van welke het publiek ongelukkiger-' wijze zeer slecht op de hoogte is. Het Montenegrijnsche leger onder bevel van den gewezen minister president generaal Woekotitsj zet don strijd met de Oostenrijkers voort, met het doel zich te vereenigen met het Servische leger. 't Algemeen Handelsblad schrijft: U t Woenen weid de vroegere Oos- terr i jksc h-Honga a retire gezant te Cettimje, dr. Otto, naar Montenegro gezonden., om de onderhandelingen te voeren. Die is nog niet aangekomen, xoodat zijn onderhandelingen nog niet begonnen zijn, en hel onmogelijk is dat koning Ni kol aas de gestelde voorwaarden te hard of onaanneme lijk vond. De eenige militaire eisch, door generaal Von Köwess gesteld, was dat de wapenen moesten worden afgelegd en ingeleverd. En nu schijnt een deel van het Mon- lenegrijnsche leger geweigerd te heb ben. aan dien eisch, om de wapens neer te leggen, te voldoen. Deze troe pen zijn hei, die weigerden zrich te on. dervverjjen, en die den strijd wilden voortzetten, nadat de regooring on derwerping had aangeboden. De Oostenrijksche troepen zijn bo rg liet land stelselmatig te onderwer pen Wie zijn wapens inlevert kan naar zijn woonplaats torugkeeren, wie weigert wordt gevangen genomen. En nu is het mogelijk, bij de groote waar de die Montenegrijnsche boeren hech ten aan de oude wapens, messen, dol ken, zwaarden, pislolen, geweren, somtijds prachtige en kostbare fami liestukken, dal afdeelingan of troepen geweigerd hebben om dien eisch te volvoeren, en naar Albanië of naar het gebergte zijn govluoht. Wanneer nu de onderhandelingen maar voor den vorm waren aange knoopt om tijd te winnen, voor den terugtocht naar Podgorilza en Skoe- tari, zooals het Monienegrijnsche con sulaat generaal te Home meldt, en om dan opmansch der Oostenrijksche troepen te belemmeren. da.n blijkt uit <1> mededeeling ten duidelijkste, dat or wel onderhandelingen zijn aange knoopt al was het dan maar als krijgslist en om tijd te winnen. Ook de koning van Montenegro schijnt de les te 'hennen, die Gijs- 1)recht van Aomstel dm heer Van Vooren voorhoudt „Een lcrijghsman wint gemoeglb, al wint hij niet dan tijt." Hoe het ook zij. en deel van de Montcnogrijnsche bevolking in dit land is ieder man soldaat hooft ziel; reeds onderworpen, een ander deel, onder de leiding van de gene raals Woekowitsj en Martiriowits), is bozig het verzet te organiseerende koning en zijn familie zijn met de le den der regeering naar Lyon vertrok ken, waar voortaan do zetel der Mon- lenegriinsche regeering zal gevestigd zij'-en officieel wordt de strijd voort gezet. Dat is de derdie regoor-ing, die ten gevolge van de oorlogsgebeurtenissen zich buiten hot gebied van haar land bevindtde Belgische in IIAvre, de Servische op het Griekse he eiland horfoe, en de Montenegrijnsche te J.yon. Reuter seint uit Rome: Emille Vitla, voorzitter van de Fransche ver een i ging voor steun aan Servische kindem, vertelt oen eigen aardig voorval. Hij kwam op 6 dezer aan boord van de Barricitv te San Giovanni di Medua aan, 200 meter achter het stoomschip Rrindisi, dat, zegt hij; op een mijn geloopen of ge torpedeerd en in 7 minuten eezonken, met alle Amerikanen en 500 Moute- grijnen aan boord, die op 60 na zijn ten onder gegaan. Vitta zegt dat dit «chip de laatste hoop was van de Mo nten eg rijmen, daar liet een mil li- oen francs aan goud voerde en een groote hoeveelheid levensmiddelen en munitie. Ware liet schip aan den wal gekomen, dan zou de I-owtsen nooit zijn overgegeven. Het bericht van het gebeurde werd in het binnenland ver spreid en op 13 Januari viel de Lowt- een. Ludovic Vaudeau seint uit Petro- crad mededeelingen van den Monte- iictrrijnschen kolonel Popowitsj Lopo- watz. De kolonel zegt, dat het on juist is. dat het Montenegrijnsche leger 35.000 man telde, dat 30.000 Serviërs deelnamen aan de verdedi ging van den Lowtsjen, en dat voel zware artillerie door de Franschen was aangevoerd. Slechts 5800 Monle- ïiegrijnen verdedigden den berg en er waren slechts vier 12 c.M. kanonnen, vroeger in Italië aangekocht, en zes oude Russische kanonnen. Montenegro kreeg geen ondersteu ning. Aritivari werd door.de Oosten riiksche vloot gebombardeerd, en schepen, beladen met levensmidde len, werden id den grond geboord. Zes Ocstenrijksche pantserscbepen konden den Lowtsjen beschieten. ..Wij hadden geen hulp meer te verwachten", zegt de kolonel verder. ..Een achtste gedeelte van onze bur- gtr-bevolking was bezweken van den honger Wij hadden slechts 23 veld kanonnen met 38 projectielen per biuk. Onze geweren waren gehavend en wij hadden 100 patronen per ge weer, Onze manschuppen hadden geen schoeisel, geen kleederen. geen voedsel. Van de 70.400 man, die wij hij het begin van den oorlog op de been had den gebracht, waren nog slechts 15.00*' uitgehongerden over, die stre den tegen een 20-voudige overmacht". De kolonel eindigt aldus ,,Er zou dus geen schande in steken, als de 10.000 ii 15.000 cngelukkigen gecapi tuleerd hadden. Maar wa: er ook ecbeure. in het voorjaar ipl men ons weerzien. SKOETARI DOOR DE OOSTEN. RIJKERS BEZET. Van den Oostenrijkschen «tuf: Zondagavond bezetten de Oosten rijkers Skoetari. Eenige duizenden Serviërs, die de plaats bezet hadden, trokken terug «onder gevecht, Bovendien werden Nisjilsj, Danc- lowgrad eji Podgor tza door de Oos tenrijkers bezek Do' ontwapening wordt voortgezet. Op enkele plaatsen wachten de Mon tenegrijnsche aJdeohi'gcn do komst dor OostienTijk3che troepen niet af, maar legden zij hun wapens reeds vroeger neer, om naar huts to kunnen gaan. Op andere plaatsen verkoos een groot deel der ontwapenden de go- vangenschap boven den aan hun keus gelaten terugkeer. De bevolking ontving de Ocsten rijksche troepen overal vriendelijk, en niet zelden plechtig. Onlusten als te Podgioxiitza voor violen, eindigden toen do Oostenrijk- sohe troepen er aankwamen. BOMMEN OP MON ASTIR GE WORPEN. Van den Duitschen Btaf Een op Griekschen bodem opgeste gen eskader vliegtuigen der gealli eerden heeft Monastir met bommen bestookt Verscheidene inwoners wer den gedood of gewond. Meer dan 200 bommen werden ge worpen op Monastir en de naburige stellingen van de Bulgaren en Duit schers. Een ander escadrille wierp hon derd bommen op de stellingen der Bulgaren rondom Glwrvgeli. In beide plaatsen werd groote schade aange richt. Alle aëroplames keerden onbescha digd terug. Reuter seint uit Salonik'h Eau eskader van 45 FransChe vliegv- tuigen wierp bommen op Monastir; de kazernes, de spoorweg en de am- munitie-depots werden ernstig be schadigd. IN ALBANIA Reuter seint uit Saloniiki: Na Bereat genomen te hebben ruk ken de Oostenrijkers op naar Duraz- zo, de Bulgaren naar Valona. VALONA ZAL VERDEDIGD WORDEN. Volgens Italiaansche bladen heeft de Italiaansche ministerraad beslo ten, Valona bezet te houden en de stad te verdedigen. Daar deze plaats van internationaal belang is, zal er echter, alvorens definitieve plannen te maken. overleg met de bondgenoo- ten gepleegd worden. Verspreid nieuws van deoorlngsvelden DE SLAG AAN HET BESSARA- BISCHE FRONT. De oorlogscorrespondent van het .Berliner Tageblatt" seint d.d. 20 Januari uit het Ooslenrijksch-Hon- gaarsche perskwartier Niettegenstaande hun zware verlie zen, geven de .Russen de poging niet op. naar Gzaraowitz door te breken. ,Dc! tweede gevcchtspauze duurde wee: slechts drie dagen. Deze werd door beide partijen gebruikt, zooveel inogeliik om de gewonden te zoeken en dj dooden te begraven, die bij dui zenden het terrein voor onze stellin gen bedekten. Daar het onafgebroken trommelvuur der Russen onze tree- pen in hun dekkingen hield en de Russische scherpschutters op onze hotniiaalsoldalen schoten, die zich buiten de dekkingen waagden orn hun moeilijke taak te vervullen op den doodeu-akker. die zich uitstrekte over een lengte van vijftig kilometer, begon de lijkenlucht de atmosfeer reeds op ondraaglijke wijze te ver pesten. Deze lucht en de gruwelijke aanblik van do kameraden, die in dichte gelederen neergeschoten wa ren, schrikten de latere stormcolon- nc3 der Russen echter toch zoo of, dat ook de commandant van de Rus sische troepen, die in het zuidelijk gedeelte van het front slonden, gene raal Lorentief, last gaf de gesneu velden te begraven. De Russische ga- wonden werden In e-indelooze colon nes gébracht naar N'owo-Sielica en Chotin. waar alle beschikbare gebou wen tot primitieve hospitalen inge- i iclit waren. Daar echter véle gewon den dagen lang hulpeloos gelegen hadden tusschen de beide stellingen, en er in de Russische hospitalen ge brek heerscht aan doktoren en medi camenten. ia het percentage dooden hoog. Vei geleken bij de Russische verhe zen zijn de onze betrekkelijk gering; de nederlaag tot twee maal toe van de Russen heeft het vertrouwen van do verdedigers versterkt. De eensluidende rapporten van de vliegers lieten den Oostenrijkers niet in twijfel, dal generaal Iwanof hel spel nog niet gewonnen wilde geven. Zoowel naar bet Bcssarabische front als naar Oost-Galicic vertrokken tal rijke militaire treinen met frissche troepen en ammunitie. Spoedig openden de Russische batterijen een intensief vuur op de stellingen van bet loger v. Bötlnner aan de aiidden- en boven-Strypa. Het centrum van den aanval is tot nu echter ween de zuidvleugel van het loger Pflauzer-BalLin in den sector Bojan-Rarancze-Toporoutz. Een nachtelijk trommelvuur op de stellingen langs de grensbeek Rakit- na en bij Kaliiikovvcy uil zware ar tillerie, vooral uil geschut van 18 centimeter, leidde den derden stonn- aanval in. Tegen het aanbreken van den morgen begon het salvovuur van 0* Russische artillerie, terwijl tege lijkertijd de Russische infanterie haar 'loopgraven in dichte gelederen verliet. Zoodra liet shrapuell-vuur van onze artillerie en de eerste geweersalvo's van de Honveds de Russische artillerie bewezen, dat de stormcolonnes niet de Oostenrijkers in contact gekomen waren, legden zij een dicht afsperringsvuur achter de eerste loopgravonliuie van de ver dedigers, om het ui het gevecht bren gen van reserves te verhinderen. Andere Russische batterijen ver sperden echter tegelijkertijd door onafgebroken shnumeLl-vuur den eigen stormcolonnes den lerugtochts- vveg- Do Russisclie infanterie werd gedreven naar het stuk van ojis front, waar de Budapeóter Honveds lagen, dié onmiddellijk snelvuur openden op de aanstormende Rus sen. Salvo's van de infanterie, shrap- ncll-hngél van de artillerie, ontla dingen van de contactmijnen, sterk stroom van de draadversperringen, flankvuur uit de verdekt opgestelde machinegeweren, mijnwerpers. hand granaten het gehoele arsenaal van dc moderne vvapentechniek vvorkte samen om gelid na gelid van de aanvallers te decimeeren. De achter sta colonnes van de Russen hadden zelfs niet eens een geweer. Zij moes- tan wachten tot de voormannen van de eerste gelederen gevallen waren en raapten dan de geweren der ge- dooden en gewonden op, om daarmee den stormloop te beginnen. Het gevecht om de eerste verdedi gingslinie duurde tot den laten na middag. De Russen verloren weer vele duizenden. Voor het front van één enkel onzer bataljons telde men 800 tot 1000 dooden. Uit Tsjemowitsj wordt aan het „Berl. Tageblatt" geseind, dat de slag hij Toporouta nog steeds voort duurt, maar sedert drie dagen aan het afnemen is. De Russen hebben Vrijdag en Zaterdag hun hevige aan vallen hervat, omdat ze nieuwe ver sterkingen hadden gekregen. De verliezen der Russen bij do Jongste gevechten ztjn veel erooter dan tot dusver werd gedacht. Volgens betrouwbare berichten is de divisie u,it Jekaterinalof volkomen vernie tigd. Dot» had ton laak langs dén boschrond van Torpor oute. buiten de flank der Oostenrijkers te komen, kwam daardoor echter teredht in de zóne van de OostenrijkscJi» zware ar tillerie en in het vernietigende vuur van de Honved-infanterie, die ten slotte met het blanke wapen de gele deren der Russen decimeerde. EEN AANSLAG OP EEN MILITAI REN TREIN. Reuter seint uit Petrograd: De vrij- wrilligers, die don schitterenden aan val hebben gedaan op den Duitschen militairen trein., waren op helderlich ten dag tot, bij dien trein van Libau naar Romney gekomenhadden, dien schildwacht gedood en dien weg over een afstand van 10 M. beschadigd. Een der vrijwilligers, die rich had ge stoken In de jas van den gedooden Ruïtsohen schüdwacM, gaf aan den naderenden trein het F°ln ..veilig" en daarop kwam de militaire trein aan rijden met liet gevolg, dat honderdten om het loven kwamen. DE LUCHTOORLOG. De parlementaire ondersecretaris van oorlog deeld» in het Engelsche Lagerhuis de resultaten mede van de luchtoperaties gedurende vier weken mede: De F.ngelschen verloren in dien tijd 13 machines, do Duitschers zéker 9, maar vermoedelijk 11. Door de En- gelschen werden zes horn men a anv al len gedaan, door de Duitschers 13;, de Engelschen hadden daarvoor ech ter 138 machines gebruikt en de Duit schers slechts 20. liet aantal Engelsche aöroplaues, dat over de Duitsche loopgraven vloog, bedroeg 1227, het aantal Duit- sche, dat over de Engelsche heentrok, 310. De ondersecretaris wees er met na druk op, dat de meeste gevechten ach ter de Duitsobe linies werden gele verd en dat de Duitsche machines, wanneer zij getroffen waren ten ge volge van do heorschende westew in den jiaar hare linies terug vliegen konden. Daarom w-us hel niet mo gelijk een juiste opgaaf van do ver liezen 1® doen. Uit den Balkan. BIJ ERZEROEM. Het Telegraaf-agentschap seint uit Petersburg Op de streek van da versterkte plaats Erzeroem aan het Russïsch- Turksche front is thans de algemeene aandacht gevestigd, zoowel van de bladen als van de militaire kringen. Volgens mededeelingen uit bevoegde •bron is de strijd, die daar wordt ge voerd. nog niet gericht legen het fort, want dit is nog niet geblok- keerd. Maar dat zal niet lang meer duren, want het verslagen Turksche Jeger, dat thans naar genoemde ves ting vlucht, om daar een schuil plaats te zoeken, zal zich binnenkort genoodzaakt zien, tot de verdediging van Erzeroem over te gaan. Uit de militaire rapporten valt trouwens op te maken, dat dit Turk sche leger in zeer gehavenden toe stand voor de muren van Erzeroem zal aankomen, want het lijdt op zijn overhaaste vlucht ontzaglijke ver liezen. Vier dagen duurt, volgens de offi- citele communiqués en particuliere berichten, de terugtocht, der Turken reeds en om zich dezen te vergemak kelijken. laten zij groote hoeveelhe den munitie en duizenden krijgsge vangenen in den 6tock. llier en daar vluchten de Turksche lioepen zóó overhaast, dat Turksche afdcelingen, die niet weten te ontko men non de hun OP de hielen zittende Russen genoodzaakt zijn zich te ver spreiden. een schuilplnats te zoeken in dc naastbijgelegen dorpen en zich daar schuil te houden onder de vreedzame bevolking. Het is vooral d Russische cavalerie, di© met bui tengewoon succes legen den ge- desoiganiseerden vijand opereert; de Russische bereden voorhoeden zijn reeds in hare onstuimige vervolging genaderd tot aan de voorgcschoven forten van Erzeroem. Ilavas seint nog Dc Turken, die door de Russen uit 'Huss&üïaka zijn verdreven, trekken zich ouder bescherming van de for ten van Erzeroem terug. Zij lieten 1500 gevangenen in handen dor Rus sen en verder een groot uaulal sle den. een tentenkamp, artillerie- en proviandeerings-depóls, ecu kanon en een massa patronen. Uit Engaiand. DUITSCHE ARTIKELEN. De „Daily Mail" bericht, dat do douanebeambten in Engeland zeer zorgvuldig toezien of de elementen voor zaklantaarns, dio ingevoerd worden, ook geheel of gedeeltelijk uit Duitsc-liland afkomstig zijn. Er moet al gebleken zijn, dat vele elementen waarop het etiquet „made fn Hol- land" geplakt is, uit (Neurenberg af komstig zijn. Uit Zuid'Afrika. Maandagmiddag 20 December heeft er op de Nieuwe Begraafplaats te Pretoria bij het graf van Jopic Fou- rie oen indrukwekkende betooging plaats gehad, om te herdenken, hoe deze voor een jaar werd terechtge steld. De belangstelling was ©norm. Uit China. DE KRONING UITGESTELD. Do Japansche gezant te Peking, heeft zijn regeering telegrafisch me degedeeld, dat de Chincesche regee ring officieel heeft bekend gemaakt, dat zij de invoering van den mon ar ch istischpn regeeringsvorm, welke in 't begin van Februari zou plaats heb ben, met 't oog o.p de binnenlandoohe troebelen voor onbepaalden tijd uit stelt, Het ,,Noue Wiener Journal" ver neemt langs een omweg uit Peters burg, dat de provincie Moekden ten gevolge van de gebeurtenissen in China in staat van beleg ls ver klaard. Allerlei. BE BELGISCHE REGEERING OP GELICHT. In 1914 kwamen, naar de Daily Chronicle" mededeelt drie Belgen naar Engeland, waar zij mot een ge meenschappelijk kapitaal van 1600 ponu sterling een, maatschappij voor liet maken van. automobielen, de Army Motor Lorries and Wagon Co. Ltd., oprichtten. 7,ij wisten van de Belgische regeering lvostel tongen tori bedrage van 750.009 pornl sterling en con storting van 174.000 pond ster ling als waarborg voor goede beta ling te krijgen. Ook de EngolsClic re- goering gaf hun bestel tin gen, zoodat zij voor meer dan een millioen pond sterling aan automobielen te leveren hadden. In plaats van die bestellin gen uit te voeren, namen zij 130.000 pond sterling van de waarborgsom op en (looiden die met elkaar. Daar ont vluchting echter niet mogelijk was, werden zij gearresteerd en mar Ca lais gestuurd, waar zij in handen der Belgische autoriteiten zijn gesteld. NOG EEN DUITSCH VLIEGTUIG BOVEN DOVER. Reuter seint uit ïx>ndon: Ecu Duit sche aeroplane vloog Maandagmid dag te vier uur over Dover. Het werd beschoten door kauwiuiieai enx vervolg-i door twee Engelsche vliegtuigen. BULGARIJE EN DE CENTRALE MOGENDHEDEN. De „Vossieche Zeitung" verneemt uit Sofia, dat er steeds meer stem men worden tcehoord voor een blij vend bondgenootschap tusschen Bul garije ut de Midden-Europccsche mogendheden, die daaraan grootsche toekomstplannen vaslknoopen met betrekking tot de aanstaande krijgs- operatiën. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel, BEWARING VAN INBOEDELS Is ifzoflderlliks. sfgtiloten bs- wsarkaairs. Kituit Erichi 74. P. HOOGEVHK lm. (TELEFOON 1886). Binnenland ENGELAND EN ONZIJDIGE MAILS. De Inndensche correspondent der N. R. Ct. schrijft Verleden Zaterdag is lord Robert Cecil, de onderstaatssecretaris voor buitenlaudsche zaken, zoo vriende lijk geweest mij een. onderhoud' loe te staan. De liedoeling van liet onderhoud was een bespreking van het geschil, dat op dit oogenblik beslaat tusschen de Rritsche en de Nederlandsohe re- gearing, als gevolg van het onderzoek en de censuur door de eerste uitge oefend op de mail3 aan booTd van Ne- derlandsche schepen. Een vertaling van oen hoofdartikel der N. R. Ct. diende tot grondslag van 't gesprek. In dat hoofdartikel werd Sir Edward Grey's verklaring in hot Lagerhuis, dat de Rritsche overheden liet volste recht hebben de mails te onderzoeken ©n aan censuur te onderworpen, zoo dra zij in Britsch watergebied ko- nien, bestreden. Lord Robert Cecil begon zijn uit eenzetting van de Britsche voorstel ling mei de opmerking, dal de bewe ring, als zou de elfde Conventie geen onderscheid maken tusschen de volle zee en het gebied van een oorlogvoe renden staat, raoeïLijk te handliaven Ls, als man er den. tekst van de Con ventie bijhaalt. Reeds in een toentertijd gepubli ceerd Engeleoh blauwboek werd deze opvatting door Engeland gehuldigd. •Natuurlijk is de moeilijkheid Iiier- mce niet uit don weg geruimd. Gelijk het N. R. Ct.-artikel het uitdrukte. tod 'een rflandePijlc© Kruiser hét on-' zijdige handelsvaartuig slechte even op vijandelijk watergebied behoeft te brengen oin de onschendbaarheid te doen opliouden. En wat blijft daar van over voor mailbooten wier route door vijandelijk gebied of langs vijan delijke havens loopt?", blijft van de onschendbaarheid der mails maar weinig over. De Engelsche regeering, zoo zei Lord Robert mij, zou er niet aan denken te beweren, dat corres pondentie, gevonden op een scüvip, dat door territoriale wateren was op gebracht, geen aanspraak had op de zelfde rechten als door de elfde Haagsch» Conventie aan correspon dentie, gevonden „en mer" of „in volle zee", zijn toegekend. Maar dit is ook niet wat plaats grijpt Enkele van de mail-booten plachten Britscflie havens aan te doen reeds vóór den oorlog; andere doen het tegenwoordig om de positie van het Briteche mijn- veld. „Worden dus gedwongen liet te doen," zegt men van Nederlandschen kant. „Neen", antwoordt de Britscho regeering; „zij komen uit eigen bewe ging: zij behoeven volstrekt niet daar te Komen: zij kimmen den weg om den Noord van Schotland k'ezen." Maar afgescheiden van dit alles is er een grond, waarop, zei Lord Ro bert Oec.il, d>e Britscho overheden ge- recMvaardicrd zouden zijru in hum ac tie. Do Elfde Haagsohe Conventie was bedoeld om bescherming te go- ven aan correspondentie, „corres pondence postale" zijn de eigen woorden. Zij heeft geen betrekking en was nimmer bedoeld om betrek king te hebben op het vervoer van goederen, nog minder van contra bande, De pakketpost is dan ook niet ingesloten in de bescherming, wat ze dan zij, die artikel I slechts aan cor respondentie verleent. Dit heeft de heer Kr lege uitdrukkelijk gezegd fn zijn toelichting van 't Duitsclie voor- stél, dat hel artikel lis geworden, een toelichting, in vertrouwen waar op het aangenomen is. Maar goede ren en contrabande worden niet slechts per pakketpost verzonden. De briefpost wordt gélxruikt voor hun vervoer. Lord Robert liet een klein pakje zien, dat een Zuid-Amerl- kaansch koopman had gestuurd aan een Hamburgsch handelshuis, en dat uit de brievenzakken van een on zijdig (niet een Nederiandschl schip was genomen. Het bevatte rubber en heette een „monster zonder waarde" te zijn. Honderden van zulke „mon sters", door domdMon koopman ge stuurd aan hetze'ifde huis, waren in diezelfde zakken gevonden. Indien misbruiken vam dien aard geduld moesten worden, zou bet toezicht van d« Britscho vloot tot een schijnver- tooniing kunnen worden gemaakt en het zou maar op geld aankomen (hel verzenden per briefpost i3 natuurlijk duur), indien men de blokkade wilde ontduiken en de bescherming dor Haagsohe Conventie inroepen. Niet alleen rubber, zelfs koper is in brie venzakken gevonden; en in mails naar Amerika kostbare Duitsche wa ren juweelen, bontwerk waar mee de Duitschers him wisselkoers trachten te herstellen. Indien men dit voort liet gaan, zou het lord Ro bert gebruikte hier een beeld, dat op Nederlanders zéker indruk zal ma ken zijn, als of men de eerste straaltjes water over den dijk ver waarloosde. Na een poos zou de dijk doorbreken en de instrooming van hot water onweerstaanbaar zijn. Dit alias strekt zeker om te bewij zen, dat de Britsche negeering op recht van dc wettigheid iran haar op treden overtuigd kan zijn, en onder die omstandigheden lijkt het denk beeld in het N. R .Ct-artikel geop perd. dat de zaak aan arbitrage zou worden onderworpen, zooveel te meer aanbevelenswaardig. Lord Robert Cecil liet zich daaromtrent niet uit De redactie van de N. R. Ct. merkt OIDe Britsche regecring wonscht zich niet te verschuilen achter do op grond van art. 9 der conventie wel verdedigbare stolling, dat "net trac- taat ten deze niet toepasselijk is; in tegendeel, zij acht zich wol degelijk ook door dit verdrag van 1907 tegen over Noderland gebonden; slechts over den „uitleg" van het (verdrag bestaat meoningsverschil; blijkt op lossing daarvan door onderhandeling onmogelijk, welnu, dan wijst, wij herbalen het, het Britsch Nederland sohe arbitrageverdrag den weg, boe uit de jnoeilijkheid te geraken. HUIDEN. Ter aanvulling van oen bericht in de „Echo voor het Zuiden", dat de mogelijkheid bestaat, dat 50.000 van de 100.000 clubhuiden, verkoeld aan don Nederlandschen Bond van Le- clerfabrikanten, naar Engeland zul len gaan en de overige naar Amerika, een en ander onder voorwaarde van teruglevering van exotische huiden en de benoodigde looistoffen, kan ge meld worden, dat bet in de bedoeling ligt, dat indien deze transacties goed zullen worden geëxporteerd en daar-' na weljiclvt nog een vierde hoeveel heid van 50.000 buiden naar Amerika of naar Engeland. F.EN OUDE MOORDZAAK. Men meldt uit Rotterdam aan de Telegraaf Met het stoomschip „Tabanan" van de Rolterdamsche Lloyd is uit Indie aangekoman de O.-L militair, Froon, de 4 jaar geleden door den krijgsraad werd veroordeeld tol 16 gevangenisstraf wegens moord op een fourier. Ilij werd door den rijksvetd- wacht gevankelijk naar hol huis van bewaring overgebracht. F. heeft een verzoek om revisie ingediend. DUUR TE-TOESLAG 'AAN RIJKSAMBTENAREN. Zaterdag had het comité -van uit voering dor samenwerkende rijk», ambtenaren- en rijksbeamtenorgani- satiea, vertegenwoordigende pl.m. 13.000 leden, een particuliere audi ëntie bij den Minister van Binnen landsche Zaken. Do Minister zegde aan het comité toe, dat door hem zal worcten nage gaan hoeveel zouden bedragen dé kosten, vallende op het voorstel door het^ comité im zijn adres van 2 Apriï 1915 gedaan, waarin werd gevraagd! dat aan do lagere ambtenaren en be- ambten fn Rijksdienst eem tfjdeliijké bijslag- worde verleend, in dier voege, dat daarvoor in aanmerking komen de inkomens tot en mot- f 1500; ech ter met dien verstande, dat over een bedrag van tot ten hooeste f 1000 eon bijslag word» verleend van 10 pCL onder bepaling, dot de to ver) een en bijslag niel zal mogen dalen beneden een gemiddeld maandelijTcsch be drag, berekend naar een jaarlijksch» som van f 90. VERGAAN? Te Schevenintren zijn berichten oni- vangen die ernstig doen vreezen dat de logger „Séli 414" van de Mant- schappij Merwedie, schipper P. Groen, met man en muis in d.en Taatsten storm zou ziin. Vergaan. Er moeten; goederen, tot het vaartuig behooren- de, te Egmond aan Zee zijn aangeL spoeld. Behalve Groen waren aan boord 5 gehuwde en twee ongehuwde vis- schers. Onder deze laatsten was een zoontje van den schipper, dat voor "t eerst mee naar zes gegaan was. Omtrent meerdere vaartuigen, dia vóór den storm zijn uitgegaan en welke reeds binnen werden verwacht verkeert man in ongerustheid. EEN ONTSNAPPING MET TRAGISCHEN AFLOOP. Zondagmorgen hingen de lijken van vier Russische krijgsgevangenen aan don electrischen draad. liet was een zeer treurig gezicht. (Tel.) BOND VAN NEDERLANDSOHE ONDERWIJZERS. Het hoofdbestuur van den „Bond van Nedcrlnndscbe Onderwijzer?" be noemde 1n zijn vergadering van 15 Ja nuari j.L de hoeren F. L. Osserdorp tot voorzitter; J. H F. v. Zadelhoff tot 2e voorzitter; J. J. Lamers, alge meen secretaris; J. .Toosse tot 2e se cretaris; A. Hart, algemeen penning meester; H. v. Lingvo, 2e penning meester. STEENKOLEN. De directeur van de Rijkskolöndia- tributie heeft ten einde voor hot aan slaand contract,jaar tot een doeLma>- tige distributie van koten hier te lan de te kunnen geroken, aan alle hem békende itndiislirteele afnemers met een jaarbehoefte van minstens 500 ton steenkolen, steenkolenbriketton en (of) mijncokes verzocht, hem zoo spoedig mogelijk de noodige gegevens in verband met de in genoemd tijd vak benoodigde hoeveelheden te ver schaffen. GESTOLEN. Te Delft is ten nodeele van schip per De Boo e»n met 5 last mals ge laden schuit gestolen. I/OONGONGRE3. Het Looncongrcs, uitgeschreven door den Algemeen en Neder! Bond van arbeidiars(slers) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingsbo- drijf, dat Zondag te Utrecht bijeen kwam. hooft de volgende molie aan genomen gehoord <le bespreking inzake de noodzakelijkheid van verhooging der looncn en verbetering der overige ar beidsvoorwaarden, constateerende dat de bereikte duurtetooslagon allerminst evenredig zijn aan de sedert bet uitbreken van df<> oorlos- ingetreden duurte. van oordeel, dat de loon on van de arbeiders en arbeidsters van alte b(j den Bond beboerende brandies zoo danig verhoogd du'enen te worden dat deze op minstens f2 per week hoo per komen 1e staan dan ze vóór Au gustus 1914 waren; draagt liet Rondsbestuur op, in de daartoe door liaar aangewezen plaat sen looneischcn als bovenbedoeld aan de orde te stellen. dringt er bij het Boudsbestuur op aan, de actie zooveel mogelijk zolf- staj.dig te voeren en met alle midde len, die haar ten dienste staan, to Ijveren voor de verwezenlijking der gestelde cischen. INBRAAK. Te Gorinchem zijn twee werklieden van de scheepswerf Fortuna aldaar gearresteerd, in verband met een po ging tot inbraak in het fabriekskanr toor. Door middel van een zuurstof apparaat heeft men getracht de, brandkast, die f 30.000 inhield, te openen, doch dit is niet. gelukt. EEN SLECHTE ZOON. Een agent van politie te Amster dam beeft een 19-jarigen militair aan gehouden, wiens opsporing de politie te Scheveningen had verzochb Da militair wordt verdacht van diefstal van f 1100, ten nadeele van zijn ouders. ONGELUKKEN. Zondagmiddag is de vier jarige J. C. K., wonende Zijdewi ndestroat, t« Rotterdam, in dc ouderlijke woning van ©en waranda gevallen. De Jon gen werd; zwaar gekwetst opgenomen en door zijn vader naar het. zieken huis gebracht, waar hij bij aankom*# reeds bleek te zijn overleden.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6