de mm, Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINKL. NED. MKT. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De liildt, 21 Januari 1916 Hoogste barometerstand 775.0 m.M. te Zuid-Duitschlaud; laagste 734.0 te Bodö. Verwachting tot dea avond van 22 Januari: Wind: stormachtige, later tijdelijk afnemende Zuidelijke tot Westelij ken wind. t Gesteldheid van de lucht: betrokb ken. later tijdelijk opklarend, regen buien. Temperatuur: 'zelfde temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 762 m.M. Vooruitgang. Vorige stand to 2 uur 700 m.M, OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT - Opticien MD. O. GRACHT 47 - HAARLEM Thermometerstand 21 Januari. Hoogste gisteren F. 48 Laagste heden nacht. F. 42 Hedenmiddag 12 uur F. 45 Hoog- en Laagwaterstanden 21 Januari Hoog water. IJmuld. v.m. 4u. 23m.;n.m. 4u. (m Katwijkv.m. 3u. 67 m.; n.m. 4 u. 13 m Petten v.m. 4u. 42 m.; n.m. 4 u. 5Sin Laag water. IJmuid. v.m. 12 u. 22 m.; n.m. 12 u. 38 m Katwijkv.m. 12 u. 2 m.; n.m. 12 u. 18 m Petten v.m. 1 u. f2 m.; n.m. 2 u. 8m Het aansteken der lantaarns van rijwielen, automobielen en andere voertuigen moet te 4 u. 43 minuten geschieden. blijft, zcodai de terreinen eindelijk weer eens bespeelbaar zijn. Op het gemeente-terrein moeten twee wedstrijden gespeeld worden, namelijk Haarlem IK. Z, I en Ad- veiidoVelocitas- Gelukkig, dat de commissie, die dit terrein beheert, er in den laatsten lijd iets minder zui nig mede schijnt to zijn. tenminste Zondag LL was het terrein geopend. Toch was het vrij wat sleohter, don toen de wedstrijd Haarlem—H. O. C. gespeeld moest worden en het afge keurd was. Haarlem moet tegen K. Z. alle krachten inspannen hun veelgepre zen tactiek zal echter ten slobbe wel over het forsche. weinig berekende spel der Koog-Zaandijkers zegevie ren. Velocitas speelt korfbal nog, zooals het 10 jaar geleden bijna overal ge speeld werd zeer forsch, met verre worpen en vooral met leelijk gedekte doelen. Toch is deze Hoornsóho club oen niet te onderschatten tegenpartij en wij betwijfelen liet. of Advendo het verder dan een gelijk spel zal brengen. Voor den wedstrijd U. D.H. O. C. kan hetzelfde gelden, wat wij de vori ge week reeds hierover schreven. Rechtszaken DIENSTWEIGERING. Voor de rechtbank to ILeorenveen is gisteren drie maanden gevange nisstraf goeischt tegen ds. Tako Leendertz, N'ed. Herv. predikant te Oosterwolde, ter zake dat hij heeft verspreid te Oosterwolde en omstre ken, het door hem medeopgesteld en mede-onderteekend bekend dicnstwel- gering9inanifest, en alzoo tot dienst weigering heeft oj>geruid. Do beid. was aanvankelijk door de rechtbank buiten vervolging gesteld, omdat zij oan het manifest geen opruiend ka rakter toekende. De Off. van Justitie ging hiervan in hooger beroep. Het Hof to Leeuwar den heeft daarop de rechtbank gelast opnieuw zich uit plaatsvervangende loden samen te stellen en reohlsingang tegen ds. Leendertz te verleenen.. Binnenland DE WATERSNOOD De Provinciale hulpverleening, Xarnens het Provinciulo bestuur van Noord-Holland hoeft Jhr. mr. dr. A. Röeli, Comm. der Koningin, eon ochrijven gericht aan de Burgemees ters der geteisterde plaatsen, dat al dus aanvangt: Toen, bij het uitbro- kon van do groote ramp, die thans ten gedeelte van dit geweest getrof fen hooft, onmiddellijk hulp noodig was, is deze geboden met con voort-j varendheid en hartelijkheid, die allen; tot blijvende eer strekt, en die de vol doening heeft geschonken, dat althans de allereerste en de meest nijpende nood gelenigd is. Er wordt dan ver der gozogd dat thans, nu do locstand een beter overzicht toelaat, het oogon. blik gekomen is, om in hot verleenen van hulp de eenheid to brongen, die noodig is om to verzekoron, dat deze inderdaad wordt verleend niet alleen in den vorm, maar ook in de mate waarin deze noodig is. Reeds heeft het zich voorgedaan, dak men op do '■éne plaats van het gevraagde t-ï voel had, terwijl men elders van toevoer van het noodigo verstoken bleef. Me degedeeld wordt dan dat hiervoor !s samengesteld het Conlraat-Comité tot hulpverleening bij rampen van al- giemeenen aard, waarna wordt ge zegd, hoe dat comité is samengesteld: Jhr. mr. J. W.G Boreel van Hoge- landen heeft hot plaatsvervangend voorzitterschap aanvaard. Omtrent het plan van hulpverleening wordt het volgende meegedeeld In elke geteisterde gemeente worde, waar dit nog niet geeohied is, inge steld eene plaatselijke Commissie on der voorzitterschap van den Burge meester, ten einde liet Centraal Co mité ter zijde te staan en direct daar mede samen te werkon. Verschillen-: de plaatselijke commissies kunnen zich naar trouwens roods geschied de vereenigen. In dat geval zal echter wederom één der Burgemeesters zijn aan te wijzen als voorzitter dezer Centrale Com missie. De Burgemeesters der aangesloten gemeenten blijven echter voorzitter van de plaatselijke Commissie. Het vormen van particuliere comi té'©, naast de officieele plaatselijke Commissie, verdient geen aanbeve ling particuliere comité'e, die zich reeds hebben gevormd, zouden, als zij dit wenschen, in de officieele Com missie zijn op te nemen. In de eerstvolgende dagen wordt dea© nog door omstandigheden aan gewezen het verleenen van dadelij ke hulp in natura. Op den duur zal echter roede het oog te vestigen zijn op later uit te koeren schadeloosstellingen. Laat de gelegenheid dit toe, dan zouden reeds nu langzamerhand ge-j gevens verzameld kunnen worden, die later voor dat doel van nut kun-! nen zijn. Het Centraal-Comité zelt bolast zien niet met 't innen van bijdragen. Het laat dit geheel over aan de Algemeene Watersnood-Commissie te Amsterdam, die daarvoor is aangewezen en in 't Gentraat Comité vertegenwoordigd is. Door verschillende Commissies zijn, naar vornomen is, reeds belangrijke bedragen aan geld ter leniging van nood ontvangen. Het is dus allereerst gewenscht, dat de plaatselijke Commissies allo door haar ontvangen bijdragen aan. de Al- gemoeno Watersriood-ÏCommiss'e af dragen, die op haar beurt nu en later financieele hulp versohaft waar en in de mate die noodig 19. Alle aanvragen om hulp, zoo in gold als in natura, zijn ingevolge art. 5 der Regelen te richten tot het Bureau van het Gentraal-Coanité (Provinciale Griffie van Noord-llolland, Haarlem, Tel. In. no. 237), hetwelk aanvragen otn hulp met zijn advies doorzendt, als het geld betreft, aan de Alge meene Watersnoodcoinmissiö, voor andere zaken aan den Koninklijken Nationalen Bond voor Roddingswezen en Eerste hulp bij ongelukken aan het „Het Oranjokruis". {Centraal Bu reau, Keizersgracht 143, Amsterdam). In dringende gevallen van oogen- blikkelijke behoefte aan hylp in na tura, kan iutusschen de aanvrage daartoe rechtstreeks worden gedaan aan het Centra al-Bureau van liet „Oranj,-Kruis". Overigens zal in het vervolg door geen der beide lichamen meer op rechtMreeksche aanvragen worden be schikt. Omgekeerd zal het Centrual-Comitó door de pers tot het publiek het ver zoek richten, om als regel geen hulp la natura te bieden zonder eerst met het Bureau overleg te hebben ge pleegd. Het Centraal-Comité verzoekt u voorts, wanneer de toestand dit toe laat, zoo spoedig mogelijk opgave to doen van de samenstelling der ver schillende plaatselijke Commissies en om van nu af geregeld korte gege vens te verstrekken over don toestand der bevolking, waardoor hot moge lijk zal zijn ïüet alleen do oogenblik- •kelijke behoeften te overzien, dooh zich nu reeds een beeld vormen van wat :n de naaste toekomst strekken kam om den. toestand to verbeteren. Natuurlijk, dat Uwe voorstellen en 'beschouwingen daarbij zeer op prijs worden gesteld. Het Centraal-Comité vertrouwt, dat het bij de dankbare, doch moeilijke taak, die te vervullen staat, op Uwo volle modewerking zal mogen relce- Boerenleenbank Haar lemmermeer, In een Donderdutc gehouden ver gadering van de Boerenleenbank Haarlemmermeer, gevestigd te Hoofd dorp. werd besloten f 1000 beschik baar te stellen voor het Watersnood- fonds. P urmerend. Mon meldt ons uit Purmorend Donderdag bleef het water op on geveer dezelfde hoogte en is het grootste gedeelte van do oude stad weer vrij van water gekomen, doch tegen den avond slak do wind op. Dat men nogmaals hoog water verwacht, blijkt uit het verplaatsen van een ge deelte der telegraaftoestellen uit het postkantoor, dat nog geheel 'in het wator staat, naar het station der II. IJ S. M. Hedenmorgen i-s het water in den Zuidoi polder zóó gestegen, dat or van de oude stad meer onder water staat dan tot nu toe het geval was. Het postkantoor was hedenmorgen niet te bereiken. De .R.-K. Jongensschool en school No. i hebben de lessen gestaakt Laatstgenoemde school staat geheel rond in het. water. Var, 8 tot 9 uur hedenochtend is het water in den Schei'merboeom weer 4 c.M. gestegen. Buiksloot. Men meldt uit Buiksloot Van het Schouw tot Broek in Wa terland zijn de huizen totaal ver woest. enkele drijven cmder«tiboven met het dok in het water. Het water is 3 c.M. geal'cgcn. Sympathiebetuiging. De Keizer van Oostenrijk heeft tot de Koningin 19 dezer een telegram gericht, uitdrukkende zijn oprechte gevoelens van sympathie bij d8 ge volgen der verwoesting, die de over all oom mg m een zoo bloeiend ge deelte van Nederland heeft teweeg gebracht* De Koningin heeft den Keizer- Koning haar hartelljken dank voor dit bewijs van belangstelling be tuigd. Door de Oostcnrijksche regeering is 1000 kronon geachonken voor de slachtoffers der ramp. DE STORM VAN DONDERDAG AVOND. Men meldt ons uit Ouddorp: Dpor hot stormweer van j.l. Don derdag is aan do (Noorderduinen be langrijke schade berokkend. Geooiu- sfabeerd is, dat de duinenreeks op sommige plaatsen over een breedte van 10 k 15 meter is weggespoeld. DE MAIL. Het stoomschip „Tabauan" heeft Donderdagavond de Nederlandsche mail te Rotterdam aangebracht. DE E 17. Reuter seint uit Londen Minister Groy heeft in het Lager huis. op een vraag van Bollair om trent het besluit der Nederlandsche Regeering. om de bemanning van de E. 17 te interneeren. meegedeeld, dat deze zaak nog in overweging was. UITVOER NAAR NEDERLAND VERBODEN? Reuter seint uit Melbourne (Austra lië. dat hier oen besluit ls uitgevaar digd, waarbij alle uitvoer naar Ne derland wordt verboden. DE DIENSTPLICHT IN HET LAGERHUIS. Reuter seint uit Londen De artikelsgewijze behandeling van het dieustplichlontwerp is na eeu vierdaogsch debat gesloten. DE HOUDING VAN MONTENEGRO. De ,.N. R. Ct." meldt Een telegram uit Rome aan de „Petit Parisien" doet een oplossing van het Montenegrijnscho raadsel aan de handDo afzonderlijke va-ede, die koning Nikolaas heeft gesloten (bedoeld is blijkbaar zijn besluit om de wapenen neer te leggen), hoeft groote ontevredenheid gewekt in het Montenegrijnsche leger. Generaal Martinowits heeft zich aan het hoofd geplaatst van hen. die zich tegen den vrede verzetten en met den strijd wenschen door te gaan, zi) aan zij rnet hun broeders van het Servische leger, totdat koning Peter weer op zijn troon-zal zijn hersteld. Wanneer de vijanden van Oostenrijk er niet in slagen, den koning en de regeering de bewegen, om voor de eer Yan Montenegro den strijd voort te zet ten. dan zullen er Montenegrijnsche bataljons worden gevormd, die zich zullen laten indeelen in het Servische leger. Aan de „Telegraaf" wordt uit Pa rijs geseind Koning Nikolaas heeft de hoop uit gesproken. dnt de geallieerden hem eventueel daadwerkelijke hulp zou den verleenen bij de operaties, die bij den terugtocht noodig mochten blij ken. e\cnals zij. die aan het Servi sche leger verleenden. Reuter seint uit Romo: De minister-president vam Monte negro spreekt de hoop uit dat het tra gische lot van Montenegro de misda dige laster dat Montenegro met den vijand in het goheiia vrede zou heb ben gesloten zou doen verstommen. BESOITIETJIN'G VAN BEDE AGATSJ EN PORTO LAGOS. Uit Sofia wordt officieel geseind Op 18 Januari des ochtends om 8 uur i3 oon vijandelijk eskader, uit 24 gevechtseenheden bestaande, voor Dede Agatsj verschenen. Te 9 uur 42 openden de schepen het vuur op de stad en de omliggende heuvel3. Dee middags eindigde de beschieting. Er zijn geen mensöhenlevcns ten offer gevallen. Vier paarden zijn gedood. iDenael'fden dag is een uil '16 vijan delijke schepen bestaand eskader, na van 8 uur 's ochtends tot 1 uur des middags bij Porto Lagos te hebben ge kruist, om 1 uur 5 de om Porto Lagos gelegen hoogten begonnen te beschie ten. De schepen staakten het vuur eerst om half zes, en verwijderden zich toen in de richting van het eiland Rhasos. Er zijn geen monsclien gedood. WESTELIJK OORLOGSVELD. Fransch 'communiqué: Tusschen de Somme en de Avre heeft de Franacho artillerie loodsen van de Duitschers bij het station Chauines gebombardeerd en brand veroorzaakt, gepaard met ontploffin gen. Ten noorden van de Aisne werd een Duitsche colonne onder vuur ge nomen en uiteen gedreven. Op an dere deelen van het front nu en dan artillerie actiee. WEER VRIJGELATEN. WEENEN. De Südslavische corres pondent verneemt uit Athene dat de Oostenrijksch-IIongaar3Che consul op Korfoo, Theddor Edi, die door de Frnnschen bij de bezetting Lu hechte nis was genomen weer is vrijgelaten. Ds onderstaande telegrammen zijn ontleend aan het Algemesn Handelsblad. OP HET WESTELIJK-OORLOGS- TOONEEL. DE LUCHTGEVECHTEN. LONDEN, 21 Januarri. (Reuter). In antwoord op een vraag in het Lager huis over de luchtgevechten aan het Westelijk front verklaarde de onder staatssecretaris van oorlog Tenuant: Voor een Juist begrip van de tegen woordige positie in zake den lucht oorlog moet rekening worden, gehou den met het defensieve karakter van de 'Duitsche methoden van lucliGge- vechten. Voor dat soort van vechten is het Fokker-vliegtuig, dat niet in staat is ver van de eigen linies te vliegen of ver over de Britsche linies, zeer geschikt. Het voornaamste doel van do vliegtuigen ie verkenning»- dienst en artilleriewerk, en in or»9 geval offensfovc gevechten. Het is met hot 00a op deze taak, dat de ge schiktheid van ecnig type moet wor-' aen beoordeeld. Als de Duitschers het offensief nemen en óver onze linies komen, hebben we toestellen, dlo evou good, en even snel zijn als de Fokkers, die zij voor verdedlgijigs- doelcinden achter hun eigen linies gebruiken. Spreker wees er op, dat wogc-ns de reeds genoemde redenen bijna alle luchtgevechten plaats heb ben boven de Duitsche loopgriwen- linicn. Het gevolg daarvan is, dat de verliezen aan vliegtuigen en bestuur ders, als ze voorkomen, zeer buiten gewoon schijnen, omdat de Duit schers. die (hun eigen verliezen ver zie ii«en. onze verliezen kunnen be kend maken. Wij hebben de voldoe ning dut onze luchtdienst in de jongste gevochten zich uitnemend heeft gehouden. OP HET ZUID-OOSTELIJK OOR LOGSTOON KEL TROEPENVERPLAATSINGEN. LONDEN, 21 Jan. (Router's bijz. dienst). De „Daily News" vernoemt uit Athene: Do Bulgaarsche gezant heeft een onderhoud van twee uur gehad met den Grieksclien minister-president. Men hecht botoekenis aan dit bezoek in verband mot een nieuwe regeilng voor do troepen. DF, CAPITULATIE VAN MONTE NEGRO. LONDEN, 21 Jan. (Reuters bijz. dienst). De „Daily News" verneemt uit Athono: naar ik verneem zou Oos tenrijk volgens de vredesyoorwaar den mot .Montenegro, de 1 K-schikking krijgen over de Monteaiegrijnsche kust gedurende dien oorlog, maar niet liet recht om daar eonige strijd macht te hebbeu. Oostenrijk zou zich eveneens verbonden hebban tot de er kenning van do vereeniging met Mon tenegro van Oud Servië ouder bestuur ^au koning Nikita. Vorder zou Mon tenegro grondgebied knj-gen langs de Adriatische kust tot Durazzo, maar de Lowtsjen zou in Oostenrijkscheav (handen blijven. Deze voorwaarden moeten in een geheime zitting van de Volksverte genwoordiging onder voorzitterschap van don koning zijn meegedeeld, VREDESPOGINGEN IN SERVI6. LONDEN, 21 Jan. (Reuter). I)e „Daily News" verneemt uit Athene: Volgens eern telegram uit Mon astir zouden de Oostenrijkers en Duitschers alle moeite doen om de Serviërs over te halen tot het sluiten van een af zonderlijken vrede. BELGIë. BARON BEIJENS MINISTER. -HAVRE, 21 Januari. (Reuter.) De Koning der Belgen nam de ontslag aanvrage van Davignon als minister van buitenlandeche zaken aan, en be noemde tol minister van buitenland- solie zaken de oude gezant Baron Bcijcns, ZWITSERLAND ENÜELSOHE JOURNALISTEN GE ARRESTEERD. LONDEN, 20 Januari. (Router's bijz. dienst.) De „Times" bevat een ver haal yan zijn bijizonderen correspon dent in Zwitserland over diens ge vangenneming, onder beschuldiging von spionnage, door den Zwitserschen geriernlen staf on diens opsluiting in de gevangenis gedurende twee dagon, hoewel er absoluut geen bewijs tegen lieni beslaat. Hij verklaart alle reden te hebben wn te gelooven, dat nog vier Engel- schen zijn gevangen genomen. De correspondent, heeft zijn in vrij- Jieidsslelling uitsluitend te danken aan do onvermoeide pogingen van den Eugelschen gezant te Bern en de vol komen correcte en oprechte houding van den Bondsraad. UIT MEXICO. VILLA GEVANGEN GENOMEN. EL PASO (Texas), 20 Januari. (Reu ter.) De Moxicaausche consul doelt mede, dat de troepen van Caranza ge- ncrunl Villa gevangen hebben geno men. Vervolg Stadsnleows. Buitengewone Statenver gadering. De Provinciale Staten va-- Noord- Holland worden in buitengewone ver gadering bijeengeroepen op 1 Febru ari ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer, in de vacature-Ferf, en om to voorzien in den water snood. Bouwvaketaklng. Donderdagmorgen 7 uur is een sta king uitgebroken onder de grondwer kers, 18 in getal, die werkzaam zijn oj> het terrein van den nieuwen schouwburg aan liet Wilson9plein- Dezo werklieden izijn aangenomen door de firma Do Weers, Ronbouts en Delforgo alhier. Zij hebben het werk gestaakt, omdat zij in plaats van 28 cents 32 cents per uur willen ontvan gen. V an pati ooriszijde deelde men ons her volgende mede Over heel Haarlem is de staking uitgebroken. Op alle werken hebben de grondwerkers den arbeid neer gelegd. misschien wel met de ge dachte. dat do aannemers schade zullen liiden. Daarvan is echter geen sprake. De meeste aannemers bier ter stede. en zeker allen, die groote werken ondor hun leiding hebben, zooals de nieuwe schouwburg, de bouwwerken aan den Harmenjans- vveg, enz., zijn aangesloten bij den Nod. Aannemersbond en hebben in lrunuc bestekkeu allen de clausule, dat v ert raging van liet werk, ontstaan door staking of uitsluiting, als force majeure beschouwd wordt* Zelfs zullen er zijn, die hun materiaal lie ver een maand later verwerken dan thans, nu de weersgesteldheid nog wol iels le wenschen overlaat. Over do aanleiding tot de staking 7ji het volgende medegedeeld Den Gden Januari ls door liet bestuur van de Grondwerkersvereeniging oen schrijven verzonden, geadresseerd Aan <lo Commissie uit de Grond werkers. Die brief is op verschil lende plnalsen bij vele aannemers terecht gekomen, doch overal beschouwde men den brief als verkeerd bezorgd. Ten slotto kwam bet schrijven weer op het Postkantoor terecht, waar het eentge dagen geleden naar den af zender gerenvoyeerd werd. 't Schrij ven ie daarna bezorgd bij de firma Do Weers Rombouts en Delforgo. Den 19den Januari was de dienst verbintenis tusschen patroons en grondwerkers geëindigd en den 18en werd een sclirijven ontvangen door de aannemers, bij wie grondwerkers in dienst waren, niet de mededceling, dat zij onder verwijzing naar het schrijven van 6 Januari (waarvan geen dor patroons door het onduide lijke adres kennis genomen bad) maaltegelen zouden nemen, om de door hen gestelde eisohen te zien in gewilligd. Wel zijn den 18den Januari nog vergaderingen gehouden van aan nemers en eveneens van grondwer kers, rnaar deze bijeenkomsten kon den niet verhinderen, dat Donder dagmorgen 7 uur het werk overal werd geslaakt* Gebleken is thans, dat do loonacüe, die ooi-zaak van deze staking is, be doelt een loonsverhooging van zes cent boven bet thans geldend mini mum. namelijk van 26 op 32 cents. Wi] vei namen, dat dit minimum lang niel o\eral wordt betaald. De sta kende werklieden aan de terreinen van den nieuwen schouwburg ont vingen bijvoorbeeld gemiddeld f 0.31 per uur. Nog kan worden gemeld, dat do grondwerkers-patroons reeds eerder in antwoord op een schrijven van de grondwerkersgczcllen luidden voor gesteld, het minimum loon te brent- gen op 28 cents per uur, een aanbod, waarmede de grondwerkers niet ac- ooord loonden gaan. Op 't oogonblik wordt te Haarlem niet zoo heel veel gebouwd', maar toch is het duidelijk, dat, wanneer deze staking eenigen tijd aanhoudt, stag natie in de bouwvakken te verwach ten is. De staking omvat thans 60 man. Bij de verschillende werken, o.a. bij 't terrein van den nieuwen Schouw burg wordt igepost; 't was vanmorgen dnn ook wel stil op 't terrein aan 't Wilsonsplein, slechts een of twee werklieden losten een schip zand. Een adjunct-inspecteur met eenwge agenten hield toezicht* Faillissement Autobus. Mr. I-I. Pil. 't Hooft, curator in liet fauillissoment van de N. V. ,,Mij. tot Exploitatie van een Aulobusdionst GiocuendtialHeemstedeHaarlem en terug" te Heemstede, heeft heden morgen rapport uitgebracht in de veruicatie-vergadering. liet rapport luidd© als volgt: Op 16 November 1915 werd op ver zoek van de twee grootste crediteu ren het faillissement van bovenge melde vennootschap door de Arroiv dissemenls-Rechlbank te Haarlem uitgesproken. Het bestuur der ven nootschap ging in apjiel van deze beslissing, doch bij arrest van 7 De cember 1915 I«vestigde diet Hof te Amsterdam liet vonnis der Recht bank, daar voldoende bleek; dat de vennootschap verkeerde in den toe stand van te hebben opgehouden met beluien, on er gooa 100 pCL van het totaal bedrag der schulden ia den boedel aanwezig was. Van het aandeelenkapiiahl, groot f 20 (DO, was f 15.500 uitgegeven en tenzij de opbrengst dea' nog te veilen autobussen zeer mocht medeVaLUsn,1 zullen do aandeelhouders van de ge storte golden niets terug kunnen ont vangen. Do crediteuren echter zullen een flink percentage bekomen; ik sclial de uitkeaving voor de concur rente crediteuren op minstens 80 pCt*, terwijl de preferente volledige beta ling bekomen. Dit gunstige resultaat is o.a. te dunken aan do opbrengst van de Spijker-auto, die f loOü boven, taxatie opbracht. Over cl e beide (Ba- rtquand et Marro) wagens 'ziijii veie onderhandelingen gevoerd, doch daar deze tot geen resultaat geleid hebben zullen deze met de andere goederen der vennootschap publiek verkocht worden. Het faillissement der vennootschap spruit daaruit voort, dat de opbrengst van liet vervoer verre beneden de ra ming bleef en. waar die des zomers nog gumstig was des winters zoo ge ring werd, dat deze in een absoluut onevenredige verhouding'stónd lot de onkosten aan loonen, slijtage, l>en- zine, banden, reparalièn, enz. zoodat er niet alleen niet met winst werd ge-' werkt, doch met groot verlies. Toch kimneu de ondernemende mannen, die de zaak op touw gezet hebben deze voldoening in huai werk vinden, dat de aandacht van liet pu bliek meer op Heemstede en het prachtige waivdelbosch Groeiwndnal is govestigd en wellicht ook de eleo- trificatie van de stoomtram door hei op louw zetten hunner Onderneming bcsjKiedigd is. De baten van den boedel bedragen volgons taxatie f 9181.47, Oji de lijst van voorloopig erkende crediteuren komt een bedrag voor van f 7199. Do preferent em f 2025.34 concurrent. Nagekomen is een post van f 37.95 concurrent, terwijl van de betwiste vordering alsnog kan erkend worden eon post van f 30.92, Op de lijst van betwiste vorderin gen komt een post voor van f 549, die slechts kan erkend worden voor f 60 en een post van f 162.50, die betwist wordt als zijnde niet verschuldigd. Een ontwerp accoord is niet ter griffie ziedergelegd. TYPOGRAFENBOND. Donderdagavond had door de af deel img Haarlem van don. A-lgem. Nedi Typografenbond een vergadering plaats met de boekbinders te Haar lem, werkzaam op de verschillende boekbinderijen te Haarlem, zoowel toegankelijk voor georganiseerden als on goorgan iseer den. De voorzitter, de heer AL II. Groe nen daal, behandelde uitvoerig die loonregeling, zooaks déze is samenge steld door den Alg, Ned. Typ. Bond, 11I. oen werktijd van 9 1/2 uur daags, do loonen voor de verschillende on derdeden van hetbedriif. als pers- en hnndvargulders, boekbinders, bro- cheenders, enz., benevens 4 verlofda gen feestdagen .uitbetaald, uitbe taling van wettelijk verzuimde tijd, ziekengeld, enz. F.en en ander ala de Coll. Arbeidsovereenkomst bepaald voor de Drukkersbedrijven. Daarna behandelde spreker dc ank woorden van den Ned. Bond van Boekbinderspatroons, benevens bet contract waf door den bond was saanigesteld. De aangeboden regeling door ds patroons week nog al af van hetgeen jd»or de Arbeidersorganisaties was verzocht. Ook dit werd uitvoerig be spreken. Nog werd medegedeeld, dat n.s. Zondag een vergadering zal worden gehouden door liet Hoofdbestuur tan den Alg. Ned. Typ. Bond, waar met de afgevaardigde uit allo plaat sen zal worden besproken de na be spreking door de beide Bonden saam- gestelde regeling. Tot afgevaardigden voor Haarl-om werden benoemd dc hoeren M. II. Groenen daal en H. Leuveman. Over verschillende punten word aan do afgevaardigden mandaat medegege ven. Tot slot werd nog een plan van no tie vastgesteld, waarna de vergade ring werd gesloten. Geweigerd* collecte. Op liet verzoek van het bestuur van de Haarl. Handelcvereenïping aan B. en W. om een collecte te mogen hou den voor de slachtoffers van den Watersnood, ontving het bestuur bet antwoord, dat, in verband met dem wemsch van de Regeering, er voorals nog geen aanleiding bestaat om het gedaan verzoek in te willigen. Om deze roden schijnt hot Gemeen tebestuur ook afgezien fe hebban van het voornemen om zelf een collecte te doen houden. Er blijkt in dit opzicld geen uni formiteit te beslaan, daar verschil lende gemeentebesturen, o.a. van Den Haag, wel .collecte houden. TER A ARDE BESTELLING. Hedenmiddag 1 uur werd ter aardt besteld op de Alg. Begraafplaats loet stoffelijk overschot van notaris U. J. K. Verstalt. Eentge belangstellenden waren aanwezig. Aan liet graf werd nie| gesproken. Een familielid dank te voor de bewezen eer. Van de Soc. ,.Trou moet BIyeken" woei de vlag voor deze gelegenheid, halfstok. Marktnieuws GRAANMARKT HOOFDDORP. Tarwe f 10—f 10.75 per 80 KG. Haver f 13.25—f 13.75 per 100 KG Chev. gerst f 10—1" 10.65 per 70 KG. Wtatergerst f 9.25f 9.80 per 65 KG. Paardeiihoonen f 17—f 18.25 per 80 KG. Diiivenboonon f 17.25—f 18.50 por 85 KG. Groene erwten f 21—f 23.50 per 85 KG, Bruine boonen f 21—f 23 per in,. Karwijzaad f 25f 25.50 per 50 KG. Letteren en Kunst AFSCHEIDSVOORSTELLING. Mevrouw Christine Poolman heeft Woensdagavond van 't Haags oho schouwburgpubliek afscheid geno men, Namens do liuldigingscommissio sprak mr. A. C. Crena do Jóngh, die ©en taschje mot nuótigen inhoud aanbood* Aan dit huldeblijk is o.a. bijgedragen door de Koning-in. Verder werden nog eenige andere cade au x cai 'bloemstukkon aangebo den, gepaard met hartelijke woorden van afscheid. Donderdagavond gaf mevr. Chrisli- iaC Poolman to Utrecht haar at- sdieidsvoorstelling. Het publiek was talrijk opgekomen en juichte dc ge- worde tooneelspeelster geestdriftig lot. Bloemstukken werden haar ©rhandigd namens de Utrechtsche afdeeling van het Tooneelverbond, den senaat van het Utrechtsch Slu- auncorps, de Schouwburgcommissio en de Koninklijke Rederijkerskamer Jan van Beers. Aan het slot richtte de heer W. de Haan, voorzitter van Jan van Beers, een hartelijke toe spraak tot mevr. Poolman en bood haar het eere-lidmaatechap dier Ka mer aan. Amsterdarasche Beurt IIOLLANDSCHE HANDELS BANK. Openingskoersen van 21 Januari 5 pCt. Nederland 1013/4. 5 pCt. Ncd.-Indië 100 1/4. Zv Deli Mij. 467. Scnembah 470. Amsterdam Rubber 190. Denver 13 3/8. Erie 37 34. Kansas 26 1/2 Missouri 7 1/16. South Rail 20. Union Pacific 128. Studebaker 140—45. Anaconda 165 1/2. Am. Car. on Foundry 61 1/2. Am. Hide en Leather 51. Cm. Cigar 56, Cm. Steel 77 3/8. Cm. Marino 19 5/16. Pref. idem 74 9,16, Marinebonds certif. 88. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: 19 Jan.: II. W. Koopman- §aun- wait d. OVERLEDEN: 20 Jan.: S. M. NnlesWynva, 76 j.. Bakkerstr. 19 W. C. J. P. Schools, 79 j., L. Raamstraat* BLOF.MF.NDAAL. ONDERTROUWD: D. van Zanten en E. Gepkens. OVERLEDEN: M. C. Alders, 8i J.; C. G. Hagen, 25 A. F. M. L. Krugers.22 j.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 2