NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargano No. S992 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 5 JANUARI 1916 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond"1.50 Franco per post door Nederland2. Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37l/ w de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. 0« Verzekering der (per week) goobonneerdcn wordt gewaarborgd doer „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 6 JANUARI. Schouwburg: Jansweg: De Hydra. Gr. Kerk, Orgelbespeling, 23 uur. Cinema-Palace: Voorstelling. Biosc. Thealer, Gr. Markt: Voor stelling. Uiosc. Theater, Barteljorisstraat: 'Voorstelling. Soc. Vereeniging: Concert Zong en Vriendschap. Kamer van Koop handel. Do voorzitter van de Kamer van Koophandel heeft in zijn Nieuwjaars rede, die de lezer» in ditzelfde num mer zullen vinden, gesproken over de openbaarheid der vergaderingen de spreker verwacht van 't publiek de erkenning, „dat de toestand thans niot zooveel met dien van vroeger verschilt 't Is waar: publiek komt er zoo goed als niet. maar de voorzitter heeft toch een groot voordeel vergieten, dat door de o pen ba a rh end bereikt werd namelijk dat de verslagen van het verhandelde nu den volgenden dag In de couranten komen en niet meer, zooale vroeger, weken na dato. Wij mogen niet aannemen, dat de voorzitter daarin geen belangrijk voordeel zielimmers, dan zou hij do actualiteit van de onderwerpen en van de gedachtenwissoling1 ontken nen. hetgeen toch niet aannemelijk is. Aan de pers 'brengt do voorzitter hulde voor haar werk Harerzijds past zeker een woord van dank voor de uiterst vriendelijke ontvangst, die lij op de vergaderingen genootde voorzitter voegt daaraan toe. dat de pers, op enkele uitzonderingen na, het verhandelde zeer goed en duide lijk heeft weerge,treven. Wederzijds trof het de. pers, dat de leden der Ka- mor van koophandel, op enkele uit- zondsringou na. hunne bed oeli neon goed «s drritfetijk weergaven alleen vond zij tot nu toe geen aanleiding, van die uitzonderingen in liaar ver slagen melding te maken. Juist om dat het uitzonderingien waren! OM ONS HEEN No. 2106 Gouvernement en Bron. De plannen om het Brongebouw te sloepen en daar het Provinciaal ge bouw voor in de plaats te zetten, zijn nog wel niet verwezenlijkt, maar toch blijkbaar ver heen. Zij zouden door het College van Gedeputeerde Staten niet aan den Minister zijn voorge legd. wanneer niet verkregen was de medewerking van Commissarissen der Maatschappij tot exploitatie van Staal waterbronnen en althans een voorlooplge bereid verklaring van 'f gein een teteetuur van Haarlem, dat ook bij de zaak betrokken Is omdat voor het Brongebouw de grond i iv erfpachtis afgestaan. Is er 'n den Haag geen bezwaar, dan zullen de aandeelhouders van de Staalhron er hun goedkeuring nog aan moeten hechten, maar het is niet denkbaar, dat zij zich ertegen zullen verzetten, ■want in gedachten en in hun effecten- boek hebben zij dit bezit al afgeschre ven. Wat ervan komt ls winst! Natuurlijk zal ook de goedkeuring der Prov. Staten nog noodig zijn. De transactie is dus al ver gevor derd en nu tooh eenmaal de zaak pu bliek geworden is, mag zij wel uit verschillend oogpunt beschouwd wor den. Vooreerst dan de ligging. Opper vlakkig beschouwd ligt het tegen woordige gouvernementsgebouw gun stiger, dan een nieuw gdbouw aan de (Baan: vlak bij de Groote Markt en het Raadhuis, dicht bij het 6tation. Maar de Groote Markt is het middel-1 punt van de 6tad misschien toch al j niet meer en zo zal het zeker niet meer zijn, wanneer een belangrijke grenswijziging tot stand komtbo- J vendien ligt het Fredenikepnrk tus- BChen twee lokale tramlijnen en aan de E. S. M. Amsterdam— llaarlejn,1 zoodat do ligging allerminst eon be zwaar zou ril a Misschien maakt de opmerking, dat er gebrek aan ruimte komt In het te genwoordige gebouw van de Provin ciale griffie, een eigenaardiger in druk op eommdgen, die de groote lo kalen kennen. Toch kan een groot ge bouw om zijn indeeüng te klein zijn en wanneer Gedeputeerde Staten dat verzekeren, mogen wij hen getooven. Stellig is het ook ouderwetsch en dat ls met verbouwing nooit te verbete ren. Waarschijnlijk heeft men er te gen op gezien» om naast dit antieke huls een moderne vergaderzaal te bouwen, ai levert de tuin, waar de heele Provincie Noordholland nu geen sikkepit aan heeft, daar ruimte ge noeg voor op. Begrijpelijk is», dat het Provinciaal bestuur liever ln eens een modern goheefl etncht op een nieu we plek, dan ieta nieuws te bouwen naast iets ouds, dat toch nooit be hoorlijk kan veranderd worden. Voor de belastingbetalers is dat niet hetzelfde. Een complex van bu reaux, vergaderzaal en wondng van den Commissaris zal heel wat groci ter som vergen, dan de oude gebou wen die verlaten worden, ooit kun nen opbrengen. Voor groote winkels is de Jansetraat nog niet rijp en de heerenhuizen op de Nieuw» Gracht zijn al lang in waarde verminderd het oude gouvernementsgebouw zal wol in een fabriek veranderen en hot huis van den Gommissarle ln een kantoorgebouw. Financieel gespro ken moet er stellig geld bij en niet weinig. Of daartegen de beter te ver vullen belangen van den provincia len dienst opwogen is een naak, die een buitenstaander moed ijk beoor deel en kan. Er is wel eena gevraagd, of twee vergaderingen per jaar, elk van hoogstens drie dagen, de moeite waard zijn om er een kostbare ver gaderzaal voor te stichten.' Maar misschien kan de Haarlemsche ge meenteraad „or in vergaderen, zooals nu de Provinciale Staten sinds jaren bijeenkomen in de zaal van de ge meente aan het Prinsenhof. Aan den kant van de Staalwatcr- bron is do transactie geheel winst Begrijpelijk is. dat zij gaarne een goe den kooper zien zou, want de hoop op een staalbad Haarlem is vervlogen en de exploilalio van het Bronge- bouw zelf uiterst moeilijk. Gaat de Provincie het gebouw sloopen, dan zal daarmee voor goed een illusie ver dwijnen die praotisch gesproken toch al geen reden van bestaan meer had. Staalbad Haarlem ia mislukt én het baat niet, onszelf daarover iets andera wijs te maken. Daarvan kunnen wij dus veilig af zien. Maar andere vragen doen zich nog voor, deze o.a. of het Bronge- bouw of voor de gemeente of voor een ander Haarlemse h doel nut tig wezen kan. Het is in den loop van de jaren voor vele zaken aanbevolen: voor Échilderijeninuseum, openbare leeszaal, voor de Krelagostichling, voor bloembollen beurs; zelfs wel eens, geloof ik, voor filiaal van het Stad huis. De menscheoi die daarover te beslissen hadden, hebben ovenwol geen aanleiding gevonden zach er meester van te maken, tot nu toe ook de gemeente niet. die dan toch de go- genhoid wel gehad moet hebben. Ln een beschouwing in 't vorige nummer, geschreven toen de plannen van het provinciaal bestuur nog niet bekend waren, heb ik gewezen op de geringe belangstelling voor het Brongebouw als feest- en vergaderzaal, wel zijn er veroenigingen geweest d'ie aan den Raad hebben verzocht, het Bronge- bouw met zijn park als zoodanig tooh te laten voortbestaan, maar dat de groote meerde.-heid der burgerij het in de practijk daarmee eens was is in do laatste jaren, niet gebleken. Toch is dit in de zaak het netelige puntHaarlem moet afstand doen van het Bronpark I Wanneer de pro vincie er een groot complex gebou wen gaat stichten, zal zij natuurlijk ook een f linken tuin voor de woning van den Commissaris wenschen en nog open ruimte voor uitbreiding van de bureaux in do toekomst Van het tegenwoordige Bronpark zial dus wei nig of niets meer overblijven. De omgeving zial, hoe monumentaal een kranig architect er ook bouwt, er ze ker niet op vooruitgaan en met de zomorconcerten van ons Haarlemsch Muziekkorps, van Harmonie of Cres cendo, om van andere uitvoeringen niet te spreken, zou het finaal ge daan zijn. Een andere gelegenheid be staat er op dit oogenblik niet. Dat die gauw gesticht zou worden, is na de ervaring, met het Brongebouw op gedaan, niet te verwachten. Of bestaat die gelegenheid wel? Ln de onmiddellijke nabijheid van het Brongebouw Ligt een aardig terrein met muziektent!, behoorlijk door een hek afgescheiden van den weg, met een wel primitief gebouwtje, maar waar buffetten aanwezig zijn. Als daar geen concerten gegeven worden zit eir geen sterveling!, zelfs op den mooisten zomeravond niet. Is het in derdaad ondenkbaar, dat Trou moei Blycken op bepaalde avonden haar ongebruikte buitensociëteit voor an dere muziekuitvoeringen en een an der publiek openstelt? Kon het Pro vinciaal bestuur daartoe zijn invloed gebruiken, dan zou oen groot be zwaar tegc-n de plannen vervallen zijn. Voor openbare wandeling gaat na tuurlijk het Bronpark meteen verlo ren, maar in dezo omgeving, waar toch al zooveel te wandelen valt, is dal gomde niet groot. De pachter van het Brongebouw weet, hoe hij. zoo dra de hekken voor de vrije wande ling werden opengezet, alleen bezoek kroeg van ongewenechte gasten, die den tuin ontram poneerden. En dan moet er eindelijk ook nog zooiets als een servituut wezen in de grijze oudheid heeft een hooge heer, Maximiliaan of Ferdinand of Albreoht. bepaald, dat de iBaan en haar omgeving ten eeuwigen dage een speelplaats voor do jeugd moest zijn. Servituten zijn dwangbuizen, dte doode menschen aantrekken aan de later levenden: het zou wel vreemd wezen, wanneer de autoriteiten zelf geen middel wisten om zich van zoo'n dwangbuis te ontdoen wanneer het algemeen belang dat eischt. J. C. P. Stadsnieuws RIJWI ELD IEFSTAI- In verband meit de oplichting van een rijwiel ten nadeele van den rij wielhandelaar 6. m de Kamper straat, is opgespoord me}. B. S.zon der beroep, wonende te Schoten. Zij had het rijwiel aan een uitdra ger verkocht. CONCF.RTVERF.EN1GING HAAR LEM'S MUZIEKKORPS. Met hei eerste concert in 1916 heeft de Haartemsehe Orkestvereenighie haar leden Dinsdagavond J.l. de be lofte gegeven dat, dit jaar met l»s! on ijver ingezet, veel belangrijks op mu zikaal gebied zal worden gepresteerd. Naar de volgorde van het program ma vermeldde dit werken van: Beet hoven, Mahler, Tschaikowsky en Wagnor, namen, die met eerbied zul len genoemd worden door een ieder die de kunst een warm hart toedra gen. Het orkest met zijn dirigent de heer Kriens en niet het muist de so list van dezen avond, de conccruan- ger Jac. Caro uit Utrecht, hebben ten volle getoond wat zij voor deze componisten gevoelen, door de schit terende wijze aarop zij bun werken hebben vertolkt. Met Mahler's Lleder eines fah- renden Gesellen maakt de boor Caro diepen indruk. Met uiterst verzorgde voordrachtskunst bracht liij dit vier- dee.llg werk ten gehoore. Ook in Wotan'e Absehied und Feuerzau- ber uit Die Walkure gaf deze met omvangr ke steramiddelen begaafde zanger, werkelijke kunst, daarin bij gestaan door do orkestbegeleiding, waarvan beide componisten zoo'n ruim gebruik hebben gemaakt- Vooral in laatstgenoemd werk heeft het orkest een zeer zware laak, waarvan het zich op voortrafM ke wijze heeft gekweten. Met Syinpho- nieNo. 6 van Tschaikowsky, waarvan, alle deelen onberispelijk werden uit gevoerd, kwamen do voortreffelijke eigenschappen van het orkest m hoo ge mate uit, door zuiverheid van stemming in de verschillende instru menten-groepen van hout en koper. Hetzelfde geldt voor de strijkers bij het zeer schoon gespeelde Vorspiel zu Lohongrin waarin de klankschoon heid zeer te roemen vrek Deze avond, geopend met de nooit genoeg gehoorde Egmond-Ouverture, bracht tol slot de Ouverture Tann- liituser. Daverende toejuichingen gaven den heer Kriens de gelegenheid, zijn orkestleden door opstaan in deze hul de te doen deelen. Mej. Koot was de verzorging der Harppartij toevertrouwd in Mahler's liederen. Dit was bij haar in goede handen. C. R1TSEMA. Op 81-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer Coenraad Ritsema, oudste lid der firma Met en Meijlink. "De heer Ritsema was «en der direc teuren van de begrafenisbos „Mijn glas loopt ras". SCHAKELHUISJE PRESSEN HOF. B. en W. hebben het bouwen van een schakelhuisje ten behoeve van het gemeente-eleotriciteitsbedrijf, in het Prinsenhof te Haarlem," gegund aan den aannemer H. London, te Haarlem, voor de som van f 1.986. JUBILEUM. De heer J. v. d. Voort, Gen. do la Rev straat 26 Schoten iierdacht beden den dag waarop hij voor 25 jaar bij den heer Join Maas, Groote Markt al hier als sigarenmaker in betrekking kwam. In zijn vak is het een unicum, dat men onafgebroken een kwart eeuw bij één patroon blijft en het was dan ook wel te voorzien, dat deze dag door patroon en kameraden niot ver geten zou worden. Dezen morgein begaf de beer Maas zich naar dc woning van den jubilaris, -die vrijaf had en bood hern een gou den horloge en een enveloppe met in houd aan. Later kwam het overige personeel, die den heer v. d. Voort eveneens een cadeau aanboden. Nog vele felicitaties en andere blij ken van belangstelling bereikte den jubilaris. DE GEMEENTE-ONTVANGER. De heer Roeters van Lennep heeft ,éen rustigen nacht gehad. Raad van Beroep. Gedurende de maand Januari is de Ra;*d van Beroep (Ongevallenverze kering) te Haarlem, behalve voorzit ter en griffier, samengesteld uit de hoeren J. Bakker Dtz. ca E J. Bok, beidon te Heldor, als leden-werkge vers, W. R. Zits to Helder en L. Kreune te Buesuiu, als leden-werk lieden. (Zie vervolg Stadsnieuws op rag. 2). Uit ds Omstreken Zandvoort. Notabelen en Kerkvoogd. Tot notabelen der Ned. Herv. Ge meente alhier zijn gekozen J. Koning Eiz. en J. van Sluisdam als Hork- voogd is herkozen de heer J. C. lLol- lenberg Jnsz. Uwuidon. DE ACTIE IN HET STOOMVIS- 9CHERIJBEDRIJF. De Telegraaf meldt In eon Dinsdagmiddag gehouden vergadering van do commissie uit do vereenigde reeders met de besturen der Schippersverceniging en de afd. schippers van den Zeemansbond, zijn do drie verzoeken der actievoerende schippers besproken.» Deze verzoeken zijn een gratificatie van 1/2 der besommingen over 1915uitbetaling van lever- en kuitgeld en oen loontoe- elag van 1/2 der besommingen zoo lang de zeeoorlog duurt. In beginsel is men, wat de laatste twee punten betreft, tot een ver.-o- lijk g«kk)men Inwtltxguig van het eerste punt stuitte op bezwaren. In een vergadering van reeders op heden. Woensdag, zat definit e! be slist worden. 't Is te verwachten, dat de schippers bij inwilliging der beide laatste ver zoeken, terzake van het eerste punt, zullen toegeven en dus ia van die zij de een spoedig einde der actie te wachten. Inmiddels zullen van die reederijon. die op olie pun ton hebben toegegeven of dit reeds uit zichzelf gedaan hebben, de schepen onniiddal- lijk in de vaart gaan, voor zoover zo hebben voldaan, aan do else hen der zeelieden vereeudgingen, wat de meer dere veiligheid betreft. Op den pier Qestooten. Men seint ons uit IJmuiden: Hedennacht is het stoomschip „Deif- land'' van Buenos Aires te Umuiden binnenkomende op den Noord pier ge- stooien en lek geslagen. Om zinken te voorkomen is het stoomschip tusschen don Zuidpier en den .strekdam arm den grond gezet. Het achterschip staat geheel onder water en men ver moedt dat hot bij de machinekamer is stuk geetooten. Reeds drijft een groote hoeveelheid dekladingen be staande uit va '.en vet en andere voor werpen in zee. Het schip is beladen met huiden, vet en stukgoederen. Het schip staat onder bovel van kapitein Tresoon en werd binnenge loodst- door den zecloode Hanekroot. Het ongeval had plaats om ongeveer één uur, bij hevigen Z. W. wind en hard© regen. Een-dievenbende. 't Alg. Handelsblad meldt Met de aanhouding van twee per sonen, die zich hadden echuldig go- maakt aan diefstallen van rijwielen, schijnt de recherche te IJmuiden een goeden slag geslagen te hebben, waardoor men op het spoor gekomen ls van een dievenbende die zach on ledig hield met nachtelijke stroop tochten te Umuiden In den laatstcn tijd werd meermalen aangifte ge daan van vermissingen uit stilliggen de vasschersvaartuigen, zonder dat men er in slaagde de daders op to sporen. Bij de ondervraging over bo vengenoemde rijwieldiefstallen, be kenden de aangehoudenen, met nog andere personen, die thans worden opgespoord, onlangs de inbraak in het schaftlokaal te hebben gepleegd, waarbij weer een arwh-r persoon als heler optrad. Heemstede. „EX ANIMO'. Onder leiding van den heer A. J. F. Koelen' te Haarlem, gaf Dinsdag avond bovengenoemde Christelijke \zuii kv e ree inging een openbare uit voering in de Ned. llerv. Kerk. De uitvoering werd door Ds. II. T. Oberman op de gebruikelijke wijze geopend. Ten gcfioore werd gebracht het Kerstmis-Oratorium van Müiler. Het koor zong zijn gedeelten zeer ver dienstelijk. Welwillende medewerking verleen den de hecren J. Luttik (plano), W'eesclius (orgel) en V. d. Wateren (tenor). Het kerkgebouw was flink bezet. Qennebroek GOEDGESLAAGDE COLLECTE. Zaterdagochtend deelde de. Talma te Bennebroek ven den kansel mede, dat de Oudejaareavondcoliecte, ten bate der kerk bij den uitgang gehou den. niet minder dan 12-41 heeft op gebracht, waaronder 2 biljetten van J 300 cn 3 biljetten van 200. Hilieyom. V erdrookea Dinsdag is alhier uit een sloot op gehaald het lijk van den heer Van der Werf, een verpleegde uit het ze nuwlijders-gesticht St. Bavo te Noord- wijkerhout. Halfweg. Op het traject Haarlem—Halfweg geraakte Dinsdagavond de machine van sneltrein 46 (No. 812) defect; de trein word nog gebracht tot het sla tion alhier, en aldaar beproefd de machine te herstellen, wat editor n:et mogelijk bleek, waarop die van den volgenden trein (8Sij, nadat de de'eo te machine zijspoor was gebracht, de gecombineerde treinen naar Am sterdam trok, waar Ce ongeveer 7 uur, in plaats van te 5.17 werd bin-' nengeredon. Ook van dezelfde richting komende treinen 582 en 42, zoomede 139 van do richting Amsterdam kwamen door dit ongeval danig in vertraging. ilinr.enlana DE ..LETO" OP EEN MIJN GELOOPEN. De ,,N. R. lit." meldt Bij Dirkzwagers sign aalstation te Hock van Holland is een <lraadl®>s bericht van den volgenden inhoud ontvangen Het van New-York naar Rotterdam bestemde Nederlandsöhe stoomschip „Leto" ie gisteravond 8 mijl Oost ten Zuiden vhi^ Galloper on een mijn ge- loopen en vervolgt de reis naar Rot- terdam. Nadere bijzonderheden ontbreken. (De „Leto" is .een schip van 'dv maatschappij „Zeevaart' te Rotter- dam). BRAND. Het algemeen bekende koffiehuis „Pikje", gelegen langs In t Mepp Ier- diep. op drie kwartier al-tand aii Meppel, is met het belendende huis Zondagnacht in vlammen opgedaan. De brand was begonnen in den hooi berg die bij het huis stond. WATERVOORZIENING TE AM STERDAM. B. en W. stellen den Rand voor in beginsel te bepalen dat, ter aanvul ling van het tekort aan duinwater, rivierwater zal worden gebezigd, het zij door den aanvoer van vóórgefü- treerd water naar Leiduin, waar het voor irrigatie van de «Juinen aange wend of verder gefiltreerd en met iiet duinwater vermengd naar Amsterdam getransporteerd zal worden, hetzij door den aanvoer van gefiltreerd ri vierwater direct naar Amsterdam. KAMERVERKIEZING NIJMEGEN. Bij de Dinsdag gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het district Nij megen (vacature-Var: Ni-pm tot Seve- naer) zijn van de 9893 kiezers 42C4 opgekomen. Het aantal geldige stem men was 4213. Op mr. M. J. C. M. Kolkman (R.-K.) zijn uitgebracht 3221 en op den heer L. M. Hermans (S.D. A.P.) 989 stemmen, zoodot gekozen .s de heer Kolkman. KAMERVERKIEZING DISTRICT W ESTSTF.T .1.1NGWE R F. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat, ten gevolge van de aanneming door den heer F. \V. N Ilugenhol z van zijn benoeming tot ambtenaar der reclasscering, in 't kiesdistrict West stellingwerf een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 13 Ja nuari, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 25 Januari, de herstemming, too noodig, op Dinsdag 1 Februari. Stoomvaartfcefkliten KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Calypso, van Swansea naaf Napelsi. pass. 1 Januari Gibraltar. BOTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Kawi (uitreis) pn&seorde 3 Januari Dungeness. Het st. Kediri uUnisr> is) arriveerde 3 Januari te Marseille. Het st. Menado arai-- u-de 3 Jen van Rotterdam te Norfolk Het st. Tambora uitreis) paso. 3 Januari Porun. Het st. Menado arrLeerde 3 Jan. v. Rotterdam te Norfolk. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Nieuw-Amsterdom. van Rot terdam naar New-York. pass. 3 Jan. des nam. 6 uur Bevezicr. KON. HOI.LAN DSCi1E LI.OYD. Het st. Hollandia (uitreis) arriveer de 3 Januari te Montevideo. Het st. Kennenrerland 'uitreis) pa» seerde 2 Januari Dungeness. STOOM V.-MIJ. oer A AN. Het st Patroclus, vr.n Batavia nai-t Amsterdam, arriveerde 2 Januari t<s Suez. Het st. Astyanax. van Amsterdam naar Java, vertrok J lan. van Perlni. Het st. Themius (thuisreis) vertrok 30 December van Batavia. Rechtszaken VALSCHE ZILVERBONS. De ..Alkm. CL"' meldt Voor de rechtbank to Alkmaar stond terecht de decoratie-schilder P. S., te Zijpe. beschuldigd te Oudcalula zilverbons te hebben veiw oardigd en te 'habbcn uitgesevcn. Beklaagde maakte de zilvcrboi.a met blauwen oopicerinkt en Oost- lndischen Inkt op den voorkant van enveloppen. Hij bestreek den achter kant mot een mengsel van zinkwit, n:elk en Oost-Indlschen inkt. Beklaagde ontkende de zilverbon* gemaakt teTiebben. niet hr-t oogmerk anderen te benodeeh-n cl zichzelf to bevoordeelen. De valsche zilverbo had hii bij vergissing tut sea even- Voor den rechter-comm. -.tria beklaagde evenwel verklaard. u-'lï 'l,i het feit had gepleegd om i n nu r- ficts te koopen. De officier van ire- irie vro-.s "r Jaren gevangen: rei ra f. Mr. Moens pleitte clementie.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1