De mermogèoe CREDIETEN. DROSTE B. J. SCHUIJFF, f' n Mijn kopje! E. SASSEN Co. Mot vreugde valt le constateeren, dat het N. V. V. op 1 October j.l. 83.957 loden telde togen ruim 90.000 ap 1 Juli 1914. Daarenboven ®ijn er bij de verschillende organisaties nog B600 adspirantleden. (Applaus). Spr. zegt voorts, dat zal moeten worden nagegaan, of de organisaties Rich hebben te bepalen tot de steunbe weging, of dat tij wederom ook de oude taak zullen moeten aanvaarden en voorts In hoeverre de genomen maatregelen zijn tegemoet gekomen aan den nood onder de arbeiders. Voor zoover de toestand bekend is, geeft, de 6e nota der Regeering wel wat veel lacht en wat al te weinig schaduw over den toestand. Ten slotte heette spr. alle aanwezi gen welkom, in hot bijwnder de af gevaardigden. van verschil lende orga nisaties cn de Kamerleden Sairnes, K leer koper en Spiekman, terwijl hij het nieuwgokozen Kamerlid, den se cretaris van het uV. V. V., dien heer van den Tempel, namens allen ge- lukwensohte met zijne benoeming. Daarna verklaarde spr. het congres geopend en gaf het woorxl aan den heer F. M. Wibaut, wethouder van 'Amsterdam, tot het houden van een inleiding over ,,dc Overheidsmont regelen inzake de levensmiddelen voorziening." Spr. herinnerde aan het. in Juni j.l. In verbinding met de S. D. A. P. aan de Regeering gezonden adres en zei- de, dat het goed is, thans eens na te gaan wat daardoor- bereikt is gewor den en wat nog bereikt moet worden, want het zou niet goed zijn indien na den oorlog kom worden gezegd, dat de arbeidersklasse niet heeft ge daan, wat zij had kunnen doen. In het adres van Juli j.l. werd er op gewezen, dat de groote offers, welko geëischt werden voor de hand having der neutraliteit, ook dienden gevolgd te worden door maatregelen tot handhaving van de volle volks kracht, een belang van niet geringe re waarde dan het eerste (Toejuichin gen). De broodregeling werd niet zonder moeite en aandrang der arbeiders verkregen. Spr. heeft her en der geringschatting ontmoet inzake de zen maatregel, die toch van groote beteekenis was. In het begin van den maatregel kostte het meel f 18.50, zoo dat de Regeering dat meel leverde voor minder dan de helft. Vervolgens wees spr. er op, dat er door de vakbeweging exp gewezen is, dat in hot witte brood voor den ar beider meer voedingskracht zit, om dat het lichter verteerbaar ie dan het ongebuiide brood. Merkwaardig is, dat dit door een uitspraak van Prof. van Locrsum in 't Tijdschrift der Ge neeskunde is bevestigd. Naast de regeling van het goed- koope brood werd aangedrongen op die van varkensvleesch, boter, vat- groenten enz in verband waarmede spr. vroeg, of dit alies nu genoeg is? Daarom stelde spr. de volgende resolutie voor: De resolutie luidde „De buitengewone algemeene ver gadering van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen, zich nog steeds op het standpunt stellen de, door het N. V. V. ingenomen in het adres, in samenwerking inct de S D. A. P onder dagtcekening van 3 Juni 1915 tot de Regeering ge richt overwegende, dat sedert de oor- logsduurte nog belangrijk is ver scherpt cn de schade, daardoor aan de volksvoeding toegebracht, van maand tot maand is verergerd overwegende, dat het daaruit voortspruitende nadeel voor de le venskracht der arbeidersklasse ern stiger wordt, naarmate deze toestand langer duurt erkennende, dat van de zijde der Regeering. naast de beschikbaarstel ling van goedkoop brood, verdere maatregelen zijn genomen ten op zichte van varkensvleesch, vaigroen- ten en versche groenten, terwiji maatregelen ten opzichte van peul vruchten in voorbereiding zijn; verklaart, dat de Regeering krach tiger dan tot dusverre zal moeten Ingrijpen ter vermindering van de tegenwoordige kosten van levens onderhoud voor de arbeiders dat, met name op het gebied van de melkvoorziening, een optreden, dat de reeds ingevoerde en nog drei gende verhooging van de prijzen voor do verbruikers ongedaan maakt of voorkomt, onafwijsbaar moet wor den geacht dat maatregelen, om aardappelen, eveneens een artikel van voldoende binnenlandsche productie, tot mati gen prijs, onder het bereik der ver bruikers te brengen, dringend nood zakelijk zijn dat eveneens ten opzichte van visch maatregelen moeten worden genomen, die voorziening voor ruim verbruik in het land tegen matigen prijs verzekere.n dat ook de beschikbaarstelling be- jiedeji kostprijs niet tot brood moet. blijven beperkt, doch voor zooveel noodig, dient te worden uitgestrekt tot andere artikelen dringt er bij de Regeering ten eterkste op aan, dat zij hare maat regelen in dezen zin zal uitbreiden en versterken, opdat voor de Neder- landscho arbeidersklasse duurzame schade door den oorlog words voor komen." Na gedachtenwisseling werd de resolutie aangenomen. Hierna werd het woord gevoerd door den heer J. v. d. TempeJ, die sprak over „den stand der werkloos heidsverzekering in ons land". Op zijn advies werd de volgende resolutie aangenomen De buitengewone algemeene ver gadering van iiet N. V. V., van oordeel, dat door de noodrege- ling-Treub de tegen werkloosheid verzekerde arbeiders in de verloopeu oorlogsmaanden ©p doelmatige wijze zijn gesteund en de werkloosheids verzekering krachtig is bevorderd, besluit, de Regeering nadrukkelijk te verzoeken A. deze regeling in haar hoofd trekken tijdens den ganschen duur der oorlog8crisis te handhaven B. hare werking uit te breiden tot de leden der kassen, gevestigd in plaatsen waar geen vast fonds of tijdelijk fonds bestaat, door deze ge meenten. zoo noodig bij de wet, to nopen, alsnog tot de stichting van een werkloosheidsfonds over te gaan. De algemeene vergadering dringt er bij de Regeering ten krachtigste op aan. tijdig een definitieve wettelij- ke regeling van de werkloosheids verzekering tot 6tand te brengen, welke in werking zal treden bij op heffing der noodregeling-Treub, op den grondslag van A. centralisatie, met rechtstreelc- sahen financieelen steun van Rijks- en Gemeentewege aan de centrale werkloosheid8kasseii. door middel van een Rijltswerklooshcidsfonds B. financieelen steun van Rijks- en Gemeentewege aan de kassen in den vorm van bijslag op de contri butie C. zelfbestuur van de kassen en ruime vertegenwoordiging van de verzekerde arbeiders in het bestuur van het Rijksfonds zooals een en onder omschreven is in het rapport van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen over de verzekering tegen werkloosheid. De algemeene vergadering, over tuigd van de heilzame werking der werkloosheidsverzekering, en diep doordrongen van de beteekenis van deze verzekering voor de eerstvolgen de jaren bij de ongeregelde arbeids markt in verband met den oorlog, spoort de arbeiders aan, deze verze kering krachtig uit te bouwen en hare ontwikkeling door nauwgezet waken voor een juiste toepassing der bepalingen en trouwe plichtsvervul ling tegenover de organisatie te be vorderen. De heer S. R. de Miranda gaf een inleiding over „do werking van de ateuncnmité's en de vergoeding aan de gezinnen der gemobiliseerden". In verband daarmede werd de volgende resolutie aangenomen De buitengewone algemeene ver gadering van het N. V. V., overwegende, dat, vooral bij den langen duur van de mobilisatie en de geweldige prijsstijging der levens- benoodigdheden, in vele gevallen de wettelijke vergoedingen aan de ge zinnen der gemobiliseerden, vooral in de groote steden; zelfs met volle dige toepassing van de betreffende Koninklijke Besluiten en ministeri- eele voorschriften, geen voldoende compensatie bieden voor het gemis aan normale inkomsten, dringt er bij de Regeering op aan, de maxima der vergoedingen te verhoogen, door opheffing van het verschil in bedrag, hetwelk aan mi liciens, landweer- en landstorm- plichtigen, ook in verband met de. leeftijdsgrens, kan worden toege kend, zoodat het maximum van f 2 voor de gezinnen met kinderen van alle gemobiliseerden bereikbaar zij, acht het noodzakelijk, dat de plaat selijke Steunoomité's, zoolang de te genwoordige innximu niet zijn ver hoogd, en waar noodig ook na deze verhooging, op ruime schaal boven de RijksvergoediDg deze gezinnen te hulp komen door bijdragen in de huur en hc*t verstrekken van klee ding, dekking, schoeisel en brand stoften. of door een ondersteuning in geld, voldoende om hen in staat te stallen, zich deze benoodigdheden te verschaffen. Ten slotte werd aangenomen de volgende resolutie, eveneens met al gemeene stemmen De buitengewone algemeene ver gadering van het N. V. V., draagt het bestuur op, ten behoeve van de militairen, die in den eerst- komenden tijd met klein verlof zul len worden gezonden, zich onver wijld tot de regeering te wenden met het verzoek, om A. aan hen, die lid zijn van een werkloosheidskae en dadflijk geen werk kunnen vinden, uitkeering te verstrekken, volgens de „Noodrege- ling-Treub", zonder dat de wachttijd van een week of eenige storting van gelden worde gevorderd B. de plaatselijke Steuncomités uit te noodigen, eventueel in de gele genheid te stellen, aan hen die geen lid zijn van een werkloosheidskas, onmiddellijk uitkeering te verieenen, volgens de regelen, daartoe gesteld door het Koninklijk Nationaal Steun comité Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabonuoorden hebben h«t -voorrecht, vragen op veriohilleud gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te r.enden bjj de Radactie van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat S3. AUe antwoorden worden gebeel koetelooa gegeven en aoo spoedig mogelijk. Aan vrageD, die niet volledig naam woonplaat* van don Inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen om als conducteur in Enge land geplaatst te worden? ANTWOORD. Bij de Directie van een der maatschappijen, waar u ge plaatst zoudt wenschen te worden, of nij de Haarlemsche Arbeidsbeurs, Nieuwe Gracht no. 3. VRAAG: 18 September 1915 ben Ik voor den dienst afgekeurd en met verlof naar huis gezonden. Tot hoe lang gaat mijn tractement door en menagegeld? Ik heb nog geen offi- oieele afkeuring ontvangen? ANTWOORD: Dit houdt verband met uwe positie, n.l. of gij vrijwillig milicien of landstormplialitige zijt, alsmede of gij al dan niet verlof hebt ln afwachting van ontslag. De soldij, enz. wordt dan c. q. uitbetaald gedu rende het geheele verlof tot en met den dertigsten dag tot en met den vierden dag. VRAAG: In welken naamval staat „den man" in ,,'t kind van den man is goed? ANTWOORD: In dep vierden naamval. Stoomvaartberïchten STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Ambon (thuisreis) arriveerde 7 Nov. te Carthagcna. Het stoomschip Bawean (uitreis) arriveerde 7 Nov. te Genua. Het stoomschip Kambangan (uit reis) vei trok 7 Nov. van Suez. Het stoomschip Oranje (uitreis) vertrok 7 Nov. van Colombo. Het stoomschip Karirnata arri veerde 8 November van Java te Am sterdam. Het stoomschip Prins der Neder landen (thuisreis) arriveerde 8 No vember tc Genua. Het stoomschip Timor arriveerde 9 November van Java te Amsterdam. Het stoomschip Boeroe (uitreis) ar riveerde 8 Nov. te Sabang. Het stoomschip Krak at au (uitreis) passeeide 8 Nov. Galloper. HOLLAND—AMERIKA I.IJN. Het stoomschip Sloterdijk, van Rotterdam naar New-Orleans, pas seerde 7 November, 3 uur 10 nam., Dover. Het stoomschip Chr. Miclielsen, van Rotterdam naar New-York, pas seerde 7 November, 6 uur namiddags. Lizard. Het stoomschip Poeldijk, van New- Orleans naar Rotterdam, passeerde 5 November, 8 uur 50 min. nam., Dungeness. Uit de Omstreken Zanéveort. GEMEENTERAAD. De Zandvoortsche Gemeen! eraad is Maandagavond in opembare vergade ring bijeengekomen1. Aanwezig zijn alle leden met uit zondering van den heer Sleegers. Na opening worden de notulen voor. gelezen en goedgekeurd. De heer KONING maakt een opmen king over hot felt, dat den vorigen keer in openbare vergadering een. re clame is behandeld tegen een belas tingaanslag. De naam van den recla mant is gepubliceerd evenals het be drag van den aanslag, waarover ge reclameerd is. De BURGEMEESTER en na hein de SECRETARIS verklaren, dat volko men correct gehandeld is. De beraad slagingen zijn ün. besloten vergadering gevoerd, maar het besluit is in open bare vergadering medegedeeld. De Voorzitter kan hier niets indiscreets in zien. Ingekomen is de bewilliging van GecL Staten in het raadsbesluit, om een geldleening aan te gaan van f 73000. Do heer Speelman heeft medege deeld dat hij zijn benoeming tot ge in eenteonI,vanger aanneemt. Verschillende adressen om salaris* verhooging voor het onderwijzend per soneel wordeh in handen van B. en W. geeteld om proeaxlvies, eveneens een schrijven van eenige ouders van kinderen die school C bezoeken. Deze adressanten verzoeken de uren voor het handwerkonderwijs bestemd op dezelfde tijden vast te stellen ais in andere gemeenten 't ge-val ie. De heer KONING en de heer v. d. PLAS geven in overweging overleg te plegen met het hoofd der school. De eerste spreker heeft zijn dochter tje eens gevraagd of zij de verande ring, die in het adres wordt aanbevo len, gewenscht zou vinden, 't Ant woord is ontkennend geweest. Spr. gelooft, dat er heel wat ouders zullen zijn, die de tegenwoordige verdeeling van den schooltijd willen behouden. De heer WEBBER geeft in overwe ging om niet met aanhaling van advio zen van dochtertjes het praeadvies van 13. en W. vooruit tc loopen. De VOORZITTER belooft, dat het adres spoedig zal behandeld worden. Op een vraag van dan heer WEB BER, of die behandeling nog deze eeuw zal plaats hebben, antwoordt do VOORZITTER, dat ofschoon er zooveel sociale belangen te beharti gen zijn, toch met bekwamen spoed zal gehandeld worden. .motie, die op do laatste vergar deriug der S. D. A. P. is uangeno- men, en waarin de wenschelijkheid van voorziening in den woningnood betoogd is, wordt voor kennisgeving aangenomen. De heeren WEBBER en WIJSMAN hebben een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de benoeming van een oommissie, die tot taak zal hebben te onderzoeken, de wensche lijkhei dof mogelijkheid van het op richten van crèches-te Zandvoort. De VOORZITTER stelt voor, zulk een commissie samen te stellen en wel uit 5 leden, 3 uit den Raad en twee daarbuiten aan te wijzen door B. en W. De lieer WIJSMAN zag gaarne als beide laatste leden aangewezen: Mej. v. d. Ende an den heer P. v. Rijnberk, volgens spr. specialiteiten op 't ge bied van kinderbewaarplaatsen. Na nog eenige discussie wordt be sloten aan B. eu W. op te dragen de commissie 1e benoemem, die, wanneer dit wensclielijk blijkt, met eenige le den uitgebreid kan worden. Aan de orde is de beeediging van den nieuw benoemden Gemeente-Ont vanger, den heer Speelman, di© door den Secretaris wordt binnengeleid. Hij legt den vastgee telden eed af en wordt door den Voorzitter gelukge- wenscht met zijn benoeming. Spr. hoopt, dat hij zijn functie zal vervul len op de wijze, als zijn waardige voorganger dit gedaan heeft. De benoemde functionaris dankt voor 't in hem gestelde vertrouwen en zegt dut hij zal trachten zoo stipt mo gelijk zijn plicht te vervullen. Hij verlaat dan de vergadering De ontwerpverordening tot heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen is van den Minis ter teruggekomen. Z. Ex. wenscht bij de bepaling, dat kinderaftrek wordt toegestaan voor Inkomens van ten hoogste f 1800, dit limietbedrag ver vallen te zien. Aldus wordt besloten. Tot onderwijzeres bij het Herha- iingsonderwijs wordt benoemd Mejuf frouw Tabeling. Het Burgerlijk Armbestuur heeft een subsidie aangevraagd van f 2500 voor 1916. Deze subsidie wordt toege staan. J>e begrooting van hetzelfde Col lege, In ontvangsten en "uitgaven slul_ tend met eon bedrag van f 3165.40 wordt aangeboden. De pensioensgrondslag voor het se. laris van den heer li. Volger, hoofd van en onderwijzer bij het herbalings- onderwijs, wordt op f 246 en die van dsn heer De Goede, schrijver bij de politie op f 15G vastgesteld. B. en W. stellen voor, dezen win ter een cursus voor inhalingsonder- wijs in te stellen. Na eenige discussie wordt aldus besloten. Hoofd van dezen cursus zal zijn de heer Van Asperen. Voorgesteld wordt, den heer J. van Burk, directeur van bet Waterlei dingbedrijf, te ontheffen van zijne tijdelijke administratieve werkzaam heden en een klerk, bij „Publieke Werken" te benoemen op een jaar wedde van 400. Dit wordt goedgekeurd. De begroeting van het Waterlei dingbedrijf voor 1916 wordt vastge steld tot een bedrag van f 21.859.50. De onbewooubaarverklaring van het perceel Wagenmakerssteeg no. 3 wordt, nu de gewenschte verbeterin gen zijn aangebracht, ingetrokken. Besloten wordt tot betaling van een bedrag van I 476.05 uit de onvoorzie ne -uitgaven. De Commissie voor de verbetering der rioleenngswerken vraagt een crediet van f 2000, om eenige voorloo- pige werkzaamheden te kunnen ver richten en eenige machinerieën aan te schaffen. De VOORZITTER verklaart, dat het rapport van de Commissie nog niet geheel klaar is, doch hij acht het van belang, dat thans reeds met den aanvang der werkzaamheden begonnen wordt. De heeren SLAGVELD en ZWAAN verklaren zich hiertegen. Zij verlan gen, evenals de heer WEBBER, dat eerst de Raad een volledig overzicht zal hebben van de werkzaamheden en de kosten, die aan een verbetering van het rioleeringsstelsel verbonden zijn. De VOORZITTER zegt, dat ook aan B. en W. wel eens een blaneo- crediet wordt gegeven. De heer WEBBER merkt op, dat deze zaak te belangrijk is, om zoo maar af te doen. De heer KONING houdt een be schouwing over het rioolstelsel te Zandvoort en concludeert bieruit, dat de Commissie de verantwoorde lijkheid zal kunnen dragen voor de door haar voorgestelde werkzaamhe den. De heer STOM gaat met dezen spre ker accoord en zal vóór het voorstel stemmen. De heer SLEEGERS is ter verga dering gekomen. Besloten wordt, een crediet van 2000 te, verieenen. Vervolgens wordt een voorstel goedgekeurd, om aan verschillende ingezetenen, die hij overstroomingen van riolen sdia.de hebben geleden, schadevergoeding uit te heeren. De heer Bernard, wonende in Iiost- verloren, wensaht voor een water partij, die in de nabijheid van zijn villa is aangelegd, water van de ge meente te betrekken. B. en W. stellen voor, dit te leve ren A f 0.15 per M3., wanneer de aan vrager minstens 1000 M3. en f 0.17 1/2 wanneer hij minstens 500 M3. be trekt. Wordt goedgekeurd. De verordening, regelende de in richting der gemeentepolitie, waar- .over wij in onze courant al een en ander mededeelden, wordt als laat ste punt der agenda aan de orde gesteld. Na eenige discussie wordt de ver ordening aangenomen. Bepaald wordt nog, dat ieder politieman recht heeft op één dag vrijaf per ze ven dagen. Wanneer deze vrije dag niet kan worden verleend, wordt daarvoor f2 vergoed. Bij de rondvraag klagen de heeren GROEN en SLAGVELD over liet feit, dat de K. E. M. niet in overleg met de gemeente handelt, maar zonder waarschuwing de gemeente van elec- trisch licht versteken laat blijven, wanneer dit voor herstellingen van het kabelnet noodig ie. Vooral des nachts is dit zeer hinderlijk. De heer VAN DER WERFF vraagt, of de Gascommissie, waaruit de hee ren Böckmann en Collot d'Escury ontslag hebben genomen, niet moet worden aangevuld. De VOORZITTER belooft allen drie de leden, dat aan hunne opmerkin gen de noodige aandacht zal worden De heer WIJSMAN heeft verno men, dat voor e énigen tijd een bak kersknecht bij den bakker S. onge steld is geworden. Toen men dr. Varekamp verzocht, te komen, ant woordde deze „Is het die man, die aan toevallen lijdt Daar kan ik toch niets aan doen 1" Spreker wilde vernemen, of de Voorzitter omtrent deze kwestie iet6 zou willen mede- deelen. De VOORZITTER Straks, in be sloten vergadering. De heer WIJSMAN Neen, ik ver lang daarover in openbare zitting ingelicht te worden De VOORZITTER Vooreerst kan ik nog geen volledige inlichtingen geven De heer WIJSMAN Dan in de volgende openbare vergadering I De VOORZITTER en dan zal ik het oordeel van den Raad vragen, of deze het gewenscht acht, dat deze kwestie in het openbaar henandtM wordt." De vergadering wordt hierna ge sloten. (We hebben aan den heer Vare- kamp inlichtingen gevraagd over hetgeen door den heer Wijsman ter sprake ie gebracht. De heer Vare kamp deelde het volgende medeOp m'n ochi.endspree.kuur kreeg ik de boodschap, dat iemand een toeval had. Ik had op dat oogenblik twee patiënten bij mij en zeide daarom, dat men den toevallijder maar even rustig moest laten liggen. Zoo gauw mogelijk zou ik komen. Ik heb dan ook, zei de heer Varekamp ons, dadelijk de patiënten afgeholpen cn ben toen. hoewel ik nog niet eens geheel gekleed was. naar den pa tiënt geloopen. Toen was hij echter al overleden, besloot de heer Vare kamp zijn mededeeling. RED. H.'s D-L Nu !b het oog.nblik gekomen van koude tt voeht met haar nasleep van Verkoudheid, Keelpijn, Steken in de zijde, Pijn in de lendenen, ent. Nu moet men zich verzorgen en steeds voor de hand hebben een doos met THERMOGÉNE WATTE,met dat zuivere, uitstekende en werkdadige middel, nu behoeft gij niot meer uwe toe vlucht te nemen tot medioamenten, welke steeds schadelijk voor de maag zijn,en tot pleisters,mostaardpleisters,iodium tLnotuur, enz., waarvan het gebruik zoo onaangenaam is. Verkrijgbaar bij alle Apoüiekert en Orogislen, aan ft. 0.75 per heele doos en een halve uoot tan ft. 0 .40 Noordhotlandsoh Landbouworwdlet verstrekt gelden voor credieten onder crediethypotheek of andere zekerheid of tegen borgstelling. Inlichtingen verstrekt de Corrwspondwnt te Haarlwm E. BERTLIN6, Ged. Oude Gracht 65. Fa. GEB.R. VAN BREDERODE. 5 e a m S S3 uj* Z» u ES O os LEUK SMAAKVOL I GOEDKOOP GROOTE MARKT 21. Tel. 409. CACAO! ILK1II TI0RSCI8TTII ut iiidujiiai iigrifsiiiltih. ■ASSAULOAH 46. m- PUn li den mg w en de lendenen, jiohd, arlmekwaton cm water, zuoht, geneest men spoedig door bet gebruik van Bi. licitir'i luippn liirsspillei. Het geneesmiddel, dat pijn ia den rug en de lendenen vanaf de eerste doos doet verminderen. Prijs I1.SO MaatsohappQ „SANITAS" Koninklijk goedgekeurd. HAARLEM, Kruisweg 45. AMSTERDAM, Pfllllsstrait 23 B Commlsalonnaira In Effaotan, Parklaan 14* Telef. N* 2061 Bel.aten zloh mat eHeotenordors. Sluiten prolongatlën, Openen Rekening Courant, Verzilveren oeupone. SCHOENMAKERIJ GIERSTRAAT 38 - GAKLSTRAAT 26. Heeren Zolen en hakken f 1.75 Dames Zolen en hakken f 1.25

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6