Um kwart voor drie was liet re- reille. De keukenwagen was alweer met de warme koffie present. De veldflesschen werden gevuld, en de pioniergereedschappen in ontvangst genomen. Oin half vijf rukken wc uit, om na een rnarsch van drie uur ons doel te bereiken. Er moest een weg in orde gebracht worden voor het vervoer van zwaur geschut, Flink en vlug liep het werk, niettegen staande de onvoldoende rust, vim stapel, en om vijf uur 'snamiddags waren wij met ons gedeelte gereed. Na een korte rust marcheerden wc af en kwamen om acht uur 111 het kwartier terug. We waren zóó moe, dat we bijna niet konden eten, en al heel spoedig was alles in diepe rust. Om kwart voor zes reveille, en des morgeus exerceeren, evenals 's mid dags exercities en handgrepen doen. 's Avonds ging ik een bad ne men, maar nuuwelijks was ik in het water, of daar werd alarm geblazen. In een oogenblik was ik weer in de kleeren en snelde ik naar mijn kwar tier. Gelukkig was het maar een alarm-oefening, om te zien hoe snel de compagnie kon aantreden. Maar toen was me toch de lust vergaan om weer te gaan baden. Ik gaf de voor keur er aan om half negen te gaan slapen. Dinsdagmorgen exerceerenom huif elf inrukkendaarop poetsen voor de inspectie om half twee. Er was nauwelijks tijd het middagmaal le gebruiken. De inspectie duurde lot half vijf tien minuten later wa ren we in het kwartier om kwart voor vijf aantreden voor werkdienst. Snel een kop warme koffie opge slurpt eeu stuk brood stak ik in deu zak voor onderweg. De kajzotjas werd gerold, het kookgerei op den ransel gegespt, de patronenvoorraad aangevuld, en voort ging het, nadat het pioniergereedschap was uitge reikt. Om half zes afgemarcheerd, kwamen wij om half negen op de verzamelplaats en een uur later op de plaats waar het graafwerk moest worden verlicht. W e moesten een loopgraaf maken, welk. hoe ook de omstandigheden mochten zijn, een bepaalde diepte moest hebben. De vijandelijke loop graven waren niet ver afwij zagen de opgeworpen hoogten wit in het maanlicht blinken. Al spoedig had de vijand ontdekt wat wij deden cn dadelijk regende het granaat-kartet sen. Lichtkogels stegen op en be lichtten het voorterrein. Plat op den grond uitgestrekt wachtten wij een vuurpauze af, om dan ijlings de spa den en bijlen te grnneu en aan hel graven te gaan. Snel groeven wij ons in. want wij waren gedwongen met de uiterste krachtsinspanning te werken. De schrijver geeft een beschrijving van het geweldige vuur, dat de vijand richtte op de Duitsche linie, en vervolgt dan: Behalve een onbeduidende verwon ding had het vuur ons weinig ge schaad. Ruim twaalf uur was het werk afgcloopen, zoodat wij konden afmarcheeren. Afgemat bereikten wij tegen drie uur ons kwartier. Maar niet allen kwamen tegelijk aan. Met groote tusschenruimte verschenen "de manschappen, die voeteuvels had den de laatste bereikte zijn kwartier 's morgens om acht uur. Om tien uur 's morgens was het poeisen 's middags exerceeren. Maar we konden nauwelijks de vocieu oplichten en veel bijzonders hennen we dan ook niet gepres teerd. Den volgenden morgen was het zes uur aantreden voor een veld dienst, waarbij veel gemarcheerd werd wij keerden pus laat in den middag terug. Snel werd het middag- brood gebruikt, want om vijf uur moesteu wij weer kant en klaar, met gepoetste wapenen cn bepakking ge reed zijn voor het aflossen van de wacht, liet gedeelte van de compag nie, dat geen wacht had. moest een rnarsch van drie uur maken, om daarna schanswerk to verrichten. De tweede sectie trok op wacht en ik had het ongeluk op hoofdwacht te komen. Ik had in geen tijden het ge weer gepresenteerd, maar hier leerde ik het weer 1 Enfin, liet ging tenslot te weer en dat wel opperbest. Zater dagmiddag om half vijf werd ik af gelost ;tien minuten later was ik in mijn kwartier en om vijf uur traden we aan voor den afmarsch. Efia stuk brood ging in den zak, de veldflesch werd gevuld en voorwaarts ging het. 's Avonds om half tfen waren we weer tn de loopgraven. Amsterdamsche Kout 193. Een eerste stap. d'Geelvinck. Zou er in dit of volgende ge slachten nog eens een man op staan van Wagenaars historischen zin en liefde voor d'aloude Aemstel- stad Een man, die de taak opvat, waar de bekende historicus onzer hoofd stad eindigde Verborgen tusechen het verhaal van groote dingen en van gebeurte nissen, die een machtigen Invloed hebben gehad op het maatschappelijk leven van Amsterdam in deze jaren, zal een feit vermeld staan, met en kele woorden misschien, maar dat uit sociaal oogpunt van buitenge woon groot belang is. Hij zal hebben te boekstaven, dat op It) October 1915 de eerste blokken arbeiderswoningen, gebouwd met Rijks- en gemeente-voorschot, wer den ingewijd. liet zijn woningblokken aan het Van Beuningenplein en aan de Zaagmolenstraat. Het blok aan het Van Beuningenplein omvat 170 wo ningen en werd. opgetrokken onder leiding van den architect De Bazel, dat aan de Zaagmolenstraat, onder leiding van Dr. De Bazel gebouwd, telt 71 woningen. De grondtypen van beide blokken zijn gelijk, de indee ling is afgeleid uit het Prince Albert Modelhuis. De woningen bestaan uil één woonkamer, keuken cn hoog stens vijf, doch minstens drie slaap kamers. De huurprijs bedraagt van 1.80 tot f2.50 per week. De huurders moe ten beschikken over een Inkomen v«n minstens 9 en hoogstens 15 per week', zoodnt de verhouding tus- Bchen loon en huur ongeveer staat als 6 2. Voorts moeten de gezinnen, die in aanmerking kunnen komen om een woning van de vereeniging (,,I>c Arbeiderswoning") te huren, óf uit een onteigende woning, óf uil een overvulde komen. Ziehier dus in aanvang de juiste locpassing van het denkbeeld der ge leidelijke verbetering van de volks huisvesting. Immers, de groote moeilijkheid is op het oogenblik waar moet men met de mensclien been. die uit de onteigende, de onbe woonbaar verklaarde, de overvulde woningen komen Slechte, voor ge zondheid en zedelijkheid verderfelijke woningen ontruimen op groote schaal is prachtig, maar waar zullen de massa's bewoners voor denzelfden prijs bij den geweldigen woningnood beter terecht komen 7 Dat was en is het groote vraag stuk. Het is voorloopig niet de zaak, de beter gesitueerde arbeiders en de kleine burgerij tegen niet te hoogen prijs aan een gerieflijke, gezonde wo ning te helpen. Trouwens, in groote mate geschiedt dit thans reeds van zelf door den enormen aanbouw in de buitenwijken langzamerhand. Maar daar gaat het niet om. Het gaat er om, de bijna dakloozen onder dak te brengen, zóó, dat ze ge zond en comfortabel wonen en hun woninghuur tot hun inkomen zicli verhoudt ongeveer als 2 6, een ver houding. die in. i. door de vereeni ging „De Arbeiderswoning" zeer Juist is gevonden. Wethouder Wibaut, die, evenals vele autoriteiten, waaronder de bur gemeester, bij de inwijding tegen woordig was, mocht met trots er van gewagen, dat door de vereeniging „De Arbeiderswoning" voor het eerst in Nederland op vrij groote schaal is toegepast het beginsel van verhuring van woningen, belangrijk beneden den prijs, die voor rente cn aflossing van het bouwkapitaal, vermeerderd met de kosten van onderhoud en be heer, is-vereischt. Wij ruogen hopen, dat in de naaste toekomst, en vooral wanneer bet economische leven in stad en land niet meer gedrukt wordt door den nood der oorlogstijden, gebaseerd op het principe, hierboven omschreven, nog tal en tal van blokken arbei derswoningen verrijzen zullen, en oude krotten verdwijnen, in het be lang der hygiëne, in het belang ook der zedelijkheid I Van woningen voor arbeiders lot een groote woning voor de arbeiders organisaties, een centraal punt der arbeidersbeweging, ce n'est qu'un pas. De veteranen, zij die de eerste tij den van een revolutionaire arbei dersbeweging in ons land, en speci aal in Amsterdam, hebben meege maakt, denken bij een gebouw, waar zich die beweging concentreerde, wel allereerst aan hel gebouw Constan- tia, waar het woelig kon zijn en ru moerig, en Domela Nieuwenhuis, de imposante figuur, met de toen reeds witte kikken schudde als een leeuw met z'n manen en boven het lawaai zijn krachtige stem wist te doen hooren en de gemoederen te bedaren. Maar dat is, om zoo te zeggen, nu al uit den oer-tijd. Wie nu. in onze dagen, te spreken komt over de arbeidersbeweging on zer stad. zal in het gesprek het al wel heel spoedig hebben over het ge bouw d'Geelvinck aan den Singel. Men kent het, nietwaar liet ziet er van buiten onooglijk uit. Haveloos, zou men zeggen. Ver waarloosd en zonder eenigo vriende lijkheid. Het lokt niet tot binnen treden. En de kale, ongezellige zaal, die eon soort café-zaal moet zijn, en de vergaderzaaltjes zien er ook al niet aanlokkelijk uit. Maar wat nood In de eerste ju- reu der exploitatie althans wat nood De arbeiders gingen er niet heen om er een knus interieur te zoeken, maar oin er te sproken van hun strijd en hun leed en hun hoop en verlangen. - En ook de wanden van dit volks- gebouw hebben gedaverd van harts tochtelijke revolutionaire klanken en het is er soms, in tijden van groote stakingen b.v., geweest alsof er conspirateurs kwamen in de dagen der voorbereiding van een revolutie. Als schimmen slopen in die vroege dagen van d'Geelvinck de mannen met breede flambards en sierlijke sllpdassen in liet avonddonker van iden Singel. Ze letten wel niet op het prachtig stads-aspect aan beide zij den van het duistere water, vol go- dachten van strijd als zij waren. En de verslaggevers slopen die schimmen na en borgen het veege HJf in de kale, ongezellige zaal, in afwachting of de conspirateurs, die ln alle geheimzinnigheid vergader den in het een of andere zaaltje, een tikje van den sluier der geheimenis- Ben zouden oplichten. De dichterlijke onder hen —- onder de verslaggevers, meen ik droomden droomen van barricades en roode vlaggen, van vuur en bloed, en hun helden waren de mannen van slipdas en flambard. Alles verandert en ook hot karak ter der arbeidersbeweging, dit nu wel over het algemeen niet zóóveel revolutionairs meer hoeft, dat men, als men d'Geelvinck aanschouwt, a! dadelijk aan een commune denkt. Is dat de verslappende invloed, die op dit gebouw zijn noodlottige wer king doet De eigenaars, verschillende arbei ders-organisaties. te zomen vormend den vToegeren Amsterdomschen Werkmansbond, slaken noodkreten, liet gaat zóó niet langer. Wanneer de organisaties zich niet méér dan tot dusver aan het gebouw laten ge legen liggen, zal bet moeten worden vcrkociit, omdat anders aflossing en rente der leening niet betaald kun nen worden. Het voorstel is gedaan, oin het ge bouw. waarvoor meer dan een ton geboden moet zijn, te verkoopen en, met die som als grondkapitaal, een groot volksgebouw op te richten. Dal zulk een volksgetrouw, mits het overgroote deel der organisaties (mo derne zoowel als syndicalistische) mede deed, levensvatbaarheid zou hebben, spreekt wel van zelf. Maar tochals de goede oude Geelvmck een andere bestemming kreeg, zou ons dat toch éven pijn doen. zooals zooveel verdwijnende oude dingen. Plancius is nu ook al weg. Laat ons hopen, dat voorloopig d'Geelvinck nog zijn eigen karakter mag blijven behouden. Het gebouw hoort in dezen vorm daar op den Singel. AMSTERDAMMER. A 30 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Corsetten naar maat. 1. PASSERS. Gev.1823, Tel.83 03. (Ateliers voor raparatiën). Reguliers- bracht tl, voorh. O.Manhuisp, A'dem Twee dia het niet samen vinden kunnen. Toen eens een groot dokter naar zijn meening werd gevraagd over de Puik Pillen bij de behandeling dor bloedarmoede, gaf hij het volgende karakteristieke antwoord: „De bloed- urmoede en dn Pink Pillen kunnen het niet samen vindenMen kan niet op een duidelijker wijze de wer king der Pink Pillen op deze ver schrikkelijke ziekte aanduiden. Ieder een weet dat de lijder aan die kwaal het slachtoffer is van een in hoeda nigheid en in hoeveelheid te arm bloed. Begint hij met de behandeling der Pink Pillen dan verbetert on middellijk do hoedanigheid van zijn bloed en vermeerdert de hoeveelheid er van. Onmiddellijk gaat de zieke vooruit, voelt zich sterker en opge wekter; zijn eetlust neemt toe, zijn spijsvertering verloopt gemakkelijker en hij ondervindt een groot gevoel van welbehagen. De bloedarmoede die aan de werking der Pink Pillen geen weerstond kan bieden, d'fe het met de Pink Pillen niet vinden kan, heeft het hazenpad gekozen. Ziet eens wat de Pink Pillen heb ben gedaan voor de persoon van wie wij hier het portret geven, Mej. Ma deleine Pérter, 33, Place Maubert, te Parijs. Deze jonge dame schrijft ons het volgende: „Ik ben ten zeerste voldaan over de behandeling der Pink Pillen. Alleen deze uitmuntende pillen zijn in staat geweest mij te verlossen van de bloedarmoede die mij ondermijnde. Ik moet erkennen dat de andere ge neesmiddelen, die ik te voren ge bruikt had, mij wel eenige verbete ring aangebracht hebben, maar deze is niet blijvend geweest Er zijn nu vele maanden voorbijgegaan sedert ik de kuur met de Pink Pillen ge maakt heb en deze maal is de ziekte in geenen deele teruggekomen. „Ik gevoel mij sterk, ik Iteb een ge zonde RVeur en een goede eetlust. Do ongemakken die ik herhaald ei ijk vroeger ondervond: actiele hoofdpij nen, maagpijnen, hartkloppingen, be nauwdheden, oorsuizingen, zijn voor goed verdwenen". De behandeling met de Pink Pil len is gemakkelijk te volgen en niet kostbaar. Gemakkelijk te volgen, want zij bestaat eenvoudig in het innemen van 2 of 3 pillen daags zonder ver andering van den leefregel. Niet kost baar, daar de uitwerking zeker is en dus geen long gebruik noodig maakt. De Pink Pillen worden aanbevolen tegen: bloedarmoede, bleekzucht, al- gemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, neuras thenie, onregelmatigheden bij de vrouwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1.75 per doos, en f 9 per zes dooien bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam; J. 3. Göppinger, Haarlem, W. A. Schouten, drog. te Llsse; en in all# goede apo theken en drogisterijen. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen QeaboDueerden hebben het voorrecht, Tragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in to zenden bfj de Rsdaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 5X. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van dan inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn hond heeft een kaal plekje op de achterpooten, dat steeds g rooter wordt. Wat kan hier tegen gedaan worden ANTWOORD. Wasch deze kale plek drie maal per dag met gelijke hoeveelheid zout en aluin, opgelost in water. Van beide een eierlepel op een halven liter water. VRAAG. Mijn krielkip heeft een gezwel onder den snavel, ter grootte van een duivenei. Wat kan hierte gen gedaan worden ANTWOORD. Uw krielkip lijdt aan diphtheritis. Penseel keel en neusholte 3 A 4 maal per dag met een oplossing van 15 gram Carbolzuur en 1 gram nitras argenti, of wel twee maal per dag penseelen met 8 pCt zwavelzuur-oplossing. VRAAG. Ik heb twee Plymouth- Rock-kippen en een haan. De haan staat den heelen dag in elkander, maar eet goed. Wat kan hiortegen gedaan worden ANTWOORD. Waarschijnlijk lijdt de haan aan tuberculose, dan kan het dier niet genezen probeer eens licht verteerbaar voedsel, als brood in melk geweekt, wat ochtend- voer en gekookte rijst. VRAAG. Mijn konijn eet niet en wordt mager. Er loopt geel vocht uit zijn neusgaten. Wat kan hierte gen gedaan worden ANTWOORD. Geef uw konijn een rein, warm, tochtvrij hok, ge broeid of gekookt voer, met een wei nig zout, als aardappelen, haver en ger3temeel, een theelepel vol bloem van zwavel vermengd met glauber zout. Penseel de neusgaten met warm gemaakte boomolie twee maal por dag. VRAAG. Mijn kippen krijgen in wendig dikke, zoere koppen, maar de gezwellen breken niet door. Wat is hiertegen te doen ANTWOORD. Warm houden, zoo warm als het maar kan, is een eerste vereischte. Een weinig fene griek door wat ochtendvoer cn vijf druppels olijfolie per kip. De oogen eens per dag wasschen met een half pCt, oplossing van Nitras argenti. VRAAG. Ik heb een gelen box hond. die de hondenziekle gehad heeft en na dien tijd heeft hij veel last van rillingen. Wat kan hiertegen gedaan worden ANTWOORD. Geef uw hond el- ken morgen een eetlepel gezuiverde levertraan. Dit minstens twee inïfhn- den lang volhouden. VRAAG: Kan .gebroken porcelein in de sohool van Kunstnijverheid gratis gerepareerd worden? ANTWOORD: Hoe komt u er bij? Dat moet u naar een reparatie-inrich ting zenden. VRAAG: Hoe kunnen eieren die in kalk bewaard zijn gekookt worden zonder dat ze barsten? ANTWOORD: Het is bijna niet mo gelijk, eieren in kalk bewaard te ko ken zpnder dat de schaal barst. Beter is het daarom, de eieren na ze ge- wasschen te hebben, even te dompe len in waterglas, gesmolten paraffine of een gelatineoplossing van 50 gram op 1 L. water, indien men ze wil be waren. Den heer F. C. K. alhier. Uw vraag Is in de courant van 20 dezer beantwoord. dit de Omstreken Haarlem merrre 3 r. G eme enteraad VoorzitterBurgemeester Mr. A. Slob. Afwezig de Iheor Los, wegens ziekte. Nadat de vergadering op die gebrui kelijke wijze wordt geopend, worden de notulen van de vergadering van 7 September igoedgefkeurd en vast gesteld Onder de ingekomen stukken en mededeelrogen bevond ziöh o a. een verz(«ek van het hoofd van school 3 te Vijfhuizen, om zijn verzoek om overplaatsing naar school 9 te Zwa nenburg, al6 niet gedaan te beschou wen. Voorts een verzoek van de a Pd. van Hel Witte Kruis oim voor bor ging van v erp log i ivgsa r t i k «Ion een lo kaal wan de O. L. School 5 te mogen gebruiken, omdat de gemeente we gens verbouwing; het wijkgebouwtje van de efd. in gebruik hoeft geno men voor berging van de brandspuit. Het venzoek wordt toegestaan. Eon verzoek van dezelfde afd. om oen bijdrage in den aankoop van eon rijtuig voor ciekonvervoer met paan demtraotie en een jaarlijksc'he bij drage in het .onderhoud daarvan, wordt in handen' van B. en W. gesteld om advies. Een yerzoek van de geiteaifokver- eeir.grng te Hillegommerdij'k om even als de andere in de gemeente geves tigde geitenifokvereeniigrngen een sub- s:G>e uit de genreen Lek as te mogen hebben, werd in handen van B. en W. geate'd ter afdoening. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim worden her kozen de heeren A. v. d. Stadt, A. A. van Wijk en W. Valkenburg, terwijl in Je vacature-Huisman werd geko zen do boer G. Beetsnna. Op het ingediende voorstel van het raadslid Van Reeuwijk om van ge meentewege toeikenorwJerwijs to ver schaffen en leermiddelen en leergeld voor min- en omvenmogenden uit de gemeentekas te bestrijden, hebben B. en W. een prne-aövies ingediend, waarin zij voorstelten op 3net voorstel van v. Reeuwijk niet in te gaan cn hem le berichten dat de gemeente raad in beginsel bereid is mie te wer ken tot het geven van eene jaarlijk- scho subsidie, zoodra er zich een Ko ninklijk goedgekeurde vereeniging van ingezetenen zal hebben gevorma en aangemeld, welke zich de stichting en instandhouding van een goede av.on (1 v»kteekeneclhoal ten doel stelt. Een langdurige discussie volgde hierop» De heer Van Reeuwijk trachtte nog te redden wat er te redden was en diende een motie in, waarin de Raad de wenschelijkheid uitsprak om nog dezen winter teokenonderwije te doen geven, doch ook deze motie onder vond veel bestrijding. Ten slotte trok de 'heer Van Reeuwijk zijn voorstel on motie iai en werd het voorns tel van B. en W. aangenomen. Een voorstel om een godeclte Kruis tocht, nj. van den Kagertocht tot aan het Marktplein te Hoofddorp ,vam het Polderbestuur over te nemen voor den koopprijs van 1—, u erd na eenigo bespreking zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voor naamste beweegreden van B. en W. om tot de overneming to adviseeren was, volgens den Voorzitter, diat de gemeente zeggingBohaip verkrijgt in het behouwen van den grond, dio largs dien tocht is gedegen en die on langs voor bouwgrond te verkocht geworden. Aan J. Bulk te Nieuw-Vennep zal eon stukje gemeentegrond to Nieuw- Vennep worden verkocht tor grootte van 435 vierk. meter, tegen f 2.25 per Meter, om aldaar eon burgorwoon- hula te bouwen. •Door-B. en W. wordt voorgesteld om gelden beschikbaar to stellen ten einde de plannen ten opzichte van den onlangs aangekochten grond te Nietrw-Vennep uit te voeren. Kavel- sloot zal worden geeohoten, wegon zullen worden aangelegd, terwijl over den Vennepertooht eon rijbrug van gewapend beton zal worden gebouwd. Hiervoor zal benoodiigd zijn een be drag van f 6000, welk bedrag B. en W. door een leaning wensohon te verkrijgen. Hierover werd een breede dlsouasie gevoerd, in hoofdzaak of 't een rij- of een voetbrug zal worden Door den heer Kistemaker c.s. werd een amendement ingediend om in plaats van een rijbrug een loop brug te doen bouwen, hetwelk een besparing van onkosten zou geven van f 800.—. Evenwel om de meerdere onkosten verklaarden de tegenstan ders van een rijbrug zich niet te ver zetten, doch wol omdat er op 50 A 60 Meter afstand reeds eon rijbrug zich bovindt. Het amendement werd ten slotte verworpen met 10 tegen 6 stem men. Vóór sternden de heeren Kiste maker, Knaap, ftomboot, Verkuyl, Van Andol en Suidgeest. Het voor stel var. B. on \V. wordt daarna zon der 'hoofdei ijlke stemming aangeno men Daarna kwam aan de ordo een voor. stel tot wijziging van de jaarwedden van de-gemeentepolitie. Over de voor gestelde verhooging werd betrekke lijk weinig gediscussieerd doch wel over de bijgaande artikelen der ver ordening regelende de jaarwedden der politie. De heer van Reeuwijk wenschte zelfs een Raad van Beroep of een Commissie van arbitrage waar op een veldwachter zich kan beroe pen wanneer hem een periodieke ver hooging van salaris niet wordt toe gekend. Door den Voorzitter werd echter aangevoerd dat de Burgemees ter alleen zeggingschap over de ge meentepolitie heeft, zoodat de Raad er niets over te zeggen heeft. Bovendien zou het voor den man in kwestie niet goed zijn, wanneer op deze wijze hem een verliooging werd toegekend, daar hij dan spoedig zijn betrekking kwijt zou wezen. Ilot voorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De traktementen worden nu met in gang van 1 Jan. a.s. voor den Clief- Veldiwachter van f 10)0 tot f 1200 met Vwee-jaarlijksche verhoogingen van f 100. De veldwachters een salaris vau f 800 tot f 1000 met twoc-jaarlijksche verhoogingen van f 50. Bovendien oen bedrag van f 100 jaarlijks voor huis huur en f 50 voor het bezit van het diploma met aanfeekaning van den Aig. Ned. Politiebond. Hierna komen aan do orde adres sen van de vereeniging van Hoofden van Scholen inzake salarisregeling. Bovendien waren nog adressen inge komen van een drietal gehuwde on derwijzers cn een adres van de afd. van don Bond van Ned. Onderwijzers, beide bedoelende eene wijziging te verkrijgen in de verordening regelen de hunne positie on daarin verbete ring aan te brengen. B. en W. stellen voor de bij raads besluit van 4 Maant 1914 vastgestelde verordening voorloopig niet te wijzi gen en te bepalen dat in afwach ting van een eventueele latere herzie ning aan de gehuwde onderwijzers die het maximum van hun jaarwedde reeds genieten, voor het jaar 1915 en 1916 een jaarlijkschc toeslag van f 100 voor ieder zal worden verleend. D zal een uitgave vorderen van f 400 per jaar. Door den heer van Manssum was een voorstel ingediend om de salaris sen van de onderwijzers te herzien en te verbeteren. De totale vermeerde ring van uilgaven voor het onderwijs zal jaarlijks bedragen f 9625, zooals door B. en W. in een bij het praead vies aangegeven staat is berekend. Mitsdien ontraden zij ton sterkste de aanneming van het voorstel van Manssum. Een zeer uitgebreide discussie volgde. Door B. en W. werd in uitzicht ge steld een reorganisatie van het M. U. L. O., waarbij tevens het lager on derwijs aan de orde zal worden ge steld, en van meer zijden werd er op aangedrongen om dit althans zoo spoedig het mogelijk i3 ter tafel te brengen doch uiterlijk voor de vol gende begrooting. De heer van Manssum (rok daarop zijn voorstel voorloopig in, zich het recht voorbehoudende te gelegener tüd er mede terug te komen, voorname lijk nu hem bleek dat de raadsleden door den korten lijd tusschon de in diening van zijn voorstel en deze vergadering geen tijd van studie over zijn voorstel hadden. liet voorstel van B. en W. werd daarna z.h.s. aangenomen. De overige punten van de agenda worden wegens het vergevorderde uur nangehouden tot de volgende verga dering, daarna de vergadering te on geveer 5 uur gesloten werd. Binnenland STEUN VAN HET SERVISCHE ROODE KRUIS. De NederlondsVhe ^commissie tot steun van het Servische Roode Kruis doet een beroep op steun nu de strijd in Servië hervat is en nog machtiger vijanden dan verleden jaar het land zijn binnengerukt Wij mochten, zoo schrijft de com missie, in de eerste maanden van dit jaar belamgirijlke bijdragen ontvan gen en waren daardoor in staat ee nige flinke zendingen verbandmate riaal, geneesmiddelen en geconden seerde melk naar Nis] te versakepen. Ook kon voor een negental ver pleegsters en Dr. Doorenbos, die zich in dienst stelden vau het Servische Roode Kruis en die sedert de vorige maand in Kragujewatz, Uskub en Ochrida werkzaam zijn, een gedeelte der reiskosten betaald worden. Thans echter zijn de middelen ge heel uitgeput en nieuwe uitzendingen zijn dringend noodig, terwijl een aanvrage om meer verpleegsters ook binnenkort tegemoet kan gezien wor den. ONGELUKKEN. Doordat de 3-jari.go A. R. te Maas tricht in een emmer met kokend wa tor viel, bekwam de kleine zulke he vig ebrandvvonden dut hij in het zie kenhuis is overleden. Men meldt ons uit Anna-Paulowna: Op Woensdagavond kreeg het 6- jarig zoontje van den landbouwer J. P. Ruitenburg aan den Lotweg alhier een trap van een paard met het. nood lottig gevolg dat het in den afgeloo- pen nacht is overleden. MR. L. n. W. REGOUT Ui! Rome wordt aan de Telegraaf gemeld: Mr. Rogout w rd voor eenige we ken met oen ernstige ongosle dlmul in een ziekenhuis aiiï.er opgenomen. Hij lijdt aan bloedarmoede en inge wandsziekte Er is echter dagelijks verbetering in don toestand waar te nemen. Donderdag bracht de kardi naal staatssecretaris Gaspari hem een ivozoek. Men hoopt, dat hij over enkelo weken geheel hersteld zal zijn. BAKKERS NACHTWERK. Bij een door den Bakkersgezellen- bond te Kampen gehouden enquête bij de patroons aldaar, is gebleken diat 29 patroons zich vóór en 14 tegen afschaffing van naohtaYboid verklaar, den. Gemengd Nieuws DOOR DEN SCHRIK GENEZEN. Een 16-jarig Duitsch viijwil igor had bij een gevecht aan het Oostelijk front, een slag var. een .geweerkolf op het hoofd gekregen, die hem van de spraak beroofd had. Voor den dienst afgekeurd en naar zijn woon plaats Berlijn teruggekeerd, wandel de hij onlangs over den Potsdammer Platz, toen een zeer sriel rijdende automobiel rakelings langs hem ging. Door een fluksen sprong kon hij zich nog op hét laatste oogenblik in vei ligheid brengen. Van schrik, mis schien ook door den schok van het springen, schijnt geronnen of verhard bloed los geraakt te zijn. De jonge man kreeg een lievige bloedspuwing. Onmiddellijk daarna keerde de spraak terug zoo vertelt „V. M." EEN AMPUTATIE DER HERSENEN. In de moderne ooriogschirurgie schijnt liet woord „onmogelijk" niet meer te bestaan. Een sprekend bewijs hiervan wordt uit Parijs gemeld. Daar werd een jonge soldaat in het hospitaal opgenomen, die door een granaatsplinter in het hoofd getroffen was. en die daardoor een zware sche delbreuk in het achterhoofd had. Bij de onmiddellijk uitgevoerde operatie verwijderde de chirurg de naar voren gekomen hersenmassa en haalde uit een verzwering in de middenhersenen drie beensplinters. De patiënt, die eerst vrij goed was, ging echter plot seling zoo sterk achteruit, dat hij na twee dagen een nieuwe operatie moest ondergaan, waarbij weer een gedeelte der hersenen verwijderd, een nieuw gezwel opengesneden werd, en waarbij men eenige beensplinters vond. De soldaat, die nu ongeveer een derde deel van zijn linker kersen heft mist, ondervindt daar niet den minsten last van. Zenuwstelsel en geestvermogen zijn volkomen normaal en de patiënt is voor den velddienst goedgekeurd. („V. M."j Rechtszaken SCHULDMISDRIJF. De rechtbank te Amsterdam heeft Vrijdag veroordeeld tot een maand hechtenis (geéischt was 2 weken) een aannemer wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op 29 Mei jL had hij op den Overtoom door in snelle vaart met zijn auto in verkeer de richting om oen stilstaande tram heen te rijden, een li-jarigen jongen aangereden, met doodelijk gevolg. Stoomvaartbcrichten STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Ambon (thuisreis) arriveerde 21 Oct. te Marseille. Het stoomschip Banka (uitreis) vertrok 20 Oct van Colombo. Hel stoomschip Boeroe (uitreis) ar riveerde 21 Oct. te Port Snid. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Bengalen arriveer de 20 October van Haiphong te Ba tavia. Ilct stoomschip Djocja (thuisreis) vertrok 21 Oct. van Port Said. Het stoomschip Insulinde (uitreis) vertrok 21 Oct. van Port Said. Het stoomschip Kediri (uitreis) ar riveerde 21 Oct. te Padang. Het stoomschip Madloen arriveer de 20 October van Rosario te Buenos Ayres. KON. HOLL. LLOYD. Het stoomschip Gooiland (thuis reis) passeerde 21 Oct. Dover. liet stoomschip Salland (uitreis) passeerde 20 October Fernando Ne ronha. KON. WEST-I ND. MAILDIENST. Het stoomschip Jan van Nassna (uitreis) arriveerde 21 October te Co- Ion. Het stoomschip Prins Willem V (thuisreis) vertrok 20 October van Barbados. KON. PAKETVAART MIJ. Het stoomschip Houtman vertrok 18 October van Rrisbana naar Bata via. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Tantalus, van Am sterdam naar Java, passeerde 19 Oc tober Perim. Burgerlijke Stand HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD A. Guiteneau en M. T. Siebeling. GETROUWD G. Hoogeboom en A. M. Street F. Ban en M. C. Eeckhoff. P. Warmerdam cn C. J. Smit. J. IL van Tperen en J. van Wierlngen. H. Ouwerkerk en F. Olivier. P- van Bekkum en J. E. Eigenhuis. BEVALLEN H, van Wijngaarden, geb. Poslma, d. M. A. J. Roos, geh Scharrig- huisen. d. A. C. Stokman, geb. Meiman. z. A. Meyer, geb. Tak, d. M. M. Korthals, geb. Ban, d. J. Kruithof, geb. La Maitre, d. OVERLEDEN A. C. Hu ij, 6-1 j. N. E. Dooy®. weerd, 40 j. J. de Berg, 76 j.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6