Korfbal. DE UITSLAGEN. Eerste klasse AmsterdamD. O. S.—D. T. V. 8-5 8de klasse. Haarlem II'Odis, 21. PurmerendH. O. C. II, 5—0, Keus niet opkomen. KORFBALCLUB „ODIS", VELSEN. Secretaris de heer IJ. VISSEL, Velseroord. Officieelc mededeel mgen. Aa iigenomen ate lid de heer H, de Pagter. Het twaalftal is niet zooals het in liet Korfbal blad van 20 October staat, maar als volgt: DamesR. Groen, I. Jansen Sim mer. J. Moot. II. Nieseo, A. Sohmits er. R. de Pagter. Hoeren G Broertjes, M. J. Smits, Jac. Smit, A. Wiohers, D. Kruiter on W. v. d. Berg. Wedstrijd Zondag 31 Oclobor Odifl— Advendo. ADVENDO II—HAARLEM III (1—2). Beide clubs hebben zich versterkt. Reeds dadelijk ontwikkelt zich een vlug samenspel. Haarlem weet al kort na het begin door Lonnee de leiding te nemen. Lang duurt echter de vreugde met, want na een paar pittige aanvallen maakt R. gelijk. Ook na de vakwisseling wegen bel de partijen volkomen tegen elkaar op. .1. Koper probeert met een paar •verre schoten den stand te verhoo- gen, doch heeft geen succes. Aan den anderen kant heeft J. Voorneveld pech als een bal in de mand komt, doch doordat er tegen den paal go- loopen wordt, er weer uitspringt de toegestane strafworp wordt gemist. In den Haarlem-aanval hebben de dames dikwijls teveel vrij spel, waar door dezen nogal eens gevaarlijk zijn. Na de pauze gaat het spel vrijwel gelijk op. De Haarlem-aanvallen zijn echter gevaarlijker dan de spelers van Advendo. Uit een der aanvallen van Haarlem gelukt het mej. Maar te doelen (1—2). Advendo spant zich nu geducht om gelijk to maken, doch in den aanval wordt te veel getreuzeld, waardoor enkele kansen verloren gaan. Ook door het middenvak had in deze periode wat vlugger doorge speeld moeten worden. De Haarlem-aanvallen woulcn meestal geleid door J. Koper, doch de aanvallers worden te goed in bo dwang gehouden om gevaarlijk te zijn. liet gelukt aan geen van beide par tijen meer te doelpunten, zoodat het einde komt met een 2—1 overwin ning voor Haarlem III. Athletic* WANDELTOCHTEN. Do Haagsciie Athletiokvereoniging heeft, dank zij het succos, andervon der. met haar .,41 KM. wandeltocht door het Westland" op 12 September j.l., besloten eenige wandeltochten uit te schrijven en wel op Zondag 7 November a,s. „Roaxl don Haag", in 8 aparte groepen, en wel groep A vc-rtrek 10 uur, 25 K.M. (gemidd. snel heid 5 K.M. per uur) 15 min. rust"; groep Bvertrek 9 uur, 35 K.M., (pe- midcl snelheid 6 K.M. per uur) 20 min. rustgroep C vertrek 8 uur, 50 K M., (geniidd. snelheid 61/2 K M. per uur) 30 min. rust. Deze 3 marsohen werden door haar san cr gesteld Eerstens om gelegen heid t" oponen deel te nemen aan een afstandsniarsch van beperkten af stand (25 K.M.) af te leggen ln een voor ieder te volgen tempo. Twee dons om hen, die in tal van toohten bewezen bobben vooraan te staan en voldoende uithoudingsvermogen ba- zitten, ln de gelegenheid te eteLlen oen afstand van 50 K M. in groep af te leggen, waarvoor dan ook oen waardevoller kruis böhaald kan wor den, dan do gewone Hennneringsme- daille. Derdens blijft de 35 K.M. over als de tocht voor iedereen, die al met succes geloopen heeft en aan een mid die! matigen tocht van 35 K.M. de voorkeur geeft boven die van 25 ol 50 K.M Do weg die geloopcn zal worden, leidt door de moest aangename om streken van den Haag. Diploma's en herinneringskruisen ïijn uitgeloofd. Schieten. CLAUDIUS ClVILIS. Zaterdag en Zondag had do voort zetting plaats van den wedstrijd, uit geschreven door Claudius Civilis. Op merkelijk is het, hoezeer de laatste jaren de resultaten met de bukt zijn verbeterd. Mocht vroeger reeds een serie van 85 of 90 punten, geschoten staande uit de vije hand, als een mooie serie gelden, zoo mout men thans op de personeeie baan min stens 93 punten en op de vrije baan minstens 190 punten schieten, om dan nog lang niet tot de eerste-prijswin- ners te behooren. Ook deze beide dagen werd kranigo schietsport vertoond. O. a zagen wij een serie schieten voor eere-korps voor Vaderland en Koning, die toen de schijf nog niet gehaald was, een maximum deed verwachten. Nader beschouwd was de telling echter 20, 19, 20, 19, 18, en viel dus -4 punten tegen. Een serie echter, waar mede wij den schutter, den heei H. Spoor, gaarne gelukweuschen. Aan de vele prijzen werd nog een fraaie verguld zilveren medaille toe gevoegd, aangeboden door de Yer- eenigmg van Koninklijke Nederlaud- sche Scherpschutters. De dag-medaille werd Zaterdag be haald door den heer G. A. Luyckx van Sanboo te Amsterdam, met 99 punten, en Zondag door den heer H. J. v. d. Burg, van Voor Vaderland en Koning, eveneens met 99 punten. Als korpsen werden nog ingeschre ven „Wilhelmina", Den Haag, en „Baarn en Omstreken". Biljarten Het „Alg. llbld." gelooft, dat het wel de moeite zou ioouen, prof. Hore- mans, den Belgischen kampioen, die te Haarlem ook seances gaf, eens aan h^t werk te zien tegen onze beste amateurs. Een wedstrijd bijv. tus- schen hem en Robijns zou stellig zeer veel belangstelling trekken. Stadsnïeuw3 HAASLEMSCHE kunstkring. Uit een bericht, in ons nummer van Zaterdag opgenomen, kon men zien, dat deze week een tentoonstel ling wordt georganiseerd door den Haarlemschen Kunstkring. Men zal reeds hebben uitgezien near nadere berichten omtrent deze jonge vereeniging, waarvan na de oprichting en haar eerste soiree wei nig meer vernomen werd. We heb ben ons dus tot een der leiders van den Kring gewend, die ons mede deelde, dat het geen bevreemding be hoeft te wekken, dat er vooreerst nog niet zoozeer naar builen gewerkt wordt, als men zou verwachten. Er is nog zoo heel veel te regelen 1 De bestuursfuncties moeten nog verdeeld worden en aan de afwikkeling van 't programma voer dezen winter (men stelt zich voor 24 soirée's en ma'.i- née's te geven) zit een administratie vast, die heel wat moeite veroor zaakt, waardoor bet niet mogelijk is, heel veel te kunnen meedcelen. Het doel kent men Jonge artisten zullen door den Kring in staat worden ge steld, in het publiek op te treden. Haarlem kent zoon vereeniging nog niet. Ifet is dan ook niet te verwon deren. dat velen van hun belangstel ling doen blijken door zich als lid op te geven. Duur is de contributie niet: voor 10.— heeft men recht op 24 lezingen, voordrachten, etc., met drie personen. En dat die uitvoeringen op waarde geschat mogen worden, be wijzen namen als Edward D. Koster, de bekende letterkundige, Rosa Spier, harpiste, en andere. Zaterdag 30 October geeft Lili Green een dansavond en 5 Novembei geven Willem Andriessen en Jonk- vrouwe Repelaer van Driel een con cert. De kosten, die aan dergelijke soi rée's verbonden zijn, beloopen niet weinig, zooals men begrijpen kan. Toch is het noodig, dat de boeken van den penningmeester na een jaar een ruim voordeelig saldo uitwijzen, want dan wil men een eigen gebouw krijgen. Avonden, buiten den Kring, moeten de benoodigde gelden daar- oor opbrengen. De Ilaarlemsche Kunstkring heeft zeer te waardeeren vooi nemens. Mo ge een genoegzame deelneming van de zijde der Haarlemmers het be stuur in staat stellen, vele 6choone uitvoeringen te organiseeren en mo ge door <le medewerking van den Kunstkring menig Haarlemsch ta lent tot vollen wasdom komen 1 JAVA COMITé. Naar in 't Haarlemsch Predikbeur tenblad gemeld wordt, zulleu op 18 Nov. de Ilaarlemsche predikanten ten Ds. P. E. Barbas en Dr. J. Wee- op den feestavond, die het slot vormt van de 60e jaarvergadering an het Java-Comité het woord voe ren. Deze vergadering wordt te Amster dam gehouden. Biosoopea. 't Gaat moeilijk, een gedetailleerd verslag te geven van de verschillende programma's, die in verschiLlende bioscopen worden afgedraaid. Daar om van elk een paar regels. BIOSC. THEATER, GROOTE MARKT. De geïllustreerde bladen bevatten oor eenige weken een foto van. een gedeelte van de opneming van een film. Een dame, te paor<di gezeten, maakte boven op een der waggons van 't reuzenrad te Weenen. (200 M.) hoog, een tocht mede. Hoeveel koen heid ea durf daarvoor noodig was, kan men begrijpen. De film, waardoor die opneming geschiedde, draait in de zaal op de Groote Markt, natuurlijk als onder deel van een afwisselend programma. BIOSC. THEATER, BARTELJOIILSSTRA AT. De directie van deze onderneming heeft als hoofdnummer op haai' pro gramma een vierbedrijvig drama: De beer van Baskerville. Onder de nieuwe leiding gaan de zaken in de Barteljorisstraat, naai' we golooven, wel naar wensch; de heer Herman Smits expliceert dan ook zeer ver dienstelijk en de films zijn goed. CINEMA PALACE. De advertentie, die men met be trekking tot het programma, dat de- week wordt afgedraaid, in onze courant kan vinden, deelt mede, dat de hoofdpersoon in het drama, dat deze week wordt opgevoerd, betoove- rend spel laat zien; „Nelly, de danse res uit de Zwarte Taveerne" is een ti tel, d'.e geheimzinnig genoeg doet. Ten slotte geeft vandaag. Maan dag, de Directie van „De Kieine Ver eeniging" een filmvertooning. Het Tooneel HET KIND VAN DE LIEFDE." Ir is in ons blad al uitvoerig ge schreven over de opvoering van „Het kind van de Liefde." k Kun dus kort zijn. Het meest opvallende in dit tooneel- werk is, dat het zoo geheel buiten onze begrippen van moraal valt. Er was dan ook dikwijls maar weinig contact tusschen het tooneel en de zaal. Gebrek aan contact was er ook tusschen de „Koninklijken" onder ling, vooral in het eerste bedrijf. Hebt ge wel eens een goederen trein van tienlallen wagens lang, plotseling zien stil houden? De wa- botsen dan verbijsterd op en tegen elkaar met geklik en geklak, dat men op den weg er langs be vreemd opkijkt. Een dergelijk eigenaardig contact, als tusschen deze wagens, was er tus schen de spelers Vrijdagavond, toen in I de boos-ruwe scène moest op vlammen tussclien Rantz en Diane Orland ,'Gimberg en mevrouw Mann). Dedialoog rammelde inplaats, dat zi. knalde. Het is ook de vraag, of onze Nederlandsohe tooneelisten zulk spe cifiek Franscb spel zouden kunnen geven: waarvoor in de eerste plaats het kennen van d.w.z. inleven in dc situaties noodig Is. Mevrouw Mann had dramatische momenten, waarin haar forsch spel ons I-ouis deed denken. Overigens viel het haar moeielijk de ondankbare rol van de oud-wordende vrouw te spe len. Het treflendst vinden we haar samenspel met Maurice Orland, de heer C. van Kerckhoven Jr., die ver rassend-goed spel gaf. Gelaatsexpres sie en verder gebaar waren van bui tengewoon gehalte. In een minder met melodramatische effecten door spekt tooneelwerk, wanneer deze heftige tegenstellingen en verdere bontgekleurde situaties den indruk van zijn spel niet verzwakken, zou hij fci nnen schitteren, dunkt me. De figuur van Nellie Rantz— Mien Vermeulen bleef wel wat onwezeiv lijk. 'k Meen, dat zij. wel de goede opvatting heeft; als-gchypnotiseord- zijn door haar liefdesgevoel voor Maurice; maar de uitbeelding bleef wel onder haar blijkbare bedoeling. De schouwburg had dezen avond veel publiek. M. Rubriek voor Vragen GeabonDeerden hebben het voorrecht, /ragen op Torsohilleud gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te ienden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtetraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos jegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet TOlledig i woonplaats van den inxender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn dochter is met drie maanden gehuurd met waschgeld. In den dienst lieoft ze iets aan haar han den gekregen, waardoor ze uiet met haar handen in water mag komen. Mijnheer heeft haar den dienst tegen November opgozegd. Heeft ze recht op schadevergoeding en 'op zes weken waschgeld? ANTW OORD. Ja, als ze na 15 September is opgezegd. VRAAG. Ik heb mij 3 October te gen November verhuurd tegen een loon van f 2-50 per jaar. Mevrouw schrijft mij nu af op 15 October. Ik heb f 5 godspenning ontvangen. Ilob ik recht op schadevergoeding? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Ik ben voor de wet van mijn man gescheiden. Mijn doclWer is 21 jaar en wil a.s. voorjaar trouwen. Heeft zij daarvoor do toestemming van haar vader noodig? ANTWOORD. Ja, maar indien deze weigert, kan de kantonrechter toestemming geven. VRAAG. Kan een dienstbode, die per week gehuurd is, wegens bijzon dere omstandigheden haar dienst zonder opzegging met een week ver laten? ANTWOORD. Neen, alleen we gens een wettelijke, dringende redet*. VRAAG. Door het afbreken van een aangrenzende woning is mijn ge boete bovenverdieping open gekomen, daar onze huizen een gemeenschap- pelijken muur hebben. Voor wie zijn do kosten van het weer in orde ma ken van den muur. De afbraak is zonder aanvraag of waarschuwing geschied. ANTW OORD. Dit hangt er van af, wat in uw eigendomstitel staal, hoe de plaatselijke omstandighe den zijn. Raadpleeg een advocaat. VRAAG. De grootmoedei van moederszijde komt te overlijden zon der testament. Wie zijn dan de recht matige erfgenamen? De moeder der kleinkinderen leeft nog, maar da va der is overleden. ANTWOORD. Erfgenaam is do mooder der kleinkinderen. VRAAG. Waar heeft een dionst- bode, die per 3 maanden gehuurd is, en ook pc-r drie maanden betaald wordt recht op. Zij is 15 October ont slagen en naar huis gestuurd. ANTW OORD. Op zes weken loon als schadevergoeding. VRAAG. Is het in Haarlem geoor. loofd zonder aanvraag een uithang bord uit te hangen? ANTW OORD. - Neen. VRAAG: Welke zijn de data waar op een meisje met November haar betrekking verlaat en in haar- nieu wen dienst gaat? ANTWOORD: Zij verlaat den dienst op 3 November en komt ln do nieuwe op 6 November, tc-nzlj anders wordt afgesproken. VRAAG: Ik heb tegen November mijn dienst opgezegd, tot hoelang moet ik in dien dienst blijven? ANTW OORD: Tul 3 November, ten zij anders was overeengekomen. VRAAG: Ik ben per 3 maanden ge huurd. Mevrouw heeft mij 16 Sep tember tegen 1 November opgezegd Kan ik nu schadevergoeding eisclien? ANTWOORD: Er moet opgezegd worden met zes weken. U heeft dus geen recht op schadevergoeding. VRAAG: Hoe is het adres van het kantoor der Anisterdamsche water leiding? ANTWOORD: Nieuwe Heerengradht 49, Amsterdam. VRAAG: Wat kost een bezoek aan het Panopticum te Amsterdam? ANTWOORD: 50 cents. VRAAG: Walmeer is Artis te be zichtigen. Hoeveel bedraagt do toe gangsprijs? Wordt er voor een gezel schap reductie gegeven? Zijn kinde ren beneden zekeren leeftijd vrij van betaling? ANTWOORD: We weten alleen, dat de toegangsprijs 50 cënts Is én 'dat 'de verzamelingen eiken dag tebezichtigen zijn. Wat gezelschappen betreft, zult u zich tot de Directie moeten wenden VRAAG: Bestaat in Haarlem gele genheid kosteloos een cursus eerste hulp bij ongeluken te volgen? ANTWOORD: Wend u eens tot deen heer W. Waalewijn, Schoterweg 59 rood, secretaris van „Snelverband". VRAAG: Hoe is het adres van den Nederlandschen consul ln Duitsch- land? ANTWOORD: Er is er meer dan een. In welke streek heeft u belangen? VRAAG: Ik wil sigaren naar een Belgisch soldaat in Frankrijk zenden. Op welke manier kan ik ze hem doen toekomen? ANTWOORD: U doet het best, om d.t eens aan het postkantoor te in- formeeren. VRAAG: Ilc wil lid worden van een neutrale gemengde zangverceniging met lage contributie. Waar moet lk mij aanmelden'? ANTWOORD:* Informeer (eens bij de heereu Henri Pi el age, Coornhert- straat, K. II. Kerkhoff, Pieter KLes- strant 50 rood, W. A. Kwantes, Ro- molenstraat 70, P. v. d. Roovaart of A. W. Wesselius, Voorhelmstraat 6, allen directeuren van gemengde zang- >ereenigiDgeD. Mevrouw S. te Heemstede. Die toespijs is vanille-vla met een paar eetlepels gelei er door. Uit de Omstreken Bioem«ndeaI. Een proefneming. Het Bloemendaalsch Weekblad ves tigt de aandacht op een proefne ming, op een terrein naast de K.E.M. Er is daar namelijk een van planken gebouwde reusachtige trechter te zien, dio met zand gevuld is. Deze vracht rust op een der onlangs inge schroefde beton-palen, die wanneer zij deze belasting vermogen te dra gen, bewezen hebben, een betrouw bare fundcering te vormen voor de gebouwen, die eerlang daar gezet zullen worden. Sohoten. Geestelijk adviseur. De Bisschop van Haarlem heeft, naar „St. Bavo" meldt, te Schoten tot geestelijk adviseur van den Land- en Tuinbouwbond benoemd de weleerw. "neer II. Pieterse. Hlliegom. Kerkmeester. De Bisschop van Haarlem heeft, naar „St. Bavo" meldt, benoemd tot Kerkmeester van de parochie van den II. Martinus den heer A. Heems kerk. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Lelden. "Geslaagd voor het propae- deutisch examen theologie de heer F. Kleyn. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Eedactie r.ich niet aansprakelijk. TOESLAG HOVENIERS- KNECHTS. Mijnheer de Redacteur, Verleen mij s.v.p. eenige plaats ruimte in uw blad in verband met liet ingezonden stuk van „een tuin knecht" in uw blad van 18 dezer. Dat het voor de arbeiders, die vast loon genieten, al meer en meer be gint te spannen, vooral door den langen duur van deze verschrikkelij ke, nog steeds toenemende duurte an de eerste levensbehoeften, en hoe dringend noodzakelijk het is, dat die loonen iets worden verhoogt!, of toe slag op het loon worde verstrekt, om algeheelo inzinking te voorkomen, blijkt wel uit de opluchting van zijn gevoelens door dezen tuinknecht. Doch wat de vraag betreft, door die mevrouw gesteld, of de tuinman er wel eens om gevraagd had, en de aansporing door „een tuinknecht" zijn mede-arbeiders, dit tocb vooral te doen, wil ik „een tuin knecht" en uw lezers wel even op de hoogte stellen, wat er door de hove niers gedaan en gevraagd is, om eenige verhooging van loon of toe slag te verkrijgen. In den herfst van 1913 is getracht door de toen plaatselijke vereeniging hoveniersknechts, met de pa- troonsvereemging een betere rege ling te treffen. De werklieden vroe gen 25 cent per uur voor volwasse nen. Door de patroons werden de ar beiders voor de keus gesteld 22 cent per uur of ontslag, waarop noodge dwongen het loon van 22 cent per uur is aanvaard in het voorjaar van 1914, toen door eiken patroon aan zijn arbeiders een contract met de be paling van 22 cent per uur en daar bij de bedreiging met ontslag werd aungeboden. Daarna heeft de plaat selijke vereeniging zicii aangesloten bij den landelijken bond. Het plan was, om nu het volgende aar 1915 te trachten, het plan van .913 25 cent per uur, doorgevoerd te krijgen. Voorbereidende werk zaamheden zijn daarvoor getroffen in den zouier van 1914, namelijk met eenigen der grootste werkgevers had het bestuur der werkliedenvereeni- ging een onderhoud, om te trachten overeenstemming te krijgen, doch met het uitbreken van den oorlog is men daar niet verder mede doorge gaan. Door de duurte van alle levensbe hoeften genoodzaakt, besloten dc rklieden in Februari 1915 toch te trachten, iels er bij te krijgen, en werd besloten, het plan 1913, name lijk 25 cent per uur en eenige bepa lingen omtrent overuren enz., den patroons aan te bieden. Dit werd door dezen afgewezon, met het be kende conflict bij de firma Van der Werff en Co. als gevolg. Nu is met September door werklieden-organisatie wederom een verzoek aan de patroonsvereeniging gericht, om eenigen toeslag wegens de duurte, vooral met het oog op duurdere brandstoffen en, op den langen duur, de gelieele uitputting van het gezin. 15 Septembger kreeg het bestuur hierop een antwoord van het bestuur der patroonsvoreeniging, waarin werd medegedeeld, dat door de pa- troonsvereeniKing nog geen besluit genomen kon worden. (Wij hadden vóór 18 September antwoord vraagd). In den waan verkeerende, dat patroons nog geen gelegenheid had den om te vergaderen, zouden de ar beiders dus nog maar eens afwach ten, maar zij vernamen, dat de hee reu na dien datum vergaderd had den en zij kregen geen nader be richt. Daarop besloot het bestuur, bij een der bestuursleden van dc patroons vereeniging eens te vernemen, hoe en wat er was besloten.. Maar de voorzitter, de heer Lamfers, die door onder get eekende daarvoor werd •bezocht en gevraagd, gaf ten ant woord dat het verzoek ter zijde was gelegd, om het in November in eene clan te houden vergadering, ook met andere bloemisten geen leden der pa troonsvereeniging, te behandelen. Dinsdag 26 October zullen de werk lieden weer vergaderen, waarbij dan een en ander zal behandeld worden. .'erklieden meenen, dat lie bedrijf niet door den oorlogstoestand heeft geleden en bij eenigen goeden wil door de patroons wel iets ge daan kan worden, maar krijgen het gevoel, dat de patroons hen maar op sleeptouw houden, door het nogmaals uit te stellen. Vele werkgevers in andere bedrij- ?n hebben reeds toeslag gegeven, in het bloembollenbedrijf zijn er ook al eenige patroons, die hun arbeiders tegemoet komen, maar de hoveniers blijven tot heden daarvan verstoken. Aan mevrouw is thans zeker dui- deliik, dat door haar tuinman niet alleen tij z'n baas om eenige ver- hooging of toeslag is gevraagd, maar dat de vereeniging alles gedaan heeft om toch de patroons maar te bewegen, iets te doen. Aan „een tuin knecht" en pok aan alle andere hove niers is het zeker niet noodig te zeg gen, dat men met vragen en nog eens ragen niets van de patroons gedaan krijgt, maar dat zij ook alleen door het vormen van een krachtige vak- vereeniging verbetering van hunne arbeidsvoorwaarden hebben te ver achten. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw., W. HOOGERHUIS, Districtsleider Ned. Bond. Haarlem, 23 October 1915. Balistraat 10. 8ALARISREGELING GEMEENTE AMBTENAREN. M. de R. In uw blad van 13 October j.l. deelt heer J. W. Miigg© u mede dat het schrijven door ons verzonden aan de Haarl Ambten. Vereeniging, beslui ten inhield niet officieel genomen. Verder dat de 'heer M. steeds een voor- d ander is -geweest van algeheele fiiilarisheMie.Jiiiingi en 'bovendien dat men ihem in deze zaak niiet geleend heeft. Dit berichtje is wat all. 1 en 3 betreft onjuist en wat all 2 dit is een bewering welke nooit door den lieer M. in ons bijzijn noch officieus noch officieel is uitgesproken. Wel heeft zich op 8 October j.l. beklaagd dat voor hem niets gedaan was, zon der echter te ®eggen welke zijn wen- schen waren. jDtit geschiedde ruim een week nadat onze adressen verzon den waren. Dus die beslissing omtrent onze houding reeds genomen was. Wat betreft I op onze ledenverga dering van 3 Juni 1914 besloten wij te auresseeren. Bij de stemming ble ken allen te hebben voorgestemd, ook M. Door den oorlog werden alle acties stopgezet. Naar aanleiding van de voorgestel de salarisverhoogiTigen door B. en W., besloten wij <te actie verder door tc zetten. Dit geschiedde op de offi- ciéelo geconvoceerde groepsvergade ring van, 13 Sei>t. 1915. M. kwam zich persoonlijk verontschuldigen vóór den aanvang dezer vergadering, wegens huiselijke omstandigheden. Doch dat hij bekend moest zijn met hetgeen be handeld te, blijkt uit een schrijven aan onzen voorzitter, in ons archief aanwezig. Ter verantwoor ding geroepen, bleef M. z'n meening handhaven, onder het motief, dat hij van het genomen besluit me te wist. Als leden niet ter vorgudering ko men, krijgen zij geen bericht van liet erhandelde. Stollen zij er echter prijs op dit te weten, dau dienen ze zelf op onderzoek udt te gaan. Ais M. vulgene zijn meening gepasseerd was, had hij een bestuursvergadering kun nen aanvragen, of wel ziuh beklagen bij het Hoofdbestuur. Verder had hij het Bondsorgaan te zijner beschikking. Al deze wegen verzuimde M. te bewandelen en be schuldigt thans door eigen vergeet achtigheid en verkeerde begrippen omtrent wat officieel is of niet, ons bestuur van autocratische handelin gen. Dat het zenden van onze adres sen wel officieel besloten is, staat dus wel vast, niettegenstaande dit, blijft M. dit ontkennen; ofschoon convoca tiebiljetten en notulen dit uitwijzen. Wat betreft dat M. niet gekend is kunnen worden diene hot volgende: Op een door ons bestuur ontvangen schrijven van de H. A. V. antwoord den wij (voorzitter en secretaris) na mens ons bestuur en gaven kennis van onze reeds ingenomen houding en besluiten. Toen M. dit hoorde, Jnvam hij zich bij omlergeteekendo beklagen, dat hij bij het nemen van dit besluit niet gekend was. Ja, als M. onze vergadering, waarop dit be sloten is, èf negeert of vergeet, dan Is het moeilijk te begrijpen wat de vrager wil. Ondergeteekende gaf ten antwoord, dat dit schrijven namens het bestuur door voorzitter en secre taris was geteekend, zooals alle cor respondenties öf door beide óf door den secretaris alteen, namens het be stuur geteekend worden. Er bestond ook geen enkele reden van dezen weg af te wijken ln dit geval. Wij kunnen hiermede, hopen wij, volstaan. lederen erganisatieman zal de hou ding van M., evenals ons, zeer duister zijn, in tik geval zeer onlogisch en onorganisatorisch. Wij zijn wat uitvoerig geweest, om dat wij ter wille van de waarheid en de belangen onze leden bewijzen moesten dat onze adressen wel offi cieel behandeld zijn. Dat daarin ge demonstreerd worden de weii9chen en nood en welke de leden zelf voeten, doch niet Blechts bestaan in de ver beelding van een paar heethoofden, c.q. kopstukken, welke iedere andere meening negeeren. Het zou anders wel eens mogelijk zijn dat men voor al in ambtelijke kringen aan onze adressen niet die waarde toekent wel ke daaraan naar onze meening toe komen. Namens het bestuur der Afd. Haar lem van den Algem. Ned. Ambte- naarsbond: II, DE GROOT, waarn. Secr. Letteren en Kunst GEDENKTEEKBN VOOR DE MARISSEN. De N. Ct Bchrijft: „Een comité, van hetwelk de heer F, P. ter Meuten voorzitter en de heer F. Jansen secretaris is, wenscflit toe- stemming van de gemeente 's-Gra- venhage te verkrijgen, om een gedenk teeken voor Jacob en Willem Maris te richten in het plantsoen langs de Noordoostzijde van de Carnegielaan, ongeveer tegenover de Tobias Asser- laan en dat gedenkteeken vervolgens aan de gemeente ln eigendom over te dragen. Gemeld comité heeft aan B. en W doen toekomen, ©en viertal fotogra fieën, betreffende liet door den beeld houwer Ch. van Wijk vervaardigde ontwerp van het gedenkteeken. Ht gedenkteeken zal een hoogte van 4.5 M. bij een breedte van 5 M. heb ben en gemaakt worden van Euville- eteen, dezelfde steen, waarvan ook het gedenkteeken op het Regentesse- plein is vervaardigd. De twee koppen „en basreliëf' <en de afsluitkeiting zullen van brons zijn. Onder de basreliëfs, tevens de na men alsmede de jaren van geboorte overlijden van Jacob en Willem Maris bevattende, zullen op bet ge denkteeken komen de woorden „Waardige zonen van het Land van Rembrandt", welke volgens de voor stelling den indruk moeten geven als juist te zijn neergeschreven door de zittende vrouwenfiguur. B. en W. zijn van gevoelen, dat ter men bestaan, om vergunning te ver- leenen voor het oprichten van het gedenkteeken op de bedoelde plaats en om 't gedenkteeken na oprichting, ten behoeve van de gemeente in eigendom over te nemen, waartoe zij een voor stel aan den. gemeenteraad ter goed keuring hebben aangeboden". StooüiTaartberlchfen STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Het st. Boeroe (uitreis) vertrok 22 Oct. van Suez. Het st. Oranje (uitreis) vertrok 21 Oct. van Genua Het st. Prins "der Nederlanden (thuisreis) vertrok 22 Oct. van Co lombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD Het st. Arakan (uitreis) arriv 22 October te Padang. Het et. Bandoeng (uitreis) is 22 Octölier Sagres gepasseerd. Het st.. Insulinde (uitreis) vertrok 22 Oct. van Suez. Het st, Sindoro (thuisreis) is 21 Oc tober Oitavos gepasseerd. Het et Tambona (thuisreis) vertrok I October van Batavia. HOLLAND—AMERIKA-L1JN. Het st. Ohr. Micheleen arriv. 22 October van La Plata te Landscrona KON. HOLL. LLOYD. Het st. Zaanland (thuisreis) is 21 October Folkestone gepasseerd. Marktnieuws BEVERWIJK. Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Bever wijk op 22 October 1915 Spinazie, per bak 70 ct. Postelein, per mandje 35 ct. Andijvie, 100 str. 1.50-/2. Raapstelen, 100 bos 2. Radijs. 100 bos 3. Koolrapen, per 100 ƒ5. Wortelen, 100 bos 8ƒ10. Ramcn8s, per 100 4. Schorseneeren, per bos 12 ct. Aardap. klei, p. Heet. 3.60. Id. zand, p. Heet. ƒ4.75—ƒ5.25. Doppers, per kilo 16 ct. Snijboonen, per 1000 3.50. Heerenboonen, per kilo 22—24 cL Roode kool, per 100 10. Witte kool, per 100 ƒ14. Savoije kool, per 100 12. Bloemkool, per 100 Ï420. Uien. per Heet. 8. Prei, per bos 12 ct Sla. per 100 krop 0.80—/ 1. Pieterselie, per bos 5 ct Soldcrie, per bos 5 ct. Appelen, per kilo 812 ct. Peren, per kilo 8—16 ct

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 8