DAMES! r.V" Corsetten. UITSLUITEND HAAR HAAT Stoomvaartbcrichten gewaarborgd, niet volgens de Haag-' 6che Conventie, maar volgens de grondbeginselen van het volkenrecht. In 't bijzonder den heer Dalzicl be antwoordende. vervolgde spreker, dat er geen bewijzen zijn dat er iets zou haperen met de Nederlandsche Over zee Trust. Wij hebben reden te ge- looven, dat de leden volkomen op tocht en eerlijk de overeenkomsten naleven. Spreker voegde c-r nog aan toe. dat hij de vraag om een onder zoek toe te staan in overweging zou nemen, maar dit niet wil zeggen, dat hij ook maar de geringste ontevre denheid uitsprak over de Engelsche vertegenwoordigers in Nederland, want die doen hun arbeid op bewon derenswaardige wijze en onder do meest moeilijke omstandigheden. Ten slotto legde Lord Cecil nadruk op de beteekenis en de waarde der overeenkomsten tussohen Engeland en de centrale distributie-lichamen in de neutraio staten. DE NEDERLANDSCHE HANDEL. Keuter seint uit Londen Iu zijn dezer dagen verschenen rap port zegt de Engelsche consul-gene raal Maxse, te Rotterdam Ik ben vun meening, dal na den oorlog, voor zoover het Nederland betreft, een groot tijdperk van welvaart zal aan vangen, niet alleen voor Nederland feu zijn handel, maar ook voor den handel met Engeland. Het lijkt zeker, dat nog jaren na het eindigen der vij andelijkheden Rotterdam de grooto toegangshaven voor het vasteland zal lijn. Om redenen, waarover thans niet behoeft te worden uitgeweid,, zal het nog vele jaren duren vóór Hamlburg en Antwerpen hunne vroegere wel vaart herwonnen hebben. Als de Engelsche reeders zich nu reeds zouden voorbereiden en zich ge reed houden om partij te trekken van den grooten toevloed van verkeer, die ongetwijfeld na het sluiten van oen bevredigenden vrede zal plaats heb ben. dan zie ik niet in, waarom zij lüet mede zouden profiteeren van den voorspoed van Nederland. Het verslag zegt dan verder, dat dé oorlog in 1914 op de Nederlandsche scheepvaart een zeer gunetigon in vloed heeft gehad. De stillegging van de Duilsohe handelsmarine en de sluiting van de Duitsche havens heeft groote voordeelen voor de Nederland sche scheepvaart gehad. De consul-generaal zegt voorts, dat hein gevallen bekend zijn, waarin do totale waarde van 'n schip op ééne reis aan vracht werd ontvangen. OP EEN AUTO GESCHOTEN, 't Alctem. Handelsblad schrijft Wegens het niet voldoen aan het bevel van een militaire patrouille om halt te houden, werd Donderdag avond in het Liesbosch te Princen- liage op een auto geschoten. De in zittenden. de heer Van Dijk en kape laan Meelis, uit Teteringen, werden aan hoofd en schouders getroffen en ter verpleging in het gesticht te Prin- Cenhage opgenomen. Do derde in zittende bleef ongedeerd. INBRAAK. Donderdagnacht is to Utrecht in gebroken In den goud- en zilver smidswinkel van den heer Mander- filoot op de Oude Gracht bij de St.- Jacobsbrug. De dieven zijn aan de achterzijde van het huis binnengeko men. De heer Mandersloot Jr., die iw ven den winkel woont, en eerst om twaalf uur naar bed gegaan is, heeft niets van de inbraak gemerkt en kwam eerst Vrijdagmorgen tot de ontdekking, dat er ongewenscht be zoek geweest was. De waarde van het ontvreemde wordt op eenige dui zenden guldens geschat. De diefstal moet gepleegd zijn tusschen 12 en 7 \iur. NEDERLANDSCHE VERPLEEG STER NAAR I1ET FRONT. Zuster Bronsveld, die sedert vele jaren te Kampen als diaconesse werk zaam is en aangezocht werd om met een ambulance naar het Oosterfront to vertrekken, heeft die uitnoodiging aangenomen. JACHT IN NOORD-HOLLAND. In de provincie Noord-Holland 19 door den Commissaris der Koningin nan de belanghebbenden het volgen de ter kennis gebracht u. de jacht op klein wild, imet uit zondering van die op houtsnippen, zal worden gesloten op Vrijdag 31 December 1915, met zonsondergang b. de jacht op houtsnippen, alsmede die op grof wild, zal worden gesloten •op Maandag 31 Januari 1916, irfet zonsondergang dat alzoo, op grond van het bepaal de bij het eerste lid van art 27 der aangehaalde wet. het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van klein wild met uitzondering van houtsnippen, uiterlijk tot en met 14 Januari 1916 en van houtsnippen en grof wild uiterlijlt tot en met 14 Fe bruari 1916 zal mogen plaats hebben. PERS-DELICT. De firma Hoxel Visser. In oliën, boter, vetten. Import en export, Sin gel te Amsterdam, deelt aan de pers mede. dat zij naar aanleiding van een bericht in „De Telegraaf' van 22 November 1915. onder het opschrift „Steler en Heler", een klacht tegen den heer H. M. C. Holdert bij den officier van justitie heeft ingediend wegens grove beleediging. DE VERGIFTIGINGSVERSCHIJN SELEN TE ALKMAAR. De „Alg. Handelsblad"-corrcspon- dent te Alkmaar meldt Overste Striening maakte Vrijdag morgen geen bezwaar, nog uit het rapport van het Centraal Laborato rium mede te deelen. dat bij hot on derzoek i« gebleken, dat het vet geen puurdevet was (deels runder-, deels varkensvet), zoodat het geuite ver moeden, dat het vet afkomstig kon ziin van zieke paarden, die te Utrecht waren verkocht, onjuist moet wor den geaoht. EEN SMOKKELAARS- AVONTUUR. De volgende geschiedenis vertelt „Tobantia" Zaterdagavond trok een bendo van ongeveer 40 smokkelaars uit. om hun slag te slaan. Ieder lid droeg op zijn rug een vrachtje smokkelwaar, dat bij een eventueel gelukken van den „tocht,een zoet winstje zou afwer pen. Handig werd gemanoeuvreerd en de spanning deel de barre koude vergeten. Voetje voor voetje ging de stoet, die reeds op verren afstand duidelijk afstak tegen het glinsterend wit der sneeuw voorwaarts, en iedere man deed zijn best het verraderlijke ge kraak, dat zich bij iederen pas on voorwaardelijk liet hooren, zooveel mogelijk te dempen. Toch schoot men op, de ruimte, die nog tusschen hier en het land van belofte lag, werd steeds kleiner en het ging er nu tamelijk secuur op gelijken, dat de slag gelukken zou. Nog eenige honderden meters wer den afgelegd onder stil gegnuif van kans op een goeden nacht. Dan komt er plotseling stoornis en op het halt geroep van eenige soldaten staat plots de gansche bende als geélectri seerd. Gesnapt, met. de „overzij" in het zicht, schokte het thans door do rijen en niemand trachtte, uit vrees voor oen kogel, te vluchten. Even werd door de nieuwe grens bewakers raad gehouden, waarvan het slot was, dat zo de heelo sliert van smokkelaars mede zouden nemen naar de wacht. Alras bleek echter, dat do soldaten met het terrein en de verschillende wegen nog niet bijster goed bekend waren, zoodat een der smokkelaars, goeie knul als-le wns, den soldaten aanbood hun den weg te wijzen. En zoo geschiedde. De soldaten ver genoegd over hun vangst, merkten niet het ceglunder en gegniffel onder de smokkelaars. Stevig werd voortge stapt, totdat op zeker oogenblik de vriendelijke geleider der soldaatjes voorstelde, om rechtsomkeert te ma ken, wilden ze niet geïnterneerd wor den. Wat was het geval De smokke laars. misbruik makende van de on bekendheid met liet terrein der sol daten. hadden onder militair geleide langs een omweg koers gezet naar de Duitsche grens, welke zij. met een genoegen, dat zich voldoende laat be- griiDcn, overstaken. at voor gezichten onze soldaten zetten, werd ons niet medegedeeld, maar wel. dat zij met grooten spoed het Nederlandsch grondgebied weder opzochten. UIT DE STAATSBEGROOTING. Aan het afdeelingisvcrslag der Tweede Kamer over de Marine-begroo- ting ontloenen wij Terwijl sommige leden geen aanlei ding vonden omtrent de uitbreiding van onze vloot in principieele bespre king te treden, wezen andoren er op, dat ten deze geen vaste lijm wordt gevolgd, terwijl toch aan regelmatige versterking onzer marine zoo&oer be hoefte bestaat. lionige leden vroegen of de minis ter zich verantwoord acht de indie ning van het ontwerp-Vlootwet nog uit ie stellen, nu toch reeds waarde volle gevolgtrekkingen zijn te maken uit de krijgsbedrijven welke ter zee plaats hadden en of de ondervinding en de uitkomsten van de actie der onderzeebooten den minister nog niet tot een bevestigde overtuiging hebben geleid. Het is voor de Kamer moeilijk de wisselvallige politiek van opvol gende ministers met juist inzicht te volgen. Dat regelmatige versterking der' vloot niet mag uitblijven, bewees, naar sommigen opmerkten, hetgeen omtrent de onderzeebooten bekend ie. Do minister constateerde het vorig jaar, dat men in het bezit zou komen van 10 onderzc-jbootem, n l. de booten IVII en de 3 K-booten. Wanneer nu de twee van de eerstgenoemde booten naar Indië worden gezonden, blijven er voor de marine in Nederland slechts 5 over, waarvan een reeds in 1904 op stapel werd gezet en dus verouderd mag heeten. Men merkte hierbij op, dat ook de booten II en ni in 1909 en 1910 op stapel gezet, spoedig verou derd zullen zijn, terwijl de dienst in Indiö weinig gebaat is met de zending van kleine oruJerzeebooten, naar het oordeel van deskundigen voor de daar te verrichten taak geheel ongeschikt. Men vergat niet, dat door de recente toevoeging het aantal onderzee-booten op 14 zal worden gebracht. Echter wees men oip het nadeel van zooveel verschillende typen. Gaarne werd' men ingelicM omtrent het aantal ver schillende typen bij onze vloot. Vele andere leden wenschtem zich bij den aandrang om thans reeds een ontwerp-Vlootwet in te dienen onder de tegenwoordige omstandigheden, niet aan te sluiten en ontwikkelden uit voerig de redenen, die hun daartoe leidden. Men Informeerde wanneer de kiel der kruisers zal worden gelegd on waarin de oorzaak te zeelten is van dezen uiterst tragen gang van zaken? Zijn de oontraeten reeds geteekend en wanneer zullen de schepen volgens deze gereed zijn In verband met de geruchten be treffende opdracht van den bouw der kruisers aan do Ned. Scheepwbouw- Mij. to .Amsterdam en de Kon. Mij. Do Schelde te Vlissingen, terwijl do Mij. Feijenoord schadeloos zou worden ge steld, oordoeldo me» het waarschijn lijk, dat Indien de schepen door de combinatie De Schelde—Foijenoord waren gebouwd, de bouwsom lager zou zijn geweest Alen vroeg, indien dit juist is, hoeveel het verschil be droeg en wat de motieven der regee ring zijn geweest om over dit verechii heen te etappen. Gaarne vernam men den loop der onderhandelingen en wilde weten of do ontwerpen van het departement dan wel van een of moer firma's af komstig zijn. Ook werd inzage der contracten op prijs gesteld. Ook omtrent den bouw van de vier onderzeebooten ontving men gaarne eenigio inlichtingen. Deze leden betreurden, dat de minis ter voortgaat elke uiting van het ver- eenigingsloven aan boord te verbie den. Niet overal wordt door do com mandanten aan, dit verbod gelijke toe- jiassing gegeven. Met aandrang her haalde men het verzoek tot opheffing van het bestaande verbod. Voorts werd ter verbetering! van den goeden geest onder het personeel aan bevolen het bevorderen van geschikte gelegenheden voor ontspanning aan den wal. Ook het betrachten van re delijkheid bij de paesagiensregeling kan hiertoe bijdragen. Enkele leden bepleitten het n-ut van detaciieering van marine-ingenieurs bij buitenlandsche werven, vooral in do Vereenigde Staten. Andere leden achtten detachoering bij de werven in Engeland en Duitsch- land beter, doch vreesden, dat het thans practisch onuitvoerbaar was wegens gebrek aan mensoiien. Men zou voorts gaarne vernemen, hoe do minister dacht over do aanstelling van een marine-attaché, in de eerete plaats te Washington, met het oog op de voorgenomen uitbreiding der Ame rikaansche vloot en de groote werven voor onderzeebooten daar te lande. Stadsnieuws DE HAAllLEMiSGHE SCHOUW BURGEN. Nu Haarlem zijn nieuwen schouw burg krijgt, is het wel eens van be lang de geschiedenis der Ha.ari.em- sche Schouwburgen ma te gaan. Men kent aan het Houtplein op den hoek van het Smalle Geldelooze Pad den bloembollen- en zaadhandel: „Het Congres van Flora". Dit was vroeger een uitspannings- en ooitsi>ajmiings- plaats. Daar vlak bij naast hert. ge wezen Heorenhek (waar nu de Zandt voortsche tram afrijdt) stond Haar lems eerate Schouwburg. Deze werd in 1779 door den acteur Neits voor eigen rekening gebouwd. Later behoorde hij aan Lestevenon en tn 1806 werd het gebouw in een publieke veiling gekocht door de liec- ren J. van Walré en C. Gerlings. Vóór het jaar 1816 werd op het tooneel geen decor gevonden en moesten de acteurs tot hun groot ongerief telkens hun eigen decor meebrengen. Ongeveer een 40 jaar geleden was deze schouw burg eigendom van den heer H. J. van den Berg en werd toen nog van tijd tot tijd verhuurd voor too neel voorstellingen. De tweede schouwburg moeten we zoeken aan het Heiligland ter plaatse, waar nu het nieuwe Rijksbelastingkantoor staat en de Kenn&merstal, waarvan het lvooge dak nog op de vroegere bestemming wijst. De Bezemsteeg loopt nog naar het terrein van den ouden schouwburg, -waaraan ook het café de l'Europe grênsde. Deze schouwburg was van een tooneelge- zelschap „Leerzaam Vermaak". De grond voor deze sociëteit werd gelegd in 1777, toen eenige jonge lieden uit den beschaafden stand de letterkundi ge vere-eniging „Honor alii Artes" op richtten. Drie jaar later verbond zij zich met het gezelschap „Vlijt, moeder der wetenschap". Vanzelf kwam men tot het onderling opvoeren van taoneed- stukken. Repetities en uitvoeringen werden gegeven in de achterkamers, wat natuurlijk behelpen waa en bleef. Zoo kwam er bij grootereu bloei ook behoefte aan grootere ruim te. Daarom werd in 1784 het Oude Weeshuis der Doopsgezinden aange kocht. De Waterl andsche Doopsge zinden bezaten nl. vóór de vereeni- ging van alle Doopsgezinden hier ter stede een vergaderplaats aan het Klein Heiligland bij de Vest Later werd dit het Weeshuis. De noodige vertimmering had plaats en 15 Februari 1785 werd er een al- gemeene vergadering gehouden on besloten de vereeniging „Tooneelso- cieteit Leerzaam Vermaak" te noe men. De feestelijke inwijding der schouwburgzaal had 1 October plaats. Het ledental nam toe, in 1790 was ver grooting noodig en kwam er een rook- en een koffiekamer en oen rui mere toegang. In 1796 werd er al weer vergroot. Daartoe was een be lendend gebouw in de Groote Hout straat aangekocht. De tijdsomstandig heden en het overlijden van menig goed speler waren oorzaak, dat de tooneelsooieteit ging kwijnen. Het herstel van Nederland in 1813 kon slechts opleving in schijn geven en drie jaar later werd „Leerzaam Ver maak" opgeheven. 27 April 1816 gaf de tooneelsocicteit bij haar laatste voorstelling „De Ongehuwden" on „Do arme Dichter". In een volgende vergadering werd beraadslaagd over liet verkoopen van al wat tot het ge zelschap behoorde. De roerende goe deren werden te gelde gemaakt en ie der lid kreeg zijn aandeel. Het too- neddécor kwam later in den reeds genoemden schouwburg buiten de Houtpoort, waar het in 1817 nog was. De schouwburg zelf werd verkocht aan den eigenaar van den overstak welke van achteren aan den schouw burg grensde. De kooper kwam daar door in het bezit van een groot ter rein, waarop later de groote houten manége werd gebouwd. De schouwburg aan de Jansstraat dateert van 1819 en werd in tegenstel ling met die aan het Heerenhek „de nieuwe" sohouwburg genoemd. De oonslc steen werd 1 Maart 1819 gelegd door Anna Maria Louise Swartc (geb. 29 December 1844). Pieter Antomus Ootgens van Vaveren, Panera» Clif ford gob. 14 Januari 1840) en Jan W. Willek.-s Macdonald (geb. 15 Augus tus 1S45). In 1866 kwam de schouwburg In handen van de heeren C. W. Schftn- huth en H. van Veen, die "haar deden verboteren en verfraaien. De zit plaatsen werden ruimer gemaakt, de toegangen tot de verschillende ran gen verbeterd en zooveel mogelijk to gen brandgevaar voorzien. Ook in wendig werd de schouwburg verfraaid De ontwerper en uitvoerder dezer verbeteringen was de heer G, P. J. Beccarl. In later Jaren zijn de verbeteringen aangebracht, die nog In elka geheu gen liggen. De schouwburgzaal van De Kroon dateert van 1902. De Kroon was in dertljd een particulier buis aan de Groote Markt en wordt 27 April 1546 al genoemd in het cahier „van den tienden penninc". Vóór 1871 waa er een hotel met danzelfdeu naam, later werd dit de sociëteit De Kroon, die na vertimmering een concertzaal kreeg voor 1200 personen. Veertig jaar geleden kreeg Haar lem bijna een stadsschouwburg. In de Raadszitting van 6 April 1877 werd een request behandeld van de hoeren Van den Arend. J. J. van Bi ederode en J. P. Tjasink, die aan de Pftrklaan bij het Ripperdapark een schouwburg wilden oprichten. In de zitting van 30 Mei werd het request in handen der Commissie van Finan ciën gesteld. In de zitting van 28 No vember 1877 werd -het voorstel van B. en W. nangenomen, waarbij be sloten werd, den adressanten te be richten. dat, hoe gaarne zij ook tot het spoedig tot stand komen van een schouwburg wilden meewerken, de vele en belangrijke uitgaven der ge meente voor het oogenblik verhinder den, daaraan gevolg te geven. Van der Aa noemt in zijn Aard rijkskundig Woordenboek nog een andere schouwburgzaal, ,,de Harmo nie", bij de Bakenessergracht. Ouden van dagen herinneren zioh, dat tegenover de Korte Begijnestraat de Hoomsch-Katholieke Kerk van den H, Bernardus, of Bernardus, in den Hoek stond. Deze kerk ijj niet altijd voor R.-K. leeken geopend geweest, Door de z.g. „Krollen", een reeks van gangen, stond deze kerk in verbinding met een aantal 'huisjes, opgericht door Kornelis Arnodl, van Amsterdam, in het begin der 17de eeuw. I>oor deze gangen konden de Geestelijke Maagden, bewoonsters der huisjes, de kerk bereiken. Op den grond van do afgebroken huisjes stichtte de tooneel-societeit „de Har monie" haar schouwburgzaal. Dit gebouw bestaat niet meer, evenmin als de sociëteit. Naderhand zijn er woonhuizen gebouwd. Hebben we thans drie schouwburgzalen, vroeger zijn er dus ook drie tegelijk geweest Goud geteld zal do nieuwe schouw burg aan het Wilsonsplein ons de zevende schouwburgzaal geven. Ter toelichting diene, dat de Rede rijkerskamer „Trou moet Biycken" evenmin als „Deraocriet" en „de Ver gulde Wijngaardranken" een eigen schouwburg heeft bezeten. Rubriek voor Vragen Qcabonnccrden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de J-.edactio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aau vragen, dia niet volledig neem en woonplaats van don Inzender vermelden wordt geen annducht geschonken. VRAAG: Is de zee-ongeval!envorze kering, die 29 Juli Ln werking getre den is, nog van kracht? ANTWOORDJa. VRAAG: Wanneer moet het 10e Reg. Inf. Ie Bat. Admimistratietroepen, lichting 1916 opkomen? ANTWOORDi Den lTen December O.S. VRAAG: Mijn man heeft verleden jaar bij den Vrljwilligen Landstorm geteekend. Wanneer hij opgeroepen wordt, krijg ik dan vergoeding? ANTWOORD: Hij zal hiervoor wel in «Ie termen kunnen vallen. Indien, het zoover is, vervoeg© hij zioh dan bij den Burgemeester zijner woon plaats ten raadhuize. VRAAG: Kan de vrouw van een gemobiliseerden soldaat gratis ver loskundige hulp bekomen? ANTWOORD: Neen, dit behoort niet tot de geneeskundige behandeling. VRAAG: Ik ben Ingedeeld bij het 10e Reg. 3e Bat 2e Comp. Inf. en van lichting 1916. Wanneer moet ik opkomen? ANTWOORD: De datum van indee ling Is voor de derde bataljons nog niet bepaald. VRAAG: Op welken datum Is de Landstormwet in de Tweede Kamer aangenomen? ANTWOORD: De wijzigingen ln de Landstormwet van 28 April 1913 Staatsblad 149 betreffende het onder de wapenen roepen zijn aan genomen in de zitting der Tweede Ka mer op 23 Juli 1915. VRAAG: Een, meisje is 20 Jaar. Zij is reedis 2 jaar buiten de stad in be trekking. Is cöiji nu verplicht naar huls te konrein, wanneer haar ouders dat wenschen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Wanneer ln een nieuw te bouwen perceel het werk stoken ver- eisclit voor het drogen, wie moet dan de kosten hiervan dragen, de aanne mer of de principaal? ANTWOORD: De aannemer, zoo lang het werk nog niet is opgeleverd. VRAAG: Wanneer ln ©en gezin de vader of de moeder sterft, die in gemeenschap van goederen gehuwd zijn en beiden een levensverzekerings polis hebben, heeft dan de doel iter n>cht op een gedeelte van het uit te koeren poiisgeld? ANTWOORD: Zij ten wiens name de polis is gesteld, heeft recht op d» uit- koering. VRAAG: Is een verhuurder van hui zen wettelijk verplicht te zorgen, dat de huizen droog zijn? Is hij ook ver plicht ongedierte, dat daar door de vocht gekomen is te ctoen verwijde ren. ANTWOÖRDi Ja. VRAAG: Mijn zuster diemit te Bon- nobroek, waar ze reeds twee jaar ia Op haar vrijen Zondag ia zij ziek ge worden. De dokter heeft gezegd, dat deze ziekte wel een maand duren zal. Voor wie zijn de kosten van deleter en verpleging? ANTWOORD: Voor rekening van mevrouw. VRAAG: Een naaister heeft een mantelpak gemankt dat niet in orde was. Nu weigert degene die het be steld heeft het te ontvangen. Wat moet d© naaister nu doen? ANTWOORD: Als de reclame onge grond is, moet zij het mantelpak ge rechtelijk doen aanbieden door een deurwaarder en daarna betaling vor deren. VRAAG: Ik ben verpleegster en ben met mijn patient overeengekomen, dat mijn salaris per maand zou u.t- betaald worden. Mevrouw zegt mij 25 November dat ik 1 December mijn ontslag zou krijgen. Heb ik nu recht op schadevergoeding? ANTWOORD: Ja, gelijk aan het sa laris tot 1 Januari. VRAAG: Mijn dochter heeft zich eind Juni verhuurd als dienstbode voor nacht en dag en heeft haar gods- penning ontvangen. Zij is 1 Augustus Ln dienst getreden en met November vertrokken. Had ze recht op een ker- misfooi? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Ik verhuur kamera aan een moedei' en dochter. Wanneer d® dochter ©en dag uit is ben ik dan ver plicht aan den vader dien dag kost te geven? ANTWOORD: Neen. VRAAGHo© kan men een fazan- tenveer reinigen voor het gebruik? ANTWOORD Wij begrijpen uw vruag niet. Bedoelt u schoonmaken, of toebereiden. VRAAGBestaan er Engelsche, Fraitsohe en Amerikaaneche adver tentiebladen op tabaksgebied? Hoe zijn de adressen ANTWOORDInformeer eens bij de firma Alta. Warmoesetraat 76 78, te Amsterdam. VRAAG. Ik heb een lot gekocht van een bank, waarop de volgende bepalingen voorkomenlo. Deze koop (van het lot) en verkoop zijn aangegaan onder de volgende voor- vaarden. 2o. De koopprijs bedraagt t 13.50. De kooper heeft het recht, om van 15 November 1915 tot en met 30 Noveinbor 1915 levering van het ge kochte te vorderen, zullende hij als dan tevens het saldo van den koop prijs moeten voldoen. 3o. Indien bo venvermelde kooper in gebreke blijft, levering op de wijze ruls in sub 2 om schreven van het gekochte te vorde ren in bovengenoemd tijdsbestek, dan wordt deze overeenkomst beschouwd van rechtswege te zijn ontbonden, en wordt door de bank geacht bovenge noemd lot te hebben teruggekocht voor 11.50. Lo. De bovengenoemde kooper is alsdan verplicht, het ver schil van 12 aan de bank te voldoen, öo. De bank vorklaart, dot de lcooper bovengenoemd ter nadere verzeke ring heeft ter hand gesteld de som ma van (f 2, op dit lot gestort Moet nu nog de vermelde som van fl 1.50 op genoemde tijden gestort worden als anen recht heeft tot deel neming in de trekking Zoo ja, en bij gebreke daarvan, heeft men dan het gestorte bedrag van f 2 verbeurd ANTWOORD. Aannemende, dat gij vóór 30 November 1915 geen leve ring hebt verlangd, hebt gij uw geld verbeurd gij hebt niets meer te be talen. maar hebt ook geen deel in de trekking. VRAAG. Wordt de cursus Voor het verkrijgen van lichamelijke ge schiktheid voor den militairen dienst tijdens de mobilisatie nog in Haar lem gehouden Is de oproeping al ge schied ANTWOORD. Voor de militie- lichting 1916 is het afgeloojvoa. Een oproeping is er voor de volgende lichting niet geweest. Van Rijkswege wordt geen onderricht gegeven. Meld u aan bij het bestuur van Volksweer baarheid, of bij de Koninklijke veree niging Voor Vaderland en Koning, alhier, of bij het bestuur van den Bond voor Lichamelijke Ontwikke ling. In deze tegenwoordige omstandig heden is een bewijs van geoefendheid niet van groot belang. MeJ. M. R alhier. Vervoeg u om inlichtingen aan 'het Bureau voor Consultatie, Paleis van Justitie (Vrij dagmiddag half 2). Vraag eerst eon bewijs van onvermogen aan het stad huis Eerste afdeoling. INGEZONDEN MEDEDF.ELINGEN k 30 Cts. per regoL Mevr. Q.v. d. BRINK, Csrsatlère, Keizersgracht 717 - Amsterdam. Rechtszaken VRIJGESPROKEN. Op Vrijdag 19 November JL liad zich voor de Amsterdamsche recht bank te verantwoorden een 47-jarige vleeschvervoerder, beklaagd van het veroorzaken van den dood door schuld. Beklaagde had met zijn bespannen wagen een wandelaar overreden, waardoor deze aan de gevolgen over leden was. Het O. M. eischte tegen beklaagde een maand hechtenis. Thans werd beklaagde door de rechtbank vrijgesproken. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het stoomsohip Jan van Nassau (uitreis) passeerde 2 December Beve- zlor. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Djocja (uitreis) passeerde 2 December den Noord-, Hinder. Sporfpraafje 't Is Donderdag 121/2 jaar geleden geweest, dat tot oprichting van den Nederlandechen ICorfbalbond is be sloten. Er wordt wel bij minder belangrij ke jubilea stilgestaan en al betoekent die sim pel o datum 2 December wei nig voor de geschiedenis der sport, die met andere mijlpalen rekent dan gedeelten van eeuwen, toch Ls 't da moeite wel waard, om eens terug te zien naar het oogenblik, dat de Bondsvoorzitter vol vuur om aan te pakken, het nieuwe spel trachtte te verbreiden. Korfbal eigenlijk een vreemde naam voor een epel, dat met geen enkele korf iets te maken heeft - werd door den heer Broekhuijzen, den Bondsvoorzitter, 't eerst gezien in Skandinavië waar 't zulk een indruk op hem maakte, dat hij na zijn terug keer het als de sport voor Nederland beschouwde en begon, het aan zijn leerlingen te onderwijzen. Dat is de oertijd van liet Nederlandsche Korf bal. Erg reglementair zal er niet ge speeld zijn, dat deden de pioniers voor 't voetbalspel vóór dertig jaar ook niet, maar een klein beetje interesse kreeg liet publiek, dat den beer Broekhuijzen zoo dag aan dag bezig zag met zijn spel van palen met bo- demlooze mandjes er boven aan, tooh wel er voor. Niet erg veel. De be* langstelling voor voetbal begon wak ker te worden, groeide binnen een paar jaar zoo buitengewoon, dat er maar heel weinigen waren, die korf bal do superioriteit boven voetbal toekenden. Do vlucht die het korfbal- spel genomen heeft, dateert dan ook nog slechts van de laatste jaren. Tien tallen clubs zijn in de meeste streken van Nederland gekomen. Haarlem had er een jaar of drie geleden nog maar één, nu drie en wie het spel in al ziin glorie wil zien, begeve zich Zondagsmorgens naar de Conetantijn Huygensslraat te Amsterdam. Je mag wel niet op het terrein komen, maar tusschen de latten van de omheining kun je ze zien Misschien oenige honderden jongens en meisjes, die, allen op oen stukje van het veld hun wedstrijd of nict-ufficieel partijtje spe len. Het Amsterüiiinsche publiek heeft er wel schik in. Hier willen de men- sclien er blijkbaar niet erg aan. Veel jpoeite. om ze te trekken, doen de korfballers ook niet, Heeft korfbal oen toekomst Heel velen beweren van wel en inotiveoren dat meestal op liet feit. dat het ge schikt is voor dames en heeren en vele voordeelen, die ook voetbal heeft, bozit, terwijl de „ruwheid" van do laatste sport totaal uitgesloten is. Hetzel/fde argument nemen vele tegenstanders Ie baat, om te bewij zen, dat voetbal altijd koning zal blij ven -kraaien. Bij het beoefenen van een openluchtsjie! kan, zeggen ze, een beetje stevig spel geen kwaad, maar daar kan alleen maar 6prake van zijn, als een ploeg stevige boys van leer trekt, op een veld, waar ruimte in overvloed is. Zijn er men- sohen, die op een kleiner veld in een zeer afgebakende ruimte met zeer veel voorzichtigheid wollen spelen, dan moge voor hen hun spel veel aantrekkelijks hebben, met een spel als voetbal, hockey, enz. kan 't nooit op een lijn staan. De tijd zal loeren, of de palen met de korven de doelen eens vervangen zullen. Voorloopig behoor ik, om ver schillende redenen, tot degenen, die nog niot erg veel heil zien in korf bal. Toch verhindert dat natuurlijk niet, een woord van hulde te spre ken aan het adres van den jubilee renden Bondsvoorzitter, die met véél voldoening op 't sluk werk, dat hij tot nu toe geleverd heeft, terug mag zien. Twaalf en een half jaar een steeds groeiende beweging leiden er zullen weinigen zijn, die kunnen weten, wfit daarvoor vereischt wordt. Bijna zou je gaan vergeten, dat we in 't voetbalseizoen leven. In den laatsten tijd wordt Haarlem niet verwend niet mooie voetbalwed strijden. Verleden week kwam da vorst zoo vervelend lusschenbeide-n. Waarom vroor 't nu niet op drie week dagen? Dan was er tóch één dag ije geweest en liet vnetbalprogramma was mooi afgewerkt. Nu zitten we al weer met een wedstrijd of vier nd den vastgesteldcn of loop van 't program ma opgescheept en 't gaat in 1916 weer net zooals 't in dit Jaar gingLiever dan to gaan voetballen komen de eer ste klassers op roeiwedslrijden en hebben geen oog voor de vervelende lettertjes w. n o. achter een 5—O-ne derlaag. Enfin, laten we hopen, dat 't nu voorloopig van oen leien dakje zal gaan. De eerste drie weken wel to verstaan, want met Kerstmis gaat ou dergewoonte 't programma veer niet door. II F. C gaat in 't Oosten op bezoek. Haarlem schijnt dichter in do buurt te willen blijven,, zooal6 uit den wedstrijd AjaxHaarlem blijkt. Voor Zondag staat een niet zoo héél belangrijk programma te wach ten. Over de vermoedelijke uitslagen past een stilzwijgen. Quick-^H. F. C. kan wel een Ilaarlemsche overwin ning worden, maar een gemakkelijke taak zullen onze etadgenooten niet hebben. V. O. C U. V. V. en D. F. C-—Sparta kunnen wel mooie wed strijden worden on HaarlemH. B. S. wint H. B. S., want iedereen ver wacht, dat de Hagenaars aan de roodbroeken tegenstanders van wei nig beteekenis hebben. Daarenboven, 't is St. Nicolaas, de dag van verras singen en op 't gebied van verrassin gen is Haarlem altijd heel sterk ge weest D. Burgerlijke Stand HAARLEM MERLIEDE EN SPAARNWOUDE. ONDERTROUWD: II. Goerlnk en K- Rol Lm an. GETROUWD: A. Frankfort en L. Roubos; J. AL C. Kruijt on A. M. A. Schrijver», OVERLEDEN: B. Kassing, 65 j.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6