Eenigen tijd geleden is oen prijs- rraag uitgeschreven over boorulxd- den. Drie inzendingen wuren ïrige- komeo en wel van do hoeren Van Muyen, Ulankensteyn en Schut, Do commissie van beoordeeling besloot den prijs, die door mcj. Do Leeuw wits uitgeloofd, too te kennen aan do Inzending van den heer Van Muyen. De lezingen, die de heer E. 11. J. Cunaeus zal houden, zullen plaats hebben op 28 December en 26 Ja nuari. Aan den heer C. zal verzocht worden, de volgende onderwerpen te ibehandelen Sier- en bloemheest'-rs, en Verlaten en vervroegen van snij bloemen. De vergadering achtte het niet noo dig, een excursie te organisooren naar do bloemententoonstelling te Aalsmeer. Men achtte het voorts gewenscht. om de vereeniging contribuantc to laten worden van het Tuinbouw- waarborgfonds, en ten slotte werd besloten, dat het volgend jaar een wedstrijd zal worden gehouden in het aanleggen van boordbedden. De vergadering werd hierna ge sloten, CONCERT VEREENIGING ..HAAR LEM s MUZIEKKORPS-. Op het Dinsdagavond gegeven con cert voor de leden trad als soliste op: Mej. Martina Dhont, een zangeres van groote beteekeni3, hetwelk bleek uit de hoogstverdienstelijko vertol king der Aria aus der Opcr ,,I1 re pastore" van Mozart. Met begelei ding van orkest bekoorde doze sohoo- ne muziek in hooge mate en haar prachtig stemgeluid leent zich uit muntend voor zulke werken. Haar grootheid in de zangkunst openbaar de zij echter nog meer in vijf liede ren van Mahler, waarin zij de toe hoorders onder den machtigen in druk bracht van deze veelzeggende muziek. Zij gaf in „Rheinlegendchen' en „Ich ging mit Lust durch einen grilnen Wald" een zangkunst to ge nieten, rijk aan voordracht en klaar heid van stem, zooals we zelden t» hooren krijgen. Mej. Marie van Ilove begeleidde deze werken op artistieke wijze, zoo als we dat van doze begaafde p:aniste meermalen mochten ondervinden. Het orkest speelde voor hoofdnum mer de altijd frissche, en gaarne ge hoorde Italiaanse he" van Mendels sohn, en ontwikkelde in het Andante een zeer schoonen klank en in het eerste en laatste gedeelte dozer Syni- phonie een schitterende vaardigheid in gelijk spel der vlugge passages. Do triolen-figuren waren eon succes der blaasinstrumenten. Verder heeft het orkest mot de ou verture „Obéron" en de Ballet Mu ziek uit „Gioconda" zijn goeden naam weder gohandhaafd en de hoer Kriens heeft opnieuw getoond, wat er onder zijne leiding tot stand kan worden gebracht. Mej. Dhont had na de Aria van Moïart bloemen in ontvangst te ne men en werd herhaaldelijk terugge roepen. EFFECTENVEILING TE AM STERDAM. Bij de Dinsdag te Amsterdam ge houden veiling van Effecten, onder leiding van do Commissiebank, wer den o.ft. de volgende prijzen besteed: Een aand. Eerste Roomsch-Kath. Levensverzekering-Mij. te Haarlem, groot f 100, en een renteloos aandeel Vereeniging Roomsch Katholiek Her stellingsoord voor Longlijders en Zwakke Kinderen, f 50. Twee aand. Kennemer Hypotheek bank te Haarlem, elk groot f 1000, gefourn. f 3?0, te zamen I 740, 1 Twee 4 Pandb. Rijnlandsclie Hy potheekbank te Haarlem, olk groot I 1000, 81 LUCIA Dl LAMMERMOOR. De Italiaanscho Opera komt van avond inet „Lucia di Lammermoor". I.-. andere steden had de opvoering van deze echoono opera een prachtig suc ces en verschillende bladen waren vol lof over zang en spel. De bezoekers van de opera van avond zullen dan ook zeker eenige uren van waar kunstgenot 6maken. JUBILEUM C. L. F. SARLET. De heer C. L. F. Sarlet was heden jaar in functie bij de firma Joh. Enschedé en Zn. Hedenmorgen werd de jubilaris op het bureau aan het Klokhuisplein ontvangen en gehuldigd. Eerst door de reductie, administra tie en correctie. Jhr. A. W, G. van Riemsdijk, de directeur-hoofdredac teur van de Opr. Haarl. Courant, sprak den jubilaris toe en herinnerde aan verschillende momenten in z'n loopbaan en aan het aandeel, dat de heer Sarlet heeft gehad in het samen stellen van de courant. De heer Van Riemsdijk bood den heer Sarlet daarbij namens redactie, administratie en correctie een serre stoel met kussen aan an een bloem vaas met goudkleurige chrysanten. Om ll uur werd de heer Sarlet door de hccren Enschedé in tegen woordigheid van den directeur- hoofdredacteur gecomplimenteerd. Mr. C1l Enschedé sprak daarbij den heer Sarlet toe. De heer En schedé merkte op, dat de heer Sarlet heel wat gebeurtenissen aan de Opr. Haarl. Courant heeft meegemaakt. 'Al was de spreker niet vaak in de gelegenheid geweest in rccht«treek- sche aanraking te komen met den jubilaris, toch had hij dikwijls van ziin ijver gehoord. De jubilaris had altijd <le belangen van de courant voorgestaan. Dat men voor hem sym pathie gevoelde, bleek uit de vor ming eener commissie In de stad, om den heer Sarlet te huldigen. Hij hoopte, dat het den jubilaris gegeven inochl zijn, om nog veel juren zijn krachten aan de courant te wijden. De heer Enschedé bood den heer Sarlet een enveloppe met inhoud Voorts ontving de Jubilaris tal van bloemstukken en felicitatie-s. Des middags werd hij te zijnen huizo gehuldigd, waarover wij in een volgend nummer nadere mede- deelingcn doen. Van 't Kantongerecht In de zitting vnu hedenmorgen werden slechts zeer onbelangrijke zaken behandeld. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: S H.. te Zandvoort en 7 anderen, overtreding Arbeidswet, 3 maal 1 boete of 3 maal 1 dag hechtenis, 4 boete of 4 dagen hechtenis, 5 boete of 5 dagon hechtenis. 10 boete of 10 dagen hechtenis, en 2 boete of 2 da gon hechtenis. G. van K., te Haarlem, en 6 anderen, overtreding Visscherljwet, 5 boete of 5 dagon hechtenis, f3 boete of 3 dagon hechtenis, 4 boete of 4 dagen hechtenis, I 8 boete of 8 dagon hech tenis en 10 boete of 10 dagen hech ten ia. J. B., zwervend, overtreding Wa penwet. f 6 boete of 6 dagon hechte nis. H. J. R., te Haarlem en 7 anderen, overtreding Jachtwet, 7 dagen hech tenis, 20 boete of 4 dagen hechte nis, 15 boete of 4 dagen hechtenis en 6 boete of 4 dagen hechtenis. H. B., te -Zandvoort, overtreding Vogelwct, 6 boete of 6 dagen hech tenis. W. J, V., te Zandvoort, overtreding Bouwverordening Zandvoort, ƒ3.— boete of 3 dagen hechtenis. A. de W. en H. M., beiden te Haar lem, overtreding Mel k verordening Haarlem, f 10 boete of 5 dagen hech tenis en f 8 boete of 5 dagen hechte nis. A. D. en G. B., beiden te Zandvoort, overtreding Melkverordening Zand voort, 110 boete of 5 dagen hechtenis, en I 6 boete of 5 dagen hechtenis. P. II. C. W-, te Haarlem, en 3 an doren, overtreding Motor verordening Haarlem, allen ƒ1 boete of 1 dag hechtenis. G. V te Haarlem, en f> anderen, overtreding Politieverordening Haar- lem, allen 1 boete cd 1 dag hechtenis. J. J. V-, te Wormervcer en 2 ande ren. overtreding Politieverordening Velsen, allen 1 boete of 1 dag hech tenis. M. Z. te Heemstede, overtraEng Politieverordening Bennebroek f 0.50 boete of 1 d. h. N. S. te Bussum en 5 nnderei», over treding Politieverordening Zand voort, allen f 1 bod e of 1 dag hechte nis. J. van L. te Heemstede, overtreding Politieverordening Heemstede f 2 boeto of 2 d. hechtenis. O. v. d. P. en L. beiden ie Haar lem, loopen over oen hooiland, ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis. H. J. V. :e Haarlem en 8 anderen, loopen over verboden grond, f 15 boe te of 3 d. h. en f 8 boete of 3 dagen hechtenis. C. 11. te Heemstede, overtreding mo:or en riiwie'wet, f 2 boete of 2 dagen hechtenis. 1>. de R. te Haarlem, over reding motor- en rij wiel wet en politieveror dening Haarlem f 1 en f 3 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. A. J. G. de J. te Haarlem en G. S. te Schoten, overtreding motor- en rijwielrrglemeiK en politieverorde ning Haarlem', f 2 boete of 2 d. h. en f 1.50 boete of 2 d. hechtenis. P, J. P. te Heemstede, rijden zon der licht en valscheu naam opgeven f 1 en f 8 boete of 1 dag co 8 dagen hechtenis. H. van H. te Haarlem cn 25 anderen overtreding motor- en i ijwielregle- mei»., f 1.50 boete of 2 d. h., f 2 boete of 2 iL h., en f 1 boete of 1 dag hech tenis. Voorts werden er nog 16 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 6 dagen hochtenis, f 6 boete of 3 <L 1l, f 5 boete of 3 <L h., t 4 boete of 3 d. h., f 3 boeto of 3 d. h. en f 2 boete of 2 dogen hechtenis. BEZOEK AAN DE SUIKER FABRIEK. Men schrijft ons: Vrijdag a.s. zal, onder leiding van den heer Ruinen, 't derde studiejaar van de Rijkskweekschool een bezoek aan de suikerfabriek te Halfweg brengen. COoPERATIE „VOORUITGANG'. Door de Arbeiders-Coöperatie „Voor uitgang" werd het 16de Jaarverslag in druk uitgegeven. Daaruit blijkt o. a., dat de gevol gen van de oorlogscrisis niet uitble ven. vooral waar de koopkracht der leden daalde. Door het bestuur werden maatre gelen genomen, waardoor enkele le den, buiten bezwaar van de kas, kon den worden geholpen. Verder werd medewerking verleend aan de maatregelen, van overheids wege genomen, ter verstrekking van Regeringsbrood. Het aantal leden bedroeg bij de af sluiting van het boekjaar 910. In het bestuur kwam in het boek jaar verandering door bedanken we gens de mobilisatie van den heer M. A. Relnalda, en wegens vertrek van den heer H. van den Bergh. Dozen werden vervangen door de heeren Viree en Groenondaal. In de vacature van don laatste als com missaris werd gekozen de heer J. J. Spronk. Do coöperatie scheidde zich dit jaar af van den Ned. Coop. Bond en sloot zich aan bij den Anti-Suikeraocijns bond. Dc omzet in de afdooling Bakkerij steeg van f 65 352.33 1/2 tot de som van f 70.601.19 1/2. Het winstcijfer steeg ovenwei door de duurdere prijzen der grondstoffen niet in dezelfde verhouding. Do omzet in de ufdecluig Kruide nierszaak daalde met f 4.05S.S4, en bedroeg (Lit boekjaar f 38.912.66. Do omzo: bedroog in den winkel in de Oranjestraat f 9.128.93 1/2, in <fe V room straat f 12.257.83, in de Oostef- straat f 8.737.88, In de Kamperstraat f 8.788.99 1/2. Do afdeeling Manufacturen had geen drukker verloop dan het vorig jaar en is irv.usschen opgeheven Hot Volksgebouw „Vooruitgang" in de Smedestraat gaf bevredigende resultaten, het levert geen baten op, maar het voldoet aan do behoef voor een arbeider&gebouvv. Do op brengst buffet bedroeg f 2.608.82, aan zaalhuur f 891.98, aan biljart f 217.19. Uit het fonds voor de arbeidersbe weging werd uitgegeven voor het Volksgebouw f 285.06 1/2, aan do BI bliocheek f 39.36, aan de Muziekvor- eoniging f 20. Van de Kinderclubs, werd die voor handwerken stop gezeuit gebrek aan leidsters. De leider van de hout- snijclub is nog steeds gemobiliseerd, zoodat deze club ook niet gehouden kon worden. De Carton-cJub weikte zeer goed. Door net kinderkoor dat, 70 leden teil., werd medegewerkt aan een uit voering die door „De Stem des Volks' gegeven werd. 3 vertei-avonden werden gegeven voor de leden «ter kinderclubs met do vouveriiuilaarn. Dc Bibliotaeek telde 260 lezers, or werden gemokte d 32 hoeken ui igo reiM- Het verslag over de muziekvereoni- ging „Vooruitgang gewaagt van acnieruitgung. Het versaag, dat is samengesteld door den heer 11. L. Obcnhuyzeu, be sluit met de bemerking, da. 'l aan de cooper&tie geukt is aan dc vele moei lijkheden dit boekjaar ondervonden, het hoofd te bieden. Aa nbesteding. Bij onderhandsohe aanbesteding voor een uitbreiding van liet Contr. Israël. Krankzinnigengesticht „Het Apcldoornsche Bosch te Apeldoorn, is het glas-, verf- en carbolineum- weik gegund aan de firma S. Gold- eteen Zoon, voor 18750. JUBILEA. Bij de firma Enschedé is vandaag gejubeldl Niet minder dan vrer jubi larissen waren er vandaag op het Klokhuisplein. Van de herdenking van t jubileum van den lieer Sarlet is elders iets medegedeeld in ons blad. Van de ove rigen zij 't volgende medegedeeld: De heer A. v. d. Mark was 40 jaar in dienst. Hij bekleedt thans de be trekking van onder-meesterknecht in dc drukkerij en genhet het vertrouwen en de hoogachting van superieuren en kameraden. Hij werd dan ook gehuldigd door de collega's, die hem een gaslamp en bloemen aanboden en door de Redac tie, Administratie en Correctie der courant, waarvan hij een leuning stoel cadeau kreeg. De heer Ruygrok was 25 jaar ver bonden aan de lettergieterij. Ook hij mocht van de zijde der collega's een stoffelijk blijk van hulde ontvangen. De directie feliciteerde hem en schonk hem een enveloppe niet inhoud. Ten slotte moet melding worden gemaakt van het jubileum van den heer W. O. Donker, die 40 jaar als letterzetter bij de firma Joh. Ensche dé en Zonen in dienst is geweest Van de collega s ontving hij zes stoelen en ook bloemen. In het geschenk was een niet onbelangrijke bijdrage van de firmanten begrepen, die op deze wijze van hun tevredenheid blijk gaven. Devervraegdo winkelsluiting De heer Wolzak stelt de volgende •wiizigiugen voor I. Art. 3 vervalt. II. Art 4 worde gelezen: Art. 3. Een winkel wordt ook nis voor het publiek geopend beschouwd, zoolang er publiek aanwezig is, of er winkelbedienden of beiden aanwezig zijn. behoudens voor zoover de win kelbedienden betreft, de uitzonde ring in art. 4 vermeld. III. Art. 4 De winkelbedienden mo gen gedurende een kwartier na het vastgestelde sluitingsuur in den -hin kel aanwezig zijn. IV. In art. 8 na alinea c. te laten volgen <L ten aanzien van alle winkels op een tentoonstelling, liefdadigheids- wrkooping of andere soortgelijke in richtingen van tijdeliiken aard voor een vast te stellen tijdperk. V. In de op één na laatste alinea van art 8 in plaats van de woorden: „voor de ontheffing sub n" te lezen de woorden „voor de ontheffingen sub o. en d." N. O. G. Men deelt ons mede dat de lieer Ed. A. van Bilderbeek wegens druk ke werkzaamheden als bestuurslid van de afd. Haarlem van het Nedcrl. Onderwijzersgenootschap heeft be dankt. Ook als penningmeester van de sub commissie van het Ondersteunings fonds heeft de hoer Van B. bedankt. dH de Omstreken IJmuiden. Ongeluk. Aan boord van den stoomtrawler Barendsz IJm. 4 is do gehuwde stoker C. V., van Velseroord, door de ma chine gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat de man onmiddellijk ge dood werd. De trawler keerde daarop direct naar IJmuiden terug. Zandvoort. Door den Burgemeester dezer Ge meonto zijn de prijzen der navolgen de levensmiddelen voor de vorkoo- !>ors welke du-zeil van gemeentewege zijn verstrekt nador bepaald alsvolgl: róodekool 5 cent par K.G., gele kool 4 1/2 cent per K.G.. uien 8 een.: por K.G. cn fijnere peen 5 1/2 per K.G. Door de politie alhier is procesver baal opgemaakt contra J. K., wegens dierenmishandeling (zonder oorznuk schoppen van een paard). Heemstede. Jubileum. Ilet was vandaag 25 jaar geledon, de de heer Van der Plas, hoofdopzich ter bij de Arnsterdamsche Waterlei ding te Vogelenzang bij dezen tak van dienst werd aangesteld. De lieer v. d Plas is niet alleen een ijverig ainbtenaur, maar ook een be minnelijk ineiisch, die tusschen per soneel en superieuren een zeer aan- genamen geest heeft weten te verkrij gen. Van de hoogachting, dio hCm ullerwege wordt toegedragen, getuig de dan ook de spontane huldiging, die den heer v. d. Plas ten deel <a getallen. Dezen morgen werd hij met zijn familie ontvangen in de vertrek ken van den directeur en den onder directeur, waar allen vereonigd wa ren, die bij tiet bedrijf gemist konden worden. Daar voerden behalve de di recteur nog eenige ambtenaren hel woord. Allen spiaken tot den jubi laris wooiden van hoogachting en go- lukwensch. Namens de ambtenaren bood de di rectie den heer v. d. Plas, wiens kan toor fraai versierd was, twee fau teuils aan, en namens de werklieden een gouden lorgnet. Namens het ge meentebestuur van Amsterdam weid hem een envelopjMS met inhoud en een .oorkonde oveiliandigd. Nog zij inedegodwld. dat de hoor v. d. Plas een kort woord van dank spruk en den dag verder thuis her dacht Binnenland REIZEN DOOR MILITAIREN. Naar de „Avp." meldt, bestaat het voornemen, om het vrij vervoer van militaire verlofgangers met ingang van 1 Januari a.s. in te trekken, cn alsdan aan do met veriof vertrekken de militairen een 'bijslag op hun sa laris toe te kennen. Voor het vervoer op de spoorwegen zou voor de ver schillende klassen een gelijk militair turief worden ingevoerd, ongeacht den af te leggen afstand, zoodat dus alle militairen een zelfde bedrag aan reisgeld moeten betalen om hunne ■woonplaats te bereiken. TWEEDE KAMER. UK den Haag wordt ons gescindi: De Tweedie Kamer was te 11 uur weder onvoltallig. Nu appèl nominaal werd de vergadering verduagd tot half 12. De voorzitter sprak (oen diep leedwezen uit over liet toenemende absentisme, da: reeds uit eerbied voor de Ministers en de trouw opkomende Kamerleden viel te betreuren. Hij hoopte dat het gisteren en heden ge beurde niet weder zou voorkomen en deed aan de leden die afwezig moe en blijven, he: vriendelijk verzoek om althans daarvan kennis te gevent (Bravo's). Daarna werd hot debat over de In dische begTooting voortgezet. De hcor Fock bracht hulde aan de werkzaam heid van Gouvemour-Generaal ld «li- burg en uitte zijne goede wenschen voor den arbeid vun diens opvolger in het belang der zedelijke en hoffe lijke belangen van de bevolking. Spreker wees op het dreigend go brek aan levensmiddelen, vooral rijst, voor de koelios op Oost-Sumaira, waardoor hongersnood en oproer heeft gedreigd. Omtrent de fi nanciën beval hij spoedige aflossing voor een nieuwe leoning van de vlot tende schuld aan. Voor vele behoeften is versterking der middelen noodig, ook omdat opium- en pandhuis inkomsten zullen afnemen: daarom vooral moest men uit mijnontginningen meer zoeken te verkrijgen. Ook voor defensie is meer noodig en daarvoor zijn bijzon dere tinancieele voorzieningen in overweging. Nederlund zal 6 milliocn en meer bijdragen, maar ook voor liet aandeel van Indie scheen aan wijzing van middelen tot dekking oen billijke eisch; voorts gispte 6pr. scheip de verwaarloozing van het be staande dok te Soerabaja en vroeg, of de daaraan schuldigen zijn ge straft Hij veroordeelde do noodeloo- ze uitbreiding van lijdelijk personeel waartegen bezwaar is uit financieel oogpunt en uit dat van centralisatie, ook op onderwijsgebied; gewestelijke en gemeenteraden moeten meer zelf standigheid erlangen en ambtenaren in de buitenbezittingen voor binnon- landsch bestuur moeten meer vrijheid van beweging hebben en plaatselijke raden waarin ook inlanders moeten medewerken, wil het reuzenwerk der ipgeering slagen en de lokale besturen moeten door opcentenheffing op do rijksinkomstenbeiasting de noodige middelen erlangen. Het debat duurt voort Gemengd Nieuws BOOKER WASHINGTON. Uit Washington wordt gemeld, dat de vermaarde Booker Washington, de neger-geleerde, die zooveel deed voor de ontwikkeling der Amerikaaai- sche negers, is overleden. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 17 November 1915, 's naimiddags te 1 1/2 uur. in de Statenzaal (Prinsenhof). Afwezig zijn de heeren Van Ros- sum. De Breuk en Van den Boogaard. PUNT 1. Beëediging en installatie van het nieuw inkomend lid Dr. H. C. Kuenen. De heer KUENEN legt de eeden af en woi'dt door den VOORZITTER gelukgewenscht, en neemt daarna plaats tusschen de heeren Slingen- iherg en Van de Kamp. PUNT 2. Mededeelingen en Ingekomen stuk ken. De heer M. J. E. Kriens, haven meester, tevens inspecteur der mark ten :e Haarlem verzoekt wegens het bereiken van den 65 jarigen leeftijd, hem met ingang van 1 Januari 1916. eervol ontslag te willen verleent». Het eervol ontslag van den heer Kriens wordt onder dankbetuiging verleend. De heer VAN DE KAMP vraagt, of sollicitanten weder opgeroepen zul len worden op een nonvarigsweddo van ƒ1490. Dan heeft de nieuwe amb tenaar weer zeer langen tijd noodig, eer hij aan zijn maximum ls. De VOORZITTER zegt, aai er reeds veel sollicitanten zijn, zoiidci de oproeping. De lieer G. dc Vries is benoemd tot adjunct-directeur van liet upenbaar Slachthuis. De heer M. de Jonge, onderwijzer aan de school voor Al. U. L. O. nu. 2, verzoekt wegens benoeming l« Rot terdam eeivol ontslag, liet eervol ontslag wordt vorleend. (De zitting duurt voort). .Oagooorngcord). Hedenavond is het vervolg van dit verslag te verkrijgen aan do volgende adressen. H. N. MUL, Kruisstraat 25. Boekhanuol FA. VOOGD (A. Wle**u- tiaanj., Groote Houtstraat 94. A. ARONS Jr., Wijn- en Likeuren- hanuel Spaaruwouderstraat 139. P. STELLE.\1AN, Tabak- eu Sigaren magazijn, l-abnciuastruat 4. v. DIESbEKGEN, bigurenr inktl, Cronjestraat 5. G. JURK tb, iuoak- en Sigarenmaga zijn ,,'t Javaaulje', Oranjestraat 10. A. VAN DER KLOET, SigareuwinJttl, Ostadestraat 3. C. G. L. Bongaards, Sigarenmagazijn Kampersingel 32. N. ZAALBEhu. Tabak- en Sigaren magazijn Sumatra, Zijiweg iu>. 68. P. DU1JS, Tabak en Sigaren, Koning inneweg 36, Haarlem. J. J. v. KOLK, Burgwal hoek Antbo- niestraat. AAN ONZE BUREAUX: Zuider Bui- tenspaarne 12 en Gr. Houtstraat 53. Hedenavond is het vervolg van dit verslag te verkrijgen aan de bekende adressen. AmstBrdamiche Beurt. Openingskoersen van 17 November HOLLA .\Dbl_dk H AND lil-S- BANK. 5 pCt. Nederland 10Ü 1/16l 5 pLL Ned.-luuie 99 7/8. Amsterdam Rubber 185. Gee. Roll. Petr. 160. Kon. Ned. Petroleum 510. Orion 65. Denver 16 174i. Erie 40'Zi. Missouri 8 13,'16. South. Rail 24. Union Pacific 13614. Studobaker 175. Anaconua 17475. Am. Lur. en Foundry 77V4. Am. Hide en Leather 54. Cm. Cigar 5914. Cm. Steel 82. Cm. Marine 2038. PreL idem 6466. Marinebonds certif. 8788. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTRUWD: 17 Nov. J. J. v. Eeden on M. W. II. Koning. N. G.Neele en AL C. Hartog. H. Koopman en M. Bijl. C. Spaargaren on C. J. v. d. Smissen. G. Oostenbrug en G. v. Nordo. G. J. J. Sprokkreeff en J. Bakker. GETROUWD: 17 Nov. G. J. M. de Nobel cn S. Rij- ninks. L. Bekman en II. W. Duijff. C. Dammiaons en A. Werdekker. J. J. J. ter Wal en C. E. ter Smitten. J. Ver hoef f en M. P. J. Nusin k. C. Ou dolf on IC J. Paler. W. Doggen en M. v. d. Vegto. E. BarwJlx en If. E. A. Lodders. BEVALLEN: 16 Nov. J. IT. Horeman—Broekhul zen d. OVERJ.EDEN: 15 Nov. J. J. de Graaff, 74 J., Twijn- derslaan. Ds onderstaande telegrammen zijn ontleend aan bet Algemeen ..andelsblaü. EEN INSPECTIEREIS. Het Weonsche Korr. Bur. maakt melding van een rapport van het ooi'- logspersbureau over een Inspectiereis van den legercommandant aaitsuer ;og Friedrich door de verovertlo Rus sische provincies. Hij bezocht Kielee, Nowo Alexandria, Lublin, en/, en vernam van de verschillende autori teiten, dat het beheer van de ver overde gebieden geen moeilijkheden meer op.evert en de bevolking meer en meer toenadering betoont. DE „ANCONA". LONDEN, 17 November. (Reuter's bijz. dienst). De Amerikuansclio vrou welijke geneesheer Cecile Grellc, die aan de CorneJI-universiteit studeer de. seinde uit Bizerta aan do „Daily Mail", dat zij de eenige Amerikaan- sclie kajuitspassagier was op de „An- cona". De vier anderen waren Italia nen. De lunch wa3 juist geëindigd, toen zij drukte op dek hoorde en be merkte dat de machinos langzamer gingen. Dr. Grelle begaf zich naar het dek en hoorde toen het gefluit van een projectiel, dat op het uchter- dek neerkwam. Zij zag een groote duikboot dichtbij. De boot had vier groote kanonnen in een geschuttoren en nog een kanon voorop. Er werd geen waarschuwing gegeven aan de stoomboot, die onmiddellijk den gang vertraagde toen het eerste schot was afgevuurd. Het eersto schot vernielde de brug. Andere schoten volgden snel en de verwar ring was ontzaglijk. Er heerschte paniek cn ik zag tientallen der op- vurenden dood of gewond op het dek vallen. Ik was volkomen kalm en be gaf mij naar het bureau van den ad ministrateur op het tweede klasse dek, om mijn geld te halen. Ik vond hem dood voor zijn lessenaar. Van de tweede klasse dekken waren ge deelten in zee geslagen. Dooden en gewonden lagen rondom, en onder dezen vele zuigelingen, vrouwen en kinderen. Ik keerde naar mijn kajuit terug om mijn paspoort te halen. Dat wns een tocht te midden van de val lende schoten en het geweeklaag der vrouwen, die me aan de enkels vast grepen en me smeekten haar to hel pen. Tk borate <te fcaJuH en trachtte mijn koffer te openen, toen een pro jectiel door do patrijspoort binnen drong en over mün hoofd heen floot. 'Ik sprong op en zag, dat een hof- meesteres voor de deur dood neer viel, door een kartetskogel getroffen. Ik trachtte toen een reddingboot t« bereiken. Niemand voerde liet com- manuo over de passagiers, onder vvio eon chaosh eorschte. Ik zag dat twee booten neergelaten werden. Zo wei gelden echter me op te nemen omdat zo vol waren, hoewel er niet mcor dan twintig menschen plaats in hadden gevonden en de booten voor vijftig personen bestemd waren. Do eerste boot viel in zee en de inzittenden verdronken. Opmerkelijk weinig pas sagiers waren voorzien van redding^ gordels. Ik zag toen dat een andere boot werd neergelaten en waagde dea sprong van twintig voet hoogte. Ik kwam zonder letsel in do boot. Een andere vrouw, een emigrante, sprong met het hoofd vooruit en viel in zee. Ik trok haar in de boot. Haar beide beenen waren gebroken. We roeiden toen weg, steeds in vrees gedood te worden door de granaten die de boo-' ten troffen en verschillende passa giers doodden of verwondden. Ik zag ook de baan van do torpedo, die de „Ancona" liof en een geweldige ont ploffing veioorzaakte. De stoomboot helde en zonk in zeven minuten. Onze boot die erg lek was roeide in de richting van Messina. Na vier uren kregen wo een boot in zicht dio lek was en zinkende. Met de revolver in do hand dwong onze officier zijn man nen om de opvarenden te redden. Een Fransche kruiser meukte ons des avonds op en redde ons. DE „ANCONA" EN DE VEREEN 1GDE STATEN. Reuter seint uit W ashington: Hot departemen* van Buitenland- sche Zaken is bozig met het verzame len van gegevens omtrent de torpo- deering van de „Ancona". Vooral Amerikaonsche overlevenden werden lang ondervraagd, ENGELAND. GRIEKSCIIE SCHEDEN VAST GEHOUDEN. LONDEN, 17 Nov. (Reuier). Do „Daily Mail" meldt, dat de Britsche auioriteiten 90 Grieksche schop n vasthouden te Liverpool en New castle. DE TOESTAND IN SERVIë. LONDEN. 17 November. (Reuter). De militaire correspondent van do „Morning Post" bespreekt den toe stand van Servië en zegt: Het Bulgaarsche front is nog on geveer 200 mijlen afstand van de nabijheid van Nisj naar Doiran, ter wijl de Servische troepen in betrekke lijk groote kracht samentrekken. Mac- kensan zal waarschijnlijk slechts een kleine macht tegenover zich vinden in het moeilijke bergland, waar hij thans opereert; daardoor kunnen de Serviërs hun rechtervleugel verster ken, en krachtiger samenwerken met de Fransch Britsche strijdmacht Zonder steun van zijn zware artille rie, en met de moeilijkheden voor de verpleging van zijn legers zal Slac ken sen s opmarsch in het bergland natuurlijk langzaam vooruit gaan en met groote verliezen gepaard gaan, daar het twijfelachtig is^ of Bojadjif sterk genoeg is om van do Morava op te dringen en tegelijkertijd den ge allieerden met suoces weerstand to bieden. LONDEN. 16 Nov. (Reuter's bijz dienst.) Uit Sal iniki wordt d.d. 13 November bericht liet Maandagavond van het- Servi eche front ontvangen nieuws luid! minder gunstig, zelfs verontrustend De Bulgaren hebben met een talrijke strijdmacht oen flankeerende bewe ging gemankt, komende van Tetowo in de richting van Gostiwar. zoodat zij Prilep en derhalve ook Monastir bedreigen. Te Gradsko moesten de Franschcn op twee plaatsen terugtrekken. Het corps diplomatique in Sorviö is van plan veranderd en vertrekt nu naar Skoetnri in plaats van naar Monastir. Er worden toebereidselen gemaakt voor het vertrek van een aantal in woners uit Monastir. GRIEKENLAND EN DE GEAL- LIEERDEN. LONDEN, 17 Nov. (Reuter's bijL diens I>o „Daily Mail" verneemt uit Parijs: Telegrammen over Zwitser land ontvangen melden, dat dc Gri'k. sche troepen, geconcentreerd in de omgeving van Saloniki, clul/l/ol zoo sterk zijn als die van de geallieerden. Duitsche agenten zetten de bevolking op togen de geallieerden; reeds is er wrijving on staan met de betrokken handelaren ever het vervoer van le vensmiddelen, ook zijn er moeilijkhe den gerezen, dat niet meer dan vijf duizend man geallieerde troepen per dag kunnen ge and worden, zoodat de ontscheping van 300.900 man twoo maanden in beslag zal nemen. WESTELIJK OORLOGSVELD. Fransch officieel. Alleen anillerie acties hebben plaats gehad. IN SERVIÜ. Fransch stafboricht: Op hel zuidoostelijk oorlogs'ooneel deden do Rulgnren op 14 November opnieuw hevige aanvallen op don lin keroever van <le Cerna, doch werden overal met aanzien ijke verliezen af geslagen. Aan den linkeroever van de Wardar is de toestand rustig. Te Saloniki wordt de landing van de Eiv?el$che en Fransche troepen ronder stoornis voortgezet. OPROEP VAN DIENSTPLICHTIG GEN IN BELGIë. Mon meldt van Belgische zijde aan 't Alg. Handelsblad: Don 6 November 1.1. heeft Koning Albert een „Beslult-vvet" in zijn hoofdkwartier onderteekcnd, waar door allo ongehuwde Belgen, gebo ren tusschon 1 Januari 1890,en 31 December 1896, en in een vreemd land verblijvend, to: den dienst op geroepen worden.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 2