De Europeesche Oorlog. luws Dagblad PERZIKBLOESEM De efficleaie beriehten brengen heden weer weinig nieuws. De grootste belangstelling trekt de worsteling In Servië. Nadere bijzonderheden over den val van Belgrado. Griekenland voer de kens gesteld. De irmeensehe gruwelen. De Zeppelin-aanval op Londen. Verspreid nienws van de oorlogsvelden. Een dapper geestelijke. Bommen In 't gebied van Zwitserland gevallen. TWEEDE BLAD Dinsdag 19 October 1913 Brieven nlt Berlijn. INDRUKKEN UIT DEN IIAnZ. Berlijn, 18 October 1915, Uit Wernigerode scheidden wij noode. Wij haddon er weldadige in drukken gekregen van breed aange legde menschen! en dingen die zoo op het eerste gezicht niet in verhou ding schonen te staan tot de relatief kleine gemeenten, waarin zij. leef den en werkten. Waren zij ook bo ven ziclizeiven uitgegroeid in den drang van dezen tijd die overat grootsche dingen schept? Of was het de valsche maatstaf van onze aan wereldstad-proporties gewende oogen, di© zich waarlijk al inbeeld den dat hoofdzakelijk in eon milli- oeuenslad al deze dingen te vinden zijn waaruit op bet oogenblik Jluitschlands innerlijke kracht be staat? Neen, wij hebben waarlijk op onze laatste reis de oerkracht gezien van het Duitsche volk, hoog en laag, in streken die men in Berlijn al hier en daar, evenals steeds in Parijs ging, pogen af te doen met het iet wat smalend woord „provincie'' en wij zagen dat niet het minst van de mannen die daar het roer In handen hebben en den stempel van hun geest op nlles drukken waarvan 's lands welzijn afhangt. Tmponeeren- de figuren trekken aan mijn herin nering voorbij: mannen uit één Btuk, volkomen bewust van hun doel en berekend voor de taak die in deze tij den zoo bijzonder moeilijk is, overal waar verantwoordelijkheid voor men schen en toestanden op een paar schouders rust. De burgemeester van Wernigerode, die ons de komst der melk- en boterkaarton, analoog met de reeds bestaande broodkaarten aan kondigde, waarvan men nu eerst in Berlijn hoort, de opperhoutvester van den vorst Stolberg, die met 'n heel ge zelschap uit Wernigerode ons per sa- lontrein naar den Broeken vergezel de, waren echte voorbeelden van de ze soort mannen. In een hooge zaal van hot 1200 meter hoog gelegen be- hagelijke Brockenhotel, met hout snijwerk en geweien versierd, werd een feestelijke maaltijd opgedischt, waarbij geen gas brandde doch spi- ritusgloeilicht onder de breede zijden kappen der op tafel slaande lampen de schaarse petroleum vervangt. En aan dezen disch klonken ook weer de moedige en dappere woorden vol van die stille vastbeslotenheid, die niet alleen de mannen, doch ook de kinderen, grijsaards en vrouwen be zielt. En een aandoenlijke figuur nam eraan deel: de 82-jarige archi varis der vorstoliJk-Stelbergsche bi bliotheek, die beroemd is omdat rij alle uitgaven van den Bijbel vóór Luther, ten getale van 15, omvat Een groot aantal gezangboeken, het ar chief van het vorstelijk huis en een rijke collectie geschriften over den Harz zijn hier verder te vinden. Uit den mond van dezen ouden heer vloeit een stroom van Harzlegen- den en hij liet het zich ook niet ont nomen aan tafel een verhaal over den berg, waarop wij one bevonden, ten beste te geven. Met den laatsten trein naar het dal vertrokken onze gastheeren en wij hoorden nog een uurtje in den salon, heksenkluis ge naamd, verhalen over het leven en vertier dat hier vooral den oersten Mei in den Walpurgisnacht en op Oudejaarsavond pleegt te heerschetn, wanneer een groot gezelschap van Brockenbroetters en zusters uit Duitschland en Oostenrijk door storm en dikke sneeuw den berg be klimt om boven de intrede van bet nieuwe jaar met allerlei aardige tra dities te vieren. Ook in dezen nacht floot de storm en kletterde de regen tegen de ven stors onzer verwarmde kamers, zoo dat wij van het schreeuwen der her ten, dat ons In het bijzonder voor de zen tijd aangekondigd was, niets te hooren kregen. In den vroegen mor gen heerschte een strijd tusschen de dampende wolken en de zon die zc doorboorde cn even kregen wij een FEUILLETON Uit bet Engelach van W. A. MACKENZIE. 52) Wie u ook is, meneer mis schien bent u ook wel een hertog of een prins ik moet u zeggen dat u wel heel vreemde verwachtingen van snij hebt als u denkt dat ik zoo gek zal zijn om een touw om mijn eigen nek te doen. Ik heb niets van een touw ge zegd, zei de Coke rustig. Ik ken de gewoonten van dit land, en daarom spreek ik er wel over Ik heb geen lust om te sterven. En wij verlangen ook heelemaal niet dat u dat doel. Een schriftelijke bekentenis is het eenige dat u helpen kan om den strop te ontgaan, het eenige wat u redden kan van een gewelddadlgen dood behalve na tuurlijk als u weer iets anders doet waardoor u in handen van do justi tie komt. Wat bedoelt u? Er is niets wat ons beletten kan u in honden van de politie te geven. Wij hebben bewijzen eenoog van uw 'kijkje op de "donkere voorbergen rondom en het liefelijke land bene den. Dienzelfden dag zagen wij nog de beroemde Hermannshölil© in Riibc- land. In de gewijde gewelven van de ze rotsen werden nog vele beenderen van holenberen gevonden, die men er Het liggen temidden der wonderlijke vormingen van stalagmieten en sta- lactieten, waaruit bosschen, beelden en de schidcrachtigste groepen ont staan zijn, in diepe holen of vlakke tuinen, en lila belicht door electri- sche lampen, terwijl een deel zorg vuldig omrasterd1 is om het plukken «lezer natuurwonderen te voorkomen. Niet meer dan 7 mm in 20 jaren tijd? groeit bijéén om doorsnede do slank oprijzende zuil of de van boven neer hangende spits dezer kalkformaties, en zoo schrijdt men hier onder drup pelende steenen, langs holen en trap pen en nauwe gangen waarin rots- vitrines vol bergkristal, door een rijk waar eeuwigheid op eeuwigheden ge stapeld zijn, en de nietigheid van het menschelijk bestaan een niet zoo lui de doch wellicht nog duidelijker taal spreekt dan op dc slagvelden. Niet ver van deze grot bevindt zich het kalkwerk van Elbingeroda Wij zien er hoe de Portlandcement ontstaat, hoe heele stukken van een steenen wand met geraas in de lucht vlie gen, niet door de werking van dyna miet, want al de voorraden daarvan zijn onmiddellijk bij het uitbreken van den oorlog afgegeven, doch door middel van samengeperste en vloei bare lucht. Een 50 Belgische krijgs gevangenen, Vlamen, werken hier en wij hooren van hen dat zij tevre den zijn* Ook de houtverkolingsin- dustrie, waarvoor slechts benken- hout gebruikt wordt, dat men veel in deze streek van den Harz vindt, wordt hier bedreven ten lrate der ani- lineverfstoffen, terwijl houtgeest en azijnzuur als nevenproducten ont staan. De hoofdindustrie van den Har» is de ijzerindustrie, wier voortbrengse len tegenwoordig vooral naar het Oosten van Duitschlandl gaan. Doch ook de kalkproductie is zeer belangrijk. Voor zoo ver zij niet als kunstmest naar het buitenland gaat (zelfs thans nog, of schoon in geringer mate dan vroe- ger, bv. naar Zweden en Nederland) speelt zij een gewichtige rol bij de vervaardiging van ontplofbare stof fen. Sneeuwwitte velden van keuken en tafelzout liggen in de ziederijen te drogen, maar de belangstelling voor deze vreedzame producten ver dwijnt, 'nadat wij duizend meter diep onder de aarde gezien hebben hoe met een explosief van kali- chloraten heele gewelven tot puin in elkaar storten. Blankenburg en Thate en het Bo dedal, misschen liet schoonste plekje van het Harzgebied, zagen wij ook op deze reis. Van de 12000 inwoners die Blankenburg telt bestaan 5000 uit hooge beambten en militair in staat van ruste. Groote hotels zijn als la zaretten ingericht. Van het slot Blankenburg, de zomerresidentie van den hertog van Brunswijk, heeft men een heerlijk vergezicht in het dal en op de rotsformaties van den zoogenaamden duivelsmuur. Doch het glanspunt der streek is het uit zicht van den berg die de Rosstrapjie heet. De Sage zegt dat ©en door een roofridder vervolgde prinses haar paard de sporen gaf en van de hek sendansplaats met een geweldigen sprong op doze rotsen terecht kwam waarbij haar gouden kroon in het water der Bode vieL Nog zijn de in- drukken daarboven zichtbaar in de grauwe rots. Lange zigzagpaden ging het den berg af naaj- Thale. Roodgoud vlamden de bosschen, purperen parken lagen beneden in den zonneschijn. En ook hier wan delde het veldgrijs van gewonden, die de zuivere lucht inademen in deze heerlijke streken. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd 2e candidaats examen theologie de heer II. Hylke- ma; voor candidaatsexamen rechten de heer H. van den Berg, en de heer F. M. Westeroueu van Meeleren. schuld. Maar om redenen, die u niet kunt begrijpen, die u nooit zal kun nen begrijpen, wenschen wij aan deze treurige zaak geen ruchtbaarheid te geven. Wij weten dat dit eigenlijk in strijd met de wet is, maar wij kun nen niet anders doen. U is een gewil lig werktuig in handen van mevrouw Dapifer geweest. Als u niet bekend, en schriftelijk, is er aan het eind van de dorpstraat nog een politiebureau met ©en niet al te gemakkelijke cel, en daar zou men u maar al te graag opnemen.... Ziezoo, nu weet u alles. Beken alles, en u red uw leven. Be ken niet en Meikle zal u gevangen nemen. En misschien rullen er niet genoog bewijzen tegen u zijn om u op te hangen, maar u zult in ieder geval wel een heelen tijd opgeborgen wor den, meneer Sivy. Bewijzen 1 Bah, wat geef ik om bewijzen. Stuur maar om dien Meikle; Lk verkies zijn gezelschap boven bet uwe, heer en. Uitstekend, zei de Coke kalm. Maar voor wij de politie ei- bij halen zal ik even alle bewijzen opnoemen die wij tegen u hebben. In het kort somde hij ze op, niets liet hij weg, alle feiten die zij ontdekt hadden verleide hij: het verhaal van den moord in Dijon, de levensgeschie denis van Vandeleur zooals Leduc dio aan den Prins verteld had; het ver<- haat van do lanxMoopers; do telegram men en de brieven; het voorval bij do Op het Westelijk Oorlogsveld. STAF BERICHTEN. Van den Duitschen staf „Op het veldwerk, dat ver in de Engelsche etelling vooruitspringt, ten noordoosten van Vermelles, heb ben de Engefeohen herhaaldelijk met een sterke troepenmacht aanvallen gedaan, die alle niet zware verliezen voor hen zijn afgeslagen. Het werk bleef in Duitsch bezit. Pogingen van de Franschen om bij. T&hure aan te vallen zijn door vuur der Duitschers verijdeld. Een nieuwe aanval van do Fran schen, die ten doel had de verloren stellingen ten zuiden van Leinlrey terug te winnen, bleef zonder gevolg, maar kostte den Franschen echter be halve zware bloedige verliezen 3 of ficieren, 17 onderofficieren en 73 jagers aan krijgsgevangenen. Op den Schratzmannle hebben de Fianechen met hun aanval en on danks het vensohicten van een groote hoeveelheid munitie, geen voetbreed gronde gewonnen. 1-Iet Duitsche vliegeskader heeft Zondag een aanval op de vesting Bel fort gedaan en de Franscho vliegers verdreven. Er zijn 80 bommen op de vesting geworpen, die branden ver oorzaakten." F r a n e c h communiqué „De Franschen hebben in den loop van den Zondagnacht drie pogingen van de Duitschers om een aanval te deen op het H-toosch ten noordoosten van Souchez volkomen verijdeld door sper-vuur van artillerie en infanterie. Ten zuiden, der Somme wordt in den sector van Lihons het gevecht met Ioopgrac|tmortieren voortgezet, terwijl de Fransohe batterijen de Duitsche veldwerken met aucces be schoten. Ten noorden van Verdun liebben de Duitschers beproefd de trechters te bezetten van <ie mijnen, die onlangs tusschen de linies ontploft zijn. Zij werden afgeslagen. Gedurende den nacht lievig infan- terie-vuur van loopgraaf tot loop graaf in. de omstreken van Nomeny. De Franeche artillerie heeft in de zelfde streek de Duitsche sappeurs verdreven ten oosten van Eply hij Crenecky en Biancourt. liet station van Blamont is toescho ten." DE ARTILLERIE. 't Duitsche legerbestuur maakt een bij een gesneuvelden Franschen staf officier gevonden legerorder van ge neraal Joffre bekend, waarin te lezen is, dat de geallieerden bij hun offen sief in het eind van September ge steund werden door 2000 zware ka nonnen en 3000 veldstukken. Op het Oostelijk Oorlogsveld. STAFBERIQIITEN. Van den Duitschen staf i „Legergroep-Hindenburg De aanval ten zuiden van Riga heeft goede vorderingen opgeleverd 2 officieren en 280 man zijn als krijgs gevangenen in Duitsche handen ge vallen. De aanval der Russen ten westen van Jacobstadt ia afgeslagen. Ten westen van Iiloeket hebben de Duitschers over oon frontbreedte van ongeveer 3 K M. zich van de Russi sch? stelling meester gemankt. Verder naar het zuiden, tot in do streek van Smorgon, hebben de Duit schers veischeidene aanvallen van de Russen, die met een sterke troepen macht ondernomen werden, onder verliezen van de Russen, afgeslagen. Er zijn twee officieren en 175 man door de Duitschers gevangen geno men. begrafenis van Udo Dapifer; de groe ne ochtendjapon, dio opeens gevon den werd, terwijl Prins Olaf het ori gineel bezat en zoo voort. Zij wieten nog niet alles, dat is waar, maar de resl zouden zij ook wel te weten ko men. Jacques Sivy was te verstandig om niet te merken dat er niets meer te redden» viel. Hij liesloot dan ook vlug om maar de wijste partij te kle- Verondersteld, dat wat u zegt waar is.... Het is waar, viel Jackson hem in de rede. Wie heeft het gedaaai? zei ik al dadietijk. En hier hebben we nu den boosdoener, wij hebben hem en wij laten hem niet meer los en... O, Jackson, riep Althéa ongedul dig. Verondersteld dat allee wat u zegt waar ie, herhaalde Jacques Si vy, en verondersteld dat ik de be kentenis schrijf, zooals u voorstelde, wat wilt u dan verder met mij doen? Wij zullen u hier nog een dog of twee vasthouden, dat is te zeggen zoo lang tot mevrouw Dapifer ook bekend heeft. Misschien zullen we haar wei bij u brengen. U wilt ons confronteeren? Juist. En dan moet u dit land verlaten, en u moet beloven dat u niet terug zult komen. Doet u dit toch dan wordt uw bekentenis onmiddel lijk aan de politie gegeven, -En mijn zaken dan' Legergroep-Leopold van Beieren Do aanval van de Russen aan weers kanten van den spoorweg Ljacho- vvilsjiBaranowitsji is 400 meter voor de Duitsche stelling op vuur gestuit. Legergroep-Linsingen Aan de Styr hebben, zich van Rafalofka tot Koelikowils nieuiwe plaatselijke ge vechten ontwikkeld." Van den Oostenrijkecihen staf „In Oost-Galicic, aan de Ikwa en het vestinggebied van Wolhynië zijn ook Zondag geen bijzondere gebeur tenissen voorgekomen. Aan de Kor- min-beek en de beneden-Styr hebben de Russen hevige aanvallen gedaan. Bij Koelikowite, Nowosielke, Rafa lofka wordt nog gestreden. Op alle andere punten waren de Russen reeds Zondagavond bloedig afgeslagen. Hun verliezen waren groot Aan de Kor- rnin hebben de Russen geweren en uitrustingstukken op het slagveld achtergelaten. Ook de aan de boven-Tsacara staan de Oostenrijksche troepen hebben een krachtigen aanval van de Russen af geslagen.'* DE DUITSCHERS OVER DE RUSSI SCHE AANVALLEN. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Tsjernowitsj dat de Russen hun, aanvallen met opvallende hardnek kigheid voortzetten, zoowel aan het Besearabische front als aan de Se- rcth en den Dnjestr. Na dc laatste nederlaag aan het Besearabische front was er hier een po» rust, terwijl de krijgsverrichtin gen in het gebied van Onoeth en Za- leszyki bijzonder hevig werden voor tgezet. Van li tot 15 October was de Russi sche aanval in het gebied van Onoeth buitengewoon hevig, maar werd door toet vuur der aware Oostenrijksche ar tillerie tot staan gebracht. 300 lijken lagen voor de draadversperringen ten Noordoosten van Tfjeraowitsj, waar onder vele kozakken onder comman do van den generaal Keller, die van Duitsche afkomst is. Bij de Russi sche troepen aan het Bessarabische Jront is bij de artillerie gebrek aan munitie en uitrustingstukken. Van do in dienst genomen 45-jarigen zijn heele compagnieën in burgerkiee- ding. Op hei Zuidelijk Ooriegstooneel. lialië-Oost«nrijk. STAFBERICHTEN. Van den Oostenrijkschen Blaf „Aan het Isonzo-front ontwikkelen do Italianen weer groote bedrijvig heid. Het kwam ook Zondagavond in den noordwestelijke!» sector van het plateau van Doberdo bij Peteano tot hevige gevechten. Krachtige aanvallen van de Itali- aanecho infanterie naderden gedeel telijk tot dicht bij de Oostenrijksche hindernissen, maar werden ten slotte met zware verliezen afgeslagen. Voorts in het kustgebied en in het Tiroolscho grensgebied artillerie-ge vechten." Zuid-Oostelijk oorlogsveld. Dultsohland, Oostenrijk, BulgarijeServië. STAFBERICHTEN. Van dm Duitschen staf: „In Masjwa beginnen do Serviërs te wijken uit het hooge terrein ten zui den van Belgrado. Duitsche troepen rukken voorwaarts naar Tswetkow-Grop en Wrtsin. Ten zuidoosten van Posjarewats zijn Ml Trnits ©n Botsewats genomen. Bulgaarsche troepen hebben de heu veis van Mocslien-Pertsien en Rabien- Daar zal voor gezorgd worden. Zoo gauw mogelijk zal alles verkocht worden, eu het geld wordt u nage zonden. Heel vriendelijk! U beschikt over mij alsof ik een machine was en niet een menschelijk wezen. Mag ik eiken dag vleescii eten, en zult u mij niet verbieden te roeken? Wat mag ik le zen? Moet ik hooge of loge schoenen dragen? En welke kleur van das moe*, ik hebben? Jullie Engelschen zijt toch wel vermakelijk! Wij moeten wel eigenaardig op trodten, meneer Sivy, dat is een ge volg van enze grootmoedigheid Hoort u dat woord?... Kom, is u al besloten? Natuurlijk had hij zijn besluit al genomen. Hij zag dadelijk in dat deze menschen hem zonder aarzelen aan do politie zouden overleveren als hij zijn bekentenis niet neerschreef. En daar had hij heelemaal geen zin in; want zelfs als hij er in slaagde door d© muzen van de wet te slippen, zijn goede naam zou voor altijd verloren zijn ea Maison Ida zou dun niet lan ger kunnen bestaan. En geld had hij noodig, daar kon li ij niet buiten. Dan moest hij Chiara maar verraden. Maar hij wilde niet te vlug toege ven. Hij stribbelde steeds legen, maar niemand zedde een woord. Ilij raasde en tierde hot hielp hem niets; hij gilde en schreeuwde hij had even coed on een rots kunnen huilen in Zjoéb bezet en dringen verder naar het zuiden door over de Egre Palan- ka". Van den Oosten rij ksc hen staf: „De in het Avolagobied verslagen Servische divisies zijn aan weerskan ten van den naar liet zuiden voeren den weg teruggeworpen. Oostenrijksche troepen vallen de nog ten noorden der Ra!ja staande Servische afdeelingen aan. Ook In Masjwa zijn de Serviërs tot den terugtocht gedwongen. Aan beide zijden van de beneden- Morowa hebben Duitsche divisies op nieuw terrein gewonnen", PERSBERICHTEN. 't Wolffbureau seint nog via Ber lijn: „Uit meer uitvoerige berichten blijkt, dat de hardnekkige tegenstand van do Serviërs nergens in staat is, de op vier punten tegelijk in het hart van Servië binnenrukkende legers der centrale mogendheden tegen te hou den. De Serviërs lijden door de zware artillerie zeer groote verliezen. De Uranowo-berg werd bestormd; op som. mige plaatsen nam de burgerlijke ber vol king ook aan den strijd deel, zoo dat de hardheid van den oorlog niet aan het land bespaard kan worden. De Serviërs hebben een derde ver dedigingslinie op den berg Navala aangelegd, met al de huljimiddelen van den modernen vesting-oorlog; toch is de stelling doorbroken. De in het Noorden gelegerde troepen afdee- ltng van 515 ruan, is door de Oosten rijkers gevangen genomen; van het Westen uit namen de Duitschers de hoofdstelling. Het kwam tot bajonet- gevechten tot waar de Serviërs zich gedek hadden. Ook om den heuvel Pasoelits, die In staat van sterken te genweer gebracht was, werd hevig gevochten. Daar waren slechts ge sneuvelde of gekwetste Serviërs Slechts één ongekwetste Serviër ge raakte in gevangenschap. De troepen van do cemralen zijn van groot ver trouwen in het verdere slagen der on derneming vervuld". Aan de „Times" wordt uit Soloniki gemeld, dat de troepen van de geal lieerden Saloniki hebben verlaten, waar nog meer versterkingen zijn aangekomen. Zij trekken Noordwaarts en zullen vermoedelijk spoedig in bot- ring kennen met de Bulgaren, die naar Valandovo oprukken. Men ver wacht, dat het eerste gevecht bij Gowgeli. in het Doïrandistrict, zal plaate hebben. LANDING TE ENOS. Reuter seint uit Londen: De bladen vernemen uit Rome: Vol' gens de Messagero zijn de troepen te Enos geland, DE GEBLOKKEERDE BULGAAR- SCHE KUST. Uit Sofia wordt aan de „Voss. Ztg." geseind Aan de Bulgaarsche kusten van de Aegeische Zee worden mijnen gelegd en alle vuurtorens zijn gedoofd. Over Genève verneemt hetzelfde blad, dat schepen de haven van Dede Agatsj alleen kunnen binnenkomen onder leiding van Bulgaarsche lood- Voorts wordt officieel de aanwezig heid van Duitsche duikbooten in dc haven van W'arna bevestigd. HOE BELGRADO BESTORMD WERD. Het Budapester blad „Az Est" pu bliceert een verhaal hoe Belgrado ge nomen werd. De voorbereidingen voor de be storming begonnen den vijfden Octo ber. 's Middags traden van Semlin uit de kanonnen in actie, alle tege lijk. In 'Selmin weiden vijf schoten do hoop hem te smelten; hij was weer barstig, hij beleedigde hen, hij smeek te hen steeds zwegen de anderen; Coke wees nu en dan even naar de klok. Het was bijna vier uur. Eindelijk gaf hij toe. lk zal schrijven zeide hij. Warrender Wallace bracht papier, pen cm inkt. Voor ik uw handen losbind, zei- de Olaf, moet ik u zakken nakij ken Uwe Hoogheid bewijst mij te veel eer. Dat weet ik, zeide Olaf. Maar toch onderzocht hij hem, en in zijn zakken vond hij, behalve een Brow ning-revolver, de papieren van Le duc; toen hij deze nakeek vond hij er zijn eigen wissels op de National© Bank van Gothland in. Hoe komt u daaraan? Vraag dat maar aan Leduc. U zult hein wel eigens op den Romford- s', raat weg kunnen vinden. Hij heeft een ongelukje geluid, en ik vrees dat zijn gestel niet krachtig genoeg was om don schok te weerstaan, Alweer een moord! Een meer of minder wat komt het er op aan. Het was een eenvoudig geval van zelfverdediging, wat ach teraf blijkt onnoodig te zijn geweest. Maar och, hij zal nooit gemist wor den. Eindelijk werden de touwen los ge maakt. Jacoues Sivv aina- aan de ta per minuut geteld. De projectielen waren voor het grootste gedeelte ge richt op de Ivalimejdan, het park tus schen stad en vesting. Spoedig be gonnen ook de kanonnen van Panscova hun werk en ook uit do buurt van Beszanije klonk het ge donder van de mortieren. Daarna volgde een artillerie aanval op de bel de Zigeuner-eilanden en op het ge deelte van de Kalimejdan aan den bö' neden Donau gelegen. Geen schot werd gericht op de stad. Alleen «U militaire punten werden onder vuui genomen. Inmiddels werkte de artil lerie der bondgenooten onophoudelijk langs den Donau en de Save,, zonder dat de Serviërs het vuur beantwoord den. Na vijf uur 's avonds staakten w ij ons vuur. Er werd geconstateerd, dat het gebouw van het Servische mi- nisteric van oorlog getroffen was door een mortier-projectiel. Den zesden October was het 's morgens mistig weer. De artillerie der bondgenooten hervatte hftar zwaar vuur. Per uur vielen er min stens G00 projectielen op de stellin gen om Belgrado, "s Middags werd het weer helderder Toen werden per uur ongeveer 500 schoten gevuurd. De verdedigers losten geen schot, zoodnt men had kunnen gelooven, dat zij de vesting geruimd hadden. Het werd donker. Een vuurzuil steeg om- "hoog bij de electrisc.be centrale en bij het Zigeuner-eiland. De artillerie zette in den nacht lmar werk on verzwakt voort. Belgrado was gehuld in een wa ren, zwarten, roodachtlgen rook. Te gen elf uur 's avonds merkte men be weging op het oorlogs-oiland. De Ser viërs wisten, dat de vijand toen be ginnen zou met het brengen van troe pen over de rivier. Piotreling open den de Servische geweren, machine geweren en kanonnen, die al dien tijd gezwegen hadden, liun vuur. Te gelijkertijd bereikten echter do pon tons, te water gelaten bij een ander gedeelte van het oorlogsedand, den Servischen oever, en de troepen stapten aan land tegenover Kozara- wa, bereikten ook links van den Njc- bojste-toren den oever en bestorm den onder hoerageroep den spoordijk' waar zij zich echter moesten ingra ven, omdat het Servische geweervuur te krachtig werd. Aan den anderen kant van de stad bestormden rntus- schen de Duitschers het Zigeuner eiland. Donderdag, den zevenden October, 's morgeus vroeg, brachten Oosten- hijk-Hongaarsche monitors op den Do nau en de Save de Servische kanon nen tot zwijgen. De pioniers en sappeurs brachten het eene bataljon na het andere aai» den overkant, liet regende echter zoo lievig dien dog, dat de aanvat gestaakt moest worden. '6 Nachts be gonnen de Serviërs krachtig te vu ren met machinegeweren, die zij in de huizen opgesteid hadden. Ook de batterijen der aanvallend© partij werkten ijverig. Van de Save-zijde drongen'de Duitschers de stad bin nen na een verbitterden strijd. De Oostenrijk-Hongaarsche troepen kwa men van den anderen kant, ook ni* zeer ernstige gevechten. Zoo viel Belgrado. PRISJTINA. DE NIEUWE ZETEL DER SERVISCHE REGEERING. 't Alg. Handelsblad deelt mede: De Servische autoriteiten zijn vafi Nisj naar Prisjtina vertrokken, dat thans dus de zetel der regeexing 's geworden. Genoemde stad ligt in een weinig bezochte streek, len zuidwes ten van den vroeger zoo dikwijls ge noemden Sandjak Nowibazar. Zij heeft ongeveer 20.000 inwoners en be zit niets dat bezienswaardig is be halve de burcht van den Servischen koning Milutin, die tijdens de Turk- sclie heerschappij voor regeeringsge- bouw werd gebruikt, een klokkelo- rer» en een twaalftal moskeeën. Bij de verovering der stad door de Serviërs (1912) telde zij 14,000 Mohamedaan- sche en slechts 2000 christelijke Ser viërs. 1500 Turken, G00 Zigeuners, 400 Albaneezen, een gülijk aantal Jo den, 200 Tsjerkesson en 100 Zinza- ren (Koetzc-Walaeben). De stad ligt op bijna 11 K.M. af- stands van de spoorlijn Mitrowitza Saloniki op het beroemde Kossowo- Polje (Amselveld,) waar in het jaar 1389 het Servische keizerrijd bezweek in den strijd tegen de Turken. De herinnering aan dat feit wordt le vend gehouden door het grafmonu ment van sultan Murod, gelegen acht K.M. ten noordwesten van de stad. fel zitten en schreef zijn bekentenis. Toen hij klaar was en het goteokend had, zetten de anderen er ook hun namen onder. Coke nam het papior in bewaring. En nu? vroeg Sivy. Nu moet u me* ons meegaan, zeide Olaf. En toen, zich orakeeremd, ging de Hertog voort: Jackson, ik hoop dat je hot op het oogenblik niet al te druk hebt? Ik ben tot uw dienst Hoogheid, antwoordde Jackson. Dan draag ik je op te zorgen dat deze man ons niet ontsnapt. Ga maar met ons mee naar Malden; je zult een kamer met hem moeten doelen; dag en nacht moet je bij hem blijven; Je bent verantwoordelijk voor hem. Meneer, zeide Jackson en hij greep de hand van den Hertog en schudde die alsof hij den arm uit het lid wilde trekken. .Meneer, Hoog heid, dit is de heerlijkste dag van mijn leven. Henry Jackson dankt u uit den grond van zijn hart en ik zweer u dat ik dezen bloeddorstigen misdadiger zal bewaken, zoolang ik nog kan ademhalen.... Ik heb u ge holpen orn dezen tijger in menscheo- godaante te pukken te krijgen; mijn klein© ontdekking beeft tct groote re sultaten geleid, en als hij een poging doet om te ontsnappen schiet ik hem neer en dat zou een genoegen voor mij zijn. Hoor je da', gemeene kerel? /Worrit vArvolo/i r

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5