weinig voor hutgeen door den heer, S.'ivry was geopperd eu 9prak hulde nan het adres van liet besiuur. Den tien orkestleden riep hij toe: „Beter een half ei, dan een leege. dopl „Juist datzelfde", zei de Voorzit ter. heeft ile heer Schrcuders tot deze tien leden gezegd, maar zij heb ben toen geantwoord: „Dan liever eon leege dop". Met erkenning van do ca paciteiten dier leden achtte de Voor ter het na dit antwoord 't beste door een kloek besluit den orkestleden liet onbillijke van zulk een handelwijze te doen inzien. De heer C. F. II e n n i n g acht het niet onmogelijk, dat een vraag om vrijwilligen stoun succes zou hebban. De Voorzitter autwoordde hierop, dat het Steunfonds der Ver een igmg in de door den heer H. ge wenschte behoefte reeds voorziet. De heer N. Groustra vroeg, of de tien leden eventueel te vervangen zoodon zijn door goede krachten. Do Voorzitter zeide, dat hier eon gevoelige snaar wordt aange roerd. Bestuur en directeur zullen in ieder geval alles doen, om de positie van het orkest zoo waardig mogelijk tc doen zijn. (Applaus). De heer P. A. T h i e r vroeg of achter deze tien leden misschien een ver- eeniging of hond stond, die het ver krijgen van nieuwe musici zou kun nen beïnvloeden. De Voorzitter vond, dat de vereonigïng met niemand oi niets dan met de tien leden te maken had. Voor bemoeilijking van anderen om bij de vereent ging een contract to buiitoii, vreesde nij overigens niet. De heer Schreuders wees op het gevaar, dat het niet zoo geheel zeker is, dat de tien leaen zullen kunnen worden aangevuld. Ook de heer Kriens, de direc teur, is van dit gevoelen. De heer J. Koper nocftiïde het ge beurde een salariskwestie. Is, vroeg hij, de zaak niet te ondervangen op een andere manier Naast de reeds ter tafel gebruchte voorstellen stelde hij voor, een rentelooze geldleening uit te schrijven. „Wat moet er dan gebeuren?" zoo vroeg M r. J. II. J. Simons, „als deze oorlog eens vier jaar aanhoudt? Zal de gemeente dan niet ecu zuur gezicht trekken en van subsidie-geven gaan afzien?" De heer Kope r izelde, optimist genoeg te zijn, om bij zijn voorstel te persisteeren. De Voorzitter zeide, dat een gcldleening, ook al is zij renteloos, verplichtingen meebrengt ex- moet afgedaan worden I „Dat is toekomstmuziek", zei de heer Koper. De Voorzitter wees er op, dal optimisme niet uitsluit liet vol doen uan verplichtingen, die men op zich heeft genomen. De heer Scheer vroeg, of, wan neer de 10 orkestleden ontslagen werden, de gelegenheid nog geopend bleef, dat zij op hun besluit terug kwamen en weer aangenomen wer den. Bij den heer G. B. Crorumelin was ergernis gewekt Het is, zoo zegt hii een schande, dat slechts 361 Haarlemmers lid zijn voor f 12.50. Hebben de velen, die voor dit lid- muulschap in aanmerking komen, niet het besef, dal zij door hun toe treden duizenden genot verschaffen, gezwegen nog van het genot, dat ineu zelf ontvangt? Naast hen zijn er velen, die zich als Lid moesten opgeven. De winke liers namelijk, die bij een opgewekt stads- eu kunstleven groot voordeel hebben. Willen zij van Haarlem een villa morte maken ?"Wat zal Haar lem le hooreu krijgen, als de rnati- neo's en de Woensdag- en Zondag avond-concerten niet meer worden gegeven? Zien zij niet in, dat een goed muziekkorps voor Haarlem van het grootste belang is Laat men be denken, dat andere steden cn dorpen hier in de buurt óók veel gelegen heid bieden tot ontspanning, en wan neer we het tegenwoordige korps la ten verdwijnen, dan jagen wij de nienschen weg. Haarlem is een luxe stad en moet dat blijven. Na nog gewezen te bobben op de opvoedende kracht, die in muziek ligt. stelde hij voor, de vergadering le verdagen tot over ongeveer tien dagen. Dan zou men kunnen zien, wal deze vergadering heeft uitge werkt. Animcerende circulaires kun nen verzonden worden en alle aan wezigen zouden, volgens spreker, stellig het hunne willen doen, om de noodige leden aan te werven. Wan neer men nog 300 leden voor einde December heeft, dan is .bijna alles ge wonnen. Doheer Scheer geloofde niet, rial er veel leden zouden bijkomen. Hij stelde voor, in principe te be sluiten. de tien leden te ontslaan en tusschcn het besluit en de uitvoering er van nog ongeveer tien dagen te laten verloopen. De heer Schreuders wilde dit voorstel met andere combfaeeren namelijk om de hulp van de pers nog eens in te roepen en de volgende week weder te vergaderen, waar op de resultaten worden bekend ge maakt. die deze vergadering heeft opgeleverd. De heer A. H. W e y b u r g vond, dat hel aanbeveling zou verdienen, «icb eerst in beginsel uit te spreken tot liet geven van ontslag aan de tien leden cn dan een termijn, bijv. veer tien d,igen, te stellen, waarin de le der. zich weer kunnen aanmelden. D r. K r u s e m a n zag de noodza kelijkheid van opnieuw vergaderen niet in. De eenige, die bezwaar zou kunnen maken tegen het ontslag en het aannomen van nieuwe orkest leden. is de Bond. Maar dat lichaam zal toch niet, om tien orkest-leden ter wille te zijn, de twintig anderen onaangenaam wezen Daarom kan z. L tot het geven van ontslag wor den overgegaan. De heer T hi er stelt dun het vol gende voor „De vergadering mach- ligt het bestuur, om, als binnen acht dagen geen minnelijke schikking met de tien opposanten is getroffen, dozen te ontslaan." Dit voorstel wordt verworpen en het gecombineerde voorstel Cromme- lin-Schreuders met algeincene stem men aangenomen. Over veertien dagen zal dus op nieuw worden vergaderd, namelijk op Vrijdag 10 December. Na een opwekkend woord van den' Voorailtor, om propaganda te maken, werd do vergadering geslo ten. SPRINGMIDDELEN Uitgonoodigd door de Maatschappij van Nijverheid hield gisterenavond de heer W. li Cooi, kapitein der Go- me, leeraar K. M. A. le Breda, een lezing over bovenstaand onderwerp, toegelicht met lichtbeelden, proeven, modellen en teekeningen, in de klei ne concertzaal van de „Vereeniging". De heer L. C. Dufour opende de ver gadering en heette do aanwezigen, meest militairen, welkom, om daar na aan den spreker van dezen avond I het woord te geven. Daar het onder worp te uitgebreid is, stipte de heor Cool slechts enkele gedeelten aan. De voornaamste springmiddelen zijn buskruit en pikrinezuur, die bei de in korten tijd, doch pikrinezuur 't snelst, veel gas e.n warmte ontwikke len. Een bus pikrinezuur ter grootte van een etukje zeep l>.v. levert een volume gas, dat 1200 keer zoo groot is, De spanning is dus 1200 atmosphe- ren. als de temperatuur niet stijgt, doch bij de ontploffing stijgt de warmte tot 2500 gr., zoodat de span- nir.g vertiendubbeld wordt. Pikrine zuur is een snel ontploffende stof. Legt men liet op een rij van eenige K.M. lengte en laat men liet e-ene uit einde ontspringen, dan veroorzaakt de schok liet ontploffen van het naast-aanliggende pikrinezuur. Do ontplofiing gaat dus langs de rij en wei met een snelheid van 8 K.M. in de secontlo. Buskruit ontploft langzamer en wordt daarom voor kanonnen ge bruikt. Ook springt het niet door een schok, maar door vuur. Buskruit dient dus voor de artille rie en pikrinezuur voor de genie. Want bij het laten springen van bruggen, gebouwen enz., moet de ont ploffing snel g.aanniets mag bui gen, alles barsten. Deed men pikrine zuur in eon kanon, dan zou dit schiet werktuig springen. Het moderne buskruit geeft geen rook on verraadt daardoor dus de plaats der kanonnen niet. Voor de genie heeft het echter weinig waar de, is ook duurder, f 3 de K.G., dan pikrinezuur, dal 1.80 per Ii.G. kost. Voor de ontploffing van dit zuur heeft men een slaghoedje noodig, dat een 6Cliok geeft. Want pikrinezuur brandt slecht, het smelt en wordt zwart. Aan dit slaghoedje is een lont bevestigd, die bestaat uit buskruit, omgeven door oen waterdichte stof. De veibrandingssnelheid is 1 c.M. per seconde, zoodat men precies liet tijdstip der ontploffing kan bereke nen en zich dus tijdig soor rondvlie gende brokken in veiligheid kan stel len. Ook bestaat de lont wel uit slag koord, dal niet een snelheid van 31/2 K.M. per seconde verbrandt. Dit ge bruikt men, als men pikrinezuur op vcisonillendo plaatsen gelijktijdig wil ontsteken. In een glas water werd een ont ploffing onder water vertoond. Gebeuil het in werkelijkheid, in ka nalen en rivieren, dan komt bij der gelijk werk steeds veel visch door den schok half verlamd, naar boven. Een buitenkansje voor da vischliefheb- bers. Zij moeten ecliter niet te gauw toeschieten. Veiligheidshalve dient men na de ontploffing nog 20 secon den in zijn schuilplaats le blijven, om niet getroffen le worden door rondvliegende 6tukken ijzer. Op platen langs den wand was aangegeven, hoe de springstof wel en hoe niet aan het ter vernieling ge doemde voorwerp moet wordea be vestigd. De lading moet zooveel mo gelijk in het voorwerp gebracht wor den, niet er boven op Kan het alleen bovenop, dan moet de lading bedekt worden met zand, opdat de uitwer king naar beneden des to grooter zij. Ook mogen de ladingen elkaar niet tegenwerken. Een rail b.v. mag niet op dezelfde plaats aan weerszijden een duw krijgen, dan wordt het ijzer slechts gedrukt. Do tchok moet van ijén kant komen. Spreker behandelde eveneens den strijd in den grond, het boren van gangen onder de vijandelijke loop graaf, om deze te laten springen. li,i deelde mede, dat dezo méthode volstrekt niet nieuw ia, reeds eèuwen geleden werd zij toegepast. Wel nieuw is, dat men ontplof fingen veroorzaakt in gaton in den grond, die oen grooto hoeveelheid keien naar den vijand slingeren. Dit wordt niet gedaan om materieele schade toe te brengen, maar om dch vijand'een oogenblik aan het schrik ken te bréngen. Van dit oogenblik wordt gebruik gemaakt om aan te vallen en den tegenstander te verja gen. Tot slot wees de heer Cool er op, dat de springstoffen gelukkig ook nuttig werk verrichten. Zij maken liet mogelijk, tunnels aan te leggen door bergen. De mijnbouw kan ook niet zonder deze stoffen. Menigmaal zijn ook moerussèn, door den waterdich ten ondergrond te laten springen, in vruchtbare akkers herschapen. Boom stronken worden eveneens wel door de genie met springstoffen opge ruimd. Dit is voor de soldaten een goede oefening en voor den landbou wer voordeel. Spreker dringt er daarom op aan, bij dergelijk werk, b.v. bij zwaren ijsgang, met gevaar voor dijkbreuk, de hulp der genie in te roepen. Een liartelijk applaus en een erken telijk woord 'van den voorzitter be- dunkteu den lieer Gooi voor zijn in teressante causerie. Rubriek voor Vragen Qeabonuecrden bobben liet voorrecht, ■Togen op versohilïend gebied, niils voor beantwoording vatbaar, in te lenden bij de Redactie van Haarlem's Pagblad. Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en 100 spoedig mogchjk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den insender vermelden woldt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mijn zoon is ingedeeld bij het 10c Reg. Inf. lo Hat. 4e Comp. Wanneer moet hij opkomen? ANTWOORD: De inlijving heeft plaats tusscheu 16 cn 20 Decambjr e.k. VRAAG: Ik bon Ingedeeld bij Ket ré giment genietroepen voor opleiding militair chauffeur le ged. Wanneer moet ik opkomen? ANTWOORD: De datum van inlij ving is 18 December e.k. De oproeping zult gij dezer dagen wel ontvangen. VRAAG: Kan men zich nu al laten keuren voor de landstormlichting 1911? Tot wien moot ik mij daarvoor wenden? ANTWOORD: Indien gij lichaams gebreken hebt, die volgens uwe ue- ning u ongeschikt voor den dienst maken, dient gij aan den M. v. Oor log een verzoek om ontslag in, waar bij moet worden overgelegd verkla ringen van Uvee geneeskundigen. Oit wat den landstorm betreft, VllAAG: Ileeft een vrijwilliger recht op vrij reizen naar zijn ouders? ANTWOORD: Ja, indien hij onge huwd is tweemaal per maand Uit de Omstreken Soholac. SALARISVERBETERINGEN. Door B. en W. is aan den Raad voorgesteld wijziging to brengen in de salarissen der politie. De tegen woordige salarisregeling is als volgt: aanvangssalaris van f 700 mei 5 twee jaarlijksche verhoogingen van f 35. B. on W. stellen nu voor het aanvangssalaris i© bepalen op f 15 per week. Na twee jaar dienst f 16, na 4 jaar f 17, na 7 jaar f 18 en na 10 jaar f 19 per week. Bovendien zal jaarlijks worden toegekend f 75 kleedinggeld en f 30 voor politie-di- ploma, en f 20 voor gebruik van hun rijwiel. Voor den Belastingambtenaar wordt voorgesteld een salaris van f 1000 per jaar niet vijf verhoogingen t ei kens na twee jaar dienst van f 50. Deze ambtenaar zal tevens zijn, ambtenaar bedoeld bij artikel 261 van de Ge meentewet. op een salaris van f 150 per jaar met vijf verhoogingen tel kens na twee jaar dienst van f 25. Naarlomrrteriiisdo e. a. Donderdag is de bouw der 5 por- ceelen (11 woningen) voor de Wo- ningbouwvereeniging „De Boerenar beiderswoning" alhier, gegund aan den minste der 5 inschrijvers, Gebrs. Do Graaft, te Halfweg, voor f 1SS11. Rechtszaken DE HAAGSC.HE INBREKERS BENDE. Donderdag is voor do Haagsche rechtbank de ter nadere instructie uitgestelde zaak voortgezet tegen C. J. B._. 47 jaar, kastelein in Den Haag, beschuldigd van heling van geld en goed afkomstig van de diefstallen bij minister Treub en anderen. Bekl. blijft evenals bij de vorige behandeling ontkennen. Daarna wordt voorgeroepen een der daders van de diefstallen, de 20- jarige J. van D., sedert veroordeeld. Deze jongen kwam bij de vorige behandeling dezer zaak op al zijn vroeger afgelegde bekentenissen te rug en verklaarde evenals zijn me dedader Y„ dat B. geheel onschuldig is en deze niets van het door hem gestolen© heeft ontvangen. Nadat een nadere instructie in de zaak B. was gelast, schreef van D. een brief aan den officier van justi tie, waarin bij bekende gelogen, te hebben en zijne laatste verklaring no pens B. Introk. Getuige van D. bekent thans, dat hij in liet huis van bewaring met do B., verdacht van heling in deze en andere diefstallen, heeft gecorrespon deerd. Tengevolge hiervan heeft hij den vo- ri.gen keer gelogen. De B. heeft hem on Y. hulp beloofd om te ontvluch ten en naar Amerika te komen. Vervolgens deelde hij mede, lioe bekl. B. in de zaak Introkken was. Hij wist vnn alles af. Zoo noemde B. hein o.a. kapitein van de Zilveren Vloot B. lichtte hen in omtrent de in braak bij den heer Hennv, die echter mislukte. Hij bewaard dikwijls geld, zelfs belangrijke bedragen, voor hen. Verschillende inbrc-kersweaktui- gen werden door hem bewaard in een taschje llij was er bij, dat Y. een beitel in den zak stak, zeggende, dat hij daarmede brandkasten ging open breken. Volgens dezen getuige wist bekl. zeer goed, dat hij cn Y. inbrekers Bekl. -zegt, dat getuige alles liegt. Hij wist van geen inbrekers af, alleen wist hij dat Y. een erfenis had gekre gen. meer niet. Thans wordt voorgeroepen G. A. B. 5'., d.e ook vroeger op al zijn ver klaringen terug kwam en beweerde, dat B. onschuldig was. De president vraagt hem nu, of hij daarbij blijft. Ja, antwoordt getuige. Nu, zegt de president, van D. is nu rond voor de waarheid uitgekomen. Get.: Zoo, dat moet hij weten. Pres.: Hij heeft nu de volle waar heid gezegd, dus zou je dat nu ook niet doen? Get.: Als hij het niet tegen mij doet, behoef ik er mij niets van aan te trekken. Hij kijkt de zaal rond en ziet van D. zitten. Hij roept hem toe, trek je alles terug? Van D .Knikt bevestigend. Get: Dan doe ik liet ook edelacht bare, ik zal nu de Volle waarheid zeg gen. Hij vervolgt: Al wat ik vroeger in do instructie heb gezegd en bekend, is de waarheid. B. weet overal van. Pres.: Hoe ben je daar zoo toe ge komen. om den vorigen keer op alles terug te komen? Get.: Och, ik zat la liet hui3 van be waring in mijn cel te werken, toen ik een brlofj'e kreeg van van D., waar in hij vroeg hem te helpen om do B., B. en v. d. B., vrij te krijgen, vooral in het belang van het gezin van v. d. B. Deze zou hen dan helpen uit de gevangenis te ontvluchten en hen daajrna! vbdrtheliien naar Amerika. Ik heb toen uit medelijden gehandeld. Op een vraag van den officier van justitie, mr. dol Campo, zegt getuige nog, dat hiji ook later nog wel eems een mondelinge boodschap van de B. of van D. kreeg. Officier van justitie: Door middel van dien kleinen bewaarder? Getuige: Ja, officier. Daarna vertelt hij omstandig tot Ln bijzonderheden, hoe B. van alles tot in kleinigheden op de hoogte was, hen hielp, voorlichtte en geld, hor loge, zilvar cn gereedschappen voor hen bewaarde en voor oen en ander geld aannam. Hij wist van alle inbra ken af on gaf zelfs inlichtingen. Bekl. gevraagd, wat liij van dat alles zei, beweerde, dat ook deze ge tuige stond te liegen; hij wist van niets. De officier van justitie mr. dol Campo, requisitoir nemend, onder werpt do verklaringen van de getui gen Y. en van D. aan, oen nadere be schouwing. Uit verschillende omstan digheden blijkt, dat bekl van alles Uitmuntend op do hoogte was. De eenige vraag is thans: zijn hun verklaringen betrouwbaar; zoo ja, dan is bekl schuldig, zoo niet, dan zal voor dezen bekL vrijspraak moe ten volgen. In bijzonderheden gaat spr. dan de houding van de getuigen in de vorige zitting na en daarna tij dens de nadere instructie. Hij bespreekt dan den brief, dien van D. aan spr. schreef. Deze is te be schouwen als een wanhoopskreet, voortkomende uit liet hart. Een brief van 8 bladzijden, waarin hij zichzelf minacht om de houding door hem aangenomen in de vorige zitting. Hij heeft thans ingezien, zegt spr., dat hij zich zelf heeft benadeeld ter wille van iemand nis de L., die de schuld van al hun leed is, on dus geen medelijden verdient Voorts wijst de officier op de hou ding van Y. hier ter terechtzitting, die thans spontaan een bekentenis af legde, loen hij uit den mond van zijn collega van D. vernam, dat deze zich terugtrok. Het is voor spr. zoo duidelijk, dat deze getuigen dachten, dat de mach tige de'B., die de draden van alle diefstallen in handen heeft, hen wel zou helpen ontvluchten naar Amerika (getuige Y. zit bevestigend te knik ken). Te meer konden zij zulks den ken, omdat een ontrcfiwe bewaker reeds behulpzaam was bij het over brengen van brieven en mededeelin- gen. De gevangenen werden door de zen bewaarder van alles op de hoogte gehouden, zegt spr. De officier wil de verklaringen van beide getuigen nis volkomen betrouw baar aanvaarden. Wijzende op den ernst en den om vang der feiteu requivoort spr. schul dig verklaring en veroordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger jhr. mr. van Hol the tot Echten betoogt, dat voor hem de verklaringen van de getuigen Y. en van D. altijd nog ongeloofwaardig zijn. PI. verzoekt ten slotte onmiddel lijke invrijheidstelling van bekl. Dit laatste wordt door de rechtbank geweigerd. Uitspraak 2 December a.a. HELING. Hierna werd voortgezet de zaak" le gen P. A. van den B., 23 jaar, metse laar ln Den Haag, welke zaak even eens was uitgesteld ter nadere in structie. Aau dezen bekl. is ton loste gelegd heling van f 2 afkomstig van de op brengst van zilveren voorwerpen ge sloten door van C. en Y. Bij de vorige behandeling beweer den deze beide laalsten, dat ook deze bekl. onschuldig was, en trokken zij al het bezwarende terug, wat ze vroe ger te zijnen opzichte hadden ver klaard. Getuige van D. voorgeroepen, komt nu terug op zijn laatste verklaring en zegt., dat beld. f 2 van hem gehad heeft. Bekl. zegt, dat het niet zoo ie. Y. voorgeroepen, kijkt om en zegt tegen van D„ „kom je er op terug" Get. v. D. knikt bevestigend en daarop verklaart hij dat bekl. van den B. ook van alles afwist en f 2 van de opbrengst kreeg. Hij was het, die hem inlichtte omtrent de inbraak bij mi nister Treub. De verdediger mr. Spcijer, vgaagt akte van de vraag door getuige Y. aan v. D. gesteld hier in de zitting. De officier van justitie memoreert, dat bekl. een gevaarlijk individu is, die zich voortdurend beweegt in die- venkringen en refereert zich voorts aan hetgeen hij omtrent de getuigen verklaringen van Y. en van D. zeide. Bekl. schuldig achtend, vordert spr. veroordoeling tot 8 maanden gevan genisstraf. Mr. Speijer meent, dat het hier al leen gaat om het al of niet schuldig zijn van bek! of deze slecht bekend slaat, doet niets ter zake. Voorts zegt pl. liet eens te zijn met den verdediger in de vorige zaak en betoogt hij uitvoerig, dat de getui- genverkliwringen voor hem niet de minste waarde hebben- Hij wijst daarbij op de houding van get. Y., die éérst, vraagt aan van D., wat hij zeggen moet. Zegt deze neen, dan zegt hij ook neen. Dat maakt vol gens pL oen buitengewoon slechten indruk omtrent de betrouwbaarheid van getuige. Pl. vriiagt wegens lïeï ontbreken van ook maar eenig bewijs vrijspraak voor bekl. en diens onmiddellijke in- vrijheidsstelling. Na re- en dupliek begeeft de recht bank zich in raadkamer. Teruggekeerd wijst de rechtbank dadelijk vonnis, acht bekl. schuldig en veroordeelt hem tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van 3 maanden preventieve hechtenis met last tot zijn onmiddellijke invrij heidstelling Binnenland GEZANT BIJ HET VAT1CAAN. Naar liet Haagsch Correspondentie- bureau met zekerheid verneemt, kan de benoeming van jhr. mr. O. F. A. M, van Nispen tot Sevenaer, lid van de Tweocle Kamer der Staten-Gene- raal en oud-voorzitter dier Kamor, tot gezant in tijdelijke en bijzondere zending bij den Pauselijken Stoel binnen zeer korten tijd worden tege- rnoet gezien. 't „Alg. Handelsblad" schrijft Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer behoort tot de meest-be gaafde leden der Katholieke Staats partij in de Tweede Kamer. Op 2 October 1807 te Arnhem gebo ren, bezocht hij het Gymnasium te Nijmegen, promoveerde -op 19 Decem ber 1892 in de rechtswetenschap aan de Rijks-Universiteit te Leiden en vestigde zich spoedig daarna als ad vocaat en procureur te Arnhem. In Juni 1901 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor het kies district Niimegen, welk district hij sedert dien onafgebroken vertegen woordigde. Vooral vraagstukken van juridi sch en en staatsrechtelijken aard trek ken ziin aandacht, maar meer in 't bijzonder voelde bij zich aangetrok ken tot de buitenlandsche politiek, waaromtrent hij menige doorwroch te redevoering ten beste gaf. Tijdens het presidium van den heer Van By- landt als nummer twee op de voor dracht voor het Kamer-presidium ge bracht, werd hij na diens aftroden benoemd tot voorzitter en wist hij iook in woelige cn rumoerige parle mentaire episoden de Kamer te lei den met vaste hand en o,p een wijze, die algemeen werd geroemd. Til 1913, toen mr. Goeman Borgesius als voor zitter optrad, werd hij met mr. Troel stro. als onder-voorzitter be noemd. welke functie hij is blijven vervullen tot het thans ingetreden zittingjaar, toen hij den wensch te kennen gaf, voor een herbenoeming niet in aanmerking Ie willen komen. De heer Van Nispe.n tot Sevenaer heeft zitting gelhad in een aantal par lementaire- en Stnntscommissiën. TEGEN HET VLOEKEN. De diroctenrgeneraal der posterij en ©n telegrafie heeft bevolen, dat het vloeken tijdens de uitvoering van den dienst moet worden nagelaten. Wanneer een meerdere waarneemt, dat een ondergescb:Ute zich daaraan schuldig maakt, l>ehonrt hij hem dit te verbieden, zoo meldt de N. R. Ct. ONGELUKKEN. Onder Alphen a, d. Rijn trof een jongen bij1 het boog- en pijl-schieten het linkeroog zijner zuster. De ge neesheer gelastte dadelijke overbren ging naar het Ziekenhuis te Leiden. Vermoedelijk zal de getroffene het linkeroog moeten missen. Een ernstig ongoluk had in de Diezerstraat te Zwolle plaats. De knecht van den veehouder Kusterof vervoerde eenige paarden, toen een jongen uit Geuemuiden de beesten schichtig maakte. Eén der paarden sloeg achteruit, met het ongelukkig gevolg, 'lat (1e jongen een trap tegen 't hoofd kreeg, waardoor een diepe wonde ontstond. De jongen werd bewusteloos en in deerniswekkenden toestand opgeno men en. na door dr. .Torritsma ver bonden te zijn, opgenomen in het Sophia-ziekenhuis. WINKELSLUITING TE SNEEK. Met 9 tegen 4 stemmen besloot de Raad van Snoek een verordening m het leven te roepen op vervroegde winkelsluiting. NEDERLAND—AMERIKA. In opdracht van de American Ex port Chamber of Commerce, met me dewerking der groote handelslicha men, stoomvaartmaatschappijen, en spoorwegmaatschappijen en eenige gemeentebesturen in Nederland, ver-: trekt do heer J. Bendien, directeur van het Bui eau ter bevordering van den Nederlandschen Handel en In dustrie. met de „Nieuw Amsterdam" naar de Vereenigde Staten. De bedoe ling dezer reis is. door besprekingen met verschillende handels-coüpenities een nauwe aaneensluiting van han delsbelangen te vorkrijgen. IN EEN FINSCHE HAVEN OPGE SLOTEN. De in het vorig jaar in Delfzijl nieuwgebouwde Noderlandsche mo- torsclioener „Marie Deirise" werd op zijn eerste reis naar de Oostzee door den oorlog overvallen en ligt reeds sedert bijna een jaar in de Finsche haven Borga opgesloten. De Algem. Handelsblad-berichtgever te IJrnuiden trof dezer dagen kapitein W. C. Dijkstra, die uit Finland is terugge keerd, omdat zijn eohip de haven van Borga niet kan verlaten voor het einde van den oorLog en hij tlxans tijdelijk benoemd is tot kapitein van den Nederlandschen galfelschoener „Agatiia" uit Groningen, welke te IJ muiden zeilklaar ligt met eene la ding cokes voor Noorwegen bestemd. Naar kapitein Dijkstra mededeel de was de „Marie Denise" van de werf gekomen en den 8en Juli 1914 van Delfzijl naar Petersburg in zee gegaan. Na aankomst aldaar laadde liet schip voor Borga, waar het na lossing door den inmiddels uitgebro ken oorlog werd stilgelegd tot 10 No vember van het vorig jaar. Het schip maakte toen een paar rei zen heen en weer naar Reval en zou daar een lading meel innemen voor Finland. i Dé géhoele lading lag langszijde en men zou juist beginnen deze over te nemen, toen men tot de ontdekking kwam dat de kustvaart voor buiten landsche vaartuigen verboden was. De lading kon dus weer naar de pakhuizen teruggevoerd worden en het schip zonder eenige lading ver trekken. Den tweeden Kerstdag kwam het weer In Borga en moest daar blijven liggon, omdat de geheelo Bothnische Golf door mijnen was af gesloten. De bemanning werd afgemonsterd; alleen de kapitein bleef tot do vorige maand aan boord en besloot toen naar Nederland terug tc gaan, omdat van vertrek uit de haven van Borga in den eersten tijd toch wel geen sprake zou zijn. Via Zweden cn Dmtsohlond kwam hij in Holland te rug. GERED. Terwijl de stoomboot „Eiland Urlt1 en visschersvaartuigen op de ondieps Vorm bewesten Urk werkzaam wa ren om daar een gestrand schip „De Zeeploeg", vlot te maken, was een vlei, waarmede staaldraad enz. was overgebracht, van de lijn losgeraakt en op drift gegaan. Een Urker jon gen, Riekelt Pasterkamp, bevond zich in de vlet. Men dacht, dat hij wel zou woi-den opgepikt door allicht nog uit de Urker haven komende visschers, of dat de stroom die vlet wel bij den Urker havenmond zou voeren. Doch men had zich vergist en toen na liet binnenbrengen van „De Zeeploeg" bleek, dat die jongen niet aanwezig was, moest men op onderzoek uit. De vlet werd ondanks het helder maan licht niet gezien. lntusschen had dezo jongen nabij Harderwijk een span Volendammer kuilers zien zeilen. Op de V. D. 220 hoorde men zijn hulpgeroep. Men nam hem op cn verzorgde den nat ten, verkleumden jongen liefdevol, of ferde een kuilstreek op en bracht hem bij zijn moeder, die den nacht in angst had doorgebracht. Acht uien had de jongen in wind en hagelvla gen gedreven. NED. AANNEMERSBOND. (Vervolg). Tot voorzitter werd bij acclamatie herkozen de heer J. N. Hendrix. Eveneens werd bij acclamatie her kozen de 2de secretaris, de hoer J. J. Cos, te Scheveriingen. Tot bestuursleden werden eveneens herkozen de heeren II. G. Clir. Treep en H. Timmer. Aangenomen werd do volgende mo tie: „De vorgadering overtuigd dat het wen sc hel ijk js, van Bondswege een regeling in het leven te roepen, tot ondersleuning van de nagelaten be trekkingen van overleden Bondsle den, noodigt het hoofdbestuur uit, desbetreffende regelingen te ontwer pen en aan de algemeen© vergade ring ter beslissing voor te leggen. Gemengd Nieuws DE OVERSTROOM 1NGEN OP SICILIë. De Duitsche bladen bevatten de volgende bijzonderheden over de overstroomingen op Sicilië De spoorlijn Gattin ia—Palermo is over een afstand van 40 kilomoter vernield; uit de steden Sicata, Pal- mi, Camicatti, Mazzara eu Porto San Nioola komen slechte tijdingen. Oude bruggen zijn e.r weggespoeld, de akkers verwoest cu tal van huizen ingestort. Een groot aantal menschen is om het leven gekomen. Te Sic&to ziju nieuwsgierigen, die op een brug naar de hooggaande ri vier stonden te kijken, met de brug door den stroom meegesleurd. Onge veer 100 personen kwamen daarbij om. Te Trepani is de landstorm- kazerne ingestort. EEN DRAMA. Te Mittweïda in Saksen heeft een werkman, die met verlof van het front was gekomen om zijn vrouw te begraven, zijn vier kindoren in hun slaap doodgeschoten en daarna zichzelf. Burgerlijke Stand HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN WOU DE. ONDERTROUWD A. Frankfort en L. Roubos. J. T. van Keimpema en C. M. Priesman. BEVALLEN B. M. E. GailjaardBeekveld, d. A. ,T. E. Krikke—do Jong, z. S. de KortLansendoen, d. OVERLEDEN J. Boeré©, d., 2 jaar. Sfccnwaarifcjrie!:1:# STOOMVAART- MIJ. NEDER LA ND. Het st Kambangan (uitreis) arriv. 24 Nov. te Sabang. TM st Karivenn (thuisreis) vertrok" 23 Nov. ven Gibraltar. Het, st.. Prinses .Tnlinna (thuisreis)' vertrok 23 Nov. van Genua. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Diana, van Amsterdam naar Espichei. passeerde 19 Nov. Ouossant, liet st Lodewijk van Nassau, Yan Patras naar Amsterdam, pass. 19 Nov. Sagres. Het st Oberon arriveerde 23 Nov. van Alicante te Cndix. Hot st. Orion, van de Middelt Zee naar Amsterdam, pass. 23 (Ntov, Dun- geness. Het st. Poseidon arriveerde 24 Nov. van New-York te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Mesna, van Rotterdam n. Boston, vertrok 20 Nov. van Fayol Het st. Oosterdijk, van Rotterdam naar New-York, passeerde 23 Nov. 12 u. 30 nam. Dungeness. ICON. liOLL. LLOYI). Het st. Gelria vertrok 24 Nov. van Amsterdam naar Buenos-Ayrcs. UOTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Medan, van Marseille naar Norfolk, vertrok 23 Nov. van Gi braltar.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6