lemcloopen, na tusschcnUjda tot' SÜ3/S le ziin gemonteerd. Men schijnt, nu da Stee: voorlooplg in haar bedrijf ruune middelen noo- iig heeft en met het oog op een mo ge.ijken concurrenties'.-njd met <le nieuw te vormen siaallrust groow kasmiddelen ter beschikking zal wil len houden, utot zoo a gemeen van een sjioedigo hervatting der dividend betaiing overtuigd to zijn. Bethlehem Steel werden deze week te Amsterdam niet verhandeld, doch in N.-York viel een teruggang van 550 tot 438 te con statoeren, wat als bewijs voor de on gemotiveerde opdrijving van deze aan deelen kan gelden. Car. en Foundry natoeren 78 1 -4 tegen 83 3,8 Studeba- kor lt>4 1/2 tegen 171 1/2 Hide en Loa Uier 52 3,'8 tegen 57 1/8, Central Lea ther 60 legen 61. In tegenstelling met induslrieele aandeeien, viel voor de spoorweg- waarden een opgewekter stemming te constateeren. De betere ontvangsten die thans in de opgaven tot uitdrukking komen missen hun uitwerking niet. Nu de oorlogsfondsen veel van hun aantrek kelijkheid gaan verliezen en de spoor wegen door de schitterende oogsten ontvangsten boeken die voor vee maatschappijen de mogelijkheid op verhooging of betaling van dividend in het vooruitzicht stellen, wil men blijkbaar aan het kalmere spoorweg fonds de voorkeur gaan geven, boven het industrieel papier mot zijn eigen aaidige risico's. Door don overvloed van 2eld in <ie Unie zelf is het te ver wachten, dal thans de zwakkere broe ders, eetxUT clan m normale lijden hei geval zou zijn, op de been gehol pen tullen woiden, zoodai bet alien schijn heelt dat cie oorlog c-ok voor de spoorwegen een tijdperk' van b oei zal gaan inluiden. Unions liepen deze week van 133 5/8 tot 13? 3j8 op, South. Pacific van 96 5,8 tot 98 7/8, South. Rails van 24 tot 2ó 3 4, waarna zij echter weder tot 24 1/4 terugliepen. Misaouris lie pen van 7 1,8 tot 9 1/2 op, Kansas City Southern van 31 11/16 tot 3i, doch reageerden weder tot 31. Op de lokale markt waren scheep- vaartaondeelen op de vredesgerucli- ten aan beduidende fluctuaties onder, hevig, lloll. Am. iijn schommelden tusschen 332— 360 en sluiten op 337— 340 1/2. Kon. Holl. Lloyd reageerden per saldo van 187 1/2 tot 172 3 4. Kon. Ned. Stoomb. Mij. van 203 3*4 tot 193. In .Marinewaarden had een oensa tioneele rijzing plaata Op het voor beeld van New-York en door dezo plaats voornamelijk gekocht, liepen de gewone aandeden van 12 5/8 tot 20, de preferente van 431/4 tol 53 op, terwijl oe 4 1/2 obligation tuin koers van 78 tot 79 zagen verbeteren. In tabaksaaiideeien prak een willige stemming door die voor de uieesio maatschappijen behouden kon blij ven. Zoo vei beterden Deli-Maatsciiap- pij van -159 3/4 lot 486, Deli Batavia van 342 tot 352, Medan van 145 tul 1541,2. Senembah van 453 1/2 tot 478 1,2. Ruoberwaarden waren voor Am sterdam ltuhber een vijftal procenten lager. Deli Batavia Rubber noteeien echter 114 3/8 legen 112. houding Le:n- boo 175 tegen 188, Ned. Rubber 125 tegen 127. Retrolcumaandeelen waren beter gedisponeerd, vooral voor Rumcen- 6che soorten, die hooger waren op de overweging dat nu de Donau voor de vaart vrijgemaakt is. de pet role um- producten gemakkelijker naar de Centrale Staten vervoerd kunnen wor den. (.«.'consolideerde profiteerden nog van het bericht dat de Astra Romana, van welke maatschappij de Geconso lideerde do meerderheid der aandeo- len bezit, drie spuitende bronnen heeft aangeboord. Zij noteeren 161 tegen 1411/2. Koninklijike kwamen van 498 1/2 tot 510—153/4 op. Van uiijaöouwmaatschappijen valt een teruggang in Pittst>urg-Coal van 38 1/4 tot 35 te vermelden. Van Cultuurwaarden waren Me la the en Suiker Cult. Mij. een tiental procenten hooger. Staatsfondsen waren voor Russen nagenoeg onveianderd, evenals Ne- derlandsche Schuld. Geid op prolongatie 31/2%. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 30 Cts. per regel. Carsetten neer maat, J.PASSEHS, GSV.132S. 'fel.83 93. (Ateliers voor reparation). Keguliers- gracht tl, voorh. O.Manhuisp, ▲'dam fier dB lijden tan bleidirmnidi. liet is een zeer verspreide meening dat de lijders aan bloedarmoede en andere verzwakten sterk gevoed moe ten worden. Men tracht hen te over voeden en men geeft er zich geen re kenschap van dat men hen nog tneer verzwakt door hun maag geheel van streek te brengen. De lijders aan bloadarmoede en andere verzwakten hebben vooral behoefte aan een uitge zocht voedsel, dat zeer rijk is in een kleine hoeveelheid, in plaats van veel voedsel waarmee hun maag overvuld wordt. Met een licht maar zoer rijk voed sel, late men dan den zieke de be handeling der Pink Pillen volgen, zoodnt het arme bloed van den lijder op zijn normale samenstelling komt. Wanneer dan de zieke weer in het be zit is van een rijk en zuiver bloed, zullen alle ongemakken verdwijnen en bestaat de bloedarmoede niet meer. Ontbreekt het u aan levenskracht, •an weerstandsvermogen, neemt dan de Pink Pillen want zij bevatten zoo wel het een als het ander. De Pink Pillen zijn onovertroffen ip.gen bloed armoede, bleekzucht dor jonge meisjes, maagkwalen, plaatse lijke pijnen, zenuwpijnen, zenuwult- putting, neurasthenie. De Pink Pilien zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en 9 per zes dooier, bij het Hoofddepot der Pink Piiien, Da CostaJude 15, Amsterdam; J. 2. GOpplnzer. Ilairlen. W. A. Schooien, drug. te Lit.se; en in alle goede apn- tbekeo on drogisterijen. Dit de Omstreken SohotoR. RAADSVERGADERING. Na een uurtje in besloten verga dering bijeen te zijn geweest, heeft de Schotensche Raad van acht tot elf uur in openbare zitting verga derd. Geen der leden was afwezig. Begonnen wordt met het voorlezen der notulen, waarop de heer SCHUURMAN een aanmerking van weinig belang te maken heeft. De heer VERKOOY maakt van de gelegenheid gebruik, om te verkla ren. dat hij terugkomt op de verkla ringen in de vorige Raadszitting, nu hem gebleken is. dat de gemeente secretaris inderdaad geen mededee- lingen heeft kunnen doen aan de verslaggevers over het rapport der gascommissie. Wat de opmerking van den Voor zitter in die vergadering betrof (over de onaantastbaarheid van een be- eedigd ambtenaar) vindt spreker, dat die weinig om het lijf heeft. De lieer Verkooy beweerde voorts, dat geble ken is, dat de heer De Jong, als hij t kun, één richting bevoordeeld heeft. De VOORZITTER protesteert tegen deze bewering. De heer VERTON (wethouder) in formeert, of men uau ue notulen of aan de rondvraag bezig is. liet schijnt spreker toe. dat de tijd beter kan besleed worueu. De agenda wordt dan verder afge handeld. hen verzoekschrift ia ingekomen van verschillende getaeelontaouilers- organisaties, om aan de Koningin te verzoeken, hei maximum aantal ver gunningen op 23 te stellen (het maxi mum bedraagt thans 39, doch er zijn slechts 23 vergunningen in Schoten). Door B. en VV. wordt het voorstel der adressanten overgenomen. Een adres van de afdeeling Scho ten van den Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders wordt mede voor gelezen. De lieer MAGENDANS is onvol daan. Hij becijfert, dat in 1913 /65.7J4.28Mi te Schoten aan sterken drank is uitgegeven. Daartegenover staat, dat de politie f 4177.60 kostte, en voor Armenzorg is 8000 besleed. In een democratische gemeente als Schoten is dit een wanverhouding, zegt hu. Hij stelt daarom voor, het maxi mum aantal vergunningen op 20 te steiien, 17 m liet stauskwurtier en 3 op ouu-Schuten. De heer HOOY is hot inet B. en VV. eens, dat een dergelijke regeling voor Schoten niet noodig is. Geelt het iels. vraagt bij, of we inplauts van 23, nu 20 vergunningen hebben t Voordeel zal het aan de gemeente niet geven. Geen 10 L. tuinder zal worden gekocht, waartegenover staat, dat do 23 vergunninghouders allen ri3keeren, dat bij hun nood hun zaak verloren gaat. Men moet om de nabestaanden ook denken. De heer SCHUURMAN houdt een beschouwing over den invloed van alcohol op den niensch en noemt ais gronden voor zijn bewering, dat de uitwerking van alcoliol zeer schade lijk is meningitis cerebro-spinalis, neiging tot zelfmoord, enz. Ieder, behalve de heer Hooy, zegt spreker, kent deze feiten en weet, dat alcohol ook op het ras danioraliseerend werkt. Met cijfers vult hij de bewe ringen van den heer Magendans aan. Dan vraagt hij zich af. of vermin dering van het aantal vergunningen verbetering is. Veel drinkgeiegenhe- den, zoo zegt spreker, maken met den dief, maar den drinker. Van den drank gaat een suggestieve wer king uit, zooals ui vele centra in Noord-Holland bewezen wordt, Skan- dinavië met weinig drmkgeiegenhe- den kent veel minder drankmisbruik, dan verschillende streken in Zuid- Europa. waar veel drank gebruikt wordt. De VOORZITTER verzoekt den heer Schuurman zijn pleidooi voor drankbestrijding te bekorten. De heer SCHUURMAN eindigt, na nog enkele voorbeelden gegeven te hebben, zijn rede, na het amende ment-Magendans warm te hebben aanbevolen, De heer DE VRIES is het evenmin met den heer Hooy eens. Het doet 'hem zeer, als hij ziet, dat des Zon dags de jongelieden in de herbergen, inplaats van in de kerk worden op gevoed. Hij zal zijn stem aan 't voor stel van den heer Magendans geven. De heer HOOY repliceert De heer VERTON gelooft, dat met het ai of uiet aannemen van 't voor stel de democratie niet siean of val len zal. Voor hel overige voelt hij veel voor het voorstel-Magendaus. Ook hij toont zich op het punt van weduwen van vergunninghouders als slachtofiers optimistisch gestemd. De heer VERKOOY weet, dat er te Schoten wel eenige vergunningen zijn, waar karig wordt verdiend. Slachtoffers zullen niet vallen, wan neer dergelijke arrnzielige vergun- ninkjes verdwijnen. Wat de wedu wen van vergunninghouders betreft, ook de vrouwen van werklieden wacht een weinig rooskleurige toe komst. ais haar inan sterft. De heer PRUSCHEN vestigt de aandacht op het feit, dat de gemeen te zic.h kan uitbreiden. Weliswaar niet nominaal, maar per inwoners aantal zal het aantal vergunningen toch kleiner worden, als het voorste', van B. en VV: -wordt aangenomen, waarmede hij accocrd gaat. Nadat de heer SCHUURMAN den heer Pruschen heeft tegengesproken ea de heer HOOY z,jn inzichten aan gaande ..slachtoffers" heeft kenbaar gemaakt, geeft de laatste den Rand iii overweging, bet voorstel nog een vergadering aan te houden. Daartegen verzet de hoer MAGEN DANS zich. Nog dit jaar moet bet verzoek naar do Koningin, Wanneer het punt den volgenden keer weer op da agenda komt, zullen er eindo- loozo debatten ontstaan, zeer inte ressant voor de publieke tribune, maar van weinig werkelijk nut. Het voorstel-Hooy wordt verwor pen. Vóór stemden heeren Wolft Van der Steen, Boxs. Hooy en Poth. liet voorstel-Magendans wordt met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Te gen stemden do hoeren Wolff, Pru- I schen. Van der Steen. Boxs. Hooy en Poth. Punt 2. De nfdooling Schoten van de Nederlandsche Onderwijzers-Pro- paganda-Club voor Drankbestrijding heeft verzocht, gebruik te mogen ma ken van een schoollokaal. Dit punt wordt aangehouden, evenals een tweetal andere verzoek schriften, van de afdeeling Schoten van Het Witte Kruis en van den vak- leeranr voor gvmnastiek. Voorgesteld wordt aan P. van Eek on J. Ketelaar toe te etaan dat achter hunne woonhuizen aan de God. Schaiik'burgergratfht nos. 66 en 70 eon schuurtje wordt gebouwd De heeren DE VRIES en SCHUUR MAN doelen mede. dat door de eige naars de bedoelde schuurtjes reeds, xvederrechtelijk, geplaatst zijn. Zij stellen voor tegen het praeadvies van B, en VV. te stemmen. Ook de heer BIES uit zich in dezen zift. 't Voorstel van B. en VV. wordt met 6 tea-en 7 stemmen verworpen. PUNT 3. Daar het tijdstip nadert, waarop de transport der Gasfabriek zal zijn voltooid en in gebruik kan worden genomen, is het noodig de overeenkomst te sluiten betreffende de beweegkracht. Als zoodanig zal electriciteit worden gebezigd, te be trekken van de gemeente Haarlem. B. en W. noodigen den Raad uit. hen te machtigen, een overeenkomst te sluiten met Burgemeester en Wet houders van Haarlem. Aangenomen. Punt 4. God. Staten deelen mede. dat volgens door hen aangenomen; regelen do jaarwedde van den secre taris, wanneer die betrekking niet door den burgemeester wordt be leed, en de wedde van den burgemeester 12500 bedraagt, op /2400 moet wor den vastgesteld. Zij zijn voornemens met ingang van 1 Januari 1916 de jaarwedde op /2400 vast te stellen en verzoeken overeenkomstig het bepaalde in art. 10-4 der geineontewet de meening van den Raad te vernemen. De heer PRUSGllEN herinnert aan de tijden toen voor het burgemees tersambt 11100 en voor de betrekking van secretaris 10UO werd gegeven. Hij erkent, dat de waakzaamheden van den secretaris zich uitgebreid hebben, welke uitbreiding beloond moet worden. Toch ne-jJt hij geen argumenten kunnen vinden voor de zienswijze van Ged. Staten. Uit een onderzoek iö gebleken, dat slechts één burg© meester van een kleine gemeente in Noord-Holland, als in Schoten, een salaris van 2uO0 geniet. De secretaris (van Water graafsmeer/ verdient daar f2200. De heer PHUSCHEN vindt een salaris van f 18UÖ ook wel voor verhooging vatbaar. Hij stelt voor, Ged. Staten te berichten, dat een salaris van 2200 den Raad wenschelïjk voorkomt. De heer SCHUURMAN heeft ook een onderzoek ingesteld. Daaibij ie hem gebleken, dat een adres van den gemeente-secretaris aan Ged. Staten verzonden, ontbreekt. Aan dit adres had hij juist zijn licht kunnen opste ken. -Met dc begrooting voor 1916 wil spr. echter niet zijn stem geven aan een zoodanige verhooging. De heer HOOY voelt voor een sala ris van f 2000, maar niet hooger. De heer VERTON houdt een be schouwing over de zienswijze van Ged. Staten en van den heer Schuur man en concludeert dat het voorstel van Ged. Staten te prefereeren is bo ven dat van den heer Prnschen. De VOORZITTER leest het adres van den gemeente-secretaris voor, waarin aan Ged. Staten verzocht wordt een nieuwe regeling voor zijn salaris te treffen, nu het burgemees- teis- en secretaris-ambt zijn geschei den. liet salaris van den gemeente secretaris moet nu billijkerwijze ver hoogd worden, nu het door een afzon derlijk ambtenaar wordt waargeno men. De heer MAGENDANS vindt een verhooging van 1 1000 op f 2400 bin nen drie jaar een te groot verschil. Hij sluit zich voor 't overige bij den heer Schuurman aan. De heer VERKOOY had het aange namer gevonden, wanneer de secre taris bij den Raad om salarisverhoe-1 ging was gekomen. Daarbij vindt hij, dat de weifozaamheden van den secre taris zulk een groote verhooging met wettigen. Om negen uur moet do se cretaris op zijn bureau zijn, maar meermalen heeft ttpt. zich kunnen overtuigen, dat hij om tien uur nog niet aanwezig was. Spr. wijst op de salarissen der on derwijzers. wier 6alarieverhooging eerst 1 Juli 1916 ingaat, 't Bevreemdt spreker, dat ook niet in dit geval de verhooging voorgesteld wordt 1 Juli in te gaan. De heer PRUSCHEN beantwoordt de verschillende sprekers en hand haft zijn voorstel. De meening der raadsleden zal aan Ged. Staten worden medegedeeld. In 't geheel verklaarden zich 4 Raadsleden t verhooging van 'net salaris tot f 2400. PUNT 5. Voorgesteld wordt tot het doen xa.n betaling uit den post voor onvoor zieue uitgaven, dienst 1915 en tot over schrijving op een anderen post der begrooting. Deze betaling beloopt f 7o cn dient voor 't aanschaffen van school pantoffels. De VOORZITTER stelt voor, dozo pantoffels onder 't hoofd: lcermiddo- len te boeken. De heer HOOY verzet zich daarte gen. Volgens hem nadert t artikel schoolpantoife.3 meer de benaming kleediugsiukken dan leermiddelen. Als men deze pantoffels „leermid delen" noemt, mogen zij niet uTtn de leerlingen der bijz. scholen worden gegeven door de gemeente, daar do wet dit verbiedt; maar wel mag dit, wanneer men de pantoffels brengt onder „sehoolkieoding". De VOORZITTER zegt, dat de pan toffels voor 't gymnastiekonderwijs dienen en dus leermiddelen zijri. Ook de lieer VERTON zeg'l, dut na rijpe overweging aan 13' en \V. geble ken is, dat de pantoffels als leermid delen beschouwd mogen worden. 't Voorste] van B. en W. wordt mot de stem van den heer Hooy tégen, aangenomen. Een voorstel tot hef aarrkoopon van een machine voor liet reinigen vuu riolen wordt aangenomen. Voor het gasbedrijf zijn eonig* ma chinerieën on veiligheicistoestellen1 Deze machinerieën en toestellen zul len worden aangescha't. Voorgesteld wordt een 2de supple- toire bagrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst 1915 vast te stillen tot een bedrag van f a2937,47',(j in onvangst en uitgaven. Op deze bo grooting komen o.a. voor de navol gende posten: aankoop van schoolmeubeien, aan leg van nieuwe straten en kosten van donipen van de Spaonscho Vaart met bijkomende werken. Goedgekeurd. Zooals bekend is, alelt de Regeering groenten bescliikbaar. Dit is ter ken nis van B. en \Y. gebracht. In 't schrü- veö waarin over dezo voorziening gor rept werd, is de eisch gesieid, dat van gemeentewege de opgaxeu van de' winkeliers en handelaren wekelijks zuilen worden verzameld en boxv-u- jdien, dat de verstrekking alteen za. piaats hebben ais de zending van het aangevraagde aan één adres en in één zending kan geschieden, en ten slotio, dat de Burgemeester voor do betaling garant zul zijn. Met de garantie van den Burg© moester is klaarblijkelijk die van de gemeente bedoeld. Met do bezwaren dio aan een voor ziening op deze wijze verbonden zijn, voor oogen, meencn B. en W. toch, dat van de aangeboden gelegenheid tot betrekking van bedoelde, artikelen moet worden gebruik gemaakt en stoi len den Raad voor. a. de gevraagde garantie te stellen; b. hen te machtigen liet noodig© te dezer zake te verrichten, cn c. hun daartoe credit te verleeaeti op den post 201a, 11—13, no. 9 voor komend© op de le supp etoire begroo ting, dienst 1915 door achter de woor. don: „regeeringsoreod en meel" toe te voegen: en andere levensmiddelen- voorziening". Zonder discussie wordt dit voorstel aangenomen. In de vergadering van 7 September waren ter inzage gelegd eenige circu laire3 van de Regeeriügsoommissiö inzake het Middenstandscrediot, als mede een plan tot vergemakkelijking der voldoening aan dx credie'tbehc-ef- te van den kleinen middenstand als gevolg van de oorlogscrisis Sindsdien is aan B. en VV. medege deeld, dat de aanvrage om een crediet door een inwoner dezer Gemeente, moest women geweigerd, omdat de door de Regeering verlangde regeling door .do gemeente nog met was ar troffen. B. en VV. stel-'en voor alsnog daar toe over te gaan en te besluiten: a. mede te wei ken tot credietver- leening aan den kleinen middenstand, binnen deze gemeente, o\ ereenkorn- stig het plan, vastgesteld door de Commissie van Uitvoering, in zake de voorziening in de credieibehoeften van don middenstand, door in de verliezen geleden op de verleende eredieten. de gemeente per f 100 crediet te doen'bij dragen ais hieronder is aangegeven: over de lo. tien gulden nihif, over do 2©. 6pct, over de 3o. 12 pet. over de 4o. 18 pet., over de 5o. 24 pet.', over de 6o. 30 pet, over ue 7o. 36 pet, over de 8o. 42 pet, over de 9o. 48 pet, over de lOo. 54 pet. B. B. en VV. uit te noodigen te zij ner tdd aan te w.jzen uit weiken post der begrooting eventueele uitgaven zullen worden gedekt. De heer SCHUURMAN informeert naar het a and .-el, dat de gemeente in deze bijdrage heeft •Do VOORZITTER geeft de verlang de inlichtingen. De heer SCHUURMAN zou 't meer dan voldoende vinden, a s Rijk en Gemeente samen 75 pCt. der risico dragon en de bank 25 pot. 18 pet. risivo vun d© bankinstelling vindt spr. te laag, ais liet risico vun de gemeente 27 pet. en het Rijk 55 pot. op zich neemt De VOORZITTER zegt. dat de cre- aietbankem alleen rekening met hun kansen houden. De banken hebben alle macht ih handen; wanneer de ge meente de regeling niet accepteoren, dan laat dat de banken koud. De credietverleuning wordt goed gekeurd. In de verordening op de heffing van den Hoofdei ijken Omslag is bepaald, dat de jaarlijksehe opbrengst niet zal overschrijden een bedrag van f 40.000 voor het 'primitief kohier en f 8ÖOj voor hot suppletoir kohier. Daar reeds thans lean worden vast gesteld dat deze bedragen niet vol doende zullen zijn om in hot vervolg de uitgaven te dekken, stellen B. en VV. den Raad voor deze bedragen W U vervangen door f 60.000 en Aangenomen. Door het Raadslid Hooy is het vol gende voorgesteld: A. Ie Intrekking van het raadsbe sluit d.d. 21 October 1915 betreffende oen geldleening van f 18000. 2e. een geldieening aan te gaan groot f 18000 af te lossen ia vier ja ren en onder de bepal.ngen als ver meld in het raadsbesluit d.d. 7 Sep tember 1915, no. 243; 3e. Een geldieening aan te gaan groot f 54OÖ0, dienende: ie. -voor af lossing der leeningon krachtens raadsbesluiten, d.d. 15 October 1914 en 12 Augustus 1915 alsmede de lee ning vermeld sub 2 van dit besluit, resp. groot f 5000, f 10.000 en f 18.000. 2e. tot dekking van het tekort dor gemeente-gasfabriek over 1914, groot f 11.000; 3e. tot dekking van het te kort der gemeenterekeniug over li3t dienstjaar 1914, voor zoover dit te kort een direct gevolg van den oor logstoestand genoemd kan worden, waartoe z. i. behoort derving f 5000 wegens retnbutieheffing der gasfa briek; idem f 40fX> winst afdracht der gasfabriek en f 1000 mindere op brengst van den Hoofdelijken Omslag. B. Rente eu aflossing dezer lea rning te dekken door do gewone in- komsten der gemeente; C. d« ariosxm-g te doen geschieden in hoogstens 20 jaren voor do eerste mant in 1917 of in 5 Jaren als volgt: De eerste 3 jaren f 209Q, is f G000; de daarop volgende 4 Jaren f SOOO is f 12000; 4 jaren f 4000 is f IGOOO; ou 4 jaren f 5000 is f 20.0Ü0, dat is in 15 jaren f 54.009. Sub A, le en 2e worden fian'geno- meu. Sub A 3e wordt tot de behan deling der begrooting verdaagd. De afd. Schoten van den Bond van Koffiehuishouders heeft bij den Raad geadresseerd over een voorgestelde wijziging van de verordening op het heffen van belasting op openbare vermakelijkheden in verband met het matten van muziok in café s. Naar aanleiding van dit adres steiien B. en W. voor, aan ariressan- te mode te deelen,-dat bij de e.k. wij ziging van de verordening op het heffen eaner belasting op openbare vermakelijkheden met de medege deelde bezwaren rekening zal wor den gehouden. Het komt B. en W. voor 't oogen- blik onnoodtg voor tot wijziging ov er te gaan, uitsluitend omdat het tartef der belasting voor hot maken van muziek door middel van een grama- phoon hooger is dan in de gemeente Amsterdam. Wordt goedgekeurd. Een wijziging is voorgesteld van het raadsbesluit tot bijdrage in het schoolgeld van leerlingen op de scho len voor U. L. 0. to Haarlem. B. en W. stellen nL voor niet meer van gemeentewege bij te dragen in 't schoolgeld van die kinderen, die te Haarlem U. L. O. genieten. Dat kan na 1 Jan. 1916 in Schoten ook ge schieden. Ten einde stoornissen in het on derwijs te voorkomen, wordt bepaald, dat het bepaalde met van toepassing is voor die leerlingen, die op het oogenblik in de 4e of een hoogere klasse te 'Haarlem zijn geplaatst en U. L. O. hebben genoten. Goedgekeurd. Naar aanleiding van het adres d.d. 27 September 1915 van hot Hoofd van het cursusonderwijs in Fransch, dee len B. en W. mede, vast te stelten in plaats van f 2.50 voorkomende in de 2o alinea van art. 5 der regeling be treffende den cursus in de Fransche taal te lezen f 10. Wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor, hem uit te noodigen, een ontwerp samen te stel len voor een verordening op de win kelsluiting. De heer HOOY ziet meer heil in een commissie, die zich met deze zaak zal bezighouden. De Gemeentenaren moeten zich eerst kunnen uitspreken. Door eenige leden wordt gewezen op het feit, dat het niet invoeren van de verplichte 9 uura-stuiting, de in voering daarvan te Haarlem ook kan belemmeren, wat niet gewemscht wordt geacht. Het voorstel van B. en W. wordt na eenige bespreking aangenomen. Met een vaartje zijn we door de laatst© punten heeugerobl. Tegen half twaalf zijn 12 van de 13 punten afgehandeld. Het rapport van de commissie in zake het beheer der gasfabriek wordt vandaag niet be handeld. Een sfeer van gemoedelijkheid is in de raadzaal. Het bordje „Verboden te rook an'' belet den hoor Schuurman niet, *n stevige pijp te stoppen. Eem paar andere raadsleden steken een sigaar op en de publieke tribune dampt ai lang. De VOORZITTER vraagt, of een der heeren iets voor de rondvraag heeft. De heer VERKOOY komt nog eens op zijn bewering in de v-orige Raads zitting terug. Hij heeft, zegt hij, ge hoord.-dat de indruk gewekt is, alsof hij het afkeurde, dat de gemeente secretaris inlichtingen verstrekte aan verslaggevers in gemeentetijd. Dat is zijn bedoeling uiet geweest. Hij acht het gewenscht, dat de secretaris aan verslaggevers juiste inlichtingen verschaft en of dat in gemeentetijd gebeurt, zal niet hinderen. Maar hij meenle te moeten opkomen tegen het geven van inlichtingen over zaken, die geheim hadden moeten blijven, zooals hij meende, dat de secretaris gedaan had De heer MAGENDANS vraagt, o! hot niet mogelijk is, den gein een te-ontvan ger nog eens te herin nereo aan do motie, die hem voor eenigen tijd is ge zonden en waarin de wenschelijkheid van diens ontslag uitgesproken wordt Stadsnieuws Het Tooneel „Een Fttillissemen t", van Björnstjerne Björnsou, door „Het Ned. Tooneel". Dit tooneelspel van den grooten Noorschen schrijver doet ons in zijn vier bedriiven éen tia« meeleven ui het bestaan van den groothandelaar Tjaelde. Het is de dag, waarop zijn leven op een keerpunt is gekomen op clieu éenen dag trekken verleden en toekomst zich als het ware samen in eiiRele uren van het heden. Dit is gezien en weergogeven met de visie van een groot man, die JJjörnson was. Tjaelde heeft drie jaar lang ge vochten tegen den ondergang op honderd verschillende wijzen door geflatteerde balansen, door leenin gen. door borgstellingen van onwe tende en van hem afhankelijke lie den heeft hij telkens en telkens weer geid weten te verkrijgen en zóó den schijn gered, den schijn van vast tc staan en ver trouwens waard te zijn op de markt van het crediet. De Onrust, de angst, de beslommerin gen hebben hem het contact doen verliezen met zijn gezin zijn lieve, vrome vrouw heeft in stilte met hem meegestreden, doch zij was te zwak om tot een daad te komen, om hem door haar wil tegen te houden op den weg naar den afgrond. Zijn beide dochters zijn bedorven door de weelde en het gebrek aan innigheid in het gezinValborg, de oudste, is hard en bitter geworden, Signe. de jongste, moe en verveeld door het leven. Zelfs huar verloving kan haar geen geluk geven, om dat ook Jüer de innigheid ontbreekt. „Ht voel rre grenzenloos ongelukkig", klaagt het meisje, dat ©ogenschijn lijk alles heeft wat zij van het leven kan begeeren. Dan de catastrofe Advocaat Berent komt. als gevolmachtigde van verschillende banken, de bahins opvragen van Tjaelde. Nog eenmaal, in den uitersten nood, schijnt voor Tjaelde redding te dagen consul I.ïnd zal helpen met nieuw kapitaal Tjaelde noodigt de notabelen van het plaatsje op een maaltijd, om den schijn van welvaart en vroolijkheid te redden. Docli advocaat Berent, als de ver persoonlijkte. werkelijkheid, veegt den schijn weg stuk voor stuk rukt hij neer van het wankele gebouw, waarop Tjaelde zijn bestaan grond vestte. Maar dan, als alle schijn weg is, als Tjaelde zijn eigen aanvraag om faillissement geteekend heeft, dan weet Berent woorden te spreken van verzoening, en toont hii zich de vriend die helpen wil. Dan moeten ook anderen de waarheid zien me vrouw Tjaelde, die al lang wist, maar te zwak was om te waarschu wen Valborg, die de sterkste van allen zal blijken, en Signe, het hul- pelooze kind, dat zich als uitgestoo- ten voelt. De verloofde kiest het hazepad. „Daar gaat de laatste leugen", geeft mevrouw Tjaelde hem na. Björnson is steeds de groole ver zoenenden geest hii laat zijn per sonen niet zooals Ibsen achter met vele onbeantwoorde vragen op <le lippen, maar troost en wijst op nieuwe hoop in de toekomst. Tjaelde en zijn gezin zullen voortaan in hun leven vrij zijn van den schijn ze zullen zich vaster aan eensluiten om zich een nieuwe toe komst te scheppen en „de avonden zullen weer zijn ais vroeger, toen we meer van elkaar wisten", zegt Valborg. Voor haar wenkt nog een bijzonder geluk, als zij en Sunnaes, de eenvoudige man, wiens liefde zij in weeldedagon versmaadde, geleerd zullen hebben, elkaar te verstaan. Zoo laat Bjcirnson's stuk een verzoe nenden indruk na. De artisten van het „Neörlandsch" hebben een gave voorstelling van hot stuk gegeven Jan C. de Vos leefdo in de rol van Tjaelde, of liever Tjaelde werd levend in hém hij, die soms. wanneer een rol hem niet „pakt", zoo koud kan zijn, op het onverschillige af, bracht hier rijke mianceering aan en het ingehouden gevoelige, dat zoo natuurlijk aandoet in zijn spel. Hij schuuk ons een man vun onzen eigen tijd, m wien ook ue grooie emoties maar zelden met dra matische kracht naar buiten komen, deu man ook, die zoo lang in den schijn heeft geleefd, .dat hij eerst met moeite de waarheid onder scheidt. Hel derde bedrijf, dat geheel gaat tusschen Tjaelde en Berent tus schen Jan C. de Vos en Louis Bouw meester dus werd, mede door hun spel en tegenspel, van groote drama tische werking. Het vierde bedrijf wekte onder het publiek de ontroering, die Bjornson bedoeld heeft achter Tjaelde's on dergang gloorde de hoop. Mevrouw HoLtrop gaf mevrouw Tjaelde gevoelig weer; we geloofden dat die vrouw waarheid sprak, toen ze tot haar man zeide „ik hob in deze jaren meer nog geleden, dan jij." Rika Hopper en Emma Morel karakteriseerden met juist begrip de beide dochtersVan Daisum had den procuratiehouder den man, bestemd om Valborg's liefde te win nen wat Al te burgerlijk gemaakt in uiterlijk, doch mimiek eu gebaar waren expressief, vooral in de slot scène mei Rika Hopper. Reule had de ondankbare rot van den verwaanden verloofde Van Schoonhoven gaf een vermake lijk type van ecu breedspruiagea üoininoeVun der Veer kreeg een kans „er uit te komen" in de rol van deu brouwer Jacobson. die, eens door Tjaelde voortgenolpen, zich nu door Tjaelde geruïneerd ziet. Van War- rnelo had zich een eigenaardigen kop gemaakt voor consul Lind ook in een kleine rol als deze geeft deze acteur steeds met de grootste zorg tot in kleinigheden den man weer, dien iiij uit te beeiden heeft Alles en alles dus een belangrijke avond: het publiek, tamelijk goed opgekomen, was onder den indruk van stuk en speL ANNA v. GOGH—KAULBACH. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Vrijdagavond was deze vereeniging in buitengewone ledenvergadering bijeen in het gebouw „de Nijverheid". De voorzitter, de heer U. Ph. t Hooft, opende de vergadering en sprak de hoop uit, dat de oorlogs zuchtige geest, die overal in Europa lieerechb, in de afdeeling Haarlem van het Ncd. Verbond niet zal te vin don zijn, met behoud van ieders per soonlijke opinie. Do voorzitter wijdde voorts oenigo woorden van erken telijikheid aan ür. J. Dekker, voor wat deze ten behoeve van do vereeniging heeft gedaan, het betreurende, dat ziekte belet, dat de vereeniging nog meer van de krach ten van den afgetreden voorzitter kan profiteeren. Onder de ingekomen stukkeu was een schrijven van Mr. F. G. Schalk wijk, die zijn leedwezen te kennen gaf, te moeten bedanken als lid van het A. N. V., wegens de z. i. verkeer de riohting, die het Verbond uit- gout. Do voorzitter gaf zijn spijt te kennén, dat iemand, die zoo'n goed© kracht in het bestuur was, meende, niet langer te kunnen meewerken. Tot voorzitter van de afdeeling w erd gekozen Dr. J. B. Schepers mot op één na algemeene stemmen. De gekozene nam de benoeming aan. De hoor C. Jonges vroeg hoe de denk beelden waren van den heer Sche pers over den loop der zaken in het Verbond.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6