NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 83e-Jaargang No. 9952 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 16 NOVEï.'EER 1316 A ABONNEMENTEN AÜVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 1 —5regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Bij Abonnement aanzienlijk rabat. P g Zaterdagavond 1.5U *n>y Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland„2.- elke regel meer 10 Cts. contant. P P g. Afzoiuièrlijke nummers0.05 W Kg-y §|Agijj|^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37l/i Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. v de omstreken en franco per post. 0.45 IntercommsnaalTelefoonnumtner der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOAL Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76(8, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) goabonneerdon wordt gewaarborgd door ,,The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 17 NOVEMBER. Gemeenteraadsvergadering, half Iwee. Schouwburg: Dansavond Lily Green De Kroon: Lucia di Lammermoor. Do Kroon: Ten toonstelling Kunst kring. Soc. Vereeniging: Klavieravond Ka- rel de Jong. Cinema Pal ace- Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Marktr Voor stelling. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Heemstede; Gemeenteraadsverga dering. Gehelmdoenorlj. Vanmiddag geeft de heer H. J. de Groot, inspecteur bij het ambacht9- onderwijs, aan den Raad en het be- s.uur van de Ambachtsschool in de Raadszaal een toelichting op de plan nen tot stichting van een Ambaclus school en Middelbaar Technische School. Niet uit nieuwsgierigheid, manr uit bewuö'zijn van de sociale roeping die zij te vervullen heeft, verzocht de Haarlemsche pers om tot die bijeen komst te worden toegelaten. l)it is geweigerd. Nadat de Haarlemsche bladen, om voor hun aandeel er toe mee te wer ken kennis en klaarheid te bren gen, over deze be'angrijke zaak arti kelen geschreven en interviews ge houden hebben, worden zij uit de vergadering met den inspecteur ge weerd! Waarom en waartoe? Wij weten ha niet. Maar wat wij wel weten ls, dat deze géheimdoenerij over zaken van publiek belang koddig zou zijn, als ze niet zoo droevig was. OM ONS HEEN No. 2087 Gebrek aan vertrouwen? Vijf leden van den Raad, de heeren 'Andreae, Ribbius, Breda Kleijnen- berg, Van Liemt en Nagtzaam, stel len den Raad voor, een commissie van 7 leden te benoemen, die den Raad van advies zal dienen lo. over het voorstel van B. en W. tot vast stelling eener verordening, regelende de bezoldiging van aanbtenaren, op wie het Ambtenaren-reglement van toepassing is, en 2o. over de bezwa ren, die door belanghebbenden tegen die jaarwedden geopperd zjjn. De vijf onderteekenaars, die blijk baar met eenig politiek gevoel bij el kaar gezocht zijn, stellen naar mén ziet de verkeerde wereld interwijl andcis B. en W. advies geven over uit den Raad opgekomen voor stellen, willen de vijf Raadsleden door een Raadscommissie advies doen uitbrengen over een voorstel van B. en W. Ik herinner mij niet, dat dit ooit vertoond is. En terwijl dat op zichzelf geen reden zou zijn om het nu niet voor de eerste maal te doen, wordt het voorstel wel ernstig door de toelich ting. die er bij gevoegd is „van oordeel, dat de Raad niet vol doende gegevens bezit om deze be swaren thans te beoordeelen en be noeming van eene Commissie tot ..nader onderzoek daarvan wensche- „lijk is—' Maar wanneer de Raad geen vol doende gegevens bezit, kan bij die vragen aan B. en W., die immers het daarvoor speciaal aangewezen Colle ge zijn 1 Dat deze vijf onderteekenaars dat niet hebben ingezien, mogen wij niet aannemen en wanneer zij in weerwil daarvan B. cn W. voorbijgaan en een Raadscommissie wenschc-n, maakt hun voorstel den indruk, een motie van wantrouwen te zijn in het beleid van B. en W. Minstens van gebrek aan vertrou wen in 't College 1 liet zou mij verwonderen, wanneer B. en W. dat niet eveneens zoo op vatten. Tot zoover over het voorstel van de vijf Raadsleden. Nu nog een en kel woord over de regeling van de jaarwedden zelf. „Mogelijk zal het Uwe aandacht trekken", zeggen B. en W. in hun toelichting, „dat de betrekkingen met denzelfden titel bij do verschil lende tokken van gemeentedienst op uiteenloopende wijze worden bezol dig. Schijnbaar wordt daardoor eeuigc ongelijkheid geboren. Doch, meer dan schijn is het niet De aard van het werk en de omstandigheden waaronder het wordt verricht, ver schillen onderling in zoo grocte mate, dat uitccnloopende waardee- rrng. in geld omgezet, niet kan uit blijven." Deze volzin klinkt ietwat geheim zinnig en tooverspreukerig. Het ar gument van den „aard van het werk" moge gelden, de uitdrukking over „de omstandigheden waaronder het wordt verricht" is zoo vaag en ontastbaar, dat wie die leest zich afvraagt, wat dAérmee wel bedoeld kan worden. Toch niet, dat de eene ambtenaar tot razende snelheid is genoodzaakt, terwijl de andere op zijn gemak aan 't werk kan blijven? Of misschien, dat in het eene bureau het dak lekt en de ander droog zit Of wellicht, dat de eene tak van dienst voordeeliger is, dan de an dere? Zooiets zou bijvoorbeeld uit de be zoldiging van de verschillende boek houders opgemaakt kunnen worden. De functionaris bij de gasfabriek is het hoogst bezoldigd en ontvangt 2100 tot 2700, dan volgt die bij de waterleiding met 1600 tot 2400, de man van het electrisch bedrijf met 1400 tot f2000, die van 't Slachthuis met 1300 tot 1800 en die van de reiniging, 't arme stiefkind, met 1000 tot 1500. Nu is het gasbedrijf natuurlijk het meest omvangrijke en hoewel gezegd kan worden, dat ook in andere be drijven bekwame boekhouders noodig zijn, die, evenals hun collega van de gasfabriek, den gebeelen dag ijverig arbeiden, ligt het voor de hond, dat de laatste een grooter personeel on der zijn toezicht en verantwoordelijk heid heeft, dan de anderen, hetgeen een verschil in salaris wettigt. Maar verklaart dat ook een zoo enorm ver schil, als er bestaat tu3schen gas bedrijf. slachthuis en reiniging In de klerken beerscht een bonte afwisseling. Ter Secretarie is hun salaris 500 tot 1000, bij den Keu ringsdienst en «het slachthuis 500 tot f 800. Waarom Daarlusschen staat de klerk bij de bibliotheek met f 700 tot f 1000 en de laatste vraagt een maximum van f 1200. De klerk le klasse bij den gemeente ontvanger geniet f700 tot f 1000, de eerste klerk bij openbare werken f 800 tot f 1200, die bij bouw- en woning toezicht, waterleiding, gasbedrijf en electrisch bedrijf reep. f 750—f 1200, f 700—f 1200 en 900-1200, waarbij de belooning bij de voordceligste be drijven weer het hoogst is, althans wat het aanvangssalaris betreft. De klerk 2e klasse bij den gemeente ontvanger ontvangt f 400f 700, de 2e klerken bij openbare werken, bouw- en woningtoezioht, waterlei ding, gas- en electrisch bedrijf be ginnen resp. met f 700, f 350, f 450, f 600 cn f 600, en eindigen met 1000, ƒ800, f 550, ƒ800 en f 800. Onder de boden bestaat een sier lijke verscheidenheid in titulatuur en bezoldiging. Terwijl dc bode ter Secretarie beloond wordt met ƒ300 tot f 1100, geniet de bode-geidophaier van het electrisch bedrijf f 700 tot f 900, terwijl de keus tusschen de twee functies, voor wie kiezen mocht, denkelijk wel op de eerstgenoemde functie vallen zou. De portier van de lichtfabrieken ontvangt 800 tot f 950, die van het slachthuis 700 tot f 900. Is hier slechts „schijn" in de onge lijke bezoldiging? Verschillen inder daad de aard van het werk en de bovenhesproken geheimzinnige „om standigheden" zoozeer, dat. dc eene portier hooger begint en hooger ein digt, dan de ander In 't algemeen is wel te verklaren, dat de salarissen aan de lichtfabrie ken, vooral aan de gasfabriek, hoo ger zijn, dan in andere bedrijven. Van den beginne af aan is de gas fabriek een voordeelig bedrijf ge weest cn de winnende hand is mild. Van den aanvang af heeft de ge-' meentereiniging een nadeelig saldo opgeleverd en zoo streefde men er naar. de uitgaven zoo laag mogelijk te houden. Ook het slachthuis had aanvankelijk zijn overschotten tc boeken aan den verkeerden kant, hoewel het over 1914 een veel gunsti ger bedrijfsrekening kon o\ erleggen. Maar het gaat toch niet aan, dat de ambtenaren helpen meebetalen, door lager salaris, in het nadeelig slot van een bedrijf Is dat in den loop van de jaren, door de kracht van de omstandigheden, ingeslopen, dan wordt het nu tijd, daarin verande ring te brengen, natuurlijk rekening houdende met speciale eigenschap pen of bijzondere verantwoordelijk heid, die een bepaald ambt ver- eischt. En is hier of daar dè ongelijk heid niet in het loon, maar in den titel, dan moet de titel veranderd worden. De eigenaardige verschillen zijn talrijk, onder diverse categorieën. Onder de bewaarders, zoowel als onder de ingenieurs en hoofdopzich ters. Maar moet nu een Raadscommissie met voorbijgaan van B. en W., ja met opzijde zetting van 't College, zich daarin gaan verdiepen? Ik kan mij niet goed voorstellen, dat het dagelijkse!» bestuur dat rustig zal laten begaan en kalm toezieh, wan neer de Raad (waar veel kans op is) het voonstel van de vijf leden met groote meerderheid aanneemt. Tegenover de ambtenaren zelf lijkt dat ook niet gelukkig. 't Is waar B. en W. hebben een maal in hun voorstel een standpunt ingenomen, in strijd met dat van de vijf Raadsleden, maar er is niets tegen, dat het College dat standpunt verlaat, wanneer de Raad dat blijkt te wenschen. Een motie zon de zaak recht zetten, waarbij de Raad B. en W. uitnoodigt, een nieuw en breed gemotiveerd voorstel in te dienen, waarbij zooveel mogelijk wordt ge streefd naar gelijkvormigheid van titulatuur en salaris. Bevredigt dit nieuwe voorstel dan den Raad niet op alle punten, dan kan hij altijd nog amendementen in dienen. Dergelijke wijze van handelen ver zwakt niet onnoodig de positie van B. en W. en leidt toch tot het doel. En wil de Raad dien weg niet op, dan zal voor t allerminst in de Raadscommissie een wethouder moe ten worden gekozen want zelfs dat willen de 5 voorstellers niet, althans ze zeggen het niet. J. C. p. Stadsnieuws He Autobusdienst. We deelden in midden van de vo rige week mede, dat in de vergade- ring van Aandeelhouders van den 1 Autobusdienst Haarlem—Groenen- j daal een voorstel tot liquidatie te wachten stond. Maandagavond is de- zo vergadering gehouden. Er waren echter niet voldoende aandeelhou der' aanwezig, om tot het liquidatie- besldft over te gaan. Daarom zal Woensdag 24 November wederom een ■•ergadering worden gehouden, waar .ongeacht het aantal aanwezigen" ten besluit kan worden genome»!. Nog kan worden medegedeeld, dat de nnnwez gen over het algemeen ac eoord gingen met bet bestnnrsvoor- st"! cn det besloten werd, met incaiig van Woensdag 24 dezer den dienst stop te zetten. RESERVEKADER. Benoemd is tot tijdelijk reserve 2o luitenant hij zijn tegenwoordig korps de milicien-sergeant J. G. Wackwitz van het 10e regiment DE N. O. T. EN DE GROSSIERS. Men heeft ons dezer dagen de op merking gemaakt, dat juist de gros- siers veel belang zouden hebben bij een overeenkomst als nu door de Haarlemsche Handelsvereenjgiug met de N. O. T. ten behoeve van den mid denstand is gemaakt. Het bestuur van de Handelsveree- niging is zoo vriendelijk geweest te onderzoeken, waarom de grossiers uitgesloten zijn van deze regeling. Het antwoord luidde, dat de gros siers gebruik kunnen maken van een regeling met den Bond ter bevoixie- ring van den Nederlandschen handel in Iet Buitenland, gevestigd Konings plein 4 en 6 te Amsterdam. FEEST VOOR DE BELGEN. De rood-geel-zwarte kleuren van het Belgische dundoek wapperden Maandag uit liet gebouw op de Ge dempte Oude Gracht. Voor de Bel gen was het eeu herdenkingsdag 15 November is Koning Albert's naamdag. Een jaar geleden is deze dag ook gevierd, herdacht liever gezegd, en de heer Stinis, die toen het woord voerde, zal niet vermoed hebben, dat •hij voor den tweeden keer ter gele genheid van dezen nationalen dag woorden van bemoediging en troost en opwekking zou anoeten spreken. Want ten tweeden male is hier te Haarlem het feest van Koning Al bert's naamdag geviei-d. Ditmaal in het gebouw van „Zang en Vriend schap", waar Maandagavond eenige honderden Belgen te zamen gekomen waren, om deel te nemen aan het feest, dat hun bereid was. De iheer Stinis sprak 'bij den aan vang een enkel woord. Hij bracht hulde aan Koning Albert, den een- voudigen vorst, die het leven in de loopgraven zoo goed als ieder ander krijgsman leidt. En naast hem zij zijn gemalin genoemd, de vorstin, die op het slagveld de ge wonden laaft en verpleegt. De figu ren van deze beide menschen zullen in de herinnering blijven, stellig niet het minst, wanneer de Belgen later bezig zijn, op de puirnhoopen, die de krijg veroorzaakte, een schooner Bel- gie te stichten. Aan den vorst was een telegram van hulde verzonden. De heer Stinis stelde voor, de strijders te huldigen door staande „de Vlaamsche Leeuw" te zineen. Met veel geestdrift werd gezongen en het gezang werd flink begeleid door het forten-orkest van Leemans en Van Cittert, dat welwillend den avond opluisterde, evenals mevrouw D. Berghuis Schoon (zang), mcj. Jeanne Vrugt «(piano) en de heeren Van Ek (voor dracht), Henri Berghuis (orgel) en Henri van den Berg (viool). Misschien wel dertig nummers zijn opgevoerd. Orkest, zang met piano, en viool en orgel. Het Forten orkest speelde keurig. Daar was bij het begin van de mobilisatie reeds ieder vol van. Dat het dus nu een groep musici vormt, die overal kan optreden, behoeft geen betoog. Mevrouw BerghuisSchoon zong vooral haar Hullebroeck-liedj.es bij zonder aardig en daarvan was het liedje van den beiaardier nog wel-het mooiste, het lied dat zegt hoe de Vlaamsche klokken klingelen als 1 kermis is. op een feestdag, in den Kerstnacht- Na deze zangeres verscheen Jan van Ek op het podium. Waar Van Ek verschijnt, lachen de menschen, zoowel in het gebouw van „Zang en Vriendschap" als op dc forten. Na ieder liedje daverde de zaal van het anplaus en het was méér dan ver diend. Een paar orkest-nummertjes vorm den het eind van h eerste deel van d"" avond. Hot tc egram dat door de Belgen aan den Koning gezonden werd, luidt als volgt: M. Koning Al'lvrt van België, Hoofdkwartier Belgische I-eger Le Hdvre. De Belgische uiigewekeaen te Haar. lein fees el ijk vereenigd ter herden king van uw naamfeest bieden Uwe! Majesteit hunne eerbiedige gevoelens1 van verknochtheid aan. Zij bidden den Allerhoogste, dat Hij U schenke gezondheid en kracht cn de eindelijk» zege onzer wapens tot j het herstel van ons geliefd Vaderland l en tot het herstel van een eeuwig-j 1 durenden vrede. In de pauze werd een collecte ge-1 houden ten bate van de Belgische soldaten, waarna het feest werd voortgo'ef. A le opöredend li deden zich nogmaals hooren ca 't was héél laat. .oen men huiswaarts ging. GEREFORMEERDE KERK C. In de op Maandag 15 dezer gehou den vergadering van stemgerechtig den zijn gekozen tot underling de heer W. Slot. tot diaken de heer A. L. Knook. VEEL WATER. Door den aanzienlijken regenval der laatste dagen is het water in de polders onder Haaiiemmerliede C.A. vei- hoven peil gestegen; de slooten waren Maandagmiddag overvol, sommige laag gelegen landerijen stonden blank, zoouat het weinige vee dat nog buiten liep, gestald moest worden. Onmiddellijk zijn de enkele m'otor- gernaien in werkiug gesteld en heden (Dinsdag) komt de waterstand in deze polders weder normaal; niet alzoo de vele polders met windmolens, die bij onvoldoenden molenwind Maandag niets konden doen; ook hedenmorgen kon er niet gemalen worden. KAMERMUZIEK. We hebben Maandagavond in „De Kroon" door een dame zeer deugde lijk viool- en door een andere dame zeer muzikaal piano hooren 6pelen. De eerste was mevr. Henriette Rui nenDubois, de tweede mej. Marie Jannette Walen. De laatste was voor ons geen onbekende. Wij hoorden haar meermalen op hoogst artistieke wijze de door mevr. Noordewier Reddïngiu6 gezongen liederen bege leiden. Ook dezen avond bestond haar taak hoofdzakelijk in begeleiden, en wat zij o.m. in de 7e Viool-sonate van Beethoven, deed, bewees opnieuw hoe wij deze pianiste hebben te rangschik ken onder onze zeer begaafde uitvoe rende kunstenaressen. Haar spel was doorgaans fijn muzikaal en technisch uitmuntend verzorgd- De laatste qua- liteit konden we nog des te meer be wonderen in de door haar als soliste voorgediagen ..Variations 6érieuses" van Mendelssohn. Do violiste gaf, zooals ik zeide, deug delijk spel, d.vv.z. dat zij aan alle ei- schen van techniek volkomen beant- woordde, waaruit waarschijnlijk mag worden besloten dat mevr. Ruinen Dubois een voortreffelijk leerares voor haar instrument moet zijn als hoe danig zij, naar ik meen. dan ook hier ter stede werkzaam is. Zuiver muzi kaal genomen kan zij nog aanmerke lijk groeien in wat wij van haar hoorden althans de bovengenoem de Beethoven-sonate en een deel van Bruch's 2e Viool-concert gaf zij meer solide vioolspel dan muziek. Wie weet wat er voor haar nog te be reiken zou zijn door veelvuldig sa menspel inet menschen van b.v. mej. Walen's muzikale intelligentie. PHILIP LOOTS. HUWELIJKSGEBRUIKEN OP JAVA. Voor de vereeniging „Koloniaal In stituut" zal de heer C. F. H. Dumont, leeraar aan dc Gem. H. B. S. te Lei den. Zaterdag a.s. 6prcken over „Hu welijksgebruiken op Java". GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. Franse, Uarrevoetestraat 5, een portrnonnaie met inhoud; C. Stem Ier, Nassaustraat 19, handschoen; T. de Wit, Prinsessokade 39, por e- monnaie met inhoud; M. Kollaard, Eendjes poortstraat 23, dumestaseh met Lnh., M. Dirken, Spaarne 49, abonnement E. S. M.; E. Gelaudi, I,an?o Wijngaardstraat 30. broche. P. Baas, Voorzorgstraar. 56, medail lon; A. A. Schipper, Voorhelmstraat II, portemonnaie met inhoud. (Zie vervolg Stadsnieuws op pag. 2). Uit de Omstreken Sohoten. Slechte wegen. Als gevolg van den langdurigen re genval in den laatsten tijd is de Rijksstraatweg, zoowel voor rij- en voertuigen als voor voetgangers bijna onbegaanbaar. Een laag modder, be staande uit een hoeveelheid rottende boombladeren enz. list over den weg verspreid. Op het dorp vooral is de weg zeer vuil. waar den ganschen dag pulpwagens van- en naar de los plaats rijden. In de Dood laan waren de landbou wers Maandag bezig de modderlaag af te scheppen cn met wagens weg te rijden. Pogingen zullen worden aangewend om die laan te doen bestrateD. Spaarndam. Bii koninklijk besluit van 9 October 1915 no. 46 ts het aantal vergunnin gen tol verkoop van sterken drank in het klein, overeenkomstig bet verzoek van den Gemeenteraad verlaagd van 3 op 2. Van de 105 broodkaarten, die véór 1 November j 1 ter secretarie moesten worden ingeruild, ontbraken er 17, zoodat de houders daarvan in deze maand seen brood kunnen krijgen. Bij de Maandagavond alhier ge houden verkooping ten oversea au van Notaris Mr. C. J, Boerlage, was de uitslag als volgt A. Een woonhuis aan liet Wi'hel- minaplein f 3420, H. J. Edelein, te Haarlem. B. een woonhuis naast het vorige f 2600, J. Slabber, te Schoten. C. Twee woonhuizen onder een dak aan don Binnenweg f 4910, J. Negrijn te Haarlem. Een woonhuis aau de Glip, mot groolo schuur, broeikassen, berg plaatsen, tuin en erf. 3500, R. de Groot, te Haarlem. Een koffiehuis aan den Voorweg, met groote schuur, erf en tuin, f 3030 J. Uitendaal, Heemstede. Benrebroek. Kiescollege. De aftredende leden van het Kies college der Ned. Ilerv. Kerk zijn C. L. Ilazebroek, A. van der Spiegel en P. Bakker. De stemming zal plaats hebben Vrijdagavond a s. en de her stemming zoo noodig den daaropvol- genden Maandagavond. Zuid Schalkwijk. BRUTALE INBRAAK. Een zeer brutale inbraak heeft In den nacht van Zondag op Maandag plaats gehad aan de Zomervaart on der Zuid-Schalkwijk ten huize van Mej. de Wed. Petrie, die daar alleen woont met een dienstbode. Door op schuiving van een raam zijn de d:e- ven (klaarblijkelijk twee) binnenge komen, wat hun gelukte doordat de i harpjes afbraken. Zij hebben toen 1 alle kamers doorzocht. De alcoofdeu- ren werden door hen gesloten, en zelfs de bedgordijnen neergelaten. Al le kasten, laden enz. zijn doorzocht, j waarbij verschillende voorwerpen op 1 den grond werden geworpen. Na hel onderzoek beneden gingen de inbre kers naar de bovenvertrekken. Eén der bewoonsters achtte toen het oo- I genblik gunstig om hulp te roepen, waarop de dieven de vlucht namen. De dienstbode, die naar den naast wonenden zoon was geloopen, zag twee personen wegloopen. Nader blijkt dat niets is ontvreemd. De bedoeling schijnt geweest te zijn om geld te stelen. Dit was echter niet aanwezig. De gemeente-politie doet onden zoek. IJmulden HELDENMOED EN REDDERS- BLOED. Men meld', ons uit IJmuiden: Bij dc redding van de 10 opvaren den van den stoomtrawler St. Nico- laas i6 een staaltje van heldenmoed aan den dog getreden, dat we gaar- ne aan de vergetelheid willen ontruk ken, te meer daar het bedreven is door een dapper kleinzoon van een nie) minder moedig grootvader, den allen in ons land en ook ver daar buiten bekenden Doris Rijkers, den oud-schipper van de reddingboot te den Helder, 't Is Gerri: Kunst ge- weest, die varende als matroos op den stoomt raw!er Grenvers, alleen met groot levensgevaar in twee rei zen a!l« opvarenden van den in nood verkeerenden stoomtrawler St. Ni- colaas heeft gered. Hoe dit heldenfeit zich heeft toegedragen, daaromtrent werd ons her volgende medegedeeld. De Grenvers lei aan den kor, zooals men dat noemt, d w z. was visschen- dc, toen men de St. Nicolans in nood zag. 't Was stormweer en er bestond ge\aar voor beide schepen, indien de Nicolaas te d>cht bij de visehlij ncn kwam. Met ongebonden spo d werd daarom hi-t visch-ulg binnen gehaald en de seheepsboot gestreken, ten einde die, volgens de aanwijzing van d"n schipper van dc Grenvers aan een lijn te laten afzakken naar de St. Nicolaas. Men achtte 't name lijk niet doenlijk en me to groot levensgevaar gepaard om in de bo d te gaan. Doch Gerrk Kunst, bij wien hei re Idersblccd begon te spreken, waagde zich alleen in de boot en wild© mot alle geweld trachten de 'inkende S-. Nicolaas te bereiken. Hij kon geen andere liefhebbers voor het gevaarlijk werkje vinden, doch versaagde niet. Dat het een levene- gevaarluk stukje zou zijn, bleek spoe dig, f>en onre kranige matroos, ge kleed met lnarzon en in oliegoed in enkeio oogerhlikken door een over- kom-mdo golf u:t de bo"t en in zee geslingerd werd. Nochtans wis: hij weder in de boot te klnu'or. n en r;a bovenmenscheiijke inspanning de S:. Nicolaas te bereiken. Daar nam hij vijf der opvarenden mode, om den moeilijken terugtocht te aanvaarden, doch ten tweeden male waagde hij zijn leu-.n om ook ue ar.d re vijl :a gaan hnic-n. Ook dit stoute bedrijf

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1