waar deftige kellners tus schen wandelen de plaatsen gewor den. waar 't spel van wit en zwart wordt vertoond. Dat is zoo de buitenkant. Ook op ander gebied is veroudering te ba speuren geweest, 't Schimmenspel was Indertijd voor allen tets nieuws 't Moest bij 't publiek er in gebracht worden. Zou 't lukken? Ja. neen... de aarzeling was roo goed te merken bij dio eerste opvoeringen, nu misschien vier jaar geleden. Veel kreeg je toen voor je gulden. Eerst de geschiedenis van de schilderkunst in beeld en tekst van don teekonaar, met zang van Jan Bronner en piano en viool on al die zaken, die nóg onafscheidelijk zijn van de opvoeringen. En als de pauze Juist was-ingetreden kreeg je weer "n klein pauze schimmenspelletje hoe 't heette weet ik niet meer, rnuar er kwam wat van Parsival in dan ging 'twe-er verder met de schilder kunst en 't auditoor zong lustig mee: Ah ca via, ah, ga ira! En 't i s gegaan. Al gauw zag men, wat 't publiek toe komt, niet te veel en niet te weinig, 't Pauze djngske verdween van 't re- pertoir; er kwam meer bezadigdheid, meer zelfvertrouwen. De menschen toomden, dat ze de schimmen mooi, interessant vonden, de kranten had den goede beoordeelingen en in ver schillende plaatsen verlangde rnen naar een voorstelling of een serie op voeringen. Toch, zooveel voorstellingen als nu gegovon zullen worden, mag wel oen record hceten. Van Noord naar Zuid en van Oost naar West trekt Doncker met de zijnen door 't land. Dinsdag in Dordrecht opgevoerd. Woensdag in Haarlem, Donderdag in Utrecht. Men weet 't: Aangezocht door 't week blad Panorama breng: Doncker een bezoek aan alle steden kan men wei zeggen van 't jand. Geen onverdeeld genoegen, iederen avond dienzelfdea tekst le declameeren voor iem als de auteur heelemaal niet maar daartegenover wordt aan heel Neder land hierdoor do gelegenheid gebo den, kennis te maken niet een geheel eigen richting, 'n aparten weg op 't gebied van do afbeelding. Voor Haarlem was 't niet noodig, dat Doncker en zijn schimmen aan het publiek werd voorgesteld. Hon derden hobbcn zijn schimmen gezien, zijn kostelijk rijm gehoord en foeli 't feit moet den ariist niet weinig vol doening geschonken hebben was de Kroonzaal vol. Er is zoo heel weinig meer te ver- totion van ,.De liefde door alle tijden". Meer dan eens hebben we er over ge schreven. Zooals bij alle humor 't ge val is, gaat driekwart van den geest verloren, als men aan 't na-vertellen gaat. Daar komt nog bij, dat een paar citaten gemakkelijk w orden neer geschreven, maar de stem, die ze voor draagt, do schim, de verbeelding van 't gesproken woord, de muziek, die met evenveel toewijding „Dat gaat naar Den Bosch toe" doet hooren a'3 't lieflijke melodietje, dut bij 't Japan- sche theehuis behoort, dat alios kan niet weergegeven worden. Daarom blijft navertellen van iets als het schimmenspel krachteloos en laf. Maar wel kan worden meegedeeld, dat de lieer Doncker met groote vol- doanlrv? Daar zijn optreden te Haar lem mag terugzien. Êr Is gelachen en geapplaudisseerd dat 't een aard had en ook voor de gedeelten van meer ernstigen aard, bleek de aandacht groot. Van Dordrecht via Haarlem naar 't Sticht. Nog meer dan reeds op Jiet oogenbiik 't geval is, zal Ko Donckor's naam na zijn tournee in Nederland doen spreken. Lang reeds is de tijd van aarzeling en voorbereiding voor bij. Doncker heeft zijn plaats ingeno men. En daarmee zij onzen medewer ker, den teekenaar, die me destijds aan 't Zuid erbuiten Spaarne m'n vischvangst afbedelde voor z'n rel gors en die me met zich mee nam- huis nam, zich verontschuldigend over de bordpapier-, latten-, lijmpotten chaos z'n eerste schimmenspel ook van deze zijde golukgewenschU D. Rubriek voor Vragen Goabonnecrden bebben het voorrecht, TT Ago u op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, i;i tc renden bij ce Redactie van Haorlcar'a Dagblad, Grooto Houtttra&t S3. Allo antwoorden worden gebeel kosteloos gegoven eu zoo spoedig mogeltyk. Aau vragen, die niet volledig noant en vroouplaat3 van den intender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Ik heb «en hond van ongc- 'cer 11 jaar, die veel last vari jeuk heeft. Wat kan ik hiertegen doen? ANTWOORD: Behandel het dier iu de eerste plaats op wormen en geef voorloopig als lioofdvoeilsel vLsch- caka. üh de Omstreken So heten. Besmettel ij ke ziekte. In do laatste twee dagen kwamen twee gevallen van roodvonk in deze gemeente Yoor. Naar men ons mededeelt is door de aM. Schoten van de Noord-Holland- seha vereeniging het Witte Kruis aan het gemeentebestuur het verzoek ge richt. om dezen winter een of twee avonden per week te mogen gebruik maken van een der lokalen van (le school aan de Soondostraat, om de loden dor afdoallng in de gelegenheid !e stellen, deel te nemer, aau een cursus in eerste hulp bij ongelukken, te geven door Dr. J. J. v. 4. Horst. Zandpoort. Crèches. Door de raadsleden J. II. Webber en II. Wijsman Jr., is bij den Raad de volgende motie Ingediend: Do gemeenteraad van Z&ndvoort, overwegende, dat een groot aantal vrouwen buitenshuis work verlich ten; overwegend», dat dientengevolge veelal kinderen dier vrouwen zonder, of zonder voldoende .Verzorging zijn; overwegende, dat in verschillende plaatsen van ons land, waaronder ook badplaatsen, kiuderbewaa (plaat sen. crèches en tehuizen voor school gaande kinderen zijn, waa: deze kinderen voor een klein bedrag wor den verzorgd; besluit een commissie te benoemen, die de noodzakelijkheid en mogolijk- heid van het oprichten van één of rneer dezer Instellingen onderzoekt welke commissie ten spoedigste rap port van. lïaar bevindingen uitbrengt aan den Raad. De motie is vergezeld van een uit voerige toelichting. binnenland NIEUWE REGELING DER MILI- TAIRE VERLOVEN. Met intrekking van de ministerieele aanschrijving van 13 Nov.. 1914, brengt de Minister van Oorlog in de Staatscourant ter kennis, dat een re geling is gemaakt, waarin bepaald is: lo. Aan alle militairen worden volgens regelen door d-en Opperbevel hebber van land- en zeemacht, te stel ten algemeene periodieke verloven verleend. 2o. Daarenboven kunnen door den Minister van Oorlog op aanvragen van belanghebbenden worden ver leend. bijzondere verloven om drin gende re.-tenen van oeconomischon of persoonliiken aard; miliciens en In.ml- stormmannen, dio voor eersteoofe- niing onder de wapenen zijn, komen voor bijzonder verlof niet in aanmer king. 3o. De Minister van Oorlog kan voor bepaalde gevallen de bevoegdheid tot het verleenen van bijzondere verlo ven overdragen aan daarvoor aainge wezen militaire, chefs. 4o. Een bijzonder verlof, als onder 3o. bedoeld, wordt door den betrok ken militairen chef niet toegekend ge durende den gcheelen termijn, waar- In de betrokken militair reeds fn bet genot Is van een bü tusschenpoozen verleend bijzonder verlof. 5o. Wordt op grond van de punten 2o. of 3o. een bijzonder verlof met tusschenpoozen verleend, don houden de aanspraken op .periodiek verlof op, gedurende den getreden termijn van dit verlof. Na het eindigen van het bijzonder verlof, herleven de aanspraken op pe riodiek verlof, zooals zij bij den aan- vaiMr daarvan l>estond«n. 8o. Bijzondere verloven, als onder 2o. en 3o. bedoeld, kunnen slechts orden verleend zool ade dnnrutt xirivloeter.de gezamenlijke afwezig heid niet stijgt boven 10 pet van de effectieve sterkte van hel onderdeel (zip Dagelijksch Rapport), waartoe de betrokken militair behoort, 7o. Bijzondere verloven, verleend ln verband met de maatregelen tot. ver hoogden aanmaak van munitie. !»oi:e- vena de verloven vanwege den Orwrer- bevelhebber van land- en zeemacht toegekend aan personeel, werkzaam bij spoor- of tramwegmnr. (schappijen, worden niet on Ier de in punt Go be doelde 10 pet. begrepen. Deze bepa ling is evenzeer van toepassing op verloven aan spoor- en tramwegper- aontvl, welke vroeger door den Mi nister Yan Oorlog bereids zijn toege staan. 8o. Verzoeken om bijzonder verlof belmoren ook indien zij niet door do betrokken militairen zelf zijn ge daan te werden gericht aan den Minister van Oorlog. Zij worden in gediend bij den onmiddeltoken chef van don militair (conipagnres-, esca- drons-, batterij-, fort- of dolachements- conunandant) en gaan cq. vergezeld van de noodigo bewijsstukken, waar uit de noodzakelijkheid van hot ver lof kan blijken. Por die rist kaart wordt aan den be langhebbende den uitslag van du ver- lofannvrago medegedeeld.' Latere aanbevelingen ter bevorde ring van eene gunstige beschikking op ingediende \c-rlofsaanvragen, ver- oekou om inlichting nopens hot tijd- ..tip waarop cone beslissing kan wor den te gemoet gezien, verzoeken om bespoediging van de afdoening enz., kunnen door het Departement van Oorlog niet worden beantwoord. Naast het bepaalde bij punt 2o. blijven do militaire chefs, met inacht neming van de daaromtrent door den Opperbevelhebber vnn Land- en Zeemacht te stellen regelen, bevoegd om aan ouder hunne bevelon gestol de militairen in dringende gevallen bijzonder verlof te verleenen. Zój be palen in eÜc afzonderlijk ge-val in hoe verre dit verlof in mindering van liet aan den bi-trokken militair toeko mende periodieke verlof zal worden gebracht. In verband met het bovenstaande ie nog het volgende bepaald Land- en tuinbouwwerkzaam- heden in het najaar. Aan bedrijfsleiders eu aan hen die als zoodanig werkzaam zijn, kan voor de najaarswerkzaamheden, in don land- en tuinbouw, zoomede in het veehoudersbedri jf (grnndbewe rk ir-g, bemesting, zaaien, reiniging van «loeten), wanneer de noodzakelijkheid daartoe aan den compagnies- (osca- drons-, batterij-, fort-, detachement»-) commandant blijkt, een verlof worden verleend. Onder bed: ijfsleidcna moeten ook worden verstaan voornianncm-ploe- gers. bedienaars van zaai- en dorseh- niachinos, wagenmakertimmorlia- den. «wieden, hoefsmeden, oersto- paardenknecntoh, rietdekkers, hande laars in veevoeder on meststoöfcn, indien dozen met den land- of tuin bouw dari wel met het veOhoudors- bcdrijf in betrekking staan, maar ia ge« n geval zoons van land- en tuin bouwers of veehouders, tenzij laatst- bedoelden wegens leeftijd i.Gö jaar of ouder) of ziekte (geneeskundige ver klaring) tot het leidon van de werk zaamheden niet In staat zijm. In verreweg de meeste gevallen zal met een verlof van minder dan 14 da gen kunnen worden volstaan in geen geval zal het den duur van 3 weken mogen overschrijden De landbou wers die niet voor oogstverlof in aan merking komen, hebben ook geen aanspraak op een najaarsverlofaan veehouders wier grond uitsluitend uit grasland bestaat, niag niet meer dan li dagen verlof worden verleend. Het bijzondere verlof, ten deze be doeld, mag naar verkiezing in ééne of moer perioden worden genoten. Do fn 'deze order bodoolde verloven zijn begrepen in de in punt 6 van de L. O. genoemde 10 pCL Belanghebbenden dienen hun schrif telijk verzoek om verlof bij den com pagnies- (oscadrons-, batterij-, fort-, detachement») commandant in. die, overlg-ms handelt als In L. O. 1915 B no. 216 ten aanzien van de oogstver- loven is voorgeschreven. Op bij het Departement van Oorlog inkomende verzoeken om najaarsverlof zal niet worden gelet. Het vragen van advies aan dc be- roiddeliaigabureauls voor den land bouw of den secretaris van den No- derlandschen Tuiribouwraad moet zich niet verder uitstrekken dari lot land- of tuinbouwers, aangezien deze adviseurs in den regel de organen missen ora oen oordeel over andere categorieën van personen uit te spro ken. Ten aanzien van den landbouw be hoort overeenkomstig de volgende gegevens gehandeld te worden Algemeen. Tot 1 November oogisten van cla use groenten, van appels en peren tot 15 November: verzenden van tomaten en druiven; aanleggen van broeibakken (Wostlandecho culturen), planten van bloembollen tot 1 December bewerken van den grond, baggeren, mekten, rooion cn verzenden van boomkweekerij-artike- len, dekken tegen vorst van 1 December tot 31 December i snoeien van vruehtbocrmcn in 1 November tot 31 December forceeren van bloemheesters alle 3 dagen per woek. Koolstreek (Langcndijk en om geving.) Van 15 October—1 Novembor J werkdagen per week; in November 3 woken a a neon ge sloten voor hot oogsten en tor levering in. gereedheid brengen van wlnter- kool (volksvoeding). Stcomvaas iberichten STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Batjan (thuisreis) arriveerde 12 Oct. te Suez. liet stoomschip Kambangsn ver trok 13 October van Amsterdam naar Java. liet stoomschip Celebes, van Gal veston naar Napels, vertrok 11 Octo ber van Norfolk. Het stoomschip Jan Pieterszoon Ccen (uitreis) arriveerde 12 October te Sabang. Het stoomschip Boeroo (uitreis) ar riveerde 12 Oct. te Genua. liet stoomschip Koningin der Ne derlanden (thuisreis) arriveerde lz October te Genua. •Het stoomschip Oranje (uitreis) is 12' October Ouessant gepasseerd. Het stoomschip Rembrandt (uit reis) arriveerde 12 Oct. te Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Het stoomschip Euterpe, van de Middellamiache Zee naai Amsterdam arriveerde 12 Oct. te Deal. Het stoomschip Juno, van Amster dam naar Catania, passeerde 12 Oc tober Deal. liet stoomschip Bacchus, van Or- nelgoldsvïnk naar Zaandam," pas seerde 13 Oct. Kopenhagen. liet stoomschip Mars, van Sund» wall naar Amsterdam, passegrdo October Kopenhagen. Het stoomschip Pluto vertrok 13 Ortober van Kopenhagen naar Swan sea. KON. liOLL. LLQYD. Het stoomschip Frisia veilrok 13 October van Amsterdam naar Buenos Ayres. liet stoomschip Eemland arriveer de 14 October van Buenos Ayraa te Amsterdam. Demand (uitreis) is 12 OcL Oce». sant gepasseerd. Gooiland (thuisreis) vertrok 11 Oct. van Las Palmas. Maasland (uitreis) vertrok 12 Oct. van Pernambuco. ROTTERDAMSE HE LLOYD. Ilct stoomschip Dcli (thuisreis) passeerde 12 Oct. Finisterre. Het stoomschip ÓJebres (thuisreis) posseerde 12 Oct. Point de Galle.. Het stoomschip Goentoer (uitreis) passeerde 12 October Perlm. HOLLAND—AMERIKA LIJN. liet stoomschip Christian Michel- sen arriveerde 12 October van La Plata te Malmó. Het stoomschip Noordam vertrok 12 October van New-York nuar Rot terdam. Het stoomschip Waaldijk, van New-York naar Rotterdam, paseeer de 12 October, des nam. 3 uur 40 m.. Dover. Het stoomschip Zijldijk vertrok 12 October van Savannah naar Rotter dam. Het stoomschip Ametold ijk vertrok 10 October vau Port Tampo naar New-Orleans. ,IIet stoomschip Zuiderdijk vertrok 10 October van New-Orleans naar Rotterdam. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, van New-York naar Rotterdam, werd 12 October, 11 uur voorni., op 47$ mijl West van Falmouth gesigna leerd. Het stoomschip Rotterdam, van New-York naar Rotterdam, 8 October te Deal aangekomen, werd 13 Octo< bei vrijgelaten. Het stoomschip Rijnland, van New-York naar Rotterdam, is 11 Oct bij Deal geankerd. Het stoomschip Soestdijk vertrok U October van Galveston naar Rotter dam. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Agamemnon, van Buiavia naar Londen, passeerde 11 October Perim. Het stoomschip I.aerte«. van Bata via naar Liverpool, vertrok 9 October vau Perim. Oopack, arriveerde 11 Oct. van Ba tavia te Gravesend. Orestes arriveerde 11 Oct. van B«r tovia te Liverpool. liet stoomschip Patroclus, van Amsterdam naar Java. vertrok 12 Oc tober van Liverpool.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7