HENRI J. CARELS. PETRIE Co. Congres voor Watersport. I).j laatste dag (Zaterdag) van het Watersportcongres bracht 111 do mor genuren do zeiLsport aan do orde. Do voorzittershamer werd gehanteerd Óoor den licor J>G. Hibina. Allereerst werd aan de orde gesteld het rapport van dan heer II. C. A. v. Kampen over ,,Do reeling van Inden- Ling van kiel- en middemwaardjach- tenidio buiten het Internationaal eeil- reglemont vallen,". Do rapportour ia tot een zevental conclusies gekomen en stalde eenlge moties voor, die later behandeld wer den. De hear H, C. van Hoolwerff zette zijn meaning uiteen omtrent de han dicap-wedstrijden. Hij aditte he o.a. het beste dat er een handicapconunls- aie kwam, dio de handicap opmaakte uit do gezaildo tijden. Door verschil lende voorbeelden toonde spr. aan hoe door toevallige omstandigheden men tot een verkeerde handicap kon komen. De lieer Boelen drong er op aan de handicapwedstrijden te blijven be schouwen als een aardigheid. Vervier werd aan de or de gesteld de Indcelin gder ronde- en pTatbOdenv vachten. De hee\J R. Buisman voerde hier het woord namens een subcom missie. Bij do omschrijving van de vel schillende typen, kwam men tot do at. geriioene definities. A. Beiers. Ronde vaartuigen met zij zw aarden, vasten roef achter den mast, vast dek, rondo berghouten, waarboven vóór kluisgaten en man netjes, gangboorden. B. Jachten. Jachten mogen geen vaste roef; geen vast dek en geen gang Loodden hebben. Verder gelden allo bepalingen voor boeiers. C. Tjotters. Rondo vaartuigen, met zijzwaarden zonder vaste roef en vast- dek, geen berghouten en geen gang boorden. De heer Hamstra stelde eenigo wij zigingen voor. Ook do heeren Jonge- jan en Kerkken. - Besloten werd dat detze heeren met den rapporteur nadere besprekingen zullen houden. In de middagvergadering van Zar terdag w erd na uitvoerige bespreking een motie van dcai heer 't llooft aan genomen. Het congres sprak hierin de ver wachting uit, dat de Minister van Fi nanciën alsnog bereid zal zijn om het tarief van de pleziervaartuigen aan zienlijk te verlagen en niet hooger te stollen dan de tegenwoordige belas ting; en verzoekt het oongvesbesluur bij don minister de belangen van de wa tersport in dezen te bepleiten. Bij do besprekingen aangaande het eventueel oprichten van een natioua- len bond voor watersport, diende de lieer Docen een motie in, strekkende tot instellen van een commissie van zeven personen, die zlcli met do orga nisatie belasten. Na eenigo discussie werd deze mot- tic aangenomen. Ten slotte werd de wenschelijkheid van het samenstellen van een orgatui bepleit. De voorzitter jhr. W. Six verklaard de in zijn slotwoord dat hij gelooft, dat op dit congres allen eensgezind zijn geweest. Toch zal er niet veel kunnen worden ge daan, als allen die belangstellen in watersport, niet de handen ineen slaan. Spr. dankt aJlen voor hun aaiu wazigheid en sluit daarop deze laatste congres-zitting. In het Zuiderbad werd des avonds eeu Zwemfeest gegeven. Binnenland LANDMACHT. Bij Kon. besluit is op verzoek' eer- tol ontslagen ter zake van langdUri- gen dienst mot pensioen, de kolonels R. Soheffer, commandant van het regiment genietroepen en J. H. A. Mijsberg, commandant In liet eerste gen ieco m m andem ent Benoemd tot commandant van het vierde rog. veldartillerie, do luite nant kolonel Jhr. F. H. J. Storm van 'a-Gravesande; tot luitenant-kolonel majoor H. A. Ruijsch Lehman do Lelinsfeld van het korps; bij don staf der genie tot kolonel J. A. Nebbens Sterling van den staf; tot kolonel de luit.-kolonel F. R, .van Roy en van den stad, commandant lav bet tweede ge- niecommajidement; tot majoor de kapiteins J. E. Roorda en F. Dekfkcjr van don staf; tot kapt. de eerste luit. H. Riedel, van den staf; tot comman dant het rog. genietroepen de luit.- kol. E. M. S. Visser van het korp9. UIT DE 6TAATSBEGROOTING.. Ovar de oorfogabsgrootlng. Aan 't antwoord van den minister van Oorlog over 't afdeehngsverslag der Tweede Kamer over de oorlogs- begrooting ontleonen we De opperbevelhebber. In de Memorie van Antwoord wordt betoogd, dat, daar de builenlandsche politiek behoort tot het beleid der re geering, de verantwoordelijkheid van den opperbevelhebber voor het krijgs beleid, dat onmiddellijk niet de te vol gen politiek ln verband staat, ook te genover de geheele regeering moest worden vastgesteld. Do verantwoor delijkheid van den opperbevelhebber jegens do geheele regeering is der halve beperkt. In alles wat buiten de ze noodzakelijke beperking valt blij ven de ministers van oorlog en ma rine ook do vollo verantwoordelijk heid dragen. Geen gedeeltelijke demobilisatie. Het Is juiet, dat vele der getrof fen en gehandhaafde maatregelen uitgaan van de gedachte, dat onze weermacht moet zijn voorbereid op eene vijandelijke overrompeling. Met beslistheid moet hij de beschul diging van ..gebrek aan eenheid in de leidende gedadhte" afwijzen. Hij was en is nog van oordeel, dut men een overrompeling niet voor uitgesloten mag houden en dal men bij ontbin ding van de hoofdmacht onzer weer macht niet den garingsten waarborg beeft, dat deze bij plotseling intredend gevaar weder tijdig in de vereischlo opstellingen zal kunnen worden sa mengebracht. Daarom was en ie hij nog de meening toegedaan, dat het noodzakelijk is de weermacht gemobi liseerd te "houden, zoolang het drei gend karakter, dat voor oris in een ons omringenden oorlogstoestand is gelegen, blijft voortduren. Om de zelfde reden is het met den in het Voorlooplg Verslag als gegrond er kenden „eisch van paraat verweer" onvereenigbaar de troepen, die tot on middellijk optreden beschikbaar wor den gehouden, te bezwaren met een overmaat van onstrijdbare landstorm- recruten, wier aanwezigheid bij het veldleger op het oogen'blik dat wij in den oorlog mochten geraken, liet spoedig marschvaardig maken der korpsen zou belemmeren en wier af voer alsdan naar de depots het spoor wegvervoer overmatig zou belasten, juist ter plaatse waar en op het tijd stip waarop van de spoorwegen het hoogste rendement moet worden ge- eisdht voor de terugkomst van de ver lofgangers onder de wapenen en het gereedstellen van de strijdmacht over eenkomstig de eischen van den drei genden toestand. Dientengevolge zou het omvangrijk complex van maatre gelen die reeds thans op het kritieke tijdstip van een onmiddellijk dreigend conflict moeten worden getroffen, een bedenkelijke uitbreiding ondergaan en tot ernstige verwikkelingen leiden. Do regeering wenscht dan ook niet van het thans gevolgde stelsel af to wijkende landetormrecruten ontvan gen eengedeeltelijke opleiding gedu rende vier maanden bij de depots en gaan daarna ter voortzetting en vol tooiing hunner militaire vorming over naar de korpsen van hel leger. Het is onjuist, dat zich tot dusver overwegingen van zuiver militairen aard al to voel hebben doen gelden. Het denkbeeld dat een geheel nieuw plan van mobilisatie had moeten'zijn opgjemaakfl» waarin, alleen voor de grensbewaking en voor de bezetting van de meest bedreigde punten troe pen waren te bestemmen, acht de mi nister niet voor verwezenlijking vat baar. Hij verwerpt het zonder voor behoud. Evenmin kan de regeering eenigerlei toezegging doen, dat zij-, langs den weg van uitbreiding der verloven, tot een vermindering van de onder do wapenen zijnde troepen macht zal trachten te geraken. De mi nister bepaalt zich tot de verklaring, dat op deze aangelegenheid bij voort during zijn aandacht gevestigd is en dat hij zich steeds onledig houdt met het zoeken naar middelen om aan de economische, maatschappelijke en fi- nancieele belangen van het land te gemoet te komen. Hij ontkent, dat het legerbestuur ten aanzien van de le gering der manschappen op de voor hun zaken en hunne huisgezinnen gunstigst gelegen plaatsen niet de medewerking aou hebben verleend, die het had kunnen verschaffen. liet is juist, dat de dienst aan de grenzen in het algemeen zwaarder is dan elders, maar de grensbewakings troepen van het veldleger worden geregeld en dikwijls afgelostzij ge nieten alsdan dezelfde verloven als anderen. Landstorm en nieuwe lichtingen. Op grond van verschillende overwe gingen is het plan gevormd met het oproepen van de jaarklasse 1910 der militie te wachten tot den zomertijd. Bij de bereden troepen zou, werd de oudste lichting naar huis gezon-, den, een te kort aan manschappen ontstaan, om welke reden de man-' eohappen dier lichting voorshands nog| niet zullen vertrekken. Do geoefend© landstorm zal niet alken als infanterie, doch ook als vestingartillerie en 'genie ingedeeld worden bij bestaande formation. Van opheffing van den vrij-willïgen landstorm kan geen sprake zijn. Naar de meening van den minister mag de geest in het leger goed wor den genoemd. Hij heeft de volle over tuiging, dat wanneer daadwerkelijk 1 tegen den vijand zou moeteu worden J opgetreden, onz© mannen hun plicht! zouden doen. Dat de krijgstuchtelijfce verhouding tusschen do officieren soms tc wen-: schen overlaat is mogelijk wanneer zulks blijkt, wordt duartegen met na druk opgetreden. D© gezondheidstoestand in het le ger js in het algemeen gunstig te noe men.' Het aantal verpleegden bedraagt rond 2599 man, een zoor bevredigend getal. De vergoedingen. Niet wordt Ingestemd met de mee ning, dat de gezinsvergoedingen in het algemeen en inzonderheid in de groote sleden te laag zouden zijn en vaak onvoldoende om verarming te voorkomen. Van tegemoetkoming vanwege het departement van oorlog ter zake van belastingschuld van gemobiliseerden j kan geen sprak© zijn. Steun bij demobilisatie. Wat den steun bij demobilisatie be-, treft, vertrouwt de minister, dat de» burgemeesters voor zooveel noodig inj overeenstemming met hetgeen door j het Kon. Nat. Steuncomité in veree-1 niging met andere lichamen wordt voorbereid, hunne vollo medewerking' zullen verleenen. Zijnerzijds meent hij terzake van tegemoetkoming aan de behoeften van gezinnen zich te moeten bepalen tot den tijd, dat de dienstplichtigen ln werkelijken dienst zijn. Intusschen maakt het een punt van overweging bij hem uit, een voor ziening te treffen om aan de betrek kingen van dienstplichtige kostwin ners die bij demobilisatie in werke lijken dienst wenschen te blijven, ook over den eersten tijd van dat vrijwil lig verblijf vergoeding te verstrek ken. MOND- EN KLAUWZEER. De Maatschappij ter bevordering van de veeartsenijkunde in Nederland hield Zaterdag to Utrecht een druk bezochte vergadering o.a. bijge woond door regeeringsvertegenwoor- digors om te spreken over de maat regelen ter bestrijding van U mond en klauwzeer. Als sprekers traden op de heeren Dr. A. A. Overbeek, districts-veearts te Rotterdam en Prof. dr. A. de Jong, buitengewoon hoogleeraar te Rot terdam. Dr. Bemehnane «it Tilburg stelde een motie voor om aan den minister te verzoeken een commissie van des kundigen te benoemen om maatrege len te overwegen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer en om te on derzoeken of deze bestrijding niet zou kunnen geschieden door een actieve immuniseer!ng, welk verzoek hij in een motie belichaamde. Besloten werd 't gesprokene ln deze vergadering eerst te laten bezinken en in een volgende vergadering over deze motie te stemmen. VEREENIGING VOOR VROUWEN KIESRECHT. Te Groningen ia Zaterdag en Zon dag de 22ste jaarlijksoho algemeene vergadering gehouden van de Veree niging voor Vrouwenkiesrecht, onder leiding van do voorzitster mevr. dr. Aletta H. Jacobs, do vergadering ge-- opend. Hierna word hel jaarverslag over 1915 uitgebracht. Daaruit blijkt, dat het begin vaii den crisistijd een te ruggang in het ledental bracht, maar dat dit getal op hel ©ogenblik weer 18500 bedraagt. Het aan tali afdeelingem bedraagt 130. Zoo ooit, zegt het verslag, dan is het thans do tijd voor een rustelooze pro paganda; op ieder lid der vereeniging rust van het oogenbli'k af dat de voor stellen voor Grondwetsherziening bekend werden gemaakt, de dure plicht mede te helpen die voorstellen in overeenstemming met den eisch der vereeniging gewijzigd te krijgen. Het algemeen mannenkiesrecht zal zoo goed als zeker in de Grondwet worden vastgelegdaan de leden te zorgen dat men dit niet zal kunnen doen zonder tevens het algemeen vrouwenkiesrecht in de Grondwet op te nemen. J Do financieele regelingen werden] goedgekeurd. Op de begrooting is f 5000 uitgetrokken voor propaganda. Op 21 November werd do'penning- meostéres verrast door een schenking van een spaarbankboekje groot ƒ1000 voor de belooging. Aan mevrouw Odijlk—Wouters te Zaandam wordt 'daarvoor danlc gebracht.. De groote pijopaganda-avond, Za terdagavond ln de Harmonie gehou den, we rel door 1300 personen, voor het overgroot© deel dames, bijge woond1. De voorzitster der afdeeling, mevr. ir. B. BakkerNord, verwelkomde de aanwezigen, waarna mevr. Aletta Jacobs een opwekkingsrede hield om mee te strijden met de vereeniging voor algemeen vrouwenkaesreoht- Hierna besprak mevr. Van Itallie- an Emden A'1 ton slotte voerde mr. J. Limburg het woord, die sprak over de grondwetsvoorstellen. Daarbij 1 were spreker op de toenemende be- langstelling voor vrouwenkiesrecht, die zich uit in deze voorstellen. Daar door toch wordt de mogelijkheid van I vrouwenkiesrecht geopend, de vrouw ze.l'fs verkiesbaar gesteld. En al zullen dadelijk niet zoovele vrouwen worden, j gekozen, toch meent spr. dat die ver- eeniging der Regeering dankbaar mag zijn voor deze tlreoretiflche mo gelijkheid, omdat zij nu kan zeggen: welnu gij acht eras bekwaam genoeg om zitting te nemen in de Staten-Ge- noraaL Waarom onthoudt gij ons dan nog langer het kiesrecht? Epr. zelf is voor do toekenning van alge meen kiesrecht aan vrouwen, zoowel als mannen, eai hij acht elke grens onbillijk. GENERAAL SNIJDERS. De opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders, heeft Zaterdag naar de Telegraaf meldt vergezeld van verschillende belas ting- en andere autoriteiten, oen be zoek gebracht aan Beek bij Nijme gen, in verband met de daar getrof fen maatregelen tegen het smokke len. AUTO-ONGELUK, Zaterdag rijn te Amsterdam twee meisjes van omstreeks 9 jaar in de Ferdinand Bolstraat door de auto van den heer B., uit Hilversum, overre den. In het O. L. Vrouwe Gasthuis bleek een meisje reeds overleden; de toestand van het andere is hoogst bedenkelijk. Het ongeluk gebeurde, doordat de meissjes onverwachts do straat overstaken*. VERDUISTERING. De Telegraaf meldt Ten nadeele van de firma L. C. aan de Gedempte Botersloot, te Rot terdam, is een bedrag van 5000 ver duisterd. Hieraan heeft zich schuldig gemaakt de 19-jarige kantoorbedien- i B. A De verduistering werd gepleegd door middel van valsclie quitanties, die door A. per order waren onderteo- kend. Zij loopen over 2 k 3 jaar. De jonge man, die begreep, dat deze handelwijze eens moest uitkomen, heeft zich, voor zijn patroon de ver duisteringen had ontdekt, bij de po litie aangemeld. Een bedrag van 300 was nog in ju bezit. DE ZAAK-SCHRÖDER, De Rottendamsche Journalastenvcr- eeniging heeft, na met overgrqote meerderheid een protestmotie ver worpen te hebben, de volgend motie met algemeene stemmen aangeno men: De vergadering acht zich tot een oordooi over de voorloopige inhechte nisneming van den heer Sclvróder alsnog onbevoegd. Naar het Hihld. meldt, is liet O. M. in hooger beroep gegaan van het vrij sprekend Vonnis, door de, rechtbank te Amsterdam Dinsdag J.l. gewezen in de zaak tegen den heer Schröder, den hoofdredacteur van De Telegraaf, wien overtreding van art. 100 W. V. Sir. was ton laste gelegd. Het O. M. had zes maanden ge- ëiecht» Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor In de geneeskunde op proefschrift, de lieer J. A. van Dongen, geboren te Haarlem. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap de heeren M. C. Lansdorp en J. W. Schneider; voor het candidaats-exa- nvcu in de biologie de heer II. C. Siebe-rs en voor het candidaatsexo- men in de scheikunde mejuffrouw M. de Wit Leiden. Gesl. examen Ind. roch tori. dienst mr. W. J. H. Terburg. 1 Leiden. Geslaagd; Eerste natuur kundig examen de heer F. W. Neys. Propaedeutisch examen geneeskunde do lieer J. P. Hoogeveen. De heer Th. P. J. Mastlioff, die word bevorderd tot doctor in do rech ten, verwierf den hoogsten graad cum laude. Utrecht. Gesl. cand, ex. rechten da heer A. v. Basten Batenburg® en mej. G. Knoppers; doet ex. rechte, de heeren A. F. Zwaardemaker en K. L. Beyen; cand. ex. kJaes. lett. de heer W. Mlerkostar. Gesl. Ie naluurk. ex. de heeren J, P. Slooft en H. CouvreM; cand. ex. de pharmacie mej. B. Geers on mej. A. J. Kemmere; cand. ex. scheikunde mej. A. Adriani. Bevorderd tot semi-arts de heere-iv H. Pmokers, C. J. C. Kétitter, L. Fick, H. C. Frijlink; tot arts de hcereai II. J. Flienngs, Th. J. G. Derks; tot tand arts mej. M. N. C. Sweep. (U. D.) Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het candidaats-examen in do rechtswetenschap door den heer J. Oppenoorth. (Vrije Universiteit.) Geslaagd voor hot examen bedoeld ln art. 135 H. O. W. de heer A. v. d. Deure. Leiden. Geslaagd voor het voorbe reidend examen Ind. Adm. dienst do heer F. H. de Hoog. Leger en Vloot „DE RUYTER". Blijkens bij het, departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Mé. pantserschip „De Ruyter", onder be vel van den kapitein ter zee J. C. Bentz van den Berg, 17 dezer te Tandjong-Priok aangekomen. („St.-Ct."). Sfoomrariberlchten ROTT. LLOYD. Medan, van Huelva naar New-York vortrok 16 Dec. van Bermuda. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Noorderd-ijk, van New-York naaf Rotterdam, passeerde 16 Dec. 5 u. 50 vin. Lizard. Rotterdam, van Rotterdam naar New-York, werd 17 Dcc. 2 u. voorrn., volgens draadloos bericht via Scheve ntngen 503 m. West van Scllly gesig naleerd. Het st. Veen dijk vertrok 16 Decem ber van New-Orleans naar Rotter dam. KON. NED. STB. MIJ. Pluto vertrok 16 Dec. van Newport naar Valencia. Pomona vertrok 16 Dec. van Gibral tar naar Albuferira. Venus vertrok 16 Dec. van Gibral tar naar Algiers. Neptunus vertrok 16 Dec, van Lara- ïo naar Casablanca. Oberon vertrok 17 Dec.' van Amster dam naar Barry. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Billiton (thuisreis) arriveerde 16 Dec. te Genua. Prins der Nederlanden (uitreis) an- rlveerde 16 Dec. te Genua. Riouw, van New-York naar Austra lië vertrok 17 Dec. van Port Natal. Boeton (uitreis) arriveerde 16 Dcc. te Gravesend. Oranje (thuisreis) vertrok 17 Deo van Colombo. Timor (uitreis) is 16 Dec. Perim ge passeerd. t> KON. HOLL. LLOYD. Tubantia (thuisreis) vertrok 17 Dec. van Vigo. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Deucalion (thuisreis) vertrok 14 Deo. van Batavia. Petreclus (thuisreis) vertrok 13 De cember van Batavia. TELEP. 878 TELEF. 878 Kassiers en Commissionairs in Effsolen, GED. OUDE GRACHT 82, belasten zich met: de uitvoering vun Effecten-orders en het verzilveren van Coupons. Sluiten Prolongation en openen Rekening-Courant - Tolcfnoiach aangesloten W«er. SS778 tsrverjj, Ghemlscbe WassclierU ILjpI» KLEIKS HOUTSTRAAT 23.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 8