hmilem's dm Alleen op de Wereld TWEEDE BLAD Dinsdag 1 Februari 1916 De eeresabel ran den Belgischen koning. Verklaring van een Rnsslschen regeerder. Mlsbrnlk van de Nederlandscbs vlag In den zee-oorlog? Officieel nieuws. Aan do stafberichten ontleenen we: WESTELIJK OORLOGSVELD. Van don Dui tschen staf: De nieuwe loopgraven der Duit sellers in de omgeving van Neuvill© zijn tegen een Fransche poging tot herovering behouden. liet aantal ten noordwesten La Folie door de Duitschers gemaakte gevangenen werd vermeerderd tot 318 man; in het geheel werden elf mi trailleurs buitgemaakt. Als beantwoording van den lucht aanval op de open stad Freiburg de den Duitsche luchtschepen in de bel de laatste nachten aanvallen op de vesting Parijs met, naar het schijnt, bevredigende resultaten. Van den Franse hen staf: Verschillende aanvallen der Duit se hers werden afgeslagen. Een Zeppelin poogde opnieuw Zon dag over Parijs te vliegen; maar ter wijl bij den vorigen tocht 25 dooden en 32 gewonden vielen, werd Zondag de Zeppelin door de beschieting go •noodzaakt terug te koeren naar de Duitsche linies, na tien bommen te hebben geworpen zonder resultaat. OOSTELIJK OORLOGSVELD. Van den D u i tschen staf-. Een Russische aanvalspoging tegen bet kerkhof van Wisman aan de Aa, ten westen van Riga, mislukte in infanterie- en artillerievuur dor Duitschers. Uit Servië en Montenegro DE OOSTENRIJ KSCH-MONTEN E- GRUNSCHE WAPENSTILSTAND. Het Oostenrijksch-JIongaarsche le gerbestuur publiceerde de bepalingen vrtor het nederleggen der wapenen door het Montenegrijnsche leger. Alle in het land aanwezige oorlogs wapenen met munitie en toebeliooren, daarbij inbegrepen kanonnen en mi trailleurs, handgranaten, bommen, oorlogswapenen van allerlei eoort en voor de scheepvaart dienende voor werpen. zoowel particulier als staats eigendom, moeten aan de O.-II. leger, commandanten uitgeleverd worden. Ieder Montenegrin moet de onder zijn beiusting zijnde wapenen enz. en een der in de overeenkomst genoem de steden afleveren. De regeering blijft echter verantwoordelijk dat io- der burger zich aan dcee bepaling houdt en wel binnen drie, of hoog stens zes dagen. De bijeengebrachte wapenen moeten met Montenegrijn sche vervoermiddelen naar Ni- kio. Danilovgrad ol Podgorilza ge bracht worden. Officieren mogen hun sabels of de gens behouden en alleen aan de hoog noodige grenswachten wordt het be houd hunner vuurwapenen veroor loofd. In de grensgebieden bij Albanië en den Sandjak mogen enkele man nen van vertrouwen revolvers blij ven dragen Ieder die daartoe het recht heeft, moet een desbetreffend bewijs bij zich dragen. De O.-H. troepen mogen tot den vrede hun operaties in Montenegro voortzetten en de Montenegrijnen mo. gon »ch hiertegen niet verzetten, noch hen bemoeilijken moeten hun integendeel alle mogelijke hulp bij de verschaffing van behuizing, hout. wa ter en transportmiddelen verschaffen. De Montenegrijnsche regeering blijft verantwoordelijk, dat de manne lijke onderdanen rustig in hun woon plaatsen zullen blijven en aan geen agitatie legen O.-JL zullen deelne men. De O.-H. troepen zullen tot bet fluiten van den vrede alle havene, landingsplaatsen, spoorwegen en ver dedigingswerken bezet houden. Alle Duitsche en Oostearijk-Hon- gaarsche krijgsgevangenen moeten op 28 Januari vrijgelaten worden, de Montenegrijnsche daarentegen wor den tot het sluiten van den vrede ge vangen gehouden, behalve «Jj, die zich sedert 18 Januari hebben overgege ven. Het landbestuur blijft Sn handen der Montenegrijnsche autoriteiten, die verplicht zijn. de O.-H. legeraanvoer ders desverlangd behulpzaam te zijn. Alle vaartuigen op het meer van Skoetari moeten aangegeven en naar Virpazar gezonden worden. De niet- benoodigde vaartuigen worden aan de eigenaren teruggegeven. De Montenegrijnsche afgevaardig den moeten dagelijks opgeven, waar de verantwoordelijke regeering van Montenegro zich bevindt De Montenegrijnsche gedelegeerden verzoeken, zoo spoedig mogelijk vre desonderhandelingen te beginnen, daar dit een kalmeerenden invloed op de bevolking zal uitoefenen. Deze voorwaarden werden den 25en Januari door veldmaarschalk-luite nant Weber en den majoor van den generalen staf Schuppich. voor Oos tenrijk en door generaal Becir en ma. joor Lovnpar voor Montenegro getee- kend. LUCHTAANVALLEN. I Van den Franschen staf: Zestien Fransehe vliegtuigen ver lieten Zondagmorgen 7 uur Saloniki, en vlogen te 10 uur over het Bul- gaarsch Duitsche kamp, uit ongeveer 600 tenten bestaande, te Pazarii, ten N.W. van het meer Doiram. Een aantal bommen werden gewor pen, die brand doden ontstaan in het kamp en een ontzettende paniek ver oorzaakten. Reuter seint uil Saloniki De jongste vliegeraanval op Mo- nastir heeft groote schade veroor zaakt dan aanvankelijk werd bericht. Er vielen bommen op de barakken, waaraan groote schade werd toege bracht i»k werd voel vernield in een artillerie-park, in het Bulgaarscb hoofdkwartier. de militaire club, waar het station voor draadloozo te legrafie was, aan de gemeentegebou- wen( in de buitenwijken van Monas ter en op de versterkte hoogten. Op al deze plaatsen vielen een aaritai slachtoffers. DE BEZETTING VAN KARA BOERNOE. Reuter seint uit Saloniki Van gezaghebbende zijde wordt be richt, dat de bezetting van Kara Boernoe het gevolg was van het feit, dat een Duitsche onderzeeër kort ge leden op enkele mijlen afsta nils van het kanaal naar Saloniki een En- gelsch transportschip had getorpe deerd waaruit de noodzakelijkheid voor de geallieerden was gebleken om toezicht te houden op de kust. IN ALBANIë. Het „Neue Wiener Abendiblalt" ont leent aan berichten uit Milaan, dat 't Italiaansche kabinet besloten heeft om uit gebrek aan eigen beschikbare troepenafdeelingen, zich tot Frank rijk eai Engeland te wenden om steun te verkrijgen voor Albanië. De „Lokal Aózoiger" verneemt uit het ooriogskvvartier, dalt het onver wachte ongestoorde verloop van de ontwapening en de bestaande rust in Montenegro, den Oostenrijkers spoer diger in slaat gestold hebben den op- miu-sch naar Albanië te beginnen, daar man liad durven verwachten. De Oostenrijkers trekken aan den voet van het Albanee-sche gebergte naar het zuiden tegen de kust; zij worden door de bosschon eoi door de over stroomde streken tegen vijandelijke aanvallen van zeezijde beschermd. Havas seint uit Rome De Italiaansche regeering besloot tot het versterken van liet expeditie korps, dat zich te Valona in Albanië bevindt. Verspreid nieuws van deoorlogsveiden DE DEGEN VOOR KONING ALBERT. We lezen in „De Telegraaf' Te Parijs werd kort na het begin van den wereldoorlog een inschrij ving geopend, waarvan de opbrengst zou strekken om een eere-üegen te doen vervaardigen, en die aan het front aan den „Soldaat-koning van België'' plechtig zou worden aange boden. Besloten werd. om zelfs gif ten van twee sous aan te nemen, op dat de gcheele Parijsche bevolking aan deze eerbiedige hulde zou kun nen deelnemen. Aan den beeldmaker Pierre Feitu werd opgedragen, het wapen te ver vaardigen. en Vrijdag heeft de pre sident der republiek als eerste Paiij- zonaar den degen mogen bewonde ren ten huize van den maker, die tot dusverre zlin deur streng voor alle nieuwsgierigen gesloten had gehou den. Daarna mochten de voorzitter van den gemeenteraad, de prefect der Seine en die van politie, en ten slotte de pers het prachtige wapen in OOgcnschouw nemen. De vervaardiging van den degen, die in het Petit Palais tentoongesteld zal worden, om aan de ontelbare deelnemc-ns aan hot huldeblijk gele genheid te geven, hem te bewonde ren, werd door Feitu reeds op 16 Augustus 1911 begonnen. In zijn eigen woning liet hij alle artistcn hun werk verrichten, die aan de vaardiging hun deel bijdroegen: den schrijnwerker, die de kist voor den dceen maakte, de leerbewerker, haar met marokijnleder overtrok, de zwaardveger, die den kling smeedde, de kunstenaars, die het email van de slootplaat bewerkte, de goudsmid, die het gevest in blond goud goot. de juwelier, die de edelsteenen inzette, d i graveur, die de woorden van Jean Richepin op den kling etse Droite. sans tache. sans cffrol J'af pour flme ton lime, o Rol. De stootplaat van het schoon© wi pen draagt het devies „On ne passé ras 1" welke woorden Albert tot den Duitschen gezant sprak. Het gevest van den dogen, uit het zuiverst, lichtkleurig goud bestaan de. is gevormd door een geheel naak ten. krachtige» jongeling, die met beide handen, tot afweer, een knofe boven het hoofd heft. gereed om toe te slaan. Aan de achterzijde draagt de stoot plaat het wapen van de stad Parijs en het jaartal 1914 in briljanten, af stekend op groen email. Met gouden letters op blauw email staat te Lezen: „Het volk van Parijs aan Z. M. Al- bert I, Koning der Belgen", omringd door lauwerbladen, versierd met ro bijnen en emeraudes. De kling is van buitengewone buig zaamheid en volgens een oude. be proefde werkwijze gesmeed. Ook de koppel, waaraan de degen gel ragen wordt, is van groote schoon heid. en ontworpen door mevrouw Van Triesten. Hij is vervaardigd uit rood en blauw Lyoileesoh fluweel, bestikt met gouddraad in acht ver schalende tinten. De geep bestaat .uit drie gouden kransen, welke drie medaillons omgeven, voorstellende een furie op een strijdros, een Gali- sche haan en de Bolgische Leeuw. Ten slotte is de scheede uit het fijn ste zeehondenleer vervaardigd, met den uitersten zorg getooid volgens een werkwijze, die in de 18de eeuw in zwang was. l)e gouden uiteinden zijn versierd met de wapens der 13 Bel gische provinciale hoofdsteden. De Russisohe minister Sasonof aan het woord. 't Telegraaf-agentschap seint uit Potersburg Minister Sasonof ontving de verte genwoordigers van de pere te Peters- burg en deed hun, in het kort weerge geven, de volgende mededeelingen Ter zake van Montenegro zeide hij, dat daarvan niets valt te vertellen bij gebrek aan de bijzonderheden, die ech ter eiken dag worden verwacht. Hij was echter van mooning, dat een ge- volking. Die vrees is weliswaar nog niet geheel en al verdwenen, maar toch zeer verminderd. Bk herhaal„De Oostenrijkers Duitschers zetten hunne propaganda in Roemenië voort, maar deze heeft bij de practische Roemenen niet het gewenschte gevolg." Sasonof schetste meer in het bij zonder de betrekkingen tusschen Rusland en Zweden en stelde in het lichl. dat deze steeds verbeterd en versterkt worden ondanks de pogin gen der Duitschers om ze te verstoren, „want", zoo zeide de minister, „onze vriendschap met Zweden berust niet alleen op wederzijdsche sympathie, maar ook op een juist inzicht van de beklerzijdsche belangen. Sasonof ontkende niet dal er een zekere opgewondenheid in Zweden valt op te merken, in verband met de maatregelen, welke Engeland neemt tegen smokkelarij ter zee. Hij ver klaarde daaromtrent „Engeland is daartoe gedwongen door de noodzakelijkheid, zijn recht matige belangen te verdedigen, die eisclien dit er oen eind kome aan de smokkelarij van de Duitsohers ter zee. Overigens stelt Engeland al het mogelijke in het weric om in dezen strijd de belangen der neutralen, dus ook van Zweden, niet te benadeelen. Onder doze omstandigheden valt te hopen, dat alle misverstanden ten slotte uit den weg zullen worden ge ruimd." Sprekende over de betrekkingen tusschen de gealieerden onderling, zeide Sasonof dat hun handelingen en belangen volkomen solidair zijn dat om die eensgezindheid hechter te maken, een militaire en politieke commissie te Parijs werd ingesteld, die reeds gunstige resultaten heeft op geleverd. De minister sprak met veel thie over de voorgenomen reis van Russische afgevaardigden naar En geland, een reis, die hij hoogst be langrijk en nuttig acht, daar de ver tegenwoordigers van het Russische volk dan met eigen oogen kimr.cn zien. welke buitengewone pogingen Engeland aanwendt in het belang van de gemeenschappelijke zaak. .Mie ge ruchten, dat Engeland slechts in ge ringe mate deel zou nemen aan de oorlog, welk© geruchten de vijanden uitstrooien ooi onder de geallieerden oneenigheid te zaaien, zijn beslist zonder eenigen grond. Om de onjuist heid dier geruchten aan te toonen, behoeft men er sl-eohts op te wijzen, dat de verliezen der Engelse li en go uden op 25.0" met hot Servische zal worden «verge-600.000 manschappen, bracht en dat het nog gereorganiseerd opofferingen, die de getrouwe 'menië beloven Is andermans goed. dat I y|f Enaftfand gevaarlijk voor hem kan worden. I Daaruit laait zich dus verklaren, dat' OORLOGiSLTTGAVEN. Roemenië een neutrale houding blijft J*® and bedragen thans aannemen. 11 800 000 0U0 pond per jaar aldus Een oogenblik heeft men gevreesd, mededoeling van minister Her dat de centrale mogendheden zouden bert Samuel, overgaan tot vijandelijke handelin-1 gon jegens Roemenië, waardoor or.- Uit do Voreenigdo Staten gerustheid is ontstaan onder de be- Onze Lachhoek DUITSCHLAND EN DE VEREENIG- DE STATEN. De Times verneemt uit Washington d.d. Zondag: Dat het duikbootgeschil met Duitse!iland nog altijd ernstig ia. ontkent niemand. Toch ia het niet zoo ernstig als sommige kranten het voorstellen. Er is geen ultimatum stetd. Al wat gebeurd is, ia dat Washington geweigerd heeft, de „ver trouwelijke gesprekken" met Bern- storff voort te zetten en Berlijn definitief heeft laten weten dal het op de vrijmoedige erkenning moet aandringen dat het in den grond bo ren van de Lusitania onwettig was en door de theorie an repressailles niet gerechtvaardigd kan worden. Indien Berlijn de zaak nog langer op de lam ge baan schuift, zal er waarschijnlijk nog een nota van Amerika koinen. Het ia duidelijk dat Amerika's geduld op raakt. Het ia twijfelachtig of de betrekkingen met de centralen tegen een herhaling, van een dergelijke wreedheid bestand zouden zijn, maar het is niet duidelijk of Amerika be reid Is om het, na zoovele maanden gewacht te hebben, over do Lusitania tot een breuk te laten komen. Router seint uit New-York Tenzij voor de vernieling Heer die in een tram moet blijven staan: Mevrouw u staat op mijm voet Dame in hetzelfde ge val ve rkoer end: Pardon, mijnheer. Ik dacht dat hij aan dien mijnheer toebehoord* die daar zit LICHTELIJK IN DE WAR GEBRACHT. Wiskunde ia een Retorisch a p van waarheid, zei de professor ernstig Cijfers kunnen niet Ikven. Bijvoor beeld, als éen man een huis kan bou wen in twaalf dagen, dan kunncm twaalf mannen hot in één dag. Ja, viel eenscherpzinnig student hem in de rede. Dan kunnen 288 het in één uur, 17280 in één minuut, ra 1,086.800 in één seoonde. En ik geloot dat dj in dien tijd niet in staat zijn één steen op den anderen te leggent Terwijl de professor hem nog ver schrikt aankeek, ging dp knappe rekenaar voort: Als een 9ohip den Atlantischea Oc-eaan kan oversteken in zes dagen, dan kunnen zes schepen hot in één dag. Toch geloof ik daar evenmin iets van; dus waar schuilt de waarheid in wiskunde? Daarop ging hij zitten. TE VEEL VOOR HEM. „Waarde heer", zoo luidde de brie! „Lusitania" volledige en definitieve vm den notaris. ..Het spijt mij. voldoening zonder uitvlucht ei mis- moeten meed eel en dat uw tante, inc luding door Duitschland wordt ge- juffrouw Maria Veer. onlangs ge geven. volgens de Amerikaansche storven is. Zij heeft u vier en twintig eischen, en binnen redelijk tijdsver- I duizend gulden nagelaten." Iood. gelooft men thans algemeen. I Zeven maanden Lang leidde Klaas dat de diplomatieke betrekkingen Keer het leven van een grooten mlju- tusschem Berlijn eri Washington zul- heer. met hoogen hoed en nauwe. zal kunnen worden en met de dappe re Servische troepen de gemeenschap pelijke zaak zal kunnen dienen. Omtrent den toestand in den Bal kan gaf Sasonof toe. dat deze zoor treurig is, ten gevolge van den tegen spoed van het Servische leger, die noodlottige gevolgen had voor Monte negro. D© huidige moeilijke toestand in het westelijk gedeelte van den Bal kan is echter niet van blijvenden aard, want liet lot der Balkanetaten is nauw verbonden aan dat der gealli eerden. De Balkanquaeetie zal dan ook niet thans, maar na den oorlog worden opgelost De minister ver klaarde overtuigd te zijn, dat Servië en Montenegro weer betere dagen zullen kennen, dat hun beproevingen slechts van voorbijgaan den aard zijn en een einde zullen nemen met de ge. ineenschappohjke zege van de recht- aardige zaak der geallieerden. Wat Griekenland betreft, zeide de minister„Dal land bewaart zijn neutraliteit. Een andere quaestie is echter, of die neutraliteit al of niet Tijwiliig ia, het is echter te hopen, dat de Grieksche regeering met het oog op hare welbegrepen belangen geen vijandelijke politiek jegens de geallieerden zal gaan voeren." „Onze betrekkingen tot Roemenië," zoo vervolgde de minister, „zijn vol komen bevredigend en vriendschap pelijk. De jongste tijd was een pono de van ongerustheid voor Roemenië, daar men bevreesd was voor vijande lijke of althans dreigende handelin gen van de centrale mogendheden, die hare pogingen om Roemenië naar hare zijde over te halen voortzetten; de verstandige en practische Roeme- niëre zullen echter zeker niet in de al loopen, door de Oostenrijkers en Duitschens gelegd. De Roömenlëra zijn zich er van bewust, dat hun na tionale verlangens niet bevredigd zullen worden door solidariteit met de centrale mogendheden en zij woten zeer goed, wat de beloften der Duit schers en Oostenrijkers waard zijn, want hetgeen onze vijanden aan Roe bondgenoot Frankrijk zich getroost, zijn te bekend dan dat er over be hoeft gesproken te worden. Overgaande tot de pogingen van Oostenrijk en Duitschland lot bet sluiten van een afzonderlijken vro-1 de, constateerde de minister dat dezej reeds van ouden datum zijn en dezer dagen hervat werden. Al deze pogin gen berusten op zulke zwakke gron den, dat het onmogelijk is te zeggen, dat zij van de hand zijn gewezen. Wij hebben ze alle onbeantwoord gelaten. Geen afzonderlijken vrede is moge lijk, en zulks voor niet één der gealli eerden, want behalve de levensbelan gen dier geallieerden, die een etrijd tot het uiterste cischen, zou geen po litiek man in één dier landen het dur ven wagen, verraad te plegen aan de gevoelens van oer en plicht en de plechtige beloften en verklaringen te schenden. Overigens zou geen geal lieerd land tot oen afzonderlijken vre de kunnen overgaan, omdat een der gelijke handeling gelijk zou staan met de vernietiging van zijn interna tionale positie en dus met een politiek bankroet. De strijd zal dan ook tot aan het einde doorgezet worden, daar het beslist nooóig ia, dat er toestan den worden geschapen,- die aan allo staten veroorloven hun nationale po litiek te organiseeren, onafhankelijk van de luimen en de oerzucht van de centrale mogendheden. Duitschland moet onschadelijk gemaakt worden. Op een vraag naar den duur van den oorlog zeide Saconof, dat hij niet gelooft, dat hij nog lang zou duren, want Duitschland zal de eerste zijn, die om financieeile redenen het niet langer zal kunnen uithouden. Hij voegde daaraun toe„Toch moeten er krachtige toebereidselen worden gemaakt voor eon zomerveld tocht." Ten slotte wees hij er op, dat Rus land en zijn bondgenooten vol geest kracht zijn en dat hun vertrouwen in de eindelijke overwinning niet alleen niet geschokt is, maar met don dag sterker wordt. Ien worden afgebroken. De regeering geeft officieel te kennen, dat de toe stand ernstiger dan ooit is. hetgeen het volk-moot weten. Terwijl officieel wordt ontkend, dat een bepaalde ter mijn is vastgesteld waarbinnen Von Bernstorff moet antwoorden op Ame rika's eischen, gelooft men in diplo matieke kringen te Washington, dat piesidcnit Wilson spoedig na zijn te- tugkeer handelend zal optreden. Na de laatste conferentie mot Lan sing ziet Bernstorff in. dat de Ame rikaansche regeering een beslist standpunt heeft ingenomen, llij heeft een draadloos telegram naar Berlijn gezonden met een breedvoerige uit eenzetting van den toestand en de uitlating van president Wilson, dat hii het Amerikaansche volk niet kon verzekeren, dat de toestand van het land morgen even helder zal zijn als heden. Verder meldt Reuter nog Alle bladen bespreken levendig Wilson's opzienbarende woorden, •aarmede hij aandrong op maatre gelen betreffende de landsverdedi ging. bi zijn toespraken te Pittsburg en Clevelejid legde de president bij- zonderen nadruk op de nationale eer. In een der redevoeringen zeide hij ,Gij kunt rekenen op niijn vastbeslo tenheid. om het land buiten den oor log te houden, maar gij moet gereed zijn. indien hot noodig is. om onze eer te verdedigen. De oer van een volk is kostbaarder dan het leven van dat volk." Na gezinspeeld te hebben op de gevaren van den toestand, ging Wilson voort r „Er 13 niemand 111 de Vereenigde Staten, die zeggen kan wal een enkele dag. ja. zelfs eeu onkel uur ons kan brengen. Ik weet. dat dit ernstige dingen zijn, welke ik u zeg. maar ik zou in mijn plicht te kort schieten, indien ik u den toe stand niet voorleg zooals deee la." DE MUNITIE-VERZENDINGEN. Reuter seint uit Washington Het is zeker, dat indien e>en wet. waarbij munitieverzendingen wer den verboden, aangenomen zou wor den. de President zijn veto zou uit spreken. Op Zee. MISBRUIK DER NEDERLAND SCUE VLAG? 't „Algemeen Handelsblad" schrijft 0. 0. Uit gezaghebbende bron wordt uit Saloniki gemeld. Jat de bezetting van Kara Boeroen in verband staat met het optreden van Duitsche duik pantentleeren schoenen. Toen zijn geld op was, nam hij zijn baantje aan de steenhouwerij weer op. De notaris kwam hem opzoeken. „Keer, weer heb ik goed nieuws voor Je. Je oudoom. Thomas Doorn, L gestorven, en heeft je weer vier-en- twintig duizend gulden nagelaten." Klaas Keer leunde vermoeid tegen een deurpost en schudde hot hoofd. ,,lk geloof, dat ik het maar liever niet moest aannemen zei hij lang zaam. „Ik ben niet zoo sterk ais vroeger, en ik twijfel of ik er wel levend onder vandaan zou komen, als ik dat weer moest doormaken." het Engelsche transportschip „Ma- rese" in de Middellundeche Zee tor pedeerde. en op 23 Januari een En- gelsch transportschip ln de golf van Saloniki. Het laatstgenoemde schip zou dan het bewuste sohip met ezels zijn geweest Uit het rapport van den comman dant van dien onderzeeër is verder gebleken, dat hij op 17 Januari, op ongeveer 150 mijlen van Malta, een stoomschip aanhield onder Neder- landeche vlag. dat non den boeg den naam „Melanie" voerde. Ilct schip stopte, gaf een sein. en zond een boot uil Toen de duikboot naderde, om de scheepspapieren te onderzoe ken. werd onder de Nederlandschs vlag? van het stoomschip „Mela nie" een levendig geschut- en mi trailleur-vuur op den onderzeeër ge opend. Slechts door snel to duiken kon de duikboot zich aan dezen non- al onttrekken. L11 hei bericht wordt niet gemeld, of het bewuste schip bij het openen an liet vuur de vlag zijner nationa liteit «eheschen heeft, wat men al licht mag aannemen. Het is 011 mogelijk, dat deze aanval door een Nederlandech schip is on dernomen. Eeu Nederlandsch stoom schip „Melanie" bestaat niet. Er is een Engelse!» schip „Melanie". van d r G roedel Bros. Steamship Cy. Limtd. dat op 18 Januari aan de Tyne lagdat kon dus niet op 17 Januari bij Malta zijn; evenmin kon dit het geval zijn met het Engelsche stoomschip „Melania". van de „Anglo-Saxon Cy.", dat op 21 Ja nuari te Calcutta was. Het is dus ondenkbaar, dal e>en dezer beide schepen de bewuste „Me lanie" is geweest, zoodat het sohip. dat on l7 Januari bij Malta op de Duitsche duikboot schoot, niet alleen onder valsche vlag voer maar ook onder een valschen naam. Het gebruik van een valsche booten in de Middellandsche Zee. 111 bii het oorlogsrecht toegestaan, de nabijheid der Giueksche kust Het doch dit eischt tevens, dat voor den telegram zegt, dat dicht bij het aanvang van het gevecht het oni- kanaal van Saloniki eeu Engelsch plooien van de ware vlag ploats- tronsportschip. met ezels geladen, f heeft; De Louter zegt in zijn ..Stellig door een Duitsche duikboot werd ge- j Volkenrecht", II pag. 311 „liet ver- torpedeerd. liet schip kon op strand toonen van een valsche vlag na do worden gezet en de ezels werden ge red. Klnaiblijkelijk wordt hier gedoeld op de Duitsche duikboot, die, vol gens elm^Volf^^>luuriltopl8Jllnuarl •an ouds overgeleverde demonstratie (van een kanonschot) wordt ais trouweloosheid gebrandmerkt, op grond van het overoud fundameneel en meermalen aangehaald beginsel. FEUILLETON i an HECTOR MALOT. 81) Als het water gaat dalen -- Zal het dalen? dat weet ik niet; om dat te weten, moeten wij eerst be kend zijn met de oorzaak der stijging, en wie kan dat zeggen? En gij zegt dat hot een overstroo-, ming is? Welnu, wat dari nog? Het i6 een ovenstrooming, dat 13 zeker, maar waar komt ze vandaan? Is de Divon- ne buiten haar oevers getreden en heeft zij de putten doen volloopen is liet een stortregen, een bron, die den omtrek overstroomd heeft, of Ls het een aardbeving? Wij zouden boven moeten zijn om dat te kunnen beoor- deelen en ongelukkig zijn we beno den. Misschien is de stad wegge spoeld? Misschien Een oogenblik heereelite or een die pe elilte cu waren we allen hevig ont steld. Het gedruisch van het water had opgehoudenvan tijd tot tijd hoorde men nog slechts een dof gerommel en nu en dan voelde men een schok. De mijn moet vol zijn, sprak de schoolmeester, het water dringt er niet langer in door. En Mariust riep een der werk lieden, wanhopend. Marius was zijn zoon en, evenals hij houwer, die in de derde laag in de mijn werkte. Tot op dit oogenblik had de zorg voor eigen veiligheid, die alüjd het krachtigst «preekt, hem belet om aan zijn zoon ie denken; maar toen de schoolmeester zeide, dat de mijn gevuld was, begon hij aan zijn kind te denken. Marius! Marius! riep hij op hart. verscheurenden toon; Marius! Maar hij kreeg geen antwoord, zelfs de echo weerkaatste de stem niet, die binnen de wanden van de gang ge sloten bleef. Hij zal ook een zijgang hebben opgezocht, hernam de schoolmeester; honderdvijftig menschen zullen toch niet verdrinkon; dat zou vreeselijk ziin Dit echter sprak hij niet op den zelfden overtuigenden toon. Honderd- vijftig meuschen minstens waren des morgens de mijn ingegaan; hoeveel hadden haar door de schacht kun nen verlaten of een schuilplaats kun nen opzoeken, zooals wij? Al onze makkers omgekomen, verdronken, dood! Niemand duifde eon woord spreken. Maar in eon toestand als de onze, wordt het hart niet door medelijden of sympathie blijvend behoorscht. En wij dan? vroeg een ander, na een poos gezwegen te hebben, wat zullen w.ii doen? Wat wilt gij doen? Er schiet ons niets anders over dan geduldig af te wachten, hernalh de schoolmeester. Wat afwachten? Wachten; of zoudt gij dan die veertig of vijftig meters, die 0113 van het daglicht scheido», met liet haakje van uw lamp willen doorboren? Maar wij zullen van honger ster Dat is niet het grootste gevaar, dat ons bedreigt. Kom. meester, zeg ons wat gij ervan denkt, gij maakt ons waarlijk bang; waar schuilt dan het gevaar, het grootste gevaar"? Aan den honger kan men weer stand bieden; ik lieb wel eens gel a zon, dat mijnwerkers, die eveaais wij, door het water overvallen waren, vier-en twintig dagen zonder eten gebleven zijn; het is vele jaren gele den, het gebeurde tijdens de gods dienstoorlogen, maar al was hot gis teren gebeurd, dan zou dit hetzelfde wezen. Neen, ik ben voor den hon gerdood niet hang. Waarvc-or zijt ge dan bevreesd. daar ge zelf beweert, dat het water niet mror stijgt? Voelt gij u niet zwaai- in het hoofd, geen kloppen of bonzen/? Haalt gij gemakkelijk adem? Ik niet. Ik heb hoofdpijn. Ik voel mij of ik in zwijm zal vallen. Mijn slapen bonzen geducht Ik ben krachteloos. Juist, daarin schuilt het gevaar. Hoelang kunnen wij in deze lucht la ven? Dat woet ik niet. Als ik een ge leerde, inplaats van oen domkop was, dan zou ik het u zeggen. Thans weet ik het niet. Wij bevinden ons een veertig el onder den grond; waar schijnlijk hebben wij vijf-en/dertig of veertig meter boven ons: dat beteo. kent dat de lucht een drukking van vier of vijf atmosferen ondergaat. Hoe lang kan men in zulke samen geperste lucht leven? dan moeten wij 4u Co ©erst© Ipl&alls weten on nil-J schien zullen wij het ten koste van ons eigen leven te weten komesn. Ik kon mij in het minst geen denk beeld vormen wat sameugeperste lucht was en dit misschien was de oorzaak, dat do woorden van den schoolmeester mij zoo hevig ontstel den; mijn makkers schenen ook niet manier verschrikt dun ik; zij wisten het evenmin en op hen, evenals op mti, maakte het onbekende dienen indruk. De schoolmeester verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest in dezen wanhopendeu toestand en hoewel hij zeer goed het hache lijk© van de zaak inzag, dacht Hij slechts aan de middelen, die hij tot ons behoud kon aanwenden. Het voornaamste is thans om ons hier zóó in te richten, dat wij niet door het water meegesleept worden. Wij Jiebben holten gemaakt. Gelooft gij, dat ge ook .niet ver moeid zult worden door voortdurend in dezelfde houding te moeten blij ven? Denkt gij dan, dat we bier lang moeten blijven? Weet ik dat? Men zal ons zeker hulp zenden? Zeker, maar om ojj6 hulp te vei" teenen, moet men daartoe in staa' zijn. Hoelang zai het duren, eor inen in onze redding slaagt? Zij, die boven den grond zijn, weten dat alleen. Wij die er onder zijn, moeten ons zoo goed mogelijk inrichten, want indien oen van ons uitglijdt, dan ia hij ver loren. Wij moeten ons aan elkander vastmaken. En de touwen? Wij moeten elkander oen hand geven. Ik geloof, dat we het best doen. door treden uit le houwen eu ©en trap to maken; wij rijn met ons zevenen op tavee treden kunnen we dus allen gemakkelijk staan, vier op de eerste, drie op de tweede. Waarmede zullen wo z© uithour wen? Wij hebben geen hou wool on. Met onzo lainpehaken in Iwi zachte gedeelte met onze messen in het harde. Daarin zullen we nooit slagen. Zegt dat toch niet, Fagés; in on zen toestand kan men alles als het op zelfbehoud aankomt; als op dik oogenblik een van ona door den slaap overvallen wordt, dan ia hij verloren. Door zijn koelbloedigheid en vast beradenheid had de schoolmeester weder zijn heerschappij over 01® ver*, kregen, di© hoe langer hoe machtiger werd: wij beseften allen, dat zijn za del ijko mood grooter was dan de on ze en allen verwachtten huip van deze kracht. Wij begonnen ie werken, want blijkbaar was het uithouwen dier tra den liet eerst wat wij doen moestem wij moesten trachten ons" zoo gocu mogelijk in te richten, tenminste zoo. dat wij niet konden uitglijdan ia do diepte, die zich omter onze voeten uitstrekte. Vier lampen waren aan gestoken eu dez© verspreidden vof doende licht om ons bij hel werk te lelden. (Wordt verve***.)

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5