NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 3be Jaargang No. 99c5 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG £7 DECEMBER 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Bulten hel Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd -^SB^ JgHk Haarlem van 1—5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad »De gij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond' f 1.50 «nyAdvertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door NederlandJ— elke regel meer 10 Cts. contant. Afzonderlijke nummers0.05 w rar^) Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37l/i 3J[ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) gsflbonneerrfen wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 28 DECEMBER. Schouwburg: Jansweg: Hans Blau- bes. Soc. Vereeuïging: Matinée Cath. v. Hennes. Cinema/Palate: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Stadsnieuws KAMERS VAN ARBEID. De Kamers van Arbeid voor de Con fectiebedrijven en die voor de Bloem bollenteelt te Haarlem en Heemstede, hebben eqn circulaire rondgezonden, waarin zij er de aandacht op vestigt, dat vóór den 15en Januari a.s. in ge reedheid dienen gebracht te worden de kiezerslijsten van patroons en werklieden voor de Kamers van Ar beid. Het is gebleken, dat omtrent de samenstelling dier lijsten niet door el- ken belanghebbende gedacht en ge handeld wordt, als voor c-ene nauw keurige samenstelling wel gewenscht is. Er zijn. patroons, die zeer correct ln deze handelen maar er zijn er ook, dio het zich wel wat te gemakkelijk maken. Ook mag niet nagelaten wor den de opmerking te maken, dat vele werknemers de moeite niet nemen zich te ovei tuigen of hunne namen al of niet op de kiezerslijsten voorko men. Het is dan oök wenschelijk voor eenige a 1 gem een o inlichtingen te ver strekken, meenendo daardoor de nauwkeurigheid en volledigheid der kiezerslijsten te kunnen bevorderen. Deze zijn De kiezerslijsten moeten vóór 15 Januari ziju Ingezonden aan het gemeentebestuur; zij moeten be vatten de namen van hen, die bij het zelfde haofd of denzelfdcn bestuurder van het bedrijf gedurende het laatst verloopen jaar. zijn werkzaam ge weest de kiezers {mannelijke of vrou welijke) moeten den leeftijd van 25 jaar hebben bereiktformulieren voor de kiezerslijsten, dus zoowel voor pa troons of voor werklieden, zijn koste loos van gemeentewege verkrijgbaar; door B. en W. worden den 15en Fe bruari de kiezerslijsten vastgesteld en daarna op de Secretarie voor een ie der ter inzage gelegd bezwaren te gen de kiezerslijsten kunnen zijn, dat men er niet op voorkomt, of er ver keerdelijk op geplaatst is. In dit ge val kan men binnen 14 dagen zich wenden tot Gedeputeerde Staten. Vooral aan werknemers zij aanbe volen zich onmiddellijk na 15 Februa ri te overtuigen, of zij al of niet op de kiezerslijsten voorkomen. DOUC1IEBADHU1S. In het Douchebadliuis aan den Kou- 'denhorn zijn in de vorige week 14(01 baden genomen. ONDERWIJS. Aanbevolen voor tijdelijk onderwij zeres zijn -Mej. H. Poldervaart, te Haarlem, aan school No. 6 (Hoofd de heer J. B. A. Saeijs) en Mej. W. C. Bouwer te Haarlem, aan de Bchool voor U. L. O. lett. B. (Hoofd de heer W. Kloeko). PROCES-VERBAAL. Tegen 11. v. d. P., bierhuishouder op het Be-gij nel ïof is proces verbaal opgemaakt wegens het in voorraad hebben van sterken drank la een ver trek, dat met de gelagkamer in ver binding s'ond. DIEFSTAL VAN BROOD. Ten nadeele van den bakkerspa troon L. R in de Zuid Polderstraat is uit eon met een hangslot gesloten kar. di9 aan den Heerena nget stond, 17 pond witte brood ontvreemd. RIJWIELDIEFSTAL. L. B., wonende Lange Veerstraat, liet Vrijdagmiddag 12 uur zijn rijwiel onbeheerd voor het Postkantoor staan zonder den man die zich belast met het bewaren \an fietsen, te waarschu wen. Toen hij 't Rijksgebouw verliet, had zijn stulon ros een andereu ruiter ge vonden. ONGEMUILKORFDE HOND. Tegen C. D. VV., Smedestraat, al hier, is proces-verbaal opgemaakt om dat zijn hond, die op last van 13. en VV. van een muilkorf moet zijn voor zien, zonder muilkorf op straat liep. EXAMENS. De examens, uitgeschreven door de Federatie van Handels- en Kantoor bedienden vereenigingen in Neder land hadden tot resultaat, dat o.m. slaagden voor bodkhouden VV. J. (1 Bijvoet, Overveen, G. P. M. Frijhoff, Haarlem. II. A. Goemans, Hillegom. L. A. VV. G. de Kam, Haarlem. B. Mica, Haarlem. A. van Nes Haarlem. Mej. Th. II. M. van Reijsen, Haar lem P. van Riet Jr., Haarlem. A. J. Roozen, Ovcrveen. Th. j. Rozenheek, Haarlem. Mej. VV. E. Schravendijfk, Haarlem. A. Tinkelenburg .Haarlem. C. H. Vrugt, Haarlem. Voor Hoogduitsche Handelscorres pondentie C. G. Koon Jr., Haarlem. VV. Roodenburg, Haarlem. D. Th. C. van Son tot Gellicum, Bloemendaal. A. de Water, IJmuiden. Voor Engelsche Handelscorrespon dentie G. A. E. van Brederode, Haar lem. VV. A. Jonckheer, Heemstede. M. H, F. Kuijpers, Haarlem. Mej. M. VV. J. Wijnman, Schoten. BRANDJE. Omstreeks 12 nur is Zondag brand uitgebroken in de bovenkamer van perceel Spao.rnwouderst.raat 17, be woond door J. v. R. Het vuur ont stond, doordat een houten zoldering waardoorheen oen kachelpijp loopt, die gloeiend was geworden, vlam vat te. De bewoners bluschten met een paar natte doeken het vuur. De staf en Jetje waren aanwezig, (Zio vervolg Stadsnieuws op f og. 2). 1 wante gewassen, ln degemeente Heemstede woonachtig, door de Cen trale Land- en Tuinbouwbank met WlnstdeeLng verleende credieten de gemeente als borg te doen optreden tegenover „liet Tuinbouwwaarborgv i fonds" voor de door dit fonds tegen over die bank ten behoeve van ge noemde credieten te verleenen borg stelling van tem hoogste 9 pet. van heit bedrag van door ieder der "bedoel de credietnemers aan genoemde bank verschuldigde geldsommen, zullende die borgstelling niet gelden voor cre dieten boven f 5000. Uit de Omstreken Heemstede. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor aan Jos. M. J. Braam een vergoeding van f 100 te verloenen tot schadeloosstelling voor de door hem gemaakte kosten van omwerken en bovenhalen van veen, alsmede van hot bemesten van hot gedeelte bloembollengrond lei- grootte van ongeveer 214 Rijnlandsche roeden of ongeveer 30 A. 57 C.A., weL- ke grond door hem volgens contract van September 1913 was gehuurd voor den tijd van vijf jaren, ingaande 25 December 1912 van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen .Heemstedegevestigd te Heemste de, en welk perceel bij nolarieele akte van 23 Augustus 1915 door voornoem de Maalsobappij aaai de gemeente is overgedragen. De gemeente heeft dezen grond voor het Kanaalplan noodig. WIJZIGING DER GASYEROR- DENING. De heer C. Tromp schrijft aan den Gemeenteraad, dat hot hem is geble ken, dat enkele middenstanders ver langend uit zien naar een voor hen gunstige bepaling om het gas door een munfgasmeter te betrekken. De tijdsomstandiglleden. zijn voor hen zeer ongunstig. Vele maatrege len door regeering er. gemeente ir. het belang der bevolking genomen zijn het is niet te ontkennen steeds tot. nadeel van den z,g. Mi<J- denstand. Hij stelt derhalve voor om B. en W. te machtigen, om Indien hun door ingezetenen het verzoek wordt ge daan om In plaats van den gewonen meter een muntgasmeter in hun per ceel te plaatsen "en de aanvrager het verzoek kan motiveerem op de tijds omstandigheden of hot hem moeilijk is de ronandkwRaaitie der gemeento- gasfabrik te voldoen, aan dien wensch van den aanvrager tegemoet te ko men. B. en W. adviseeren, onder over legging van het rapport van den di recteur der gasfabriek, om niet op dit voorstel in te gaan. Zij merken o.a. op: Daar de gasprijs hij levering over den muntmeter thans tijdeJijk gelijk ls aan den prijs van het gas geleverd over den gewonen meter, zou bij de verwissel ng ent eon muntmeter uit sluitend als voordeel verkregen wor den het bedrag der huur van den ge wonen meter. B. em W. zijn evenwel gaarne be reid aan den directeur van het gas- drijf op te dragen, om bij de midden standers, die daartoe aan het gasbe drijf den wensch te kennen geven, over het wegens maandelijksch gas verbruik verschuldigde bedrag zon der verhooging van kosten in vier ge lijke termijnen te beschikken, waar tegen genoemde directeur blijkens zijn rapport geen bezwaar zou heb ben. Credlet voor bloemis ten en kweekers. B. en W. stellen voor hen te mach tigen om ton behoeve van aan bloe misten, waaronder ook te verstaan kweekers van bloembollen en aanver- Binnenbad INTERN. SOCIALISTISCH BU REAU EN DE VREDE. De heer F. M. Wibaut deelt aan 't Algemeen Handelsblad mede dat het bericht van do Telegraaf van Vrijdag ochtend (zie ons blad van Vrijdag avond red. II. D.) van a tot z on juist is. Wat geschied is, is het volgende Woensdagavond hebben eenige soc.-dem. 'leden van den Duitschen Rijksdag te 'a-Gravenhage aan het bureau der Internationale inlichtin gen verstrekt omtrent hetgeen in den jongsten tijd in de Rijksdagfractee is voorgevallen, met name wat betreft de gehouden interpellaties en het stemmen van een deed der minder heid tegen oorlogskredieten. Over etappen ter bevordering van een spoedigen vrede ie niet gespro ken. KERSTREDE VAN DE S. D. A. P. Ter vervanging van mr. P. J. Troel stra heeft de hoor J. II. Schaper Zon dagmiddag de gebruikelijke Kerstrede uitgesproken in de volta zalen van „Bellevue" te Amsterdam. De vergadering was druk bezocht, maar met zóó druk als andere jaren. De voorzitter, do heer Ed. Polak, wees er op dut nog sieeds de kanon nen donderen, nog vloeit het bloei, in deze Kerstdagen niet minder dan op andere dagen. Met den wensch van den voorzitter dat Mr. Troela! ra spoedig hersteld moge zijn, stemden de aanwezigen in met een luid applaus. De heer Schaper sprak over: „Voor uitzicht in donkere dagen". Spreker wees er op dat in zoovele landen nog ontzettende ellende gele den wordt, niet alleen door hen, die in den oorlog zijn, doch ook door al die ongelukkiger: vrouwen en kinde ren en alle armen in de oorlogvoeren de landen, vooral in Servië. Al heeft de socialistische schare ook verliezen geleden, wij, zei spr., zullen niet wanhopen, ons ideaal niet verlie zen. Dit is noodig, wanneer men denkt aan de toekomst van de arbeiders, want ai zijn er onder hen thans, die wat meer verdienen, anderen lijden ellende en allen wachten moeilijke tij den. Belachelijk is het, wanneer het Ka merlid Van der Voort van Zijp zegt, dat in dezen oorlog zoovele leerstellin gen der socialisten zijn omvergewor pen; integendeel, zij zijn juist alle door dezen oorlog bevestigd. Wanneer het volk tijdig wordt geraadpleegd, meent spr., zal or geen oorlog komen. Iels ajidors is het in Italië, waai" het volk hot Parlement tot den oorlog drong, al waren het gelukkig niet de socialisten. De socialisten hebben overal tegen den oorlog geprotesteerd. Eenige stemmen: Behalve in Duitsch- landl De heer Sciiaper onikent dit nadruk kelijk. want eenige dagen voor den oorlog zijn de socialisten zingend en maniiesleerend tegen den oorlog te Berlijn door do straten getrokken. Onder 't socialisme zal, volgens spreker geen oorlog mogelijk zijn. Men zegt, dat het Internationaal Socialistisch Bureau de menschen niet bij elkaar kan krijgen. Zeker zei spr., voorloopig niet, zoolang de oorlog nog duurt. Maar daarna! Ons kan geen verwijt treffen, wan neer wij stemmen voor rnobilisatie- creuieten, zeide de heer Schaper. Dan zei spr., dat de S. D. A. P. dit jaar meerderjarig geworden is en dat die meerderjarigheid is in moei lijk© omstandigheden is ingetreden. In verband hiermede weidde spre ker uit over de politiek© feiten ons land vooreerst het vooruit zicht der kiCBiechiherziening, die alhoewel nog de helft der ingezete nen uitsluitend, evenredige vertegen woordiging brengt. En deze zal het volk machtiger maken om te kunnen sia-ijden tegen de bezittende klasse. Waartoe de klassenstrijd o.a. in staat is, toonde spr. aan, door te zeggen, dat hij, die vroeger maar een loonar beider was, thans tweede voorzitter der Kamer ls en van zijn zetel af zelfs den heer Lobman tot de orde kan roe pen. (Gelachl Roekeloos vechten tegen dit Ministe rie mogen wij zoo vervolgde spre ker niet, want anders zouden we wel eens een Kabinet kunnen herkrij gen, zooals dat van mr. Heemskerk hetwelk een kiesreehtherziening wil dé, waarbij d© Eerste Kamer alle macht had, om do resultaten van den soeialistïschen strijd te niet te doen. In belangrijko mate mogen wij daar- om dit kabinet niet verzw akken vooral omdat dit van kerkelijke 2ijde zoozeer begeerd wordt Zij heeft dat beproefd door de verwerping v an bet Eedswc-t- je; evenmin verlangt zij de oplossing van den schoolstrijd om dc-zclfde re den. - Zij voelen, dat het volk in bneede kringen de openbare school wil. Daar om behouden zij liever den school strijd. En voor dat alles hebben w ij, aldus spr., het algemeen kiesrecht noodig. Daarvoor zullen wij strijden! (Toejui- cliingenj. Van de arbeiders van „Patrimo nium" is weinig to verwachten; mis schien meer van Ae Katholieke. Er is wel is waar veel op dit Mi nisterie te zeggen. De levensmiddelen- voorziening laat veel te wensclien over. Maar toch moeten wij dit Ministerie zien te behouuon en wanneer Minis ter Trcuh dreigt heen te gaan, dan zullen wij hem nog eer.s er aan her inneren, door welke stroomingen in het volk hij in do Regeering is ge bracht. Krachten als Treub kunnen wij niet missen. De heer Schaper wees op den plicht de de pers in deze dagen te v en uiten heeft T Drijven van de Telegraaf keurde hij af. maar protesteerde ook tegen de gevangenneming van den heer Schroder. De heer Schaper eindigde ongeveer aldus: Wij leven in donkere dagen, als in 'n diope, donkere tunnel, w aarin toch heel ver het licht zichbaar ls. Om dat licht te bereiken moeten wij eensge zind blijven, zooals spreeuwen zich verzamelen w anneer een valk hen be dreigt zooals reizigers ln Siberië bij een blijven uit vrees voor wolven. Laat ons leendraqhtig samenwerken voor onze schoone zaak. Laten wij, gesterkt door dezen Kerstdag, geza menlijk arbeiden en bate van een ge lukkig leven voor allo mcnschehl (Langdurige toejuichingen). Er volgde eenig debat De heer Sciiaper deelde in zijn re pliek rnede, dat binnenkort de com missie i. z. oorlogswinsienbelastiiig, waarvan spr. lid is, een ontwerp zal indienen. Ernstig steomtram-angeluic. Men meldt uit 's-Gravenhage aan het „Algemeen Handelsblad" Wederom valt een ernstig ongeluk op de stoomt raio lijn 's-Gravenhage— Voorburg te betreuren, tengevolge van het door den wissel rijden van een tram. Het ongeluk geschiedde Zondag avond te tien minuten over negenen, even voorbij de halte Voorburg, toen de tram uit Den Haag naar Leiden, welke had behooren te wachten totdat de tram uit Leiden was gepasseerd, door den wissel reed en zoodoende ter hoogte van de buitenplaats „Vreugd en Rust waar de weg ccu bocht maakt, botste tegen de uit Lei den aankomonde stoomtram. Beide rijtuigen werden zwaar be schadigd. De machinist van de tram uit Leiden, die het ongeluk had zien aankomen, sprong van zijn machine en viel in het water langs den weg, maar werd ongedeerd op het droge gebracht De. machinist van (ie tram uit Den Haag kreeg een beenwond, een aantal personen, die zich in dc beide trams bevonden, hoofdzakelijk militairen, die met Kerslverlof wa ren. liepen min of meer ernstige ver wondingen op. vooral been-kwetsu ren. liet grootste aantal gewonden kwam voor in de tram, die uit de richting Den Haas; kwam aanrijden. Het toraal aantal gewonden be draagt ongeveer 15, onder wie enke len tamelijk ernstig. Van dezen zijn aclit personen, onder wie een dame, binnengebracht in liet Ziekenhuis St Antonius-Hoev© te Voorburg. Een de zer is vrij ernstig gewond. Vier mili tairen. van wie ecu vrij zwaar ge wond. zijn vervoerd naar het Militair Hospitaal te s-Gravenhage. De geneeslieeren te Voorburg wa ren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te'verleenen. terwijl in den loop van den avond dc officier van justitie mr. Carstens en de substituut-officier mr. Bijnen te Voorburg kwamen, om met den waarnemenden burgemees ter, den heer Van den Berg. een jus titieel onderzoek in te stellen. „Het Vaderland" en de „Nieuwe Courant" melden ook. dat het onge luk gebeurde, doordat een truin, evenals bij een der vorige ongeluk ken dit is liet derde tram-ongeluk op deze lijn in korten tijd een wis sel voorbij reed. Verder deelt do „Nieuwe Courant" nog mede De twee tramtreinen. ©Ik uit drie rijtuigen cn een locomotief bestaan de, moeten met ecu flinke vaart te gen elkaar zijn opgereden en waar schijnlijk zonder dat er behoorlijk geremd kon worden, althans te oor- deelen naar de materieele schade, welke is aangericht. De tram, welke uit Voorburg kwam, was er het ergste aau toe en juist d«ze zat vol, voornamelijk met militairen, die van Kerst verlof terug keerden dc meeBtcn naar Leiden. De tram uit Leiden had veel minder passagiers. De locomotieven, welke tegen el kaar opbotsten, zijn aan de voorzijde eenigszins ingedrukt, maar betrek kelijk licht beschadigd. Verder wer den van eenige tramrijtuigen de bal- cons ingedrukt. Het ernstigste be schadigd is het middelste tramrijtuig uit den tramtrein, welke van Voor burg kwam. Het achterbalcon van den wagen er voor werd letterlijk in het tramrijtuig geschoven. Hier vond men dan ook de zwaarst gewonden, waarvan enkelen uitgezaagd moesten worden. Tramnassagiers, die, hoewel danig overstuur, toch met den schrik wa ren vrijgekomen, gingen de dokters te Voorburg waai schuwen, en wel dra waren dr. C. de Leeuw en dr. J. F. Oorlgijsen op de plaats van het onheil. Nadat voor zooveel noodig en mogelijk eerste verbanden waren ge legd. werden de meeste gewonden naar de kliniek van het gesticht „Si Antopiua Hove' gebracht. De zw&ar- gwonden werden op deuren, uit de tramrijtuigen genomen, door bur gers er heen gedragen, In totaal zijn er, behalve enkele passagiers met lichte kwetsuren, een twaalftul. gewonden, de meesten met min of meei- ernstige beenbreuken, vooral enkelbreuken, en verwondin gen. De justitie nam nog Zondagavond aan liet trampersoneel een verhoor af de machinist van de tram uit Voorburg was, uit militairen dienst gekomen zijnde, eerst weer een veer tien dagen bij de stoomtram werk zaam. Gedurende den verderen avond werd op de lijn Den Haag—Voorburg vice versa een ongeregeiden dienst onderhoudenop de lijn naar Leiden was liet tramverkeer stopgezet „Het Vaderland" meid; nog liet mag een wonder heeten, dat het betrekkelijk zeer ernstige ongeluk niet een ramp word. Verscheidene slachtoffers zaten vastgeklemd, maar gelukkig konden zij vrij spoedig uit hun ellendigen toestand verlost wor den, daar dadelijk geneeskundige en technische hulp bij de hand was. Men kan zich het tooneel van schrik en verwarring <tp den 6mallen weg. tu den somberen, donkeren avond, te midden van regenbuien, wel voorstellen. Plotseling was de vreugde van de feestgangers Ln ver bijstering verkeerd en wij verbazen er ons nog steeds over, dat niet meer personen in de ondiepe, maar mod derige sloot en raakten. Ja, op dat punt zijn wij nog niet gerust. Wij spraken toch een paar personen, die naar vermisten zochten. De meeste slachtoffers zeven in- getal werden naar St. Antonius Hove te Voorburg vervoerd. Van do zeven zijn zes militairen uit het gar nizoen van Leiden, namelijk Gamers uit Delft, Van den Bosch uit Den Ilaag, Groeneveld uit Delft, Van Haastrecht uil Den llaag, A. C. van den Bei* uit Delft. Van de Velde u.t Delft, terwijl de zevende is rut- juffrouw Van der Lubbe, uit Voor burg. De wonden bestaan meest uit been breuken en hoofdkwetsuren. De vijf de gewonde is er zoo ernstig aan toe, dat men vreest, tot amputatie te zul len moeten overgaan. Naar het militaire hospitaal in Den Haag werden 4 suldaten overgebracht: Breevaart, uit Delft (enkelkneuxing), Maagdenberg uit Delft (beenkneu zing), Schaap, uit Scheveningon (beenwond), en Advocaat (verbrijzel den voet). Ook bij dezen patiënt zal vermoedelijk amputatie noodig zijn. - Gelukkig verkeerde geen enkele der paiiënten in direet levensgevaar. Het kan verbazing wekken, dat, waar de ramen der Haageche rijtui gen :n splinters werden geslagen, zoo goed als geen glaswonden zijn voor gekomen. Er waren verder nog eenige licht gewonden en in hun zenuwen ontred derden een heer uit Den Haag kreeg o.a een zenuwtoeval maar dezo konden zonder of met hulp hun woning bereiken. In den loop van den avond troffen wij drie personen aan. die naar ver misten zochten Twee broers tochten hun zusier en de andere persoon zijn dienstmeisje. Dat de zuster, een me juffrouw W.. in den voorsten Ilaag- schen wagen moet gezeten hebben, bleek uit hel verhaal van een dame, die naast haar zat en bij de botsing haar taschje had gegrepen. Later had zij niets meer gezien. De omstandig heid, dat de vermiste een epileptici is, verhoogde, zooals men begrijpen kan, de onrust zeer. De Voorburg dia politie wist van het geval niets De andere vermiste, ïnejuffrouw v K., keerde altijd vast met dtTe tram huiswaarts. Zij behoort niet tot de gewonden en was toch gis terenavond half één nog niet in haar woning teruggekeerd. Wij hopen van ganscher harte, dat de sloot geen droeve geheimen te ver bergen heeft. Tenslotte deelt „Het Vaderland" nog mede Er is nog een verband tusschen d t ongeluk en het vorige van 18 Sep tember. De toen schuldige machinist mag namelijk nog niet rijden en daar om liad de directie een anderen uit den dienst laten komen. Naar men ons verzekerde, vond deze de betaling van dien aard, dat hij liever weer die nen ging. De directie ontbood toen weer een anderen, ook uit den dienst. Do jongeman reed natuurlijk eerst proef, en naar men ons meedeelde, verslaat hij zijn vak goed. Of nu da man nog niet voldoende met de wis selplaatsen op de hoogte was, dan wel andere redenc-n het verzuim veroor zaakten, kunnen wij natuurlijk niet uitmaken. De llaagsche machinist kreeg een beenwond. D. W. STORK. De heer 1). W. Stork is in ons land teruggekeerd. Hij is geheel hersteld. ENGELAND EN ONZE HANDELS- MOEILIJKIIEDEN. We lezen in de „N. R. Ct." „Een (Indische) industrie, n.l. d e van alcoholvrije- dranken, wordt nu met ondergang bedreigd. De zaak is deze: genoemde industrie betrekt het benoodigde koolzuur van een Nedcr- landsche fabriek, waartoe stalen cy linders gevuld worden, die geregeld heen en weer reizen lusschen Ned.-ln- dië en Nederland. Engeland nu ver-* biedt de leege, te Rotterdam aangeko men cylinders, eigendom van Neder landers, te lossen om ze daar door een Nederlandsche fabriek te laten vullen met Nederlandsch fabrikaat." De Nederlandsche fabriek, voor wie deze cylinders ter vulling bestemd zijn, deelt ons mede, dat zij aiies in het werk heeft gesteld, om de cylin ders afgeleverd te krijgen en dc be stelling te kunnen uitvoeren. Zij heefl zich daartoe gewend tot dc N. O. T., lot de nijverheidecommissie tot den minister, tot het Engelsche gezante schap; overal waren haar pogingen vergeefsch. De boeken van dc- onder neming waren reeds tweemaal onder, zocht, eenmaal vanwege het Engel sche consulaat te Rotterdam,.de twee de maal door een ambtenaar van de invoerrechten en accijnzen namens de N. 0. T., beide malen met voor do Engelschen bevredigend resultaat. Toch schijnt men nu geen enkele kans te willen loopen, dat de cylinders da Duitsche grens overgaan om daar wellicht voor vergiftige gassen ge bruikt te worden. Geldelijke garantiën zijn aangebo den. Zelfs heeft de fabriek zich be reid verklaard een vertegenwoordiger van Engelsche zijde toe tc Intcn bij het transport naar cn de vulling «nn de cylinders in de fabriek. Zoover mogelijk is men dus gegaan, en welke waarborgen had men nog kunnen wensclien? Niets heeft gebaat. INBRAKEN. Te 's-Gravenhage is ingebroken b'J don houthandelaar Bakker in de Wa« genstraat. Er is een groote hoeveel heid kostbaar bont gestoten. De in brekers hadden kennis van 't vak, want 't duurste bont is uitgezocht* Te Rotterdam is ingebroken in liet pandhuis van B. M. aan do Steven- hoogendijkstraat. Uit de brandkast ia f 800 aan gouden en zilveren voor werpen gestolen. Rechtszaken VERSPREIDING OPRUIEND GE SCHRIFT. Voor het gerechtshof te Arnhem werd behandeld de zaak tegen twee ingezetenen uit Wagenitigen, die we gens verspreiding van een opruiend geschrift door de Arnhemsche recht- De advocaat-generaal eischte met vernietiging van het vonnis, veroor- deeling voor ieder der beklaagden tot i tien maanden gevangenisstraf.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1