G. J. Droste, J. F. Hulswlt en J. C. Pc-orel>oom. De heer Van Hasselt wijst, In verband niet de plannen ton opzichte' van het Noorder Buiten Spaarne op1 de geschiedenis met hot land ten Noorden van het IJ. Ook daar is,! toen men de gelegenheid schiep, eene bloeiende industrie gekomen. Do heer De Clercq geeft de pas benoemde commissie in overweging, ook do groote winkeliers naar hunne denkbeelden te vragen. Zij verkoo- pen veel buitenlandsch fabrikaat, dat heel goed in Nederland zou kun nen worden gemaakt. De vijf volgende vragen beoogden de bevordering van de Nederland- sche exportnijverheid. Zij luidden: 1. Welke maatregelen kunnen in her. algemeen ter bevordering van de Nederlandache exportnijverheid wor den genomen? 2. Maakt de Nederkmdsche export nijverheid voldoende gebruik van den consnlairon dienst? 3. Kan door den consulairen dienst redelijkerwijze meer worden gcda-iui voor de uitbreiding van de Nedor- landsche exportnijverheid? 4. Is het wenschelijk dat de Maat schappij van Nijverheid hert oprich ten van Nederlandsche Kamers van Koophandel in höt buitenland bevor dert? 5. Zoo ja, welke plaatsen komen daarvoor In aanmerking? De voorzitter deelde mee, dal in het Hoofdbestuur düi onderwerp be sproken was. Het resultaat hiervan was een adres aan den Minister van Landlbouw, waarin o.m. het volgende gezegd werd: Indien de teekenen niet bedriegen, zal de geweldige oorlog, die thans in Europa woedt, gevolgd worden door een economischen strijd van niet min der beteeken is. Het is ons bekend, dat versohillen- do natiën reeds thans hare maatre gelen treffen, teneinde niet onvoor bereid te zijn, wanneer tne economi sche strijd uitbreekt. Van olize Nijverheid, dio voor een belangrijk deel door uitvoer naar den vreemde groot is geworden, zal dan de uiterste krachtsinspanning gevor derd worden om de plaats te behou den, die zij thans inneemt en (of) nieu we afzetgebieden te vinden. Wil zij daarin slagen, dan zal zij de beschik king moeten erlangen over al die ge gevens en inlichtingen, die noodig zijn ter bepotfng van de wegen, die zij zal hebben te volgen en de midde len, die zij zal hebben aan te wenden ter bereiking van het doel. In de eer ste .plaats zal zij daarom in staat ge steld moeten worden, kennis te nemen van do door de oorlogscrisis in vele opziohten geheel gewijzigde omstan digheden cn van de nieuwe mogelijk heden, die daardoor worden geopend. Hoewel wij vertrouwen, dat bij het verzamelen dier kennis op den steun van de ambtenaren van den diploma- tieken en van den consulairen dienst in den vreemde mag worden gerekend, zoo zijn wij toch van oordeel, dat dit tijdsgewricht nog iets anders en iets meer eischt dan de gebruikelijke steun én voorlichting. Dat „meer" kan, naar onze meening. alleen verkregen wolf den door *n onderzoek ter plaatse in te stellen door mannen met rijke han delservaring, die met den aard en het kunnen van de Nederlandsche Nijver heid geheel vertrouwd zijn en bezield met liefde voor de te verrichten taak, welke mannen zullen dienen te wor den uitgezonden met de opdracht, al die gegevens te verzamelen, die noo dig zijn ter tijdige wapening van de Nederlandsche Nijverheid voor den komenden strijd, met de bedoeling de Nederlandsche industrie met de resul taten van dit onderzoek zoo spoedig mogelijk in kennis te stellen. Overtuigd als wij zijn van de groo te belangstelling die Uwe Excellentie voor het welzijn van de Nederland sche Nijverheid heeft, wenden wij ons met vertrouwen tot U en verzoeken U met allen aandrang, aan de Staten- Generaal voor te stellen, bij de bogroo- ting van 1916, de noodige gelden te voteeren, ter verwezenlijking van vo ren ontwikkeld1 denkbeeld, Het is onze vaste overtuiging, dat daarmede het belang van de Nijverheid en dus het landsbelang bij uitstek zal worden ge baat en dut du daaraan verbonden kosten ruimschoots hunne rente zul len opbrengen. De heer i> o Stoppelaar, voorz. van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel, spre«kt over de diensten, die de consulaire ambte naren aan de industrie bewijzen. De ze ambtenaren komen te weinig In contact met de ind'sstrie. Zij zijn boe kengeleerden, niet practiach onder legd. Zij moeten de fabrieken in. rei zen, om zich op de hoogte te dellen. Dat moeten zij b.v. om de vier jaar herhalen, anders blijven ze niet bij. Van onze fcoloniön b.v. hebben ze wat op eene handelsschool geleerd, maar zij hebben zu nooit bezocht. Er dient samenwerking te komen tusschen de consulaire ambtenaren en de Kamers van Koophandel, zooals dat bij andere naties gebeuri, waar tie consulaire ambtenaren de opdracht krijgen Ka mers van Koophandel op te richten. Ook de heer M e r en s klaagt er o/tr. dat de inlichtingen van dc consuls vaak onvolledig zijn. door onbekend heid met de industrie. De heer DeStoppelaar deelt mee. dat hij daarom aU-jd zijn eigen agen ten zendt naar de plaatsen, waar hij een afzetgebied zoekt, Hij waareohuwt legen het oprichten van monsterka mers, omdat dan de concurrent de monsters zien kan en zal trachten, betere waar te leveren. Alleen voor kleine industrieelen is het een goed- koope manier van reclarnc. De beste reclame ie, agenten te sturen. Do Voorzitter wijst er op, dat opkomende industrieën dc kosten voor het zenden van agenten niet kunnen betalen. Zij moeten de wetenschap of er zaken te doen zijn, vernemen uit de rapporten van de consulaire amb tenaren. Nu doen evenwel de honoraire con suls bijzonder weinig, omdat hun con sulschap oen bij-betrekking is. Boven dien zijn dèzo consuls geen Neder landers zo denken vooral nu alleen aan do belangen van hun eigen land. Er dienen meer beroepsconsuls te komen. Dat brengt echter groote kos ten moe, want de salarissen belmoren goed te zijn. De regeering is tegen woordig echter zeer zuiniar. SDreker stelt zich veel voor van reizende con suis, die een zekere streek goed on derzoeken en inlichtingen zenden naar de Nederlandsche industrie. De kosten hiervoor zullen niet zoo groot zijn. In dien zhi wenscht do Voorzit ter, dat de vergadering een voorstel zal Inzenden aan het Hoofdbestuur. De heer v. Hasselt merkt op, dat zulke reizende consuls dan speciali teiten bchooren te zijn. Dr. Borgman is van mooning, dat men niet van één persoon kan eischen, dat hij specialiteit is in alle takken van industrie. Daarom moeten er meerdere beroepsconsuls komen, b v. een ingenieur voor de machine-indus trie, een ander voor de textielnijver heid, voor elke hoofdrubriek een con 6Ul. De Voorzitter noemt zulke per sonen ngenten, die reeds door de groo te industrieën uitgezonden worden. De bedoeling is, Staatsvertegenwoordi- gers te krijgen: Zij l>ehoeven geen vakkennis te bezitten, als zij maar be schikken over een globaal overzicht en kunnen meewerken tot het ver krijgen van afzetgebieden. Het voorstel van- den Voorzitter wordt aangenomen. Bij de rondvraag deelt de heer D e Clercq mee, dat in Indië door den Gouven»-irr-Generaal een commissie is benoemd, waarin ook hoofdambtena ren zitting hebben, die Heeft te on derzoeken, welke industrieën daar kunnen worden uitgebreid of gescha pen. Daar wordt dus krachtig ge werkt voor het doel van de Maatschap pij van Nijverheid. E«n commissie od-hoc voor ds Ambionaren-salarissen. De heeren Andreae, Ribbius, Breda Kleijnenberg, Vod Lïemt 'en Nagt- zaam, hebben het volgende voorstel ingediend: Gezien het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening, regelende de bèzoldigingvu van amb tenaren, op wie liet Ambtenaren reglement van toepassing is. uit aanmerking, dat door belang hebbenden ernstige bezwaren zijn ge opperd tégen de voorgestelde jaar wedden en meerdere unificatie dier salarissen is bepleit, van oordeel, dat de Raad niet vol doende gegevens bezit om deze be zwaren thans te beoordeeleu en be noeming van een Commissie tot nader onderzoek daarvan wenschelijk is, Besluit: te benoemen een Commis sie van 7 ledeu uit 'en door den Raad te kiezen, wier taak zal zijn den Raad over het voormeld voorstel eai do bo venbedoelde bezwaren van advies te dienen. HAARLEMSGHE KUNSTKRING. In 't eene Kroonzaaltje zaten de be zoeksters en bezoekers aan tafeltjes met aardige kleedjes, dronken thee en keuvelden een namiddagbabbeltje, liepen eens t andere zaaltje in, om dc schilderijen te bekijken, die sinds Vrijdag al weer met een paar ver meerderd waren. Metman heeft nog altijd doek-Sensatie van lauw water (voor de badkamer) niet af. 't Programma is in dat opzicht 'n klein beetje voorbarig geweest en waarschijnlijk zal Haarlem versto ken blijven van de op het doek ge brachte voorstelling, die de Amster- damsche futurist zich maakte, van water van zooveel gTaden. Dus zonder die sensatie! 'n Ander stuk is er gekomen, „llehg.on" heet het, en n meneer, die juist de nacht-^ kroegtypen heeft bestudeerd, die door Kreunen geschilderd zijn, legt den. be zoeker uit, dat die go.vende lijn de Religion is, van zijn diepsten oor sprong tot... ja, wat de kleuren be- teekeucn waarin 't roocl vervaagt, vertelt hij er niet bij. Ook dat is als zooveel aan den toeschouwer overge laten door den schilder... Zelfs het oralcel van Delphi hield graag een slag om den arm. De bezoekers worden verzocht pluals te nemen. In het eerste ver trek wel te verslaan. Dn tusschendeu- ren zijn geopend, 't Electrisch lidht gaat uit. Niets dan een paar lamp jes, wier licht door kleurige doekjes gedempt wordt, blijven op den schoor- steen aan. Daaronder glimt rood vuurtje. 'n Üogenblik later glijdt over het 't tapijt in het nu verlaten zaaltje 'n tenger figuurtje in 'n lila kleedje, Marion Gray; ze danst, wendt, trip pelt op bloote voetjes over het mol lige kleed. Als de muziek klaagt, vertolkt haar stll-in-elkaar-kruipen smart of rouw, maar zoodra twinkelt de piano niet even vroclijk op, of haar handen zijn weg van haar ge laat en schijnen in vlug bewogen te willen beduiden hoezeer de muziek van lust en leven spreekt. Men klapt, 't Licht flapt weer aan. Weer kijken naar de schilderijen, weer thee drinken en praten. De heer Brondgeest zingt 'n lied. De danse res danst weer. 'n Elf is ze nu, die twee faunen lokt en ontwijkt, hoezeer belde saters ook om haar heen be wegen. (Nog dén dans. 't Besluit van de matinée arlistique. De bezoeker vertrekt en "hoopt op méér dergelijke intieme kunstruur- tjes. We kennen die tot nu toe zoo Sn Haarlem niet; maar dat die oogen- blikken van stil genieten zoowel hier als elders in den smaak zullen vallen, de Kunstkring kan er zeker van zijn! MUZIEKVEREENIGING ..LAURENS JANSZOON COSTF.R". Do samenstelling en de uilvoering van het programma door deze veree- niging j.l. Zaterdag tcü boste gege ven, heeft den aanwezigen eonige ge notvolle uren vorschaft. De avond word aangevuld met vier kwartetnum- mere door „Euphonia" en voordrach ten door den heer Vrugt. De Harmo- niekapcl had een groot aandeel in dezo uitvoering op zich genomen, en heeft blijken gegeven van goeda studie. „Légion d'Honneur", een flinke mareoh van Bonnet en gearrangeerd door den directeur, don heer J. II. J. Mulder, werd onder diens leiding, verdienstelijk ten gehoore gebracht, en dat er van te voren afgestemd was, bewees de bijna volmaakte zuiverheid. Ook in „La Palme d'Honneur", van Edzard Grefe, gaf dit gezelschap veel goeds te hooren. en hoewel het nu juist geen dankbare ouverture voor het publiek is, bevat dit stuk ver schillende gedeelten die booge ei schen stellen aan een dilettantenkorpe en waarvan het zich bijzonder goed heeft gekweten. In het begin was de piston er even uit en in hel slotge- doelte ontglipte me de bas-passage. Do heer Van Woeren gaf daarna „Collier de Saphira" van C. Mongeot een polka voor piston-solo door hem lofwaardig voorgedragen, 't Tem. po had iets vlugger en de voordracht losser mogen zijn, maar voorzichtig heid kon dezen pistonist behoeden voor, overslaan. De hoer G. Jongewaard. die na de pauze een fantasie uit ..La Soman-1 bule" voordroeg op Alt-Saxophone, deed dit op schitterende wijze. De va riatie» werden duidelijk ten gehoor e gebracht en de voordracht in het 12/8, zoo ook de opvatting bij de cadensen, viel zeer te roemen. Beide solisten oogstten een welverdiend applaus. Verder speelde men nog een keurig bewerkte wals van Reynaud, „Prin- sesse Henriëtte Gavotte", van J. Stee- nebrugen, en „Berlin Wackelt", pot pourri van C. Morena. in welke num mers voldoende blijken werden gege ven van degelijke voorbereiding en goede leiding. Het kwartet „Euphonia" trad voor de pauze op met „De Hemel" van Do Vliegh en „Lente" van Keereweer, en in beide nummers was de zuiver heid niet zoo als ik dat van dit gun stig bekende viertal gewoon ben. In „Mutterliebe" van Voigt cn „Die Mühle im Tale" van Weseeler, werd evenwel veel goed gemaakt door roin- heid van stemming. De vier heeren bezitten ieder voor zich een prachtig orgaan en kunnen door veel samenzang iets schoons bereiken. Zij werden tot een toe giftje genoodzaakt. De lieer Vrugt zorgde met zijn voor drachten voor vroolijke afwisseling. Oj» het programma stond verboden te rooken, maar er werd dapper ge dampt. Ook was het verboden onder de uilvoering der nummers consump tie te bestellen, maar als het wel ge- biacht mag worden, helpt zoo n ver bod met veel Voor de uitvoerenden en ook voor de vele aandachtige bezoekers was een en ander nog al hinderlijk. WINTER-COLLECTE. Het R. K. Parochiaal Armbestuur van Haarlem zal Woensdag a.s. oene Winter-Collecte houden. Het Armbestuur doet met vertrou wen een beroep op de liefdadigheid der ingezetenen. Rubriek voor Vragen Goabonneerdeo hebben het voorrecht, vrogou op versohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in t« zenden bij de Redsotie van Hasrlom'e Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wo- 't aandacht geschonken. VRAAG: Hoe kan ik verf vlek kon uit tafellinnen verwijderen? ANTWOORD Met Benzol of ter pentijn. VRAAG Hoe kan ik vetvlekken uit blauw behangsel verwijderen? ANTWOORD Voorzichtig deppen met een zachte doek gedienkt met benzine. Het gebruik van benzine is bij vuur zeer gevaarlijk. Het moet dus niet bij de brandende kachel ge beuren. VRAAG: Ik ben landweerplichtig van lichting 1912 en ben 31 Juli 1914 ongeschikt voor den dienst verklaard, waarvan ik een bewijs heb ontvangen, maar nog geen officieel bewijs ont ving. Heb ik nu nog reoht op menage- geld1 en zakgeld? ANTWOORD Het tijdvak 31 Juli 1914 tot heden is wel wat te groot om uw ontslag niet nog te kunnen af doen. Dit gaat in den regel vlugger. Is het nog niet afgehandeld, dan hebt gij aanspraak op soldij, van den da tum af van ingang van het verlof in afwachting van het ontslag en boven dien de vier eerste dagen recht op vergoeding voor gemis van levens middelen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regal. op jltiwrsu, eijtuig. autobanden Fftbftet Bsre*, Reis- en Antoplaldï, CHiFFEHS HAÜSSC80ENEK, GEVOERDE MOTOIJEKKERS. Wollen shawls, bij JAC. LAMP, Barteljirisstrast 24, Tililoan 659 Binnenland TWEEDE KAMER. HET DJAMHI-DEBAT gisteren in een avondzitting ten einde gebracht. De Kamer heeft zich vóór Staatsexploitatie verklaard en het contract met de „Koninklijke Po- troloum-maatsichiappij" vcrwo r- po n. Over de gisterenmiddag en -avond nog gevoerde debatten valt niet veel te vermelden. De Minister van Koloniën, de heer Plcyte, zette zijn uitvoerige rode voort en betoogde bovenal dat er voor Staatsexploitatie geen voldoende ze kerheid bestond èn omtrent de duur zaamheid van do productie, èn ten aanzien van de mogelijkheid om van Staatswege, zonder al te veel risico voor vervoer en verkoop van petro leum te zorgen. Zijn plan tot wijzi ging van de Ind. Mijnwet ging dan ook niet in de richting van Staats exploitatie. Terwijl dc Min. de volle verant woordelijkheid voor deze voordracht op zich nam, deed hij uitkomen dat er alleen in de eerste kwade jaren steun aan de „Koninklijke" (gelijk aan andere ondernemingen) was verleend en de Reg. 6telde zicli volkomen ga rant voor de integriteit van de Ind. ambtenaren, door wier vastberaden heid ook tegenover een machtig li chaam, het aangaan van een zoo voor delige overeenkomst mogelijk werd. De Minister verdedigde ook den in houd van 't contract en verwierp het denkbeeld van den lieer De Meester, run met Staatshulp en overwegenden invloed, de exploitatie te gunnen aan een particuliere onderneming want daardoor zou de Slaat gaan meedoen aan de wereldconcurrentie op dit ge bied en waarschijnlijk financieel in minder gunstige positie komen dan door dit contract Hij toonde voorts aan dat de Regee ring op de samenstelling van 't be stuur invloed krijgt, dat een regee- ringscommissaris contröle kan en zeker ook zal uitoefenen, terwijl de ontginning volledig is geregeld en ge. vvaarbOTgd, ook wat de prijsbepaling betreft, naar de handelswaarde («1. i. de waarde van 't product na raffina ge, onder aftrek van de kosten daar van en van vervoer). Het was voor den Min. als contrac tant niet mogelijk 't ontwerp terug te nemen; de zaak scheen voldoende toegeiicltt cn voorbereid; zekerheid nopens de productie eisch bij staatsexploitatie was niet te ver krijgen; daarom, niet uit angstvallig heid, maar uit plichtbesef bleef de Min. voor de overeenkomst pleiten, die den Staat al de voordeelen, zon der de risico's van staatsexploitatie verzekerde. Do beer De Monté VerLoren sloo: zich tot zekere hoogte aan bij do waarschuwingen tegen 't toekennen van te groolo macht aan sommige par.iculiere ondernemingen in lndic, maar hij vond in 't optreden van oud-politici als Commissaris niets te laken en ook in de vrees voor de macht geen reden om tot. stautsox- ploi' atie over te gaan, bij 't groote risico dat de onzekerheid van den af zet, opleverde. Hoewel hij er wel iets duis/ters in vond, achtte hij 't con tract wel uilvoerbaar en verkieslijk boven hel: plan-de Mees tea1. Hij zou dus voor stemmen. In een uitvoerige repliek bleef de heer Albarda voor Staatsexploitatie pleiten; rnaar was daarvoor geeti meerderheid te verkrijgen, dan zou hij voor de motie de Meester a om men. Volgens den heer Scheurer was do herziening der Mijnwet van 1910 juist fjot stand gebriuh. om contrac ten als 't voorgestelde te kunnen sluiten. Van corruptie was hier geen zweem. De Indische autoriteiten stonden Ie hoog om hen daarvan te verden ken. Vooral voor don Gouv.-Gen. en den oud-Min. Colijn (dien hij gaarne 'als Landvoogd had zien optreden) nam spr. het in een krachtig protest te,gen de rede van den lieer Men dols op en nij ontkende ook dat de Djam- bi-expediiie in «enig verband had go- SJian tol de petroieumontginmng. In de avondzLtting zevie de spreker zijn rede voort, onder het presi dium van den heer Schaper. De spreker verwonderue zich over de late indiening van het ontwerp, omdat de zaak al geheel bij het op treden van dezen Minister was voor bereid. Omtrent enkele bepalingen van het contract vroeg hij nadere opheldering, wat betreft den grond slag van de marktwaarde en de in beslagneming van het product in ge- vul van nood. Ondanks zijn bezwa ren zou spreker echter vóór het ont werp en tegen de moties of uitstel stemmen. De Slaat was niet bij mach te, deze exploitatie te leiden en bet doel, met de motie-De Meester be oogd, zou niet worden bereikt. Uitstel zou de zaak hangende maken, en dat wilde spreker ook niet. Doo: den heer De Meester werd zijn motie nader verdedigd tegenover de ingebrachte bezwaren, en hij handhaafde zijn bedenkingen tegen het voorgestelde contract, dat liet begin slechts is van een nog sterker macht voor de Koninklijke, waaraan we dan met handen en voeten wor den gebonden. Bij een exploitatie- contract, als spreker beoogde, zou do Staat invloed houden en vrije be schikking over het product in geval van oorlog. Spreker wist, dat. reeds van twee kanten een onderneming, als hij beoogt, wordt voorbereid. De heer Fork handhaafde zijn grie ven tegen het contract, wat aangaat de arbitrage bij geschillen vooral, en omtrent de bepaling van de winst- xiitkeering en de handelswaarde van hel product. Spreker bleef het con tract onuitvoerbaar en de motie-De M oester de beste oplossing noemen. Nog vrij uitvoerig verdedigde de heer Mendels de motie voor Staats exploitatie en hij weerlegde de voor naamste tegenwerpingen van den Minister en van andere sprekers. De Minister gaf toe, dat de productie, •liet vervoer, de bereiding geen be zwaar opleveren en hij hield vol, dat ook de verkoop dooi- den Staat mo gelijk is, terwijl hij bleef waarschu wen tegen de toenemende macht van de „Koninklijke", een staat in of zelfs boven den Staat. Hij hield zijn grieven tegen de keu ze van commissarissen der „Konink lijke" vol evenals de petroleuin- invloeden op de Djanibï-expeditie, Na replieken van den heer Bo- gaardt die zijn bedenkingen tegen 't contract staande hield en daarom thans geen beslissing wenschelijk achtte, die verder gaat dain Dj am bi I, waa-rvoor hij de motie-Albarda of anders de motie-de Meester aan beval te aanvaarden, en van de heer Boissevain, ter na dere bestrijding van Staatsex ploitatie, ter nadere weerleg ging van de groote gevaren der opdracht aan de „Koninklijke", maai- die, na 's Min. al te zwakke verdediging vóór de motie-de Moester zou stemmen, verklaarde zich de heer Van Doorn nog tegen Staats exploitatie en vóór het ontwerp, al gevoelde hij veel voor de motle-de Meester, maar hij achtte die voor Djambi I niet toe te passen. Na het 25 jaren met do Koninklijke te heb- (►en gewaagd, zouden wij beter voor bereid zijn om de zaak zelf of met anderen samen ter hand te nemen. De heer Bos bleef nader, ook' na 's Min. rede, afkeuren om met een zoo machtig lichaam als do Konink lijke in zee te gaan, die ook en Ln slechts 25 jaren een Staat ln den Staat is geworden, Spr. zou vóór de motie-Albarda of bij verwerping voor die van den heer Do Meester stem men. Ten slotte kwam de heer Dc Monté Ver Loren tegen de rede van don heer Mondeis op. Toen volgde nog een betrekkelijk korte dupliek van den Minister en daarna viel de beslissing. Met 37 te gen 34 stemmen werd de motie Albar- da-Mendele aangenomen en daarna het wetsvoorstel met 48 tegen 21 stemmen verworpen. Heden te 11 uur Lidische Begroo ting. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN DER STAATSBEGROOTING. Verschenen is de Memorie van Ant woord der Regeering op het Voorloo- pig Verslag der Tweede Kamer no pens Hoofdstuk I der Staatebegroo- ting voor 1916. Aan het Regeeringsantwoord wordt het volgende ontleend Uandhavinfl der new traliteit. Het verheugt de Regeering, dat haar politiek tot behoud onzer onaf hankelijkheid en tot strikte handha ving der neutraliteit blijkbaar alge- meene instemming vindt. Dat enkele organen der pers niet schijnen in te zien, van hoe groot belang handhaving der neutraliteit voor ons land is, heeft ook de Regee ring met leedwezen ontwaard. De geringe invloed, dien de betreurens waardige uitingen, welke biervan deden blijken, hebben gehad, is het beste bewijs, 'dat de Regoering wèl deed, de persvrijheid, waar aan hier te lande terecht hoogc waarde wordt gehecht, zooveel mo gelijk te eerbiedigen. Manifest dienstweigering. Een strafvervolging tegen onder teekenaars van het onlangs verspreid manifest, waarbij dienstplichtigen tot dienstweigering worden aange spoord, wordt ingesteld. Men mug aannemen, dat verscheidene onder teekenaars van het manifest den ernst van hun vergrijp niet hebben ingezien. Zij zijn in de gelegenheid, alsnog daarvan blijk te geven. V redes-bemidd eling. De Regeering is er ten volle van bewust, dal, ook al wordt ons land niet in den oorlog betrokken, voor ons beëindiging van den volkeren- krijg van onberekenbare waarde zal zijn. Dit feit ware echter een al te zwakke grond voor een poging lot bemiddelend optreden. Ons belang zinkt in het niet in vergelijking niet de ontzagwekkende belangen, die vo>or de gansche menschheicl en in het bijzonder voor de groote oorlog- loerende machten bij het tot stand komen van den vrede betrokken zijn. /Zich op dit ruimer standpunt plaat sende. blijft de Regeering bereid, naar vermogen en met inachtneming vuil de door haar gehuldigde neutra liteit hare medewerking te verleenen tot eene ernstige poging, om liet ein de van den oorlog te verhaasten. Maar zij geeft er zich teveii9 reken schap van, dat geen poging kans van slagen heeft, die door een of meer der belligerents mogendheden, om welke reden dan ook, met wantrouwen zou worden ontvangen, of zou worden beschouwd als eene onwelgevallige, alleen door het belang van een der partijen of wel door eigen belang voorgeschreven inmenging. De Re- geering mag zich door haai- zucht om den vrede te bevorderen, niet laten verleiden tot praemature stappen, die de positie van ons land en het doel, dat zij zou willen bereiken, slechts kruinen schaden. Over gedeeltelijke demobilisatie. De Regeering deelt het gevoelen, dat de vraag, of in de tegenwoordige omstandigheden nog steeds noodig is het geheel c leger op de been te hou den, een vraag is van algemeen Re- geeringsbeleid, die niet uitsluitend de Ministers van Oorlog en Marine raakt De Regeering wenscht zich in geen enkel opzicht aan de op Jiaar rustende verantwoordelijkheid te onttrekken. De oeconomische en financieele be zwaren, aan de indiensthouding ver bonden, en waarop thans opnieuw cn uitvoerig de aandacht is gevestigd, liggeu zoo voor de hand. dat men wel zal willen aannemen, dat zij aan de aandacht der Regeering niet zijn ontsnapt Het zeer groote gewicht dier 'bezwaren is door haar geen oogenblik onderschat en zij beseft ten volle, dat dat gewicht toeneemt, naarmate de oorlogstoestand langer duurt. De moeilijkheid, die is op te lossen, wordt gedeeltelijk beheerscht door de vraag, op welke wijze eu binnen hoe veel tijd, indien een gedeelte der weermacht naar huis wordt gezon den, weder over het geheel dier macht zou kunnen 'worden beschikL Die vraag van zuiver teclinischen aard is niet alleen overwogeu, maai de noodige maatregelen zijn tot in kleine détails voor verschillende eventualiteiten uitgewerkt. Veel ernstiger is de vraag, of de Regeering met het oog op den strute- gischen toestand van ons leger en de verplichtingen, die de handhaving onzer neutraliteit ons oplegt, de ver antwoordelijkheid voor een min of meer aanzienlijke vermindering der dadelijk beschikbare weermacht zou mogen aanvaarden. Een vergelijking met andere landen kan ons daarbij weinig dienstig zijn, omdat de geo grafische en militaire tocstunden ge heel anders zijn en omdat de inter nationale jx)lilieke verhoudingen van die volkeren grooiendeels aan onze beoordeel ing ontsnappen. Dat het, ook bij gunstige inter nationale verhoudingen risico mede< brengt, indien het legen- niet iedei oogenblik ten volle paraat is, is wel niet twijfelachtig. Tot dusver heeft de Regeering gemeend niet meer risi co te mogen aanvaarden, dan ook reeds thans aan de gegeven verloven, waarvoor het aantal naar verhou ding tot de legersterkte geleidelijk is opgevoerd, verbonden is. Erkennend, dat de bezwaren voor de natie steeds toenemen, overweegt zij opnieuw of en in hoeverre het mogelijk is nog meer verlichting van den beBtaandeu drulc aan te brengen. Openlijke bespreking van de mo tieven. die de Regeering tot hare be sluiten hebben geleid of in de naaste toekomst zullen leiden, acht zij met 's lands belang niet overeen te bren gen. Het ware trouwens te duchten, dat deze bespreking ons van het be oogde doel zoude verwijderen. Ook in comité-generaal zou de Regeering niet onbelangrijke terughouding in acht moeten nemen. Het nut van zoodanige bespreking ziet de Regee ring niet in. Mocht echter de Kamer tot comité-generaal besluiten, dan houdt de Regeering onder gemeld voorbehoud zich te harer besohik- king. De Landstorm. De oefening van den landstorm ge schiedt zoo «moedig en in zoo ruime mate als doenlijk. Aan wijziging van de landstormwet is derhalve voorals nog geen behoefte. Verzoeken om ver loven worden inderdaad niet groote nauwkeurigheid en zonder aanzien des persoons behandeld. VRIJZ. DEM. BOND. Zondag werd de vergadering voort gezet. 49 afdeelingen waren vertegen woordigd. Mr. H. P. Mar chant leidde in de behandeling van 't bekende ontwerp van wet tot dekking van oorlogslas ten door een heffing in eens. De voorzitter constateerde, dat in de partij in hoofdlijnen over het on derwerp volkomen overeenstemming bestaat. Een voorstel van het hoofdbestuur om een commissie te benoemen, wel ke tot taak zal hebben een nieuwe pa ragraaf voor het werkprogram van den V.-D, Bond betreffende heit bui- tenlandsch beleid te ontwerpen, werd met algemeene stemmen aangeno men. Medegedeeld werd, dat ile uitslag van de stemming voor verkiezing van hoofdbestuursleden was, dal gekozen zijn mevrouw W. van Ttallle—Van Embden, en de heeren S. Gorter en P. J. Oud, die hun benoeming aan nemen. Hierna wnB de behandeling der Statutenwijziging aan de orde. Aangenomen werd de volgende mo tie van de afdeelingen Amsterdam Utrecht en Leiden: „De algemeene vergadering enz., overwegende dat voorstellen tot wij ziging van de Grondwet binnenkort bij de Staten-Genoraal zullen hehan- deld worden; dat de komende Grond wetsherziening een einde moot ma ken aan den reeds lang geduurd heb benden kiesrechtstrijd, geeft als hare overtuiging te kennen, dat tegelijk mot het algemeen marmen kiesrecht algemeen vrouwenkiesrecht in de Grondwet moet worden vastgelegd". Ook werd aangenomen 't volgende voorstel van Amsterdam: „De vergadering van den V.-D. Bond sproke den wensch uit, dat de Regeering zeer spoedig een wetsvoor stel, beoogende reorganisatie van de Kamers van Arbeid en instelling van een oppersten Arbeidsraad bij de Staten-Generaal indien© en dat deze zulk een voorstel derma te spoedig behandelen, dat de nieuwe wet zoo mogelijk nog voor of anders weldra na de a.s. demobilisa tie van het leger in werking kan tre den." De afdemling Dordrecht stelde voor: „Het hoofdbestuur wende zich tot de aangesloten vereenigïngen met het verzoek de vraag of fusie tusschen den Vrijzinnig-Democratischen Bond en de Liberale Unie gewenscht is, tot onderwerp van beraadslaging te ma ken en van het resultaat dor bespre king vóór t Juni a.s. mededeeling te doen aan het hoofdbestuur Dit voorstel werd ingetrokken. Rechtszaken GEVAAR DOEN ONTSTAAN. Ter zake van het veroorzaken van gevaar door stoom vermogen heeft Maandag voor de Hangsche recht bank terecht gestaan de 51-jarige con ducteur van dó Noord- en Zuidhol- landsche Tramwegmaatschappij S. 0. te Hïllegom. Na gern(men tijd. ziek te zijn ge weest,, deed bekl. in den avond van 12 Augustus dienst op een tram, die van Haarlem naar Leiden vertrok. Te Lisse kreeg bekl. order, te War- menderdam te stoppen en aldaar aan het telefoontoestel te komen. Daar zou dan tevens een trein*van de te genovergestelde zijde passeeren. Bekl. heeft verzuimd deze order op te volgen. Hierdoor ontstond een aan rijding met als gevolg waarvan ee- nige materieele schade, terwijl een der passagiers een paar lichte ver- wond'ingfin kreeg. BokL, die volgens de inlichtingen zeer gunstig bekend staat, schreef het verzuim toe aan zijn ongesteldheid. Hij d'eed den bewusten avond voor 't eerst weer dienst en gevoelde zich nog niet goed. Na getuigenveiihoor vroeg de offi' cier van justitie, f 20 boete of 20 da* gen hechtenis.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6