rich in da loopgraven bevonden, dan de reserve-levensmiddelen, die som migen van hen nog in bezit hadden. Zij deelden ze als broeders onder elk ander en dreven zelfs den spot met hun armoede. Achter een graf neer gehurkt, op het kerkhof van Dixmui- den, waarboven de granaatkartetsen voortdurend ontploften, was een klei ne jager bezig met de punt van zijn bajonet een doos „Plata" te bewerken,, die hij nog in zijn zak gevonden had. Plots hoorde men een zucht slaken „Hoordat i6 niet in orde; daar nebben ze nu blauwe boonen. bij ge stopt!" En vroolijk ging hij aan zijn kapitein het vleeechblikje toonen waar twee kartetskogeis in zaten. Daar ondanks alles, de geringo mid delen waarover men. beschikte nog veel hongerige magen overlieten, gin gen eonige dapperen op zoek of er niets meer te vinden was in de meest nabije en door granaten half stuk ge schoten huizen. Tusechen de Duitsche liniën en de onze stonden nog de be- rookte muren van een voor drie kwart vernielde hoeve. Om tot daar te sluipen met de listen van een Indiaan die zich op het oor logspad bevindt, was niet meer dan een spel voor een onzer patrouilles, onder leiding van een officier. Zonder de aandacht van de Duitschers te heb ben getrokken, kwamen zij tot daar, en begonnen de puinen te onderzoo- ken. Men vindt een valdeur die naar den kelder voertbij het lioiit van een lucifer zet men de ontdekkingsreis voort. Maar de Duitschers moesten reeds hier zijn geweest, want eerst was er niets tc vinden. Plots, bijna verborgen aohter een hoop stroo, lokte een reusachtige aar den pot de blikken van den officier. Men kan denken hoe verheugd hij was toen, met de hand in den pot tasten de, hij uit het groote ding eeiuge stuk ken gezouten varkensvleesch aan het licht bracht, die daar ongetwijfeld, als wintervoorraad, door den pachter zorgvuldig waren bewaard. liij deze ontdekking kon een der ja- geis, een Vlaamscbe boer uit de om streken van Poporinghe, een kreet van overwinning niet onderdrukken. lug zijn kapot uitgeschoten en de hemdsmouw tot tegen den arm ojige- slroopt, spoedde hij zich naar den lui tenant en duwde hém in zijn haast bijna ter zijde „Ld mi maor ne kier üuen, lutenant, wuluer, wi kenne, vvee- je". Eu met dcu geheelen rechterarm in den reusachtiger» pot delvende zoo dat hij c-r bijna heelemaal in ver dween, bracht hij triomfantelijk een groote hesp vour den dag, uitroepen de „He je 'k het ulder nie gezoid! Bi oens thuus stekken zo ik uuk allid het beste van oendereHet is niet noodig te zeggen hoe er dien avond gesmuld werd in de compagnieI" Krijgskundige beschou wingen. VAN RUSSISCHE ZIJDE, 't Petersburg's Telegraafagentscliap seinde Zaterdag o.a.: „Het succes der Russen aan het front ten zuiden van de Pripjet tot uau de Itoemeensehe grens licclt ten gevolge, üat het DuUscne opperbevel jiiti meer bij machte is de daar ge- couceuireerde truc-pen over te inen- gt:U naar bet front Riga-Dunaburg of Servie. De tijd, dat de Duitschers, wanneer i:i maar wilden naar alle richtin gen versterkingen konden overbren gen, is onherroepelijk voorbij. Het centrum en de vleugels van het Rus sische front houueu de troepen, uie duur opereeren, stevig vast. Ook liet uunsoeieü van versterkingen is, ten gevolge van het gebrek aau reserves, zeer moeilijk geworden. Hel succes der Russische artillerie bewijst, dut zij zoo rijkelijk van pro jectielen is voorzien, dat zij met suc ces net hoofd kan bieden aan die van de Duitschers cn Oostenrijkers. In particuliere berichten uit Riga Of de streek van Dunuberg worden de operaties aldaar als beëindigd be schouwd. Russisch vuur brengt den Duitschers daar verschrikkelijke verliezen toe. Volgens mededeelingen van krijgs gevangenen verloren enkele Duitsche Imlaillons 70 proc. aan gesneuvelden en gewonden." Zondag seinde dit Russische nieuws, bureau nog: In de stieek van Riga en Dwinsk. geliik al vroeger in het moeras van Kin.sk, wordt het optreden van het Dui sche leger zichtbaar steeds zwak. kor. Hel officieele bericht, dat de Rus sische troeperf in de streek van Solilok <le Duitschers vervolgen en zware verliezen toebrengen, en ten zuiden van Kemmern voortrukken, maakt het duidelijk, da'. Mindenburg slech'-s de keus heeft tusschen zich aan den slag le onttrekken of een of ander nieuw plan uit te voeren. Het voort zei, en van het tegenwoordige opera- tieplnn belooft de Duitschers geen en kel voordeel, zeifs al wordt liet go ruclit bevestigd, dat Below, na 100.000 man te hebben verloren, zich van Dwinsk hoopt mees-er te maken mat behulp van zware artillerie uit Ko ningsbergen. lloc sterk hot Duitsche leger in die streken mogo zijn, zijn Oostelijke vleugel is bij eiken aanval op Riga blootgesteld zoo zegt de militaire ui ede werker van de Rjetsj aan de bedreiging van de zijde van Kem mern. Uit Duitschland. DE LEVENSMIDDELEN-QUAESTIE. De „Nordd, Allg. Ztg." schrijft: Op een memorie van het bestuur van do sociaal-democratische partij in zake de levensmiddelen-quaestie ant woordde de rijkskanselier: ..Zooals ik uit uw uiteenzetting meen te mogen opmaken, is ook het restuur van de sociaal-democrati sche partij overtuigd, dat wij in zoo verre een vasten grondslag hebben, dut wij in het bezit zijn van volkomen voldoende voorraden van levensmid delen. Taak is het nu deze voorraden op de meest doelmatige wijze tot be hoorlijke. ook voor de minder bemid delde bevolking te betalen prijzen den consumenten te doen toekomen. Mie betrokken autoriteiten zijn vast besloten de moeilijkheden die uit de speculatieve prijsopjaging ontstaan, met alle middelen en zonder aanzien van stand of bedrijf tegen te gain. De reeds genomen maatregelen toonen, dat de rijïsregeerlng, in hel besef van hoar verantwoordelijkheid in dit opzicht, voor een krachtig in grijpen in het vrije verkeer niet te rugschrikt. Gelijk aan het partijbe stuur bekend is zullen verdere maat regelen volgen en mag de bevolking dus de volkomen zekerheid koesteren, dat de verwachtingen van Duitsch- land's vijanden dat hei hun zou kun nen gelukken dc Duitschers door uit hongering te overwinnen, ijdel zijn. Maar dagelijks zal men zic-h toch ook moeten herinneren, dat het siijgen van dc prijzen der levensmiddelen boven den normalen standaard zeker niet alleen door een afkeurenswaar dige winst zucht is veroorzaakt, maar dat vooral ook bijzondere natuurlijke oorzaken, gelijk sehaarschte aan vee voeder In aanmerking zijn te nemen; en dat ullo bij dezen wereldoorlog ■betrokken volken meer of minder on der liet duurder worden van hot le vensonderhoud hebben te lijden. Ze ker is hot, dat heftige uitingen en uitingen van wievel in T vijandige buitenland als welkom teeken zullen worden voorgesteld van een verslap ping van het Duitsche weerstandsver mogen en de. Duitsche zekerheid der overwinning. Gelijk elke Duitsche partij, is ook de sociaal-democrati sche, die meer dan elke andere vol gens haar program naar den vrede der volkeren streeft, verplicht alles te vermijden, wat de hoop van Duitschland's vijanden zou kunnen versterken en zoo tot noodelooze ver lenging van den oorlog zou kunnen "bijdragen." Uit België EEN DUITSCHE OORLOGS- CONTRIBUT1E. 't Wolff-bureau meldt uit Brussel De gouverneqr-generaal heeft- het volgende bevel uitgevaardigd „Overeenkomstig artikel 49 der Haagsche conventie inzake de wet ten en gt'bruiken van de oorlogvoe ring te land wordt aan de Belgische bevolking tot nader order als bijdra ge in de kosten van leger- on bestuur in liet bezette gebied een uorlogs- contributie ten bedrage van 40 mil- liocn francs per maand opgelegd. Aan het Duitsche bestuur wordt het recht voorbehouden, de maande- lijksche termijnen geheel of gedeelte lijk in Duitsch geld tot een verreke- ningskoers van SO mark (per 100 francs) te ontvangen. De betaling is verschuldigd door 9 provinciën van België, die voor de verschuldigde be dragen gezamenlijk aansprakelijk ziin. De betaling van de eerste bij drage meet geschieden uiterlijk 10 December 1913, die van de volgende! telkens voor den iOden van iedere maand, aan dc veldkrijgskassen in •het keizerlijke generale gouverne ment te Brussel, indien ter verkrij ging van betalingsmiddelen door de provinciën schuldbrieven worden uitgegeven, worden vorm en inhoud daarvan vastgesteld door den kei zer'ijken commissaris-generaal voor de banken in België." Uit ËLngeisnd. DE LUCUTD1ENST EN DE VERDEDIGING VAN LONDEN. Baifour, de eerste lord van de ad miraliteit in Engeland, is door de Lagerhuisloden Joynson Hicks en Lynch geïnterpelleerd over den luclit- dienst en de verdediging van Lon den. Zijn antwoord komt hierop neer: De overheid doet haar best de lucht vloot zoo snel mogelijk te vermeerde ren. Zij bouwt een niet onaanzienlijk getal luchtschepen die lichter zijn dan de lucht, vooral tot bet verrich ten van verkenningsdienstcn boven dc Noordzee. De verdediging van Londen tegen aanvallen uit de lucht zal men zoo veel mogelijk lol een zaak van kustverdediging trachten te maken. De eigenlijke verdedigings werken van Londen worden met den dag verbeterd en zullen binnenkort voltooid zijn. Op het oogenbhk is er gebrek aau materiaal en geoefende manschappen, maar hierin wordt ten spoedigste voorzien. De tegenwoordi ge Zeppelin-aanvallen komen niet van Belgie, doch van Noord-Duitsch- land, en op 't oogeiiblik kunnen En geische vliegtuigen nog niet voldoend lange ufsianden afleggen om hun loodsen te vernietigen. T AFTREDEN VAN MINISTER LilURCillLL. 't Algemeen Handelsblad schrijft: „Na sir Edward Carson, minister Vi uistOn Churchill. Geheel onver wacht komt (lit aftreden van minister Churchill niet. Er gingen al eenigen li.id geruchten, dat de heer Churchill voornemens zou zijn zich bij 2iju re giment te voegen en een a'ctiei aan deel te nemen aan de krijgsverrich tingen, nu zijn positie in het kabinet bJijkbaar niet meer de beteekems had als vroeger, toen hij nog aan liet hoofd der admiraliteit s:ond, en z;jn militair-politieke aaviezen LJijkbaar door velen van zijn collega s niet meer vun voldoend gewicJu werden geacht. Welke de oorzaken zijn van deze veranderde opvatting omtrent den heer Churchill is moeilijk te zeg gen. Het gtbeuide te Antwerpen en later dat aau de Daruaueilen schokte veler vertrouwen in het dpcjzicht van dezen staatsman, en toen'-"de heer Ascimth overging tot de recon- stuctio van zijn kabinet en daarin aan de oppositieleiders een plaats aanbood, trad de heer Churchill vim de admiraliteit terug en moest hij zich vergenoegen met het ambt van kanselier, van het hertogdom Lan caster. een soort van ministerschap zonder portefeuille, dat hem echter nog gelegenheid gaf zijn advies en stem in den kabinetsraad uit ie bren gen. Minister Arqutlh iieohtte nog wel aan de adviezen van dezen onge twijfeld energieken en doortasten den medewerker, en indien de heer Asquith niet rnet andere overwegin gen had rekening te houden, is het ook zeer waarschijnlijk, gelijk trou wens ook uit den afscheidsbrief van Churchill blijkt, dat hij in den oor logsraad, dien hij in het kabinet vormde voor de rechtstreekse!)e oor logsleiding, ook den heer Winston Churchill, den vroegeren eersten lord der admiraliteit, zou hebben op genomen. Blijkbaar echter zijn er in vloeden aan het werk geweest, die den heer Asquith van de uitvoer in van zijn voornemen hebhen doen af zien en hem deden besluiten den oor logsraad samen te stellen de afwe zigheid van lord Kitchener sloot de zen vanzelf uit uit de ministers Asquith, Balfour, Bonar Law, Lloyd George en Mc Kenna. Deze achter uitzetting, want als zoodanig blijkt de heer Churchill zijn uitsluiting te gevoelen, heeft den kanselier van Lancaster dus nu aankiding gegeven zijn ontslag te nemen. Uit het schrij ven van den heer Churchill aau den eersten minister blijkt dit duidelijk en in zooverre is dus dit aftreden van minder beteekenis dan dat van sir Edward Carson, die heenging om dat hij zich zeer bepaaldelijk met de door de regeering gevolgde politiek niet kon vereenigen. Zien wij goed, dan is het aftreden van den-lieer Churchill meer van persoonlijken aard, terwijl dat van sir Edward Carson een meer politiek karakter droeg," Volgons de Weekly Despatch zal Churchill Woensdag vertrekken en zich bij zijn regiment in Frankrijk voegen. DE ZENDING VAN LORD KITCHENER Wolffs vertegenwoordiger te New- York meldt draadloos-iulegrafisch 't volgende bericht van de „Associated Press" „Door den dichten sluier, dien de Engeische censuur heeft geworpen over de gebeurtenissen m Jndië en Egypte, dringt de mededeeling, dat de Nizam van Heiderabad, -d.s trou we vazal van Engeland, door liet volk is afgezet. Dit feit, dat het hoogtepunt vormt in een reeks on lusten en opstanden, moet de hoofd rede a ziju van Kitchener's vertrek u:t Engeland. In ingewijde kringen tc Londen is het bekend, dat al be geeft Kitchener zich thans uaar den Balkan, liet einddoel van zijn toclit Indie en Egypte is." In verband met dit bericht herin nert de „Nieuwe Rotterdamsche Ct." er aan, dat Minister Asquith in zijn mededeeling in het Lagerhuis om trent de reis van Kitchener, gezegd heeft, dal Donderdag (4 November) het oosluit tot zijn „zending naar het Oosten" door het kubinet is geno men, nadat op Woensdag (3 Novem ber) liet ernstige bericht, dat de re geering tot dat besluit leidde, voor het eerst ter zijner kennis was ge bracht. Simon, de minister van binnen- laudsche zaken, sprak later van „een reis naar liet n abij e Oosten". Het Huis moest begrijpen, zei hij, dat le minister van oorlog, die rrog altijd minister van oorlog is, cn geen plan heeft om als zoodanig af te tre den. niet voor niets een reis naar het nabije Oosten maakte. Het Muis zou stellig inzien, dat de redenen „ern stig. zeer plotseling en zelfs onver wacht" moeten zijn geweest. Uit Frankrijk. HET FRANSCHE OORLOGSKRUIS. Naar de Temps" meldt ,zijn tot heden 182.586 oorlogskruisen uitge reikt. waarvan 524 aan militairen in de étappen-zönes. Uit Oostcnrijk-Hongarije AANVOER VAN LEVENSMIDDE LEN. Uil Boecharest wordt aan de „Voss. Ztg." geseind, dat na langdurige on derhandelingen en overwinning van vele moeilijkheden, Donderdag de eerste tros sleepbooten over den Do- nau uit Braila naar een haven in Hongarije vertrokken ia. De sleep booten waren geladen met ongeveer 20.000 ton levensmiddelen die >n het vorige jaar in Roemenië waren ge kocht. Yctrdere transporten zullen volgen. Uok in Bulgarije werden groote hoeveelheden graan aangekocht. Eerstdaugs ?al een aanvang met het vervoer worden gemaakt. Zoolang de Donau ijsvrij is, zal met de verzen ding va u graan en andere levensmid delen spoed gemaakt worden. Uit Rusland. DE OORLOGSKOSTEN. De minister van financiën ver klaarde. dat hij de oorlogskosten van Rusland aan het einde van dit jaar schat op S000 millioen roebei. Ter Zee. DE HANDELSOORLOG. Lloyds meldt dat "t Engeische stoom schip „Den of Crombie" (-1949 tori, thuishoorend in Dundee) in den grond gehooid is. De bemanning is gered. Verder meldt Lloyds dat de Engei sche stoomboot „Moorside" (117 ton) gezonken is. Een man der opvaren den is gered. Uit Grimsby meldt Lloyds: Men vreest, dal de treiler Rosedale op een mijn is gezonken en de tien opvaren den zijn omgekomen. Ook is gezonken 't Engeische stooni- scnip „Sir Richard Awdry (2234 ton, thuisbehoorend in Londen). Reuter seint uit Londen Het Noorsche stoomschip „Wa- coustu" is gezonken de bemanning is gered. Lil Rome seint Reuter: Het Italiaansc-he stoomschip „Bos nia" is door een duikboot, die een Oostenrijksche vlag voerde, in den grond geboord. Bemanning en pas sagiers zijn gered, beihalve een boot met 12 man bemanning en 7 passa giers. waarvan het lot onbekend is. 'T ZINKEN VAN DE „FIRENZE". Router seint uit Rome: Het ltaliaansche stoomschip „Fi- renze" op reis naar Port-Said, is gezonken. Er werden 123 passagiers on de bemanning gered en 21 perso nen vermist. De „Mieesagero" ontvangt naar Reuter uit Rome eeint uit Syracuso bijzondorheden over het zinken van de „Firenze" Hot s.s. had 33 passagiers aan boord, do bemanning bestond uit 64 koppen- Den 9den, op 36 mijl van Syracuse bij mooi weer, verscheen plotseling een duikboot aan de opporvlakle, on geveer 300 M. van het schip en in 'do koers daarvan. De duikboot loste een kanonschot op de „Firenze', dat mis te. De opvarenden, die beneden wa ren, spoedden zich aan dek, het ma chine personeel, dat bijna geheel uit Indiërs bestond, verliet zijn post en haastic 'zich ook naar boven. Inlus- schen was de duikboot de „Firenze" genaderd, en ging steeds door met vuren, waarbij ook het roer werd ge raakt. De commandant van de duikboot beval daarop, dat de opvarenden in veiligheid moesten worden gebracht, vóór het stoomschip in den grond werd geboord. Zes sloepen werden toen gestreken, waarin eerst de pas sagiers, toen de bemanning en het laatst de kapitein plaats namen. Ver volgens bracht de duikboot mot 28 ka nonschoten de „Firenze" tot zinken. De opvarenden roeiden den gelice len nacht bij kalm weer in de rich ting van Sicilië. In de eerste boot, die to Syracuse aankwam, waren de kapitein en Indische leden der be manning- Dadelijk vertrok toen een torjiedojager om de andere booten le zoeken, lïij vond er drie één was omgeslagen, doch de inzittenden wa ren gered door de andere booten. Er wordt nu nog één boot, met zes pas sagiers 2e klasse, o.w. één vrouw, en 14 leden der bemanning, waarvan 't nioerendeel Indiërs, vermist. De duikboot, die de Oostenrijksche vlag voerde, was van een nieuw type; do lengte was 65 M. De >lessagero" voegt er bij dal dc „Firenze" een mooie paketboot was met dubbele schroef, in 1912 te water gelaten. DE „ANCONA." Volgens een „Reuter"-telegram uit Rome is uil Tunis het volgende be richt ontvangen: „De kapitein van de „Ancona" is hier aangekomen en bevestigt de ver klaring, dat de onderzeeër, bij het vuren op het schip, ook de reeds neer- gelalen 'booten trof en dat vele zich daarin bevindende passagiers gedood of gewond werden, welk lot ook pas sagiers aan boord van het stoom schip trof. De kapitein verklaart uitdrukkelijk, dat de onderzeeër geenerlei signaal om te stoppen had gegeven. Zijn aanwezigheid op vijf mijlen afstands bleeiv eerst uit het afvuren van een projectiel, dat vlak langs het schip ging. De „Ancona" bleet toen onmid dellijk stil liggen. De laatste projec tielen en de torpedo werden afgescho ten. toen de afstand tusschen het schip en de onderzeeër nog slechts 300 meter bedroeg. De Oostenrijksche marine staf deelt mede Omtrent het in den grond boren van het ltaliaansche stoomschip „Ancona" worden, gelijk le verwach ten was, door de vijandelijke pers even krenkende als onjuiste voorstel lingen verspreid. De toedracht was, in 't kort, uls volgt De duikboot loste een waar schuwingsschot voor den boeg van het stoomschip, waarop dit in volle vaart de vlucht nam. Hiermee gaf het schip gevolg aan de instructie, bij het uitbreken van den oorlog eau alle Iuiliuansche schepen van regeerings- wege gegeven, om bij aanhouding door een vijandelijke duikboot, al naar de plaats waar de duikboot 'zich bevindt, te vluchten of de duikboot te rtunmen. Het vluchtende stoomschip werd door de duikboot vervolgd en bescho ten. en stopte eerst, nadat het eenige malen was getroffen. Om het schip, waarop de grootste paniek heerschte, le verlaten, werd drie kwartier toe gestaan, maar niettemin werd slechts een deel der booten te water gelaten en bezet en wel hoofdzakelijk door leden van de bemanning, die met de eerste booten snel wegvoeiden. Een groot deel der booten, die waarschijn lijk voldoende waren om alle opva renden op te nemen, is onbezet ge bleven. Na ongeveer 50 minuten moest de duikboot voor een snel na derend vaartuig onderduiken eu tor pedeerde toen het stoomschip, dat. eerst drie kwartier later ronk. Als daarbij veel passagiers het leven heb ben verloren, ligt de schuld uitslui tend aau de bemanning, omdat het stoomschip, in plaats van op het waarschuwingsschot te stoppen, vluchtte en daardoor de duikboot dwong te schieten, en omdat voorts de bemanning slechts aau liaar eigen redding en niet aan die der passa giers heeft gedacht, ofschoon de tijd en de middelen daartoe ruimschoots aanwezig waren. Dat de duikboot op de gevulde boo ten en in het water liggende opva renden heeft geschoten, is een ver zinsel i reeds omdat voor een duik boot munitie veel te kostbaar is. Nadat het stoomschip had gestopt, is natuurlijk geen schot meer afge vuurd. Reuter seint uit Rome Van de 507 koppen tellende passa giers en bemanning der „Ancona" ziin er. volgens de Messagero 299ge red van de 10 Amerikanen aan boord is er slechts één gered. EEN ENGELSCHE DUIKBOOT GE ZONKEN. Do Britsche admiraliteit-maakt be kend Do Engeische duikboot „E 20 m dienst in de Zoo van Marmora, heeft sedert 30 September niets gemeld. Men gelooft dus dat zij is gezonken. De Turken melden, dat drie officieren eu zos minderen van de bemanning dezer duikboot door hen zijn gevan gen som om en. EEN GEVECHTJE OP ZEE. De Fransche regeering deelt mede: Een klein Fransch stoomschip, waarop slechts een equipage van tien gewapende mannen, heeft bij het ei land Crela een vijandelijken, schoe ner verrast, die geladen was met wa penen en munitie op weg naar Tri polis en bemand was mot 48 Turken, waaronder 11 officieren. De tien Fran sche matrozen namen den schoener, begaven zich aan boord en maakten zich zoowel meester van de beman ning als van het oorlogsmateriaal. Uit Zuid- en Oost-Afrika. Reuter seint uit Johannesburg Smuts zal het bevel voeren over de troepenmacht, die naar Duitsch Oost- Afrika gaat. Zoo noodig zal de Unie 25.000 man uilzonden. Uil Johannesburg seint Reuter: Er is Zaterdag eon groote monster vergadering gehouden, waar tal van afgevaardigden aan deelnamen. Een motie werd aangenomen, waarin de afschuw van Transvaal voor 't ge beurde met Edith Cavell werd uitge sproken. Minister Smuts zeide, dat het niet genoeg was om te veroordeelen wal de Duitschers gedaan hebben. Wij moeten de Duitschers vierkant tege moet treden en hen laten betalen. Duitschland moest uit Oost-Afrika verdreven worden zooals liet uit Zuid-WesfcAfrika verdreven is. Smuts voegde hier nog aan toe, dat hij over tuigd was, dat zij in staat zouden zijn de overzeesche strijdmacht op vuile kracht te houden en ook in 6taat om naar Oost-Afrika zooveel mannen te zenden als de rijksregeering noodig achtte. Het beroep op vrijwillige dienstne- in-ng na de vergadering was een groot succes. Over vrede. 't Algemeen Handelsblad schrijft: „Het is te begrijpen dat Duilsch- lund nu het het hoogtepunt van zijn militaire successen blijkbaar heeft bereikt, gaarne bereid is de hand tot verzoening uit te steken. Dat doet het door de mededeeling in de officieuse „Nordd. Allg. Ztg." dat Duitschland te allen tijde bereid is redelijke vre desvoorstellen in overweging te ne men. Het is nu maar de vraag wat nien onder redelijke vredesvoorstel len verstaat. Maar van belang is deze verklaring van de „Nordd. Alg.". omdat zij wordt gedaan in aanslui ting met de redevoering van lord Loreburn en lord Courtney in het En geische Iloogerhuis'. Als men zich her innert. dat bijv. lord Courtney er op wees, dat hoezeer hij ook vrede wenschte, nimmer, zelfs niet voor hom, van een vrede sprake kon zijn, als België en Frankrijk niet werden ontruimd en van het denkbeeld eener oorlogsschatting aan Engeland werd ufgezien, dan zou men aan de verkla ringen in het officieuse Duitsche blad de beteekenis mogen hechten, dat on der de redelijke vredesvoorstellen toch ook die ontruiming van België en Frankrijk zou kunnen zijn begre pen. Zou er in andere oorlogvoerende landen nu niemand zijn, die de thans uitgestoken hand wil aanvatten?" Allerlei. PERZIë EN DE OORLOG. De „Times" verneemt uit Peters burg: In bijna gelijkluidende bewoor dingen vestigen „Rjetsj" en „Novoje Vremja" de aandacht op den toene- menden ernst van den toestand in Perzie, en niets goeds voorspellende overeenkomst met de ontwikkeling van den gang van zaken in Turkije cn Bulgarije voordat deze landen zich aansloten bij de centrale mo gendheden. Beide bladen zijn over tuigd, dat indien niet afdoend wordt opgetreden, in Perziê de geschiedenis van den Balkan zich zal herhalen. De Duitschers hebben reeds een aan vang maakte met de vorming en cn- cadreering van geregelde Perzische troepen onder de oogen der Russi sche diplomatieke en consulaire ambtenaren. UITGESTELD VREDES- CONGRES. Het vredescongres, dat in Decem ber te Bern zou worden gehouden, is, bij gebrek aan deelnemers, voor on- bepaalden tijd uitgesteld. NIEUWE VLIEGMACHINES. Op een Amerikaansclie rijkswerf wordt thans een vliegmachine met een draagvermogen van biina 2700 K.G. gebouwd. Zij zal bewapend worden met minstens één 77 m.M.- kanon en voorzien zijn van 2 moto ren van 160 p.k, elk. De snelheid zal naar gelang der belasting 80—125 K.M. per uur bedragen. Het lucht vaartuig zal zeven uur aaneen vlie gende kunnen blijven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cts. per regel. binnenland TWEEDE KAMER. VÓÓRNAMEN-BELASTING. Thans is ingediend het wetsont werp tot heffing eener voornamenbe- lasting. Artikel 1 bopaalt: „Onder den naam van „voornaam- belosting" wordt oene belasting ge heven wegens: a. toekenning van meer dan één voornaam aan een kind bij de aan gifte der geboorte; b. latere bijvoeging of verandering van voornamen. Eveneens wordt belasting geheven wegens verandering van den ge slachtsnaam of bijvoeging van ecu of meer nanren aan den geslachts naam". De belasting bedraagt wegens toe- kennig van eiken voornaam, met uit zondering van den eersten en wegens latere bijvoeging of verandering van eiken voornaam: indien de belastingplichtige over het belastingjaar, loopende op hot tijdstip van de aangifte der gelworto krachtens letter a. van artikel 1 van de Wet op de Inkomstenbelasting 1914 of niet of naar een zuiver inko men van minder don duizend gulden is of wordt aangeslagen: f 2.50; indien bij is of wordl aangeslagen naar een zuiver Inkomen van: I 1000 or meer doch minder dan f 2000: f 5; f 20000 lot f 3000: f 7.50; f 3000 tot f 4000: f 10; f 4000 tot f 6000: f 15; f 6000 tot f 8000: I 22.50; f 8000 lot f 12.000: f 35; f 12:000 tot f 16.000: f 55; f 16.000 tot f 32.000: f 100: f 32.000 tot f 64.000: f 200; f 64.000 of meer: f 400; met dien verstande, dat wegens latere bijvoeging of ver andering van een voornaam de be lasting nooit minder bedraagt dan f 100. Verandering van geslachtsnaam kost van f 250 tol f 1000. Is de belastingplichtige onvermo gend, dan kan, op verzoek, door den minister van financiën vrijstelling werden verleend van de lielasting. Tn de toelichting wordt o.a. opge merkt: Omtrent de vermoedelijke opbrengst zijn slechts gissingen te maken. Vol gens gegevens voor eenige gemeenten kan worden geschat, dat op de 100 geboorte-aangiften thans worden toe gekendbij 48 pet één voornaam, 40 pet. twee, 10.5 pet drie en 1.5 pet vier of meer voornamen. Belasting zal zeker invloed oefe- nen, doch in welke mate kan niet worden nagegaan. Voorzichtigheids halve stelt de minister bij 70 pet. dén voornaam, 25 pet. twee, 4 pet drip en 1 pet. vier of meer voornamen. Over 180.000 levend geborenen geeft dat: bij 45.000 met 2 voornamen wordt wegens éen voornaam betaald 45 000 voornamen: bij 7200 van drie (wegens twee betaald) 14.400; bij 1800 met vier of meer wordt betaald ten minsts wegens drie 5600 voornamen. Totaal zal dus worden betaald wegens 63.000 voornamen. In verband met liet feit, dat het ge ven van meer voornamen het meest in de meer gegoede kringen voort komt mag een betasting van gemid deld f 10 per naam worden aangeno men, wat een totaal geeft van f 650.000. Voorzichtigheidshalve wordt tie opbrengst niet liooger geraamd dan f 500.000. VERBODSBEPALINGEN BEREI DEN ALCOHOLISCHE VLOEI STOFFEN. Verschenen is een wetsontwerp, houdende verbodsbepalingen betref fende het bereiden van alcoholisch* vloeistoffen. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat sedert eeni gen tijd hier te lande door het in gis ting brengen van opgeloste glucose een alcoholhoudende vloeistof wordt bereid, die dan verder wordt gebezigd tot het namaken of vervaardigen van verschillende dranken, zooals likeur wijnen, bessengenever, z.g. boeren, jongens en advocaat. Van ander ge bruik is tot dusver niet gebleken, maar er is geen reden, waarom de al coholhoudende vloeistof (met c-en sterkte van 10.3 tot 15 pCi) niet op zoodanige wijze zou zijn te gebruiken, dat het rijk nog moc-r schade lijdt Deze alcoholbereiding valt n 1. bul ten het bereik der gedistilleerdwetge- ving, omdat er geen overheveling plaats vindt, terwijl de wijnwetge ving niet van toepassing is, omdat da alcohol niet uit vruchten wordt ver kregen. Er wordt dus eigenlijk geen accijns ontdoken, maar de accijns wordt vermeden, wal voor de schat kist. op hetzelfde neerkomt. Doordien de grondstof glucuse een accijnsvrije suiker zeer goed koop is, kunnen dranken met den naam en het voorkomen b.v. van port of samoswijn met een kostprijs van 25 27 cts. de flescli worden gernaukt. In de bladen vindt men adverten ties waarin onderricht in de bereiding wordt aangeboden en er moet wor den aangenomen, dat van die aan biedingen een veelvuldig gebruik wordt gemaakt en de bovenbedocl-lo dranken reeds op vele plaatsen wor den gemaakt. Dit behoeft geen ver wondering te wekken, daar de fabri cage hoogst eenvoudig is en wemig ruimte eischt. Bij heffing van gedistilleerdaccijns zon de vervaardiging dier dranken niet langer mogelijk zijn, omdat zij dan geen voordeel meer zou opleveren. Mitsdien komt het den minister van. financiën voor, dat deze alcoholbe reiding niet wettelijk behoeft te wor den geregeld, doch dat zij eenvoudig kan worden verboden. UITVOERVERBODEN. Bij Kon. besluit is de uitvoer van antimoon, oxaalzuur en natronloog en voorts van alle pulp verboden. NOG EEN NEDERLANDSCIIE AMBULANCE. Hier te lande is een "Comité gevormd! oin een ambulance onder leiding van prof. Lanz naar Duitschland en Oos- Icnrijk-Ilongarije uit te zenden. In 't comité hebben o.a. z Hing voor Haarlem Mr. H. J. D. D. Ensche dé en mevrouw L. Bunge--Meissnor. REGELING VLEESCHU1TVOER. De minister van landbouw heeft iu verband met de regeling van den uitvoer van rund-, schapen- cn var- kensvleesch voor de week van 14 tot en met 20 November, het pcrcentago voor rundviieesch op 75, voor scliu- penvLeesch op 100, voor worst op 100 en voor alle andere .soorten varkcais- vlcesch en bereide vleeschwnren op 200 bepaald. INBREKERS. Vrijdagnacht hebben dieven zich toegang weten te verschaffen tot de kantoren van de stoomhoutzagcrij en -schaverij van de firma P. J. van Hoeken te Leiden. De brandkast het ben zij opengebroken en daaruit 1 650 gestolen. SMOKKELAARS. Do Landweer-grenswacht oud or Rozendaal heeft Vrijdagnacht in oon slag 5-4 meclsmokkelaars aangehou den. Een groote partij meel is in bo- slag genomen.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6