steen en. meubels liggen door elknar. Geen ruit is meer heeL Aan de hui zen hangen flarden van telegraaf- en telefoondraden. Door de groote Ra ten, die de granaten Beslagen heb ben. ziet men in de verlaten wonin- R De straten zijn bijna onbegaan baar. Telkens moet men over diepe izranautkuilen springen. Ook zijn du stralen geheel uitgestorven. Elk ven ster. elke huisdeur, elke jalousie is gesloten. Vaak ziet men echter een cenraain mensch die langs de huismuren snelt en verschrikt blijft staan, zoodra een granaat aangehuild komt. Vervol gens verdwijnt hij dravend om een hock van een straat. Bij elk kanongedonder luisteren de menschen ontzet en wachten gedul dig af waar thans weer de dood in slaat. In de kerk van de Capucijnprs vielen de granaten tijdens de gods dienstoefening. Fater Sobas, dU 'ie mis las. verleende aan d« gewonden de eerste hulp. Maar onder zijn barmhartigheidswerk trof hem een granaat, die hem zvaar kwetste. Met uroote zelfopoffering wei kt de brandweer van Görz. De brieven bestellers hebber, tot het laatst hun plicht gedaan, door de beschieting heen de oost nog aan huls gebraent. Onder de v-mielde openbare ge bouwen zijn het paleis van justitie, het oude museum, het Notre-Dame- college. de Convito Friulano, de win tertuin van de magistraat, de Banc a Friulano. Ileele straten zijn afgebrand. De Italianen schieten op de stad hoofd zakelijk met zwaar kaliber. Overal op de straten ziet men lijken. De laatste inwoners van Görz kruipen bleek van honger uit de kelders en vluchten uit de ruïnes van de stad. Zij volgen den raad van de Italianen, die door hun vliegers op den derden dag van liet bombardement duizen den briefjes naar benedon lieten flad deren, waarop te lezen stond: Vlucht snol, want wij zullen Görz volkomen plat schieten en verbranden. lion oorlogscorrespondent van den Berliner Lokalanzoiger vertelt van een bezoek aan het geteisterde Görz nog nadere bijzonderheden. Het bur gerhospitaal moest worden ontruimd. Terwijl de granaten in de stad vie len, zag de correspondent de zieken op baron weg dragen. Hij sprak ook met vluchtelingen, die het tot het laatst ioe uitgehouden hadden, maur snol nog een bundeltje hadden gepakt, toen de granaten in de naburige hui zen insloegen. Tot aan het spoorwegstation Prvru- cina is geen wagen te krijgen en de menschen, die mot de spoor \y©g wili- len, of in het Wipaci-dal vluchten, moeten te voet gaan. Het blijven in de stad is een marteling, maar de v lucht heeft honderd gevaren. Grana ten, wankelende brandende balkon en vliegerbommem loeren in do straten en snijden den vluchtelingen vaak op liet laatste «ogenblik nog den weg af. Steodb vallen nieuwe gebouwen ten offer aan het bombardement. Er viel een 28 centimeter granaat In liet ge bouw van de Adriatische Bank. Het Piazza Botte werd door een bom ge troffen, die veertien menschen dood- do en acht en twin'ög wondde. Het palcis vun graaf Lanuri, dat boroomd ts, omdat daar in 1782 Paus Pius VI licoft gewoond, is vernield. In het vondel!ugenhuis zijn vier kinderen gedood. De zware kandelabers, die Maria Theresia den Dom geschonken had, zijn verbrijzeld. Uit Weenen. on Groz zijn versterkingen voor de brandweer aangekomen. De stad staat nog steeds op vele plaatsen in vlam en elk. oogca- bïik dreigen nieuwe branden uit te breken. De kelders zijn nu vaak ge heel als woonvertrekken ingericht on de menschen hebben het er zioh wat gemakkelijker gemaakt. Vele families wonen gemeenschappelijk diep onder den grond. De Oosteurijksche vliegers stegen (l.ig'olijks op, om de vijandelijke vlieg tuigen, die de stad kwamen boraban- «looren 1o verjagen. Het kwam daarbij tot Opwindende luchtgevechten, die steeds ten gevolge hadden, dat de Ita lianen verdwenen. Eenmaal is hot gelukt oen Italiaanschan vlieger neer ve schieten. Ter Zee. ITAI.lAANSCHE KRUISER GETORPEDEERD. Do Oosteurijksche marine-staf deelt mede. dat een der Oostenrijksche on derzeebooten den 5den December voor Valona een kleinen ltnliaan- schen kruiser met twee schoorsteonen torpedeerde. Uit Engeland. IN TIET LAGERHUIS. Router .seint uit Londen: Het parlementslid Snowden verzocht <len oersten-minister Asqu'th to wil len beloven, dat geen voorstel om trent vredesvoorstellen, gebaseerd op de ontruiming van veroverd gebied, komende van de zijde der neutralen of van die van oen der oorlogvoeren den, zal worden verworpen zonder voorkennis var het parlemeut. As- qmth antwoordde daaropDe regee ringen van Groot-Britiannië, Frank rijk, Italië, Japan en Rusland hebben elkander beloofd geen afzonderlijken vrede te sluiten. Wanneer ernstige voorstellen omtrent een algemeenen vrede worden gedaan door de regee- ringen der vijandelijke landen, hetzij direct of door bemiddeling van eon neutrale mogendheid, dan zullen ze eerst besproken worden door de re- geeringen van de geallieerde landen. Voordat dit geval zich voordoet, kan ik geen andere belofte geven. Wanneer er vredesvoorstellen moch ten worden gedaan, zou 't de wensch \an de regeering zijn het parlement zoo spoedig mogelijk in haar vertrou wen te nemen. Minister Chamberlain doelde mede, dit de verliezen der Engelschen in liet gevecht bij Ctesiphon bedroegen è-»3 gesneuvelden, 3330 gewonden en 5'J4 man, van welke men het lot nog met kent. Volgens de jongste berich ten bedroegen de verliezen op den terugtocht nunder dan 300 man. Chamberlain liet zich zeer waar- tieerend uit over de houding der troe pen. De pailemontaire ondersecretaris .van huitenlandsohe zaken Cecil diende een wetsontwerp In, betref fende beperkingen in den handel met den vijand, voor personen, voor wel ke het, alhoewel zij niet wonen noch handeldrijven op vijandelijk gebied, vanwege hun vijandelijke nationali teit, doelmatig zou zijn dergelijke be perkingen toe te passen. LORD DERBY'S RECRUTEERIXGS- CAMPAGNE. Feitelijk was zoo meldt 't Alg. Handelsblad de termijn, waarop lord Derby's recruteorings campagne afgeloopen zou ziiu en gebleken zou moeten zijn of heit vrijwillige stelsel de noodige mannen levoren kan om liet leger op de verlangde sterkte te brengen en te houden, reeds ultimo November verstreken. Op dien datum echter werd zij nog met vier en vervolgens nog met zeven dagen verlengd, en, naar het schijnt, zal au de 11de December de kritieke dag zijn. M ij zoggen: ,,naar het schijnt", omdat vaji verschillende zij den erop aangedrongen wordt, af te wachten, sveLke resultaten met Kerst mis zullen bereikt zijn. Officieel la echter nog geen enkelo mededeeling gedaan, dat de autoriteiten een ven dor uitstel overwegen. Lord Derby zal de Parlementaire recruteorings oommissie en de Ver- eenlgde Arbeiders Reorut. Comm. de zer dagen ontvangen en inlichtingen ontvangen omtrent het aantal recrU- ten, die zich tol Zaterdag jt. hebban aangemeld. In ieder geval zullen degenen, die zich niet voor 11 dezer bij de recru- tjeringsc om missies hebben aango meld, niet in een der leeftijdsgroepen kunnen opgenomen worden, zoodat voor hen dan zekere voordeelen ver vallen. Zaterdag a.s. zal lord Derby don eersten minister het resultaat van zijn xecruteeringscampagne mecld- doelen. Uit Oostenrljk-Hongarije DE HONGAARSCHE KAMER. Het Wolff-Bureau seint uit Boeda pest In het Huis van Afgevaardigden sprak graaf Tisza over den toestand in den Balkan. ..Het Huis verwacht zeker niet", zeide hij, ..dat ik thans grondig inga op de Grieksche quaestie. daar Grie kenland op het oogenblik met moei lijkheden te kampen heeft, waarop elke regeeringsverklaring slechts sto- renden invloed kan hebben. Wij moe ten ten volle rekening houden met j Griekenland's tegenwoordige moei-1 lijke positie. Anderzvds moeten wij aan de gebeurtenissen zulk een rich ting geven, dat Griekenland in vrede een positie kan innemen, welke aan dit land van nature toekomt." (Alge- meene levendige instemming). „Verder kan men, geloof ik, de aan sluiting van Bulgarije aan de Cen trale Mogendheden ook in Roemenië zonder eenige bedenking opnemen. Ik geloof, dat de meerderheid van de Hongaren het als de voor Roemenië aangewezen weg beschouwen, dat dit land in elk geval tegenover het dreigende, grootste gevaar, de Rus sische expansie, beveiliging van zijn belangen in een bondgenootschap met de monarchie en Duitschland moet zoeken. Dot zou de traditioneel geworden politiek van de groote Roe- meensche staatslieden zijn. vóór al les de politiek van den grootsten staatsman, die tot dusverre het lot van Roemenië in turnden had, de po litiek van nu wijlen koning Carol. Ik zal me thans vooral op deze plaats van elke critiek onthouden, maar als ik het eenvoudige feit aan wees. dat helaas in den laatsten tijd deze politiek scheen te wankelen, dat in Roemenië ook tegengestelde stroo mingen opkwamen, dat tengevolge daarvan Roemenië in dezen wereld oorlog niet de plaats inneemt, die het naar veler opvatting had moeten innemen, dan onthoud ik mij daar mede van elke critiek. Het is ten slotte de zaak van Roemenië, om te heoordeelen, bij wie het zich in zijn eigen belang zal aansluiten. Wij kunnen met volkomen gemoedsrust de besluiten van Roemenië afwach ten, dank zij eenerzijds het besef, dat tusschen ons en Roemenië een ge meenschap van welbegrepen belan gen bestaat, anderzijds het zekere besef, dat hoe Roemenië's besluit ook moge uitvallen, dit geen beslissenden Invloed kan hebben op het lot van de monarchie. (Levendige toejuichin gen). Wij blijven van meening, dat Roemenië's natuurlijke plaats aan onze rijde in een verbond met ons is. Wij hebben onze politiek tegenover Roemenië met hot oog hierop ge voerd. maar wij laten het volkomen aan de politieke leiders van den on- afhankelijken Roemeenschen staat over. of zij zich ook op dit standpunt stellen en de noodige consequentiën dan willen trekken of niet. In elk geval verhoogt het bondgenootschap der beide Mid'leu-Europeesche mo gendheden met Bulgarije en Turkije de waarde van ons bondgenootschap voor Roemenië, want dat verbond waarborgt Roemenië aan zijn zuid oostelijke en zuidelijke grens volko me veiligheid, als het zich bij ons aansluit. Anderzijds brengt het de monarchie in deze positie, dat we volkomen gerust de toekomstige ge beurtenissen kunnen tegemoet zien," (Bijval, rechts). Over de quaestie van hot sluiten van vrede zeide Tisza: Wanneer het vrede zat worden, hangt uitsluitend af van onze v ij ancien. Hoe la tea: dozen tot de overtuiging komen, dat vorder oorlog, voeren slechts doelloos cm misdadig bloedvergieten is, clee te g rooter over winning oogsten wij, totdat, daze oven. tuiging ontstaat; hoe grooter de offers zullen zijn, welke de oorlog oplegt, des te zwaarder zullen voor onze vijanden da vredesvoorwaarden zijn", (instemming rechts en in het cen trum). Aan het bovenstaande kan 't Alge meen Handelsblad nog de volgen de uitlatingen van minis ter-presT dent Tisza toevoegen: „Naar mijn meening kunnen wij inderdaad vol houden, dat de zokeiijke voorwaarden voor den vrede voorhanden zijn. Fei telijk was dit altijd het geval, want de mogelijkheid van vrede zou daar geweest zijn op het oogenblik geroep in hei Huis van „hoort! hoortri dat onze Tegenstanders lmdden af gezien van hunne tegen cms go- richto veroveringszuchtige bedoelin gen. Maar de innerlijke voorwaarden voor den vrede zijn in het vijandelijk kamp nog niet aanwezig. Zij onthro ken nog steeds, a ij ontbraken van het oogenblik af, dat men nog meen de, dat de zucht naar veroveringen gemakkelijk te bevredigen zou zijn en zij ontbraken later nog. Steeds weer kwamen maanden, waarop men verwachtingen bouwde, eerst bij het deelnemen van Italië aan den oorlog, daarna verwachtingen van gelijksoortigen aard ten opzichte van Roemenië of van een volledige overwinning aan de Dardanollen en daarna van wie weet. wat Nu is hun laatste toevlucht de hoop, dai wij ontmoedigd en uitgeput zullen raken. Daartegen moeten wij ons al len verzetten, wij allen moeien tod- non, dat er in geheel Hongarije niet öén man is, die zou willen, dot er vrede werd gesloten, voordat de voor waarden voor een eerlijken vrede, die onze veiligheid en onze toekomstig go grootheid waarborgt, vervuld zijn". (Langdurige, telkens herhaalde toejuichingen. „Eljen" geroep, bijval rechts en in het centrum, geroep aan de linkerzijde: „Wij verkond!pen het zelfde"). „Zeker, wij zijn op dit punt allen één van zin, daarom juist acht ik het mijn plicht als vaderlander hierop den nadruk te leggen. Ik bon den afgevaardigden van de andere zijde zeer dankbaar voor hunne in Stemming, die verhoeden zal, dat aan eenige heden gedane verklaringen een betcekenis zal worden gehecht, die de afgevaardigden zeker niet had. deu bedoeld". (Algemeone instem ming). lu den loop der zitting had graaf Andrassy, lid van de oppositie, ge sproken over de mogelijkheid van het sluiten van vrede. Hij zeide Het is plicht als mensch om vrede te sluiten op hot oogonblik, waarop dit moge lijk is. 11c ben geheel overtuigd, dat wij in staat zijn den vijand tot het laatste moment het hoofd te bieden en den oorlog voort te zetten tot do tegenstanders genoodzaakt zullen zijn ons den vrede al te smeeken. Toch zou het een zegen zijn als er voor dat dit oogenblik gekomen is, vrede zou gesloten worden. Op het oogenblik kan er van geen vrede ge- 6proken worden, daar onze vijanden zich nog niet schijnen te hebben ge schikt in het resultaat van den oor log. Zij zetten alles op het spel om misschien nog de oorlogskans to doen keer en. Uit Duitschland. DE RIJKSDAG. Het Bureau Norden seint uit Ber lijn In de aanstaande zitting van den Rijksdag zal de Rijkskanselier, bui ten de agenda om. een redevoering honden, om verslag uit 1e brengen over den militairen en politioken toe stand van het rijk. Daarna zal de Rijksdag overgaan fcot de b&handa- ling van de door den afgevaardigde Scheidemann te motiveeren sociaal democratische vredes-intorpellatie, waarbij de Rijkskanselier nog, een maal het woord zal voeren. Het gerucht gaat. dat de nieuwe krediet-aanvrage, ten bedrage van tien milliard, dezer dagen aan den Rijksdag zal worden aangeboden. Uit d© VereonSgd© Staten EEN AMERIKAANSGH SOHIP BESCHOTEN. Reuter seint uit Washington Het departement van buitenland- sche zaken heeft bericht ontvangen, dat liet schip „Petrolite" van de Standard Oil Company, tusschen Kreta en Tripoll met granaten be schoten is door een onderzeeër, ver moedelijk oen 0ostenrijk6chon. Een matroos werd gewond. DUITSCHE BESTELLINGEN. De „Times" verneemt vit NcwV York, dat in het geheim door Duitsch land in de Verecnigde Staten Ixestel- lingen zijn geplaatst tot een waarde van 100 millioen dollars. De orders omvatten de levering van koper, ka toen. wol, spek, tarwe, landbouw werktuigen aa. AI deze waren zijn gekocht op aflevering in Duitschland, 60 dagen na het einde van den oor log. Alle bestellingen zijn in uitvoe ring, behalve die op tarwe Alle aan gekochte waren zuilen wondon opge- slagea in de nabijheid van de Atlan tische havens, waar vele Duitsoho koopvaarders thans liggen opgelegd. Duitscli© bankiers beschouwen deze aaukoopein ais aan wijzigingen dat men bereid wil zijn op oou vredès- sluiting. Allerlei. EEN LAAT ONTDEKTE MOORD. De „Vossische Zeitung"' vertelt van ee-n geval waarin hel de archeologi sche wetenschap te velde gelukt is een moord te ontsluieren, dio reeds in den steentijd heeft plaats gehad. Bij het uitgraven van voor-histori sche graven te Arles aan de Rhone, vond men een 6tuk been, waaruit bleek, dat de man, van wien liet af komstig was, ir oer-ouden tijd zijn leven door een aanval uit een hin derlaag verloren had. In de wervel kolom zat nog een pijl of speerpunt uit vuureteen stijl vast. De schacht zal er niet meer aan. .Al was het been sterk aangetast, toch kon men het duidelijk herkennen als van een man nelijk lichaam afkomstig. VROUWEN ALS SPIONNEN DOODGESCHOTEN. Reuter semt uit New-York Volgens telegrammen uit San An tonio (Texas) ontving Carranza's consulaat daar bericht, dat Zondag vijftien Mexicaansche vrouwen te Casas grandes als spionneu waren doodgeschoten door de volgelingen van generaal Villa. DE OORLOGSRAAD DER GEAL LIEERDEN. Reuter eeint uit Parijs Aan den oorlogsraad die Dinsdag in het hoofdkwartier is gehouden, hebben deelgenomen Joffre, Jiluisky (Frankrijk), Porro (Itali6\, Stefano- witsj (Servië) en de Japansohe mili taire vertegenwoordiger SCANDINAVIê. Het „Beniner Tageblali" ontleent aan „l'olitiken", dat de Zweedsche minister van Cuitenlandsche zaken, Wallenberg, die naar Christiania is vertrokken, pogingen in hel werk zal stellen, om een nauwere politieke samenwerking van de Skandinavi- sclie staten tot stand te brengen, en practisch uitvoerbaar te maken, op dezelfde wijze als op de samenkomst van de drie koningen te Malmö be proefd werd. Stadsnieuws CAUSERIE G. D. GRATAMA. „Kunst zij ons Doel'^heeft een goed werk gedaan, met Haarlem een ten toonstelling te bereiden van oen groot aantal zulke hoogstaande werken als de teelceningen van Leo Gestel zijn. Hoe jammer, dat niet meer Haarlem mers een bezoek brengen aan het Brongebouw, waar in de beide con versatiezalen tientallen kunstwerken zijn tentoongesteld van den in vele opzichten rnerkwaardigen artist. De heer G. D. Gratama, de direc teur van bet Frans-Halsmuseum, heeft Woensdagmiddag een korte causerie gehouden, om het een en ander van Gestel te vertellen. Er wa ren thans nogal wat belangstellen den. Het feit, dat Gestel iemand is, bij wien uit impressionisme cubisme is voortgekomen, gaf den spreker aan leiding, een zeer vluchtig overzicht te geven van de teekenkunst, waarbij hij, concludeerende. de vraag stelde, of wij. na Egyptische, Grieksche kunst gehad te hebben, na de mid deleeuwen met haar fresco's, de la tere tijden met gobelins, enz., we aan het begin staan van een nieuwe periode. Misschien verandert de geheole schilderkunst en wordt zij geheel een decoratieve-, een vlaktekunst, Wie oen schilderij van een moder nen schilder ziet, komt onwillekeurig tot die vraag. De koele toon, die, bij wit af, over bet doek ligt. de primi tieve kleuren, waardoor in het rninst geen gloed wordt veroorzaakt, bren gen hem er toe. Gestel is de man, in wien men een geheel tijdperk ziet uitgedrukt. Zijn eerste teekeningen en schilderijen waren streng naturalistisch. Boomen met huisjes, 'n stemmig schemer- stukje. een wolkenlucht, niets deed denken aan lateren tüd en latere pro ducten. Toch is vrij spoedig de drang op te merken, om de figuren scherp te omlijnen, 't pad, dat naar het cubis me voert Cubistisch kunneu dan ook zijn volgende teekeningen genoemd worden, doch nauw is hij cubist, of in zijn schilderijen ziet men, dat een verbeelding van beweging den kun stenaar al evenzeer aantrok. Zoo is hij, misschien voordat hij er zelf erg in had, op futuristisch terrein geko- Toch, streng futurist bleef hij ook niet AI de verschillende stroomin gen en invloeden zijn van beteekenis geweest voor zijn tegenwoordig werk. Iemand, die bijvoorbeeld geen cubist is. kan in zijn figuren het volume niet zoo doen uitkomen, als dat in Gestel's teekeningen het geval is. Het is dan ook nog niet te zeggen, of Gestel nu bereikt heeft, wat hij zocht, maar wel mag geconstateerd worden, dat de verschillende richtin gen, waarmede hij kennis maakte, hun goeden invloed op hem niet ge mist hebben. Wat hem als schilder ten slotte be treft zijn werken getuigen van een kaleidoscopische fleurigheid. Nu ja, hij noemt zijn schilderijen schetsen van Belgische vluchtelingen, maar in werkelijkheid zijn het niets dan menschel ij ko figuren, uitgebeeld in hun grooten vluchtangst, sjouwende hun have en goed op fietsen, paarden of runderen. De vermoeidheid kijkt sommigen dier stakkers de oogen uit. Op andere teekeningen zitten ze stil, gelaten en wezenloos voor zich uit te staren. Spreker geloofde dan ook, dat het geen Gestel gepresteerd heeft, kan worden samengevat in de uitspraak, dat Gestel door zijn werk een nieu we aanklacht heeft Ingediend tegen den oorlog en zijn gruwelen. Met zeer veel aandacht volgde men het betoog van den spreker, die na zijn causerie persoonlijk den be zoekers der tentoonstelling inlichtin gen verstrekte over schilderijen en teekeningen. Ter gelegenheid van dezen middag was er een namiddag-thee aan de tentoonstelling verbonden. SINTERKLAASFEEST „JACOB VAN LENNEP". Een vroolijken aanblik leverde gis teravond de tooneelzaal van de Kroon Te zeven uur was de zaal gevuld met grooten en kleinen, doch vooral klei nen, die de komst van den goeden Sint en van de poppenkast verwacht ten. Om deu ongeduldigen kleinen het wachten niet te lang te makeup leid de het bestuur een promenade, waar bij elk klein heertje een dito dame geleidde. Dat ging maar opperbest. Promeneurs, niet grooter dan de laars van Sinterklaas, stapten dapper mee onder het zingen van Tlpperary, Zandvoort, Neerland3 Vlag (die zij in de hand droegen) en vooral Sinterklaasliederen, met bege leiding van viool en piano, totdat tiet scherm opging en de poppenkast zich vertoonde in al haar glorie. Wat barstte er een gejuich los, toen Jan Klaassen zich liet zien. En dat was geen wonder. Vroolijker klant kan men zich niet denken. Zijn vrouw was al van hetzelfde slag. De kruis polka, door hen gedanst, bracht da nig de lachspieren aan het werk. Doch toen Katrijn om meer huishoud geld vroeg, raakte de vroolijkheid om Jan's gelukkig huwelijksleven wei wat in verval. Dat kon echter geen scha de doen aan het humeur van de klei ne toeschouwers, die met vreugde kreten Katrijn uitgeleide deden, toen ze door haar lieven echtgenoot de deur werd uitgebonjourd. Te acht uur verscheen de groote attractie, Sinterklaas te paard. Neen,1 maar, wat glinsterden die oogjes, en wat klonk het „Zie de maan schijnt door de boomen", helder op, toon de eerwaarde grijsaard op zijn schim mel de zaal enkele keeren rondreed. Zelfs Zwarte Piet keek vriendelijk, wat voor een Zwarte Plet met een zak en een roede wel een verbazende toer moet zijn. Na afgestegen te zijn, hield de Sint tot de kinderen een toespraak. Hij was blijde, ze weer te zien en dat ze goed opgepast hadden. Enkelen ech ter kresen een vermaning, omdat ze hun belofte van verleden jaar, geen memschen op straat lastig te vallen, verbroken haddon. De weldoener der kinderen hoopte, dat hij het volgen de jaar, ais hij weer komt, kan zeg gen, dat niemand reden tot klagen heeft gegeven. Daarop bezocht Sint de kleinsten en deelde Piet kruidnoten uit, onder de Jubelkreten van het jonge volkje. Werkelijk, er heerschto uitgelaten vreugde. Onder een „Lang zal hij le ven", reisde de Bisschop weer naar Spanje, doch gaf eerst nog een proe ve van zijn tooverkunst, door uit de hoogte moppen te laten regenen. Als een kluwen rolde het uitgelaten grut door elkaar om wat machtig te wor den. De orde werd weer hersteld door een promenade en ©enige dansjes, waarna Jan Klaasen opnieuw ver scheen met een geheel gezelschap. De vertooning met de poppenkast, zooals de heer A A. van Ilemert dat in el kaar zette, wekte de verwondering van klein en groot. Vooral de neger in, die vaardig do kastagnetten deed klapperen, vond grooten bijval. Nu volgden nog eenige dansjes, waarbij de papleren vlaggen en muts jes de vreugde verhoogden. Na nog eens weer om Jan Klaassen gelachen te hebben, die helaas zeer schor werd, kwam het geliefde spelletje. „Zoo zijn onze manieren", dat tot allerlei leuke grimassen aanleiding gaf. Een gezellig hal voor de grooteren, afgewisseld door voordrachten van de werkende leden, besloot den feest avond, „Jacob van Lennep" kan op een schitterend geslaagden avond terug zien. De kinderen hebben zich koste lijk vermaakt op een beschaafde ma nier. De liederen, die zij zongen, wa ren geen banale straatdeunen. Is dat soms reeds de Invloed van de pogin gen tot verbetering van den volks zang? SINTERKLAASFEEST TN DE SOC. VEREEN IGING. Reeds hebben we medegedeeld, dat de kinderbond „Kindervreugd." uit het Leidsche kwartier, WoensdagmkL dag naai- de Soc. Vereeniging is go trokken, waar het gewone St. Nico- laasfeest plaats had. Op dezen tocht passeerde men de woningen van bur gemeester on Commissaris der Ko ningin. In de „Vereoniging" was 't een vreugde van belang en een orkestje hield de vroolijkheid er in. Eerst werd een welkomstlied gezongen en spoe dig daarna verscheen die poppenkast; dat de belangstelling van liet jeugdig publiek enorm was, is te begrijpen. De leiding van hot feest was in ham. den van den heer De Lange, die door allerlei spelletjes do kinderen aller aardigst bctighield iR de tusschea*- poozen die verliepen tusschen eenige nummers. Over 't algemeen weid er zeer veel geapplaudisseerd, vooral toen de goa chela ar en een equilibrist kwamen en het jonge volkje door hunne toerem verbaasd deden staan. In ruime mate was voor versnapc ringen gezorgd en voortdurend had de heer De Lange weer iets anders waardoor de feestvreugde al hooger en hooger klom. Daar kwam nog bij, dat, oudergewoonte op het tooneel ta - fels met cadeautjes waven klaargezet. Zij wachtten op Sint Nicotaas, die ot» geveer acht uur verscheen om aan dc kleinen met eem toepasselijk woordje de geschenken uit te deelen. Het uitnemend geslaagde feest be hoorde daarmee weer tot het verle den. Rubriek voor Vragen Geabonneerden bobben bet voorrecht, vragen op veraobillend gebied, mits voor boantvroording vatbaar, In te lenden bij de Ilednotie van Hoarlem'i Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van don iniendor vermelden wordt geen aandsoht geschonken. VRAAG. Een dienstbode is per 3 maanden gehuurd eu zegt 28 Novem ber haar dienst tegen Februari op. Kan ik den godspenning van haar loon afhouden ANTWOORD. Als zij in het ge heel niet langer dan 3 maanden bij u is geweest. Anders niet. VRAAG. Mijn hond is 5 maan den oud en heeft voel last van stul pen. maar is verder gezond. Wat kau hiertegen gedaan worden ANTWOORD. Laat den hond zooveel mogelijk in de buitenlucht en laat hein minstens een uur per düg buiten loopen. Het komt dan meestal spoedig weer terecht VRAAG: Ik woon te Haarlem en heb tweemaal de gemeentecokes aan gevraagd, maar ze niet ontvangen. Kunt u ook zeggen wat hiervan de reden kan zijn? ANTWOORD: Het kan zijn, dat u niet in de termen valt, maar het kan ook een vergissing zijn. Informeer eens ten Raarlhuize. VRAAG: Mijn poes eet en drinkt niet meer eu wordt erg mager en lioest erg, wat kan hiertegen gedaan worden? ANTWOORD: Raadpleeg een vee arts. VRAAG: Wanneer, waar en tio« laat verleent H. M. de Koningin au diëntie? ANTWOORD-. U doet liet best u te wenden, tot den Directeur van liet Kabinet van de Koningin, te 's-Gra- venhage, of anders bij den particu lieren secretaris van TI. M. VRAAG: Mijn kanarie heeft een ka len kop, wat is hiertegen te doen? ANTWOORD: De vogel heeft niet geruid en lijdt aan verdroging van de huid. Plaats hem in een vertrek waar veel verdamping is, zooals bv. in een keuken; anders minstens 14 dagen lang een doek in lauw wnter gedrenkt over de kooi plaatsen en die tweemaal por dag ververschen. VRAAG: Onze poes is 8 jaar oud en trekt heele vlokken haar van haai" rug af, waardoor kale plekken ont staan, dio ze stuk bijt. Wat kan itf hiertegen doen? ANTWOORD: Behandel uw kat eens voor wormern door haar 1/2 grein Santoninne in wat melk te geven- geef verder verf dierlijk voedsel zoo als vleesch en vischafval. VRAAG: Mijn hond heeft larf van stuiptrekkingen Ln zijn linkerpoot. Wat kan hiertegen gedaan worden, ANTWOORD: Deze trekkingen ln de pooten van honden komen gewoon lijk voort uit zenuwachtigheid. Laat den hond eiken dag minstens 1 uur buiten loopen. VRAAG: Welke zijn ide kemteckenen van hondenschurft en wat ls er een middel tegen? ANTWOORD: Huidziekte bij hon den komt op verf verschillende ma nieren en door verschillende oorza ken voer. Of dit werkelijk schurft ie moet een veearts uitmaken. (Jlt de Omstrekea Bennebro»k. Nieuwe wegwijzers. Vanwege den Algem. Nederl. Wiel« rljdersbond zijn zeven nieuw model- wegwijzers in Bennebroek en omge ving geplaatst. N.V.LOURENS COSTER HAARLEM ZUIDER BU1TENSPAARNE 12 LEVERINO VAN CIRCULAIRES ENVELOPPEN - NOTA'S REKENINGEN KW1TANT1ÊN EFFECTENBRIEFJES POLISSEN - CONTRACTEN AANDEELEN COUPONS - RECEPISSEN PROSPECTUSSEN VOLMACHTEN. BESTEKKEN REQLEM ENTEN PROGRAMMA'S AANPLAKBILJETTEN ENZ. ENZ. BILLIJKE PRIJZEN TELHPHOON No. 122 Sport en Wedstrijden Voetbal. W E DSTIIIJD PRO GRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Woatelijke afdeel ing. Ie klasse: II. F. C.Hercules. H. V. V.—V. O. C. U. V V.—D. F. G. Sparta—Haarlem. Quick—H. B. S. Reserve le klasse A. F. C. II—H. F. C. IL V. O. C. II—H. V. V. IL D. F. C. II—U. V. V. II. Haarlem II—Sparta II. U. B. S. II—Quick II. 2e klasse B. Blauw Wit—E. D. O. SpartaanD. V. V. A. F. C.Alcni. Victrix, V, U. G.-Ajax (L.). 3e klasse E. Steed6 VoorwaartsAmslcL Kinheiin—Heemstede. II. S. V.—V. V. C. Bloemendaal—Schoten. StormvogelsR. C. H. Reserve 2e klasse E. E. D. O. II—Blauw Wit III. Oostelijke afdeel ing. le klasse: 11. D.—Quick. Be Quick—Robur et Velocilas. G. V. C.—Go Ahead. Tubantia—Vitesse

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6