NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang No. 9958 Verschijnt dagelijks^ behalve op Zon- en Feestdagen. DIN" DAG 23 NOVEMBER 1915 ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: her drie maanden: Van 15 regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"1.50 (P? Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2. féy éjr' elke regel meer 10 Cts. ei contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37l/4 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53, »de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 500 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. «S*»" Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) gcebonneerden wordt gewaarborgd door „The Oeean" Rokin 151, Amsterdam. DIT I. M,VIER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 24 NOVEMBER. Soc. Verceniging: Concert Haart. Muziekkorps. Brougebouw: Bak- en braadproe- .ven. Geb. de Nijverheid: Harmonia. Spreker de ITeer G. A. W. van Straa- ten. Cinema-Palace: Voorstelling. Biosc 'Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Mr. J. P. van Outeren* Te Arnhem, waar hij officier van justitie was, is overleden Mr. Joh. P. van Outeren. Vroeger, toen Mr. Reihaan Macaré chef van het parket was is Mr. van Outeren jarenlang subst tuut bij de Haarlernsche Recht bank geweest en wij kunnen ons hem nog goed voor den geest halen, zooals hij op Donderdagmorgen de trap in 't Paleis van Justitie afkwam, breed geschouderd met zware, gemeten pas sen, de portefeuille met stukken on der den arm, vriendelijk terug groe tend ieder, die hem goeden morgen *ei. Want van Outeren was een welwil lend man, om het goede oud-Holland- sche woord te gebruiken: een hupsch man. Hei voortdurend in uanraking komen mei ondeugd en boosheid had hem zijn optimisme volstrekt niet ont nomen en, hoewel hij aan de majesteit der wet niet tornen liet, zaakjes van gering belang behandelde hij als zoo danig. Op burenruzietjes keek hij glimlachend neer „och," placht hij te zeggen, „als booze buurvrouwen mekaar uitschelden voor serpent' (ei genlijk gebruikte hij een krasser woord), „dan iö het eigenlijk hetzelf de als wanneer wij lot elkaar zeggen: jou schalk!" En om aan de driftkop pen dat loopen naar de justitie af te leeren, dagvaardde hij. onder het mot. to „waar twee kijven, hebben twee schuld", zoowel de aanklaagster als de aangeklaagde. Een opgewekt, goedhartig en goed- lachsch man was hij. en toen hij be noemd werd tot officier te Zwolle zag zijn omgeving hem met leedwezen gaan. Later werd hij benoemd te Arnhem, t Kan nog geen drie weken gele den zijn. dat wij hem. met den beken den. zwaren afgemeten pas door den Hout zagen gaan nu is hij niet meer Gelijk het gras is ons kortstondig leven. bezorgt en dat het comité getrouw is aan zijn devies blijkt hieruit dat het door medewerking van eenige firma's wederom geslaagd is dun militairen een ander soort van ont- j spanning te verschaffen. Alen is namelijk begonnen met op du forten een reeks bioscope voorstel lingen te geven, waarvan de eerste Maandagavond plaats had op fort Penningsveer. Alen kon hiertoe overgaan, daar de heer T. A. Nóggerath le Amsterdam, eigenaar van kostbare fiims, aan het Comité een serie films geheel koste loos in bruikleen afstond ten dienste dor feestavonden, terwijl de directie der Royal Bioscope te Haarlem zich belangloos voor het projecteeren. met machine, cabine en®, beschikbaar stelde. Nu konden de voorstellingen begin nen, dit geschiedde Maandagavond op 't fort Penningsveer, waar- door de Royal Bioscope liet programma, be staande uit; le. Amerika&nsche kust verdediging, 2e. De laatsie dagen van Pompei en 3e. O, die nare hoedl op 't projoctieaoek werd gebracht. De heer W. Dyserinck, voorzitter van het Comité van O. en O. afd. „Voor de Forten" betrad voor de voorstelling hei podium en zeide in zijn korte doch kernachtige toespraak dat men nu eens iets anders zoude zien dan voordrachten en muziek en dat het Comité dit geven kon door da.t anderen zoo welwillend waren, daartoe mede te-werken, hij bood als naar gewoon!© den mamion sigaren aan die dankbaar worden aanvaard. De voorstelling van alle films was prachtig, een mooi scherp beeld, goe de belichting, piano-begeleiding, ex plicatie, ailes was in orde, zoodat het waarlijk een succes was. Een verrassing voor de militairen was, dat de heer Van Ek, de bekende humorist gekomen was en nog eenige nummers ten beste gal, die met dave rend applaus door de bezetting wer den ontvangen. Aan het einde van den avond sprak de gastheer, kapitein Van Altena een woord van dank aan allen, die voor dezen avond het hunne hadden bijge dragen. (Zie vervolg Stadsnieuws op j.ag. 2). Stadsnieuws POGING TOT INBRAAK. De heer V Kleverparkvveg. heeft aangifte gedaan, dat gepoogd is te zijnen huiae in te breken, toen hij en zijn gezin tusschen 9 en 11 uur van huis waren. Het raampje in de deur j is verwijderd, maar doordat de deur op het nachtslot was kon het nachte lijk bezoek toch niet binnenkomen. POST EN TELEGRAAF. Verplaatst is de 2e kl. conducteur J. Seinen, van Haarlem naar Amster dam. WEER EEN FIETS GESTOLEN. De valsche sleutel van den inslui per bliikt voor dezen vakman een voortreffelijk instiument te zijn. Bij na iederen da? wordt in het Noorde lijk deel van Haarlem een deur open gesloten en een rijwiel dat in de ves tibule staat mèdëgepakt. Nu is do heer H... in de Van der Vinneslraat, het slachtoffer geworden Zijn rijwiel hing aan een haak in de vestibule, maar de insluiper hoeft er niet tegen opgezien, de fiets naar heneden le halen. F.en harde slag met de voor deur volloo-ide het brutale stukje. E. S. M.-WAGENS. In enkele der E. S. M -wagons zïin aan de wanden Ier hoogte der zit plaatsen metalen veeren aangebracht tor plaatsing van pnrn; lyi«-* en wan delstokken. Dit is zeer praolisch. en verdient aanbeveling om in alle wa gens aan te brengen het vergeten dezer voorwerpen zal hierdoor veel minder voorkomen. COMlTé VOOR O. EN O. A F DEE LING „VOOR DE FORTEN". Elfde Feestavond. Telkens wat anders dit moot het d. s zijn van eon Comité dat den mili'airen on de forten ontspanning Uit de Omstreken Schoten. Conferentie. Op uitnoodigirig van het gemeen teraadslid, den heer Hooij, had Maan dagavond ten Raadhui ze een confe rentie plaats van de gemeenteraads leden, ter bespreking van finaneiuele vraagstukken aangaande de gemeen te- begrooting. Vele raadsleden hadden aan de uit- noodig.ing gehoor gegeven. Zonderling. Maandagavond is op de Paul Kru- gerkade hij de fabriek van de firma Boeke en Huijdekooper oen heeren rijwiel gevonden. Of hier sprake is van een gestoorden diefstal of wel van vergeetachtigheid, zal nog moe ten worden uitgemaakt. VERDEELDHEID IN DE BEGROO- TI N'GSCO M MIS SI E. Door den heer Pruschen, lid van de Begrootingscommissie, is den Raad meegedeeld dat liet voorstel van de Begrootingscommissie, om de s larisverhooging van de onderwijze te doen ingaan op 1 Januari 1916, is te beschouwen als een meerderheids- voorstel. De heer Pruschen wil eerst de voorstellen van B. en W. afwach ten. DE GEMEENTEREKENING. Verschenen is het rapport van de Commissie tot nazien van de Ge meente- en Jjedrijfsrekieningen over liet dienstjaar 1914. De Commissie, bestaande uit de jaadsleden A. P. A. Verkooy, A. G. Boeree en G. de Vries, stelt den Raad voor alle rekeningen goed te keuren. De overgelegd^ bescheiden, betrek king hebbende op de inkomsten en uitgaven, zijn nagezien en acooord bevonden. Toch iieeft de Commissie nog en kele opmerkingen, Zoo komen de uilgaven aan het behangen van ka mers aan de Commissie wel wat hoog voor. Van aangekochte meubelen is geen kwitantie overgelegd. Ook over de plaatsing van adveitenties wordt oen opmerking gemaakt. Drukwerk en papier zijn geleverd door hande laren die niet te Schoten wonen. Op kwitanties van terugbetaalde belas ting i6 nu eens wel. dan weer geen plokzegel geplakt. Alle opmerkingen zijn echter van ondergeschikt belang. Naar aanlei ding van de rekening van de gasfa- b. ick, merkt dc Commissie op, dat de gemeente gebruikt gas heeft betaald over de eerste en laatste maanden van het jaar en over de tussclienge- lctren maanden niet Mlllegom. „Vondel". De tooneelvereeniging „Vondel" al hier heeft Maandagavond voor een volle zaal van „Flora" een drama, getiteld „Zielêstormen", opgevoerd. Daarna ging het blijspel „De Bur-1 gemeester is niet bang. of de gevol- j gen van een leugen en ten slotte J het komische duet met zang „Sla-ap- duet'L. Deze stukken werden goed ge speeld en oogstten veel applaus. Ds. Junod. Maandagavond heelt Ds. A. E. F. Junod, Evang. Luth. predikant te Den Haag, voor de afdeeling Hille- gom van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht in de zaal den heer Feun gesproken over de rechtspositie der vrouw uit gods dienstig oogpunt. Onder verwijzing naar de toestanden in Oud- cn Nieuw-Teslamentische tijden kwam de spreker tot de conclusie, dat de vrouw recht heeft op een gelijkwaar dige positie ln de maatschappij als de man. De voorzitster der afdeeling ver tolkte den dank der aanwezigen voor de mooie rede. De opkomst was vrij goed. Scnnebrook. Aangesteld. De heer P. Lamboo heeft een aan stelling gakregen bij de H. IJ- S. M afdeeling vervoer, en wordt met in gang van 12 December geplaatst op het station Piet Gijtzenbrug. Een koud bad. Het zoontje van J. Olijerhoek liep Maandagochtend te dicht op den kant der Bennebroekervaart en kwam door de gladheid te vallen in deze vaart. Door spoedige hulp werd hij op het droge gehaald en keerde met een nat pak huiswaarts. nijn, van Egmond, stuurman; C. Koe- sche abattoir en door den keurme©6- lemij, van V eiser po rd, le machinist; .ter gekeurd. W. Brack ter, van Veiseroord, 2e ma- Van vvien was het eerste vet af- chinist; C. Ruigrok, van 's-Graven- kornstig vroegen wij dr. Pameyer. hage, stoker; 11. de Jong, van Velser-Dat is mij onbekend, antwoord- oord, tremmer; G. vanjler Vecht en de hij, doch de sergeant magazijn- B. van der Vecln, van Enkhuizen, E. meester zou dit kunnen meedeëlen. $oper, van Zandvoort, en A. Groen Hierna had ik met den eergieant- van Ales, uit Groniujen, matrozen en magazijnmeester een onderhoud en G. Hollaar, van Maassluis, kok. .Men deze vertelde mij. dat het vet geleverd vreest over het algemeen, dat het was door den slager H., die het op schip is overstoomd geworden. DESERTEUR AANGEBRACHT. Men meldt ons uit IJmuiden: Maandagnacht heeft het binnenko mende stoomscliip gem stroom van Huil ruim twee uur vertraging onder vonden voor het verlaten van de groote schutsluis, omdat een deseri teur, die met het stoomschip was me degegeven zich aan boord verscholen had en eerst na twee uur zoekens achter den donkeykeiel terug gevon den werd. Hij moest alhier aan de politie worden overgegeven om daar na ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld te worden. T Was zekere H. L. S., die voor ruim 4 we ken als stow-away mei het stoom schip naar Engeiand gedeserteerd was van zijn garnizoen te Amster dam. Men had hem in Engeland, om dat hij geen pas had gearresteerd en 4 weken gevangen gehouden. Omdat hij bevreesd was voor de straf, die hem bij aankomst in Holland wacht, was hij er toegebracht pogingen aan te wenden te ontvluchten. Hij wilde bij aankomst over boord springen, maar dat plan werd verijdeld. Daar op had hij zich aan boord verstopt, wat hem ten slotte ook niet baaltc. Hij werd door de politie in verzeker de bewaring gesteld. Binnenland Santpoort Lezing. Maandagavond hield mevrouw Dr. Van den Bergh van Eysinga—Elias, te Santpoort, een interessante lezing over „De Nederlondsche letterkunde in de 19de eeuw". De Hollandsche Letterkunde 'uit dien tijd leeft uit een vermenging van Germaansche en Romaansche cultuur. Aan de machtige naburen heeft Nederland veel te daDken de Fransche, Itali aan sche en Romaansche invloed is groot. Echter vinden wij onder den stroom van nationaal werk geen meesterstukken, die ons land heeft voortgebracht. Toch is de Nederland- sche -volksgeest niet minder geniaal, hetgeen blijkt uit de schilderkunst van dien tijd. Op literair gebied blij ven wij echter onder ons. Het is op merkelijk, dat alle geestesrichtingen, ontstaan uit de letterkunde, in haar weerspiegelt hot geestesleven van eigen volk, zijn godsdienst, zijn staatkunde, zijn zedelijkheid. Deze stelling lichtte zij daarna uit voerig met voorbeelden toe. 7andvoert. T eraardeibestelling. Het stoffelijk overschot van Jacob Ras. wiens liik alhier aan het strand was aangespoeld, is op de algeincene begraafplaats alhier in bijzijn van familieleden begraven. J achtov ertreding. Door de jachtopzichters R. de Jong en C. 1-lobo is proces-verbaal opge maakt tegen Ch. J. G. S. en A, G., beiden te Haarlem, omdat zij door middel van een carbid-lantaarn en ceu buks wild poogden te bemachti gen in de duinen onder deze ge- 1 meente. De buks, lantaarn, een fai- sant en twee konijnen werden in be slag genomen. Umuidon ONGERUSTHEID OMTRENT HET LOT VAN EEN STOOMTRAWLER. Men meldt ons uit IJmuiden: Men maakt zich alhier ernstig on- gerust omtrent hot lot van den stoom trawler „Hibenüa" IJ. M. 182 van de Stoomvisscherij-Maatschappij van denzelfden naam, directeur de heer C. de Vries, alhier. De stoomtrawler is Maandag S No- i vember naar de visscherij vertrokken zonder bepaalde opdracht naar een of anderen vischgrond en zou, indien er niets gebeurd was zeker reeds binnengekomen zijn, daar vooral to gonwoordig slechts korte reizen go maak* worden. Wel zou de boot bet li dagen niet de aan boord zijnde proviand hebben kunnen stellen en ook met de aanwezige steenkolen, in dien niet voortdurend gevischt be hoefde te worden doch aangezien bet schip door geen enkele anderen stoom trawler is gepraaid geworden en het schip zeker over tijd is, vreest men thans het ergste, ook bij de directie van he. schip. De bemanning bestaat 1 uit 11 koppen, te weten: B. van der 1 Plas, schipper te IJmuiden; B. Ko zijn beurt weer b j een ander betrekt. De sergeant zeide, dat het eigenaar dig was dat bij de eerste vergiftiging ongeveer 2 der manschappen ge zond was gebleven en bij de tweede vergiftiging ongeveer 40 Ik ben van meening, vervolgde hij, dat het niet uitgesloten is, dat de 50 man schappen, die nu weer heftige maag- darlnaandoeningien hebben gehad, zich de eenste gevallen sterk hebben aangetrokken en daardoor erg ze nuwachtig geworden zijn, wat misr 6chien mede een oorzaak kan wezen van de geconstateerde verschijnselen. Ten slotte heb ik den slager K. go sproken, die vertelde het vet to be trekken van den vetharidelaar Van W., te Rotterdam. Hetzelfde vet, dat de manschappen hebben gebruikt bij wie zich de vergiftigingsverschijnse len hebben voorgedaan, is door mij zeide de slager op denzelfden dag aan nog li andere groote inrich tingen le Alkmaar geleverd en daar heelt niemand er cenigen last van ge had. Dat is wel heel opmerkelijk! Ik heb direct aan Van W. verzocht i alle vet terug te nemen. Deze levert intu6schen aan bijna alle slagers in Alkmaar, zoodat dezen hetzelfde vet verkocht hebben als ik. Het is aeer wenschelijk, dat het Centraal laboratorium met bekwa men spoed zijn onderzoek naar vet en ander eten voortzet opdat zoo vlug mogelijk hel resultaat van zijn be- vindingen kan worden openbaar ge maakt en daardoor een ©inde wordt gemaakt aan een begrijpelijker wij ze ontstane onrust onder de Alkmaar-1 .cpho trillion óindil*! flITAA COTrP-S- VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSE LEN ONDER SOLDATEN. We lezen in T Alg. Handelsblad sche soldaten, eindigt onze corres- °-a. 1 pondent zijn mededeelingen. Naar aanleiding van het feit, dat zich te Alkmaar bij de soldaten van LOUIS UAE.WAKKERS TE LONDEN. het depot-ba la illop voor de tweede i Uit Engeland wordt aan 't Algem. maal vergiftigingsverschijnselen heb- Hauuelsoiud bericht, dat Louis Ra© ben voorgedaan, verzochten wij on- maekers het Engelsche koningspaar; zen correspondent een grondig on- zijn collectie oorlog6teekerungen, die j derzoek in te stellen. Hij meldt ons thans le Londen tentoongesteld zijn. hieromtrent het volgende Zondagavond had ik oen onder houd met een depot-arts, dr. J. H. Pa meyer, die meedeelde dat alle pa- tiénten het heel goed maken en er geen enkele ernstige zieke onder is. heelt mogen voorleggen. DE N. O. T. Reuter seint uit Londen De afgevaardigde Rees vroeg in het Engelsche Lagerhuis, of er maatrege Er hebben z:cli goen koortsverschijn- len konden worden genomen, uat selen voorgedaan en de manschappen Engeische reeders en kooplieden ver- hadden een rustigea polsslag; dit tegen woord igd werden in de Nedtr- wijst er op, dat men hier niet te doen landsche Overzee Trust, heeft met een infectieziekte, doch met Robert Cecil, parlementair onder een vergiftiging. 'secretaris voor buitenlandsche zaken. Toen de eerste vergiftiging was ge- antwoordde, dat dit denkbeeld reeds conetateerd. bestond bet menu uit een punt van overweging had uitge hard appel en met vet en b uine boo- maakt, „Uanr de genoemde trust nen. Eenigien tijd na het gebruik van 1 ecliter een zuiver Nederlaiulsche in- deze spijzen leden de manschappen stelling is', zoo vervolgde Cecil, „op- aan hevige pijnen in de buik, gevolgd gericht door Nederlandsche handela- door diarrhee en braken. Hun vver- ren, teneinde toezicht te houden op den pijnstillende middelen voorge- den Nederlandschen handel en dezen schreven gekookte warme melk en aan te passen aan de omstandighe- thee en 3 maal daags 5 druppels lou- den. door üen oorlog in het leven ge- danum, die. omdat deze medicijn in roepen, vrees ik, dat het denkbeeld zoo groote hoeveelheid niet direct bij niet verwezenlijkt kan worden." dte hand was, uit Amsterdam werd betrokken. Intusschen heeft men erF.EN ONDERWUS-COMMISS1E. geen gebrek non gehad De vermoe-1 Naar „Het Volk'' meldt, heeft het delijk© oorzaak do vergiftiging meentpartijbestuur der S. D. A. P. eeue men in liet gebruik van het gesmol- commissie benoemd, die tot taak ten vet te moeten zoeken, doch met heeft een onderzoek in te stellen naar zekerheid valt hieromtrent op het de wijzigingen, die in de wet. op het oogenblik nog niets te zeggen. Het lager onderwijs behooren te worden vet en ander eten is ter onderzoek op- aangebracht, ten einde een democra- gezonden naar het Centraal labora-1 tische bestuursinrichting van de la- torium te Utrecht. Dr. Pameyer meen-pe,e school te verkrijgen, de. dat het nuttigen van de boonen De commissie bestaat uit de hee- noch de aardappelen oorzaak der ver- ren'- J- A. Bergmeijer. A. IE Gerhard, giftiging kon zijn, evenmin als t N. van Hinte, P. Hoogland, J. Joosse, gebruik van de geëmailleerde potten K. Ier Laan, J. Loopuit, F. L. Ossc-n- waarin dc spijaon waren toebereid; dorp en J. H. Schapersecretaris der hel fornuis was van gegoten ijzer. Te commissie is de heer J. \V. Matthijs- nieer helde hij over naar de meening, $pn. dat in het vet de oorzaak der vergif- tiging moet gevonden worden, wijl I HF. DUITSCHE GEZANT, hiermede sleed? geknoeid wordt en He heer Ven Köhlmann. hoofd van men liet wel langen tijd bewaart het Duilsche gezantschap te 's-Gra- voordat het geconsumeerd wordt, venhaae, is Maandagmiddag voor Door den gemieskundigen dienst zijn horten Ujd naar Duitschland ver- direct maatregelen genomen alle vet trokken, te laten keuren. Van de soldaten die ongesteld geweest waren gingen er Hr. Ms. „KORTENAER". zeer velen Zaterdag met verlof en Blijkens een op 18 dezer bij het De- hun was voorgeschreven zachte kost partement van Marine ontvangen le eten evenals dit het geval was met telegram is Hr. Ms. „Kortomier" van de pl.m. 50 nog in de barak vertoe- Fort de Framce ((Martinique) vende soldaten. Of zij zich allen aan i trokken. het voorschrift gehouden hebben Dr. Pameyer Betwijfelde het wel ee- nigszins, omdat het meest alle jonge menschen waren, die van melkkost in den regel weinig moeten hebben. De patiënten werden direct vrij van 1 dienst gesteld en in hun kwartier ge consigneerd. De tweede vergiftiging heeft Zon dagmiddag en in den nacht bii de 50 overgebleven soldaten plaats gehad na het gebruik van roode kool, aard appelen en vet. Dit vet was intus schen afkomstig van het Alkmnar- („St.-Ct."). TWEEDE KAMER. FINANCÏEELE VERHOUDING TUS SCHEN HF.T RIJK EN DE GEMEENTEN. Ingediend is een wetsontwerp tol wijziging der wet tot regeling der finoneieele verhouding tusschen het Rük en (le gemeenten. Hel ontwerp tracht zijn hoofddoel te vervullen door de instelling van een gemeentefonds. Door ;le invoe ring der Rijks-Inkomstenbelasting is het mogelijk geworden, de gemeenten aan de hand der gegevens van de in- koriistenbelasting onderling te on derscheiden naar de groutere of mindere welvaart van hare bevolking en de uilkeeringen aan de gemeen ten zoodanig te repelen, dat daar mede in de eerste plaats rekening wordt gehouden. Onder overigens ge lijke omstandigheden behoeft toch een gemeente minder uitkeering van het P-ijk te ontvangen, naar gelang haar bevolking welvarender is en zij dus beter in staat is door belasting heffing in haar behoefte te voorzien. In het fonds worden gestort a. 25 pCt. van de opbrengst in hoofdsom van de belastingen, welke an de wet op het belastingstelsel 1916 onder de accijnzen zijn gerangschikt met uitzondering van den accijns op de suiker b. een uitkeering uit 's Rüks mid delen tot zoodanig bedrag als tot dekking van de uitgaven van het fonds meer noodig is don de inkom sten van het fonds sub a. bedoeld, welke laatstp. worden geraamd op 25 pCt. van 53 millicen gulden, waar door het Rijk zi'n uilkeeringen met omstreeks een millioen verhoogt. Evenwel komt het thans ingediende voorstel het Ruk op heel wat meer dan dat bedrag te staan. Ter vaststelling van h«t verhou- dinessenfer nnar hetwelk de gemeen ten ner inwoner in bot gemeen»offinds doelen. Is ln bet ontwern ren bareke- ning opgenomen, ten gevolge waar van, onder overigens gelüke hlven- we omstandigheden een gemeente uit het fonds meer of minder ont vangt, le. naar gelang de bevolking der gemeente armer of welvarender is. en 2e. naar mate de druk der plaatselijke belastingen per inwoner rv.-nardor of lichter is. Voorts kent het ontwern jaarliik- sche verandering van de verhou- dlncscijfers. volgens welke de ge meenten in het fonds deelen. Door de werking der nieuwe rege ling aldus bepaalt art. 6 zal geen enkele gemeente minder uit het fonds trekken dan haar per inwoner toekomt, volgens de thans geldende wet. Lijdt een gemeente schade, doordien zii verplicht is te voldoen aan de nieuwe voorschriften van de Gemeentewet, betreffende de plaalse- liike belasting naar het inkomen, dan wordt haar voor het eerste jaar uit het fonds sehadp vergood voor zoover zii meer bedraagt dan 25 cen ten per inwoner. Jaarlijks wordt die tegemoetkoming met 5 centen' por in woner verminderd. Hetgeen een gemeente echter ten gevolge van de wijziging der Ge meentewet bij gelijkblijvend hef- fingspercentage ontvangt boven 25 cent per inwoner meer dan vroeger plaatselijke inkomstenbelas ting, komt in mindering van het mi nimum van uitkeering. waarop zij krachtens art- 6 recht kunnen doen gelden. Een overeenkomstige rege ling wordt voorgesteld ten aanzien van hetgeen gemeenten, op welke art. 6 van toepassing is. p°r hoofd der bevolking trekken uit dr opcen ten op de dividend- en 'antième- belnsting welke van Rijkswege ten behoeve der errneenten worden ge heven. Voorts bevat het ontwerp een be paling. heoogende in te zwaar be laste gemppnten gezondere toestan den in hrt leven te roepen, welke dia gemeente ln staat zullen stellen op nieuw tot ontwikkeling cn tot bloei te komen. Een andere bepaling heeft ten doel tc voorkomen, dat gemeen ten plotseling een te groote vermeer dering van inkomst zullen verkrijgen en' daardoor in de verleiding zullen komen, haar beheer niet met de ier- eischte zuinigheid te voeren. Welke de werking der voorgestelde regeling voor de verschillende ge meenten ziin zal, is niet bil voorbaat onder cijfers te brengen. Vast staat intusschen, dat z;j min geen enkel» gemeente nadeel zal brengen. Opgemerkt wordt o. a dat de re geling voor Haarlem niet veel ver schil zal maken maar toch wel zal onze gemeente er vermoedelijk iets beter bij varen. De voorgestelde regeling zal aan het Rijk kosten f 1.500.000, wat be- trekkeliik spoedig zal stijgen tot ten naastenbij 2.500.000. om daarna, tengevolge van de automatische ac cres der inkomsten van tiet gemeente fonds langzaam te dalen. Gemengd Nieows EEN SKI-FA 1R-.R H-L DU, EEN LAWINE OVERVALLEN. 1 Sedert \Aoensdag werd. naar uit 1 Bazel aan de Duilschd bladen EM- meld wordt, een vijf man sterke ski patrouille vermist, die een tocht naai het Saflisch-dal ondernomen had. Thans is gebleken, dat de viif ski- loopers door een lawine overvallen en onder de sneeuw bedolven vra- ren. Men beeft linn lijken gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1