De Watersnood. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 JANUARI 1816 Bezoeken van de Koningin en Prins Hendrik aan da geteisterde streken. In de nabijheid van Purmerend blijft de toestand orltiek. Nieuws maat regelen om 't gevaar te keeren. Bultenlandaohe sympathie. Tegen den watervloed. In de Woensdag gehouden vergade ring van Gedeputeerde Staten van Is1 oord-Holland is besloten, om ten einde den watersnood in do provin cie zooveel mogelijk te beperken en te trachten verdere inundatie te voon konten, waar noodig, vanwetge de provincie een noodwaterkeering te doen maken, die, wanneer het plan daarvoor uitvoerbaar blijkt, zal loo- pen langs de oostzijde van de Zaan, vervolgens tot het station van Pur merend en den spoordijk Oostzaan, Punnerand zal volgen en van daar gaan zal tot den Ringdijk van de Pun mer en verder langs den Ringdijk tot, nabij Edam en van Edam naar zee. Het tot stand komen der waterkee- ring zal ook de aan het dichten der gaten in den Wafcerlandschen zeedijk verbonden bezwaren verminderen. In afwachting van de zoo spoedig moge lijk bij de Provinciale Staten in te dienen voorstellen, zal met de uitvoer ring van een en ander terstond wor den begonnen. De Koningin te Anna Pa u 1 o w n a. Om 6 minuten voor achten i3 zooals we reeds meldden W oens dagmorgen do Koningin uit Amster dam vertrokken om een bezoek te brengen aan) den gedeeltelijk 'over stroomden Aima-Paulownapolder. H. M. reed in het salonrijtuig door naar het dorpje Oudesiuis op het ver bindingspunt - tusschen do Zijpe en don Anna Paulownapolder, waar de sluis ligt, die beide polders verbindt. Te Oudesiuis verwijlde de Koningin slechts korte oogenblikken om de ven sterkte sluis te bekijken, die>, toen zij bij liet dreigende gevaar gesloten moesten worden, niet meer dicht was te krijgen omdat zij in jaren niet ge sloten was geweest en nu met alles wat maar aanwezig was, werd toe gegooid. Op vele plaatsen is men nog bezig, die wegen na te kijkeu en te voorzien; soldaten der veldartillerie waren hard aan het werk tusschen Oude sluis en Anna Paulowna. Ook de kerk te Oudesiuis, waar vluchtelingen waren ondergebracht, werd bezichtigd. De Koningin verliet Oudesiuis en voer in een motorboot naai- de Van Ewijoksluis, welke is gelegen aan den Zuiderzeedijk. Overal waar do Koningin langs ging, nam zij met groote-belangstel ling kennis van wat door het water was verwoest en hoe met alle macht wordt gewerkt om zoodra mogeiljk den watervijand meester te worden en te keeren. Do Weetpolder is titans-overstroomd tot den spoordijk, die nu dienst doet ais waterkeering. Alle doorlaten zijn daartoe thans bekist en voortdurend .wordt dijkwacht gehouden langs den spoordijk. Uit1 het deel, westelijk van de spoorlijn gelegen, hebben vele ge zinnen reeds een goed heenkomen gezocht, doodsbenauwd, dat het wa ter hen toch nog zal verrassen. De weg langs de Van Ewijckvaart, welke de eenige verbinding biedt tus schen Anna Paulowna en de dorpen ten noorden daarvan gelegen, heeft men getracht zoo spoedig mogelijk te herstëll on. Voorloop ie is men daarin geslaagd, door het gat te overbrug- geu. Ook "t dorpje Wieringerwaard werd door H. M. bezocht. Prins Hendrik. Woensdagmorgen arriveerde Prins Hendrik per auto te Spijkenisse. Ten stadhuize werd de Prins ont vangen door den burgemeester van Spijkenisse. den heer D. C. Mees, die zich daar bij het gezelschap voegde, dat vervolgeus per auto naar den dooi braak in den Ooslbroekpolder reed. In dezen polder werden enkole woningen bezocht, die bij de over- etrooming tot aan liet dak in het wa-' ter hadden gestaan, maar nu weer 2ïin vrijgekomen. Na zijn bezoek aan «Sphkenissc begaf de Prins zich per auto naar Ridderkerk. De Pruis bezocht allereerst d© ge zinnen Smit on v. Ettan, die beidie door den ramp het verlies van eenige kinderen t© betreuren hebben. De Prins onderhield zich eveneens met een tweetal leden van het Roode Kruis, die in den stormnacht mede- geholpen hebben bij de redding. De heer Sirks leidde hier den Prins rond en do heer Bur&dorffer toonde hom de groote gaten, die in het pla veisel waren geslagen, en die men aan het herstellen w as. Aan het einde van den West-Van- kenoordschen weg wierp die Prins een blik op het werk van de getnie-solda ten voor liet her stel Jen van het spoor wegemplacement, en op den trap over de spoorbaan gaf men den Prins een overzicht van het overstroomd ge weest zijnde gebied. Te drie uur vertrok de Prins van zijn bezoek aan. den polder, waarvan een groote menigte getuige was, naar de Waalhaven, tan einde do gaten in de taluds van den dijk, die zich zoo goed heeft gehouden, te bezichtigen. Vervolgens gebruikt© de Prins ten huize van den burgemeester de thee, om ten slotte naar 's-Gravenhage te rug te keeren. Dreigend* toestand te Purmerend. Men seinde ons Woensdagmiddag om 3 uur uit Purmerend: Het water stijgt, onrustbarend. De wind steekt krachtig op. Hooge gol ven beuken de dijken. De Wijde Won- r^rdijk zeer critiek, dreigt ieder oo- eenblïk door te breken. De bewoners; vluchten in allerijl. Het voorst© ge deelte der Koestraat etaat reeds onder water. 1 AJg. Handelsblad meldde Woens dagavond: Op de kritieii© plek van den dijk rondom don Wijden Wormarpolder, ongeveer op dezelfde plaats, waar in 1826 de doorbraak plaats had, werd Woensdag door soldaten en boe ren hard gewerkt om den dijk op te hoogen, daar hot water in den Oost- zaner polder door den feüen Zuid- Westenwind heftig opgezweept werd. Hot water staat in deux Oostzaner- polder thans ongeveer 20 c.M. beno den A.P.; de dijk is ongeveer 20 c.M. boven A.P. hoog. Op verschillende plaatsen slaat het water reeds tegen de zakken zand met zeildoek over legd, dte tot versterking van den dijk dienst doen. Om drie uur kwamen de ingenieurs van den provincialen en van den rijkswaterstaat op deze kritieke plek. Van deskundige zijd© vernamen wij, dat zoolang de wind niet in kradft toeneemt, er geen kans is duit het water over den dijk in, de Wijde Wormer stroomt. Intusschen zal bij toenemen den wind, naar een lid van het polderbestuur ons meedeelde, de toestand daar niet meer te houden zijn. Dinsdagnacht ontstond reeds in den thans nog drogen Wijdein polder een paniek, doordal het bericht verspreid werd dat de dijk bezweken was. Ver scheidene koeien werden toen reeds uit d© stallen weggedreven. Ook door boeren uit de Beemster voor wien het van groot belang is, dat deze dijk behouden blijft, wordt op deze plek aan het versterken ge werkt. Over den zoo goed als onbegaan ba ren dijk rijden dan ook voortdurend wagens met zandzakken op en neer, terwijl over het water in. den Oost- zanerpoldev platboum-vaartuigen heen en weer varen om takk.ebo.S9en aan te voeren. Gelukkig heeft de bewuste dijk naar men ons mede deelde een goed profiel en het water, dat thans onder den dijk naar den polder toesijpelt, heeft geen groote be toeken is, zoodat men allo hoop heeft om den Wijdten Wormerpolder te behouden. Een groot aantal nieuwsgierigen uit omliggende plaatsen in de Zaan streek slaat het wei-ken aan dozen dijk gade. Om beurten doen ploegen militairen overdag en 's naohts daar dienst. '4 Atg. Handelsblad meldt nog, dat bij de Wijde Wormer de spoordijk teekenen van verzakking toont. Hedenmorgen vernamen wijl bij den Provincialen. Waterstaat, dat de dij ken van die Wijde Wormer het tot heden nog gehouden hebben. Zaandam. De Zuidwester storm, die Woens dagavond kwam opzetten, heeft het water in den Oostzaner polder opge jaagd in de richting waaruit het was gekomen. Dientengevolge zakte het peil in den polder in twee uur tijds 6 c.M., zoodat voor het oogenblik het gevaar voor den Westzaner polder weer is afgewend. Toch laat men zich hierdoor niet in slaap wiegen en wordt aan de ver hooging van den ringdijk van den polder Westzaan met kracht voort-ge werkt. In Zaandam en de dorpen Koog, Zaandijk, en Wormcrveer, waar de ringdijk dc hoofdverkeersweg is in Zaandam heet het de Westzijde, in Koog en Zaandijk de Lage Weg en in Wormerveer de Zaanweg geeft dit werk een iheele bedrijvig heid. Zooals reeds werd medegedeeld wordt op den weg over de geheele lengte van den ringdijk een dijkje gelegd op een hoogte, van 0.60 boven A. P. en ter breedte van 80 c.M. Als men nu weet, dat op het oogen- blilk het peil in de Zaan 0 35 A. P. is, dan blijkt daaruit, dat bijna een meter water meer in de Zaan noodig is om den polder te doen overloopen. Voor Koog en Zaandijk beteekent het leggen van hel dijkje, wat een kistdam kan geheeten worden, een beduidende versmalling van den toch al niet broeden weg. Opdat geen al te groote stagnatie in het onderwijs zal ontstaan, zullen de scholen voor de kinderen uit de Oostzijde, H Kalf en den Zuiddijk weer worden geopend. Daar de scho len in het oostelijk deel der stad die alle nog gebruikt worden voor huis vesting van de vluchtelingen, zuiien de leerlingen ingedeeld worden op d'e eoholen in het westelijk deel. Er is een regeing getroffen,, waarbij op be paalde uren de leerlingen uit het oos telijk en op andere uren, die uit het westelijk deel onderwijs zullen ont vangen. Wormerveer. Over den toestand aan de Zaan streek vernamen wij het volgende Als de waterstand blijft-zooale hij thans is, zoo deelde de gemeente-se cretaris van Wormerveer aan 't Hbld. mede, dan is hier nog geen gevaar. De polderweg lange de Zaan kan be schouwd worden als liet laatste bol werk aan deze zijde van het water, dat door den West-Zaner Polder naar het Noordzeekanaal zou loopen. Eerst zouden echter nog de Beem ster, Wijde Wormer en Engewormer moeten volloopen. Deze polders zijn 3 4 5 meter diej>de dijken worden daar ecliter versterkt en bezwaard. 600 man zijn daarmede bezig, hoofd zakelijk militairen. Door het bestuur van den Weetoaner polder is hel be sluit genomen, <un den geheelen pol derweg langs do Zaan en de Nauer- na6che vaart op te hoogen over een lengte van 1800 M. De verhooging zal twee planken hoog zijn, met zakken zand aangevuld. In de verschillende gemeenten is men met deze bekisting van den weg bezig; de polder West- zaan draagt de kosten. De Zaan is thans niet hooger dan andersdoor de sluizen bij1 Zaandam en Umuiden wordt gespuid. De Westzaner polder is 2380 H.A. groot, het peil is thans nog normaal, het winterpeil is onge veer A. P. Monnikendam. De drie brugopeningen welke in de stads vesting te Monnikendam, liggen sullen door het aanbrengen van zand- darnmen worden diohtgezet, waardoor het mogelijk is de binnengrachten op het gewone peil te brengen. Indien dit doel wordt bereikt, waar- aan niet wordt getwijfeld, komen vele woningen weder droog en kan de gasfabriek weder In het wenk wor den gesteld. Tegen de bootjes met k ij k 1 u s t i g e n. Er is een verordening ter beper king van het varen op 't overstroom de gebied der gemeente Nieuvven- daiu vastgesteld. Het is in 't algemeen verboden,'in het overstroomde gebied te varen. Van dit verbod kan ontheffing wor den verleend door B. en W. onder door hen te stellen Voorwaarden. Gedeputeerde Staten hebben de verordening al goedgekeurd. Landsmeer. Gedurende de laatste 24 uur is het water slechts weinig gestegen, na melijk ongeveer 2 c.M. Herstellingswerken. Voor de herstellingswerken aan den zeedijk tusschen Uitdam en Zui- derwoude worden voorbereidingen getroffen. Het materiaal is nog niet aanwezig. Even voorbij Zuiderwoude zijn en kele mannen met zandbakken aan wezig orr. in de grootste breuk, waar het water van Zuiderzee en polder^ land ineenvloeien, een dijkje te leg gen. Anna Paulowna. Aan den doorbraak in den zeedijk wordt hard gewerkt. Men tracht de beide uiteinden van de breuk te ver sterken. opdat het gat niet breeder wordt. Ook worden zakken zand in het gat geworpen, waarmee men ech ter door de groote diepte niet snel vordert. De verdere gedeelten van den diik, die overal veel heeft gele den, worden nu ook versterkt. Dins dag werd door alle boeren uit het nog niet overstroomde gedeelte van den polder mei paarden en karren gehol pen aar. den zandaanvoer. Nacht een dag wordt doorgewerkt. De flinke hulp der militairen wordt zeer prijs gesteld. Nog steeds is men bezig met het bergen van doode koeien, paarden, varkens, enz. en wordt met schuiten ook het huisraad uit de huizen ge haald, wat vooral in de oude boerde rijen noodig is, daar van enkele hui zen reeds gedeelten van muren zijn ingestort. Zoo kou men bij een boer derij met een bootje in huis varen. De verschillende gestopte gaten in den spoordijk houden zich goed. In de Wieringerwaard is men te gen het buitenwater voldoende be schermd, doch krijgt men nu last van het binnenwater, afkomstig van de vele bronnen in de slooten en ooli uit die. waaruit het brongas wordt opgevangen. Dat water is nu lang zaam rijzende en daar het nu niet langs den gewonen weg gespuid kan worden, zal men het over den dijk moeten uitmalen. Het, gat in den zeedijk van den pol der W^ard en Groet is zoo groot, dat volgens berekening van deskundigen minstens 70,000 zakken zand noodig zullen zijn om het gat te stoppen. Bunschoten. Het aantal verdronken runderen wordt in do gemeente Bunschoten alleen geschat op 200 stuks, terwijl het aantal ingestorte huizen werd geschat op ruim 50. In O v e r ij e e 1. De dijk om de Reest is door den waterlast bezweken. Tengevolge daar van is het Hesselingor binnenland geheel ondergeloopen, Verlof aan gemobi liseerde n. Ook aan militairen, in wier boerde- rijen vee van overstroomde plaatsen wordt gestald, wordt Uiaus desge vraagd onmiddellijk, verlof verleend. In Gelderland. Men meldt uit Harderwijk aan de Telegraaf: Waar zich in deze dagen de aan dacht meest concentreert op Noord- Holland en op hetgeen daar geschied is, om menseden, die tel levensgevaar verkeerden, van den verdrinkings dood te redden, daar is het billijk, aan de vergetelheid te ontrukken de betooning van zelfopoffering, die aan de Geldersche kust viel op te merken, waar m©t levensgevaar reddingen zijn volbracht, die van edelen zin en echt© humaniteit getuigen. t Was één groote waterplas de Puk ter polder en droevig moest wel stem men het eeaiclU van de voorbijdrij vende koeien, pinken en varkens en van het huisraad, uit zoovele wonin gen. Maar 't ergst© was, dat er menschen in gevaar verkeerden, en de midde len tot redding ontbraken. Men wist, dat één huisgezin met acht kinderen in den grootstcn nood verkeerde. Toen is het de veldwachter Van T Sa,n,t gew©est, die eenige kloeke man nen om zich heen verzameld heeft met het voornemen alles op het spel te zetten, om de menschen van den dood te redden. En is hem gelukt. Na vele vergeefsche pogingen is hij met een inmiddels beschikbaar ge stelde boot over zee tot aan het 'huis gevaren en. dank zij bet moedig op treden van Van T Sant en zijn© hek pers zijn er geen menschenlevens te betreuren. Ook in de buurtschap Dlerman, waar menschen in doodsgevaar ver keerden, was bet veldwachter Van 't Sant, die hij het gevaarvolle, doch prachtig gelukte roddingwerk de lei ding had. Hulde aan dezen wakkeren politie- mant Hulde ook aan hen, die zich on der zijn leiding stelden en zijn aan wijzingen gehoorzaam volgden! Te Nijkerk is op initiatief van eenige notabele ingezetenen een op roep gericht tot jonge menschen in die gemeente, die bereid zijn eerste hulp in nood te verleensn, door het vervoer van noodzakelijke levens middelen aan menschen, die door het water geïsoleerd zijn, aangezien een herhaling van de overstroominig mo gelijk is. Het doel is dus in tijd van nood een reddingbrigade bij de hand te hebben. Sympathie uit het bu itenland. Naar men aan het ,,Hbld." mede deelt. neemt onze Regeering 't stand punt in, dat, waar in de oorlogvoe rende landen zoo vele en ernstige nooden aanspraak hebben op de openbare offervaardigheid. Neder land. hoewel diep waardeerende de hartelijke gevoelens, die bij gelegen heid van de jongste overstroomingen uil den vreemde tot ons zijn geko men. geen stoffelijke huip zou mogen aanvaarden uit inzamelingen, die in bedoelde landen tot leniging van den nood mochten worden voorgenomen. Do Koning van Engeland heeft op 17 dezer aan de Koningin telegra fisch zijn diep medegevoel uitgespro ken met de door de overstrooming veroorzaakte rampen. Op dezelfde wijze heeft de Ko ningin den Koning van Engeland haa. harieliiken dank betuigd voor de betoonde belangstelling. "Verschillende vertegenwoordigers van vreemde mogendheden hebben den Minister van Buitenlandsche Za ken hun warme deelneming betuigd ter gelegenheid van de rampen, die als gevolg van de overstroomingen Nederland hebben getroffen. De ge zanten van Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije en. Turkije hebben zulks in bijzondere opdracht namens hun reReeringeu gedaan. De heer Allize overhandigde bij die gelegenheid aan den Minister eene hooggewaardeerde gift van 5000 francs, door de regee- ring der Fransche Republiek voor d< slachtoffers bestemd. Het ..Berliner Tagoblatt" schrijft naar aanleiding van de overstroo- inïng „Al is Nederland in staat met eigen middelen hulp te bieden, zoo dat medewerking van het buiten land overbodig is. toch dient dat de sympathie van het gcheele Duitsche volk uitgaat naar de be vriende natie. Men heeft in Duitschland de ern stige vastberadenheid, met welke Nederland van het begin van den oorlog af getracht heeft een werke lijke en volkomen neutraliteit in acht to nemen, met bevrediging op gemerkt, de moeilijke positie van het land ingezien en erkend, en daarom verneemt men de treurige tijding van daan' met met alleen het oprech te medelijden, dat men koestert vooi ieder, die door een ongeluk wordt getroffen, maar tevens met gevoelens van onverminderde vriendschap1', Binnenland TWEEDE KAMER. STOOMTRAM-ONGEVAL TE VOORBURG. De Minster van Waterstaat heeft schriftelijk beantwoord de volgende vragen van den heer Van de Velde .(ingezonden 28 December 1915) Het antwoord van den Minister luidt als volgt „Voor tramwegen worden in ver band met de daarop toegestane maxi mum snelheid In het algemeen geen andere seininrichtingen noodig ge- aoht dan die ter beveiliging van het verkeer over beweegbare bruggen en spoorweckruisingen; de deswege be staande wettelijke voorschriften wor den voor de veiligheid van het tram verkeer voldoende geoordeeld. De ernstige ongevallen, welke op de lijn den Haag—Voorburg—Leiden hebber, plaats gehad, zijn dan ook niet het gevolg van het ontbreken van seininrichtingen, doelt zijn een voudig te wijten aan plichtverzuim van de betrokken machinisten, w tegen bev eiligingen en voorschriften machteloos zijn. De directie der Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen heeft van 8 Januari 1916 af op de genoem de lijn het zoogenaamde penningstel sel ingevoerd, hierin bestaande, dat de enkelsnorifte baanvakken alleen bereden mogen worden door die trei nen waarvan de machinist in het be zit is van den voor het te bereiden baanvak bestemden penning. Voorts is door de directie besloten om op de looomoticven van al hare tramtreinen een tweeden man te doen meuerijden. Aan den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten werd dezerzijds opgedragen ten onderoek omtrent het in de tweede vraag bedoelde on geval in te stellen. Het van dat colie- ge dienaangaande ontvangen ver slag heeft, na hetgeen de directie reeds deed. geen aanleiding gegeven tot het nemen van bijzonder© maat regelen. DE RIJKSMIDDELEN In het geheel heeft de opbrengst in 1915 f 169.613.000 bedragen, d. L f 4.727.700 minder dan in 1914. TABA KSBELASTING. De Ned. Bond van Sigarenwinke- liersvereenigingon heeft een geschrift tegen de tabaksbelasting uitgegeven. BEKENDE NEDERLANDERS. De Nieuwe Amsterdammer (de Mosgroene) heeft een prijsvraag uit geschreven onder haar lezers om de lö bekendste Nederlanders aan te wijzen. Het resultaat is, dat de meeste stemmen verwierven Mr. J. R. Thorbecke, Jozef IsraSls, Ed. Douwes Dekker (Multatuii), prof. dr. Hugo de Vries, mr. T. hL C. As ser, prof. A. Kuyper, mr. P. J. Troei- stra, prof. dr. Van 't Ilofl, prof. dr. F. C. Donders, en mr. P. W„ A. Cort v. d. Linden. De redactie geeft ook een lijstje van ben. die op deze 10 volgden, n.l. Louis Bouwmeester. Prof. mr. NL W. F. Treub, Prof. dr. Nic. Beets, Dr. H. P. Berlage, Willem Mengel berg, Dr. Fred. v. Eden, Prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, Herman Heijer- mans. Prof. dr. IL Lorentz, Prof. G. J. P. J. Bolland, Henr. Roland Holst- v. d. Schalk, Vincent v. Gogh, Louis Raemakers, F. Domela Nieuwenliuis, Prof. Dr. Hector Treub, Mr. J. Groen Prinsterer, Prof. Dr. J. v. d. Waals. STAKING IN DE AMSTERDAiM- -SCHE I-IAVEN. Mon meldt ons uit Amsterdam Er is een staking uitgebroken van kolenwerkers, voor het grootste g©- deelte georganiseerd in de Scheepe en Bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht" en werkzaam aan de Steenko len Handelevereeniging te Amster dam. De oorzaak van deze staking, wel ke pl m. 100 man omvat, van wie het meerendeel vaste werklieden, is gele gen in het ontslag van vier personen van het vaste personeel. Voorloopig ligt hierdoor het lossen rn de stoomschepen „Bacöhos" van de Kon. Nod. Stoom v., „Oostzee" en de „Gotbia" van de Vereenigde Car gadoors stil. RAAPOLIE. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft in een circulai re aan de burgemeesters bericht, dat de ter zijner beschikking gestelde partijen raapolie thans geheel door bemiddeling van het Centraal Admi nistratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen aan grossiers en wederverfeoopere in het klein zijn ge leverd. In verband hiermede worden met ingang van 19 dezer de maximumprij zen voor raapolie, vastgesteld bij oir- culaire d.d. 31 December, vervallen verklaard en geen nieuwe maximum prijzen voor genoemd artikel vastge steld. VAKSCHOOL VOOR SIGAREN MAKERS. Door de gecombineerde commissie van patroons- en werkliedenorganisa- lies is te Eindhoven tot stichting eener vakschool voor sigarenmakers beslo ten. J>e school wordt in de Ambachts school gevestigd. DE BRANDSTICHTING TE MIDDELBURG EN TE GOES. De Rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang verleend met bevel tot instuctie der zaak en gevangenhou ding van den beklaagde in de zaak tegen L. J. v. d. W.vendacht vq.n brad stichtingen te Middelburg en te Goes. GEEN SCHADEVERGOEDING. Op Zondag 6 December ontplofte aan den Boulevard te Vlissirtgen een Fransche mijn, waardoor Yrij ernsti ge schade aan omliggende gebouwen werd aangericht. De betrokkenen zonden aan de Koningin een request, waarin schadevergoeding van rijks wege werd verzocht. Eerst kort gele den, dus na ruim een jaar, is ant woord ontvangen. De minister van oorlog deelt, ingevolge machtiging van H. M. de Koningin, mede, dat, gezien de ingewonnen ambtsberich ten, waaruit in deze van geecn tekort koming van militaire zijde gebleken 16, het verzoek van de hand wordt ge- Rechtszaken VOORWAARDELIJKE VEROORDEELING. Een 18-jarige Jongeling te Pernis, vroeger ambtenaar ter gemeente secretarie aldaar, had uit een offer- bu6 van het Burgerlijk Armbestuur, welke op de secretarie geplaatst was. een kwartje weggenomen. Hij be kende. maar kon niet verklaren, hoe hij er toe gekomen was. Beklaagd© had voor zijn leeftijd en stand geen elechte positie en geen geldgebrek. Alle getuigen waren het er over eens. dat beklaagde een fatsoenlijke jongen was zij konden zich niet be grijpen, hoe hij tot het feit gekomen was. hadden zoo iets niet van hem «•wacht. Het 0. M. dit in aanmerking, doch was van oordeel, dat beklaagde niet temin gevangenisstraf zou moeten worden opgelegd. Een geldboete toch zou hem ,als zoon van welgestelde ouders, niet zeer bezwaren. De offi cier meende evenwel, dat hier aan leiding bestond tot toepassing van dl nieuwe bepalingen van voorwaar delijke veroordeeling en eischte mits dien. ter zake van diefstal, dat be klaagde voorwaardelijk zou worden veroordeeld tot acht dagen gevange nisstraf, met een proeftijd van twee jaar. VERGIFTIGING Op een hofstede onder Colijnsplnat hebben zich na het gebruik van olie bollen vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. Acht personen werden onwel, zij hadden brakingen en buik loop. De geneesheer liet ulle patiën ten onmiddellijk liet bed houden. Hun toestand is niet verergerd. INGEZONDEN Van ingezonden «tukken, geplaatel of niet geplaatst, wordt de kopie den inzendei niet teruggegeven. Voor dèn inhoud dezer rubriek «telt de Etedaotie zich niet aansprakelijk. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Noodkreet der Vereeniging tot be- Brijdmg der Tuberculose' te Haarlem en een streken. Sedert de vorige opgave kwamen nog bij den Penningmeester, den heer Jhr. F. Teding van Berkhout, Haan- lemsclie Bank, Zijlstraat, de volgen de giften in op den noodkreet der Vereeniging tot bestrijding der tuber- culose te „Haarlem eU Omstreken", om hulp van eon waschvrouw te vei» schaffen in tuberculeus© gezinnen, waar die huLp niet langer gemist kon worden. Van de lieeren: E. II. f 1, >,Eein Melne gift ten bate der Vereeniginig tot bestrijding der tuberculose1' f 1, P. J. de W. f 10, G J. P. f 3, X. f 2, A. v. d. V. f 5, N. P. f 5, Mr P. T. W. f 10, J.v. H. f 25. Van de dames: A. f 50, J. L. E. f 25, Jaarlijks: Mevr. B. J. W. B. v. d. ,V. f 10, Mevr. v. M. B. f 10. Met de vorige opgave is thans f 732.50 als gift voor ééns ontvormen, terwijlonze jaarlijkscho icontribu- tien verhoogd werden met f 70.50. Wij zijn dankbaar, hoogst dank baar den menschemvrienden, wier hart werd bewogen door oonzen noodr kreét Maar, voldaan kunnen en mo gen we niet zijn. Uit men9cnlievend- heid niet tegenover de honderden hulpl>ehoevende gezinnen, die aan ons Bureau staan ingeschreven., en uit plichtsgevoel niet. Er zijn menschen, die meenen dat het doel van onze Vereenigimg is, ziekelijke en zwakke stumpers in het leven te houden, en daarvoor weinig voelende, onze Vereeniging hun wan- me sympathie en kraehtigen steun onthouden. Maar, dat n> oris doel niet. De naarn onzer Vereeniging zegt toch duidelijk genoeg wat wij beoogen en dat ons doel is, de tuberculose te bestrijden, ©ene besmettelijke en pan- demLsch (d.i. erger dan epidemisch) heerschende ziekte. Het eerste werk nu is, net als ge beurt bij brand over een groote uit gestrektheid, maatregelen te nemen die gericht zijn tegen verdere uit- breidirifz van het gevaar. Uit den aard der zaak moeten deze maatregelen bij de zieken, de slachtoffers der tuber culose worden genomen, maar zij kte men ten bate der gezonden. En dat wij dit werk niet met kleine middelen kunnen verrichten, moge blijken uit onze cijfers, die op zich zelf welsprekend genoeg zijn voor „Haarlem en Omstreken": 800 patiënten, 700 gezinnen., en in het afgeloopen jaar 386 nieuwe pa tiënten, mannen, vrouwen en kina» ren. Moesten ons geen rijke middelen verstrekt worden en ten dienste staan om de ellende en de verwoestingen tegen te gaan, die jaur in jaar uit de tuberculose onder de mensehen aanricht? DE „MAASHAVEN". Het schijnt nog niet zeker, dat het Nederlandsohe stoomschip «Maasha- von" dat op een mijn liep en daarna bij Calais strandde, verloren is, al thans de rec-derij ontving van Lloyds agent aldaar bericht, dat wel is waar de positie van dat stoomschip slecht is en ruim No. 1 vol water 6taat, doch dat het gelukt is een bergingscontract af te sluiten op dc basis na cure no jwy en vlotbreiigen niet is uitgesloten. Er bevond zioh aan boord van het stoomschip nog een tremmer, die thans ook nog is gered. EEN SMOKKELAAR DOODGE SCHOTEN, De Telegraaf meldt: Dinsdagnacht is in liet Aamsveen te Lonneker, de 39-jarige J. IL Gocr- dink. kolenventer, wonende te En schedé, terwijl hij smokkelwaren over de grens trachtte te brengen, door een grenswachtsoldaat, doodge schoten» Geerdink was gehuwd) en vader van 4 nog jeugdige kinderen- Maar het is waar, onze noodkreet gold hulp te verleeneu aan de anne slachtoffers. Voor de honderden gezinnen die door de mobilisatie in tijdelijke ver legenheid kwamen, 6tioomden dui zenden en duizenden toe. Dat was een heerlijke uiting van naastenlief de en'samenleving! Zouden nu slechts eeuw© honderden bijeenkomen voor de eveneens honderden gezinnen in Haarlem en Omstreken, di© in gi-oo- ten, droeven en nijpenden nood ver keer en, tengevolge eener wreede em vermijdbare ziekte? „Ende desespereert niet" is do g<r dachte die mij voortdurend troost en telkens met nieuwe hoop vervult vooj do toekomst. TH. LIMPERG. Kerk en Schooi ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg 18 afgc-lcad het tweede natuurkundig examen door den heer P. J. N'. de Gier, en het theoretisch geneeskun dig examen door den heer M. van Haeffhet candidaats-cxamen in dc Nederlandsche letteren door mejuf frouw B. Fti man.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5