De Europeesche Oorlog. De 't Oosteirijksshe leger' luehtgemiten am 't Wettelijk front. De Italianen blijven op 't Zuidelijk norlogsveld heftig aanvallen, resultaten van de beschieting van Eörz. bestuur maakt de balans op van een half jaar oorlog met Italië. De Erieksehe quaastle. De berichten over de In werking treding der blokkade worden otficieel tegengesproken. Dit de Vereenigda Staten. Alleen op de Wereld TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 24 NOVEMBER 1915 Officieel nieuws. Aan de sta/berichten ontleenen wij: WESTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duitse hen staf: Op verschillende plaatsen aan het front word de door helder weder be gunstigde beschieting voortgezet. Bij Sture in Champagne werd, na een luchtgevecht een Fransche twee dekker ten val gebracht. Van den Franschen staf In den loop van den Maandag kwamen Fransche vliegtuigen. op verschillende punten van het front in gevecht. De gevechten eindigden in hun voordeel. In België werden twee Duitsche toe stellen door hun tegenstanders ge dwongen te landen. In de streek van Reims deden twee Duitache vliegtuigen die vervolgd werden een buiteling. In Champagne en aan den zoom der Argonnen hadden vijf luchtge vechten plaats, ten gevolge waarvan drie Duitsche vliegtuigen overhaast achter de Duitsche linies moesten landen. Een toestel viel ontredderd neor, het laatste eindelijk kwam brandende op den grond. OOSTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duitse hen staf: Geen nieuws. Van den Oostenrijkschen stal Geen gebeurtenissen van belang. ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Van den Oostenrijkschen staf Do gevechten van grooten omvang om het bruggehoolu van Görz en aan den rand der hoogvlakte van Dober- do duren voort. Verscheidene aan vallen van 6terke Italiaansche troe pen op Podgora zijn bloedig afgesla gen. Ook te Pevna en Oslavia hebben de Ooslenrljksche troepen zich tegen alle bestormingen gehandhaafd. Veelal i6 dc strijd ook 's nachts voort gezet. Bij do beschieting van de stad Görz zijn van 18 tot 21 dezer 20 'bur gers gedood, 30 gewond 46 gebouwen zijn volkomen vernield, 250 sterk, 600 licht beschadigd. Maandag hebben de Italilanen opnieuw eenige hon derden zware bommen in de stad go- grooter dan de Duitschers vermoed den gehoopt te bereiken. Wel echter heeft hen de oorlog aan dooden en gewonden reeds een half millioen mannen gekost. De afrQd In Servië. STAFBERICHTEN. Van den Duitse hen staf Ten N. van Mitrowitza en ten N. en N.O. van Pristinn werden de Ser viërs in achterhoede-gevechten ver slagen. Meer dan 15O0 gevangenen en zes kanonnen werden binnenge bracht. Ook de ten Z.O. van Pristina strij dende Bulgaren drongen met succes vooruit zij namen 8000 Serviërs ge vangen en maakten 44 kanonnen en 22 mitrailleurs buit. Van den Oostenrijkschen staf: De troepen, die aan rlon bovenloop van de Drina strijden, hebben de Montenegrijnsche stellingen op den KoBorakeban. en ten Noord-Oosten daarvan aangevallen. Eon Oosten- rljksoh-Hongaarsche colonne ls Prije- polje binnengetrokken. Do strijd in AmseLfeld word t voor do OoSlenrijkers gunstig voortgezet. Do legerafdeelingon, die in het Ibar- dal oprukken, bevinden zich zes kilo meter ten Noorden van Mitrowitza. De Duitsche troepen zijn een halve dagrnarsch ten Noorden van Pristina gelegerd. De Bulgaren trekken over Zego- watsPlanina voort. Van den Bulgaarse hen staf: De strijd om Pristina wordt voort gezet. In de streek van Giliani heb ben de Buigaien tot nu toe 7000 man gevangengenomen en twee machine geweren en vier kanonnen buitge maakt. Zeitung: De troepen van het Duit sche corps, dut Kraljewo genomen heeft, hebben voor het ten zuiden van do stad verrijzende hoog© ge bergte, geen dag halt gehouden. On middellijk hebben zij de steile, onbe gaanbare bergketens aangevallen. De eerste 800 tot 1400 meter hoogo slechts een afdeeling verder mee en de paarden van de andere werden aan de hand gevoerd, om do ver moeide dieren te kunnen aflossen. Minstens één .batterij kwam echter! altijd me© en bleef aicht achter de infanterie. De Serviërs hadden zekor er op ge-, rekond, dat de Duitschers cn Oosten rijkers hun sterkste overmacht hun geweldige artillerie. in de bergen zouden moeten op geven De 15-centimeter houwit sers kwamen echter overal heen, of schoon ze eigenlijk in het geheel niet er op ingericht zijn om uit el kaar genomen tc worden, deed men T toch en werden loop en affuit af zonderlijk vervoerd. Zoo «tonden de Duitschers en Oos tenrijkers vroeger dan de Serviërs hadden gedacht voor Kroesewac en Kraljewo. Hier achterhaalde de Ser viërs het noodlot. De kanonnen ston den in. rijen op straat naast den spoorweg, op het perron en gedeelte lijk zelfs reeds in de waggons. Deze konden nu gemakkelijk veroverd worden. Wagens voor ammunitie, water, hospitaaldienst, alles bleef liggen. Ammunitie in massa, meel, haver, mais, verplegingsmateriaal- Tot in het dal van de westelijke Moravva was de uit Noord-Sorviö ge- ruggen zijn veroverd en daara$terhl,Mh>s h.a.?~ verheffen zich nieuwe notr hooKer den h,in- teluiis verJaten. waren ter- opsUjgende kammen en toppen, ter-nouwernood wijl de inenschelijke woningen 121?n kier toch nog den schaarscher worden. In de v'Jand. v"lde"- Hier. ,vuld« "ch steeds schaarscher worden. In de nauwe dalkloof van den wilden Ibar en tegelijk aan-beide kanten over de bergen, drongen de troepen onop houdelijk voorwaarts. Ze «tonden twintig kilometer van Rasjka, dat reeds een half Oostersche stad ie, VAN DUITSCHE ZIJDE. In een oorlogscorrespondentie der Vossisohe Zeitung uit Servië leeet men: Het vrijwillig zich gevangen go- ven grijpt steeds meer om zich heen. In het Servische leger bevinden zich ook immers velen, die slechts ge- eerst de volle maat van hun ellende. Zeker, de vijand deed hun nielö, maar de eene troep na de andere trok het dorp binnen. Het generaal- commando kwam, de divisie-staven kwamen. Na een paar dagen van viai verhanden De/« wee zal snoe- De troepen moesten onder dak. De dig In do vuurlijn llgge^De srtillo-1 gingen voor. Dc bwo- rie heelt ontzaglijke moeilijkheden j moesten hun hinzen onliulmen. met het naar bovei brongen van do hul teem. Ij eenmm kanonnen, maar door dn opoffering ochuurin een varkensstal. In ki n van de manschappen doet men wol f" ruimten raten daar twintig of dor gedaan moet kordon. 'De vliegore, personen naast eltaar gehurk die ondanks do hevige en gevaarlijke Een oude man, zieke vrouwen, kk-- luchistroomingen hoven de dolen, Jllnderon. Er heerMhtoeo ont- dagelijks op verkenning en op hom- rottende lucht Do diepste ellende bardement uit gaan, nfelden, dat de vvaren echter ten minste onder- sterke colonnes der Serviera rondom dok- Buiten regent het In etioomen. Rasjka verdwenen zijn. Het is niet j Families uil Belgrado uit Semen- meer twijfelachtig, dot de Serviels dra. uit Kragoejewac waren daar- de gedachte aan tegenstand oi'gege-1 onder. ook hoogere regeerin^sbe ven hebben en in het bijzonder dat j ambten, artsen en advocaten. Vet zij niet, zooals do gevangenen bewc- Saat bun niet beter dan den eimsten ren, een sterke eindstelling hebben dagloonera De vrouw van een staf- voorbereid. waorio zij oen laatsfen officier gaa naar den plnaHeluken tegenstand zouden probeeren. Zij commandant. Z:j smeekt, ze heelt tegenstand zouden probeeren. «chijnen er nog «lechta aan te den ken zich in de richting van Monte negro bi veiligheid te brengen den laats ten uitweg, die hun overblijft, Bij do groote moeilijkheden, die de Pen Z1J wegen en het hooge gebergte 'den m den Duitschers en Oostenrijkers bij het oprukken reeds in den weg liggen, heeft Zich nu plotseling de winter gevoegd. In den nacht van 16 November is er veel sneeuw gevallen. Ook daarna sneeuwde het met dichte vlok- kleine kinderen „Het epijt mij", krijgt zij ten ant woord, „ik kan u niet helpen. Ik kan geen uilzondering maken. De troe- vier dagen en vier nachten ogen geweest. Ze moeten on der dak komen. Ge begrijpt het moet. Ik kan het werkelijk niet helpen." Builen langs den weg liggen de vluchtelingen in den regen Lange rijen van wagens. Het natte hout wil niet branden. Ze «taan daar. of hur ken huiverend om het glimmende en dwongen onder de wapens staan, n.l. ^er a" inwoners van nieuw-Servië, Macedo- «""W" niers, Bulgaren en Mohamedanen. De vermoeidheid van 't Servische leger, dat sedert vier jaar in strijd slaat, is niet meer te koeren. Zi ken. In het tlal ligt de sneeuw roedv wee' uitpaand uuiu- Het hart twintig oei,linieter hoog. Voor de kiuupl in eén, als men dat ziet \\e Colonnes i» het donrom nog moeilij- kunnen echter met helpen. Wat hel worpen. Op de hoogvlakte van Doberdo was het den Italianen gelukt de verdedi gers van den Monte San Michele tij delijk tot den westelijken rand van San Martino terug te dringen,, doch een nachtelijke tegenaanval liceft de oorspronkelijke stellingen weer ge heel in het bezit der Oostenrijkers gebracht. Tal van «tormloopcn der Italianen ten oosten van Selz zijn afgestuit op den tegenstand van het regiment in fanterie no. 47 uit Steir, dat zich hadden. De gevangenen houden zich uitstekend. Er is nog geen geval van verzet bekend geworden. De groote troepen gevangenen leggen, door weinige soldaten begeleid, gewillig en gehoorzaam lange wegen af. In groote scharen trekken zij bij dag en nacht door hun dorpen en steden. Zo helpen flink mee als onderweg een wagen is blijven «teken. Van haat verbittering of arglistigheid merkt men niets bij hen. Ook waag ik het to beweren, dat Duitsche leger in dezen oorlog strijd dc zelfde. Er worden dagelijks duizend gevangenen gemaakt, afge jaagde, oververmoeide mannen, meestal van tusschen de dertig en vijftig jaar. De buit van Kraljewo is nu ge schift en is nog grooter dan men ver wacht had. 65UU0 Liter benzine heeft men gevonden, een groote menige materiaal, waaronder schietvoorraad en ook het Fransche B kruit, veel geniemateriaal, hospitaal benoo- dïgdheden in groote menigte, duizen den uitrustingsstukken, zooals hem den, kousen, handschoenen, jassen en paardentuig. Colin Ross schrijft in de Vossische Zeitung: De zorgvuldige voorbereiding van den veldtocht komt tot haar recht! wen en kinderen in de loopgraven Wat een formaties had men al niet moe voohten en in dc dorpen uit hui- gevormd! Bergtirailleurs, berg-af- aen en schuren schoten. Dat heeft j deelingen van machinegeweren, in het binnenland volkomen opge- berg-mijnwerpers met de daarbij be houden. Het is hier in de steden en hoorende colonnes, berg-telegraaf- dorpen algemeen gebruik, als bewijs afdeelingen, berg-kar collonnes, borg- eohen gencralen staf opvallend veelvan een loyale houding, witte vlag-1 veldbakkerijen, lastdieren en nog successen te melden. In tegenspraak gen uit te steken. Vaak zijn deze met eens lastdieren. Bij duizenden, tien Jiiermee kan worden vastgesteld dat bloemen versierd. Zonder moeite duizenden. de Oostenrijkers thans, een half jaar krijgen do troepen hetgeen zij noodig Konden de divisies en corpsen niet na de oorlogsverklaring, het door hebben aan vee en vruchten. Iedere 1 in hun geliecl over de smalle passen hen bij het begin van-den oorlog go- inlichting of hulp wordt met voor-komen, dan bleef liggen, wat niet kozen verdedieingsfront aan de Ison- komendheid gegeven. Dat is vooralverder kon. Kwamen de vier artillo- «er „u, .een. -... 'Ml 16 '«PL PV.?. Daar ichter do sneeuw den terugtrek j I" geen honger lijden En ze kenden Ser.iers do zelfde hindernis-1 tnogen met huiverend langs den weg sen in den weg legt, Wijven de kan- wen al. de mogelijkheid bestaat sen bij dezen grooten omsingeling©- I liea onderdak te brengen. J. v i- Rn morvnnn rtTmavr Vlllt.li vië. In het grensgebied, waar de na tionale tegenstellingen tegen elkaar op botsten, kwam het voor, dat vrou- tweemaal door zijn vuur, de derdo nog in geen vijandelijk gebied zoo maai in eon handgemeen, vast in zijn vriendelijk ontvangen is als in Ser- stellingen heeft gehandhaafd. Ten noorden van het bruggehoofd van Görz hebben de Italianen hun gebruikelijko aanvallen herhaald, die als gewoonlijk zijn mislukt. Twee Oostenrijksche vliegers heb ben bommen op Arsicno geworpen. Den laatsten tijd trachtten de offi- cïeele berichten van den Italiaan- zo reeds in vier slagen zegevierend hebben gehandhaafd. Sedert het be gin van do gevechten in het zuidwes ten zijn de Italianen er zelfs niet in geslaagd die doelen te naderen, wel ke zij bij den eersten stormloop had bij de plattelands-bevolking het ge-rie-afdeelingen met hun zes paarden val, maar ook in steden als Kragoe- jewatsj. Minder echter te Belgrado. Wilh. Schmid'tbonn schrijft uit Ser vië aan do Norddeutscho Allgemeino per kanon niet verder, dan bleven er twee liggen cn twee reden taalfspan- nig over do borgen. Ging dat niet meer, omdat de paarden van uitput ting dreigden om te vallen, dan ging De mannen onder vijftig jaar wor den weg gevoerd. In colonnes, in eindelooze colonnes, bij 'hondorden en duizenden marcheeren zij naar liet noorden. Uhlancn escorteeren hen aan beide kanten, met de lans in de hand. In de dorpen loopen de vrouwen en de grijsaards te hoop, als dc stoet voorbij komt. Schuw gluren ze van achter do schuttingen. Daar herkent een vrouw haar man en loopt moe, woenend en klagend. Ze loopt inee tot ze niet meer kan en aan den weg blijft liggen. Hoele scharen van vrouwen zag ik de stoeten van ge vangenen volgen. De oorrespondent van dc „Voss. Ztg." bij het leger van Von Gallwitz schrijft aan dat blad: „Het Qieeft cr allen schijn vnn, dat de veldtocht tegen Servië, die met een verrassenden inzet aangevangen werd, spoedig zal worden besloten. De volledige oplossing van het Servi sche leger kan niet meer worden tegengehouden. De troep wordt niet meer van levensbehoeften voorzien, de versleten zomerkleoding beschut den troeu niet tegen den komenden winter, enkele straten zijn gevuld met onmetelijke colonnes tan Servi sche gevangenen en de overloopers zeggen, dat zij niet meer kunnen en tot op het laatste oogenblik him plicht gedaan hadden. In een vast aaneengesloten boog, die van Sjenica naar Prisrend loopt, wordt de overgebleven Servische strijdmacht naar de grens vnn Mon- tenegro gedreven. Mitrowitsa en Pristina zijn de laatste steunpunten der Serviërs. De aanvallers hebben de terreinen van het hooge gebergte achter zich het zware geschut zal spoedig bij Pristina zijn en de eind beslissing zal weldra vallen." EEN BULGAARSCII GENERAAL AAN 'T WOORD. De Bulgaarsche generaal Bogad- jew verklaarde aan den berichtgever van den Berliner Lokal Anzeiger te Nisj Het Servische leger Is geheel gedesorganiseerd bet beschikt over nog maar één uitweg naar Montene gro, een slechten bergpas tusschen Mitrowitza en Novi Pazar, dodh het is heel wel mogelijk, dat slechts een heel klein Servisch leger Montenegro kan bereiken. Na vernietiging van het Servische leger zullen de Bulga ren mot vereende krachten naar Ma cedonië gaan om het te bevrijden. VAN SERVISCHE EN ENGELSCHE ZIJDE. Reuter seint uit Prizrend: In de laatste dagen werden er ge vechten geleverd op de oude grens lijn tusschen Servië en Turkije, met name ten Westen van Gaillona, Veli- ka, Planina en don berg Gegovatz. Bij dit laatste punt brachten Servi sche troepen den Bulgareu een ne derlaag toe en veroverden vijf stok ken geschut. De Engclsche minister Grey heeft in liet Lagerhuis medegedeeld, dat al het mogelijke gedaan is om het Servische volk voor den hongerdood te bewaren en dat de Engelsche re geering en de geallieerden zich in spannen om voldoende voorraden le vensmiddelen te zenden. De „Ttmes" schrijft o.a. dat de Enr teute maatregelen moet overwegen ten opzichte van den stroom Servi Bche vluchtelingen, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, die nu d'oor Montenegro en Albanië golft. Ook staat de Entente voor 't pro bleem van de proviandeering van 't Servische leger. Reeds weken heeft men deze moeilijkheden voorzien en er werden dan ook al maatregelen getroffen, om ze te overwinnen. Er is reden om ie golooven, dat er van Frankrijk reeds voorraad naar Salo nika en verscheidene punten aan de .Adriatischo kust verzonden is. Men weet ook, dat de Britse he regeering maatregelen neemt, om haar belofte in den brief van 't departement vsn Buitenlandse he Zaken aan den secre taris van 't Servische steunfonds ver vat, na te komen, de belofte nl. dat de Britsche regeering en de geallieer den trachten voedsel en anderen voorraad aan 't Servische leger te verschaffen en dat de agenten van 't ondersteuningsfonds van de officieel© organisatie mogen gebruik maken om aan de burgerlijk© bevolking hulp te verleenen. Ongelukkig stijgt de nood onrust wekkend en meet er eenige tijd ver loopt» eer de uit Engeland gezonden proviand hun bestemming kan berei- j ken. Daarom stelt de „Times" twee mid- delen voor. 't eerste om zoo mogelijk levensmiddelen uit Egypte te sturen] en hei tweede, dat Italië, welks kus-1 ten 't dichtst bij de plaatsen waar bijstand zoo dringend noodig ie, ge-1 legen zijn, onverwijld levensmidde- len zendt op voorwaarde, dat de voor- raad door de geallieerden weer aan- J gevuld wordt. Ook hoopt men, dut de Vereenigde Siaten hun werkzaamhe- j de» zulten bespoedigen, 't Is niet uit sluitend liefdadigheid. De Serviërs hebben meer gebrek aan levensmid delen dan aan geld en zullen waar schijnlijk veel leveringen betalen. GRIEKENLAND EN BULGARIJE. Reuter seint uit Londen: De correspondent van de „Daily Tel.", dr. Dillon, seint uit Rome, dai hij op goeie gronden overtuigd is, dat Bulgarije's welwillendheid en vriendschap gewaarborgd zijn door koning Konstantijn's schoonbroer (de Duitsche keizer) die eveneons koning Ferdinand verwittigd heeft van Grie- koiüand's boüoften en de 'belooning hoeft bepaald, welke ieder zal ont vangen. In politieke kringen te Rome echter is men overtuigd, dat een rechtstreeks formeel verdrag is ge sloten. Daarom kan men moeilijk go looven, dat Bulgaarsche troepen Mo- naslir zullen bezetten, want het zou voor hen een te groote ojxjfferijiT zijn de stad weer te ontruimen. Monastir zal, zoo wordt beweerd in bezit wor den genomen door Duitsch-öoslen- rijksclie troepen. Verder wordt er op gewezen, dat afstand van Monastir aiin Griekenland op zichzelf waar schijnlijk lijkt omdat koning Konstan tijn geen bindende overeenkomst met den keizer zou maken zonder krach tiger grondslag dan is aangeboden door de Entente. Deze bood Cyprus aan, hetwelk de koning weigerde. De Centrale mogendheden zullen dus wel waardevoller belooning geven. En die concessie kan niet uitsluitend bestaan in den waarborg van het be zit van Kawala en toekenning van Zuid-Albanië, daar het bezit daarvan als een natuurlijk iels wordt be schouwd. Monastir daarentegen, waarnaar de Grieken steeds reikhal zend hebben uitgezien zonder echter op de verkrijging er van te duinen hopen, ls een geschenk, dat de har ten %un liet Grieksche volk zou ver- teederen en tevens 's keizers welwil lendheid en Bulgarije's nieuwe vriendschap zou demonstreeren. De Italiaansche pers legt grooten nadruk op de plotselinge terugroe ping van Grieksche officieren in het buitenland, op de versterking van den generalen staf In Saloniki en op verechillende andere incidenten. DE HOUDING VAN GRIEKENLAND De militaire deskundige van "t Alg. Handelsblad schrijft: ,,I)e berichten over de plannen ter blokkeering van den Griekschen han del, tot het instellen van een econo mische en commercieele blokkade van Griekenland die volgens een Ra- vos bericht uit Athene door de Engel, sche legatie is aangekondigd wan neer Griekenfand niet do noodige waarborgen geeft vow de veiligheid der geallieerde troepen, en de vrij heid van handelen der troepen zijn door do gebeurtenissen achterhaald. De besprekingen van Denys Cochin en van lord Kitchener hebben, volgens de berichten uit Athene, de zekerheid gegeven, dat «ie re-yeerlng geen plan had, aan de geallieerde treepen eeni ge moeilijkheid in den weg te leggen. Do blokkade, die niet dienen moest om Griekenland te dwingen, afstand te doem van de neutraliteit, welke dv Grieksche regeering hot meeet in hot belang acht van Griekenland, doch alleen om de veiligheid te waar bo r gen van de geallieerde troepen bij een mogelijken terugtocht, was reed| begonnen. De Engelsche regeeriiu liield Grieksche schepen vast, die tv Engelsclre havens lagen, de Fransche regeering belemmerde de uitvoeren van voor Griekenland bestemde la dingen uit Marseille. Andere maat regelen weiden genomen of overwo gen. Maar de Engelsche legatie vee- klaarde ook (volgens het Havasbe- riclit uit Athene) dat de geallieerde mogendheden deze maatregelen zou den opheffen, zoodra de verzekerin gen ontvangen zijn, dte de regeerinr gen noodig oordeeten, voor de veilig heid der troepen, die te Saloniki ge land zijn en naar Zuid-Serviè worden vervoerd. Het gevaar, dat bestond voor de vervolging der geallieerden, door de oprukkend© Duitsdie, Qostenrijkscho en Bulgaarsche troepeu is niet oot meer, nu de terugtocht weg der Ser viërs nuor "t zuiden vrijwel is afge sneden, en de eenige weg, die nog waarschijnlijk overblijft over Albanië loopt. De „Daily Chronicle" deelt mede, dat de Servische regeering Mitrowit za heeft verlaten en naai- Dibra is vertrokken, op weg naar Albanië. De Bulgaarsche legers muloren Pristi na van het noorden en oosten, do Oostenrijkseh Hongaarsche troepen namen vier achter elkaar gelegen Servische stellingen ten noorden van Mitrowitza; "t dal van de Lab, en daarmede de toegang tot het Ainscl- veld, is in handen der Bulgaren. Meer naar het zuiden zijn Kalsjanik en Tetovo bezet, evenals Skopfj© ~(Uesk- jueb). Daardoor zijn de Servische pro© pen opgesloten in een kleine rui into tusschen d:-n spoorweg die van Uesk- jueb naar Mitrowitza loopt, en de Montenegnjnseh-Aibuneesche grens- liet doorbreken naar het zuiden ia daardoor niet zeer waarschijnlijk meer; de eenige mogelijkheid is nu nog de overschrijding dor Aibanische grens, tenzij de toevlucht toth&t Mon. teiiogrijiiöChe bergland moet worden De tocht naar Montenegro, heeft het voordeel, dat de Servische troepen dan zijn in een met Servië verbonden land, doch het nadeel, dat de verzor ging met benoodigdheden moeilijk is, omdat de haven van Antivari, de Montenegrijnsche uitgang aan de Adi'iutisehe Zee, door de Oosienrijk- sclio schepen geblokkeerd wordt. De terugtocht naar Albanië hoeft het na deel, dat de Servische troepen daar allicht op de vijaudije houding van enkele deelen der bevolking moeten rekenen; daartegenover staat het voordeel, dat zij er wellicht d©n steun zullen vinden van Essad-pasja, en de mogelijkheid, dat Italiaansche troe pen uit Valona zullen komen om heit te helpen, en dat te Santi Quaranto en Durazzo levensmiddelen en voor- voorraden voor hen kunnen worden ontscheept". FEUILLETON 24) Wat er in het begin gesproken werd, wat men hem vroeg en wat hij ant woordde, daar hoorde ik allemaal mets van ik was te aangedaan om dat te hooren of liever om het te be grijpen. Ik dacht er dan ook niet aan om tc luisterenik staarde slechts voor mij. Ik keek naar mijn meester, die recht overeind stond met zijn grijze, haren naar acLteren geworpen in de hou ding van een man die beschaamd en vernederd was; ik zag naar den rccli» ter, die hem ondervroeg. Bekent gij. vroeg deze, den agent die u in hechtenis heeft genomen, sla gen te hebben toegebracht Geen slagen, mijnheer de rech ter, maar één slag; toen ik op de plaats kwam, waar onze voorstelling zou plaats hebben, zag ik den agent het kind, dat mij vergezelde, een oor veeg geven. Dat is uw kind niet Neen, mijnheer dc rechter, maar ik ken hem, alsof het mijn eigen zoon is. Toen ik hem een klap zag geven, liet ik mij door mijn drift medeslee- pen. Ik vatte de hand van den agent om hem te verhinderen, het kind een tweeden slag toe te brengen. Hebt gij zelf ook den agent ge slagen Dat is te zeggen, toen deze mij bij mijn kraag vatte, vergat ik, wie de man was, die mij aangreep ik zag in hem slechts den aanvaller en niet den agent en ik kon mezelf niet behcersohen. Op uw leeftijd moet men zich zelf weten meester te blijven. Men moest zich zelf beheer- schen; maar men doet belaas! niet altijd wat men moetdat voel ik thans ook. Wij zullen nu den agent hooren. Deze vertelde de feiten zooals ze gebeurd waren, maar trachtte meer do aandacht te laten vallen op den spot, dien men met hem gedreven had, dan dat hij van den slag «prak dien hij ontvangen had. Bij deze verklaring zag Vitalis, in plaats van aandachtig te luisteren, de zaal rond. Ik begreep, dat hij rnij zocht. Ik bèsloot toen mijn schuil plaats te verlaten en terwijl ik tus schen de menigte doorschoof, gelukte het mij een plaats vooraan te krij- rren. Hij ontdekte mij en op zijn zwaar moedig gelaat kwam een blijde trek te voorschijn ik gevoelde, dat hij ge lukkig was mij te zien en ondanks mezelf, vulden rnijn oogen zich met tranen. Is dat al wat gij tot uw verdedi ging hebt in te brengen? vroeg de rechter eindelijk. Ik voor mij heb er niets bij te voegen, maar voor het kind, waarvan ik houd en dat nu alleen overblijft, voor hem roep ik de toegevendheid der rechters in en smeek hen ons zoo kort mogelijk van elkander te schei den. Ik dacht dat men mijn meester in vrijheid zou stellen-. Maar daar ge beurd© niets van. Een andere rechter sprak nog eeni ge minuten, daarop zei de president met een ernstige stern, dat Vitalis veroordeeld was tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van vijftig gulden. Twee maanden gevangenisstraf I Door mijn tranen heen zag ik Vi talis door dezelfde deur, waardoor hij was binnengetreden de zaal verla ten een gendarme volgde hem en de deur werd weder gesloten. Twee maanden zouden wij van elk ander gescheiden zijn .Waar moest ik heen? Op het schip. Toen ik met een bezwaard hart en betraande oogen in de herberg terug keerde, zag de waard, die in de gang stond, mij strak aan. Ik wilde haastig doorloopen om naar de honden te gaan, toen hij mij tegenhield. En wat zeide uw meester vroeg hij mij. Hij is veroordeeld. Tot hoelang? Tot twee maanden gevangenis straf. En tot hoeveel boete Tot vijftig gulden. Twee maanden, vijftig gulden, herhaalde hij drie of vier keer. Ik wilde doorgaan opnieuw hield hij mij terug. En wat wilt gij gedurende «Lie twee maanden uitvoeren Ik weet het niet, mijnheer. Wat, weet ge dat niet Ge hebt toch zeker geld genoeg om van te leven en voedsel aan uw dieren te geven, denk ik Neen, mijnheer. Rekent gij er dan op, dat ik u al dien tijd huisvesting zal geven? O neen, mijnheer, ik reken op niets. Ik sprak de zuivere waarheidik rekende op niemand. Welnu, kereltje, vervolgde de herbergier, daar hebt ge gelijk in uw meester is mij reeds een aanzien lijke 6om schuldigik kan u twee maanden lang geen krediet geven, zonder te weten of ik op stuk van za ken betaald zal worden. Gij moet hier dus vandaan. Hier van daan maar waar moet ik dan heen, mijnheer? Dat is mijn zaak nietik ben uw vader niet, nog minder uw mees ter. Waarom zou ik voor u zorgen Ik bleof een oogenblik verstomd staan. Wat zou ik hem antwoorden? De man had gelijk; waarom zou hij mij bij zich nemen Ik zou hem slechts tot last wezen. Vooruit, jongetje, haal uw hon den en aap, zoo gauw mogelijk. Gij laat de reistasch van uw moester bij" mij, dat spreekt vanzelf, co als hij uit de gevangenis komt, zal hij haar stellig ophalen en dan kunnen wij te vens onze rekening vereffenen. Deze woorden brachten mij op een denkbeeldik meende oen middel ge vonden te hebben om in deze herberg te blijven. Daar gij er zeker van zijt, dat alies u dan betaald zal worden, houd mij dan zoolang bij u en gij kunt dan mijn uilgaven bij die van mijn meester obtellem Gelooft srïï dat, ventje Uw meester zal mij wel voor eenige da gen, maar niet voor twee maanden kunnen betalen. Ik zal heel weinig eten, indien ge dat toestaat. F.n uw dieren dan? Neen, git ziet wel, dat gij vertrekken moet! Gij vindt in het een of ander dorp wel voldoende werk, waarmede gij den koet kdnt verdienen. Maar, mijnheer, waar moet mijn meester mij dan zoeken, wanneer 1»ij uit de gevangenis komt? Hij zal mij ongetwijfeld hier komen halen. Gij kunt dien dag dan terugko- men. Gij kunt van hieruit een tochl maken van twee maanden en de bad plaatsen bezoeken, waar gij stellig veel geld zult verdienen. En als mijn meester mij schrijft? Ik zal al zijn brieven bewaren. Maar dan kan ik hem niet ant. woorden. Och, je verveelt mij met al die op merkingen. Ik heb je gezegd, dat j« vertrekken meet en wel zoo spoedig mogelijk; ik geef je vijf minuten om j< gereed te maken en zoo ik je bic.' nog vind, als ik terugkom, krijg )i met mij te doen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5