ONEERLIJKE LOOPJONGEN. Door een bewoner van de Prinsen gracht te Amsterdam is aangifte ge daan van vermoedelijke verduistering van circa f 500 door zijn loopjongen. ROODE KRUIS. 't Noderlandsche Roode Kruis heeft thans het nieuwe gebouw aan de Prim- sessegracht te 's-Gravenhage aan geboden door vier heeren uit Amster dam en Rotterdam ln gebruik ge nomen. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering bracht de voorzitter, Prins Hendrik, dank aan de schen kers. •De conimiasie die oen onderzoek zou instellen naar de wenschelijkheid van een reorganisatie van het Ned. Roode Kruiö (voorzitter dezer com missie was mr. dr. W. F. van Leeu wen) beveelt aan oen commissie te benoemen tot herziening van de re glementen. In den loop van de maand Januari *al door 't Roode Kruis een vergade ring worden gehouden, waarin de be- noemlng dezer commissie, bestaande uit drie leden, aan te wijzen door de ministers van Oorlog en van Marine, drie leden door het hoofdcomité en drie leden door de comité's, aan de orde zal worden gesteld. In de vergadering van het hoofdco mité, die Dinsdag heoft plaats gehad, is in de plaats van luitenant-generaal Rost van Tonningen, dio als onder voorzitter zijn ontslag heeft inge diend. gekozen generaal-majoor A. A. J." Quanjer, inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge; meente Haarlem, op Woensdag, 15 December 1915, 's namiddags ten 1 1/2 ure. in de Statenzaal (Prinsenhof.) Afwezig zijn de heeren Van Llemt Bruch en Schreuders. De VOORZITTER merkt op, dat de lieer Lasschuit heeft gezegd, dat Oppenheira zich kantte tegen het in eigen beheer uitvoeren van gemeente werken. De heer Lasschuit ia nu zoo vriendelijk geweest, om den voorzit ter in te lichten, dat Staatsraad Op- penheim deze meening heeft geopperd dn een brief aan de afd. Zwolle van den Ned. Aonnemersbond. Vandaar, dat spr. deze meening niet kende. Wanneer men Oppenheim ci teert, bedoelt men gewoonlijk het standaardwerk over de Gemeentewet Spreker heeft deze toelichting even willen geven. Do lieer LASSCHUIT zegt alleen ge vraagd te hebben, of men met eigen beheer niet in strijd kwam met de Gemeentewet. De discussie wordt hierna over de- jo zaak gestoten. PUNT 1. Meeledeolingon en Ingekomen itukken. De VOORZITTER deelt mede i a. dat zijn gesteld iu handen van B. er. W. om advies le. een verzoekechrift van het Co mité tot stichting van een Hildebrand- gedenkteeken te Haarlem om den ter mijn genoemd in hot raadsbesluit van 28 October 1914, No. 9 6ub II te verlengen tot 31 December 1916 b. dat zijn ingekomen le. een voorstel van den heer Mr. D. H. Andreae e a. om B. en W. uit te noodigen om tijdens de uitwerking der plannen met begrootingen van kosten voor den aanleg van een open spoor- en overlaadhaven aan het Noorder-Buitenspaarne, van tijd tot tijd overleg te plegen met een com missie bestaande uit vijf raadsleden, door den Raad te verkiezen fB. en W. stellen voor dit voorstel in hunne handen te stellen om prae-advies) 3e. verzoekschriften om in aanmer king te mogen komen voor de betrek king van archivaris der gemeente, van H. E. Knappert en 11. D. Baart de la Faille 3e. een adres van de afdeeling Haarlem van den Nederl. Sohildersge- zellenbond inzake het loon bij het uit voeren van schilderwerk in eigen be heer 4e. een aanbeveling van de Commis sie inzake lichamelijke opvoeding voor de benoeming van een lid: 5e. brieven van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, ten geleide van do door hen goedgekeurde raads besluiten van 27 October J.l. no. 6 tot het verlee- nen van subsidie aan de commissie voor echoolkleeding voor hot jaar 1916 17 November j.l. no. 8 tot verhoo ging der voor het jaar 1915 aan de Commissie voor Schoolkleeding ver leende subsidie 17 November j.l. no. 16. tot over dracht en ruiling van grond 17 November j.l., no. 20, tot verhu ring van grond Ge. een schrijven van dezelfden, houdende bericht van ontvangst van het raadsbesluit van 17 November j.l. no. 11, tot vaststelling van een ver ordening op de winkelsluiting 7e. een motie, genomen in een open bare vergadering, gehouden op 14 December j.l., door den Nederl. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven, waarbij geprotesteerd wordt tegen het voorstel tot intrek king raadsbesluit toekenning duurte toeslag en verzoek tot uitbreiding van den duurtetoeslag (te behandelen bij punt 4 van den oproepingsbrief) c dat door B. en W. zijn benoemd le. tot klerk ter gemeente-secreta-, rie J. W. van llezel, N. Blok en F. v. Esmond 2o. tot hoofdopzichter bij het ge meente-gasbedrijf L. II. Strous, thans opzichter bij genoemd bedrijf, en Se. tot 2de klerk bij hetgemeente- gasbedrijf A de Ridder; d. dat B. en W. voorstellen het raadsbesluit, d.d. 1 December 1915, no. 11, tot vaststelling van een Veror- doning, regelende het toezicht op «et en drinkwaren en op waren, bestemd tot hulpmiddelen bij den verkoop en de toebereiding dier waren, in to trek ken en thans het besluit opnieuw vast te «lellen met inlaascbing vóór het woord „besluit" van de woorden „Golet op hot advies der Gezondheids commissie". Wegens toezegging van benoeming aan de Meisjeskweekschool te Haar lem, verzoekt Mej. A. Zanstra ontslag uit de betrekking van onderwijzeres in de gymnastiek aan school No. 4 (hoofd de heer Valken; met 1 Januari 1916. Het eervol ontslag wordt verleend. PUNT 2. De Financieele Commissio advi seert lot goedkeuring van den staat tot beschikking uit den post voor Onvoorziene Uitgaven", dienst 1915, tot een bedrag van f 921.79. Wordt goedgekeurd. PUNT 3. Aan de leerlingen der Opleidings school voor meisjes tot het middel baar onderwijs wordt tot op heden geen onderwijs in de gymnastiek ge geven, omdat in die school geen gymnastieklokaal aanwezig is. liet aan die school grenzende ter rein sluit do mogelijkheid van bij bouw van zóódanig lokaal uit. Alieen door belangrijke inwendige verbouwing is een gymnastieklokaal te verkrijgen, terwijl dan toch l2 gewone leslokalen in de school aan wezig zullen zijn. De directeur van Openbare Werken hoeft voor die verbouwing eeiu plan ontworpen, waarvan de kosten wor den geraamd op f 21.800. In die raming is er op gerekend, dat tevens verschillende verbeterin gen zullen worden uitgevoerd aan ventilatie, dagverlichting en priva ten, en dat zat worden aangebracht eene verwarming door gas en ver lichting door electriciteit. Voor het aanschaffen van meubelen en leermiddelen zal een som van 10.775 worden gevorderd. De vrij komende bruikbare meubelen zouden dan eventueel kunnen worden ge bruikt voor andere scholen. B. en W. verzoeken, genoemde be- drugen voor dit doel beschikbaar to stellen. In de kosten van verbouw wordt door het Rijk 25 pCt. bijgedragen. De heer WOLZAK meent, dat men met het oog op het leerlingen aantal kan volstaan met 11 klassen, zooals in een der twee plannen is voorge steld. Ook zegt spr., dat hij een ad vies van de Commissie voor Openb. Werken mist. Is deze commissio niet geraadpleegd? De heer NAGTZAAM vraagt, hoe de oude schoolmeubelan Ln andere «choten kunnen gebruikt worden. De 'heer LOOSJES antwoordt den heer Wolzak, dat inderdaad het ver- aohil tusschen beide plannen Is één lokaal. De becijfering van den heer Wolzak is niet juist, omdat niet alle klassen evenveel leerlingen tellen. Het meest economische is om 12 klassen te ma ken. Als men nu f 5000 wil uitsparen, door ééu lokaal minder te maken, zou men later veel meer moeten uitgeven, wanneer zich liet leerlingenaantal uitbreidt. Wat de beoordeeling van de Commissie van Openb. Werken be treft, deze krijgt de plannen eerst, als het crediet is gevoteerd. Dit doet men om hij weigering van het crediet, onnoodig werk van de Commissie te voorkomen. Bovendien is er een moeilijkheid bij 't beoordeelen van plannen voor schoolgebouwen door deze Commissie. Zij let uiteraard niet in de eerste plaats op wat noodig is voor de school, maar let meer op bouwkundige en economische eischen. Daarom is hot ook beter de plannen later ter beoor deeling te geven. De schoohneubelen, die nog goed zijn, kunnen gebruikt worden in go bouwen, waar het oude systeem van banken door deze nieuwere banken kunnen vervangen worden De heer KLEIJNE.NBERG stelt aan houding voor, omdat ook z. i. de Com- missie oor Openb. Werken advies be hoort te geven. Dit gebeurde altijd zoo. De heer WOLZAK stemt met het voorstel tot aanhouding in. Bovenstaande is reeds in oen gedeel te van ons vorig nummer opgeno men. De heer LOOSJES (wethouder) is tegen aanhouding. Z. i. moet de Com missie niet gehoord wonden. Bij de school aan de Parklaan ging hot piecies zoo, als nu. Bij de Handels school is de Commissie wel gehoord op herhaalden aandrang van den Raad. Dit spijt 6preker nog, want de Commissie heeft wel economisch ge werkt, maar men heeft eenige wijzi gingen aangebracht, o. a. is het gym nastieklokaal omgezet, om nog een stukje grond te kunnen voorkomen. Nu ontbreekt juist aan die school van 2Vj ton een goede gymnastiek zaal. De VOORZITTER meent, dat het in 't belang der Commissie Is, dat zij niet wordt lastig gevallen met voor- loopige plannen, dis dus nog niet definitief zijn. De heer ANDREAE zegt. dat wan neer er een strijd moet komen, de Raad beslissen moet en dan de Com missie advies moet geven. Juist uit de woorden van den heer Loosjes maakt spreker op, dat hot goed is. dat de Commissie gehoord wordt De hoer KLEYNENBERG zegt, dat het kan zijn. dat er vroeger vergis singen door de Commissie zijn be gaan, maar daar staat tegenover, dat er veel goeds is voortgekomen uit dit hooren der Commissie. Spreker zet uiteen, dat de Commis sie voor O. W. zich alleen met bouw kunstige dingen inlaat en zioh dus niet. zoouls de heer Loosjes meent, zal gaan bemoeien mot de school kwesties. De hoer LOOSJES (wethouder) merkt op. dat de heer Andreae wel vernuftig en aardig uit sprekers woorden het tegengestelde haalt van wat bedoeld ismaar (lat is niet juist, liet is niet spreker, die de schoolkwesties uitmaakt, zoo knap is spreker nietmaar er zijn autoritei ten. die zeggen hoe h. i. de school kwesties moeten opgelost worden. Da heer Andreae begri-'ot wel, wat spre ker bedoeld heelL De heer Kleynen- berg heeft gezegd, dat de Commissie zich niet met schoolkwesties zou be moeien. Maar hij heeft straks den lieer Wolzak gezegd, dat wauneer de Commissie gehoord was. de heer Wolzak de vraag over de 12 klassen met gedaan zou hebben. Daaruit blijkt, dat de heer Kleynenberg zich wei met eclvoolzaken wilde bemoeien. De heer DE BREUK is eveneens van meening. dat de zaak van het Comraissie-hooren geschiedt, zooals dat altijd gebeurt De Commissie kriigt de plannen onder de oogen, zoodra die door B. en W. en de school-autoriteiten zijn goedgekeurd. De heer VAN ROSSUM vindt de uitgaaf van f 21.000 voor een gym nastiekzaal niet gewettigd. De heer WOLZAK zegt. dat hij juist het advies der Commissie had willen hooren, orndat er twee plannen zijn één voor 11 klassen en één voor 12 klassen. Aan een advies van de Com missie. nadat door den Raad de gel den gevoteerd zijn, heeft de Raad niets. Zoo'n advies kan alleen bewer ken. dat de plannen op ondergeschik te punten gewiizigd worden. De heer ANDREAE meent, dat het Gemeentebestuur en niet andere auto riteiten over Haarlemsche zaken te beslissen hebben. Er zijn hier twee belangen een houwbelang en een schoolbolang. Laten beide kanten door adviezen worden toegelicht, dan kan de Raad de beslissing nemen. De heeren SLINGENBERG en NAGTZAAM stemmen met den heer Andreae in. De VOORZITTER waarschuwt te gen aaphouding, omdat de Commis sie dan voortaan alle voorlooplge plannen zal moeten krijgen. De lieer KLEYNENBERG wijst er op dot de Commissie wel gehoord werd bij den verbouw van conciërge woningen, ook in overleg inet den wethouder van onderwijs. Rij die verbouwingen kreeg men óók de voorloopiee plannen. De VOORZITTER Toen betrof het geen schoolzaken. Wil de Raad het voorstel aanhouden? Nu, do hoeren moeten het maar weten Het voorstel tot aanhouding wordt aangenomen met twee stera men tegen, die van de heeren De Breuk cn Loosjes. PUNT 4. Nu door do Regeering groenten te gen verminderden prijs zijn beschik baar gesteld achten B. en YV. liet tijdstip gekomen om te voldoen aan liet bepaalde bij Raadsbesluit van 27 October, waarom zij voorstellen het besluit tot het ver! oenen van een duur te-toaslag aan het Gemeentepersoncel in te trokken. Bepaald is nl., dat döt zou geschie den, wanneer do Rageoring overging tot het verstrekken van gcxxlkoope levensmiddelen. De heer SLINGENBERG verklaart zich tegen de intrekking van den duurte toeslag. Over de noodzakelijk heid van den duurte-toeslag was men het eens. alleen over de modus quo vvaa verschil van meenfng. De toeslag is toegekend en nu wil len R. en W. dien intrekken. Maar de omstandigheden zijn niet veel ver beterd. De Regeering verstrekte eeni ge soorten groente tegen logeren prijs. Maar de uitgaven voor de groenten maken maar een klein deel uit van het budget van een -arbeider. Er zijn andere dure levensmiddelen, en verder ook nog andere hooge uit gaven, behalve die voor groente. Sommige priizen zijn zelfs nog geste gen sinds October. Daarom moet men aan het begin van den winter niet den toeslag intrekken. Gedeputeerde Staten stellen zelfs voor duurte toeslag te geven met ingang van 1 Januari Ook de Regeering heeft eei belofte gedaan. De VOORZITTER Om duurte toeslag te overwegen. De lieer SLINGENBERG De toe zegging was van dien aard, dat de ingediende motie werd Ingetrokken. Den heer BOMANS heeft het voor stel ook teleurgesteld. Weliswaar moet het Raadsbesluit nu „ter even tueels herziening" worden behan deld maar het is volgens dit Raads besluit niet noodig. dat de toeslag wordt ingetrokken. Het Raadsbo3luit bindt dus niet Daarom keurt spreker de houding van B. en W. af. Eerst hadden die principieel bezwaar, daar na zwenkten zij en lieten het princi pieel bezwaar vallen. Wanneer nu weer de toeslag wordt ingetrokken, lijkt dit op een „spielerei". De heer DE BRAAL hoopt even eens. dut het voorstel van B. en W. met aigemeene stemmen zal verwor pen worden. Hij gelooft ook niet, dat de groente-voorziening reeds zoover is. dat de duurte-toeslag kan inge trokken worden. Do maatregelen, van overheidswege genomen, zijn zeker te waardeeren, maar tegenover de artikelen, die in prijs verlaagd z->r. staan andere, die in prijs zijn gestegen. Regee- ringsvarkens zijn b.v. ..spekkie, dat niet voor Ieders bekkie" bestemd is. De tijd is slecht voor de arbeiders. Daarom hoopt spreker, dat het voor stel van B. en W. met aigemeene stemmen zal verworpen worden. De heer POPPE bestrijdt eveneens het voorstel van B. en W llij wijst op de stijging van de priizen van ver schillende levensmiddelen en meent, dat do verlaagde prijs van de groen te niet voldoende is. om den toeslag overbodig te maken. Minister Poslhuma zelf komt tot een cijfer van ƒ24.10 aan wekelijksche uitgaven voor een gezin van 6 perso nen. Daarbij rekende hij de groenten op 70 cent per vveek. Men kan dus wel nagaan, hoe weinig de verstrek king der Regeerlngsgrocnte op zoo'n budget scheelt. Verschillende publieke lichamen beginnen toeslagen to gevenook vele particulieren. Spreker leest uit het Voorloopig Verslag voor, dat (le Minister van Binnenlandsche Zaken een stellige toezegging hoeft gedaan om een voorstel, om toeslag te geven, te zul len indienen. De lieer R1BBIUS gaat de geschie denis van het omendement-Andreae na en betoogt, dat het voorstel van B. en W. verbluffend is, waarom hij er tegen zal stemmen. Hij meent ook. dot het voorstel van B. en W. van weinig deferentie getuigt tegenover den Raad. daar de Raad een herzie ning voorschreef, terwijl B en W. veel verder gaan en Intrekking voor stellen. De heer NAGTZAAM wijst er op, dat de verstrekking van Regeerings- «rroenten we! van belang is. Dit be lang is van dien aard. dat wanneer deze verstrekking niet plaats had, deze groenten 100 pCL duurder zou den zijn. Op de vrije markt zijn de prijzen der groenten zelfs tot 300 pCt. hooger. Maar wanneer men de uitgaven aan groenten gaat vergelij ken met het loon, komt men tot de slotsom. dat deze uilgaven maar een gering deel uitmaken van de totaal- uitgaven van een huisgezin. Spreker merkt voorts op, dat Am sterdam een duurte-toeslag gaf, toen daar de groente-voorziening reeds in gevoerd was. De heer VAN DEN BERG meent ook. dat men den duurte-toeslag niet mag intrekken. Daarom stelt spreker voor, met de heeren I-asschult, Elffera en Van Rossuin, dat men in Maart weer zal nagaan, of de duurte toeslag al dan niet moet worden in- get rokken. De hoer SCIIRAM maakt bezwaren tegen het voorstel-Van den Berg, om dat men niet weet, of men al in Maart den toeslag kan. intrekken. De heer ANDREAE Is teleurgesteld door de houding van B. en W., die zijn gekomen met het voorstel tot in trekking, terwijl zij alleen hadden moeten komen met de vraag, of men al dan niet den maatregel moet in trekken. Toch heeft hij bezwaar tegen het voorstel-Van den Berg, dat de moeilijkheid verschuift. Men moet nu een beslissing nemen. Men zou kun nen bepalen, dat het besluit telkens ter herziening zal behandeld worden, wanneer de Regeering nieuwe maat regelen neemt De heer LASSCHUIT verdedigt het voorstel van den heer Van den Berg c-s., dat alieen dit inhoudt, dat men over 3 maanden nog eena zal rien, hoever men nu staat. De hoer VAN ROSSUM stemt daar mee in. Het voorstel is onschuldig. Over 3 maanden, als de winter voor bij is, kan men weer zien, wat men doen zaL De VOORZITTER zegt, dat B. en TV. eenparig, en naar innige overtui ging, meenen dat de duurte-toeslag nu overbodig is geworden On daar om hebben besloten om de intrek king voor te stellen. "Wanneer de hee ren Ribbius en Andreae spreken van weinig deferentie van B. en W. tegen over den Raad en van het opladen van oen odium, dan zegt spr., dat B. en TV. nimmer komen met voorstel len, omdat die naar het genoegen van den Raad zullen zijn. B. en W. die nen slechts dio voorstellen ln, die ih. L goed zijn. Wanneer nu de Raad het voorstel van B. en \V. verwerpt, zullen B. en W. niet meer komen met een voor stel tot intrekken van den duurte toeslag. Dat Gedep. Staten komen met een voorstel, komt hierdoor dat bet Pro vinciaal personeel ook in gestichten ls ondergebracht, ln plaatsen, waar geen goedkooper Regeeringsgroenten verkrijgbaar zijn. Dot is ten deele ook voor het Rijk het geval. Bovendien de voorstellen voor de Wintervergadering der Staten zijn al lang geleden opgemaakt Behalve groenten, wordt ook oo- kes. vtech, vet enz. tegen gerin geren prijs beschikbaar gesteld. Zoo ls er een heel complex maat regelen genomen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bevreesd zijn, dat deze toeslag eigen lijk een verkapte loonsverhooging is. De heer SLINGENBERG zou tegen dit laatste zeer gekant zijn, omdat het loon niet moet afhangen van de be hoeften van het gezin, maar van de prestaties van den werknemer. De heer Shngenberg geeft daarbij ln overweging, om het Bureau voor Le vensmiddelen te laten adviseeren, wanneer de duurte-toeslag kan inge trokken worden. De heer NAGTZAAM ls daartegen. Hij gelooft, dat het Bureau «iet zoo spoedig zal adviseeren, dat de toeslag moet ingetrokken worden. (Gelach). Wat de maatregelen door don Voorn, zit ter genoemd betreffend, boter, spek en dergelijke artikelen, die de Gommis sio beschikbaar stelt, daarvan kim- non de arbeiders geen gebruik maken. Dat zijn artikelen van f 1.50. De VOORZITTER wijst er nog eens op, dat een heel complex van maatregelen is genomen tegen de duurte. Niet alleen de levensmiddelen zijn goedkooper geworden. De heer DE BRAAL: Varkens- vleesch is veel duurder geworden. Alles is in prijs gestegen. Men moet bedenke" dat het leven nu veel duurder ls geworden dan in normale tijden. Do VOORZITTER Hoeveel zal de priis van varkensvleesch nu verschil maken? De heer DE BRAAL zegt. dut het varkensvleesch de helft duurder is. De heer VAN DE KAMP merkt den Voorzitter op dat allerlei artikelen zeer in prijs zijn gestegen. Waarom praat men hier editor nog langer over een zaak, waarover men het eens is. De lieer ELFFEI'.S is tegen het voorstel van B. en W. De Regeering heeft wel verschillende dingen toege zegd. maar die zijn er nog niet allen. Spreker als handelaar in peulvruch ten weet dat. De Regeering zei de reeds anderhalve maand geleden goedkoopo peulvruchten toe. Maar die zijn er nog niot. Het voorstel-Van den Berg wordt nu verworpen met 19 tegen 11 Memmen. Vóór stemden <lo heeren: Kuenen, Van den Boogaard. Hoog. Modoo, Jonckbloedt, Van den Berg, YVeiitliOlt, Koen, Lasschuit, Van Roasum en Elf fors. liet voorstel van B. en W. wordt nu v o r w o r p n mot 26 tegen 4 steen- men, die der wethouders. I)e duurtetoeslag blijft dus voor onbepaafden tijd gehandhaafd. PUNT 5. Tengevolge van de uitbreiding der ijsproductie van het openbaar slacht huis is het noodig geweest tot ver meerdering van werkkrachten over te gaan. Aanvankelijk zijn voor dat doel losse werklieden in dienst gesteld. Nu verwacht kan worden, dat de ijs- productie niet zal afnemen, achten B en W. den tijd gekomen om over te gaan tot de aanstelling van vaste werklieden bij de ijsfabriek. Daartoe doeu B. en W. voorstellen. De lieer POPPE vraagt waarom deze arbeidsregeling niet gelijk is aan cue van de gaslobnek. De iieer DE 1>1\EUK (W ethouder/ zegt, dat men hier maar nachtdienst heelt in een ueei van het jaar. De heer POPPE verklaart zich be vredigd. Het voorstel van B. on W. wordt aangenomen. PUNT 6. Onder overlegging van een aantal adressen, houdende verzoeken tot weder-inhunng vuil gemeente-eigen dommen. waarvan de huur op 31 December a.9. eindigt, deelen B. en YV. mede. dat tegen de inwilliging van deze verzoeken geen bezwaren bestaan. Aan het verzoek van de di rectie der E. S. M. tot weder-inhuring van een gedeelte grond Kun de Am- sterdamsche Vaart, groot 60 M2., zal evenwel niet kunnen worden voldaan, daar genoemd gedeelte grond door het gemeente-eleclriciteitsbedrijf zal moeten worden gebruikt voor het bouwen van een transformatorbuisje. B. en NV. stellen voor. het in huur gevraagde, met uitzondering van ge noemd gedeelte grond auu de Am- sterdamsche Vaart in totaal 130 perceelen weer voor een tijdvak van 5 jaren aan verzoekers te ver huren. Ecnigo personen hebben den wensch te kennen gegeven, om de met hen to sluiten huurovereenkomst te (aten loopen over langeren tijd dan 5 ja ren. terwu! wéér andere personen huur voor een korter tijdvak dan jateu verlangen. Het komt B. en W. voor, dat aan die verzoeken niet moet worden vol daan. Voor hen, die huur voor langer dan 5 jaar verlangen, bestaat steeds ge legenheid om verlenging van huur te vragen, terwijl B. en W. in verband met de ingekomen aanvragen, om de perceelen voor korter dan 5 jaren te huren, in overweging geven te bepa len. dat de Raad bereid zal worden bevonden, met ingang van een kalen derjaar ontslag te verleenen uit de huur. indien een daartoe strekkend verzoek minstens zes maanden te voren door den huurder is gedaan. Ten aanzien van het door D. H. Granneman te Hlllegom gedaan ver zoek, om de door hem gehuurde gronden van de gemeente aan te koo- pen. merken B. en W. op. dat ook in williging van dat verzoek hun niet gewenscht voorkomt, daar door dien verkoop daar ter plaatse een ongo- wensebte toestand zou worden go- schapen. Evenmin kunnen zij voorstellen ln te gaan op het verzoekschrift van de Overste der Maria-Stichting. om de bij haar In huur zijnde perceelen aan te koopen, daar omtrent de voor waarden van overdracht geen over eenstemming kun worden verkregen. De aan G. Schilder verhuurde grond is thans in huur gevraagd door L. T. Barnlioorn, te Lisse. In verband daarmede wordt voorgesteld, om de aan G. Schilder verleende ver gunning tot het dempen \an een ge deelte sloot en het hebben van tiet recht van uitgang over te schrijven ten name van L. T. Barnhoorn. De lieer JONCKBLOEDT bepleit de iinwilliging van het verzoek van de Moeder-Overste der Maria Stichting. De heer Jonckbloedt stelt voor om dit gedeelte van het voorstel van B. en W. aan te houden, om de za&k nog eens te kunnen bespreken. De beer BOMANS zet nader uiteen, dat de Maria Stichting het stukje grond wil koopen en niet wederom huren, omdat dit stukje noodtg is voor een belangrijke uitbreiding. Daar de MarianStichting zeker in het belang dor gemeente werkt, is het zaak haar ter wille te zijn. De VOORZITTER heeft zelden een zaak zoo scheef hooren voorstellen, als hier door clan heer Romans ge schied t. Er is oen langdurige briefwisseling gevoerd. B. cn YV. wilden den grond wel afstaan, als dit geruild kon wor den tegen een stukje grond, dat do ge meente noodig heeft, wanneer er een weg langs het Spaarne wordt go- maakt. De heer BOMANS zegt, dat wat hij meegedeeld heoft, juist is. Hij licoft echter niet do geheele geschiedenis verteld. Geroep: O! De heer BOMANS zegt dan, dat de MoedccOverste bezwaar maakt tegen de ruiling. Als dio grond nu door «1 Gemeente in 5 of 10 jaar gebruikt werd, was het wat anders; maar het kan 25 of 50 jaar duren oec. die weg gemaakt is. Daarom wil de Maria Stichting don grond niet rullen, maar wil zij de verklaring geven, dat de grond later afgestaan zal worden. De Y OORZITTER rogt, dat B. en YV. van dit laatste nog niets afweten, maar wat de toezegging van afstaan betreft, dat is niet voldoende. Inder tijd is een contract gemaakt door de gemeente met een R. K. sohooivereeni- ging, getei-k«id door Mr. iieeikéns Thijsseu, waarin beloofd werd do school in 1909 te ontruimen. Ondanks die toezegging is de Tecfater er aan te pas moeten komen, om liet gebouw ontruimd te krijgen. Daarom mot zoo'n toezegging alleen is men er niét, De iieor WOLZAK bepleit eveneens nadere onderhandelingen met de Ma ria Stichting, omdat hij meende, dat de besprekingen wol tot oen goed ein de zouden voeren. Do hoer DE BREUK AY'ethouJor: merkt op, dat de Moeder Overate van liet gesticht geen ruiling wilde, omdat ?.ij liet zoo onaangenaam vond, dat op terrein der Gemoenteroiniging.. (vroo- lijkheul in den Raad). YY'aar 't hart vol van is,'daar loopt de motnl van over, zegt de heer De Breuk die de Reiniging onder zijn beheer 'treeft onder vernieuwde vroolijkheid. ik be doel natuurlijk, dat het terrein van do Maria Stichting en dat men liet on aangenaam vindt, dat daarvan een stukje eigendom van de gemeente blijft De heer ANDREAE meent, dat het standpunt van «B. en YY'. correct is. B. eu YV. hadden niet anders mogen handelen. De heer BOMANS zegt, dat de ver klaring van de Eerw. Moeder een novum schijnt to zijn. Is het nu niet mogelijk om tot een vergelijk te ko men? De VOORZITTER zegt. dat hij Dins dag een onderhoud heeft gehad met de Moeder Overste over deze vaak. Toen is haar tot hedenmorgen li uur gelegenheid gegeven, om te berichten, dat men in de ruiling toestemde. Daar dit bericht mot is ingekomen moeten B. en W. hun voorstel hand haven. De heer KUENEN vraagt of er niet een juridisch-onaanvechtbaar con tract te maken is. Stemmen: Dat is onmogelijk! De hoer DE BREUK (Wethouder) doet mededeel ing van de verschillen de fasen der zaak en zegt, dat de Ma ria Stichting niet heeft willen mede werken om tot een schikking te ge raken. Do heer SLINGENBERG stemt daar mee in en zegt, dat er verschillende redenen kunnen zijn, om te j roeedee- ren wanneer men nu de ruiling niet verkrijgt. Men moet nu het voorsts! van B. on W. aannemen en kan dan nader onderhandelen met de Maria-Stichr- ting. Daarom moeten B. en W. nu de rul ling lot stand brengen. Het voorstel tot aauhoudmg wordt verworpen met (le stommen van de hoeren Kucnen, Klein Jonckbloedt, Bomans en Van Rossum voor. Het voorstel van B. en W. wordt daarna in z'n geheel aangenomen. PUNT 7. B. en YV. dienen ter vaststelling aan de nieuwe verordening op bet brand- blusschen. Wordt goedgekeurd. PUNT 8. Commissarissen der Stads-Apo- theek bieden ter voorziening in de vacatures, welke op 31 December e.k. in hun College ontstaan door de af treding van den commissaris (chirur gijn) dr. L. C. Proot en van den com missaris (apotheker) dr. H. D. Kru seman, de onderstaande aanbevelin gen van twee personen aan voor den commissaris (chirurgijn) Dr. L. C. Proot eu Dr. "M. C. A. Bij le veld voor den commissaris (apotheker) Dr. H. D Kruseman en C. J. Mieras. Benoemd worden Dr. L. C. Proot en Dr. II. D. Kruseman. PUNT 9. Ter vervulling van de open plaats, welke met 1 Januari 1916 in de Com missie van toezicht op het Frans- Halsmuseum zal ontstaan door af treding van den secretaris, den heer C. J. Gonnet, doet de Commissie de volgende aanbeveling de heeren C. J. Gonnet en Mr. H. van Ixigehem de Josselin de Jong. Herbenoemd wordt de heer C. J. Gonnet PUNT 10. Ter voorziening in da vacatures, die op 31 December a s. in do Com missie van toezicht op het M. O. zul len ontstaan door de altreding vol gens den rooster van de leden P. H. van der Ley en J. J. Beynes doet de Commissie den Raad de volgende aanbevelingen toekomen: voor de vacature Van der Ley: lo. de heer F. C. Duiour; 2o. de lieer R. D. Biuna en voor de vacature-Bcynes: lo. de heer Dr. L. C. Proot; 2o. de heer J. M. L. Kerstens. Benoemd worden de hoeren F. C. Dufour en Dr. L. C. Proot. PUNT 11. Teneinde te kunnen voorzien in da behoefte aan één leerkracht aan de School voor U. L. O. letter C. alhier, is de volgende voordracht opgemaakt: le. C. J. R. Ran. onderwijzer te Gorinchem. 2e. P. J. Kuipers, onder wijzer te Hengelo, 3e J. Ringeling, onderwijzer te Dordrecht. Benoemd wordt de heer C. J. R, Ran, onderwijzer te Gorinchem. Rondvraag. Door den heer W. A. J. van du Kamp wordt aan B. en W. de vol gende vraag gesteld: Is 't waar, dat er tegen 31 Decem ber pl.m. een 20-tal lossen arbeiders bij de Gemeente-Reiniging ont9lag ia aangezegd? Zoo deze vraag in bevestigenden zin moet worden beantwoord, zal dat ontslag voor de betrokkenen niet bo- teekenen geen werk, gceri brood voor vrouw en kinderen? Eu ls deze handeling van de ge meente, als model-wferkgeefster te rechtvaardigen, onder de tegenwoor dige tijdsomstandigheden? De heer DE BREUK (wethouder) zegt dat dit slechts een formeel ont slag is. omdat men losse arbe dersniot gcruiinen tijd achtereen in dienst kan houden. In Januari worden de menschel, weer aangenomen. Drio zullen voor vost wonden aangesteld. De heer VAN DE KAMP: Waarom is dit dan niet aan de menschen ge zegd.' YY'aarom lieeft uier. hen onge rust gemaakt? Spreker spreekt voorts de hoop uit, dat in voorkomen de gevallen voortaan de Commissie voor de Reiniging in dergelijke zaken zal gekund worden. De heer KLEIN deelt mede. dat hij ln de vorige vergadering verkeerde lijk heeft gezegd, dut het salaris van don secretaris van het YY'erkloozen- fonds met f 300 ls verhoogd. Dit bedrag was voor de hulp van den- secretaris. PUNT 12. Zitting met gesloten deuren.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7