De Europeesche Oorlog. Alleen op de Wereld TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 22 NOVEMBER 1915 £8n Kasslsoh succes aas de Styr. Is Servië hebben de Dnitsehirs Novl Bazar bezet. Griekeciand en de Entente. Lord Kitchener bezocht Athene. Be Dnltschers in België. Officieel nieuws. 'Aan de stafberichten ontteenen wij: WESTELIJK OORLOGSVELD,- Y'aii den DUITSCHEN staf: Van Zaterdag: Monitors der geallieerden, din Westende beschoten, trokken zich, gedwongen door het vuur der Duit- sche batterijen, terug. Aan het front op sommige punten levendige gevechten met kanonnen, mijnen en handgranaten. Van Zondag: Hier en daar aan beide.zijden mijn- ontploffingen. Op andere plaatsen le vendige vuurgevechten. Duitsche vliegtuigen wierpen een groot aantal bommen op de stations gebouwen van Poperirighe en Veur- ne. Er kon waargenomen worden, dat sommige dier bommen hun doel had den getroffen. De Engelsche opperbevelhebber zegt in zijn rapport van 15 October over den Duitschen aanval ten zuidwesten van Loos op 8 October, dat er volgens betrouwbare schatting 8 k 9000 ge sneuvelde Duitschers voor de Eii- gelsch-Fransche stelling hadden gele gen. Deze bewering is verzonnen. Het geheolc verlies der Duitschers aan gesneuvelden, vermisten en aan hun wonden overledenen bedroeg 763 man. Van den FRANSCHEN staf: Van Zaterdag: Vrijdagnacht zijn gevechten met ar tillerievuur en handgranaten gele verd. in Artois om het Doolhof, in Argonne bij Courte Ghauseée en Vau-: quois, in Lotharingen bij Reillon. Van Zondag: Het geconcentreerd artillerievuur der Frar.schen werd krachtig voort gezet op verschillendo punten wer den de Duitsche verdedigingswerken vernield. OOSTELIJS OORLOGSVELD. Van den DUITSCHIE'N staf: Van ZaUrdag; Geen gebeurtenissen van belang. Van Zondag: De toestand is over 't algemeen de lelfde gebleven. Van den OOSTENRIJiKSOHEN staf Van Zaterdag: Het leger van aartshertog Jozef Fer dinand heeft ten N-W- van Olyka een aanval der Rusen afgeslagen. Van Zondag: In Wolhynië en aan de Styr hier en daar geschutvuur, waarbij de Russen gebruik maken van bommen. Van den RUSSISCIIEN etaf Van Zaterdag: Aan het front in de streek van Riga is het hevige kanonvuur op vereohil- lende plaatsen hervat. Ten westen van Dunaburg werden ie Duitschers genoodzaakt zich terug te trekken naar de spoorlijn naar Ponievege. Op den linkeroever van de Styr kon den de Oostenrijkers zich niet hand haven op het door hen genomen ge bied en hebben de Russen de stad Tsjartorysk en het dorp Kozlinitsji aan den linkeroever van de Styr bo ven Tsjartorysk weder bezet. ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Van den OOSTENRIJ'KSCHEN staf Van Zaterdag: Do gevechten in het gebied van Gürz duren voort. Het bruggehoofd van Gürz is opnieuw op tal van pun ten tevergeefs aangevallen en de stad Gürz is een uur lang hevig, vervol gens matig beschoten. Op het noordelijk deel der hoogvlak te \au Doberdo hebben de Italianen hun aanvallen met sterke strijdkrach ten herhaald, zoowel tegen stellingen op tie noordelijke helling van den Monte San Michele als tegen den sec tor van San Martino. Het is herhaal delijk tot gevechten van man tegen man gekomen de Italianen zijn over al teruggeslagen. Do bezette linies zijn geheel in handen der Oostenrij kere gebleven. Datzelfde geldt van do Oostenrijk- sche stellingen bij Zagora, waar do Italianen door de voorste versperring heendrongen, doch in een verwoed «handgemeen weer zijn verdreven. Oostenrijksche vliegers hebben bom men geworpen op Verona, Visenza, Tricesimo, Udine en Gercïgnano. Van Zondag: Met nieuwe versterkingen doen de Italianen opnieuw een aanval op het gebeele bruggehoofd van Gürz. Voor den Monte Sabotino liepen een aantal aanvallen dood in Oosten- rijksch vuur. In den sector van Oslavija gelukte het den Italianen in do verdedigings linie der Oostenrijkers binnen te drin gen. Door een tegenaanval echter kwam deze stelling, met uitzondering van één bergtop, om welken nog ge streden wordt, ln het bezit der Oosten rijkers. Twee aanvallen van de Italianen op Pevma (vlak ten noorden van Gürz) werden met zware verliezen voor de aanvallers afgeslagen. Vooral op Podgora werden ditmaal zeer hevige aanvallen gericht. Ook hier echter werden de Italianen bloe dig afgeslagen. Van den ITALIAANSGHEN staf Van Zaterdag: De slag aan het Isonzo-front werd' met kracht voortgezet. De Italianen bestormden met succes de verdedi gingswerken in de Fondo-vallei en deden een aanval op de hoogten ten noordoosten van Ostavia bij Görz. Zij kregen voet op den top van den Mon te San Michele. Op het Karet-plateau werden hevige tegenaanvallen met zware verliezen afgeslagen. Een poging der Oostenrijkers om den top van den Col di Lana te hor- overen mislukte. De Oostenrijkers moesten in wanorde vluchten met ach terlating van hun wapenen. Do gevechten In Servië. STAFBERICHTEN. Van den Duitschen staf: Nona Varosj, Sjenitza en Rasjka zijn bezet In het Har-dal ia Dreu en ten oosten van het Kopaonik-gebergto is Prepolatz bereikt. 2800 Serviërs zijn gevangen genomen en vier ka nonnen veroverd. Van Zondag: De Duitsche 1 roepen van het biger van genr raai Kövees hebben Novl Ba zar bezet. Het leger van generaal Gallwitz en de rechtervleugel van het leger van generaal Bodjadjef strijden om den uitgang in het Lab-dal ten noorden van Pristina. Het aantal van de op 19 Nov. ge vangen genomen Serviërs is gestegen tot 3800 man. Zaterdag werden meer dan J-W)0 man krijgsgevangen gemaakt. Van den OOSTENRIJKSCHEN staf Van Zaterdag: Het leger van generaal von Küvess heeft Nowa \Varo6j bezet en de linie Sjenitsa—Doega Poljana—Rasjka overschreden. Ten Z.O. van Rjaska heeft een O.-H. brigade 2U00 Serviërs gevangen geno men. Duitsche troepen van het leger van generaal Von Gallwitz vechten ten zuiden van den zadel van Pferolate (Prepolats?). Het Bulgaarsche leger van generaal Bojadzjef bevindt zich in het gebied van den Goijak Pioniua (ten N.O. van Prisjtina). De Serviërs zijn sedert Vrijdag door de wapenen der drie verbonden le gers van het laatste stuk Oud-Servisch grondgebied verdreven. Van Zondag: Een OostenrijksclHHongaarsch del tacliement forceerde, tegenover ten noorden von Cajnioe genestelde Mon- tanegrijncn, den overgang over de Boven-Drina. Ten oosien van Novi Bazar sloeg een Oostenrijksch. ITongaarsehe co lonne de Serviërs terug. In deze streek zijn 20U0 man krijgs gevangen gemaakt. IXE „JOURNAL"-CORRESPONDENT AAN 'T WOORD. De correspondent van het „Jour nal" zond li November een telegram aan zijn blad over den ongunstigen toestand voor de Balkan-expeditie der geallieerden. Na nog enkele da gen „oogen en ooren goed den kost gegeven te hebben", seint hij nader „Ik kan niet alles zeggen wat ik gezien en gehoord hebdat zouden de Grieksche en Fronsche censoren niet toelaten, maar begrijpt dit voor al goed het staat met onze Balkan expeditie uiterst critiek. Wij beschik ken, niettegenstaande alle waar schuwingen, niet over de strijdkrach ten, welke noodig zijn. De strijdmacht, die hier is, is veel en veel zwakker dan die, welke een maand geleden de militaire en diplo matieke toestand .noodig maakte en deze toestand wordt voortdurend slechter en ernstiger. Wij moeten de waarheid thans onder de oogen tien. Over een enkel plaatselijk succes moeien wij ons geen illusies maken. In Frankrijk moet men weten waar wij aan i«oe zijn. En dan moet men zich vóór alles hiervan terdege doordringen onze vijanden zijn besloten, ten koste van alles, ons offensief in het oosten in de kiem te smoren en daartoo zullen zij niets ontzien, wat hun van dienst kan zijn. Wij moeten onze zaken zélf op knappen wij staun alleen en zijn overgelaten aan eigen krachten. En wil staan op het punt onder onze taak te bezwijken. Met Servië loopt het ten einde. Met snelle dagmarschen naderen Oostenrijkers en Duitschers de Grieksche grens. Turksche afdeelin- gpn trekken eveneens tegen ons op. Wil moeten ons geheel alléén en met eigen krachten vcidedïgen tegen den aanval van Duitsc-hers, Oostenrijke! s en Turken, die ons van drie zijden insluiten. Weet bovendien, dat de Duitsche duikbooten-flcttilje in de MiddeLland- sche Zee vervijfvoudigd is ik geel dat cijfer niet op vage aanwijzingen. En niettegenstaande dat alles blij ven onze versterkingen uit. De diplomatie is op energieke wij ze aan het werk ik weet het: maar wat helpen energieke woorden, in dien zij geen ruggesteun vinden, in energieke daden? En ik herhaal ang stig Wanneer komen onze verster kingen Het leven van Engelsciie e-n Fransche soldaten is-hier in gevaar. Laten Londen en Parijs dat toch goed beseffen. Het is hier geen quaestie van weken of dagen, maar van uren. Zal men ons klem uitgezonden leger laten vangen? Wil men het in staat stellen te overwinnen, of moet het nutteloos bezwijken Indien men zich haast, is de catrastrophe nog af te wenden maar spoedig zal het tc laat zijn. Geduchts versterkingen èn dade lijk of we moeten ons weer in schepen, nu het nog tijd is." PERSBERICHTEN. Het ,J3erliner Tageblatt" ontleent aan een bericht uit Saioniki aan ,.A Villag". dat volgens aldaar uit liorfoe ontvangen berichten de Albaneescho troepen, die den terugtrekken den Serviërs den weg naar Albanië af snijden, reeds tot 20.000 man zijn aan gegroeid. De Al ba neuzen zijn goed uit gerust en beschikken over uitmunten de artillerie. Deze Albaneesclie troe pen zijn reeds op weg naar Servië. Reuter seint uit Zurich, In telegrammen uit Weenen en Boedapest aun de bladen wordt de hardnekkige tegenstand beschre ven, waarmede de Serviërs den op- marsch der Duitschers en Oostenrij kers trachtten te verhinderen. De Oostenrijkers en Duitschers trekken met groote moeite door de diepe sneeuw en een koude stormwind waait om de bergen ten oosten en ten noorden van de Sandjak. Geen enkele I Servische stelling wordt genomen dan na een zeer heet gevecht, eenige der hevigste gevechten had plaats op hoogten van meer dan 5000 voet. De Oostenrijkers moeten kampee ren in de diepe sneeuw; zij lijden diaar hevig van de koude en zij heb ben de grootste moeite om hunne verblndingien te onderhouden, ten einde voorzien te kunnen worden van het noodige. Griekenland en de entente. Reuter seint uit Londen Er is reden om aan te nemen, dat de entente-mogondheden besloten zijn een krachtiger politiek tegenover Grie kenland te voeren dan totdusver. Naar verluidt, kan Griekenland" s toestem ming om, indien zich het geval mocht voordoen, de terugtrekking van En- gelsche, Fransche en Servische troe pen op Griek sch grondgebied te ver oorloven, de bondgenooten niet vol doen zonder dat er voldoende waar borgen worden gegeven. De entente- mogendheden dringen daarom op een duidelijker bepaling van Grieken land's houding aan. Zij eischen, naar men verneemt, hetzij onmiddellijk in grijpen, hetzij onmiddellijke demobili satie van de Grieksche strijdkrachten. land mt te oefonen in zake zijn hou ding, in verband met de mogelijkheid, dat de troepen der geallieerden zic'h zouden kunnen terugtrekken op Grieksch grondgebied. Do verklaring in quaestie schijnt verontwaardiging te hebben gewekt in officieele kringen. Daar wordt be weerd, dat de regeering een oplossing tracht te vinden, die bevredigend li •voor de mogendheden en overeen te brengen met de waardigheid der re geering. Omtrent de besprekingen van Kit chener met den koning en den eersten rnini6te'r wordt de grootste geheim zinnigheid in acht genomen. Er is blijkbaar echter geen belangrijke ver andering in den "toestand ingetreden. De regeering blijft zich bereid ver klaren in den ruimsten zin te voldoen aan de eischen der Entente, in zoo verre haar verhouding tot andere oor logvoerenden niet ernstig daaronder lijdt. Een blad deelt mede, dat een minis ter zou hebben verklaard, dat de re geering, teneinde alle redenen voor dwangmaatregelen weg te nemen, bereid zou zijn alle mogelijke facili teiten te verleenen teneinde de nete lige quaestie, die thans hangende is, te regelen. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Athene, dat de Grieksche regee ring haar houding ten opzichte van de Servische troepen, wanneer deze over de grens mochten wijkeu, heeft vastgesteld. De minister van Buiten- landsche Zaken moet Donderdag aan de chefs van de buitenlandsche mis sies hebben verklaard dat de Servi--1 sche troepen onmiddellijk ontwapend! en naar een concentratie-kamp zullen, j gebracht worden, omdat Griekenland j vermijden wil, dat de oorlog op zijn j grondgebied wordt overgebracht. Het Hongaarsche blad .yPesti Hir- lap" verneemt uit Saioniki dat het I Grieksche leger 'n versterking onder- j gaat. Er zijn ook manschappen opgo- roepen, die lot dusver geen militairen dienst hebben verricht. Het effectief wordt, na uitvoering van de verschil lende maatregelen tot legerverster- king op een lialf millioen geschat. De correspondent van de „Petal Journal" te Alliene seint, „In Griek sche regeeriiiKskrmgeu be.oont men zich gerust over den ro-suuia. Er wordt a-gemeen erkend, d'at van weerszijden orasGje pogingen wor-j den gedaan om de hangenue quaes- ties tot een beiderzijds bevredigende oplossing te brengen. Griekenland wenseht met liet volste recht niet af te wijken van de politiek van welwil lende neutraliteit, tevens koestert het den niet minderrechunatigeo. wensch aan de Enientemogeadheden de vrij heid van beweging voor hare troepen te verzekeren en hun veiligheid te waarborgen. In regeeringskringen betoont men niet de minste ongerustheid; men verzekert daar, dat er geen geschil- Ien heersclion, voor welke g en op-j 1 vl 7Ün ff» vmrlfvn" Op Zee. 1 lossing zal zijn te vinden". Aan de Londensche bladen wordt j uit Athene bericht: Volgens de bladen j heeft de Engelsche legatie medege- deeld, dat de mogendheden der En- i tente besloten hebben tot een econo mische en comni ircieele blokkade1 van Griekenland. Reuter seint uit Alexandria Egyptische assuradeurs weigeren Grieksche stoomschepen te verzeke- ren de bankiers weigeren do Griek- sche cognossementende Egyptische j postkantoren weigeren postwissels opj Griekenland. LORD KITCHENER IN GRIEKEN- I LAND Havas seinde Vrijdag uit Saionikij' Kitchener is hier van Gallipoli aan-1 gekomen. Zondag seinde Reuter uit Athene Lord Kitchener is hier aangekomen en heeft niet den Engelschen gezant een bezoek gebracht bij den Koning. De audiëntie duurde meer dan een uur. Kitchener bezocht ook minister-pre sident Skoeloedis. Dit onderhoud duurde 2 1/2 uur. De Britsche gezant woonde het on derhoud bij. Daarna had een langdu rige minister!aad plaats. Lord Kitchener die door de menigte in de straten werd toegejuicht, vertrok des avonds uit Athene naar een onbe kende bestemming. Nader meldt Reuter nog: De komst van Kitchener en zijn be zoek aan den koning hebben de on rust eenigezins verminderd, die ge wekt was door de aankondiging van Engelsche zijde, dat de geallieerden van plan waren pressie op Grieken HET FRANSCHE TRANSPORT SCHIP „CALVADOS" GE TORPEDEERD. Reuter seint uit Londen De Londensche „Star" bevat den volgenden brief uit Algiers, door Raoon, een officier ep het stoom schip „The Lady of Plymouth", aan haar gericht „Wij ontdekten eerst een leege sloep van de „Sahra" uit La Rochel- le, maar ze bleek eerst bezet te zijn geweest. Vervolgens zagen we een verlaten houtvlot en een kleine boot, ■waarvan wij i officieren en 12 solda ten oppikten, alsmede een gedeelte van de bemanning, béhooreml tot het transportschip „Calvados", uit St. Naaaire, dat getorpedeerd was door een onbekende duikboot. Niet veel verder ontdekten wij de over blijfselen van een ander vlot, waarop zich ook eenige manschappen bevon den. De bemanning deed al het mo gelijke om de ongelukkigen, die na 15 maanden verblijf in de loopgra ven. naar Frankrijk terugkeerden, te redden. Er werd uitstekend gezorgd voor dc 53 mannen, die van de 800 de eenige geredden waren. Den volgen den ochtend werden er twee schoten gelost op de „Lady of Plymouth", die daarop alle lichten doofde. DE „ANCONA". Reuter seint uit Washington Naar Italië den Amerikaanschen gezant te Rome heeft medegedeeld, er geen bewijs, dat de duikboot, die de „Ancona" in den grond heeft ge boord, geen Oostenrijksche is ge weest. Do „Daily Tolvernoemt uit Milaan: De kapitein van do Ancona is fe Napels door een officieele com missie verhoord. Hij verklaarde, dat de duikboot op eenige K.M. afstand was, toen het eerste schot werd af gegeven; het vaartuig naderde ijlings en vernielde de draadloozo installa tie. Onder de passagiers brak een paniek uit; zij haastten allen zich om in de eerste sloep te komen; het vaar tuig kantelde en allen verdronken. De tweede boot was juist te water gelaten toen een projectiel het vaar tuig raakte waarna de boot zonk. De derde boot bleef bij het strijken steken, eenige inzittenden vielen te water. De Ancona had dadelijk gestopt, maar de duikboot bleef vuren lot op 200 yards, het schip van de voor- tot de achtersteven bestrijkend, waarbij de projectielen door de kajuit vlogen. Alle opvarenden, dertig personen uit gezonderd', waren in de booten ge gaan of in zee gesprongen. De kapi tein gaf last de laatste sloep te strij ken, waarna de duikboot een projec tiel en daarna een torpedo afschoot. Toen het schip zonk, heesch de duik boot, waarvan de nationaliteit tot dusverre onbekend was gebleven, een nieuwe Oostenrijksche vlag. Uit Engeland. CHURCHILL NAAR HET FRONT VERTROKKEN. Churchill heeft Londen verlaten, om zioh bij zijn regiment in Frank rijk te voegen, waar hij den rang van majoor zal bekleeden. Uit Belglö EEN DUITSCHE VERDEDIGING VAN HET OPTREDEN IN BELGIë. 't Wolff-bureau seint uit Berlijn De „Nordd. Allg. Ztg." schrijft een artikel over de „oorlogsverraders in Belgiewaarin het blad zegtOm dat België, dank zij het snelle succes van de Duitsche wapens onder een afzonderlijk Duitsch bestuur is ge steld en te Leuven geen onlusten van grooteren omvang meer voor kwamen, schijnt men buiten Duitsch- land van oordeel te zijn, dat nu in Belgie vrede heersclit en het vredes- recht dus behoort te gelden. België is thans in de eerste plaats de door gangsweg voor de militaire aanvul ling en voorziening van onze legers aan het westelijk front. Daarom vestigden de tegenstanders van Duitschland hun aandacht voornamelijk op de spoorweg-spion- nage. Zeer gevaarlijk nu was het, dat de spionnage en de dynamietaansla- gen juist veelvuldiger werden in de dagen voor het groote Fransche Sep- tember-offensief. Zoo werd te Maas tricht door de Nederlandsclie politie in het begin van September een schip aangehouden met elf honderd voor Luik bestemde bommen. Te zelfder- tijd arresteerde de Nederlandsclv politie aan de Limburg sche grens talrijke Belgische soldaten, die ont plofbare stolfen hij zich hadden. Op verschillende andere plaatsen deden Duitsche autoriteiten gelijksoortige arrestatien en eindelijk leidde het verhoor van de gearresteerden tot de ontmaskering en arrestatie van den hooggeplaatsten Belgischen politie ambtenaar Poel9 te Brussel, in wiens woning een geheel magazijn van ont plofbare stoffen werd gevonden. Is dat vrede of oorlog vraagt het blad. dat verder meedeelt, dat tij dens de Duitsche bezetting voortdu rend geheime verbonden de troepen transporten bespionneorden. Bij al deze verbonden waren het vrouwen, die de belangrijkste rollen speelden, hetzij omdat ze minder werden ge wantrouwd, hetzij omdat ze door haar sekse minder zware straffen meenden te moeten vreozen. Tot dus ver zijn vier-en-veertïg vrouwen ver oordeeld. Zou het geen waanzin zijn geweest, deze vrouwen, die zelf zich in ;te riien der strijdenden plaatsten, ■om hier toch waarlijk niet te pas ko mende gevoels-overwegingen van de strengste straffen uit te sluiten M ie is voor de veroordeeling van zulke vrouwen verantwoordelijk Wij, die uit zelfbehoud tot terugslaan wer den gedwongen, of de anderen, die deze vrouwen voor oorlogsdoeleinden misbruikten. Maar, zeggen onze vijanden, vrouwen behooren voor de burgerlijke gerechten, haar terecht stelling is barbaarse h. Indien oorlog echter worden oor logsmisdaden voor de krijgsraden go- vonnist. Maar een krijgsraad wae zelfs niet noodig, wij hadden van het oorlogsgebied in België eenvoudig 't standrecht kunnen afkondigen. Maar we zagen van dit recht af en lieten over de misdaden tegen het Duitsche leger in processen oordeelen, die vol- kornen de vormen en naar de vele vrijspraken bewijzen ook de objecti viteit der vredesrechtbanken hadden, waarbij echter niet de werken des vrc- des. maar de strengere met de militai re behoeften overeenstemmende wet van den oorlog toepassing vonden. De ze wet noemen onze vijanden onmen- schelijk omdat zij niet alleen spiftnna- ge, maar ook het toevoeren van man schappen aan den vijand met den dood bedreigt. Wat is gevaarlijker de overbrenging van berichten aan den vijand of de voortdurende ver sterking van zijn troepen? Miss Ca- vell bekende dat zij 2.50 man dus een compagnie op oorlogssterkte over de grens bracht. Heel andere cij fers over de door de Belgische orga nisaties over de grens gesmokkelde weerkrachtige mannen noemen van tijd tot tijd de Belgische vluchtelin- genbluden. Zoo bijv. de „Belgique", die zich beroept op de uitingen van een Belgisch majoor, die reeds in September verklaarde Wat minder bekend zal zijn, is, dat ongeveer 201KXI weerkrachtige mannen uit het bezette gebied van België, die mei levensgevaar over de Nederlandsche grens kwamen, zich bij het leger aan sloten. Maar zoo luidt het laatste, telkens tier haalde verwijt, de straffen zijn misdadig, omdat ze te hard zijn. daar de geïncrimineerde daden uit de edel ste beweegredenen voortkwamen. Zoo lang het ging hebben we getracht met vrijheidsstraffen te kunnen volstaan. Het aantal gefusilleerden is nog al tijd gering tegenover het aantal der verraders. Het ligt aan de Belgen, niet aan ons, om het aantal der slacht offers niet te vergrooten. FEUILLETON HECTOR MALOT. 22; Deze woorden wekten zeer den laclilust van het publick op. Vitalis, aangemoedigd door deze toejuichingen, vervolgde Ei.' hoe zou onze bekoorlijke Dolce, onze ziekenoppasseres, aan hare welsprekendheid kunnen vol doen. en op hare bevallige wijze den zieke kunnen overreden, zijn inge wanden te laten schoonmaken, in dien zij aan de punt van haar neus het toestel droeg, dat de vertegen woordiger der overheid haar wil ge ven 11c vraag het geëerde puhliek om dit te beslissen Het geëerde publick, welks hulp aldus werd ingeroepen, gaf niet ter stond antwoord, maar het lachen was reeds voldoende men gaf Vita lis gelijk en bespotte den agent, en vooral schepte man behagen in de dwaze gezichten, die Joli-Coeur trok, achter den rug van den vertegen woordiger der overheid. Geërgerd door da woorden van Vi talis, verontwaardigd over het lachen van het publiek, keerde de agent, die met tot de geduldigste menschen scheen te behooren, zich plotseling om. Maar hij ontdekte toen den aap, die met zijn hand in de zijde als een kampvechter stond eenige seconden lang bleven de man en het dier te genover elkander staan en zagen zij elkaar strak aan, Ln afwachting wie vun beiden het eerst den blik zou ne- derslaan. Het uitbundig gelach maakte een einde aan dit tooneeL Als uw honden niet gemuilband •zijn, riep de agent, terwijl hij ons met de vuist dreigde. dan maak ik proces-verbaal op meer zeg ik niet. Tot morgen, signor, tot mor gen. zeide Vitalis En terwijl de agent zich met groo te schreden verwijderde, bleef Vitalis als in tweeën gevouwen, zoo eerbie dig mogelijk staan daarop werd de voorstelling vervolgd. Ik dacht, dat mijn meester de muil banden voor zijn honden zou gaan koopen maar hij deed bet dien avond niet en sprak zelfs in het ge heel niet over zijn twist met don agent. Ik verstoutte mij toen om dat on derwerp ter sprake te brengen. Als u wilt. dat Capi morgen ge durende de voorstelling zijn muil band niet stuk zal maken, zei ik tot Vitalis, dun moogt ge hem van t' voren wel eens passen. Hij zal er dan misschien aan gewend zijn. Meent ge dan, dat ik ze zoo'n ijzeren masker zal opzetten Mij dunkt, dat die agent veel lust heeft om u in moeilijkheden te brengen. Gij zijt maar een boerenknaap, en evenals alle boeren zijt ge bang voor de politie en de gendarmes Maar stel u gerustik zal morgen wel zorg dragen, dat hij geen proces verbaal kan opmaken, en tevens er voor waken, dat mijn leerlingen zicih niet al te ongelukkig gevoelen. Van den and-ren kant zal ik ook trachten het publiek eenig genoegen te ver schaffen. Die agent moet ons een goede ontvangst bezorgen en een dwaze rol spelen in het stuk, dat ik gereed maak dat zal nog eenige af wisseling in ons repertoire brengen en ons zeiven eenig voordeel kunnen geven. Daarom gaat «F morgen al leen naar het terrein met Joli-Coeur gij moet de koorden spannen en een stukje op de harp spelen wanneer gil u omringd ziet van een groot pu bliek en de agent is er, dan zal ik met mijn honden komen. Dan eerst neemt de voorstelling een aanvang. Ik vond het niets prettig, om alleen deze toebereidselen voor de voorstel ling te gaan maken maar ik begon mijn meester reeds een weinig te lee- ren kennen en wist in welke geval len ik hem weerstand kon bieden. Het was meer dan waarschijnlijk, dal, in de gegeven omstandigheden, er voor mij weinig kans bestond om hem zijn plan te aoen opgevenik besloot dus hem te gehoorzamen. Den anderen dag begaf ik mij naar het plein en spande het touw. Nau welijks had ik eenige akkoorden aangeslagen of van alle kanten snel de men toe. In den loatsten tijd, vooral gedu rende ons verblijf te Pau, had mijn meester mij dikwijls op de harp la ten spelen en ik kende thans eenige stukjes van buiten. Vooral had ik een Napoiitaansdh lied, dat ik met zang begeleidde en dat mij den algemee- nen bijval van het publiek deed ver werven. Ik was in zeker opzicht reeds een kunstenaar iu mijn hart, want ik geloofde, dat als onze troep veel suc ces had, dit ook aan mijn talent moest worden toegeschreventoch was ik dien morgen verstandig ge noeg. om de tol rijke opkomst van het ipubliek niet met mijn lied in ver band te brengen. Zij, die den vorigen avond bij den twist tusschen den agent en mijn meester tegenwoordig waren ge weest. kwamen thans terug en brul den zelfs hun vrienden medege bracht. Dc agenten van politie wa ren bij de inwoners van Toulouse, riet gezien, en men was nieuwsgierig hoe dc oude Italiaan zich van deze zaak zou afmaken en met zijn vijand zou omspringen. Hoewel Vitalis niets anders gezegd had, dan „tot mor gen, signor", had toch iedereen be grepen. dat die woorden de aankon diging waren van een groote voor stelling, waarbij men in de gelegen heid zou worden gesteld ten koste van andereu te lachen. Vandaar de talrijke opkomst van het publiek. Toen zij mij dus alleen met Joli- Coeur zagen, stoorde men mij bij herhaling in inijn spel, om mij te vragen waar de „Italiaan" bleef. Hij komt zoo straks. En ik vervolgde nnjn canzonetta. Niet mijn meester, inaar de agent van politie kwam. Joli-Coeur zag hem het eerst en zette terstond de hand weer in de zijde, en. terwijl hij het hoofd in den nek wierp, liep hij staiïig ons terrein op en neer. Het publiek barstte los in een scha terlach en juichte hem van aJle kan ten toe. De agent raakte eenigszins van ziin stuk en wierp mij een woeden den blik toe. Dit wekte nog meer den lachlust van het publiek op Ik zelf gevoelde lust om hem te bespotten, maar toch was ik niets op mijn gemak. Wat zou hiervan het gevolg wezen Als Vitalis er nu maar was. dan zou hij den agent ten minste te woord kunnen staan. Maar ik was geheel alleen en ik moet ccrlnk bekennen, dat ik niet weten zou. wat ik den agent antwoordeu moest, wanneer hij mij aansprak. Het voorkomen van den agent stelde mij volstrekt niet gerusth:j zag er kwaad uit en het scheen dat hij zeer driftig was. Hij liep langs het touw heen en weer en zoo vaak hij dicht bij nu] kwam, zag hij mij aan met een .paai oogen, die niet veel goeds voorspel, den. Joli-Coeur, die volstrekt het ernsti. ge van dezeu toestand niet inzag, schepte behagen in de houding vun den agent en bootste hem getrouw iu alles na. Ik wilde de wanhoop van deq agent niet tot het uiterste drijven eri riep Joli-Coeur bij mij. maar di*zj wilde niet gehoorzamen en ontsnap» te inii telkens, wanneer ik op ln punt was hem machtig te worden. Ik weet niet hoe het kwam, maar de agent, wiens drift hern scheen U verblinden, dacht juist, dat ik dcij nap aanhitste en stnote over het touw heen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5