NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. Alleen op de Wereld. 33e Jaargang No. 9935 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 27 OCTOBER 1915 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT EN TIËN: per drie maanden: ^an 1—5 regels 75 Cts.ledereregel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De B'j Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"1.50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2.— gp|f e"?e re§el meer contant- Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37l/i Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. «de omstreken en franco per post. 0.45 IntercommnnaaJ Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering dor (per week) geabonneercfen wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokln 151, Amsterdam. In ons voigond nummer wordt een aanvang gemaakt met den beroemden roman „Alleen op do Wereld" van HECTOR fill A LOT, als feuilleton. Wij zijn er vsn overtuigd, dat onze lezers daarmee bijzonder ingenomen zullen zijn. „Alleen op de Wereld" is niet alleen een romantisch ver- haai, maar ook vol waar mensohelljk gevoel en mededoogen voer armen en cngelukkigen, Het Is een van die verhalen, waarvan men geen stuk wil overslaan of missen. Daarom zu Ion wij ook nieuwe «bonnés in de gelegenheid stellen dit meesterwerk van den aan vang af te volgen, door ven het begin, voor zoover het deze week nog verschijnt, afdrukken te maken, die kosteloos aan nieuwe abonnés zuilen worden afgegeven. DS ADMINISTRATIE. DIT M.aj.vLER ÜliSlAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 28 OTCOBER. Orgelbespeling in de Groote kerk. Schouwburg: Prof. Chambly. Soc. Vereeniging: Becthovenavond Pb. Loots. Geb. Protestantenbond: Propagon- da-vergadering Ned. Prot. Bond. De Kroon: Ver. v. Vrouwenkies recht. Openb. verg. De Kroon: Biosc. voorstelling. Cinerna-Palace: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Haarlemmermeer:* Gemeenteraad»- OM ONS HEEN No. 207G Nieuws Belastingen. „Financieele zorgen zijn overbo dig-', 7«o schrijft een instelling, die geld te leen aanbiedt in de adverten tiën van ons vorige nummc-r. Die- xelfde conrant bevat de nieuwe l>e lastingontwerpen van minister Treubf En als 't geen slechte financieele po litiek was. die misschien bovendien bij den geldschieter geen succes zon hebben, dan zou men er als belasting schuldige haast toe komen, om tegen vier procent, zonder verdere kosten, bii deze Bank de geduchte sommen te gaan leenen, die de minister ons tot dekking van zijn deficit wil laten betalen. Inderdaad zal bij velen de aller eerste indruk geweest zijn, toen ze die lange reeks van heffingen zagen- „laat de deurwtiSrder nu maar ko men, want tegen al deze eischen is mijn beurs toch niet opgewassen 1" Aan deze kleinmoedigen zij in herin nering gebracht, dat de pap nooit zoo heet wordt gegeten, als zo is voorge- diend, en bovendien, om het beeld voort te zetten, dat ze nog heelwat kan bekoelen voor ze den langen weg van ontwerp naar Staatsblad heeft afgelegd. Niet dat de minister van plan is, de hervorming der financiën op de lange baan te schuiven (In tegendeel heeft Z. Exc. aan een ver tegenwoordiger van het Correspon- denticbureau, die juist ter snede bij de hand was, verzekerd dat zijn por tefeuille vrij komt, wanneer iets an ders dan de grondwetsherziening oan de behandeling van zijn voor stellen vooraf gaat), maar de gang, die deze plannen door de Kamers hebben te gaan, zal ze wel wat van gedaante doen veranderen. Het is dus zaak, ons niet al te angstig te maken en de kalmte te bewaren, die ons in deze troebele dagen ook in onder opzicht zoo te pas komt. De toestand is nu eenmaal zoo, dat af gescheiden van dc buitengewone uit gaven wegens den oorlogetoestand, binnen weinige jaren een tekort op de gewone begroot Lng zou ontstaan van zestig miliiocn per jaar dat is het gegeven, de vraag is, hoe dit op te lossen in dezen zin, dat leder naar de maat van zijn krachten daarin bijdraagt. Natuurlijk is het onmogelijk, om maar zoo dadelijk een oordeel te vellen over een samenstel van belas tingen van zoo groote uitgebreidheid. Voorloopig zal het dan ook bij alge- meene opmerkingen dienen te blijven. De Minister is door de campagne, die vroeger tegen de tabaksbelasting van Minister Kolkman is aangevan gen en onlangs, toen van de hangen de plannen bleek, vervolgd, niet af geschrikt. „Een bij uitnemendheid geschikt object voor een accijnshef fing", noemt Z. Exc. deze belasting, zonder zich te storen aan de politici en economisten, die betoogen, dat iedere accijns, iedere verbruiks belasting. uit den booze is. Van het standpunt van den verbruiker heeft zij één voordeel: dat hij desgewenscht de heffing kan ontgaan. Een sigaar tje minder en de belasting is betaald. Alleen de tobaksslaven, die niet kun nen leven en gelukkig zijn zonder een sigaar of pijp in den mond, heb ben dezen gemakkelijken uitweg niet. Natuurlijk wordt daarmee een an dere kont van de tabaksbelasting aangewezen, de invloed namelijk, dien zij hebben zal op den tabaks- handel en op de sigarenfabricage. De Minister ziet dit niet voorbij, maar meent, dat aangezien bij het vast stellen van dezen accijns het advies gevolgd is van vertegenwoordigers van den tabakshandel en de indus trie, deze vakken niet te zwaar zullen gedrukt worden. De nieuwe belasting op bier en op de gouden en zilveren werken heeft voor de belastïnghetelenden hetzelf de voordeel als die op tabak, name lijk dat wie niet wil ze niet behoeft te betalen. Van een andere verbruiks belasting (verkeersbelasting noemt de Minister die) kan dat niet gezegd worden. Wie een spoorwegkaartje neemt, zal de voorgenomen belasting niet kunnen ontgaan, maar die wel verminderen door in een lagere klas se te gaan zitten, dan hij gewoon was te doen. Of dat gebeuren zal is een andere vraag. Zelfs in de eerste klasse is een reis die tien gulden kost betrekkelijk zeldzaam daarvan zal de reiziger /1.50 belasting betalen; de tweede klasse zal voor denzelfden afstand ongeveer 7.50 kosten be lasting 60 cents, de derde omstreeks vijf gulden, belasting 15 cents. Het is wel te betwijfelen, dat een reiziger, zoodrn hij eenmaal aan de belasting gewend is, daar voor afstand zou doen van de klasse, waarin hij gewend is te reizen. Tegen een speelkaartenbelastina zal wel niet veel bezsvaar gemaakt ^wor den, hoewel ze In verband met de waarde kolossaal Is, n.l. 25 cents voor een 6pel van 32 kaarten en 50 cents voor een spel van 52. Het eeni- ge wat daarbij .in het gedrang zal kómen is de hygiëne, want de erva ring leert, dat zoodra speelkaarten belasting ingevoerd is, een 6pel kaar ten gebruikt wordt tot het zwart van ouderdom en een ware kweekplaats van bacillen geworden ls. De Minister vestigt er de aandacht op, dat in zijn wettencomplex een nieuw beginsel ingevoerd ls, name lijk dat bij sommige heffingen aan gegeven wordt, waarvoor hun op brengst strekken zal, bijvoorbeeld de pensioenbelasting en het weergeld. Hierbij doet de Minister een uitstapje op het gebied der zielkunde, daar hij verzekert, „dat men liever betaalt ter bestrijding van een bepaalde uit gaaf, die men kent, dan ter bekosti ging der voor de groote meerderheid zoo weinig grijpbare algenieene staats uitgaven". Als tevens wordt op gemerkt, dat voorstanders van staatspensloneering vaak genoeg verlangd hebben, dat een pensioen belasting zou worden Ingevoerd, dan rijst vanzelf de vraag, of aan deze voorstanders misschien zou kunnen worden opgelegd, daaraan een dub bele portie te betalen. Sterker nog klemt die vraag bij de vrienden van het „weergeld" (o leelijk Germanis me) dat denken doet aan smartegeld, dat wij te beialen zullen hebben voor regen en wind of 3an een vreugde- storting bij mooi weer. De verruk king, waarmee principieels pacifis ten zpllen meebetalen aan dit „ver- weergeld dat een bijdrage ls in de kosten van 's lands defensie, kan men zich niet gemakkelijk voorstel len. Het is dan ook stellig een vergis sing, te meenen, dat de belasting met grooter picaier zal worden opge bracht als de betaler maar weet waarvoor. De psychologische onder grond van den tegenzin in belasting- betalen is de omstandigheid, dat an deren het bedrag bepalen en de wijze van uitgave regelen. Niet de vraag, waaraan het geld besteed wordt, behalve misschien bij enkele zeer princlpieele menschen. De onlangs gedane voorspelling, dat deze verweerbelasting niet zwaar zou drukken, komt slecht, uit. Wie geen militairen dienst verricht heb ben (ook zij die overeenkomstig de wet vrij lootten, of wegens lichaams gebreken afgekeurd werden) worden deswege met 24 opcenten op hun inkomstenbelasting aangeslagen. Met bijna een vierde dus van die toch al hooge belasting De brave, die wel diende, kriigt de belooning thuis in den vorm van slechts 9 opcenten. Levenslang 1 Zeer te betreuren ls het, dat alweer de accijns op wijn en gedistilleerd hooger wordt voorgesteld. Zoo komen we nooit af van een belasting, die voor een land niet heel vereerend ls en het eenige wat ons troosten kan is. dat niemand daaraan behoeft bij te dragen, wanneer hij dat niet ver kiest te doen. Toen dozer dagen bericht werd, dat een belasting op de voornamen zou worden ingesteld, zullen velen aan een grapje (en niet eens aan een geestig) hebben gedacht, 't Gerucht wordt bewaarheid. Hoever deze be lasting gaan zal, is nog niet bekend. De eerste voornaam zal vrij blijven, maar of er progressie zal wezen in de kosten voor No. 2, No. 3 en vol gende, is nog niet bekend. Dat wordt een verrassing. Het oude begrip, dat belasting een tegenprestatie is voor bewezen diensten (de inschrijving in de registers van den Burgerlijken Stand) wordt hier weer opgehaald, .hoewel de Minister het in zijn alge nieene beschouwingen, als verou derd, verwerpt. Anders is de grond slag niet duidelijk, want zou ze een belasting op de IJdelheid zijn, dan konden evengoed heffingen op Grieksche neuzen, krullende haren en kleine mondjes worden ingevoerd. In een ernstig belastingstelsel maakt dit ontwerpje den indruk van de paljas in de familie. De voorloopige, algemeene indruk, dien de gezamenlijke heffingen ma ken, is deze, dat het vermogen in verhouding veel meer ontzien wordt, dan het inkomen. Treffend is bij voorbeeld het verschil tusschen effec ten- en tantièmebelastingde eerste is 50 cents per 1000 gulden voor bin- nenlandsche en een gulden voor bui- tenlandsche effecten, de laatste zes gulden vijftig per honderd gulden. Toch is de eerste een zuivere vermo gensbelasting, de laatste zeer, zéér vaak een heffing op inkomen. De vermogens in de doode hand worden getroffen met het bagatel van drie gulden per duizend en hoewel de vlootbelasting vermogen en inkomen zal treffen, ziet men dat de fiscus den man met 5000 inkomen daaraan wil laten betalen en de vermogens beneden 51000 vrijstelt. Is er niet heel wat meer van de vermogens te halen Of blijft die zaak voor de oorlogs® winsten-commissie bewaard Ziedaar eenige opmerkingen van voorloopigen aard. Maar men moet niet vergeten, dat er geld moet ko men 1 De Nederlander zal zich aan de gedachte van meer en zwaarder belasting in de komende jaren dienen te wennen. J. C. P. Stadsnieuws D« Qemsanto-ookes. Do diaconie van de Geref. kerk C heeft aan B. en W. verzocht, om ook gehmik te mogen maken van de gelegenheid, om ook goedkoop© g© mcente-cokês te betrekken Dit verzoekschrift heeft een meer al- gemeenen kant indien het wordt toe gestaan ligt daarm opgesloten, dat ook andere instellingen van weldadig, hoid de goedkoop© brandstof kunnen verkrijgen. Afsoh&fting van do Kermis. De heeren Van den Boogaard, Hoog, Koen, Lasschuit en Wolzak hebben een voorstel ingediend, om de kermis af te schaffen, PLUIMVEE- EN RASKONIJNEN- TENTOOXSTELLING. Op de gisterena vond gehouden algo- me©r,© vergadering der „Voreenigiug tot bevordering van de Konijnen- en 1 Juimveoteelt", is besloten tot hot houden van een tentoonstelling, waar voor in kunnen zonden alle pluim vee- en konijnenhouders in Haarlem en omstreken, Dezo tentoonstelling woidt 4—5 December a.s. gehouden in het gebouw „De Gouden Leeuw", Zijl straat. D® 5chouwburgb®uw. Omtrent het gebouw van den nieu wen echouwbmg valt nog te melden, Cat bet gebouw wordt opgetrokken ir< g/ijekleurig baiksteen met toepassing ran verglaasde grès van de fabriek van Joost Thooft en Labouohère te Delft voor de versieringen van lijsten ramen, enz. Natuursteen wordt uit sluitend voor de plintafdekkir.g toe gepast. Deze week houdt men zioh bD met het opmeten van het terrein en het treffen van voorbereidende maat regelen. De volgende week gaat de schop in den grond. BLEEKERS. Hedenavond houden de bleekerspa- troons een bijeenkomst om de wen- schelijkheid te bespreken van een re quest aan den Minister, om een bete ren invoer van grondstoffen mogelijk te maken. De aanvoer van chloor, soda enz. uit Engeland moet nl. zeer moeilijk zijn. BOTSING. Een automobiel an een motorfiets botsten Dinsdagavond op den hoek van Spekstraat en rGoote Houtstraat. Van het motorrijwiel werd de lan taarn beschadigd en een treeplank eveneens. Verdere ongelukken kwa men, dank*"zij het spoedig remmen van beide bestuurders niet voor. VRIJE- EN ORDE-OEFENINGEN. Te Amsterdam slaagden voor 't exa men Vrije, en orde-oefeningen de heeren C. J. v. d. Grijp, \Y. R. Jansen en C Th. Jurriaans van Haarlem en 1 G. J. Broerse en P. H. M. Bosman van Beverwijk. TURFCOLLECTE. De Dinsdag ten behoeve der Isr. armen binnen deze gemeente gehou den jaarlijksche lurfcollecte heeft op gebracht de som van f 378.08. BEETHOVENS SONATEN. Morgen, Donderdag, zullen de hee ren E. A. Cots en Philip Loots de vier eerste sonaten van Beethoven voor piano en viool uitvoeren. Wij wenachen daarover vóóraf iets te zeggen, omdat hier aan cie liefheb bers van muziek en aan de Beetho ven-vereerders, hetgeen feitelijk het zelfde is. een groot muzikaal genot zal worden geboden. Afgescheiden nog van de uitvoering, die naar wij van de beide musici meenen te mogen verwachten aan hooge eischen zal voldoen, is het altijd eon lust te hooren naar Beethoven, omdat hij altijd wat te zeggen hgeft, ook in deze 4 Sonaten, die werken zijn uit 's'meesters eerste periode. Ze doen aan Haydn denken, zegt -de heer J. C. Hol in zijn boek „Muzikale fanta sieën en kritieken" van de drie eer ste sonaten en, verder gaande„be vat ieder dier sonaten minstens één deel, dat de auditie tot een groot ge not maakt, zoodat wij geen barer in de reeks zouden willen missen". Hij beschrijft dan, hoe de vierde 60nale boven deze drie uitgaat en eindigt daarover aldus „zal men de breed gewelfde lijn van het hoofd thema moeten bewonderen." Voor hen, die zich afgeschrikt mochten gevoelen door de gedachte „een heelen avond Beethoven 1" kan worden opgemerkt, dat hier van z.g. zweren kost geen sprake ie, maar dat de sonaten liefelijke mu ziek vormen, die men zonder ver moeienis met genoegen aanhoort. DE VERONGELUKTE MONTEUR. Het stoffelijk overschot van den heer Pfann, die op zoo'n noodlottige wijze te Wormerveer om het leven ikvvara, is gisteren naar het gasthuis alhier overgebracht en zal morgen naar Amsterdam worden vervoerd, om aldaar ter aarde besteld te wor den. TERAARDEBESTELLING- MEI. DIEHL. Hedenochtend half twaalf ie ter- aardebesteld het stoffelijk overschot van mej. J. Diehi, de danne, die bij den brand Zaterdag op zoo treurige wijze om het leven is gekomen. Behalve een paar familieleden woonden eenige belangstellenden de plechtigheid bij. Namens hen sprak de heer H. Bakels van St. Anna- parochie, tijdelijk te Haarlem, die de overledene sinds dertig Jaren gekend had, een woord van afscheid. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Z. H. Tramweg Mij., Remise Scho ten, paardiedek, J. Meijer?, Spaarn- wouderstraat 45, zweep; D. de Gelder, Camphuïsstraai 19, portemonnaie; J. v. Kuyk, Brouwersstraat 132, een dubbeltje; II. Loevenstein. Voorzorg straat, maat 1/2 II.L., H. A. de Zwart, Amsterdamstraat 30 rood, schort; M. Phillppo, Jan Steensitraat 11, porte monnaie met lnh,, G. Aafjes, Wagen weg 289, Heemstede, broche. (Zie vervolg stadsnieuws pag. 2). Dinsdag is te Schoten ondershands aanbesteed het bouwen van de pud- dingpoederfabriek „De Hinde". De aanbesteding geschiedde door den architect Duyvesteln uit Den Haag In opdracht van de Firma Goemans te Delft. Aanbesteed werd als volgt: W. Saeys, Haarlem, f 8615. Firma Mar lens en Zn., Haarlem, f 8595,-J. Hand- graaf, Santpoort f 8510; J. Vink, Schoten, f 8410 en Gebr. v. d. Bosch, Hillegom, f 8398. Xandveort. D© Officier van Justitie te Haarlem is in hooger beroep gekomen tegen 't vonnis der Arrond. Rechtbank alhier, waarbij D D. en A. P., te Zanövoort, zijn vrijgesproken van het aannemen van eon gift als ambtenaar. Uit de Omstreken Schot®*. Rogeeringsgroen ten. Onze correspondent schrijft Door verschillende groentenihande- laars, venters, wordt- er verlangend naar uitgezien, dat hun vanwege de Itegoering groenten wordon verstrekt Geklaagd wordt, dat het venten met de groenten kar en de verkoop van dat artikel, zoo weinig oplevert, dat eon loopjongen moor verdient. Daarbij komt nog, dat do groenten op ds markten, zoo zij nog verkrijgbaar zrn, zo© vreeeeltfk boog in prijs worden, dat het voor de venters, die hun waar moeten «slijten aan de arbeidersgezin nen, onmogelijk Is er iets aan te ver dienen. Rijwiel vermist. De alhier wonende juffrouw M. F., huurde van een rijwielreparateur, G. de Vries, in de Crónjéstraat, een rij wiel en ging dit zonder vragen ver- koopen. D© eigenaar was hiervan met gediend en Het het rijwiel, dat te Haarlem bij oan uitdrager verkocht werd. opsporen. Regeeringabra ndstoffen. Het eerste schip steenkolen en an- thraciet voor het steuncomité, groot 30 ton is aangekomen en gelost. Te gen den kostenden prijs zullen deze brandstoffen onder de aanvragers worden verdeeld. Vervolg Gemeenteraad Ds Begrooting. (Zie ook 2de Blad). De VOORZITTER kon die toezeg- ging niet geven, zonder overleg met den Directeur van Openb. Werken. De heer LASSCHUIT houdt vol, dat het bestraten niet goed geschiedt. Het is niet waar, dat het rivierzand vier maal zoo duur is als duinzand. De VOORZITTER vraagt om geen uitdrukkingen te gebruiken als: 't Is niet waar. De lieer LASSCHUIT: Maar 't is toch zoo. De heer VAN DE KAMP vraagt om verbetering van het plaveisel van de Warmoeest raat. De VOORZITTER geeft in overwe ging hiervan geen voorstel te maken. B. en W. zullen 't overwegen en spr. zal niet zeggen, dat do verbetering niet kan geschieden. De heer POPPE mecni, dat het toe zicht ter goeder trouw kan zijn en dat des ondanks kan blijken, dat er iets aan 't toezicht hapert. De VOORZITTER zegt, dat de heer Poppe, het best doet Openbare Wer ken dadelijk te waarschuwen, wan neer hij iets van diefstal merkt en daarmee niet toi d© Raadsvergadering te wachten. De heer VAN LIEMT, wijzende op den slechten toestand in de Warmoes, straat, dringt nog eens aan op spoe dige verbetering. De heer DE BREUK zegt, dat het in het voornemen ligt, om de Warmoes straat in 1916 een nieuwe bestrating te geven. Post 140, Plantsoenen. De heer POPPE maak: bezwaar te gen de uitgave van f 1000 voor de wa terleiding in de gazons. Men dacht ten vorigon jare, dat men er af was. De heer KLEIN stelt voor den post met f 1030 te verminderen, om hlerto© te geraken, dat de adviseur voor den Hout en Plantsoenen a leen per ad vies zal worden gehonoreerd, waar voor spr. f 500 wil behouden op de Begrooting. Spr. acht zich niet gerechtigd vóór deze uitgave te stemmen. De heer DE I3RAAL klaagt er over, dat nu veel prikkeldraad wordt ge bruikt voor de afzetting van plant soenen op het Bolwerk. De heer BREGONJE zegt. dat de voornaamst© adviezen van den heer Springer die over de t© vellen hoornen waren. Doze lijst wordt nu opgemaakt door den hoofdopzichter. Spr. zou gaarne zien, dat men hoe langer hoe j minder adviezen van buiten zal ne- j men. Hij gelooft, dal men in de locs komst met dezen hoofdopzichter, wol geen adviezen meer zal behoeven. Hij sunt daarom voor tien hoer Springer niet ais vasiaumienaar te betiouuen en wensctit daarom den post van t 1500 uh f 1 ie verlagen. De heer HOOÜ zet uiteen, du: men den veihoerucii weg op zou gaan ais uien den adviseur afschane. Keu hoofdopzichter Kou nog zoo oekwaum zijn, er zijn verschillende adviezen noodig bij aanleg of wijziging van de plantsoenen. Hei prikkeldraad is noodig om dief stal van pianten en vernieung daar van door bonden x© voorkomen. De lieer KLEIN merkt op, dat het niet vuak zal geschieden, dui men ad. vies noodig heeft. Voor de adviezen ziju i de f 500, aio spr. wil behouden. De heer ANDREAli zegt, uat men practised van den heer Springer ad vies zou kunnen vragen, wanneer dat noodig is, evenals men van een ac countant nu-en-dan adviezen vraagt. Weliswaar heef; men verplichtingen tegenover hem, maar de lieer Sprin ger moest nu zelf zoo redeneeren, uu de gemeente zijn diensten niet zoo veel meer noodie heeft en d« dienst

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1