ONZE INZAMELING HOOR DEI WATERSNOOD NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang No. 100C5 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG ?0 JANUAHI 1916 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVE8TENTIÈN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.Iedere regel meer 15 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"f 1.50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2.— Él ifffi yPPT e,ke rege' meer 10 Cts. a contant. Geïllustreerd z3g?b1a'd, 'voor Haarlem' I ft37'/, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. .de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Yennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement. Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door uThe Ocean" Rokin 151, Amsterdam. Totaal la lijstf 1272,50 Hsden Ingekomen van: Mevr. H. IW. geb. V. v. B. I 25,— A. v. K100,— Mevr. IVmd-. Pro». C. A100, Dr. 816,— fcóej. M. J. O10,— Wej. P. K. van E25,— Mr. Dr. J. W50,— P. v. d. W200,— T. C. A. B30, - J. C. T100.— Mr. Dr. H. R. R10,- C. M. B2,50 Dr. v. L. v. d. H10, - Mr. P. J. W10o, Mr. J. W. K10,— L. v. L. 10J,— A. v. L. 100,— J. W. v. L. 10,- 69. W. J. P1,— *»ed. v. Hh Johanna C. A, M2,50 CollecteToeneelver. Jacob v. Lennep 34,23 P. LlOO,— Dr. W. P. 100,- J. C. en W. J25,— B. O». ter B2G0, J. K100,- BlnnenLMij.t.Expl.v. Onr. Goederen 200,— Haart. Brandverzekering Maetij. 200,— Voor hedon te zemen f 1361.23 Totaal met de verige opgave 3233,73. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAB. AGENDA VRIJDAG 21 JANUARI. Schouwburg: Jaueweg: l>e schuil plaats. Soc. Vereeniging: Soirèe des poe mes asn». iques. Cinema-Palace: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Marlet-. Voor stelling. Biosc. Theater, Bartel jorisstraat: Voorstelling. OM ONS HEEN No. 2113 Habatraehting van dan Geraeentsraad. Met dankbaarheid kan gezegd worden, dat in den laalsten tijd de Raadsvergaderingen meermalen om de 14 dagen gehouden worden, zoo- dat de agenda kort is en de bijeen komst op redelijken tijd afloopt Zelfs had de lijst van werkzaamheden dezen Woensdag al heel weinig, te beteekenen en het belangrijkste dat voorviel stond er nog niet eens op, de huldiging namelijk van den heer De Breuk, wegens zijn 25-Jarig lid maatschap van den Raad. De burgemeester hield een van die gemoedelijke toespraken, waarvan hii het recept bezit, half ernst, hntf scherts, waarmee niet gezegd zij, dat de scherts niet ernstig gemeend zou wezen. Was de opsomming van wat di jubilaris voor de gemeente ge daan heeft. lang. overdreven was zij niet. De heer De Breuk neemt alles uiterst nauwgezet od en zoo mocht de voorzitter zelfs verklaren, dat hij tegenwoordig is bij iedere brand, la een wedloop houdt met den burge meester, hetgeen hij met eon fraaien variant aldus teekende Al is de burgemeester nog zoo snel. De. Breuk die achterhaalt hem wel, sen grapje, dat bij den Raad naar behcoren insloeg. Jhr. Sandberg zinspeelde ook op het aanblijven van den wethouder, waarop de jubilaris eon bescheiden antwoord gaf. .,'t Hing", zei hij. ..vooral van de kiezers en van den Raad af'. Och. met den Raad zal 't wel schikken. Die kegelt ijverige wethouders niet van hun plaats. Maar de kiezers 1 Dat ia een gevaar lijk gezelschap. Je weet nooit wat die zullen doen en. wat nog het ergst is, zn weten het zelf dikwijls óók niet I Er zit niet anders op, dan maar af te wachten met geduld, wat het Zijne Majesteit den Kiezer zal behagen te doen. -zoodra de jubilaris aan aftre den toe is. Voorloopig behoeft hij zich daarover nog niet.te bekomme ren. omdat hii pas in 1919 aftreedt Het is waarschijnlijk niet te onpas, hier nog eens een cliché af te druk ken, die wij vroeger hebben laten maken van den heer De Breuk, op weg naar de Raadszaal. Sindsdien ls hij eenige jaren ouder geworden, maar verouderd is de afbeelding niet. Van wachten gesproken, toen de heer De Breuk den burgemeester voor zijn toespraak had bedankt, wachtten we op de rede van den heer Van den Berg. als nestor van den Raad Die kwam evenwel niet en de agenda werd ter hand genomen. We namen afscheid van den heer Blom al? directeur van de gasfabriek en van den heer Van de Poll als lid van het bestuur van *t gemeentelijk werkloosheidfondsde laatste ia Haarlem als ingezetene ontvallen, door 2ijn verhuizing naar Heemstede, naar het voormalige buis van de familie Van Merlen, en of de eerste, als ambteloos burger, in Haarlem blijven zal. is nog niet zeker. Toen het verzoek van het Hilde- brnnd-comité ter sprake kwam, om den termijn tot 31 December 1916 te verlengen, hield de heer Klein een betcog dat als ik het goed begrepen heb. de bedoeling had om B. en W. aan te sporen, zich vooral met dat monument te bemoeien. Liever niet te veel, zou ik zeggen. Er is een commissie met deskundigen op kunstgebied en wanneer die het samen eens zijn, moet men het maar loven en er als bestuurscollege niet te veel tusschen kofnen. Vooral niet omdat in die commissie immers de adviseur van B. en W.. de beer Springer, zitting heeft. Niet te veel van bovenaf bebazen. moet het parool maar wezen. In één opzicht zouden de Raadsleden in privé goed werk kunnen doen, namelijk door eens uit te zien naar personen, die eenige duizende guldens over de hand heb ben en bereid zijn. die aan 't Hilde- brand-comité te schenken. De burge meester verklapte het geheim van Polichinel het henoodigde geld ls nog lang niet bijeen. Het is weer den ouden kant opgegaan voor kunst monumenten voelt het publiek niet veel en 't verdeelt zijn onverschillig heid eerlijk over diverse takken de schilderkunst, vertegenwoordigd door Frans Hals, ontmoette dezelfde koel heid als nu de letterkunde, ge representeerd door Hildebrand. Als indertiid een ruime beurs niet open gedaan was voor vriend Frans, dan stond bij nóg niet in het Florapark, Een dito beurs zal te pas moeten komen aan Hildebrand. Een drankwet-quaestie, die men maar moet nakijken in 't verslag, werd op verzoek van den beer Poppe aangehouden. En het voorstel om afwijzend te beschikken op het ver zoek van de Commissie voor brood en koffie, om subsidie uit de ge meentekas. ging er zonder een woord van discussie, zelfs zonder stemming door. De heer Nagtzaam verwachtte, naar 't scheen, dat de heer Van de •Kamp het woord rou vragen en de heer Van de Kamp verwachtte het van den heer Nagtzaam zoo ver streek de kostelijke tijd en was het piae-adviee aangenomen, voordat je zooate de Engelschen dat noemen, ..Jack Thomson zeggen kon". Het argument van B. en W. was dan ook sterk. De brood- en koffie- uitdeeling onderzoekt niet naar de omstandigheden van de personen, die daarvan gebruik maken en ai kunnen we in 't algemeen wel aan nemen, dat bemiddelde lieden in den vroegen morgen niet gretig zullen zijn naar een stuk droog brood en koffie zonder suiker, de gemeentelij ke Armenzorg moet toch niet zóó maar in 't wilde weg, zonder nauw keurig onderzoek, geven. Hier is bij uitstek een terrein voor particuliere liefdadigheid. Zoo waren we, na een korte zitting met gesloten deuren, tot de benoe mingen gekomen, die een verrassing opleverden, daar van de voordracht voor leerares aan de Meisjesschool No. 3 benoemd werd. Beter hield de Raad zich aan de usance om No. 1 te benoemen bij de voordracht voor havenmeester. De heer F. de Jonge, havenmeester te Pontianak, nu met verlof te Amster dam heeft dan ook een voortreffe- liiken staat, van dienst. Hij is 6 Juli 1878 geboren, dus nog maar 87 Jaar oud, genoot zün opleiding aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam. en werd in 1899 derde offi cier bij de Kon. Paketvaart, werd in Sept. 1901 2de en in Juli 1904 eerste officier, deed in'den laatsten rang velschillende reizen als waarnemend gezagvoerder en ging uit deze maat schappij over als onder-havenmees ter te Soerabaja het volgende jaar werd hij daar loodscommissaris en spoedig daarna, ln 1910, benoemd tot havenmeester te Pontianak. De havendienst te Pontianak, een belangrijke handelsplaats, moest, daar voordien slechts een fungeerend havenmeester (de ontvanger der tol rechten) te Pontianak aanwezig was. opnieuw worden georganiseerd, het toenemend scheepvaartverkeer en het groot aantal kleine stoomers, de rivieren in de Wester-afdeeling van Borneo bevarende, maakten goed toezicht ook op de binnenvaart nood zakelijk. terwijl ook de bebakening en de verlichting od de Westkust van Borneo veel zorg vereischten, terwijl deze dienst ook hot beheer, d. L on derhoud. reparatie, etc.. over 20 Riiksvaartuigan, waaronder zee gaande stoom- en motorbooten, om vat. Ais beéedigd scheepsmeter had hij honderden binnenvaartuigen te ten en reglstreeren. waarvan voor heen de inhoud maar was geschat In de laatste Jaren kwam hierbij nog de sllb-arbeid in den Noorder ingang naar Pontianak, de Kapoeas- geul. waardoor eene kortere verbin ding tusschen Pontianak en de zee zal worden verkregen. Ten behoeve van de lokaalvaart stelde de heer De Jonge een beknopt seinboek samen, met verklaring in <le CtiDeescbe en Maleische talen. Aldus vernemen wij uit den staat van dienst, dien de Raadsleden ont vingen. Het is van belang, met het oog op de toekomst, dat een degelijk en ont wikkeld man het toezicht op onze haven verkrijgt Hij zou deze be scheiden betrekking denkelijk niet begeerd hebben, wanneer de gezond heid van zijn vrouw het niet wen- schelijk maakte, in Nederland te blijven. Onder de benoemingen door had ©en papier bij de Raadsleden ge circuleerd, dat. door den heer Van de Kamp rondgezonden, ten slotte, onderteekend door vele leden, bij den nestor van den Raad aanlandde. Wat daar precies op stond kunnen met-Raadsleden natuurlijk niet we ten. maar een fert is. dat de heer Van den Berg bij de rondvraag het woord verzocht en ook zijnerzijds den jubilaris, den lieer De Breuk, hul digde. Daarna verklaarde Mr. Bomans, en zette daarbij een gezicht als een onweerswolk, dat bij tot zijn leed wezen een koudwaterstraal op de aangename stemming richten moest. We keken elkaar aan, hoopten het beste en vreesden het ergste. Maar bet liep nogal los. In niet weinig wooiden deed de beer Bomans de eenvoudige vraag, of de burgemees ter van plan was. naderhand de salarissen van de politie te verbe teren. Verlicht gingen we naar huis. Menscb, mensch. was dét schrikken I J. C. P. Stadsnieuws GRATIS BROOD EN KOFFIE. 20 Januari 1916. Deelnemers op heden 603 kmderen en 62 volwassenen. Ingekomen bij •H. London, Kampersingel 50ter navolging 1.50, N. N. f2.50, J. V. L. ƒ5. A. v. d. Vaart, Jansstraat 73 Bloe- mendaal, N. N. 2,50. V. L. 1 Juffr. Booda, Leidsche plein 26 L. uit Dordrecht f 1.—. VOLKS-CONCERT „HAARLEM'S MUZIEKKORPS". Zoowel door samenstelling van pro gramma, als door keuze van soliste was dit concert wederom oen aart trekkelijkheid, waarvan '.eten hebben geprofiteerd. Mej. Lisa Steolink, con certzangeres uit Laren heeft door haar persoonlijkheid en uitmunten den" zang aller harten veroverd en niet het minst was zulks merkbaar hij orkest en dirigent, die met buiteik gewone bezieling, de „Arie der Elisa beth" uit Wagner's Tannhduser, zoo temperamentvol door haar gezongen, hebben geaccompagneerd. Met frissche, klankvolle stem en muzikale voordracht heeft deze zan geres en scJioone vertolkuig gegeven van Wagner's toouscti6pping. Ook in de, met piano begeleiding, gezongen liederen van Wolf-Ferrari, Job. Brahms, Alex Je Jong en Catli. van Rennes gaf zij bewijzen van groot zangtalent. Na „Zonnelied" was 1 ct succes van diicu aard, dat een 'oegift niet kon uitblijven, waaraan p zeer geestige wijze werd voldaan door net zingen van „Een volgeladen wagen". Moj. Marie van Hove gaf als ge- woonlijk een goed verzargdo begelei ding. Van de orkestwerken, deze avond ten gehoor® gebracht noemen we „Hamlet ouverture" van Gade, „An dante con varjationo"' uit Beethoven's 5e Strijkkwartet en .Domino Jesu" uit het Requiem van Vcrdi. Welke lofwaardig uitgevoerd, een wanne ontvangst ten deel vielen en dit ge tuigde voor den goeden smaak der toehoorders, want deze werken zijn treffend van muzikale schoonheid. Met de Ballet muziek uit Faust werd dit volksconcert besloten ONEERLIJKE LOOPJONGEN. Te Epe is aangehouden N P v. B., een 15-jarlg© loopjongen die bij den heer S. J. v. D., Groote Houtstraat al hier, in betrekking was geweest Door deze firma was hij uitgezonden om quilantiee te innen en had op d;a wijfco 20 verkregen. Eerst is hij naar Rotterdam gespoord en vervol gens naar Epe, waar hij werd aan gehouden. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. ONTVREEMD. L. S., kantoorbediende bij ut- Assu rantie-maatschappij „Do Nederlan den", heeft aangifte gedaan, tussciien Maandag en Dinsdag te vermissen u't de portefeuille in zijn jaszak, die go- kleedkamer van ge borgen was in de noemd kantoor. 1 bankbiljet en two© van 10. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij Joha van Lienen, Frankest raat 9, een vragenbookje. P. Gerrit, Zoeie- etraat 1, tascbj© met inhoud. J. Sm ink. Gierstraat 37, een porteznonnaie. H. Elfering, Spaarne 24 rood, een tn^ch- C. W. Pollé, Kleine Houtstraat een porteinonnaie. W. IJ v. cl. Bosch, Gen. Joabertstraat 11 rood, een broche. P. J. Kensen, Ged. Vol dersgracht 61, een baret Chr Kloos ter, Kennemerstraat 6, 2 oorknopjes in doosje. C- Wassenaar, Schoterv.eg. bi, een heerenring. E. Staal. Kind?r- huissingel 10, een hond. J. Willemse, Eendrachtstraat 11, een kaart voor douchcbaden. J. C. Möhrïnger, Ro- zenprióelstraat 28, Expeditiekruis. G. L. Rozijn, Rozenprieelstraat 39, koueen en sokken. (Zie vervolg Stadsnieuws op j ig. 2j. Binnenland DE QUAESTIE AAN DE WATER LEIDING TE AMSTERDAM. In hel „Alg. Handelsblad" lezer» we Woensdagmiddag van twee uur t t over viiven en 's avonds van om streeks half negen tot half elf uur heeft de gemeenteraad in comité- generaal vergaderd ever het geschil bii de gemeentewaterleidingen. Zeer geruimen tijd werd gediscus sieerd over de vraag, of de zaak in het openbaar zou worden behandeld. Naar men weet, had eerst de onder directeur der gemeentewaterleidin- gen, de heer P. A. M. Hackstroh, en kort voor de raadszitting ook de heer d. K. Pennink, directeur der G. W.. op openbare behandeling aan gedrongen. Naar wij vernemen heeft do ge» meenttraad reeds Woensdagmiddag hei besluit genomen, dat de quacstie niet uitsluitend in geheime zitting zou worden behandeld. De voorstellen van B. en W.p om den hc*cr Pennink tot adviseur te be noemen op een salaris van I 8000, i i aan het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd, en den heer Hackstroh, met opheffing van do functie van onderdirecteur, op wacht geld te stellen, vonden bij verschil lende raadsleden ernstige tegenkan ting. Met name werd gewezen op de inconsequentie, dat wat in 19J3 nog wenscfeelijk werd geacht de in stelling van het ooderdirecteurschap thans niet meer wenschelijk zou zijn. Zoowel de wethouder voor de bo- d rij ven, rnr. De Vries, als de burge meester trachtten in den breede de juistheid der voorstellen van het col lege aan te toonen. De beraadslagingen in gcheimo zitting voor etn behandeling :n het openbaar zouden eeist de voor stellen van B. en W. in liet „Ge meenteblad" moeten worden gepubli ceerd. wat tot dusver niet geschied is zijn, als wij goed zijn ingelicht, nog niet afgeloopen en zullen in een volgende zitting worden voortgezet. DE DEKKING DER CRISIS UITGAVEN. Uit 's-Gravenhiige wordt aan het „Alg. Handelsblad" geschreven Bij de behandeling um de Loening- wet heeft Minister Treub verklaard, dat van hem geen voorstel was te wadhten lot het doen van eene hef fing Ineens, ook later niet. Nochtans bobben wij goede reden on. aan te nemen, dut do Minister binnenkort zal komen met oen voor stel tot dekkuig van de thans weder benoodigde 2ib millioen aun oor- logsuitgaven. niet alleen in den vorm van leaning, maar ook Jn dier. van heffing Volstrekte zekerheid dienaangaan de hebben wij ons niet kunnen ver schaffen. maar de positie van de beide zegslieden, die «»ns dit mede deelden, laat nauwelijks ruimte voor eenigen twijfel. Een van hen beidei» wist ons zelfs de verhouding mede te doelen, waarin de 225 millioen over de belde dekkingsmiddelen zouden worden verdeeld: 125 millioen zou den door leening en 11X1 millioen door heffing worden verkregen.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1