De Europeesche Oorlog. PERZIKBLOESEM TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 25 OCTOEEf» 1G15 Een groote serie offieicele feerlehten, die evenwel niet veel nienws bren gen, went ap 't Oostelijk en Westelijk front li bet tamelijk stil. Naders heriehten over 't offensief der Italianen op 't zuidelijk oorlogsveld, lie aanval op Servië. De Bnlgaarscbe troepen veroveren Ueskjoeb op de Serviërs. De Bulgaarsche kust besehoten. De houding van Griekenland. Op hei OosJeMjk OoKcysv^id. STAFBERICHTEN, Van den DUITSCHEN «taf i Van Zaterdag: „Legergraep-Von Hindenburg Rus sische oorlogsschepen hebben Petra g- g>_\ Domenas en Gipken in Koerland beschoten en zwakke strijdkrachten bij Domenas aan wal gezet. Herliaaldo met sterke strijdkrach ten. ondernomen aanvallen der Rus een in de streek, ten zuiden van Sa- dewa hebben ook Vrijdag geen succes gehad. Zij hebben, bij Doeki tot hef tige gevechten op korten afstand ge leid. Legengroepi-Leopold van Beieren Ten zuiden san het meer vainWygo nosv zijn in samenwerking met de le- gergroep-Von Linsingen Russisoho aanvallen op dc Duitsche stollingen aan het Oginski-kanaal afgeslagen. Ten westen van Teartoiisk vordert de Dudlsohe aanval. Koekli is genomen en meer dan 600 gevamgenen zijn ge maakt." Van Zondag: „Legergroep Von Hindenburg De bij Damesnas gelande Russische troepen keerden, zoodra Duitsche troepen aanrukten, weer naar hun 6chepen terug. Ten noordwesten van Dunaburg wierpen de Duitsche troepen de Rus sen met zware verliezen aan hun zij de uit hun stellingen bij Schlossberg en bestormden zij llluxt. De Russen lieten 18 officieren, 2340 manschap pen, 10 machinegeweren en één mij- nemverper in handen der Duitschers. Legergroep prins Leopold van Beieren Geen nieuws. Legergroep Von Linsingcn Her haalde aanvallen op de stelling der Duitschers aan het kanaal ten zui den van het Wyganofskoje-meer wer den afgeslagen. In een tegenaanval werden door de Duitsoiiers twee offi cieren en meer dan 300 man gevan gen genomen. Ten westen van Czartoryk werden de Russische stellingen bij Komarof genomen. Verscheidene tegenaanvallen der Russen werden afgeslagefl. Drie officieren en 458 man werden kriicsgcvangen gemaakt." Van den OOSTENRIJKS Oil EN staf: Van Zaterdag: „Afgezien van enkele vergeefsohe aanvalspogingen der Russen bij No- wo Aleksimiec zijn ook Vrijdag op het front tem Zuiden van Kolki geen ge- beurtenrseen van belang voorgeval len. Aan de Styr nemen de gevechten een voor de Oostenrijkers gunstigen loop. Oostemrijksöhe troepen hebben het buitengewoon hardnekkig verde digde dorp Koekli (ten Westen van Tsartorisk) hetstormd. De 10de divisie Oost cirri jksclhe cavalerie beeft in de- j ze geveohten opnieuw proeven van 1 slagvaardigheid afgelegd. liet aantal door de verbonden Duitsch-Oostenrij'ksehe legers gemaak te gevangenen is met enkele honder dei i gestegen. Bij het afslaan der Vrijdag vermel de aanvallen der Russen aan de bo- vcn-Sjtara zijn op 'het gevechtsterrein var. een met Duitedhe bataljons ver sterkte Oostenrij.kscl>Hongaarsche di visie 10 Russische officieren en 1GOO man gevangen genomen." Van Zondag: „Bij Nowo Alexinetz heroverden de Oostenrijkers de Vrijdag ontruimde hoogten ten oosten van Lopuszna. Bij Czatoi-ysk vorderen de Oosten- rijkscho aanvallen. Bij Komarof wer den de Russen teruggeslagen. Overigens is de toestand dezelfde gebleven". Van den RUSSISCIIEN etaf: Van Zaterdag: „In de buurt van Schvvarden, ten westen van Schlock zijn verscheid:® gevechten geleverd, die echter in den toestand weinig verandering hebben gebracht. In de woudstreek ten oosten van het dorp Olay aan den weg van Mi- tau houdt het artillerie- on Infante- devour aan. Aan don oever van dc Duna ten zui den van Ikskul gingen de Duitschers herhaaldelijk, maar zonder succes, tol den aanval over. Aan do rest vbn het front tot. aan de Prlpjet gebeurde niets van belang. De gevechten aan den linkeroever van de Styr duren voort In de gevechten bij Komarowo be neden Kolki en bij Ko'ki maakten de Russen volgens nadere berichten nog 21 officieren en 600 manschappen krijgsgevangen en veroverden 17 mi trailleurs, acht bommenwerpers en twee zoeklichten". Verder meldt 't Petersburg's T. A.: „Op 22 Oct. versloeg een Russische landingstroep, ontscheept in de buurt van bet dorp Domesnes aan de kust van Kurland bij den ingang van de Golf van Riga, een Duitsch detache ment, dat dit punt beschermde. De Russen maakten krijgsgevang® nen en veroverden materieel. Op de plaats van het gevecht von den de Russen een gesneuvelden Duit schen officier en 42 gesneuvelde sol daten. Aan Russische zijde werden 4 man gewond". EEN RUSSISCHE BESCHOUWING. «Na de schitterende succecfeen van de Russische wapenen, dio in de jongste dagen werden vermeld, moet geconstateerd worden, dat aan het Duitsche front een dreigende toe stand is ingetreden. Het succes dor Russen bij BaranÓ- wilsohy ontwikkelt zich verder. De verovering van den westelijken oever van de Scha ra wordt van be lang, als zijnde een doorbraak van '1 centrum der Duitsche venledigiingsli- uie, dat bij ontstentenis van Duitsche reserves, gevaar loopt ingesloten te worden. Het toenemend succes der Russen aan de Styr toont welke zware neder laag de Duitschers in die streek heb ben geleden. Niet minder gunstig voor de Rus sen zijn de gebeurteaiissen in de streek van Riga, waar de voortgang der Duitschers gestuit werd. In de etieek vain Dunuburg verzwakken de Duitsoiiers hoe langer hoe meer. Het korte offticieeic legerlierioht van den Duitschen staf, de telegrammen uil Riga aan de Russische bladen, de verklaringen der krijgsgevangenen, dio in do laatste dagen gemaakt zijn, bevestigen, dat de Duitschers huiten- gewone moeite doen oun in de rioh- ting van Riga voort te rukken, maar stellen tevens in 't lidlit, dat de Duit schers niet meer aan hun succes ge- Iooven en zioh terneergeslagen gevoe len door bet voortdurend krachtiger wordend offensief der Russische troe pen. Het Duitsche leger en de Duitsche militaire schrijvers verhelen zich niet meer, dat de Russen op het geheole front de leiding der acties hebben. De „Roeski Invalid" is van mee ning, dat de verovering van Riga thans veel moeilijker voor de Duitr echers is dan op het einde van den zomer, niet alleen ton gevolge van de de versterking der Russische verdedi- gingsmiddielen, maar ook ten gevolge van den «leeds toe nemend en krijgs luist van het Russische leger. Op zich zelf staande nadere bijzonderheden omtrent de gevechten bewijzen gere- Op het Westelijk Oor:ogsve!d. STAFBERICHTEN. Van den DUITSCHEN staf Van Zaterdag: „Niets nieuws." Vuil Zondag: „Ten noordoosten van Souche» werden Franschc aanvallen afgesla gen. Afdeelingen, die de Duitsche stellingen waren binnengedrongen, werden er onmiddellijk weder uitge dreven. Vliegers der geallieerden wierpen zonder succes bommen op Ostende en het station van Noyon. Een Engelsche biplane werd in een luchtgevecht ten westen van St. Quentin naar beneden geschoten. De bestuurder en de waarnemer (beiden officier) kwamen om het leven. Duitsche vliegers deden met blijk baar succes aanvallen op Engclsche kampen bij Abbeville, en wierpen bommen op Verdun. Er werd waar genomen. dat sommige bommen doel hadden getroffen." FRANSCHE communiqué's i Van Zaterdagmiddag: „Vrijdagavond hebben Duitsche af- deelingen in liet zuidelijk deel van het H-voruiigo bosoh en bij de redou te van Givenohy getracht uit hun loopgraven te komen, doch zij zijn onmiddollij'k en met gemak ver strooid. In Champagne hebben sterke Duit- echo v erker mingsaf deel ringenonder dekking van het vuur van granaten met vers tikkende en traaniverwekken- de gassen, getracht de Fnansöhe stel lingen bij den'heuvel van TaJhure aan to vallen. De Fnameehen 'hebben ben overal teruggedreven en ten naasten bij door gewoer- en maohinegeweor- vuur vernietigd. Op het front in Lotharingen heb ben de Fransohen na een 'handge meen een Duitsche loopgraaf bij Reillon bezet." Van Zaterdagavond: „Er is niets van belang gebeurd." Van Zondagmiddag: „De Duitschers trachtten Zaterdag avond nogmaals een aanval te doen ©p het forlje in het bosch van Given- chy en de Fransche vooruitgescho ven posten in de buurt van heuvel 140. Nauwelijks echter waren zij uit getrokken, of zij werden gedecimeerd en genoodzaakt naar hun loopgraven terug te keeren. Dit is de achtste nederlaag, die binnen vijf dagen alleen op dit gedeelte van het front aan de Duitschers is toegebracht. Nog steeds levendig artillerie- geveclit ten zuiden van de Somme in de streek van Lihons, Canny, Ben- vranges. De Fransche batterijen hebben vernielende schoten gelost op de ltopgraven van de Duitschers in Champagne ten zuidoosten van Ta- hure, tusschen Maas en Moezel ten noorden van Regciévillc en in Lotha ringen in de omstreken van Ember- mesnil en Domèvre." Officieel ENGELSCH bericht Van Zondag: „In dc laatste drie dagen heeft dc artillerie ten zuiden van het La Bas- sée-kanaal groote bedrijvigheid be toond. Ook hebben gevechten met handgranaten plaats gehad. Op 22 October hebben vier Engel- schc vliegers gevechten in de lucht geleverd en de machines van de Duitschers tot dalen genoodzaakt of verdreven. Eén Duitsch vliegtuig viel onderste boven van een hoogte van 7000 voet in een bosch achter de Duit sche linies." FEUILLETON Uit het Engelse h van VV. A. MACKENZIE. Coke, zeide Eskilstuna, denk Je ook niet dat het tijd wordt om me* vrouw Dapifer nu eens dat papier te laten zien dat je in je zak hebt? HOOFDSTUK XXIX. Tackson aan het woord. Het geheel zag er niet onvermake lijk uit. Op de groote, ruime mahonie houten sofa zag do kleine juf frouw Minchin er uit als een heel klein konijntje dat op een groote akker ver dwaald is. Haar witte mutsje met de geplooide strook en het witte jakje dat zij droeg deden haar gelo getaats. kleur nog meer uitkomen, en het leek wel of haar rimpelige gezichtje nog kleiner en haar vreemde neus nog grooter geworden was. Zij leunde te gen eenigo kussens. Di een met trijp bekleeden luien stoel; zoover mogelijk van de sofa af, zut de ijverige Jackson. Hij scheen zenuwachtig te zijn, tenminste hij zat heelemaal op het puntjo van zijn stoel en draaide zijn pet steeds in zijn handen rond; zijn oogen hield hij struk op het vloerkleed gevestigd. En zoo zie je, Henry Jackson, zelde Juffrouw Minchin, dat ik nog i wel hoor wat er allemaal in het dorp iwbeurd, al moet ik ook rust hou den door dezen jichtaanwal. Nu ik al les van deze dingen af weet, zul je wel begrijpen dat ik volkomen op de hoog'-e ben van het voornaamste on derwerp van gesprek en dat ben jij, en de manier waarop Je je geld aan 't verkwisten bent, en nieuwe kleeren koopt, en je best doet zoo gauw moge. lijk straatarm te worden. En dus vond ik het mijn plicht je hier te la ten komen en jo er op te wijzen dat het heel dom van je is om je met moei te verdiende spaarduitjes op zoo'n schandelijke manier op te maken - is het soms niet waar dat eergisteren iedereen die in „De gekroonde Valk" kwam op Jouw kosten vrij bier mocht drinken? je hebt toch geen erfenis gehad, Jackson, hoe kom jo aan het geld? En waarom maak je nu alles ineens op? Hoe zit het in elkaar? Ja, juffrouw Minchin, begon Jackson, ik wil niet onbeleefd zijn tegen een dame waar ik al zoo veel jaren voor gewerkt heb, vooral nu zij do gebreken van den ouderdom, waar aan niemand kun ontsnappen, begint te voelen; en ik wensch mijn goede manieren, (die altijd zooveel bewon dering gewekt hebben omdat z© beter waren dan men van mij verwachtte; ook niet te vergeten; maar toch zou ik u willen vragen, juffrouw Minchin, heb ik niet het recht om mijn eigen zuurverdiende gold uit te geven? Och, och! riep juffrouw Minchin uit, terwijl ze pogingen deed om te gaan zitten hoe is liet moge lijk dat je zulke dingen durft te zeg gen tegen je oude onderwijzeres, die je altijd zulke mooie plaatjes gaf, en op één na mijn mooiste kerkboek toen je trouwde! Neen Henry Jackson, je hebt het recht niet om zooveel geld uit te geven als je den luatsten tijd gedaan hebt. Kijk nu eens naar het pok dat je aan hebM Donkct blauwe stof die zeker zes gulden per meter heeft gekost! Kijk eens naar je rood meit groene das? Je gele schoenen! Eu niet te vergeten dien ring met die groote roode steen! liet is niets dan na aperij van da menschen die boven je staan. Ik wil niet brutaal zijn, juffrouw Minchin, maar heb ik het goed be grepen dat u mij alleen hebt laten komen om mij dat te vertellen? Want als dat zoo is, ga ik maar naar huis, en dan wensch ik u het beste want Ik kan niet inzien dat er menschen zijn die boven mij staan. Ik ben een geld, dat noch zwaar geschut, noch ontplofbare kogels, noch verstikkende gessen der Duitschers den Russischen soldaat den moed doen vorliezen." Op het Zuidelijk Oor.ogstooneel. Italiö-Oostenrijk. STAFBERICHTEN. Van den OOSTENRIJKSOHEN staf: Van Zaterdag: „Vrijdagochtend met het aanbreken voji den dag hebben de Italianen op het geheclo front in het kustgebied hun uiteret 'hevige aanvallen hervat. Evenals de vorige dagen zijn ook Vrijdag al hun pogingen vergeefsch geweest Tegen den middag was een verwoede aanval op de hellingen van den Javorcek, die op sommige punten tot de Oostenrijikschc stellingen was doorgedrongenmis!inkt. Op den Km, den Mrzli Vrh en an dere gedeelten van het bruggehoofd van Tohnein zijn verscheidene nieu we aanvallen der Italianen bloedig afgeslagen. Do Ilaliaansche infante rie heeft wederom zware verliezen geleden. Het gevechtsterrein van Ko- zaroce en bij Seno is mot lijken van Alpenjagers en Bersaglieri bezaaid. De dappere Oostenrijkse lie troepen hebben al hun stellingen weten to behouden. In de streek van Plava was de Ila liaansche infanterie bij den derden stormloop de Oostenrijksehe loopgra ven bij Zagora binnengedrongen, doch werd er dadelijk weer uit verdreven. Tegen het bruggehoofd van GÖrz hebben de Italianen don geheeleni dag een fel geschutvuur onderhouden, 't hevigst tegen dekkingen op de hoog te van Podgora. Eon a au va Is poging tegen dez;- hoogte is door het vuur der Oostenrijksche batterijen verijdeld. Op de hoogvlakte van Doberdo heeft de Italiaansehe infanterie ook Vrijdag herhaaldelijk storm geloopen tegen den Monte San Michele. Drie aanvallen werden bloedig afgeslagen; s!echts eens gelukte het den Italianen tijdelijk de Oostenrij'ksöhe «tellingen binnen te dringen. Een forsche tegen aanval van het 45e reg. inf. wierp hen overal terug. De Monte San Michele ie vast in Oosteorijksoh bezit geble ven. Ook elders zijn alle tegen do hoog vlakte van Doberdo gerichte aanval len van do Italianen op de taaie vol harding der dappere Oostenrijksehe verdedigers afgestuit. De talrijke den geheelcn dag herhaalde aanvallen der Italiaansehe infanterie zijn bijna zon der uitzondering met een ordelooze vlucht der aanvallers geëindigd. In Karinthië en Tirol blijft de Ita- liaansclie artillerie op het goheele front in actie. Onder zware verliezen zijuv drie aanvallen togen den Col cll La-na en een bij de greudhrug ten zui den van Söliluderbach afgeslagen. Ten zuiden van Arabba hebben Ti- roolsche keizerlijke jagers een voor- uitgeeohoven Italiaansehe stelling bestormd. De verdedigers der versterkingen op do hoogvlakte van Vielgereuth hebben eveneens alle tegen hen ge richte aanvallen afgeslagen." Vaai Zondag: „De algemeene slag aan de Isomzo duurt mag voort. Zaterdag werden de met vooi'beeldelooize verbittering ge voerde infanterie-gevechten ook. uit gebreid tot het bruggenhoofd van Görz. Wederom werden de aanvallen van de Italianen met zware verliezen gestuiit door den taaien tegenstand van de infanterie, die krachtig ge steund werd door do artillerie. Met den Italiaansohen hoofdaanval gaa® aanvallen dooi- sterke de la oh e ■neuten op het Tiroolsöho front ge naard. De hoogvlakten van Vielge reuth en Lafraun werden hevig door de artillerie beschoten. Verscheidene Italiaansohe divisies vallen het Dolonrietenfront aan. Hier werden Vrijdag en Zaterdag aanval len op den Col di Lana en de stelling van Tre Sassi, twee aanvallen op Ru- tiods (ten zuidwesten van Sohluder- baoh) en vier op dc Oostenrijksehe li nies ten noorden van het plaatsje Sief en het Popena-dal bloedig afge slagen Aan 'het KarinlhisChe front hebben slechts artillerie-gevechten en scher mutselingen plaats gehad. In het bekken \an Flitsch en in het Kro-ge- bied doden de Italianen Zaterdag nog enkele aanvallen, toen verflauw de de strijd togen de Mrzli Vrh. Tot aan het bruggenhoofd van Tolmein doen. de Italianen nog steeds wanho pige aam allen, vooral op de hoogte ten wee ton van. Santa Lucia. Hier drongen Alpenjagers een klein gedeel te van het front binmn, door een Hinken tegen-a an val van twee infan- tene-regimenten waren zij er spoe dig weder uitgeworpen. Ook in den Isonzo-sector tusschen werkman, juffrouw, en nl ben ik niet zoo goed opgevoed als dat wel zou kunnen, ik heb toch ook mijn ver stand, juffrouw Mincliin, mijn ver stand, en dat Is niets minder dan dat van oen ander; mijn gezondheid en mijn eetlust zijn nooit beter geweest, en ik heb nog nooit zoo'n zware beurs bezeten. Mijn verstand heeft gemaakt dat ik groote dingen kon doen, en de machtigen van dp/e aarde hebben mij hun tevredenheid betuigd. En als ik mij niet vergis, juffrouw Minchin. dan was het om dit laatste te hooren, namelijk hoe ik de gunst van een Prins heb kunnen winneD, dat u mij hebt Juten kernen, u vond het wel het beste om het uit mijn eigen mond te vernemen, is het niet? En verder, als ik mij niet vergis, juffrouw Minchin, wenschte u uit de eerste hand een volledig verslag te ontvan gen van de geheimzinnige gebeurte nissen van den lantsten tijd, waaraan Ik ook deelgenomen heb. Als dit zoo is, zal ik u bewijzen dat ik edelmoe dig en vergevensgezind ben, wunt ik ben volkomen bereid u hier nu, onder belofte van geheimhouding, de heele geschiedenis in kleuren en geuren te vertellen. Ik verlang er naar alles eens te kunnen vertellen, en ik zou het al lang gedaan hebben, maar ik ben bang dat de menschen hier in het dorp hun mond niet konden houden. Daarom heb ik tot nu toe gezwegen, maar u kan ik het natuurlijk wel zeg. het bruggenhoofd van Tolmein en Görz, waar voornamelijk bij Plava herig wordt gestredenkonden de Ita lianen nergens vorderingen, maken. Voor liet bruggenhoofd van Görz mis luk tan reeds Vrijdag verscheidene aanvallen op den Monte S-abotino. Zaterdag gingen, na een zeer krach tige artillerie-voorbereiding, zeer ster ke Itul ia arische troepen over tot een aanval op dezen dornineerenden berg en de Oslavia. i>o strijd woedde voort, ook gedurende den nacht; ten elotte echter bleven alle stellingen in han den van de Oostenrijksehe troepen. Aan den rand van do hoogvlakte van Döberno duurde de slag in den sector tussohen Muinizza en den Mon te de' eei Buei met onverminderd» he\igheid voort, terwijl het in den zuidelijken sector, zoowel gedurende dén dag als 's nachts, kalmer toe ging. De steeds weder opnieuw met versclio troepen bogeymen aanvallen van de Italianen mislukten totaal. Slechts tijdelijk gelukte het den Ita lianen zich iu enkele voorste loopgra ven te nestelen. Een Oostanrijksch infa.': terie-regiment heroverde zijn «tellingen ten zuiden van San Mar tina steeds weer in gevecht van inan tegen man." ITALIAANSCHE Stafberichten: Van Zaterdag: „Het krachtig aangevoerde offen sief der Italiuan8che troepen wordt met belangrijke successen langs het gehcele front voortgezet. Op den wes telijken oever van het Gardameer na men de Italianen stormenderhand den Nodie-herg en vulden daarmede hun stellingen, dio het Ledrodal be- heerschten. aan. In het Cordevole-dal gaan de Italia nen voort druk te oefenen op de Oos tenrijksehe stellingen. Op den Col di Lana veroverden de Italianen een ter halverhoogte van den berg gelegen, goed voor verde diging ingerichte kleine schans en mankten daarbij eenige gevangenen. Tusschen Boven Bointe en Rienz rukken Italiaansehe colonnes door de dalen dia langs en dwars door het Cristallo-bergmassief loepen op Schlu derbach, samen alle door de Oosten rijkers opgeworpen hinderpalen uit den weg ruimend. In Karinthië worden de met geluk kigen uitslag bekroonde aanvallen der Italiaansehe troepen op de hoog gelegen dalen van Degano en van Cbiazzo voortgezet. De Italianen maakten 21 gevan genen, waaronder een officier. Het belang van t Italiaansehe suc ces van den 21en dezer In het Selsera- dal wordt bevestigd. De Italianen begroeven tot dusver 426 lijken van Oostenrijkers. Langs de Isonzo hebben Italiaansehe troe pen Vrijdag gedurende den geheelen dag vorderingen gemaakt, op Itlein- Javorcel, op den Santa-Lucia-heuvel, oostelijk vau Plava en op den Osla- via-heuvei. Twee hevige tegenaanval len van de Oostenrijkers op Mrzli werden afgeslagen. Op dit deel van het front maakten de Italianen 151 gevangenen met in begrip van twee officieren. Op de Karstvlakte hebben Italiaan sehe troepen in den ochtend van 22 dezer den aanval met nieuwe kracht hervat. Trots den hevigen tegenstand van de Oostenrijkers, die ondersteund werden door het verwoed en gecon centreerd vuur van tal van zware batterijen, 6laag<le de Italiaansehe Infanterie na hardnekkige en bloe dige gevechten er in langs bijna het geheele front en voornamelijk in de richting van San Martino del Car&o vooruit te komen. De Italianen namen 2C09 man waar onder 60 officieren gevangen en maakten zeven mitrailleurs en een groote hoeveelheid sch'etvoorraad en oorlogsmateriaal buit'. Van Zondag: „De Italianen behaalden opnieuw een succes in de Ledro-vatlei, waar zij doordrongen in het Bezzeoca-bek- ken, een dorp en beheerschende hoog ten in het noorden namen. De zuid oostelijke helling van de® Mrzli is geheel en al bezet. Op het Karstplateau heeft oen groot gevecht plaats gehad, waardoor ten oosten van Poteano en bij Marcol- tini terrein werd gewonnen. Aan het Isonzo-front namen de Italianen Zaterdag 1003 man gevan gen en maakten drie mitrailleurs en ander materiaal bult". gen. Jackson haalde diep adem. Er verscheen een licht blosje op de gele wangen van Juffrouw Minchin. Het kwam half van plezier en half van schaamte schaamte omdat Jackson de werkelijke reden geraden had waarom zij hem bij zich had laten komen; plezier omdat zij nu zou hooren waarom mevrouw Dapifer en Bienda zoo geheimzinnig waren ver dwenen. Henry Jackson, ik wil niet zeg gen dat het geen troost voor mij zal zijn om de svaarheid eindelijk te hoo ren over deze geheimzinnige geschie denis; maar als ik naar jo luister d-:e ik dat meer om jou gedegenheid te geven alles eens uit te spreken, dan uit nieuwsgierigheid. Daar zullen we maar niet ver der op ingaan, juffrouw Minchin. De feiten zijn dan als volgt, en ik ver zoek u dringend mij met in de rede te vallen. Als volgt, zeide ik, zijn de feiten van deze zaai. Tengevolge van mijn voortdu rende studie van misdad'igorsverha- leri. ontdekte ik op zekeren dag wie Kapitein Dapifer vermoord had, wie hem daar in die afgee'oten kamer ge. maakt had tot een stijf en koud lijk, bevlekt met bloed. Een Franschman had het gedaan. En waarom? Omdat hem gevraagd was of hij hot wilde doen. En wie lwid hom dut gevraagd? Mevrouw Da- Uit Verona wordt aan de „Times" gemeld, dat de algemeene opinarsch var. de Italianen langs de grens van Tirol, een gevolg is van generaal (Ja- dorna's plan, om Servië to h-elpcn, door den vijand met een inval op zijn grondgebied te bedreigen. De tot nu toe verkregen uitslag is bevredigend, want de verovering van Pregazina vormt een bedroigii^g voor Riva en de bezetting van Brentonico is eer» bedreiging voor Rovereto en betco- kent oök het boheonsohen van den weg, die naar de spoorlijn van 'freule leidt Zuid-Oostelijk oorlogsveld. Dultsohland, Oostenrijk en BulgarijeServië. STAFBERICHTEN Van den DL'ITSCHEN" staf Van Z a te r d a g „Hij Visegrad <6 de overgang over de- Drin geforceerd. De Serviërs zijn van de hoogten ten zuiden van die plaats verdreven. Het leger van generaal Von Koe- vess heeft de Servische stellingen tusschen de Lukavitsa en dc verster kingen van Kosmaj stormenderhand genomen. Het leger van generaal Von Galf- witz heeft ten oosten van Pulanka de Serviërs over de Janienitsa en ten oosten van de Morawa uit hun stellingen op de linie Aleksandro- wats—Orljewo geworpen en meer dan 600 gevangenen gemaakt. Onder den druk van beide, zijden trekken de Serviërs ook uit hun stellingen op de linie Kosoetitsa—Slatinahoogto (281) terug. De Bulgaarsche troepen hebben Negotien en Roglewo bezet. Zij staan nu ten oosten en Z.O. \an Knjadze- wats. Hun offensief blijft vorderin gen maken. Ten Z.O. van Pirot hebben zij aanvallen der Serviërs bloedig afge slagen." Van Zondag: Het leger van generaal v. Kövess van de legergroep Mackensen dreef ten oosten van de Lucavica de Servi ërs order in oostelijke richting. Het leger van Gallwitiz nam bij Pa- lanka den zuidelijken oever van de Ja- senica. Meer naar het westen werd de linie Rapenasj ten noorden van Petrovasj Ranowasj ondanks den hier en daar zeer hardnekkigen tegenstand der Ser viërs, bereikt. Uit het groot aantal gesneuvelden, die door de Duitsch-Oostenrijksehe troepen werden begraven, blijkt welke zware verliezen de Serviërs hebben ge leden. Bij Orsowa zijn de Duitsch-Oostcn- rijksche troepen over den Donau ge trokken en hebben de hoogte Slava I3o. zija genomen. Drie officieren en 70 man werden krijgsgevangen ge mankt. Het leger van Bojadje! maakte bij Prahovo (aan den Donau ten noord oosten van Negotin) een Russisch mu nitie-depót buit en heeft halverwege Zajecar Kuiazevasj aan den westelij ken oever van de Tïmok bezet. Van de overige Bulgaarsche leger afdelingen zijn geen berichten inge komen." Van den OOSTENRIJKSCIIEN staf» Van Z a terdag: Het leger van generaal Ven Koc- vess heeft Vrijdag de ten westen van den weg BelgradoArangelowats ge legen als een vesting aangelegde stelling van Kosmaj stormenderhand genomen. De door het dal vande Morawa oprukkende Duitsche troepen heb ben de Serviërs van de hoogten ten noorden van de beneden-Jasnienitsa verdreven. Bij Ürsowa heeft een uit Ooslen- i ijksch Hongaarsche en Duitsche strijdkrachten samengestelde groep de bergstellingcn aan den zuidelij ken oever van den Donau en het fort Elisabeth bij Tekia genomen. Dc Serviërs, wier front op verscheidene punten is vernield en doorbroken, trekken overal naar het zuiden te rug. De verbonden Duitscli-Oosten- rijksche troepen vervolgen hen. Bij Visegrad hebben Oostenrijksch- Hongaarsciie troepen de Serviërs van de hoogten ten oosten van de Drin verdreven. Het offensief van het eerste Bul gaarsche leger heeft bij Negotin aar» de middcn-Timok en ten Z.O. van Knjadzewata verdere vorderingen ge maakt." Van Zo n-dag: „Het leger van generaal von ltövess drong de Serviers van de hoogten ten noorden van Arandjeiowasj terug. Servische achterhoeden, die ten zui den van Slatina een gevecht begon nen, werden door Oostenrijksehe ba- taillons teruggeslagen pifer, de stiefmoeder van kapitein Godwin. En waarom had ze dat ge daan? Omdat ze hoopte dat haar eigen kind nu ai het geld zou krijgen. Laat ons nu eerst eeps vragen. v\ ie was de Franschman? De hier aanwe zige spreker zal antwoorden en u ver tellen dat hij een oud vriend van me vrouw Dapifer was, Sivy geheeten. Aan den naam kun je wel hooren dat hij niets anders was dan een misda diger. Deze S:vy had jaren geleden in de stad Dijon m Frankrijk een jonjj meisje vermoord, en dat had hij op dezelfde manier gedaan als dezen keer. Bij mijn studie-materiaal vond k een verslag van de moordzaak in Dijon. Ik had al lang gezocht of ik niets vinden kon in mijn boeken dat betrekking had op het feit dat de deur van de slaapkamer van binnen ge grendeld was; en zoo langzamerhand, door mijn bovenmenschriijke gave®, te gebruiken gaven die zelfs de deskundigen van Scotland Yard niet bezitten langzamerhand, zeg ik, heb ik hem in mijn macht gekregen on door hem als liet ware te hypnoti- secren heb ik hem gedwongen alles te bekennen; hij heeft zijn bekentenis opgeschreven, geteeken'd. verzegeld en afgegeven; en terwijl hij aan het schrijven was zeide hij nog dat hij er niets van begreep waarom hij zoo vreemd behandeld werd. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5