De Europeesche Oorlog. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 20 DECEMBER 1915 1 Bffisieele oorlogsnieuws van alle fronten. Een Dnitscha krnlser en een Oaltseba terpedeboet getorpedeerd. Gevechten in de lucht bommen nit vliegmachines geworpen. Een Post-oorloff. Officieel nieuws. Aan de etafberichten. ontleenen we WESTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duitse hen staf: Op Mctz werd door de geallieerden een vliegeraanval uitgevoerd, waar bij het stedelijk museum zwaar be schadigd, maar overigens geen scha de aangericht werd. Op Metz werd Zaterdagnacht op- nieuw een aanval gedaan door vlie gers der geallieerden. Alleen gebou wen werden beschadigd. Van den Franse hen stuf llicr en daar artilleriegevechten, met doeltreffende uitwerking, van 't Fransche vuur. Twee Duitsclie vliegtuigen van het station Zeebrugge, die op geringe hoogte boven zee vlogen, zijn 10 mijl ten N.W. van Nieuwpoort door een torpedoboot opgemerkt en beschoten. Een toestel is in zee gevallen. De twee officieren, die het bemanden, zijn op- gevischt en gevangen genomen. Vrijdag nacht deed een escadrille Van vier Fransche vliegtuigen op- niefuw een aanval op de stations Van Metz en Sablon en wierp ongeveer 40 Vommen op de stationsgebouwen. Van den Engel6chen staf: Het was Zaterdag mistig weer, niet .zeer geschikt Ivoor arifllterie-acties. Daardoor was het in het algemeen kalmer. Toch steunde de Engelsche artillerie de Franschen nog krachtig en bracht Duitsche kanonnen ten noorden van. Yperen tot zwijgen. OOSTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duitsche n staf Het aantal tusschen de Naros- en Miadziol-meren gemaakte gevangenen Js verhoogd tot 2 officieren en 5535 man. Itloine Russische afdeelLngem, die op verschillende plaatsen de Duitsche linies trachten te naderen, werden afgeslagen. Van den Ooslenrijksche» staf De Russen beweerden den 15den dezer, dat hun ruiterij bij L'ecieczko aan den Dniestr Oostenrijksch-Hon- gaarsche verkenners in Russische "Uniformen heeft aangetroffen. Hier van is geen woord waar. De Oosten rijkers bezigen dergelijke onwaardige middelen niet. Van den Russischen staf Bij Riga zijn gevechten met Duit sche verkenningsafdeelingen in de richtingen vair Rnggasem, Anting en den weg naar Tukkum zonder uitzon dering in Russisch voordeel geëin digd. De Dijltsohers zijn door 't vuur der Russen verjaagd en hier en daar zijn Russische troepen bij do vervol ging de Duitsche linies binnenge drongen. ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Van den Oostenrijkschen staf In liet FlitsCher bekken hebben de Oostenrijkers de Italianen weer In een hunner vooruitgeschoven stellin gen overrompeld. Eenige taliaansche aanvallen zijn afgeslagen. Görz is eenigen tijd met zwaar ge schut beschoten. Van den Italiaauschen staf: De Italianen hebben den Norre-top bij de samenvloeiing van de Torta en de Astico en do valleien, die den bovenloop van de Astico beheerscben, genomen. Aanvallen der Oostenrijkers op Os- lavija en ten N.W. van Görz zijn af- D® strijd In Ssrvië. STAPBERICHT EN Van den Duitschen staf Bij den etrijd om Bjelopolje, ln Montenegro, werden 1950 man gevan gen genomen, onder wie een klein aantal Monlenègirynen, do anderen zij Serviërs. Ifet gebied len Noordwesten van Tara tot Mojkowatsj is van vijanden gezuiverd. Aan do Oostenrijksch-Hongaarsche troepen vielen in de jongste vijf da gen bij de met succes bekroonde ge vechten in deze week 13.500 gevange nen in handen. Bij Mtjkowisj en Bjele Polje zijn weer ongeveer 750 Serviërs en Mbn- teuegrijnen gevangen genomen. Van den Oostenrijkschen staf De streek ten Z.O. van Bjelopolje is van vijanden gezuiverd. Het aantal gevangenen, hij de verovering van Bjelopolje gemaakt, is tot 1950 geste- Ken- Een der Oostenrijksohe divisies heeft de laatste vier dagen ln het N.O. van Montenegro 13.500 gevange nen gemaakt. De Oostenrijkers maakten Zaterdag ongeveer 800 Montenegrijuen en Ser viërs krijgsgevangen. Bij gevechten tegen de Montenegrij- nen kwam het voor, dat de Monteurs- grljnen veinsden zich over te geven en met opgeheven armen en zwaaien de met doeken op de Oostenrijkers toesnelden, waardoor zij dezen bewo gen tijdelijk het vuren te staken, ter wijl zij dan de Oostenrijksohe linies van zeer nabij met haïidbommen be stookten. Het spreekt vaneelf, dat op dergelijke schandelijko krijgslisten scherpe afstraffingen volgden en ook in de toekomst volgen zullen. Van den Franschen staf: De organisatie van het versterkte kamp bij Saloniki wordt voortgezet. >'an den M o n t e n e gr ij n s c h e n staf Het Montenegroschc leger in het Sandsjak is door zeer overmachtige strijdkrachten aangevnllcn en heeft nieuwe verdedigingsstellingen bezet. Het Montenegrosche leger in Her- zegowina is eveneens met kracht aangevallen, doch er in geslaagd, om na verscheidene uren van verwoeden strijd, de Oostenrijkers over de Sec- lieska terug 1e wei-pen en hun uiterst gevoelige verliezen toe te brengen. DE STRIJD OM SALONIKI. De militaire deskundige van 't Alg. Handelsblad schrijft: Er worden klaarblijkelijk onder handelingen gevoerd tusschen Grie kenland en do regeeringen der cen trale mogendheden over de maatre gelen, die moeten worden genomen, nu de Entente-troepen op Griekech gebied zijn teruggegaan. Want, zooals de „Time's' uit Athe ne verneemt, heeft do Duitsche ge zant aan de Grieksche regeering me degedeeld. dat de versterking van Sa loniki, zoodat dit een voortdurende bedreiging op de flank der Duitech Oostenrijkschc troepen zou zijn, Duitschland zou noodzaken zijn le gers op Grleksch gebied te zenden, om de geallieerden van daar te ver drijven. In de „Deutsche Tagee Ztg." had graaf Revenllow dit reeds uiteenge zet. Zoo Griekenland de eischen der Entente aanvaardt, zeide deze schrij ver, zal Saloniki en zijn omgeving een basis voor de geallieerden wor den, als Calais, Boulogne en de En gelsche landingsplaats op Gallipcli. Saloniki, aan de landzijde versterk!, aan de zeezijde beschermd door de Engelsche vloot, zou een permanente versterkte invalspoort worden In Griekenland en het IBalkansohier- eiland. Van een Duitsch standpunt kan dit niet worden toegelaten. Zoo de Engelsche en Fransche troepen in Griekenland niet worden ontwapend en naar huis gezonden, moeten de Duitsche en Oosten rij ksche troepen met den grootsten spoed oprukken en de zaak regelen, ook in het welbegre pen belang van Griekenland. Iets dergelijks schijnt ook door den Duitschen gezant to Athene aan de Grieksche regeering te zijn meege deeld, met hel resultaat, volgens het bericht uit Athene aan do „Times", dat Skoelocdis antwoordde: „nooit te zullen toestaan, dat de Bulgaar- scho troepen op Grieksch grondgebied hun voet zetten." Een direct antwoord op den Duitschen eisoh ia dit niet moet men er echter uit afleiden, dat Griekenland zich niet verzetten zal, als Duitsche of Oostenrijksohe troe pen den GriekfiChen, bodem betreden, om daar den strijd tegen de gealli eerden voort te zetten I liet Griekeche blad „Embross", ln de „Times" als ministerieel orgaan aangegeven, verklaarde echter, dat de regeering te Athene protesteoren zal tegen het aanleggen door de ge allieerden van versterkingen oni Sa loniki te verdedigen daar hiermede de grens der gedane concessies zou worden oversell reden. De „Morning Post" verneemt ech ter, dat over dit verschil van mee ning betreffende het aanleggen van versterkingen een onderhoud plaats had tueohen Skoeloedis en de gezan ten der Entente-mogendheden, waar in do zaak „naar genoegen" is gere geld. Ook dit bericht is vaag en on duidelijk, omdat het niet aangeeft, welke regeling getroffen is. En dat is toch het eenige, dat belang heeft. Over de vraag, of de B-ulgaren hun tijdelijke houding aan de Grlekache grens zullen bewaren, zoolang zij niet worden aangevallen, schrijft de (dikwijls officialise) „Echo de Bulga- rie" „Het staken der vervolging van de Engelsch-Fransche troepen en de maatregelen, aan de Grieksche grens getroffen, bewijzen hoezeer Bulgarije wcnscht, dat de netelige toestand, waarin Griekenland zich jjoor de lan ding te Saloniki bevindt, weldra voorbij zal zijn, zoodat in de groote Macedonische haven en in de thans door vreemde troepen bezette stre ken de toestand weer normaal wordt. Griekenland's recht daarop is onbe twistbaar en voor Bulgarije en zijn bondgenooten is het herstel der nor male toestonden noodzakelijk, om dat zij niet kunnen dulden, dat oen vijandelijke troepenmacht zich longen tiid in een onzijdig land ophoudt, om daar weer op krachten te komen en hun tegenstanders opnieuw te be vechten. Ongelukkigerwijze hangt 't niet van Griekenland af, het euvel, waaronder het zelf het meest lijdt, uit den weg te ruimen dit is echter van zooveel belang, dat er noodzakelijk een spoedige oplossing moet komen." Reuter seint uit Londen De Grieksche regeering heeft tot de entente-mogëhdheden een formeel protest tegen de versterking van Sa loniki door de geallieerden geridht. Reuter seint uit Athene: Skoelocdis zei do lot een vertegenwoordiger van het „Journal d'Athènes", dat hel ge rucht, dat de Duitsche gezant aan de Grieksche regeering zou hebben me degedeeld, dat de centrale mogend heden voornemens zouden zijn Grie kenland van vijandelijke troepen te zuiveren, ongegrond! is. Aan den „Berliner Lokal-Amz." wordt uit Sofia geseind: „In toon- gevendo Bulgaarse!)e kringen ver klaart mem, dat uit de geheele hou ding van Griekenland Wijkt, dot het geen oorlog wil voeren, sterker nog, dat het in geen geval tegen de cen trale mogendheden zal optreden en niet genoegen zal toelaten, dat de Duitsche, Oostenrijksche en Bulgaar se!) o legers do Engelsche en Fransche legers op Griekschen bodem vernieti gen." GRIEKSCHE SCHEPEN AAN GEHOUDEN. Uit Athene wordt aan het Alg. Han delsblad geseind: De Grieksche Re geering heeft opnieuw reden zich te beklagen, over het optreden van de Entenrte-mogendhedenDo Grieksche schepen Dirfis en Pandia Balli, van d Compagnie Panhelléniquo, die dooi de Grieksche regeering zijn gerequi- reerd en uitgezonden om uit Ame rika de granea» to halen, welke daar reeds lang voor de Grieksche regee ring lagen, kregen Woensdag, nadat zij langen tijd in Algiers waren aan gehouden. vergunning kolen in te ne men en do reis voort te zetten. Den volgenden dog echter werden zij op nieuw aangehouden. Tegen deze schending van de bepa lingen van hel volkenrecht en van de begrlppc-ri van handelsvrijheid van een neutralen staat heeft de Griek sche regeering krachtig geprotesteerd En de regeering vraagt ztóft af met wel recht groote mogendheden den handel van een kleinen staat belem meren, die tot dusver niets anders dan welwillendheid betoonde aan de Entente. DE BEVOLKING VAN BELGRADO. Volgens de „Tagespost" te Graz was het grootste deel der bevolking van Belgrado gedurende het beleg gevlucht; nauweliiks 18.000 njeuschen waren in de stad gebleven, Sedert eenige dagen keeren deze vluchtelin gen uit liet binnenland terug en her neemt de stad haar vroeger aanzien. Tot nu toe zijfi 36.000 vluchtelingen, meest vrouwen en oude mannen, in de stad teruggekeerd. 'HULP VOOR DE SERVLSCIIE BEVOLKING. Vrijdag is uit New-York een door Rockefeller en andere Amerikaansdhe milUarduirs uitgerust schip vertrok ken met voedingsmiddelen on klee deren ter waarde van een mülkien. dollars aan boord, bestenul voor do burgerbevolking van Servië, Verspreid nieuws van deoorlogsveiden HET AFSCHEID VAN FRENCH. Reuter seint uit Ixaiden: Veldmaar schalk French spreekt In - zijn &f- scheixlsorder aan de troepen de vaste overtuiging uit, dat het roemrijk ein de van hun schitterende heldendaden niet meer ver af is. De tot dusverre behaalde successen (zoo verklaart hij verder) zijn te danken aan den ontembaren geest van heldenmoed van de schitterende Je- geds, die steods gelijkelijk blijken hebben gegeven van hun uitstekende hoedanigheden. Daarvoor betuigt hij hun zijn harlelijkeh dank. DE ITALIANEN IN AI.BANIë. Havns seint uit Rome Alle bladen gewagen met algeheele voldoening van de Italiaausche expe ditie naar Albanië en verheugen er zich over, dat Italië tot een werkza me politiek overgaat op de Oostelijke kust van de Adriatische Zee. Aldus, ■betoogen zij, begint de eenheid van militair optreden der bondgenooten, waartoe in de onlangs te Parijs ge houden samenkomst onder leiding van Joffre is besloten, zich te ver wezenlijken. HET BOMBARDEMENT VAN GoRZ. Uit het Oostenrijksdho perskwar tier wordt aan do „N. 11. Ct." ge seind De beschieting van Görz duurt voort. Vrijdag is de siad zes uur lang hevig gebombardeerd het militaire hospitaal is daarbij veertien maal ge troffen en vele menschen zijn op straat gedood of gewond. Zaterdag is het rustig geweest, maar de 'beklagenswaardige achter gebleven bevolking, (die sedert het bombardement begon van 35.000 tot ten hoogste G000 is verminderd), be slaande uit kleine kooplieden en ne ringdoenden, die hun have en goed niet ia den steek willen laten, leeft nu ln voortdurenden angst. De kel ders zijn tot woning ingericht. VERLIEZEN VAN HET ENGELSCHE VLIEGERSKORPS. In antwoord op een vraag verklaar- do do onderstaatssecretaris van oor log Tennant, in het Engelsche La gerhuis dat de verliezen van het Royal Flying Corps aan officieren bedroegen in de drie maanden ein digend op 31 Aug. gedood 14, gewond 22, vermist O, gevangen of geïnter neerd 18. Voor het tijdvak van drio maanden eindigend 30 November be droegen deze cijfers respectievelijk 11, 21, 10 en 20. 'T RUSSISCHE LEGER, In Rusland, zegt do militaire over zicht-schrijver van den „Temps'zijn de operaties geheel en al tot stiletand gekomen. Dit zal waarschijnlijk zoo voortduren tot het voorjaar, op welk tijdstip het Russische leger, volledig georganiseerd en eindelijk van alles voorzien, het offensief zal kunnen -nemen met een strijdmacht van vier. millioen man. De tegenslagen voor de geallieerden in het begin van dezen oorlog zijn het gevolg geweest van een al tc onvolledige toerusting. Er zullen bijna twee jaar voor noodig zijn geweest om die fout in den aan vang goed te maken. Men had niet begrepen, dat -het beginsel van den oorlog door het gewapende volk ge voerd, een materieele voorbereiding erelsoht van een omvang, veel groo- ter dan toen het nog ging om be roepslegers van beperkte 6teikte. Zelfs Duitschland heeft na den Mar- neslag ©enigszins voor een tekort aan munitie gestaan. EEN ZEPPELIN BOVEN JONCHERY. De „Times"-correepondent te Pa rijs meldt., dat een Zeppelin Maan dagavond hoven Jonohery kruiste. Er steeg onmiddellijk een machtig eska der vliegmachines op en met behulp van de afvveerkanonnen was 't lucht schip spoedig verdreven. Uit den Balkan. De F r an s ch e marinestaf deelt roede: Een Fransche kruiser heeft de Duit- st-iio fabriek van oorlogstuig te Haifa (Palestina) beschoten en gelioei ver- niekfc Ter Zee. Een Duitsche kruiser en torpedoboot getorpedeerd De Duitsche marinestaf meldt: Vrijdagmiddag is de kleine kruiser „Breman" en eon dor torpedertwoten, uic ham begeleidden, in het oostelijk deel van de Oostzee door een duikboot in den grond geboord. Een aanzienlijk deel der bemanning ie gered. iDe Bremen, In 1903 van stapel ge- loopen mat 3250 ton, was bewapend met 10 kanonnen van 10 5 cM. en 2 tai'pedolanceerbuizen, had een maxtt- inumsneLheid van 23.2 knoopen en eon bemanning van 303 koppen). DE DUITSCHE VLOOT, 't WoHfbueau seint officieel uit Berlijn: AfdeelLngen van de Duitsche vloot zochten in de afgeloopen week de Noordzee af naar vijandelijke sche pen en kruisten daarna den 17den en den 18den December in het Skagerak. Er worden 52 schepen doorzocht; één schip met contrabande werd op gebracht. Gedurende al dien tijd waren ner gens Engelsche oorlogeschepen te DE HANDELSOORLOG. Lloyds bericht: „Het Noorsche stoomschip „Nico (712 tón, uit Kra- gero) ia gezonken. Eli man van de équipage en do foods zijn aan wal ge bracht Uit Engeland. DE WERVING. Reuter seint uit Londen: Lord Derby hoeft in verband met de oproeping van vier groeiien recru- ten een manifest verspreid, waarin hij betoogt, dat alles in "t werk moet worden gesteld om den gang van het nationale loven te vergemakkelijken, opdat dit zoo glad mogelijk looj-e. Niet alle mannen van de vier groepen zijn tegen 20 Januari opgeroepen. Tor vermijding van ongerief voor de man nen en van overgroote drukte op de werfbureaux en in do reorutendepóts moeten de mannen geleidelijk opko men op 20, 21 Januari enz. Een ieder krijgt er 14 dagen tevoren kennis van. Engotand en de post op neutrale schepen. 't Wolffbureau seint uit Stockholm: De pers bespreekt Engeland'e maat regelen van geweld togen de Arueri- kaaiiftch-Zweedsche paketpost en de represailles w aartoe de Zweedsche re geering besloten hoeft en die algo meene instemming vinden. Svenska Morgenbladet schrijft: Meent Engeland zijn kansen te ver beteren door onzinnige plagerijen te genover Zweden? Dit optreden zal in ons volk nog de overtuiging bevesti gen, dat de Engelschen de rechten dor onzijdigen met voeten treden, als zij dat ln hun belang achten. Onze Lachhoek Sinds onzen studietijd heb ik Je niet meer gezienl Ik hoop, dat de for- tuin tegen je geglimlacht heeft, oude jongen. Ja, sarcastischl In dit looneelspel worden groote Bommen gelds verhandeld in ieder be drijf een mdlioen «n nog meer. Ja, ja, zei de acteur. En je moet er mee omgaan alsof Je er aan gewoon bent. Ja. Kun je mij zes gulden lecnen om die rol te repeteeren. Mevrouw: Denkt u van mijn kin» deren te kunnen houden? Kinderjuffrouw: Hoe groot is hel saiaris? Mevrouw: Honderd twintig gok den per Jaar. Kinderjuffrouw: Ik vrees, dat ik voor dien prijs alleen vriendelijk kan zijn. Svenska Dagbladet schrijft: Als aan de nieuwste vergrijpen van Engeland een plan ten grondslag ligt, moet men wel gelooven, dat Engeland voorne mens is, een conflict met ons uit te lokken. Zweden heeft in zijn eigen naam en in dien van alle overige on zijdigen op deze vuistrecht-politiek een gepost antwoord gevonden. Men kan niet ongestraft op een dergelijke w ijze eon staat uittarten die naai de woorden van zijn koning vast besloten is de wacht aan zyn poorten te betrekkeu en zijn kruit droog ;e houden. Zelfs de Engel sclugozuide Sociaal- Democraten verklaren, dat de Engel sehen optreden alsof zij hun ergsten vijanden een dienst wilden bewijzen. Reuter seint uit Londen: Het minis terie van buitenlandsche zaken maakt bekend: „Van de 300 postpakeiten, die in beslag zijn genomen aan boord van het Zweedsche stoomschip „Hei ligland" bevatten er 109 niets anders dan rubber, geschat op 8000 pond, al le geadresseerd aan een bekenden vijandelijken expediteur in Zweden'. Uit Kopenhagen wordt aan do Vos- slsehe Ztg. geseind1, dat het Deensche stoomschip United State?, dat op Amerika vaart, op do reis van Ko- penliagon naar New-York door de Eu gelachen naar Greenock is opgebracht 20.000 postpakketten uit Kopenhagen zijn daar aan wa] gebracht. De Nieuwe Rotterdamscho Ct. meldt: „Naar wij vernemen, hebben da Engelschen ook de Deensche en da Zweedse! ie post aau boord van de Frisia in beslag genomen. Of zij het eveneens met de Noorsche post hébben gedaan, kunnen wij niet met stelligheid zeggen; vermoedelijk wel". De Frankfurter Ztg. zegt van be trouwbare zijde te vernemen, dat de Engelschen aan boord van de „Rotter dam"' van de HollandAmerika lijn de heele Duitsche, Bulgaarsche en Turksche post hebben w eggehaald, op de laatste uitreis van dit schip. Uit Rusland. SAMENWERKING TUSSCHEN DE GEALLIEERDEN. Reuter seint uit Petrograd, dat ge neral Pau daar is aangekomen en er, volgens da bladen, ook zal blijven om met den Russischen Generalen Staf te werken. FINANCIëN. Reuter seint uil Petersburg Het ministerie van financiën heeft een hervorming van het belasting stelsel uitgewerkt, waarbij alle direc te belastingen worden verhoogd. Een progressieve inkomstenbelasting, ver hooging van nijverheids- en grond belasting. zegelbelasting en bijzonde re militaire belastingen zullen naar schatting de staatsinkomsten niet 275 millioen roebels doen stijgeu. Verder worden indirecte belastingen met een geschatte jaarliiksche opbrengst van 3G1 millioen roebels voorgesteld, en ten slotte staatsmonopolies van thee, koffie en lucifers. Op de 5V4 percent» (binnenlaudsche) oorlogsleeuing von 1 milliard roebel ia voor 900 millioen geteekend hel overschietende bedrag is verzekerd. FEUILLETON van HECTOR MALOT. 46; Het verw onderde mij wel eonigszine dat die aanzienlijke dame mijn mees ter wilde spreken. Zij had, dacht mij, beter gedaan met haar gift op het bakjo te leggen; maar ik deelde aan Vitalis haar wensch mede, terwijl Capi onderwijl bij ons.kwam. Do tweede inzameling had nog min der opgebracht dan de eerste. Wat w'il do dame van mij7 vroeg YI talis. Zij wil u spreken. Ik heb haar niets te zeggen. Zij heeft niets gegeven aan Ca pi misschien wil zo het hem nu ge ven. Dan moot Capi naar haar toe gaan en niet ik. Nochtans ging hij ën nam Capi met zich. Ik volgde hem. In dien tusschentijd was een be diende met een lantaarn en een reis deken gekonfen en had achter de da me en den knaap poet gevat. Vitali» was haar genaderd en had gegroet, maar zoor koeL Ik vraag u verschooning dat ik u lastig val, maar ik wilde u mijn compliment maken. Vitalis boog zonder te antwoorden. Ik beoefen de muziek, ging zij voort, en dit zal wel voldoende zijn om u te doen beseffen, dat ik gevoelig ben voor zulk een groot talent ,als het uwe. Een groot talent; en dat zou Vita lis bezitten", een straatzanger, een man met gedresseerde honden! Ik was buiten mijzelven van verbazing. Een oud alledaagsch man ale ik heeft geen talent, zeido Vitalis. Geloof niet dat onbescheiden nieuwsgierigheid mij beweegt, sprak do dame. Ik zou anders zeer bereid zijn die nieuwsgierigheid te bevredigen. Gij waart verwonderd een man met gedresseerde honden te hooren zin gen, of althans te doen of hij zong? Verrukt zelfs. t Is evenwel doodeenvoudigik bear niet altijd geweest wat ik nu ben. Voorheen, in mijn jeugd dat ia dus lang geleden bon ik ja ben ik de bediende van een groot zanger go-, weeet. en uit zucht tot nabootsing heb ik als een papegaai, de stukken nagezongen, die mijn meester instu deerde. Dat is do heele zaak. Do dame antwoordde niet. maar zij vestigde langen tijd haar blik op Vi talis, die in verlegen houding voor haar bleef staan. Tot weerziens, mijnheer, sprak zij, den klemtoon op dit laatste woord leggende, dat zij op een bijzonderen toon uitsprak. Tot weerziens, en ontvang nogmaals mijn dank voor het genot, dat gij mij geschonken hebt. Daarop boog zij zich tot Capi en legdo een goudstuk in zijn baikjo, lk dacht dat Vitalis deze dame naar haar piaais zou terugbrengen, maar hij deed het niet en toen zij zich verwijderd had hoorde ik hein eenige Italiaansche vloeken mompe len. Maar zij heeft aan Capi een goudstuk gegeven, aeide ik. lk dacht dat ik een klap zou krij gen hij trok echter zijn opgeheven hand terug. Een goudstuk, zeido hij, alsof bij uit den droom ontwaakte, o ja, het is waar arme Joll-Coeur, ik vergat hem kom, laten we naar hem toe gaan. Onze zaken waren «poedig gebor gen en wij keerden naar de herberg terug. Ik ging het eerst de trap op en trad de kamer snel binnenhet vuur was niet uitgedoofd, maar toch zag men geen enkele vlam meer. Ik stak haastig een kaars aan en zocht naar Joli-Coeur, daar ik hem niet hoorde. Hij lag op zijn mat uitgestrekt in zijn generaalsuniform en .scheen te slapen. lk bukte mij over hem heen en vat te hem bij een poot, om hem wakker te maken. Zijn poot was koud. Op dit oogenblik trad Vitalis bin nen. Ik wendde mij tol hem. Joli-Coeur ie koud Vitalis knielde naast hem neder. Helaas, «sprak hij hij is dood! Dat moest gebeuren. Ziet gij. Ré mi, het was verkeerd xv.n mij, dat ik u niet bij mevrouw Milligan liet. lk bon er voor gestraft. Zerbino, Dolce en thans Joli-Coeur. En daarmede is het nog niet gedaan. XVI. Aankomst te Par ij a Wij waren nog een geducht eind van Parijs verwijderd. Aanhoudend moesten wij. wegen volgen, waarop de sneeuw hoog lag opgestapeld en van den morgen tot den laten avond woei een scherpe wind ons in hel gelaat. Hoe akelig waren dio lange wan delingen! Vitalis liep altijd voorop, terwijl ik hem volgde, en Capi weder vlak achter mij Zoo liepen wij in een rij, zonder dat w«k uren lang, een woord met elk ander wisselden, met ecu gelaat blauw van koude, natte voeten en leego maak eu de menscheu, die wij tegenkwamen, etonden etil om ons voorbij te zien trekken. Blijkbaar maakten wij een zonder lingen indruk op hen en zij vroegen zichzelf af waarheen brengt deze grijsaard dren knaap en dien hond? l)ie stilte wae mij ondraaglijk ik had groote behoefte om te spreken en 'mijn hart eens lucht te geven, maar Vitalis gaf mij altijd een kort antwoord op mijn vragen en koerde zich nooit naar mij om. Gelukkig was Capi hartelijker, en dikwijls voelde ik. onder het loopen, zijn natte, war me tong op mijn hand Capi likte deze alsof hij daarmede zeggen wilde: Gij weet toch wel, dat ik, uw vriend ■Capi, er nog ben. Ik streelde dan even zijn kop, zon der stil to staan. Hij scheen met dit bewijs van mijn genegenheid zeer in zijn schik, even als ik mei het zijne; wij begrepen elkander; wij hielden van elkaar. Voor mij was hij een steun ën ik weet zeker, dat ik dit ook voor hem washet hart van een hond is niet minder gevoelig dan dat van eon kind. Deze liefkooziogen schonken Capi veel troost, zoodat zij hem wel eenigezitis den dood van zijn makkers deden vergeten de kracht* der ge woonte behaalde ook do overhand en dikwijls stond hij eensklaps stil, -om, evenals vroeger, toen hij. nog korpo raal over zijn troep was, deze in oogenecliouw to nemen. Maar dat duurde ook slechts kortejwjedig kwam zijn geheugen hem te hlilp en herinnerde hij zich, waarom zijn troep niet volgde. Hij snelde ons dan voor bij en keek Vitalis aan alsof hij hein wilde laten zien, dat hij er nog was zoo Dolce en Zerbino niet kwamen, was het, omdat zij niet konden ko men. Hij vertelde hem dit met zulke welsprekende blikken, dio van zoo veel verstand en smart getuigden, dat wij medelijden inet hem kregen. Dit maakte onze wandeling ook niet vroolijker en toch hadden wij groote behoefte aan eenige afleiding: ik tenminste. Over het gehcelo landschap lag een bed van sneeuw gespreidhet waa een grauwe, gure dag, waarover de zon haar stralen niet zou werpen; «p het veld was niet de minste bewe ging te ontdekkengeen enkele boer was aan zijn werk. Noch het hinne- keu van een paard, noch het loeien van een koe trof ons oor slechts het gekras der raven, die in de hoogste toppen der kale hoornen zaten en van honger piepten, daar zij geen enkele plaats op den grond zagen waar zij een wormpje zouden kunnen vinden in do dorpen ware» alle huizen go- eloten alles was etil en verlaten do koude was vinnig, ee.n ieder bleef bij het hoekjo van den haard, of men ar beidde op de zolders en in do schu ren. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5