Sint Maas Cadeanx. H.V. WtÜ. OOSÏfcN ZOON'S Tafelkleeden, Divandekken. Kapstokkleeden, Vachten, Voelzakken, Waterstoven, kleine Meubelen. Sint Nicolaas Lied. Groote Sorteering PARFUMERIEËN. EAU DE COLOGNE. LUXE DOOZEN ZEEP. TOILETARTIKELEN. BROCHES, COLLIERS, e.a. BYOUTERIËN. m E. SASSEN Co. en Firma M. PRENT YAN DEN BERG. L>c Paus vervolgde: ..Neteliger is echter de quaestie der ondeizeeërs. De „Anconu' voer immer van Italië j naar Amerika, en er kon dus geen sprake van zijn, dat het schip contra bande vervoerde. Met de Lusitania was het oen ge heel andere zaak. Dit schip was op weg naar een Engelsche haven t>n de 'onderzeeër had wel reden voor de veronderstelling, dat hot munitie aan boord had". Toen do bezoeker tegenwierp, dat men aan Duitsche zijde overtuigd was, dat oen zoo groot schip eerst na verloop van één of twee uren kon zinken en wees op de door de Duit- schers niet veroorzaakte tweede ont ploffing, tengevolge waarvan 't schip reeds na 11 minuten was gezonken, antwoordde de Paus, dat dit een ge- heele andere verklaring van het ge beurde gaf. Twee uur zouden vol doende zijn geweest om de passagiers te redden. BRITSCHE ZEELIEDEN IN MA- ROKKAANSCHE GEVANGEN SCHAP. Sir Edward Grey verklaarde in het Engelsche Lagerhuis in antwoord op een vraag, dat .volgens den Britschen agent te Tangier twaalf overlevenden van de Londsche stoomboot „Wood ford" zich in handen bevinden van den Marokkaanschen stam der Bo- De Spaansche autoriteiten onder handelen over hun vrijlating. KARDINAAL VON IiAK I'M ANN uit Keulen is. volgens de ..Matin", Donderdagavond te Rome aangeko men. Stadsnieuws LOUIS RAEMAEKERS. die onlangs te Londen was, gaat naar 'Parijs, waar hem een geestdriftige ontvangst staat te wachten. (Alg. Handelsblad). IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Onder presidium van haar voor zitter. den heer T. L. van Wagten donk. heeft Maandagavond in Hotel Royal" de IJsclub vergaderd. Alvorens de Voorzitter het woord aan secretaris en penningmeester gaf tol het uitbrengen van hun jaarver slagen. herdacht hij. terwijl de aan wezigen zich van hun zetels verhie ven. wijlen den beer J. J. Zeewoldt, den oud-voorzitter en eere-lid van de club. De Voorzitter schetste liem als iemand, die ook in deze omgeving tot de voormannen kon gerekend worden wegens zijn groote verdien sten. Nadat de notulen gelezen waien, sprak de Voorzitter de heeren Mooy, Sauveur en Van Linden Tol toe. Ge noemde drie heeren hebben voor een deel tusschentijds respectievelijk de functies van penningmeester, secre taris en algemeen bestuurslid be kleed. waarvoor spreker hun dank bracht. In liet jaarverslag van den secre taris werd melding gemaakt van de eleetrische verlichting van de baan en van het feit. dat verleden jaar niet aan ijsvermaak is kunnen gedaan worden, wat ten gevolge had, dat het ledental daalde. Het jaarverslag eindigde met de hoop. dat 1915 wat meer ijsvrcugde zou brengen dan het vorige jaar. De Voorzitter dankte voor liet ver slag en sloot zich bij den laatsten wensch natuurlijk van harte aan. at de rekening' en verantwoording betreft, het bleek, dat de inkomsten 21169.65 en de uitgaven I ■404-4.% 1/2 beliepen, zoodat een nadeelig s^ldo van f2475.31 1/2 overblijft, wat ech ter door een deposito aan de Haar- lemsohe Bank gedekt wordt. De penningmeester wees er nog eens op. dat sommige leden geen con tributie betalen, als er geen ijs is. Deze te laken gewoonte heeft ten ge volge gehad, dat in deze vergadering een reglementsherziening moet plaats hebben, waardoor dergelijke gewoon ten niet meer kunnen voorkomen. De Commissie tot nazien der reke ning 1914/T5 adviseerde, de rekening goed te keuren, zoodat besloten werd. den penningmeester te dé char ge er en van het beheer der financiën. In de oommissie tot nazien der re kening over 1915 werden gekozen de heeren Mr. G. Bakker, A. Bijvoet Jr. en J. v. d. Ban. Als plaatsvervangers zullen fungeeren de heeren C. A. Rente, C.raftdijk en Schrederhof. Als l>estuursleden werden herkozen de heeren: Van Linden Tol, J. Gohrels etn L. C. Mooy. Hiermede was men aan de Regle- menteverandering. Voorgesteld werd om het slot van art. 2 als volgt te le zen: De leden, die voor 15 November van hetzelfde jaar hun contributie nieb hebben voldaan, worden met f 1 be boet. Zijn zij op 1 December d.a.v. nog achterstallig gebleven, hun contribu tie plus boete te betalen, dian worden zij vanwege het bestuur geroyeerd. VVeusohen zulke voormalige leden wederom toe te treden tot liet Lidniaatt schop der ijsclub, dan hebben zij te betalen een enórée van f 3.50. Deze bepaling treedt onmiddellijk in werking. De Voorzitter lichtte de voorgestel- do wijzigingen toe. Gelijk reeds is me degedeeld. betoonen sommigen zich onwillig om te betalen, wat natuur lijk in 't huishouden van de club, waar alles naar behooren gaat, niet kan worden toegestaan. De heer G. A. C. van Dobfoen vond hot 't best, dergelijke wonbetnlende leden gerechtelijk te vei'vol gen, voor wolk denkbeeld de Voorzitter weinig voelde, met 't oog op kosten, die met hef incasseeren van eon der gelijk sommetje altijd samengaan. Hij zolde evenwel toe, 't denkbeeld in overweging te zullen nemen. De heer Sauveur verklaarde zich ook tegen een gerechtelijke ver volging. evenals de heer Van Linden Tol, die waarschuwde tegen al onbesuisd procedeeren. Hot voorstel werd toen met alge- meone stemmen aangenomen. Nog voerde de Voorzitter even het woord. Ilij zei, dat nog nooit verga derd was, of de ijsbaan was open. 1 Helaas heeft dat nu niet 't gei al mo- gen zijn, maar spr. hoopt dat men spoedig, als 't kan wat langer.dan thans zou kunnen gemeten van de ijsbaan. Na rondvraag werd hierna de ver gadering gesloten. Arr. Rechtbank In de namlddagzitting van Maan dag werden slechts twee zaakjes be handeld. Het eerste betrof een dief stal van oen fietslantaarn, aan welk feit M. G.. te Haarlemmermeer, zich schuldig had gemaakt. Tegen dezen beklaagde werd een maand gevan genisstraf geeischt en tegen de laaf ste beklaagde, een vrouw, die niet verschenen was, om zich te verant woorden van liet haar ten laste ge legde feit melkvervalschïng 14 dagen gevangenisstraf. INSLUIPING. 't Is tegenwoordig allesbehalve ple zierig, een fiets te hebben, als men in 't Noordelijk deel van de stad woont. Nog altijd immers is de ge- •aariijke insluiper op vrije voelen. De heer J. de B. wonende in de v. d. Vinnes'iiraat is dat Maandagavond ge waar gewondeu. Uit-de benedengang zijn woning is nl. zijn fiets ge stolen. G e v. V o o r.w e r p e n. Terug te bekomen, bij: Degenaar, Julianalaon, Overvoen, een dames horloge; S. Duschoten, Wouwerman- straat 7 rood, een heeren das; J. v. Breunen, Nieuwe Kerkspiein 11, een duimstok. D. Haverschmidt, Langen- dijkatraat 30, en portemoraiaie met inhoud. J. Dijt, Haarleinmerliede- straat 8, een handschoen. P. Kaptijn, 2e Zuid-Polderstraat 48, een linnen zak met rijst en een paard edeken. IL Blauw, Leidschevaart 226, een geldstuk. Binnenland VERKEER GESTREMD,- De N. R. Ct. meldt Maandagavond omstreeks 7 uur is een automobiel, vermoedelijk een re- geeririgsauto, door de brug over den Moerdijk gezakt, waardoor de trei nenloop over de brug gestremd ia. Bij Lage Zwaluwe worden de treinen op gehouden. Men is onmiddellijk aangevangen om de auto te verwijderen waardoor reeds Maandagavond het verkeer her steld w.as. Naar wij vernemen, hebben er geen persoonlijke ongelukken bij- plaats gehad., EEN ENGELSCH SCHIP BESCHOTEN. 't „Alg. Handelsblad" meldt: Het Engelsche stoomschip „Bul- gcuvnie", Zondagavond van Londen ie Rotterdam aangekomen, is Mai dagmiddag half drie bij het Noord- liiiider-lichtschip door drie Duitsohe Liegmaohines beschoten met geweren en machinegeweren en met liommen bestookt. Het schip bekwam geen schade van dit voorval, dat ongeveer 20 minuten duurde. De vliegmachines verdwenen in Zuidelijke richting. STRENGE VORST. Het Kon. Ned. Meteor Instituut, in de Bilt, deelt het volgende mede In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft het in het noorden van ons land sterker gevroren dan sinds lan ge jaren in November was voorgeko men. In den Helder daalde de tempe ratuur tot 11 gr. Celsius onder nul de laagste sedert 1849 aldaar in No vember opgeteekende temperatuur was 8 5 gr. op 27 November 1890. Te Groningen en in de Bilt werd dit maal 10 gr. en 8.8 gr. bereikt; sinds 1819 was dit overtroffen, te Groningen op 24 November 1862 met 11.5 gr., te Utrecht en de Bilt met 10.6 gr. op 23 November 1858, 10.2 gr. op 27 en 28 November 1890 en. 9.3 gr. op 21 No vember 1902. De laagste in ons land in Novem ber waargenomen temperatuur is waarschijnlijk 13.0 gr. te Tilburg op 27 November 1390. Ook. de vrij sterke vonst, die Zondagmiddag nog op don middag overbleef, i6 merkwaardig. Groningen heeft als maximum-tem peratuur 5.0 gr.. Helder 4.0 gr., de Bilt 8 4 gr. genoteerd. Dit is alleen overtroffen te Groningen op 27 No vember 1891 met ruim 8 gr. vorst, te Heldor op den 28sten van dat jaar, te Utrecht en de Bilt met 6.9 gr. op dienzelfden dag, met 4 7 gr. op 80 No vember 1875 en 3.7 gr. op 23 Novem ber 1858. DE HA AIIL E MM E R'M E E R LIJN E N Woensdag 1 December wordt de lijn UithoornNieuwersluis voor het pu bliek opengesteld. INBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is uit een der compagiiies-bii- reaüx in de Oranjekazerne in Den Haag oein kist. inhoudende f 1400, welke een sergeant-majoor onder zijn berusting bad, gestolen, doch later met het geld weer teruggevonden. De zaak is in handen van de politie ge steld. {f4 R. Ct) Omtrent de inbraak in de Oranje kazerne in Den Haag, wordt nader door do N. R. Ct gemeld Do diefstal van de kist met 1300 werd Zaterdagoohtaud ontdekt door don sergeant-majoor, toen dezo genoemd geldbedrag, dat hij den avond tevoren ontvangen had. wilde gebruiken voor uitbetaling van sol- dijon. Aanstonds werd er een onder zoek ingesteld, en in een hoek van een dor kazerne-gangen vond men toen de kist, welke blijkbaar met behulp van een ijzeren voorwerp was open gebroken. Het gold was eruit verdwenen al leen de udmuiistraiieboeken bevonden zich nog in de kist EEN PS EUDO-LU ITEN ANT. To Nleuwerkerk a. d. Use! (Z.-H.) heeft de rijksveldwachter gearres- toord een persoon in burgarkleeding, die zioli uitgaf voor luitenant die voor de regeeriiu hooi kwaai onteigenen. Bij verschillende bocrem had hij van 2000 tot 5000 K.G. „opgevorderd", al naar gelang van hun veestapel, te gen den prijs van f 23 per 100U K.G. Later zou een kapitein komen om het hooi to betalen en een schuit om liet hooi to vervoeren. In een herberg had hij zijn intrek genomen, een maal en logies besteld. Bij een der boeren had hij zich uitgegeven voor eeui zoon van ten dier grootste foura- gjehandolaars. Bij dien boer kreeg de rijksveldwachter hem te pakken. Voor den burgemeester gebracht, ver klaarde hij niet ie weten, lioe hij heette, waar hij thuisbehoordè, enz. Hij is in verzekerde bewaring ge steld en zal voor den officier van justitie te Rotterdam worden geleid. („N. v. <1. D.") STROOPERSDRAMA. Zondagnacht is te Bruussura ze kere v. E. door een revolverschot gedood. Ilij werd cloor de politie aan gehouden, toen hij aan liet frettee- ren was. Een vi-iend van den aange houdene schijnt toen op de politie go- schoten maar den verslagen© getrof fen te hebben. ONGELUKKEN. De telegraaf meldt: In d'o phannaceutische fabriek van Brocades en S theeman, te Meppol, heeft een ernstig ongeluk plaats go- had, doordat een stoommachine stuk sprong. Een arbeider bekwam ver won dingen. LEDER. We lezen in 't Alg. Handelsblad: Naar wij vernemen, heeft het De partement van Landbouw, Ilandel on Nijverheid den Nederlandsche Bond van Lederfabrikanten aangeschreven ten spoedigste van de beide Huideti- clubs te Amsterdam en Rotterdam totaal 80.000 huiden aan te koopen. Indien de bond weigert tot (tien aankoop over te gaan, zal de geheele invoer van Amerikaansche huiden {waarvan hoofdzakelijk ons zoolieer wordt geproduceerd) en van looistof fen worden stop gezet. Tor toeLicliting diene, dat voor den oorlog de inluudsche huiden voor het grootste gedeelte over de grenzen gin. gen. Nu de grenzen voor den uitvoer gesloten zijn, nam de voorraad gaan deweg toe. In Januari, toen de voor raad 50.000 stuks bedroeg, werden 27.000 in veiling aangeboden. Het grootste gedeelte werd toen opgehou den; slechts ongeveer 5000 werden verkocht voor 44 3/4 cent, ean prijs, welke 9lechts weinig hoogor is dan d© normale. De besturen der Huiden- clubs vreesdon, dat bij verdere aan bieding de prijs te zeer zou dalen. Inmiddels is de voorraad, die de Huidenclubs hebban, aangegroeid tot 100.000 stuks. VERVOLGING TELEGRAAF. De Telegraaf meldt, dat de minister ran justitie aan het pareet te Amster dam heeft opgedragen, een vervolging in te stellen tegen De Telegraaf naar- aanleiding van hetgeen dat blad in zake de quacstie van de raoLkvoor- ziening geschreven heeft over minis ter Posthuma. INBRAAK. Door hot forceeren der brandkast is liet inbrekers gelukt f 300 machtig te worden in de boterfabriek van J. E. Scliaap en Co. te Nunspoet De be stolene is verzekerd bij „Mercurius". Gemengd Nieuws GROOTE BRAND TE PARIJS. Men schrijft uit Parijs aan de Te legraaf: Een geweldige brand heeft de nieu we bijgebouwen der magazijnen, van den „Bon Marché" verwoest. Tegen half twaalf in den ochtend zag men een dichten rook uit den tweeden kelder komen en zich een weg naar den eersten kelder en ver volgens naar de gelijkvloersche loka len banen. De emploé's, die Ln de kel ders bezig waren, haastten zich naai boven en maakten alarm. Een oogen- blik ontstond er een kleine paniek onder d*> bezoekers; die gelukkig op dit uur van den dag weinig talrijk waren. De oorzaak van den brand heeft men nog niet kunnen ontdokken. Vol gens sommigen is bij ontstaan door kortsluiting; anderen beweren, dat* hij het gevolg was van het springen van een condensator der centrale ver warming. Niemand beaft trouwens een slag of eenig geraas gehoord. Sedert het begin van den oorlog was op de derde verdieping van het gedeelte, waarin de brand woedde, een militair hospitaal ingericht, een annexe der ambulance van den Val- de-Grace, waar een honderdtal ge wonden konden worden verpleegd. Er waren tachtig bedden bezet, doch slechts zes door gewonden, die niet konden, opstaan. Nog voor de komst der brandweer werd het hospitaal ontruimd, ön,dei- leiding van den chef-geneesheer Va- riot konden de patiënten onder de meest gunstige omstandigheden in vei ligheid worden gebracht. En zij von den «en onderdak in het hospitaal Lnonnec, niet ver daarvandaan. Intus9chan werden de rookzuilen, die uit don kelder opstegen, steeds dikker. Toen van alle kanten de brand weerlieiien kwamen aanzetten, was het reeds niet zonder gevaar om bet gebouw binnen te dringen. Het be dwingen van het vuur werd hierdoor zeer hemoeJlijkt. Verscheidene brand weerlieden raakten bedwelmd. Een kapitein en oen sapeux moesten wor den weggedragen. Daar men rook- maskers tekort kwam, werden mili taire maskers, in het magazijn, voor radig, aan de pompiers uitgereikt. Toch was liet nog niet gemakkelijk om don vuurhaard to vindon, pompiers, onder aanvoering van ko lonel Cordler en den directeur van het gemeentelijke laboratorium, don heer Kling, konden er niet in sla Niettegenstaande hun eleetrische zoeklichten was hel hun onmogelijk om iets te onderscheiden en een brandwccrbr;gade van den Bon Mar ché zelve wist zich niet meer te orien- teeren toen zij er in geslaagd was do twee verdiepingen af be dalen. Op het terrein waren inmiddels de prefect van politie, de prefect van ■Je Seine on de minister van Bmnien- landsche- Zaken, de heer Malvy, aan gekomen. De rook, die de oene verdieping na de andere had bereikt, en die thans het geheele magazijn vulde, baande zich een weg door het dale. De ruiten an het glazen koepel-dak sprongen door do hitte, en vielen ln scherven op het trottoir. Toch zag men nog steeds geen vlammen. Eerst om half vier 's middags sloeg er oen groote vlammentong uit de derde verdieping, aan den kant van de rue dn Bac, en weldra word zij gevolg door tientallen andere. De hoogere verdiepingen stonden nu in een oogenblik in lichtelaaie. De pom- piers bestogen hun "groote automa- j tische ladders en richtten de slangen op de derde verdieping, doch spoe dig zagen zij zich genoodzaakt de ierde te besproeien en even later de ijfde, daax hot heele gebouw één enorme vuurhaard was, van de twee de af tot de zevende étage. De geheele gevel aan de rue de Sèvres zoowel als die aan de rue du Bac, vertoonde één vlammenzee, en door de gapende ramen zag men den brand woeden achter de stevig, in gewapend beton opgetrokken muren. J De waterstralen vermochten hierte gen zoo goed als niets. Nu en dan viel met een dof geraas een plafond1 in of bezweek een vloer. Intusschem hield die wind gelukkig het vuur verwijderd van de wanden an het oude magazijn. De ramp zou nauwelijks te overzien zijn geweest,, als dit ook was aangetast, wamt dit was lang niet zoo solide opgetrokken al3 de nieuwe gebouwen. 'Aon den kant waarop de wind stond, werden echter voorzorgsmaat regelen genomen. De paviljoens van het hospitaal |Lftênnec, fl'Le slechts door een nauwen doorgang van het terrein van den brand gescheiden waren, werden ontruimd. En terwijl een aantal brandweerlieden zich in spanden om aan dezen kant een uit breiding van het vuur tegen to gaan, trachtten anderen den grooten koepel vrij te houden, die als waterreservoir dienst deed, en die vele duizenden li- liters water bevatte. Een groote menigte nieuwsgierigen was natuurlijk van allo kanten, sa mengestroomd, doch werd op een eerbiedigen afstand gehouden, en kon niet veel méér zien dan den rooden hemel en het dak waaruit de vlam men opsloegen. Eerst tegen vijf uur begon het vuur oen weinig te verminderen en niet voor acht uur kon men zeggen, dat men den brand meester was. De verwoesting ia natuurlijk ont zaglijk. Van de magazijnen staan nog slechts de muren overeind. Een erzameling zeldzame en kostbare ta pijten is verloren gegaan; de afdeelin- gen glaswerk, porselein, oude. meu bels en kunstvoorwerpen om er slechts enkele te noemen beslaan niet meer. De schade wordt geraamd op ver scheidene millloenen, door geen ver zekering gedekt Behalve een vijftiental brandweer lieden, die aan een begin van verstik king geleden hebben, zijn er geen slachtoffers. CARNEGIE. De N. R. Ct. vertelt Carnegie, die dezer dagen tachtig jaar is geworden, is nog eens terug- gekomen op zijn beleende denkbeel den omtrent groote rijkdommen en wat de bezittere er inee moeten doen. Alle rijkdom verklaarde Carne gie komt toe aan de gemeenschap; daarom had hij ook al 400.000000 dol lar weggvegeven voor doeleinden van openbaar nut. HET PANAMAKANAAL. Volgens te Londen uit Panama ont vangen particuliere telegrammen wordt de heropening van het Kanaal niet voor de derde of vierde week van Januari verwacht. (Prachtige Ooiiectie). Leger en Vloot ZEEMACHT. Bij Kon. besluit i3 met 1 Decem ber: lo. aan don kapitein ter zee E. Coenen, op zijn verzoek, wegena langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toe kenning van pensioen. 2o. aan den kapitein-luitenant ter zee M. II. Halewijn verleend de titu laire rang van lcapilejn tce zee; en inel dieiizelfden datum bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein-lui tenant Ier zee J. S. A. Kroon; tot ka pitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee 1ste klasse, F. K. Webor; tot luitenant ter zee 1ste klasse, de lui tenant ter zee 2e klasse J. J. van der Linden. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 16 December, bij de zeemacht bevorderd tot officier van gezond heid 2de klasse N. A. L. Krans. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Gesl. voorber. kerkelijk ex. do heer J. P. C Poldervaart. Utrecht. Bevorderd tot semi-arts de heer H. Hondelink; lot arte de heeren C. Goedkoop, A. O. Nicolaï. (U. D.) Amsterdam. Tot arts bevorderd de heeren N. J. Stol, geboren te Amster dam, en R. A. J. Wybauw, geboren te Sehaerbeek. Gesl. voor het eerste ge deelte van het arts-examen de heeren B. Frank en J. J. van den Berg. Kinderen zingtthuisden geheelen dag dit nieuwe Lied. Zie de maan schijnt door de boomen. Zie daar komen ze geloopen Voor het schoon St Nicolaa9feest, Ieder wil nu ook wat koopen, Daar 't steeds zoo is geweest. Vol verwachting denkt men nu: I p[g 'Ach kreeg ik maar een parapluie! 'k Heb de toezegging gekregen, Dat ik met St. Nicolaas Iets zal krijgen tegen regen, Nu dat is nog niet zoo dwaas. Wat zou het wezen, zegt ge nu, I bJ Wel een nieuwe parapluie. I Moeder koopt haar in de Zijlstraat, Daar heeft men de grootste keus. Kijk maar eens als gij er langs gaat, Een collectie, ja 't is fameus. Of gij duur wenscht of goedkoop, Daar heeft men er een heelen hoop. In de Zijlstraat moet je wezen Voor parapluies, ja daar alleen. De beste koopt u, dat is bewezen, Loopt dua maar naar Wanders heen. Alom bekend toch is de leus: Bij WANDERS is de grootste keus. ms' Ja bij WANDERS moet je wezen, Ja, bij WANDERS moet je zijn, Ga daar binnen zonder vreezen', Alles Is er chique cn fijn. Koopt een stok of parapluie, f Nu bij WANDERS zeg ik U."9' Commis&Scnnairs in Effecten, Parklaan 14 8 - Teïef. 2061 Betasten zloh mefi effeotenordere. Stuiten prolong&tiën, Openen Rekening Courant, Verzilveren ooupons. Int. Tel. 592. ANEGANG 24, G&OOTE KEUZE 3 Hatter and Shirtmaker. Telefoon 2027. Groote Houtstraat 82.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6