Haarlems Oagbuo Alleen op de Wereld DERDE BLAD Vrljdai 19 Horamber 1919 Stadsnieuws Arr. Rechtbank Diefstal van aard appels. Een aardappelrooier te Heemskerk hoeft, volgens zijn eigen verklaring, ln September een hoeveelheid aard appels meegenomen, die aan zijn {ra- troon, den landbouwer B., toebehoor den. Niet met de bedoeling, om ze te stelen, maar om aan het verlangen van zijn vader te voldoen, die hem verzocht had, een monster aardappels mee te nemen. De landbouwer vertelde zelf, dat hij geen toeslemming had gegeven oni de aardappels mee te nemen. Geëischt werd 125 boete of 12 da gen hechtenis. Mishandeling. Zekere S. G. 6tond te Zaandam bij een scharenslijper te kijken, 't Beviel dezen waarschijnlijk niet, dat hij zoo op de handen :gekeken werd. Op een gegeven oogenblik tenminste pakte hij een schaar op en gaf don kijker een Bleek in den arm. Van deze mishandeling werd aan gifte gedaan. Donderdagmiddag werd tegen den scharenslijper, die niet ver schenen was. 1 maand geëischt. Burenruzie. „Der ia al drie Jaar kwestie," zei de 68-jarige vrouw, uit een der dorpen in den omtrek, dte ter zake van beleediging terecht stond, „en ik sou u er veel van kunnen vertellen, Eilcl- Achtbare, maar er is naast hel huis dat ik beneden en zij boven bewoont, een bottelarij, ziet u? Nou, ik sta in ni'n portaal, en zie, dat haar man met drie flesschen cognac uit de bottelarij komt. Hij zet de flesschen in 't po- taal en zij haalt ze naar boven. Latei- vertelde de herbergier me, dat hij nog nooit een cent aan haar man had ver diend. Nou vraag ik u, dat kon toch geen eerlijk werk zijn, en omdat zij jarig was, zou ik er een kopje koflia drinken. Zoo wist ik, dat er oognac m die flesschen zat, ziet u? Daarom heb ik ze voor dieventuig later uitgeschol den, en voor kinderbeul... ze hebben een stiefzoon, edelachtbare, een op passende jongen, en die hebben ze zóó geslagen, dat ie van tien tot vier uur bij mij thuis heeft gezeten. Nou, toen heb ik wel eens kinderbeul tegen ze gezegd, maar nooit cognacdief. of schoon er wel cognac in die flesschen was, want ik zag dat de man met drie flesschen uit de bottelarij „Mijn kleine meisje gooide op dien dan van de beleed!ging 't is nu de juffrouw van boven, die spreekt een bal uit he: raam. M'n oudste dochter zou den bal halen, maar toen stond z ij buiten en schold het kind uit voor knobbelneus en toen ze mij zag riep zo. Cognacdief, dieven/ooi, kinderbeul! Ik zou u nog zooveel kun. non vertellen, Edelachtbare... 's mor gens roept zo -egen m'n man, a s ze dien ziet: „Zoon dikkopl" en mijn kind is bij haar de knobbelneus. De juffrouw in 't bankje: En jullie dan met je „ouwe lang, oud wijt", (volgen nog eonige woorden, dis min der voor publicèering Ln aanmerking komen). Dan sprak ik tenminste nog de waarheid! De getuige: Ze heeft me in 't doip op allerlei manieren bont gemaakt, toen in de mobilisatie.. De beklaagde: Wat deed Je ook 's nachts om vier uur met een ha- nier op dat schuorueurtje te klop pen. Daarvoor moest ik nul m'n bod uu m'n kamer je naar m'n keukeu verhuizen. Bont maken... ik ben ze ventig jaar... Do President: Niet opsnijden. U bedt pas acht en zestig! Do dochter getuigt, 'i Is een fris- sclio buitendeern met 'n fluweeleu manteltje aan en 'n kleurig hoedje op 't regelmatig gevormde hoofd, waaraan cie scherpste blik spoor van een „knobbelneus" kan ontdek ken. Ze heef. de drie tneer genoemde scheldwoorden gehoord. Meer niets. „Dat is ook juist voldoende", merkt de president op. De beklaagde: Ik ben niet begon nen. Zij kwam beneden en zoodra als ze me zag, zei ze: „Zoo, ouwe tang, ben jij daar ook weer bij!" Ze heeft ine til eens eeu paar maal geslagen, toen ik een kleedje klopte ©ndrr haar raam, omdat '- moeilijk gmg door de tram, om de st-raat over te steken, en toen kwam ze naar bene den en sloeg me met een zeemlap, ul lang voor deze zaak en even later „Beklaagde moet" de laats-e die spreekt is de Officier vun Justitie FEUILLETON van HECTOR MALOT. 20) 'lei-wijl ik voortliep en nu eens rechts, dan links blikte, bemerkte ik, dat deze nevelachtige schemering een zonderlingen vorm aan alle dingen gaf: ik moest er goed over nadenken, «er ik het kreupelhout, de bremstrui ken en vooral de lage boomen kon onderscheiden zij geleken van verre alle op levende wezens, die deel uit maakten van een tooverwereld. Dat was vreemd, en het scheen, dat in de schemering de vlakte" eene verandering ondergaan had en zij met geheimzinnige wezens bevolkt was geworden. De gedachte kwam in mij op, waarom weet ik zelf niet, dat een an der in m'-'n plaats misschien bang zou geworden zijn dat was zeer wel mogelijk, daar Vitalls mij gevraagd had of ik vrees koesterde toch go- voelde ik voor me zelf ln. bet minst Urnen vre^s. „geen gemakkelijk personage zijn. Als iemand begint met als morgen groet do woorden „dikkop en .knob belneus' te bezigen, baboeven wij ons niet af te vragen, hoe over dag gaat. Dat bekl. wat op haar woorden moet passen bewijzen de beschuidigin gen, die ze zoo lichtvaardig uit, en die wel eens op een vervolging we gens smaad konden uiitloopcn. Bekl. moest zich schamen, dat zij op haar leeLijd nog niet geleerd lieeft, haar tong te beteugelen. Bij herhaii&g van dit feit zal niet meer een geldboete worden getraagd. Nu heb ik de eer i6 requireeren dat bekl. zal worden veroordeeld tot bo- r.almg van een geldboete van f 15 bij niet betaling te vervangen door een hechtenisstraf van 15 dagen. No« even voert de bek aagde liet woord. Weer over 't kleedjeskloppen, maar verdwijnt dan toch gauw. En in de Rechtzaal keer de gewo ne vredige sfeer spoedig weer.... JUBILEUM-,.SIERKA.N Mem schrijft ons; 18 November was het 1 "2 1/2 Jaar geleden dat de N. V. Haarlemscho Melk-Inrlchting „de Sierkan" voor 't eerst met eonige wagons liet uitrij den. De directie liet dit, ook voor haar personeel niet onopgemerkt voorbij gaan en gaf aan eik van de knechts een kistje sigaren niet een bedrag in geild, 'l geen zeer dankbaar werd aanvaard. Vijf personen zijn er nog van de oprichting af in dienst en wel de heeron: Hoekstra, Kwakkelstein, J. de Braber, D. Smit en Vellinga. KUNSTVOORDRACHTEN. Onlangs maakten wij in ons blad melding van de vijf kunstvoordrach- len waarin als sprekers zullen optre den de heeren prof. dr. W. Ma; tin. dr. H. P. Berlage, H. P. Eremmer, dr. Jan Veth en Henn Borel. Door de groole belangstelling voor deze voordrachten heeft men cefi groo- tere zaal moeten bespreken, dan men eerst bepaald had. Hierdoor behoeven zij die zich nog wenschen op te ge ven, riiel afgeschreven te worden. Het rnag als een verheugend ver schijnsel worden aangemerkt, dat in onze stad zoovelen zijn, die liefde voor do kunst voelen. Het Tooneel HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Genadebrood, van Iwan Turgemeff. Met i u u r spelen, van Aug. Stnndberg. Het drama in twee bt drijven vat) Turgenieff werd in 184S geschreven en gaf reeds aan verschillende be roemde acteurs gelegenheid tot groot spel in de rol van Vassili Kusófkin, den verarmden edelman, die op het landgoed van een meer met uaidsche goederen gezegend standgenoot het genadebrood eet. Als ik mij niet vergis, heeft Bouw meester ook vroeger de rol al ge speeld en zeker is het lioufdzakelijk om hem. dat liet Nederlandsch Too neel het stuk liet instudeeren. In een nieuwe, zeer goed klinkende ver taling van Elisabeth Couperus. Het stuk toch behoort tot het genre lier romantiek, die nauw grenst aan het gebied der draken het heeft niet het groote gebaar der ja, de coiinbina- tie klinkt wat zonderling, maar ik zeg het tóch der klassieke roman tiek. d. w. z. de romantiek die, juist door die grootheid van gebaar, baar waarde houdt, en telkens opnieuw naar waarde geschat wordt. Turgenieff's stuk doet moer aan als „een geval waaruit door den schrijver gehaald is wat er uit te halen viel. Tochhet geval is niet verwerpelijk als dramatisch gegeven. Figuren als Vassili Kusofkin, de klaplooper van adellijke ufkomst, komen ook in de romans der groote Russische schrijvers als Dostoevski en Tolstoi veelvuldig voor. Dat de heer des huizes, wanneer hij ruw is en gevoelloos, uls Kusofkin s gast heer was. zulk een genadebrood-eter gebruikt als een soort huisnar, die niet grappen en liedjes het kwade,, humeur van zijn heer lieeft to ver drijven, 't is ruct te verwonderen. Kusdfkin dan heeft in zijn jonge jaren dienst gedaan als zulk een huisnar. Nu is hij oud en woont nog steeds op hetzelide landgoed, dat behoort mui Olga Petrevna. de jonge vrouw, die hij als kind op zijn arm droeg en sprookjes vertelde. Olga is gehuwd en komt met haar jongen man „thuis". Kusofkin vvaaht lien op met een 'vriend van'hem. een stumpert uls hij, maar die toch ten minste een eigen huisje bezit. Mooi zijn dadelijk die _twee oude mannetjes van Bouwmees ter en v. YY'armelo, twee afgetakelde schuwe stumperts. die elkander moed inspreken, maar voor wie het woord „geluk" een bijna eenderen klank heeft als „dood". De jonge man noodt de twee oudjes Naarmate ik hooger klom, werden •ie struiken ook grooter en het hooit krachtiger de toppen reikten zelfs dikwijls boven mijn hoofd en ik was vaak genoodzaakt mij te bukken. Toch had ik spoedig de krum be reikt. Maar hoe ik ook om niij heen staarde en zocht, ik bespeuide ner gens eenig licht. Mijn blik verloor zioh in de duisternis slechts onbe stemde vormen, «onderlinge gedaan ten. braamstruiken, die huu takken naar mij schenen uit te strekkeu als of hel lange, beweegbare armen wa ren. soms dansende struiken sche nen. Toen ik niets kon ontdekken, dat mij de nabijheid van een of ander dorp deed vermoeden, luisterde ik met ingehouden adem of soius eenig geluid, het loeien van een koe of het blaffen van een hond, een boeren woning mocht verraden. Nadat ik geruimen tijd met gespan nen aandacht alles had waargeno men. voer nlolseling een rilling mij door de leden de stilte, welke in de Lande* heerschte. deed mij huiveren, uiaakte mij angstig. Waarom Dat wist ik zelf niet Zeker was het mijn eenzaamheid en het nachteluk uur. In ieder geval, ik gevoelde dat ik in gevaar verkeerde. Op hetzelfde oogenblik, dat ik in den greotsten angst om mij heen staarde, bemerkte Ik. dat ccn lange aan zijn tafel, waaraan ook een ze kere Tropatcheff aanzit, een man zonder go-, -! of beschaving, al heeft hij den mond v ol Fransche zinnetjes. Deze Tropatcheff weet hoe Kusof kin vroeger voor nar speelde en legt het er. op toe, den .ouden man in zijn oude rol. terug te brengen. Hij dringt hem wijn op, dwingt hom tot vertel len en liedjes zingen, zoodat de Arme klaplooper de risée wordt vaat de beide mannen en de bedienden.1 Dan tot het uiterste gebracht, gooit de oude man in zfjn beschon kenheid er het geheim uit van Olga s afkomst. Later tracht bij het te her roepen. doch het eenmaal losgelaten woord is niet meer te stuiten Olga heeft het gehoord en dwingt doii oude eon verdere bekentenis af. Kusófkin ziet zijn vvensoh van dien morgen vervuld vóór hij sterft be leeft hij het gelukkigste oogenblik van zijn leven Olga heeft hem ..vader" genoemd. Subliem speelde Bouwmeester de scène, waarin hij langzaamaan dronken wordt onderworpenheid, verzet, nieuwe onderworpenheid en nieuw verzet, nu uitbarstend in hoon, ihij gaf or alle nuances van cn sleepte ons mee. Ook later in het ver haal aan zijn dochter, waarbij hij als leefde in herinnering. Jammer, dat niet een grooter pu bliek van zijn spel genoot I Mevrouw Gusla de Vos-Poolman gaf gevoelig de jonge vrouw weer. Reule was voldoende grof en on sympathiek als Tropatcheff. De ove rige medespelenden ihaddeu geen ge legenheid tot belangrijke praesta- lies maar, zooals ik hierboven al aanduidde, wat weet Van Wanncloj ook in een kleino rol juist te typee ren. „apart" te zijn, zoodat de door hem uitgebeelde figuur ons bij blijft Strindberg denkt niet vriendelijk over de viouwen Dat blijkt weer in zijn éën-ucter „Met vuur spelen". Vrouwen spelen niet vuur, volgen» Strind'berg, en laten anderen, d. w. z. de m an n e n, or zich aan branden. Terwijl zij, de vrouwen, hoogstens doen alsof zij pijn lijden, dooh in waarheid genieten van het vlammen-gespoel. Het stukje is navrant-geestig en vraagt een zekere virtuositeit in do uitbeelding, waaraan de voorstelling door het Ned. Tooneel niet voldeed. Timroti speelde den nalven, maar lang niet dommen sohilder met juist begrip en goed in toon. doch nun Reule's spel ontbrak juist de virtuo siteit, die aan knetterend Vuur moet doen denken, en mevrouw De Vos is niet de actrice, die het meest geschikt is voor de rol van het jonge vrouw tje. dat half onbewust bet vuur stookt, waaraan anderen zioh bran den. En ook Sara Heyblom was niet d&t haar doen was te weinig spon taan. Van der Horst gaf een juiste ver tolking van den vader, die ook al ge vaar loopt, zioh te branden. liet publiek, dat Bouwmeester zeer toejuichte, amuseerde zich blijkbaar niet Strindberg's één-acter, doch «•enigszins anders dan de schrijver bedoelde. ANNA v. GOGHKAULBACH. CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREEN IG ING. „Der Messms", Oratorium van G. F. HandeL Men schrijft ons In het jaar 1741 heeft Handel dit voornaamste zijner werken gecompo neerd. De loeu 5G-jarige conqponist had een opdracht gekregen voor een weldadigneidscoueert te Dublin en kon zich voorzeker niet schooner van zijn laak gekweten ihebtoen 1 Door hei scheppen van „der Mes sias" bewees Hamlel aan hel niensch- dom, van geslacht tot geslacht, een weldaad, waardoor het menschlie- vend doel de hoogste volkomenheid bereikte. Met den grootst mogelij ken eerbied voor de stof, die hij behan delde, heeft hij „der Messias" met de ziel eens kunstenaars getoonzet. De statige vormen en breede har monieën getuigen van vast en rustig gelooven. Het is een uitvloeisel van gedachten, die reeds lang in het diepst van zijn ziel verborgen lagen hoe kon anders „der Messias" in een tijd van slechts 24 dagen geoompo- neerd zijn De verhouding van de soli onder ling en van de koren is zóó, dat geen der factoren bepaald bet overwicht heeft. Talrijk zijn de schoone mo menten in dit kunstwerk, doch we kunnen ons 'hier slechts tot enkele bepalen. „Der Messias" bestaat uit drie deelen. Het eerste behandelt de geboorte van Christus en Zijn wer ken op aarde. Na de schoone inlei ding van het orkest verkondigt c(e tenor, dat allen zich moeten voorbe reiden om den Messias te ontvangen. De tenor-ariu wordt gevolgd door het koor „Denn die Herrliobkeit Gottes des llcrrn wird offenbaret". gedaante, die hoven do struiken uit stak. zich snel voortbewoog en tege- liikertijd hoorde ik iets in het kreu pelhout ritselen. Ik trachtte me zelf wijs te maken, dat dit het gevolg was van mijn vrees en dat hetgeen ik voor een schim hield, niets anders dan een boom was. die mijn'aandacht in het eerst was ontgaan. Maar wat was dan dat gedruisch Het was volkomen windstil, zelfs de kleinste takken bewogen zich niet vau «elfhet moest, zoo niet de wind, dan een mensch zijn, die hen heen-en-weer deed gaan. Een mensch Neen. dat groote zwart# lichaam, dat mij naderde, kon geen mensch zijn: een dier eerder, een reusachtige nachtvogel, of een groote spinnekop op vier jvooten, waarvan de tengere ledematen zich hoven het hout en de struiken verhieven en tegen den blee- ken hemel afstaken Zeker was het, dat dit dier op on denkbare lange poolen tneer en meer. met groote aprongeu zelfs, mij naderde. Zonder twijfel had het mij geulen en het kwam op mij af. Deze gedachte deed mij mijn krach ten herwinnen en inij omkeerende, snelde ik den berg af. om mij weder bij Vitalis te voegen. Maar, zonderling, ik daalde min Wanneer daarna de all-solisle aan Slón en Jèiuzaleiü"smeekt, om aan alle steden in Juda te verkondigen, dat de Messias in aantocht is, gaan de woorden en motieven vau dit won- dersoliooiio lied over in een samen zang voor koor en orkest. De verschijning van den Messias «elven voert ons op heiligen grond de bas-sobst heeft in dit gedeelte een schoone taak te vervullen. Geen penseel heeft den Kerstnacht zoo be wogen en innig weergegeven ais Handel dezen in „der Messias" heeft- geschilderd 1 Het koor „Efcre sei Gott in der Hóhe und Fried,, auf Erden" is machtig en grootsch, den Engelenzang waardig. Als door een aureool omgeven, voorgelicht door de aankondiging en de komst van Christus en gevolgd door hel koor „Sein Joch ist sanft, und leicht ist seme Last" klinkt de troostvolle aria der sopraan„Er \veidet seme lieerde". Het tweede deel spreekt van Zijn lijden. Zijn opstanding en de ver breiding van het Evangelie. Het verbeven beeld van den „Man van Smarten" doet ons Gods liefje en nabijheid sterk gevoelen. De alt-solo „Er ward verschmaliet und ver ach tot" wordt op karakter volle wijze door het orkest aange vuld. lLt slotkoor van "het tweede deel, het machtige, de goheele we reld doordringende „Hallelujah" is een opeubaring vau de Heerlijkheid Gods, waarin slechts een Michel An gel o den toondichter zou kunnen evenaren Het is de vrucht van eene zeldzame inspiratie en komt hier eerst op do ware plaats tot zijn volle recht. Het derde deel schildert het Eeuwig Leven en zet in met de sopraan aria „Icii weiss, dass Mein Erlöser lebet De zekerheid van het geloof spreekt het schoonst en heerlijkst in deze aria. Vei'heven en vol heiligeu ernst zon de bas-soli cn koren. Als uit mariner gehouwen klinkt ten slotte liet „Amen", fuga voor koor en or kest. Iifindel heeft mot „der Mu*»ias" aan de Christelijke kunst een geeste lijke erfenis geschonken: geen orato rium heeft in den loop der jaren de ziel der hoorders zóó getroost e;i ver kwikt Bij de eerste opvoering te Dublin waren alle waardighoids- bekleeders van Staat en Kerk tegen woordig de belangstelling van bet publiek was bijzonder groot. Het was een ware triomf voor Handel de kritiek van die dagen prees het werk als „eene muzikale compositie, die in geliike volkomenheid vroeger in Engeland of elders nooit was ge hoord". Moge de door alle tijden heen, voortdurend gestegen bewon dering nu hier te Haarlem, na zes tienjarige rust, in volle glorie her leven I C. D. Rubriek voor Vragen Geabonneerdcn bobben bet voorrecht, vragen op voracliil'.eud gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en roo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats vr.n den inzender vermelden woedt veen aandacht geschonken. VRAAG: Aan wien behoort de Wüs- tolaan te Santpoort. Wie moet voor het onderhoud hiervan zorg dragen? ANTWOORD: Da naam „YVüste- laan"' is onjuist ©n wellicht door zo mergasten m het leven geroepen. Men zegt hier ook wel „StationswegBij het gemeentebestuur slaat deze weg bekend oiuler den naam van „Bloo- mendualschewag'Hij behoort aan de belendende eigenaren en wordt door ocno commissie onderhouden, waar van die heer J. H. A. Kruimel alhier directeur is. De weg staat onder toe zicht der gemeente. VRAAG: 2 November heb ik een maandwoning gehuurd tegen 1 De cember. Een week later kreeg ik dp boodschap van den verhuurder, dat de tegenwoordige huurders niet wil den vertrekken. Hiermede heb ik geen genoegen genomen. Hoe laat en wan neer moet de woning ontruimd zijn? ANTWOORD: 1 December 12 uur. VRAAG: Ik heb mijn knecht den dienst opgezegd, waarop ik hem een dag vrij gegeven heb om een betrek king te zoeken. Bij het huren heb ik bepaald dat hij verzuimdagen zelf betalen moet. Ben ik verplicht hem dien dag uit te betalen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Mijn zoon is ingedeeld bij liet 10e Reg. Inf., 3e BaL, lc Comp. Wanneer moet hij opkomen? ANTWOORD: De datum vau op komst van genoemd onderdeel is nog niet bekend. der snel, dan ik gestegen was; ik verwarde mij telkens tussclien het hakhout en wondde mij gedurig aan de takken, hetgeen mij noodzaakte, bij elke schrede stil te staan. Terwijl ik mij in een bosehje ver school, wierp ik een blik achter mij het dier naderde nog altijdhet kwam op mij af. Gelukkig was het kreupelhout aan merkelijk verminderd en kon ik dus over het gras harder loopen. Maar hoe ik mij ook haastte, het dier liep nog sneller, ik behoefde niet eens meer oin te zien. ik voelde het reeds in mijn rug. Ik haalde geen adem meer, ik stik te ibijna van angst cn van het harde loopen ik waagde toch nog een laat ste poging en viel voor de voeten van mijn meester neder, terwijl de drie honden, die zioh plotseling hadden opgericht, begonnen te blaffen. Ik herhaalde werktuigelijk slechts: Het beesthet beest Onder het blaffen der honden hoor de ik plotseling een luid gelach. Op hetzelfde oogenblik voelde ik de hand van mijn meester op mün schouder maten en dwong hij mij, om mij om te keeren. Het beest zijt gij -zelfzie eens om, als ge durft. Zijn lach, meer nog dan zijn woor den. hadden mij weder tot mcoelf ge bracht ik opende mijn oogert en VRAAG: Mijn dienstbode is 1 No vember in betrekking gekomen en heeft deze 8 November tegen 1 Febru ari opgezegd. Haar loon is f175 per jaar en zij heeft f 8.25 godspenning ontvangen. Heeft zij het recht dien te behouden? ANTWOORD: De godspenning moet teruggegeven worden. VRAAGIk heb een konijnenvefge droogd met fijn aluin. Nu is de huid ha:d Iloe kan ik die soepel maken? ANTWOORD Die is alleen door kloppen en wrijven soepel te krijgen. VRAAG Mij» kaler heeft kale plék- ken op zijn rug en 'n gevlekten neus, maar ia gezond en oet goed, hoewel hij erg inager wordt. Wat kan hier tegen gedaan? ANTWOORDPenseel de kale plekken me elijke deelcn aluin en zout, opgelost in water. 3 maal daags, en geef het beest veel dierlijk voed- seis, als vleesch- cn vischafval en ge kookte molk. VRAAGIToe kan ik dulvcnwiekon bereiden ANTWOORD Zet de wieken 10 da gen lang in gelijke deelen zout en kamfer, opgelost ui water. Verder goed nawasschen en drogen. VRAAGMijn konijn heeft 10 jon gen van 17 dagen. Het konijn eet niets, drinkt alleen een weinig melk Het is van achteren lam cn kan niet loopen. Wanneer het dood gaat, kan ik de jongen dan op een andere ma nier groot brengen? ANTWOORD De onmiddellijke oorzaak is nierziekte. Wrijf het ko nijn 2 maal per dag met een niet al te harden schuier het achterdeel van het lichaam waar de nieren liggen Daarna goed inwrijven met terpen- tijn-spirilue Draag zorg voor oen droog en tochtvrij hok Bij den dood van de oude kunt u probce'cn de jon gen 1 5 maal daags lauwe melk toe te dienen door behulp van speen niet flo- Het blijft echter wel bezwaar lijk. Uit de Omstreken Êehoton. Regeeringsmeel. De prijis van het regeeringsmeel voor de bakkers is met ingang van 1 dezer \erminderd van 10 tot f 9 per 100 K.G. Naar men ons meldt zal er Maan dag 22 Nov. vesgnderd worden over de oprichting van de Rcomech-Katho- lieko Polilieke Propaganda Club. Regeeringsvisch. Voor regeeringsvisch zijn de volgen de maximuqipri.izen vastgesteld voor den verkoop door de kleinhandelaren En wel voorKtoine schelvisch 30 cents. Wijting 27 cents. Kleine gul 30 cents. Kleine poon en pieterman 28 cents, Horsmnkreel 24 cents. Kleine echnl 36 cents, alles per K G. Rij overtreding 7.al de visch dade lijk In beslag worden genomen. Klachten le dezer zake worden bij den Rnrgeineoster rechtstreeks inge wacht Vischhandelaren zullen een exem plnnr van deze bekendmaking goed zichtbaar voor het publiek in hun win kel moeten ophangen terwijl visch- venters op aanvraag er een exemplaar van moeten vertonnen. SioArnendan'. Gevonden en terug te bekomen bij C. Hartman, Gen. Bothastraat 8. te Schoten, een nikkelen rijwielpomp. J Vermeer, Bloomendaalsche weg 283, te Qverveen. een geel lederen riem, gemerkt 8200 Halfwof. Door het beduur der Woningbouw vereniging „De Boei enarbeiderswo ning werd Wuensdag aanbesteed het bouwen van 11 arbeiderswoningen, n.l. vier perctxdeii met twee woningen onder éón dak en één perceel met drie. Uitgenoodigd waren 6 inschrijvers, waai van insciireyen: P. Rozenhart, te Heemstede, voor f 20.535; W. Cornelissen, te Halfweg, voor f 19.742 L'. Smit, te Heemstede, voor fly.GOö; N. van Gcldorp, te Haarlemmerliede, voor 18.812 Ge broeders De Graaff, te Halfweg, voor I 18 811. De gunning is aangehouden. Santpoort EXAMENS KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Deze examine zijn voortgezet uiet de candidaten van het gesticht Meerenberg te Santpoort, met den volgenden uitslag Eerste gedeelte. 39 candidaten, afgewezen 10, ge- volgde de richting van zijn hand. De verschijning, die mij zooveel angst had aangejaagd, was stil blij ven staanzij stond onbeweeglijk op den weg. Toch gevoelde ik nog eenige vrees en schrik, dat moet ik eerlijk beken nen, maar ik wms niet meer alleen op d<> vlakte Vitalis was bij inü de honden stonden naast mij de stilte en de eenzaamheid hadden nu haar invloed op mij'verloren. Ik vatte moed en staarde flink in hut rond. Was het een dier Was het ten mcnsch Hij had een menschelijk lichaam en ook een hoofd ea armen. Hii had echter de harige huid van «en dier en twee lam*" magere poo- tcn waarop het stond. Hoewel het stikdonker was kon ik die bij<zondiuiieden toch onderschei den, want deze groote gedaante tee- kende «ich zwart af gelijk een sil houet tegen den hemel, waar tallooze sterren een zaclit schijnsel verspreid den. Waarschijnlijk zou het laog ge duurd hébben, eer ik me zelf op mijn vraag eenig antwoord had kunnen geven. ïoo mijn meester niet het woord tot de gedaante gericht had Kunt gij mij ook zeggen, of wij nog ver van een dorp verwijderd eijn vroeg hij. slAagd de rosfers A. M van Beef J. J. van Beek, J. Bergs, J. II. Boon J. G. Bouman, C. A. M. Branden burg, M. van den Driessche. H. G. Dijkman, H. A. F. Float, P. J. Hei boer, M. G. Heijne, S. Hornstra, A. Huisingb, P. de Klerk. E. Koopman H. J. L. Laghuwitz, M. J. W. Li- moers. C. Puts, A. te Riele, B. C. J. Schagen. J. F. Sibeijn, A. van Spon gen, C. W. G. de Vries en M J. Wis se, en de breeders J. H. Hermans. J. Kroone. G. H. Man. A. van Velzen en J. M. Wiilemsen. Tweede gedeelte. 17 candidaten, afgewezen 3. Ge slaagd de zusters 11. G. van Ant werpen, M. Bloemink, J. Bron, C. D. Esser, E. W. Heemskerk, J. Joosse, G. Kok, G. Kijlstra, M. Leegwater, W. van O Lat en M. Visser, en de broe ders P. M. Postuma, K. Roskam en G. Strijker. Derde gedeelte. 13 candidaten, afgewezen 1. Ge slaagd de zuste;31. Bakker, J. de Boer, J. Elzer. J. E. Heemskerk. J. J. Koolhaas. C. Korver. C. H. J, van Nieuwenhuize, A. A. M. Stevens, en A. F. E. Vernooijs, en de broeders T. Kranenburg, F. W. J. J. Lansou en R. van de Pol. Deze examens worden elders voort gezet. Speerndam, Donderdagavond werd in de can- tine van het Zuiderfort alhier door de tooneelvereeniging „St. -Caecilia" de vierde uitvoering gegeven. Opge voerd werd „Haar Broer", blijspel in vier bedrijven naar het Fransch door W. P. Sardou. Velson. STUKKEN VAN DEN RAAD. Grond-overneming. Vóór do percee'.en kadastraal be kend gemeente Velsen, Sectie B, Nos. 1681, 1551, 1601 en 1695, gelegen aan den Groole Hout- of Koningsweg, be vindt zich een strook grond ter breedte vun 3 M., welke vcor bet ver krijgen van een goeden toestand, aan dien weg zou moeten worden toegevoegd. De eigenaar P. van 't Veer heeft zich thans bereid verklaard, die strook grond ter oppervlakte van 201 M2. tegen de helft van den kostprijs, zijnde f 335, aan de gemeente af Ie staan, op voorwaarde, dat deze de onkosten, die aan het verplaatsen van ccn hek verbonden zijn, ver goedt. B. en W. zijn van meeniug, dut die uitgaaf opweegt tegen do te ver krijgen verbetering en stellen voor, tot uen aankoop over te gaan. Openbare Werken. B. en W. bieden den Raad tor vaststelling aan een verordening, regelende den techuischen dienst van het Bedriif Openbare Werken in de gemeente Velsen. IJrRu'den UITVOERRECHT OP VER8CHE ZEEYTSCH EN' OP HARING. Men meldt ons uit IJmuiden Ter-bestrijding \ari de viikoeteu der te IJmuiden opgerichte Zee vrschvereeniging werd in overleg niet de Regeering de reederijen en den handel besloten een uitvoerrecht te heffen van naar het buitenland te zenden versche zeevisch en van ha ring. Dit uitvoerrecht is thans, ui onderling overleg bepaald, als volgt te heffen Y ersehe zeevisch 1 tot en met 4 colli's vrij van belasting 5 tot en met 10 colli's ,'0.25 per zen ding 11 tot en met 39 colli's 0.50 per zending 31 tot cn met 100 colli's if 1 per zending, en voor elke 100 colli's of gedeelten daarvan 11 ineer. Voor haring is het uitvoerrecht vast gesteld op 1 tot en met 4 colli's vrij; 5 tot cn met 10 colli's 0.25 11 tot en niet 30 colli's I 0.50 en voor zendingen daar!»ven tot en met een gewicht van 5000 K.G., gelijkstaande niet het gewicht van 35 gereikte ton haring, 1 voor zwaardere zendingen I meer met een maximum van f 2 per waggon. Zandveort. Donderdagmorgen spoelde ter hoog te van de Zeestraat aan het in slaat van ontbinding verkeerend lijk vaa iemand, die. te oordeelen naar zija blauwe trui, een zeeman was. Het lijk is naar het lijkenhui-jo vervoerd. Binnenland MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID De November-afleverinj mui dit tijdschrift bevat o.m. een artikel van den heer D .11. S.igter over „Gema tigde normalisa'.ie", waarin hij, uaar aanleiding vau de goedgeslaagde po ging der Vereniging van Necer.aiid- sche Locaaispoor- on Tramwegen om tot standaardprofielen van rails, laschplaten, onderlcgplaten, lasch- Het was dus ecu inensch, daar men tot hem spreken kon 1 Maar tot antwoord hoorde ik niets dan een scherpen Inch, gelijk aan het geschreeuw van een vogel. Het was dus een dier Mijn meester ging echter voort met vragen, hetgeen ik als zeer onver standig van hem beschouwde, want ieder weet, dat al mogen dieren som tijds hetgeen men zegt begriipen, zij toch nooit kunnen antwoorden. Hoe groot was dus mijne verba zing toen bet dier zeldc, dat er geen enkel huls in onze omgeving was, maar slechts ccn schaapskooi, waar heen hij ons wilde geleiden. Hij sprak, maar hoe kwant 't dan, dat hij pocten bad Indien Ik gedurfd had. zou ik hem zijn genaderd, om tc zien hoe zijn pooten gemunkt waren, en hoewel bij in het geheel niet boosaardig scheen, had ik toch daartoe den moed niet, en mijn zak opnemende, volgde ik mijn meester zonder iets te zeggen. Hebt gij nu gezien, wat u zoo veel schrik heeft aangejaagd vroeg hij me onderweg. Ja. maar ik w eet niet .vat het isj zlin er dan re-uzen in dit land Ja, wanneer zij op stelten loo ped (YVordt vervolgdV.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 9