NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 32© Jaarpang No. 9937 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, VSIJDAG £6 OCTOBER 1915 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VERTEN TIÉN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cis.Iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 15 regels 1.elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond '-50 C Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2.— féij Jr elke regel meer 10 Cts. k contant. Afzonderlijke nummers0.05 w Bïhsj «ygjal^t Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37'/, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post. 0.45 Intercoraraunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOjM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Oe Verzekering der (per week) geabonr.eerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 30 OCTOBER. Schouwburg: Prof. Chambly. De Kroon: Dansavond Lili Green. Brongebouw: Bijeenkomst Mercu- tJus. Cineraa-Palace: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. KI. Vereeniging: Speeialiteitenvoor- stel ling. Aerdenhout, Orchidophilia: Ten toonstelling. van ingezetenen geschaad kunnen worden. Van do beide gemobiliseerde Raads leden Bruch en Bomans, alsmede van de heeren Spiesz en Klein, konden wij geen persoonlijke mededeelingen vernemen. Omtrent den heer Bruch vernamen wij echter, dat hij tot de tegenstanders behoort Uit onze gegevens blijkt dus, dat, indien er zich geen verrassingen voordoen, op z'n minst 16 stemmen tegen de kermis worden uitgebracht, zeer waarschijnlijk ais men den heer Bruch inderdaad tot de tegen stemmers mag rekenen 17 stem men, waarbij er dan nog kunnen komen van de in twijfel verkeeren den en degeen van wien wij geen me dedeelingen ontvingen. Vermoedelijk zal wederom de uit slag dezer stemming afhankelijk zijn van de meerdere of rnindêre voltallig heid van den Raad. I BLOEMBOLLENCULTUUR. j technisch en ook, wat de voordracht In een der zalen van café Brink- betreft, 'prachtig werd weergegeven, j mann vergaderde gisteravond onder j In het tenia con variazioni genoot voorzitterschap van den heer G. J. j men ten volle van het keurig samen- van Meeuwen de afd. Haarlem van de j spel, en de uitvoering van het gehee- Aigemeene Vereeniging voor Bloem le werk bekoorde in de hoogste mate. bollenculiuur. Na eeuige bespreking werd op el van den heer W. G. Droog D® Kermis afgeeohafi? De heeren Van den Boogaard, Wolzak, Lasschuit, Hoog en Koen hebben zich, behalve de heer Las schuit, van wien dit reeds bekend was, in hun voorstel aangekondigd als nieuwe tegenstanders van de kermis. Het is daarom van belang, eens na te gaan, hoe het nu met de stemmen verhouding in den Raad gesteld zal ziin. wanneer het ingediende voorstel tot afschaffing van de kermis in be handeling zal komen. We gaan daarvoor eerst terug naar 1912, toen op 17 April bij de herstemming een voorstel-Bregonje, om de kermis af te schaffen, v e r- worpen werd met 17 tegen 13 stemmen. Tot de kermis-tegen8tanders van toen behoorden van de tegenwoordi ge leden de heeren 1 De Braai, 2 Loosjes, 3 Van Rossum, 4 Slingen- berg, 5 Modoo, 6 Schram, 7 Bregon- je, 8 Lasschuit, 9 Hoerkens Tbijssen en 10 Elffers. Voorstanders voor het behoud van de kermis waren toen de tegenwoor dige leden 1 Van den Ber^. 2 -Kley- nenberg, 3 Schreudors. 4 Timmer, 5 Visser, 6 Van de Kamp en 7 De Breuk. In de vergadering van 27 Januari 1915 werd op voorstel van B. en \V. met 17 tegen 14 stemmen besloten, om de kermis niet af te schaffen. De zaak was toen aan de orde gekomen door een verzoek tot afschaffing van het ..Reclasseeringsbureau", waarop B. en W. afwijzend prae-adviseer- den. Van de 14 toenmalige tegenstan ders der kermis zijn nu nog Raadslid de heeren: 1 Lasschuit, 2 De Braai, 3 Elffers, 4 Modoo, 5 Heerkens Tbijs sen, 6 Van Rossum, 7 Schram, 8 Pop- pe, 9 Slingenberg, 10 Jonckbloedt, 11 Loosjes en 12 Bregonje. Bij deze 12 tegenstanders voegen zich nog vier der onderteekenaars van het nieuwe voorstel13 Van den Boogaard, 14 Wolzak, 15 Iloog en 16 Koen. Uit het lijstje van tegenstanders der kermis van 27 Januari blijkt ook nog, dat in het college van 3. en W. de tegenstanders, de heeren Loosjes en Modoo. versterking hebbeo gekre gen door de vervanging van Dr. Kru- seman, een voorstander, door Mr. Heerkens Thijssen, een tegenstander. Blijven deze drie wethouders hun meening van 27 Januari handhaven, dan is het college van B. en W. dus ten-or>zichte der kennis „om" en verwacht worden, dat zii naar aan leidinc van het voorstel-Van den Boogaard zullen prae-adviseeren tot afschaffing der kermis. Van de 17 kerniis-voorstanders van het begin van dit jaar zijn er nog 10 lid van den Raad, namelijk de hee ren 1 Andreae, 2 Van deu lierg, 3 Breda Kleynenberg, 4 Schreuders, 5 Ribbius, 6 De Breuk, 7 V'an de Kamp. 8 Nagtzaam, 9 Visser en 10 Timmer. Van de twee toen afwezigen is d« heer Bruch nog Raadslid. De Raadsleden, die zich op geener lei wijze nog in het publiek over di kermis uitspraken, zijn de heeren 1 Bruch, 2 Wentholt, 3 Klein, 4 Bo mans, 5 Spiesz, 6 Van Liemt, 7 Kue- nen. Van deze leden-vernamen we het volgende De heer Wentholt is een per soonlijk tegenstander van de ker mis, maar wil zich bij de bepaling van zijn stem laten leiden door de vraag, of er een aequivalent gebo den kan worden. Organiseert men op de een of andere wijze een volksfeest inplaats van de kermis, dan zal hij vóór de afschaffing stemmen. De heer Kucnen deelde mede, dat hij zich over deze zaak nog geen i opinie gevormd had en de heer Van; Liemt, dat hij, hoewel persoonlijk j een tegenstander, zich vóór de stem- ming eerst nog eens wil afvragen, in i hoever door do afschaffing belangen 1 Stadsnieuws Nut s-S paarbank. In verband met zijn benoeming tot directeur der Algemeene Nederland- sche Centrale Middenstands Crediet- bank te Amsterdam, is aan den heer J D. D. Pruissen door commissaris sen op de meest eervolle wijze ont slag verleend als directeur der Nuts- Spaurbank alhier. DE HOOFDWACHT IN GEVAAR, 't Berichtje is eenvoudig genoeg: Donderdagavond tien minuten voor half acht is een begin van brand ont staan in een der kamers van bet gar nizoensbureau aliiier. Een kast werd door het vuur aangetast, doch met be. hulp van een natten doek en eenijpe ménagoko!eRjes vol water wist men het vuur te bedwingen. Zoo zou 't bericht luiden, wanneer 't garnizoensbureau ergens anders was gevestigd" dan in 't huis op den hoek van Groote Markt en Smede- straat. Maar brand in een gebouw, dat nog dateert uit den tijd „wanneer de Graef hier op liet Sant syn prin- cenwoning bad geplant"... dat wordt bedenkelijker. Gelukkig, dat de schade nu uiterst gering is. Van een leelijk kastje zijn een paar planken verbrand en uit een venster is 't g as en hout werk geslagen. Dat was noodig en de sergeant, die er 't eerst bij was, verdient een pluim voor z'n doortastend optreden. „Zou ik me naar de bioscoop gaan", ver telde hij. ons, en daar zegt opeens een heer tegen mij en ïn'n kameraad: „Daar is brand in de Hoofdwacht". Eerst geloofden de beide landsverde digers er niets van, maar spoedig zagen ook zij vlammen. De deur was gesloten. Dan maar een ruit ingesla gen en daar door heen. 't Bleek spoe dig, dat de brand niet veel om 't lijf bad. Een ketel water hing aan een stang, blijkbaar met het doel, cm door de warmte van een er onder gep'aatst gas toestel aan den kook te worden gebracht. De ketel was echter boven de vlam weggeschoven en daardoor was een kastje al te zeer verwarmd geworden. Met een doek werden de vlammen uitgeslagen. Even later lag 't beschadigde kastje voor de Hoofd wacht. Twee brandweerlieden werden met 't blusschingswerk belast. Een hield een emmer met water vast en de ander besproeide met water, dat hij in een ctensketeltje schepte, 't nog smeulende hout. Toen er geen vonkje meer te bekennen was, werd ding weer binnengedragen. Terwijl we dit schrijven, is 't one nog niet bekend, hoe op 't politierap port de officicelo lezing zal luiden van 't gebeurde. Dit kan echter wel worden geconstateerd: 't Betrachten van do voorzichtigheid in een oud en merkwaardig gebouw heeft gister avond wel iets te wenschen overge laten. Wie een gastoestel in een on bewaakt perceel laat branden, riskeert brandgevaar. Goed, dat 't niet 's nachts go- beurd is zei nog onize sergeant, die naar een gelegenheid uitzag, om z'n handen te wasschen die roetzwart za gen van 't verkoolde hout. Hij moest toch netjes in de bioscoop komen.' De officieele lezing wijkt weinig af van wat de sergeant ons vertelde. Volgens 't rapport heeft P. de Jong, serge-ant, die brand ontdekte, zich door eon raam toegang verschaft en daar geconstateerd, dat een kastje in brand stond. Dit kastje stond in een i muurkast en er boven op brandde 't reeds vermelde gascomfoor, dat meer warmte verspreid schijnt te heb ben, dan 't droge hout verdragen kon. Nog kan worden medegedeeld, dat een mil. sergeant, tijdelijk admini strateur heeft verklaard, dat hij, bij het verlaten van het bureau in den namiddag heeft verzuimd, het vuur van het gascomfoor te dooven. De staf van de brandweer was aan wezig. 't Materiaal was wijselijk in de bergplaatson gelaten. i op voor. oog beslo ten één schuldbrief van 1 60 te nemen in hat Tuinbouw Waarborg Fonds ta 's-Gravenhage. Als candrdaat voor voorzitter van 't hoofdbestuur werd gesteld de heer E. H. Krelage, periodiek aftredend- In de plaats van de heeren A. S. Rijnierse te Overveen, W, Kooiman D-z., te Bovenkarspel en T. van Wa- verem te Heemstede, niet herkiesbaar werden gesto d de heeren A. Verduyn Jr. te Lisse en J. Wal kering te Lisse. Voorziening in de vacature Van Wa veren zal geschieden in de volgende vergadering. Nóch van de bestuurstafel, nóch uit de vergadering werd een voorstel voor de a.s. vergadering ter tafel go- bracht. Do „vragenbus" leverde het volgend briefjo op: „Gevraagd werd: Welke redenen hebben er toe geleid, dat hot hoofdbestuur der Algemeene Vereeni- glng voor Bloembollencultuur aan Polen een bedrag van f 100 tot leni ging van nood beeft geschonken? Waarom is dit juist aan Polen ge schied en niet aan andere, evenzeer nood-ijdenden? Is het goed gezien, dat een neutrale vokvereeniging als de „Algemeene Vereeniging" dergelijke schenkingen verstrekt en ligt hez wel op béar weg? Verdient bet niet aanbeveling, dat de afgevaardigde der afdeeling inlich tingen hierom; rent verzoekt en vraagt om dergelijke uitgaven alleen te doen geschieden na machtiging der al ga ineene vergadering? Waar de algemeene vcxyzitter zich heeft uitgesproken tegen deelneming adhesiebetuiging van instellingen Anti-oorlogsraad, daar is het zeker aan twijfel onderhevig of het pad der fiuancieele sleunverleening wel dient te worden betreden". Geen der bestuursleden bleek op dat oogenbltk over deze zaak ing& Jicht. De heer Droog kon modedeelen, dat geld was gezonden, omdat Polen een afzetgebied is voor bloembollen. Aan Polen was gegeven, omdat geen an der geld gevraagd had. De hcor Hoog meende, dat de ge dane vragen aanleiding gaven om bet hoofdbestuur te verzoeken liever om nood van landgenooten te denken dan aan dien van vreemden. De heer Kersten adviseerde den af gevaardigde op te dragen liet hoofd bestuur te verzoeken mede te deelen wc ke gronden tot de schenking heb ben geleid. Na eeuige bespreking werd besloten de vragen te zenden aan het hoofdbe stuur met verzoek ze te beantwoor den. Bij do rondvraag vestigde eon der aanwezigen de aandacht op een bo richt in de N. Rolt. Cu, waarin werd medegedeeld, dat een firma b j een zending bloembollen naar Finland sigaren had verpakt en deswege be boet was voor f 2500. Van dat bedrag zou f 1800 bestemd' zijn voor het Kre- lagefonds. De meening werd gevraagd of een dergelijke belangrijke mede- deeling niet had behooren le worden opgenomen in het Weekblad voor Bloembollencultuur. De heer Dix, tweede redacteur van het Weekblad, antwoordde, dat ook hij het bericht gelezen had, doch al vorens het over te nemen, informaties had ingewonnen. Daarbij was hem gebleken, dat daar, waar men het moest weten, niets omtrent een bij drage voor de Krelagestichting be kend was. Na een bespreking omtrent het scheidsgerecht werd do vergadering gesloten. EERSTE ABONNEMENTS CONCERT. Het door de heeren Loots en Cats gegeven concert had Donderdag avond vele kunstlievende ingezete nen tot zich getrokken. De vier Sonaten van Beethoven, den grooten meester der toonkunst, werden hier ten gehoore gebracht door twee stadgenooten, die in de muzikale wereld een eervolle plaats innemen, en de verwachting was dan ook, dat men wat schoons te genieten kreeg. In menig opzicht kunnen we - de vertolking dezer kunstwerken als goed geslaagd beschouwen, niettegen staande de opvutting in beider voor dracht nogal verstinl oplevert. Waar de heer Loots een vlekkelooze uitbeel ding geeft der pianopartij, nauwkeu rig ieder teekcnlje In acht neemt en do vele figuraties correct weergeeft, laat de beer Cats zijn muzikaal ge voel te veel den vrijen teugel en geeft veel, dat er niet staat. Dat de heer Cats uitstekend violist is bewees hij in Sonate No. 1. die le werk bekoorde in de hoogste mate. Ook in de volgende, No. 2, 4 en 3 had men gelegenheid, het uitmun tend spel van pianist en violist te be wonderen. Hoe schoon klonk niet het Andante uit No. 2, al zou mijn per soonlijke opvatting hier het tempo iets langzamer wenschen. Met No. 3 werd deze belangrijke avond besloten en mocht dit laatst- gespeelde wc-rk niet tot het best ge slaagde behooren, dan is dit te wij ten aan de vrijheden, waaraan de heer Cats zjch naar het schijnt niet kan onttrekken. Beide heeren hebben echter door dezen Beethoven-avond kunstmin nend Haarlem ten zeerste aan zich verplicht en met verlangen zien wij het volgende concert tegemoet. Diefstal. Hedenmorgen heeft C. B., timmer mansknecht alhier, aangifte gedaan, dat hij uit zijn gereedschapkist, die op het cavalerieterrein in een loods heeft gestaan, een z.g. distonzaag vermist. Onderzoek. Door den Haarl. Bestuurdersbond zal een onderzoek worden ingesteld naar den toestand van do huisgezin nen der gemobiliseerden. Daarvoor is aan alle besturen der aangesloten organisaties gezonden een vragenlijst, die alle gegevens be vatten kan voor een dergelijk onder zoek. Uit het onderzoek zal moeten blij ken of er redenen zijn, bij de auto riteiten aan te dringen op verhooging der üitkeering. RECLAMEZUIL STATIONSPLEIN. Bij het viaduct Kruisweg is weer een van de monsters gezet, die reclamezuil heeten. Kwajongens heb ben er een biljet weer half afge scheurd, zoodat het ding nóg lcelijker is, dan het xou behoeven te zijn en dat zegt wat. De «uil voimt No. 9 van de werken, die op dat verhoogde pleintje te be wonderen zijn de andere acht zijn namelijk 4 palen van do electrische tran.. een wegwijzer van den A. N. W. B.t de kiosk van Vreemdelingen verkeer en 2 heesters voor den in gang van de fietsenbergplaats, alles overheerscht door een grooten schoorsteen van 't station. Een ware bonte rij 1 De zuil is zóó dicht bij den muur gezet, dat niemand er achterom zal loopen en dus ook niemand de vei lingbiljetten ziet, die er zijn opge plakt. De kleurige affiches hangen aan den stndskant. Het geheel is dus leelijk en heeft niet eens de "\erontschuldiging. dat het practïsch is. HET ADRES DER WASCH- INDUSTR1EELEN. Aan het in ons vorig nummer ver melde adres, dat door de bleekers van Haarlem en omstreken aan den Minister gezonden wordt, ontleenen wij hot volgende De bleekerspatroous deelen mede, dat zii. als ue zorg der Regeering hvvn niet ten goede komt, hun bedrijf zuilen moeten stopzetten, doordat de onmisbare ïeinigingsstoffen eensdeels bijna onbetaalbaar zijn en ander deels weldra geheel zullen ontbre ken, waarom zij den Minister met aandrang verzoeken om ter wille der volksgezondheid steun aan het be drijf te verleenen. De opmerking wordt gemaakt, dat de bleekers sedert 1 Augustus met tal van moeilijkheden te kampen heb ben, inuar ter wille van hun perso neel, dut bij werkloosheid aan ar moede ten prooi zou vallen, het be drijf hebben voortgezet, zij het ook met zeer groote offers. De bleekers vragen, zoo gaat de toelichting voort, ook in eigen be lang. Als door het gebrek aan sel-di- goude, chloor, steenkolen enz. het be drijf wordt stopgezet, zal een onbe rekenbare schade worden veroor zaakt. nu en ook nog lang nadat de wereldstrijd zal zijn uitgestreden. Doch de adressanten willen boven al 's Ministers aandacht vestigen op een gevaar, dat niet tienduizenden, maar honderdduizenden dreigt, wan neer het bedrijf niet meer functio neert. Niet langer staat de wasch-indus- trie uitsluitend in dienst der meer ge goeden ze voorziet in eens volks behoefte en daar de volksgezondheid in gevaar zou dreigen te komen, vra gen de bleekers met klem „Verschaf ons de reinigingsstoffen, zooals den bakkors het meel." KIENT VAN SANTEN. Do tenorzanger Rient van Santen zaï hier een liederen-avond geven. De begeleiding is in haaiden van Louis Sclirutzler. STEUNCOMITÉ. Men meldt ons: In de gisteren gehouden vergade ring van liet Steun Comité is onder meer medegedeeld, dat de algemeene toestand belangrijk verbeterd is en dat als gevo g daarvan het aantal der ondersteunden aanzienlijk lager is dan een jaar geleden. Het laat zich aanzien, dat ook in de aanstaande wintermaanden slechts een betrekke lijk klein getal personen steun zal behoeven. Onder deze omstandigheden meende de financieel» commissie, met harte- lijken dank voor den flinken steun, haar verleend, tijdelijk de inning van bijdragen voor bet comité te kunnen stopzetten. Met het bedrag, dat thans nog aanwezig is, zal bet comité ver moedelijk den winter kunnen door komen. Mochten do omstandigheden zich in ongunstiger zin wijzigen, dan zal het comité weder een beroep op de vrijgevigheid van de stadgenooten moeten doen. NED. ANTI-OORLOGRAAD. Men schrijft ons: In de bekende maandelijkse he Ru briek „Aus meinern Kriegstagebuch", die nu reeds meer dan een jaar ge regeld voorkomt in de „Blatter für Zwischcnstaatliche Organisation" {onder welken naam de XVlIe Jaar gang van „Die Friedenswartever schijnt) geeft Dr. Alfred H Fried de volgende beschouwing over den Ne derlandschen Anti-Oorlograad: horDunort or aan. hoe in de „Frankfurter Zeilung" van 2S Sep tember in een artikel „Nationale Dis- ziplin" Instemming wordt betuigd met de aanvallen op den Nederlandschen Antl-Ooorlograad, die voorkwamen in de chauvinistische pera De Frankfurter Zeitung zcide: „De Nederlandsahe Anti-Oorlograad geeft voor te zijn een vereeniging, die den vrede en de vreedzame samenwerking der volkeren dienen wil; de wijze ech ter, waarop hij dit doel nastreeft, is van tijd tot tijld', althans nu geduren de den oorlog zoodanig, dat zij moei lijk te onderscheiden is van een vij andelijke houding tegenover Duitsoh- land". Naast deze beschuldiging van „deutsohfeindllch" te zijn, heeft Fried in „Le Temps" juist het tegen overgestelde gelezen. De Temps waar schuwde voor den Nederlandschen Anti-Oorlograad, die een Dultseh agentuur (fj zou zijn. Daartegenover spreekt Fried dan het volgende als zijn eigen overtui ging uit: „Deze tegenstrijdigheden ziin slechts vilt de oorlogeosyche ver klaarbaar. Elke poging, waarin niet een enthousiasme voor den oorlog tot uiting komt, dooh die de stem van het verstand doet hooren, wordt als vijandelijk beschouwd. i waarheid stelt de Nederland- sebe Anti-Oorlograad zich niet vijan delijk tegenover Dnïteehlaod, noch tegenover Frankrijk, maar tegen den oorlog: de N. A. O R. is noch „deutschfeindllch" noch „franzosen- feindlich", maar eenvoudig „krlegs- feindlich". (Zie vervolg stadsnieuws pag. 2). Uit de Omstreken Santpoort. Donderdagavond gaf de Geheelont- houders-toonee! vereeniging „Sant poort" in hel hotel „de Vv ijman" een tooneeluitvoering, waarbij met suc- en voor een talrijk belangstel- Vanwcge de Commissie voor gods dienstige lezingen alhier zal Dr. Van den Bergh \an Eysinga Maandag avond a.s. zijne eerste lezing houden over het onderwerp „Bijbel en Bij belbeschouwing". Halfwec. De postbode J. Wassenaar alhier is met ingang van 1 November be noemd tot assistent ten postkantora te ZeTenaar. Op de Donderdag alhier gehouden tweede najaarsveemarkt waren slechts een 25 runderen aangevoerd; handel van weinig heteefcenis, prij zen van f 190 tol f 265 Bij den veehouder G. Verschuur aan 'den Uitweg is een rund gestor ven aan miltvuur; het kadaver is op last van den districts-veearts ver brand, terwijl de stal wordt ontsmet Bloamendsa'. Gevonden en terug te bekomen bij: C. Grootegoed, Bloemendaalncheweg 75, te Bloemendaal, een jongensboord met dasje; D. A. Uljée. Rerkcnsira.it 23. Heemstede, een rood koralen hals ketting, waaraan doublé medaillon; Zweers, Bloemendnolsoheweg 91, to Bloemendaal, een tennisbal; Frans Halsstraat 21 te Haarlem, een porto- monnaie; Kinheimweg 3 te Bloemen daal, een gouden armband; aan he/ bureau van politie te Overveen, een hondenriem, een rood koralen hals kettinkje, waaraan gouden sluiting, een sleutel, een knoop van een man tel, D. Hissink, Blepkerspad 7, te Bloemendaal, een portemonnaie. K«ïH®mrr©»mesr, De bouw van hef gebouw voor Wijkverpleging te Nteuw-Vennep is door het bestuur van de afd. Haarlem, mermeer van Het Witte Kruis, bij onderhandsche aanbesiedir-r ©pgedra, gen aan den aann"sner K. Bakker te Vijfhuizen die ook dot te Hoofddorp bouwen zal. De vrouw van St. te Nieuw-Vennep liet een fieschje medicijnen voor uit wendig gebruik en waarmede ze pas een harer kinderen had behandeld even op de iafel staan. Een der an dere kinderen wist het fieschje te be machtigen en dronk er uit. Spoedig daarna deden er zich verschijnselen von vopgiftiginpj voor. Door spoedig ingrijpen van den geneesheer wist men het kind nog te redden. Het fieschje bevatte zwaar vergif. Op de najaarsveemarkt te Hoofddorp werden Donderdag aangevoerd en verkocht: 70 koeien, prijs f 195—f 315. 8 vaarzen, prijs f 168—f 210. De handel was matig. Binnenland TWEEDE-KAMERVERKIEZING AMSTERDAM IX. Donderdag heeft in dietrict Amster dam IX de stemming plaats g»had voor een lid van de Tweede Kamer {vac -Vliegen). Het aantal kiezers bedraagt 24967. Uitgebracht werden 13139 geldige stemmenvolstrekte meerderheid 6720. Daarvan verkregen de heeren J. van den Tempel (S. D. A. P.) 7121 stem- i, W. de Vlugt (A.-R.) 5897 stem men en D. Wijn'koop (S. D. P.) 421 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. van den Tempel, (Bij de jongste Kamerheistemming voor dit district, in 1909, toen het aan tal kiezers 22507 bedroes-, werd de heer Vliegen gekozen met 11038 stemmen De heer Rutgers (A.-R had toen 6149 etemmen. Bij de laatste herstemming voor der» gemeenteraad, in Juli 1.1., hadden de heer De Vlugt 7654 en de heer Van Kuykhof 7589 stemmen.) DE NIEUWE GOUVERNEUR* GENERAAL (Zie ook 2de Blad.) De „Nieuwe Ct" meldt m>g: Graaf van Lintburg St:rum vertoef de drie maanden van 1913 in Nederl.- Indié. Hij was daar op zijn terugreis er Japan van Peking, waar hij den heer Boelnerts tijdelijk als gezant had vervangen. Met den heer Idernburg, dien hij thans zal opvolgen, heeft de heer Van Stirun Ujen grondig geconfereerd over de Chmeesche queestie. vermoe delijk krachtens opdracht van de Re geer ing. Verder schrijft de „Nieuwe Ct." nog Graaf van Limburg Stlrum. dien wij kermen als een verstande! jk zeer be gaafd men. aristocraat naar 't uiter lijk zoowel als In opvatting en denk wijze is persoonlijk buiten den kiei- ncien diplomatiekon kring van or.ze officieele wereld weinig bekend Tot Indië elnat hij m g<eenerl<=i bijzondere betrekking. Zijn benoeming zal due, afgescheiden van zijn persoonü-ke ei genschappen, wel voornamelijk is danken zijn aan do overweging van da regeoring, dat de Landvoogdij in de eerstvolgende jaren con man cischt. volkomen vertrouwd met de buiten- landeohe aangelegenheden van hel rijk in den ruimstcn zin en door kneed in de Internationale politiek. „Het Vaderland" deelt mode. dat d« nieuwe gouverneur-generaal het libe rale koloniale programma geheel on derschrijft \a utrcslotefi bij een poli tiek* partij is hu niet

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1