NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang No. 9 73 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 10 DECEMBER T915 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: W ^an regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 15regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cts.per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"f 1-50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2 wjgBHfëfBP elke regel meer 10 Cts. h contant. OeVUuslreeïd Zonïïg'sblad, 'voor Haarlem' 0.37'/, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerde» words gewaarborgd door „The Ooean" Rokin 161, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 11 DECEMBER. Brongebuuw; Tentoonstelling Kunst lij ons Doel. Concert Seiupro Crescendo. Cinema-Palace; Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- stolling. Biosc. Theater, Bartoljorisstruat. Vooreteiling. Zuinigheid. Een mensch gewent in een dag aan weelde en ia geen jaar aan zuinig- Jieid. Ziehier een Oostersch spreekwoord, vol wijsheid, hedenmorgen voor het eerst in do Haarlemsche tram (de bruine) bedacht. t Geschiedde naar aanleiding van de opmerking van een ouden heer. „Alles is even duur, ook liet papier en kijk nu creis, hoeveel papier je op straat ziet rondzwerven". Ilij had gelijk. Pakpapier kan wel zesuiaal gebruikt worden vóórdat liet versleten is, als ieder, die er een pakje in krijgt, het maar zorgvuldig gladstrijkt en weglegt. Voor touw geldt hetzelfde. Dat is, als de nest van onze bestaansartike- len, wel 30 a 25 procent in de hoogte gegaan. Waarom dus niet ieder touwtje zorgvuldig bewaard'? 't Kan te pas komen en 't zal zeker te pas komen. Als pakpapier en touw In do vuil nisbak raken maakt de gemeente er een masseltje mee, maar zegt ons er toch geen dankje voorl OM ONS HEEN No. 2098 Vooraf of ïaSorhani. Onlangs is meegedeeld, dat, toen bij de oproeping van recruten in Engeland de mannen die zich aan meldden, werden gekeurd, bij ver schillenden een begin werd aange troffen van aandoeningen, die zij niet opgemerkt hadden en waarvan zij nu nog konden worden genezen, hoewel zij natuurlijk voor den mili tairen dienst, op dat oogenblik althans, niet konden worden aange nomen. Waarschijnlijk ie voor verre weg de meeste lezers dit simpele berichtje in de zee van oorlogsnieuws, die de couranten dagelijks over de menschheid uitstorten, verloren ge gaan, zoodat het de moeite waard is, liet er weer uit op te visschen en den buit wat nader te bekijken. Enkele maanden geleden kwam iu een tijdschrift de mededeeling voor van levensverzekeringmaatschappijen in Amerika, die aan hun verzekerden bet recht gaven, zich kosteloos eens uf twee maal per jaar door den me dicus van de maatschappijen te luien onderzoeken. Het denkbeeld scheen mij practiech toe, zoowel voor de maatschappijdie daardoor een oogje •houdt op den toestand van haar ver zekerden. als voor dezen teil. die ge- v. uurschuwd worden wanneer er ge vaar nadert. In leekengeestdrift naar een verzekeringsman gestapt, kreeg ik van dezen de koude douche, die deskundigen veelal aan welmeenende leeken plegen toe te dienen. „De be doeling", zoo zei hij, „zal wel wezen, om de verzekering van de personen, dio mets mankeeren, te verhoogen". Erkend moet worden, dat wanneer een gezonde verzekerde telkens na bet geneeskundig onderzoek een agent van de maatschappij op bezoek krijgt, zijn vreugde wel wat zou wor den verstoord, lnlusschen, al trach ten de slimme Yankees dan ook dol lars uit een ethische bedoeling te slaan, do zauk zelf van het geregeld geneeskundig ondeizoek wordt er met minder om. Naar het lichaam gesproken is de mensch een ingewikkelde machine, die dag in. dag uit bestuurd wordt door een machinist, die vaak afwezig is. Die machinist ie ons intellect, ons versland, dat zich maar al te vaak weinig om ons lichaam bekommert. Daarbij is het een machinist zonder opleiding, helaas dikwijls koppig en niet bereid te luisteren naar goeden raad. wel naar allerlei vage en ge heimzinnige vertelseltjes over de manier, waarop hij zijn machine be sturen en onderhouden moet. Zoodra er, dikwijls tengevolge van zijn fou ten. iets aan de machine hapert, roept hij den expert, met andere woorden den dokter. Het Is toch eigenlijk heel vreemd en wonderlijk, dat wij menschen den geneesheer roepen om ons beter te maken, maar niet om te voorkomen, dat we ziek worden ik gebruikte zoo even het beeld van de machine, maar ook ln letterlijken zin doel men vaak verstandiger met machines. Ik weet van een agentuur in gasmotoren, die op een vasten tijd haar monteur rondzendt bij haar clientèle, om de motoren na te zien, met de bedoeling oin te waarschuwen wanneer er man kement aan de machines dreigt te ontstaan. Dit zal, evenals bij de Amerikaans che verzekeringsmaat schappij. wel niet uitsluitend philau- tropie wezen, maai- weer geschieden om de olie en andere benoodigdhedeu te verkoopen, in ieder geval is de eigenaar vau den motor er door ge baat, omdat daardoor zeer vermin derd wordt het gevaar, dat de motor plotseling stilstaat, zoodat de fabriek in geheel niet werken kan. -Oppervlakkig bekeken is het dus verstandig en logisch, dat de mensch, laat ons zeggen tweemaal 's jaars, zijn kostbaar en ingewikkeld lichaam door den deskundige laat onderzoe ken, ook al voelt hij zich volkomen gezond, ln de practijk zou inen zich daarover verwonderen. Er bestaat bij tal van menschen grooten tegenzin iu lichamelijk onderzoek de mannen van de levensverzekering weten er van mee te praten, hoe moeilijk het is. den candidaat-verzekerde naar den dokter te krijgen. Gedeeltelijk uit valsche schaamte, maai- grootendeels ook uit vrees voor de ontdekking van afwijkingen, waarvan hij anders niets zou weten. Wat niet weet, niet deert, is het beginsel van velen. Dat zij de onwetendheid later bitter moe ten bezuren, ontkennen ze niet, maar ook daarvoor is een eproekwij.se ver vaardigd, natuurlijk volkomen foutief hier toegepast „zorg niet te veel voor den dag van morgen, elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad". Zelfs weet ik niet. of de meeste doctoren mot vreemd zouden opkij ken, wanneer hun patiënten verklaar den, tweemaal 'sjaare te willen wor den onderzocht. En toch, de toe komst, die zoo ontzaglijk veel veran deringen brengen zal in het leven in al ziin vonmen, zal stellig ook het ge regeld medisch ondersoek, de genees kundige contróle, bescliouwen als iets dat van zelf spreekt en ons uit lachen. omdat we aJtijd hulp zoeken als het kwaad er is en niet om het kwaad te voorkomen. Misschien is er één ding, dat op kentering in de opvattingen wijst Op allerlei manier worden ue menschen aangespoord, ziel» aan het Consul tatiebureau voor tuberculose te laten onderzoeken, aoodra zij maar den geringsten schijn, de flauwste scha duw bij sicli opmerken van de symp tomen, die deze ziekte aankondigen. Dat Is nog niet wat ik bedoel, maar het begint er op te gelijken. Als leek waag ik mij niet aan een opsomming van de ziekten en aan doeningen, die wanneer zij tijdig op gemerkt worden, kunnen gestuit wor den of althans in hunne gevolgen minder schadelijk gemaakt. Dat ti evenwel in vele gevallen nut mee zal worden gesticht, woel men in zien. Te meer omdat or een ander voor deel aan verbonden is. Wat heeft den meesten invloed op de menschelijke gezondheid 1 Zijn leefregel. Welnu, wanneer de huisdokter vast twee maal 'e jaars voor het algemeen on derzoek bij de menschen aan huis komt. dan zal vanzelf gesproken wor den over wut men eet en drinkt, over baden en wasschen, over kleeding, ventilatie en slaaptijd, kortom over al die dingen, welke ten slotte onze algemeen® levensvoorwaarden ï.or- uien en die dus zoo grooten invloed hebben op ons welzijn. Ik zou den huieniedicus, die dopr de 6pecialisee- rlng van de geneeskunst wel wat op den achtergrond gekomen is, en wiens rol nu en dan wel schijnt te zijn om de patiënten onder zijn col lega's-specialisten te verdeden, in eere willen herstellen door hem de functie toe te bedeelen van hygiënist. Voorkomen is beter dan genezen, was van oudsher de spreuk van alle geneeskundigen. Jammer maar, dat de verhouding tusschen hen en het publiek zoo slecht geregeld Is, dat vun voorkomen zoo goed als geen sprake kan zijn en de genezing dus hoogst moeilijk wordt. En wal de kosten aangaat, er is niets duurder dan ziek zijn, ook voor meusolien, die, bijvoorbeeld in ziekenfondsen, een vast tarief betalen, want al be talen zij niet per visite, ziek zijn kost hun vaak een deel van hun inkomen, gezwegen nog van piju en onge mak. De huisdokter als hygiënist weer meer dan tot nu toe huisvriend en verdediger tegen gevaar voor ziekte, de patiënt onder geregelde contróle en regelmatig raad ontvangende ziedaar winst voor iedereen. Alleen de apotheker kan bij de nieuwe me thode schade beloopeu. Het zal mij voor liem spijten. Maar wij behoeven toch niet ziek te zijn ter wille van den apotheker 1 J. C. P. Stadsnieuws DE DUUHTE-TUESLAG AAN HET GEMEENTE-PERSONEEL. liet bestuur van den Nederland- schen Bond van Werklieden in Open bare Diensten en Bedrijven, afdee- liug Haarlem, heeft aan 13. en W. verzocht, voor liet al of met toeken nen van duurlo-toeslag en kinder toeslag als maatstaf te doen gelden „het vaste loon". In de toelichting betoogt het be- stuur. dat een duidelijke omschrij ving van de wijze, waarop her door den Raad nangenomen voorstel van den heer SLingenberg dient te worden uitgevoerd, zeer noodig is. De zoo zeer gewenschte en noodige eenvor migheid ontbreekt. Op enkele geval len wordt de aandacht gevestigd. Bij Openbare Werken geldt als maatstaf voor het al of niet toeken nen van toeslag, de weekverdiensten van hel vorig jaar. Bij den eenen tuk van dienst wordt het loon hij een verdienste boven 1G grilden tot 17 gulden aangevuld, ter wijl bij een anderen tak van dienst een loon vau 16 gulden als maximum grens geldt, waarboven geen toeslag gegeven wordt. Werkman A. verdient epn vast loon van nog geen 116. Met over werk komt. hij tot een loon boven 116. Daar hier de maximum-grens tot het ontvangen van toeslag 17 gul den bedraagt, wordt zijn loon tot dat bedrag aangevuld. Ongewenschte gevolgen vloeien hieruit voort, meent het bestuur. Ge steld, werkman B. komt, met over werk mee, tot een loon van f 16.20. Zim loon wordt aangevuld tot. 17 gul den. Werkman C., wiens vaste loon evenveel bedraagt al6 dat van werk man B.. heeft twee overuren méér gewerkt. Ziin werkelijk verdiende loon bedraagt due 16.20. plus twee maal 26 centen, is f 16.72. Evenwel wordt ook zijn loon slechts tot 17 gul den aangevuld. Is deze wijze van uitvoeren, naar adressant vernam, bij de meeste takken van dienst regel, bij de Wa terleiding wordt het voorstel op ge heel andere wijze uitgevoerd. Daar geldt de volgende regeling Bij een loon van 116 ontvangt men geen toeslag. Het hoogste loon, waar- bi) toeslag gegeven wordt, is dus 15.60. D. w. r., wanneer de werklie den maar beneden een werkelijk In komen blijveji van f 16, ontvangen zij 1 toeslag komen zij boven de 16 gulden, dan ontvangen ze geen toe slag. Wie nu pen werkelijk verdiend loon van ƒ16.05 heeft, krijgt een toeslag vnn 39'fc cent. terwijl Iemand, die ƒ15.WA verdient, 11 toeslag krijgt. De eerste man heeft dan echter vier uur wachtdienst op Zondag moeten venrichten tegen een varooeAino van 39Va cent. terwijl hij bij een vast loon van 0.G0 minder, een even- hoog inkomen zou hebben gehad. In grensgevallen, waarbij hei loon mei toeslag 17 bedraagt, terwijl het loon, met overwerk en toeslag, komt tot een bedrag van 117.61, wordt fei telijk één cent voor geleverd over werk gegeven. Adiessauten vertrou wen echter, dat B. en W., op grond vau de gegeven voorbeelden hel noo dig zullen achten, maatregelen te treffen, die eenvormigheid brengen in de uitvoering. Naar de meening van adressanten kunnen op gemak kelijke wijze alle moeilijkheden wor den voorkomen. De loonen voor den aangegeven roostertijd slaan voor alle werklieden vast. Zoowel voor, lossen als voor vasten. Wanneer nu deze loonen als maatstaf worden genomen voor het al of niet toekennen van toeslag, ko men gevallen, als boven omschreven, niet voor. Dit systeem werkt billijker voor de werklieden, die opgeroepen worden, om extra-arbeid te verrich ten. terwijl het, in admiuistratieven zin. ook voor de directies van niet te onderschatten voordeel Is. Tenslotte merkt adressant op. dat de lantaarnopstekers ten onrechte van de uitkeering worden uitgesloten. Het aangenomen voorstel van den heer Slingenberg toch spreekt van werklieden m dienst der Gemeente, waaronder ook de lantaarnopstekers begrepen dienen te worden. HAARLRMSCHE HANDELSVER ENIGING. Op de &.S. algemeens vergadering der leden van de H. H. V. komt con- tributieverhooging aan de orde. Voor gesteld: zal worden, die van I 3.50 te brengen op 1 5.per jaar. Een nieuwigheid is de toelichting tot de convocatie er daaraan vastge hecht, waarin het bestuur die leden uitnoodigt, oproept, bezweert, zouden we haast zeggen, om toch ter verga dering te komen en met zoo groot aantal de contributieverhooging goed te kieuren, dat het bestuur daarin een goedkeuring van zijn werkzaam heid kan zien en een aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan. De Secr. der- Commissie voor Mui- denstands-aangelegenheden, de lieer Alb. H. Fikkert, zal op de vergade ring wijzen op de N. 0. T. werkzaam heden, de overeenkomst met vracht rijders en boden, het bureau van ad vies enz. die het werk uitgebreider maken en de exploitatiekosten dus verhoogen. P.~DOORiN. Ons voorgevoel heeft ons niet be drogen: de heer P. Doorn heeft de be noeming tot directeur van de Acade mie voor Beeldende Kunsten te 's Iloge aangenomen en, ln verband daarmede, tegen 1 Februari ontslag gevraagd als directeur van de Haar- lemsche Ambachtsschool. Zie vervolg Stadsnieuws op pag. 2. Binnenland DE NED. HEIDE MIJ. EN DE VISSCIIERS. Opgericht is eezi Uitvoerend Comité voor de aoüe tegen de concurrentie dei Nederlandsche lleide-Maatschap- pij. Iu een circulaire richt <lit Comité een waarschuwend woord tot de be- roepsvisscliers, gaat na, wat de No- derlandsche Heide Maalsel lapp ij voor de viseobers was, is en zal zijn en komt tot <ie conclusies, dat de Hetde- Maatschappij niet langer als een voogd mag staan tegenover de be- roepsviiseehers; zjj worde een advi- soerend lichaam, zooals zij bij de op richting was en onthoude zich ear van allerlei handelszaken op u>uw ue zetten, die den beroepsvisschers toch mets baten. 1>E HEROPBOUW VAN BELGIë. Do Minister van Publadke Weiken vaji België, de heer M. J. Helleputte heeft liet beschermheerschap aan vaard van het Comité „Xèeriande- Beigo d'art civique". De Minister heelt hierdoor blijk ge geven het werk te waaideeren, Gat Ui Nederland ondernomen is, om de studie van het wederopbouwen der Belgische steden te bevorderen. Minister Helleputte leidde ln Fo bruari Jl. te Londen, de conferentie voor bet heropbouw en vun België. DE STORM EN 'T WESTLAND. Men schrijft ons uil het Westland De storm der laatste dagen heeft in het Westland op verschillende plaat sen materieele schade aangericht Vooral de warenhuizen en broeikas sen, welke geheel van glas zijn, heb ben veel van den storm te lijden ge had RIJKSONDERSTAND AAN BEL GISCHE VLUCHTELINGEN. Men schrijft ons uil Den Haag Im, Minister van Staat, minister van Binnonlandsche Zaken, verzocht eoiit nauwkeurige opgave der ge meenten, alwaar op 1 December 1615 nug op Rijkskosten onderstand werd verdtrekt aan Belgische vluchtelin gen. Uit bedoelde opgaven, die door de Gemeentebesturen moeten worden ingezonden, zal duidelijk behooren te blijken hoeveel vluchtelingen de ge bruikelijke ondersteuning en hoeveel vluchtelingen buitengewoon onder stand genieten. BRANDEN Te Hengelo is een blok van twee woningen afgebrand, bewoond door de gezinnen G. I/eusenkamp en II. Oude Lansmk. Alles was verzekerd. TWEEDE KAMER. Gisteren waren bij de verdere be raadslaging over de Staatsbegroo- tuig voor 1616 de Ministers van bin- nenlandscbe zaken en van financiën den geheelen dag aan het woord; he den volgt do Minister van Landbouw. De premier behandelde vijf alge meen le punten. Hij erkende wat de verhouding betreft tuesclien Regee ring en Kamer, dut de macht en in vloed van do eerste door de tijdsom standigheden vergroot die van de Sta ten-Generaal verminderd was, maar bij ontkende opzettelijke achterstel ling der Kamers, m welke de Regee- ruig ais vertegenwoordiging d«s volks 't volste vertrouwen steide. Speciale commissies achtte de Min. verkeerd; hij wilde allengs naar de normale verhoudingen terug. oor den steun, tot handhaving onzer neulraliteits-poliliek ondervon den, dankbaar, deed de Min. uitko men dat daarbij niet allereerst op materieel voordeel moest worden ge let. Men moest vrij zijn in zijn sym- pathion en uitingen, mits zonder krenking van de eer der oorlogvoe renden; de eerbied voor de wet stond 't hoogst (dit ook in verband met de zaak van ,,De Telegraaf'.; Het recht moest, ook in 't oog van het buiten, land, streng worden gehandhaafd. Het was met bet oog op onze neu traliteit nog steeds noodig onze weer macht aan de grenzen te hemden, maar de Reg. overwoog wat in iteze nog is te doen en zou, als het moge lijk bleek niet pralen met verdere naar huiszending van de opgeroepe- nen. Helaas kcin onze Reg., hoe gaarne er ook toe bereid, weing doen tot herstel des vredes; wij hebben daar voor als kleine Staat, te weinig macht; bel bijeenroepen van een con fcron lie van neutrale Staten was zeer moeilijk; de medewerking van die Staten was daarvoor onmisbaar. En "t was zelfs niet zonder gevaar ons, die buiten den oorlog bleven, er tegen den zin der strijdende Mogend heden, bemiddelend in te mengen. Over de oorzaken van den oorlog oordeelde de Minister niet. Dat is de taak van den tateren geschied schrijver. Tegenover de kritiek op de oecono mische politiek erkende do Minister dut er steeds klachten zijn, maar men wijt zo dan niet aan een Minis ter maar turn de omstandigheden, waarom nu niet? De Bogeering had er naar gestreefd om de sociale be langen zooveel mogelijk voor allen, ook voor den handel, zoo normaal mogelijk te beschermen, niet om ma terieele winsten te doen maken, doch om die aan het geheel e volk te doen ten goed* komen, wat bij grooten uit voer het gevat is. DaArom was een stelsel van uitvoerverboden, consen ten en prijszettingen noodig, deels een noodzakelijk kwaad, maar z. i. beter dan rechtstreeksche steun in nood. Want was de welvaart in one land nog grooter dan men hopen koij, er was nog nood in vele kringen, voor al van hen die van een vast inkomen moeten leven. Toch kon de Min, geen voorstel doen om de salarissen der ambtenaren meer dan met de helft van tiet vroeger voorgestelde te ver hoogen. omdat de middelen ontbre ken. Echter voor duurte toelagen ge voelde hij iets en als de Kamer het verlangen daartoe uitte zou do Min ter liet overwegen. Ook voor de o derwijzers, voor wien de Minister geen tractemenlsverhooging kon be loven, noch toegezegd had. Nopens do binnenlandselie politiek verduidelijkte de Minister zijn uitin gen over de ord<e van den arbeid. Hi) meende dat alles in dit wetgevend tijdvak kon worden afgedaan; de Regoering kon op de eindbeslissing over de Grondwet bij de Eerste Ka mer invloed uitoefende, zoodat" die met behoefde te vallen, voordat de andore ontwerpen (financioele en ver zekeringswetten) zijn afgedaan. Dat de Invoering der sociale wetten vertraging onderging was niet aim de Regoering te wijtên; het ging ech ter met aan om, terw ijl wetten ter ver, vanging zijn aangeboden, waardoor, de Regeeririg haar plicht heeft ver vuld kostbare en tijdroovende maat regel en te nemen om de te vervangen wetten toch voor invoering gereed te maken. Omtrent 't politiek bestand deed de Minister uitkomen dat liet geheel vri> willig en biijk van de eenheid des volks was; de steun aan de Rog co- ring was onvoorwaardelijk en sjkht- taan. Van verbreking van zulk «en bes'iind door de Regeering was geen sprake waar zij politiek viaagetuk ken aan de orde braoht. Daarmée be oogde de Regeerin« geen politieke speculatie, maar alleen 's lands Ikv lang. Het Kabinet was niet van ka rakter veranderd en vatte slechts de afgebroken draad op ter vervulling van zijn politieke tank. En waar de Regoering ook streefde naar de paci ficatie op onderwijsgebied (en met kans op succes) was een veranderde houding der rechterzijde niet gerecht vaardigd. Is onze nationale eenheid gc-n fictie is. maar realiteit dan behoefde i voor ptditiekon strijd bewijs van gezond nationaal teven niet vreezen voor onze volkseenheid. Op 't eenig punt dat de teederste con. scientie-v ragen raakt, iiet ouderw ijs, streefde de Regeeririg niet naar .str ijd maar naar- verzoening. Andere voor stellen der Regoering vullen in de neutrale zóne. Wat auuga&i de Grondwet hoopte de Minister «Dat ook urL 192 Ujdig ge noeg voor herziening zou zijn voois bereid om liet tegelijk met 'l kiesrecht- artikel te behandelen; en was dat zoo, dan was hij bereid zelf t voorstel in te dienen. Dat liet vrouwenkiesrecht zulk een principieeie strijdvraag was gaf de Minister iiitl tóe. Muar iu elk geval als kiesrecht c-n onderwijs wor den geregeld zou dat een zegen voor liet land zijn, te moer te waardeer en iu dezen tijd, waarin wij ons voor een groote taak na den oorlog hebben voor te bereiden. Was ter inu tegenstrijdigheid tu v scheu 't aan de orde stellen van poli tieke vraagstukken en handhaving der mobilisatie? geenszins. De toe stand in Eurojw. maakte 't noodig onze weermacht aan de grenzen te houden; doch 't gevaar was met zóó dreigend of wij konden ons wel we der aan andere zaken wijden. Zou nu 't hervatten vun den |Kdi- tiekeu strijd gevolgen kunnen hebben uit het oogpunt van continuïteit der Regoering? Neen, de Regoering zou de taak, die haar door de buitenge, wone omstandigheden was opgelegd, blijven vervullen, ook als zij een j>o- titiek échec leed met haar program. Dit gold echter niét Voor (Uf der .Mi nisters persoonlijk. Zoolang de Ra- geering het vertrouwen van Koningin en Kamers bezat, zou zij op haar post blijven; de leden stonden daarom ook geheel vrij tegenover haar voorstellen en de Regeering was voldaan door naar 't goede te streven. Hij riep te genover de nuchtere ontvangst van z'n wenseh naar samenwerking, allen op om naar hun wijsheid en consciëntie mede te werken tot alles wat strik ken kan tot handhaving en verheffing van 1 Nederlandsche volk (Bravo'sh De Minister van Financien, do heer Treub, achtte ten aanzien van de so ciale wetten zijn verantwoorde!ijW- heid gedekt door «ie (tijdige indiening zijner voorstellen, in afwachting waarvoor hij geen half million: zou gaan besteden om de te vervangen wetten uitt© voeren. Do Minister ba- treurde de vertraging vooi de arbei ders. maar zoo men wil kan alles spoedig gaan. Hij kwam met krocht op tegen t verwijt van Lricoiisec|iiojitiii ten aanzien van artt. 369—370 Invali diteitswet. Van een compromis (mi stel der Invoering van «Ie wet-TalmaX kon geen sprake zijn; hij was er to gen en de meerderheid ook Uitvoerig besprak de Minister ver-, volgens de financiën. Hij wees er op dat wij 1 Juli 191G een half milliard, extra uitgaven zullen hebben; dut hot tekort nu reeds 20 millloen is en in de naaste toekomst 60 miHioen rati worden. Tijdelijke voorziening zoui dus niet baten er moeten blijvend^ maatrecolem worden genomen en d« Min. drong daarom op spoedige bcv Juli wieling van z.ju voorstellen nanj zóó zelfs dat d« heer Lolunan zich i-r over ergerde Het verder debat word daarop vers daagd. Bij de voortzetting d>r behandeling van de Bogrootir.g van Justitie in da

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1