Uit den Balkan. VAN DE DARDANELLES T a r k s c h Iegerbericht: „Bij Anaforu scbormutsolingen tusschen verkenners-afdeeliogon; ver. der niets viui beteokenis. Bij Ariboeruoo hebben Turkscbe kustbatterijen torpedobooten, die se dert langen tijd zonder resultaat de stellingen beschoten, tot zwijgen ge bracht. De Turken hebban een mijn, die de geallieerden bij Banli Tepe geigraven haaden, laten springon. Bij Sed-ul-Bohr hebben de geallieer den don 16en dezer in vier-en-twintig uur meer dan duizend houwitserpro jectielen verschoten, zonder eenig® uit werking. Overigeais niets van bcteekenis", In Turkijo. DE TOESTAND TE KONSTAN TINOPEL. De „Morning Post" verneemt uit Kopenhagen, dat een Deensch inge nieur, uit Konstantinopel terugge keerd, meldt, dat er in Turkije een anti-Duitache stemming iieerscht, vooral in leger en vloot. De Turk- sche koopvaardijvloot bestaat feite lijk niet meer, tengevolge van de aanvallen van Russische luchtsche pen en van duikbooten der geallieer den. Deze laatste zijn herhaaldelijk de haven binnengekomen en hebben daar schepen aangevallen cn gebou wen beschoten. De Turken hebben gebrek aan munitie, aan olie en le vensmiddelen. De troepen lijden door liet gehrek aan voedsel. Het heet dat er bij elk der zware kanonnen aan 'Ie Dardanellen nog slechts 18 projec tielen zijn. Groote branden hebbende stad (Konstantinopel) geteisterd, en de stad is vrijwel één groot hospitaal. Herhaaldelijk hebben betoogingen plaats voor het paleis van den Sul tan. DE KEUS VAN GRIEKENLAND. De tijd dringt op den Balkan. We voeren oorlog met Bulgarije. Iedere dag en bijr.a ieder uur tolt en nog zijn de bond gen ooten onbekend met Grie ken land's werkelijke bedoelingen. Aldus opent de „Times" een hoofd artikel over de keus van Griekenland. Voor de belangen der geallieerden, voor de veiligheid van Griekenlnad'3 bondgenoot, Servië, voor de onafhan kelijkheid der Bnlkanstalen en voor de toekomst van 't Hellenisme in den geheelen Levant, ia het noodzakelijk zonder uitstel te vernemen, 'of Grie kenland met of tegen de verbonde nen is. De houding van Griekenland is een gewichtige factor In het Eu- ropeesch conflict geworden. Wij, die alles wagen, voor het pleit, hebben 't recht te weten, naar welke zijde die factor werken zal Maar Griekenland moet kiezen en die keuzo manlijk gestand doen. Wij behoeven, besluit de „Times", den geallieerden geen middelen voor te stellen om 't Grieksche volk on weerlegbaar te bewijzen, welke voor dellen er aan samenwerking met ons en welke nadeelen er aan de verwer ping van onze uitnoodiging verbon den zijn. Maar ieder kan begrijpen, dat de mogendheden, die de Middellandsche Zee beheerschen een bloeienden ma- ritic-men eri handel&staat tot inschik kelijkheid aansporen kunnen. Dit kan op krachtige en toch vriendschappe lijke wijze geschieden. De toestand duldt zoo min halve maatregelen als ouzekerheid en uitstel, 't Lot van Griekenland en 't Hellenisme berust zoowel in de lianden van 't Griekscho volk als 111 die der Grieksche regoo- mig. Ze moeten op vasten toon liun beslissing bekendmaken en er aan denken, dat deze onherroepelijk en dcfimtiof is. We vertrouwen, dut zo niet onwaar dig zullen zijn hun grooten naarn noch der bewondering en achting, door dien naam bij ons verwekt. ITALIC EN DE BALKANACTIE. In een bespreking van den Balkan- toestand zegt het „Giornale d'Italia": „Dat Italië niet deelneemt aan de Balkanactie, beteekeut niet dat er oiieenrgticid .is tu&schen de geallieer den, die het altijd eens zijn geweest over plan en «doel. Over de Salonlki- expeditie heerschte overeenstemming hii de regeeringen der Quadrujile En tente, wier politiek geleid wordt door den beslisten wensch den gemeen- Bchappelijken vijand lo verplette ren." Het blad ia van meening, „dut Ita lic, door den vijand in de Alpciülnie te bestoken, Servië en den Engelsch- Franschen troepen een even waaide- vollen en beslissenden steun geeft als het Ruslaud de vorige maand ver leende, toen Italié door vele troepen en artillerie van den vijand niiur zijn front te trekken, generaal Iwanod in staat stelde met succes een tegenof fensief in Galicië in te zetten." Het blad zegt ten slotte, „liet niet onmogelijk te achten, dat Italië In staat zal zijn de Balkanactie te steu nen op een andere wijze dan door het zenden van troepen naar Macedo nië". Een medewerker van de „Excel sior" heeft oen hooggeplaatste Itftïl- aiiusolie persoonlijkheid geïnter viewd, die mededeelde, dat Italië besloten heeft, aan do Balkan actie der geallieerden mee te doen. Hij kon natuurlijk niet in bijzonderheden treden, maar wel gaf hij te kennon, dut het (Italiaansdie) expeditiekorps met minder dan 150.000 maa sterk zal zijn, en ontscheept zal worden op ion punt, waar zijn aanwezigheid een beslissenden invloed zal kunnen hebben op den Balkan-veldtooht. UIT ROEM EN Ië. Wolff seint uit Boekarest De Staatscourant maakt een ko ninklijk besluit openbaar, waarin do lichting 1310 tegen 29 October onder de wapenen wordt geroepen en de lichtingen, die den liden November den aktievon dienst zouden verlaten, voorloopig onder do wapeuen blij ven. Vorepreld nieuws van deoorlogsvelden EEN DAPPER GEESTELIJKE. Bij een gevocht in Noord Frankrijk of llolgic de juiste plaats wordt niet meegedeeld; maar "hot was aan het Briteche front schijnt zich )zoo lezen wij in de N. R. Ct.) de volgende episode te hebban afgespeeld. Acht bommenwerpers, behoorende tot een bekend regiment, verlieten op oen avond hun loopgraaf, doch waren bij 't aanbreken van den dag nog niet te ruggekeerd. Het was een barre nacht geweest, pikdonker, koud als in 't Noorden en met een regen, die in zijn felheid aan de tropen herinnerde. Toen het later in. den morgen werd, begonnen de achtergeblevenen in de loopgraaf hoe langer hoe meer onge rust te worden bij 't denkbeeld', dat iiun makkers ergens buiten gewond en stervende, althans lijdende in de modder lagen te wachten. Daar het volle dag was, on de Duitsche scherp schutters in de tegenovergelegen loop graaf op do loer logen, kon or zelfs niet aan worden gedacht, dat een En- gelsch© soldaat zijn hoofd boven de verschansing zou uitsteken om eens goed rond te kijken. De roomscli- katholieke priester, die het regiment vergezelde, vroeg nu vergunning op kondschap uit te gaan, om In ieder geval te trachten mogelijke lijken te zoeken en de gesneuvelden te identi ficeerera. Zijn verzoek werd, na eeni- ge aarzeling, toegestaan, cn de pries- ter, in ambtsgewaad en met een kruis beeld in de hand, verliet de loop graaf. De Engelsche 90Idaten volgen vol angst zijn bewegingen in de peris coop, terwijl hij langzaam de Duitsche linie naderde. Geen schot werd op hem gelost. Plotseling zag men hem, nabij de prikkeldraadversperring dor Duitschers, noderknielen en bidden. Na een pauze keerde hij met kalmen, vasten stap naar de Engelsche loop graaf terug, lli, braoht vier identi teitsplaatjes mee en vertelde, dat de Duitschers vier kaki-petten op gewe ren boven de loopgraaf hadden ge houden om aan be duiden, dat de an dere vier Engelsche soldaten zich als gevangenen Ln hun handen 'bevonden. DE GEVECHTEN IN DE LUCHT. Do bijzondere correspondent van Reuter bij het Engelsche hoofdkwar tier in Frankrijk heeft met de Duitr sche vliegers gesproken die onlangs in de Engelsche linies naar beneden geschoten zijn. Een der vliegers deed een sberk gekleurd verhaal van het gevecht met de vijandelijke vliegtui gera, dio, zoo zeide hij, rond1 hem cir kelden en een haged van lood uit hun machine-geweren op hem afschoten. Zijn nederlaag werd volkomen toen er op enkele meters afstand van het vliegtuig een granaat sloeg. Onder deze .omstandigheden achtte de vlie ger het verstandiger te dalen. Het andere vliegtuig blijkt moedi ger gevochten te hebben. Toen hot dicht nagezet word' door acht Engel sche vliegtuigen, zette het koers naar RijseJ en slaagde er ln zeven van zijn vervolgers te ontkomen; maar de achtste dwong het ln de richting van de Engelsche linies terug te keeren, en daar te landera. De bestuurder van iiet vliegtoestel die krijgsgevangen gemaakt werd, blijkbaar een vlieger van ervaring, drager van. het ijzeren kruis, scheen zeer teleurgesteld door ziju gevangenneming. Als ik maar geweigerd had te vechten, merkte hij naïef op, en naar mijn cigera linies teruggevlogen was, dan zou ik nu ln veiligheid zijn, ln plaats van liier als krijgsgevangene te zitten. De Zeppelin-aanval op Londen. ■Het Engelsche Persbureau publi- ceeri een verslag van de schade, aan gericht door den Zeppeluvaan val op 18 dezer, opgemaakt door oen ambte- nna- van het departement van bin- nenlaiKteche zaken. Dsarin wordt gezegdDe verduis tering van het gebied van de hoofd stad en de hoogte, waarop do vijand vloog, beletten hem de plaatsen van belang le vinden, zooals bij de vorige gelegenheid. Uit hel officieele rapport van de re geering te Berlijn blijkt, dut de vlie gers zich in dé meeste gevallen ern stig hebben vergist ten opzichte van de plaateen, waarop zij bommen wierpen. Wanneer zij nog oen andere bedoe ling hadden heliatve om op goed ge luk non-combattanten te dooden en eigendom te vernielen, dan hebben zij dit doel totaal gemist. Behalve in één geval is alleen «chade toegebracht aan gebouwen, die met den oorlog niets te maken hebben. Do-127 perso nen, die gedood of gewond werden, ziju allen non-ccunbattanten, behalvo twee soldaten, die op straat werden getroffen. Het moreele effect is ge heel ten ongunste van den vijand. Ten gevolge van bet vroege uur, waarop de aanval plaats had, werd de aanwezigheid van den vijand door, een veel grooter aantal personen be merkt dart bij vroegere gedegenheden. De houderden en duizenden echter, die de bommen hoorden, bleven be daard en kalm. Er hoénechte, zoo mogelijk, nog minder opgewonden- heul dan bij vroegere gelegenheden. De officieele waarschuwing om een schuilplaats op to zoeken, werd beter in acht genomen. Zoodra de lucht schepen voorbij waren, hielden de ka nonnen op inot schieten en de meeste, mei.schen, die de beschieting hadden afgewacht, gingen te bed, zonder zich al te voel aan te trekken van dezen nfeuwen aanval weder op eon ander gedeelte van Londen. In de schouwburgen, waar het ge luid van de bommen en hot vuren duidelijk gehoord werd, was niet de ger In ge te sprake van paniek. De on verstoorbaarheid. der Londenaer® slaat in merkwaardig contrast met het gedrag van de bevolking bij de jongste herhalingen van luchtaanval len op Duiteche steden. Er werd schade aangericht in vijf verschillende districten. In het eerste werden woonhuizen in het geheel niet of slechts weinig beschadigd alleen oen.ige groote winkels hebben gelo den. De straten zijn hier breed en vier ibommen vielen op straat en dc vijfde op het achtergedeelte van een groot gebouw, waar zich een groote menig te menschen bevond. Een drong in een tunnel, waar dc hoofdleidingen voor gas en water lagen. Er ontstond een brand, die, ofschoon hij geen groo- ten omvang kreeg, verscheidene uren; voortduurde. Door deze bom werden i de gebouwen in den omtrek ernstig beschadigd cn alle glazen in. do om geving verbrijzeld. Er werden ook een aantal persoon lijke ongelukken aangericht. Die go- dood waren, hadden óf op straal go- loopen óf gezeten in hun voorkamers op de tweede verdieping Een bom van eterk ontploffende kracht viel in den tuin van een blok étage-woningen. Verschillende ka mers in de benedenverdieping wer den totaal vernield. Ook op de eerste verdieping werd groote schade aan gericht. Eer. andere bom viel op een ander blok en vermelde de bovenste verdie ping. Persoonlijke ongelukken kwa men in dit gedeelte niet voor, of schoon verscheiden personen ternau wernood aan het gevaar ontsnapten. Een man op jaren werd op de on derste verdieping door de ontploffing omver gesmeten, hij kwam weder overeind, klom langs de gebroken trap naar zijn slaapkamer en begaf zich te bed, ofschoon de vensters ver brijzeld waren. In-het derde district werden twee; winkelgebouwen beschadigd ln een modern gebouw van gewapend beton. Een bom viel op het dak en richtte weinig sohade aan, een andere vlak bij den ingang en ontplofte. De mees te schade werd aangericht aan het glas en de plafonds van do huizen aan de overzijde. Een derde bom viel op het dak van een klein oud hotel. Do bovenste drie verdiepiugen werden geheel en al uit eengeslagen. De bewoners waren echter reeds gevlucht naar een lagere verdieping en bleven ongedeerd. Het vierde district was een arme arbeiderswijk. In vele dier huizen woonde een zeer groot aantal men schen. Er werden hier meer bommen geworpen dan ergens anders en de si hade werd uitsluitend geleden door kleine handelaren en huisgezinnen, die den groofcsten moed en bedaard heid betoonden, ofschoon schade werd geleden en er menschen werden ge dood, zonder dat dit den vijand in militair opzicht eenig Yoordool bracht. Een groep kleine huizen werd totnal vernield door een enkelo ontplofbare born en in de puinhoopen liggen nog de boeken van de oen of andore klei ne zaak, waarvan de eigenaar en zijn gezin tot Woensdagavond hadden ge leefd. Eén bom viel op den koestal van een veehouder oen koe werd gewond en alle vensters en de meeste plafonds in het huis van den veehouder wcr- den vernield. De man ging naar do bovenverdieping en bracht zijn kin deren naar een veilige plaats. Op zijn laalsten tocht naar boven werd hij door een ontploffing omvergeworpen. Nadat de Zeppelins verdwenen wa ren, ging de familie te bed, zij werd echter te middernacht gewekt door een tweeden aanval. Het vijfde district was oen voor stad, waarin geen enkele fabriek of magazijn, is on slechts enkele winkels staan. Er zijn geen militaire barak ken, geen goederenloodsen, geen vor- dedigin getioes tellen tegen luchtaan vallen. Oni de een of andere onbe grijpelijke reden werden hier een zeer groot aantal bommen geworpen en wel op oen wijze, die de comman dant van de Zeppelin bij den vorigen aanval een snelvuurbombardoment noemde. Hel duurde minder dan een minuut en de eerste en de laatste bom lagen slecht® 600 yards van elk ander af. Vijf bommen vielen weer binnen 60 yards afstand neer drie in een kleinen tuin. F.en merkwaardigheid van den ge- heelen aanval was, dat zoov-eel bom men op den grond en niet op gebou wen vielen. Slechts drie huizen wer den feitelijk getroffen in dat district, Ofschoon de ontploffing krachtig ge noeg was om goheele huizen, zelfs op grooten afstand te verwoesten. Er 'hadden verscheiden merkwaar dige ontsnappingen, plaats. Een bom sloeg do geheele voorgevels van twee naast elkander liggende huizen weg, waardoor de bovenste slaapkamor- verdiepingen instortten. Een moeder en dochter werden de straat op geslingerd en brachten er beiden het leven af. In een daarnaast gelegen huis werd een kleine jongen bedolven onder oen ingestort dak. Het geheole dak moest opgelicht worden voor hij 'bevrijd kon wordepGeen enkel meubelstuk was in deze huizen heel gebleven. Een groot huis, ceiilgo yards ver der, had zwaar te lijden. Een bom viel juist in het midden van het hui», doodde twee kinderen en wondde een ander lund, beneven® den vader en de moeder. Twintig huizen in deze straat zijn zonder deuren en vensters. Ieder huis draagt dc sporen, van hel echieten. Eén hom doodde een jongen man, die een vrouw goeden avond zeide, wondde do vrouw en sloeg een ouden man een arm af. De man stierf in het Ivospitaal. Verder eeirit Reuter nog lir is Maandag een onderzoek Inge steld betreffende drie-en-twlntig slachtoffers van den Zeppelin-aanval, Al deze slachtoffers zijn in één dis trict gemaakt. Het waren allemaal burgers, mannen, vrouwen en kinde ren. Omtrent de kwetsuren zijn pijn lijke verhalen gedaan door ooggetui gen. Zoo werd van een man het hoofd afgerukt; van een vrouw werd do ruggegraat gebroken; een schooljon gen werd gewond aan armen, hoe- nen en borst. Er zijn verhalen van eenvoudige heldhaftghuld bij het verhoor gedaan. Een man van vljf- ei -veertig Jaar was ernstig gekwetst 1 op straat opgenomen, zijn zoon vroeg aan den dokter of zijn vader nog iets gezegd had, vóór hij stierf. Ja. ant woordde de dokter; hij vroeg mij lie ver een onderen man eerst te helpen. Een inspecteur van politic vertelde bij zijn mededeelingen van de uitwer king van de bommen, dio op oen wijk neergegooid werden, dat een bom een gat maakte van negen voet hl doorsnede. Er werd een gaspijp ge raakt en draden van de clectriciteit, waardoor brand ontstond, die den volgenden namiddag om vijf uur eeret gebluscht was. Schade werd er eigen lijk niet aangericht, hoewel de ra men van de gebouwen ln de buurt sprongen. Tor Zee. NOORSCH STOOMSCHIP GE ZONKEN. Volgens bericht van Lloyd's is het Noor&che stoomschip „Salerno" ge zonken. Er zijn 19 mannen, 2 vrou wen en 3 kinderen aan land ge bracht. Uit Engeland. DIENSTPLICHT OF VR1JWILLI- GERSSTELSEL. Reuter seint uit Londen: Sir Eric Swaine, leider van de re- cruteeringscampagne in het noorden, sprak Zaterdag op een wervingsbijeen komst te Huil waar hij zeide, dat de oorlog voorloopig nog niet beëindigd zou zijn. In het voorjaar zou Duitsch- land meer mannen verliezen dan de geallieerden en dan meende spr., zou den de geallieerden en Duitschland en Oostenrijk wel gelijk staan. Indien Engeland drie mlllioen man meer op de been kon krijgen, zou Duitschland dc onmogelijkheid inzien om door te zetten. Op oen bijeenkomst in het stadhuis, te Birmingham gehouden, onder lei ding van de plaatselijke arbeidersro- cruteeringsoommissie, werd een mo tie aangenomen, waarbij werd ver klaard, d3t, indien het laatste beroep op het volk om het bestaansrecht van het vrijwilligersstelsel aan te. toonen, mislukte, het voor de vakvereenigin- gen onmogelijk zou zijn zich verder te verzetten tegen dienstplicht Dc parlementaire medewerker van de „Daily News" deelt mede, dat het kabinet besloten heeft, dat het nieu we recruteeringsplau van lord Derby althans gedurends zes weken kans moe thebben om zijn deugdelijkheid te toonen. De voorstanders van den dienstplicht in het kabinet hebben hierin toegestemd. Na dien termijn echter hernemen deze ministers hun vrijheid, om, als het plan niet ge slaagd is, oon te dringen op invoe ring van dwang, Volgens dezen schrijver zou de meerdeitieid van het kabinet bereid zijn. dienstplicht te aanvaarden, in dien de uitkomsten van de nieuwe recruteeringscarnpagne niet voldoen de mochten zijn. GEEN VREDESBESPREKINGEN. Reuter seint uit Londen, dat de Times tegenspreekt geruchten die in Duitschland1 zouden loopen, inhou dend dat door do Britsehe regeering besprekingen zouden gehouden zijn over dén vrede. „Het volk van Engeland en dit rijk zijn meer dan ooit besloten, sedert Duitschland de Belgische grens over trek, om geen vrede te maken, die niet blijvend en zeker de waarborgen geeft voor de verwezenlijking der be doelingen, waarvoor het land In oor log ging". Uit Frankrijk. DE PARIJSCHE KUNST SCHATTEN. Dc onderstaatssecretaris van Schoo- ne Kunsten, Dalminier, heeft aan een medewerker van de „Lectures pour Tous" verteld, op welke wijze de kunstschatten uit het Louvre in vei ligheid waren gebracht, teen Parijs door de Duitschers bedreigd werd. Binnen enkele uren varen niet minder dan 710 schilderijen, beeld bouwwerken (waaronder de Venus van Milo) en andere kostbaarheden weggehaald en naar een stad ln Zuid-Frankrijk gezonden. De heer Dalminier had zich per soonlijk belast met de kroonjuwee- len hij kocht een groote leeren tasch-, plaatste daarin de juweelen, en vertrok onmiddellijk met een avondtrein, stampvol met menschen, die dc bedreigde sl3d verlieten, naar het zuiden, waar hij zijn kostbare bagage deponeerde bij een filiaal van een Parijsche bank, waar ze nog berust. De andere kunstschatten wer den in 40 verhuiswagens gepalet, wel ke zich thans bevinden op een bin nenplaats van een gebouw in .dezelf de stad Ln het zuiden, waar zij dag en nacht door troepen bewaakt wor den. Bij do verhuizing werd slechts een stoel gebroken, IIET AFTREDEN VAN DELCASSé. Volgens do „Voss. Ztg." geeft, het „Journal de Genève" de volgende nieuwe lezing over het aftreden van Delcassé Toen de koning van Griekenland Venizoloa heenzond, waren de ont schepingen van troepen te Saloniki reeds aangevangen. Met het oog op deze wijziging van den toestand achtte de Frausche gezant te Athene, De Villa, zich genoopt op eigen ini tiatief last te geven om de ontsche ping te staken. Delcassé keurde de handel wijze van De Vïllo goed, ter wijl Viviani van een tegenovergestel de nieening was, de lastgeving van De VUlo introk en orders gaf om de ontscheping door te zetten. Het ge volg van dit meeningsvorschil tus- schon den werkelijken en den vvaar- nemenden minister van bultenland- sche zaken want Viviani had teen de leiding van buitcnlandsche zaken van Delcassé overgenomen, omdat deze ongesteld was was het aftre den van laatstgenoemde. Daarmede wordt 'do brief van Delcassé aan Vi viani verklaard cn ook de bewering van Viviani, dat In den ministerraad tusschen Delcassé en zijn collega's nooit oneenigheid heeft bestaan. Router seint uit Londen Viviani, de Fransehe minister-pre sident, heeft aan Grey geseind „Op het oogenblik, dat or eon wijziging is gebracht in do samenstelling van het ministerie, waarvan ik de eor heb voorzitter te zijn, sta ik er op, terwijl ik uvvo excellentie de verzekering geef van mijn persoonlijke gevoelens, u tc zeggen, dat de regeering van de Republiek van plan ia zonder eonige wijziging de politiek voort te zetten, die haar tot dusver mot de regeering van zijn Engelsche majesteit verbon den lveeft.' Grey heeft hot volgende telegram aan Viviani teruggezonden „U dankzeggend voor het hartelijke bericht, dat gij na de wijziging in uw ministerie gezonden hebt, haast ik mij u opnieuw de verzekering te ge ven van onze voortdurende, standvas tige samenwerking, die slechte ver sterkt is door de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar en den helden moed van de Fransohe en de Engel- scho troepen, zijde aan zijde strijdend voor dezelfde groote zaak." Uit Duitschland. HONDEN VOOR HET LEGER. Het Duitscho legerbestuur heeft een verzoek aan bezitters van waak- en politielionden gericht, om deze dieren voor den dienst te velde af te staan. Reeds voor cenigen tijd heeft do regeering voor den ambulance dienst afgerichte honden gevraagd, maar de thans bedoelde moeten voor ecu ander, niet nader aangeduid doel, worden gebezigd. Het moeten dieren zijn, die aan de buitenlucht gewend zijn, moedig, gehoorzaam en waakzaam. Het meest geschikt zijn rashonden van de vier politiehondenrassenDuitsche her dershonden, Airedale-terriers, Dober- mann-pinchers en Rottweilers, maar ook grooto ruwharige pinchers kun nen gebruikt worden. De dieren be hoeven niet. speciaal nis politie- of embulance-honden afgericht te zijn. Het geslacht doet er niet toe, maar dc dieren moeten liefst boven de 18 maanden oud zijn. De dieren moeten gratis worden afgestaan, ra&ar worden, als de eige naar het wil, na den oorlog weer te ruggegeven. Do legcr-ftutoriteiten beloven, dat de honden goed verzorgd zullen wor den. Honden en soldaten zijp altijd goede vrienden. Uit Rusland. Reuter seint uit Petersburg s Een keizerlijke oekase heeft de stad Moskou en het district Moskou in staat van oorlog verklaard. De Armeensohe gruwelen Men deelt het volgende mede aan do „Nieuwe Rotterdarnsche Ct." Vrienden van de Deutsche Orient- Mission in Duitschland hebben van do zendelingen in Noordwest-Perzië eenige brieven ontvangen, waaraan het volgende is ontleend We hebben zeer droevige tijdingen over Salmast, Khoi, Tabris en Sandej- boelalc ontvangen. Ik kan niet alles beschrijven 't zal u 't meest inle- resseoren over Oermia te hooren. Juist gisteren heh ik van den Duitech- Au.erikaansohen dominee Pf. een Jan gen brief uit Oermia ontvangen. Hij schrijft d.d. 22 Juli '15: „Vijftiendui zend menschen hebben bescherming gevonden lu de zendingsgebouwen, waar de zendelingen hen met brood verzorgden, ieder óén plat brood per dagZiekten braken uit. Het sterf tecijfer sloeg tot 50 per dag. In de Christel ij ke dorpen doodden de Koor don bijna iedercu man, dien zij in handen konden krijgen. Zal ik schrij ven hoe men boven aan de hoofd straat voor de stadspoort een galg! heeft opgericht en vele onschuldige; Svrëre heeft opgehangen en anderen, die men eerst langen tijd in de ge vangenis had opgesloten, doodgescho ten wenden? Ik zal van die gruwelen maar zwijgenGod heeft alles in Zijn boek geschreven... Behalve, vele andere Armenische soldaten hebben zo er één hier voor de poort doodge slagen en dicht achter het hui3 van mej. Friedcmann begraven, maar zoo slordig, dal de handen w eer uit de aarde kwamenéén hand lag geheel ojien. Ik hob toen een 9Chop geno men, ovenal® R, en A., en we bobben eon heuvel van aarde er over heen geworpen. De tuin van mej. Friede- manoQ, of beter het bezit van de Deut-; sche Orient-Mission, is door de Mo hammedanen verwoest en gedeelte-! lijk in brand gestoken. (Een ander bericht meldt, dat ook de Duitsche kerk in Dilgoesja verwoest is.Op 't oogei.blik hebben we vele kinderen. Vanwege den grooten nood zullen we ©r 60 plaatsen. Verder kunnen we niet gaan." In een anderen brief heel het: „De nieuwste tijdingen melden dat in de laatste vijf maanden bij de zendelin gen 4000 Syriër® en honderd Arme niërs alleen ann ziokte gestorven zijn. Alle dorpen in den omtrek zijn ge plunderd en in de asch gelogd, behal ve een drietal. Twintigduizend chris tenen zijn in Oermia en den omtrek neergehouwen. Vele kerken zijn ver woest on verbrand, evenals vele hui zen in do atad..." Uit weer een andcron brief het vol gende„ln Ha'flowan en Salmast zijn alleen uit de ponvpbrounen en de ei-s ternen 350 lijken gehaald en dat wel zonder hoofd. Waarom 1 De cotntnan- docrende officier had op ieder chris- tenhoofd oen soin gelds gesteld. In Haftcwan alleen zijn moor dan vijf honderd vrouwen en meisje® aan de Koerden to Sandsjboeiak gezonden. Wat het lol van deze ongeluMigen is kan trien zich voorstellen. In Dili- man werden scharen, van christenen iu do gevangenis geworpen en met geweld gedwongen om den Islam aan te nemen. De mannen werden besne den. Gülparkajin, het rijkste dorp van het Oormia-gebied, is met de aar- do gelijk gemaakt. De mannen zijn gedood, <!ft cschoonc vrouwen en meis jes wegge voord. Evenzoo in Babaroc, Met honderden zijn de vrouwen in do diopo rivier gesprongen, toen zij za gen hoevelo van hunne zusters op klaren dag midden op den weg door de l>onden vernederd werden. Zot ook in Miandoab in het Soeldoesdis tilct. De troepen, die van Sandsjboe iak doortrokken, droegen het hoofd van een consul op een spies naar Mai ragha... In don tuin van de Room se he -zemdingspost te Bataltejangöl zi;n 40 Syriër® opgehangen aan eon danr opgerichton galg. Do klooster zusters waren naar buiten gekomen on hadden om genade gesmeekt. Te vergeefs. In Salmast en Kossowa zijn haar stations verwoestde zusters zijn gevlucht. Maragha is verwoest in Tabris is liet niet zóó ergDo zendelingen hebben een ontzettend ernstigen tijd beleefd. Allo vluchte lingen tezamen uit Targawar, Wan, Azerbeidsjan worden op 300.000 ge schal. In Etsjmiadzin is een comité gevormd om voor do armen te zor gen. Ieder persoon krijgt per dag een half pond brood zonder iels meer. Da- gelijke sterven er honderden... Vrou wen zijn tot elf dagen onafgebroken op bloote, gewonde voeten voortge- loopen over gebaande on ongebaan de wegen, kinderen en zuigelingen met zich sleepend. Een ooggetuige schrijft o.a. „Op den weg vond ik vier kleine kinderen de moeder zat op den grond met den rug tegen een muur geleund. Do kinderen liepen op m® toe, met holle oogen, en de han den uitstrekkend, brood, brood, roe pend. Toen ik dichter bij de moeder kwam, zag ik dat ze stervende was... Allerlei. BOMMEN IN ZWITSERLAND GEVALLEN. Reuter seint uit Bern i ln La Chaux de Foids (ten N.W. van Neuchatel) ziju tengevolge van het werpen van bommen door een vreemd vliegtuig een volwassene en een kind gewond. INGEZONDEN M EDE DEELINGEN 30 Cts. per regeL op 31JWI21», HlJTUlG.cn AUTO0ANDBN FeitisH geay BmtnrtK INüEZONDEN Van ingezonden atnkkon, geplaatst of niet geplautst, wordt de kopie don inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dozer rubriek stelt dt Redactie zich niet aatisprakelij'k. OVER GEMEEiN'TEVISCH. M. de R.I Het is mij, waarschijnlijk anderen ook, opgevallen, dat do „Gemeente- visch", speciaal schol en schelvisch, in de daarvoor aangewezen winkels wlordit veiideold 'Ln twoe sooftera: „Groote", waaraan niog iets ia tusschen kop, vinnen en st&ert era, ja... vl&ch zonder epitheet, waar aan het voorgaande zoo niet in toet oog valt. De eerste ts pl.m. GO procent boven den genoteerden prijs. Zou u, M. de R., niet eens willen doen onderzoeken, of dit „nieuwe feil" wel stemt mei de overeenkomst tusschen de Gemeente en de betreffen de Firma? Aon deze laatste gun ik wel liaar niet onbeduidende winst; maar toch... U dankend voor de plaatsing. (<L w. z., nis u het plaatst). Hoogachtend, G. A. VAN DER IIEYDE.. (Men deelde ons Mj informatie moe, dat de vischtoandelnnr vrij is, om die visch tegen den lagen prijs te verkoo- pen, welke hij daarvoor verkoopen kan. Men kan hem niet dwingen om „groote schol", die ter markt meer kost, dan de kleine soort, tegen den- zelfuen prijs te verkoopen, als de kleine. Van Gemeentewege wordt echter een dagelijksohe controle gehouden, op den verkoop van de visch, zoodat het publiek gerust kan zijn, dat de vischharadelaar zijn Verplichtingen nakomt. We merken don inzender voorts nog op, dat do visch op dit oogenblik duur Is. Te 's-Gravenhnge verkoopt men daarom aan do kraampjes op dit oogenblik geen zecvKch, doch rivier* visch. Red. II,'s D.) Sport en Wedstrijden VOETBAL. II. S. V. 2—R. C. IL S. R. C. H. neemt na een kwartie» spelens de leiding, doordat Ilartel in eigen doel trapt. Tot rust blijft. R. C. H. sterker, doch weet ntet moer te scoren. Daarna vergroot zo de lei ding en brengt den stand op 2—0. Van nu af aan neemt H. S. V. het spel in handen. De Rood-Witten komen telkens te rug, maar pas even voor tijd weet Kroon voor H. S. V. legen te scoren era als Traanberg, inrukken blaast, heeft R. C. II. gewonnen, hoewel een gelijk spel beter do verhouding had weergegeven» tl. S. V.—SCHOTEN. 0-6. Deze uitslag zou n et doen vermoe den, dat de wedstrijd een kwartier na rust nog bijzonder spannend waa. Terstond na hot aanvangssignaal wordt door beide partijen hard aan gepakt en ondanks het zware terrein verplaatst het sped zich bij zoneter vlug. Na 10 minuten spelens neemt Scho ten de overhand, doch steeds komt Hirs zegevierend met den bal uit den strijd en zuivert met harde trapper, het terrein. Schoten speelt euthousiasl en "t gevolg is, dat de lichtere II. S. V -ers het zwaar te verduren hebben. Een paar If. S, V.-ors worden geblesseerd en kunnen slechts op halve kracht meespelen.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6