Db Telegraafzaak. Vervolg Binnenland Nu „De Telegraaf" Zaterdagavond. In tweeden termijn, bóeft geant woord op het nieuwe communiqué van „De Amsterdamsohe Pers", doe len we. vol sens belofte, wederom aanval en verdediging tegelijk ance. Thans wordt ook uitvoeriger inge gaan on de zaak van liet Anti-Smok- kelhureau, zoodat wc ook ten op zichte van dit in rer6ten termijn te berde gebrachte aan beschuldiging en verdediging tegelijkertijd het een- en-ander kunnen ontleenen. In het kort worden de feiten, door de ontslagen „Telegraaf-redacteu- ren aangevoerd, in „De Telegraaf' samengevat als volgt „Den heer H. M. C. Holdert wordt ten laste gelegd, dat hij op eigen houtje een actie tegen den smokkel handel georganiseerd heeft, en de uitkomsten dezer notie bekend ge maakt aan de vertegenwoordigers der regeerinaen van de geallieerden hier tc lande. Verder, dat hij „De Telegraaf" voor deze actie heeft ge- bruikt, en dat zijn agenten al en toe niet hl te nauw gekeken zouden 'heb ben bij het kiezen van de middelen, om op het spoor van smokkelzaken ie geraken, en de smokkelaars in de val te doen loopen. En verder in een totna.1 omge keerde orde van gedachten dat hij een Duitschgeainden medewerker aan de hoofdredactie van „De Telegraaf' zou hebben opgedrongen." Nadat opgemerkt is, dat men door zoo eenvoudig deze twee beschuldi gingen tegenover elkaar te Kelten, reeds voldoende aantoont het volko men gemis aan logica, aan een vaste, rechte lijn, in de geheele campagne tegen „De Telegraaf wordt over het Anti-Smokkelbureau gezegd, dat. de Nederlandsehe pers zich maar vol strekt niet schijnt te kunnen inbeel den .dat een Nederlandscti blad, een Nederlandsch daghlud-eigenaar, een privaat persoon in Nederland, derge- 1 ijken strijd inamelijk als door het Anti-Smokkelbureau geschiedde) zou kunnen aanbinden, zonder daarvoor door één of méér vreemde mogend heden betóald te zijn Het blijkt vol komen begrijpelijk en natuurlijk, dat duizenden en honderdduizonden, ter wille van het zoete winstje, de uit voerverboden ontduiken, daarbij voor geen list. geen bedrog, geen valschheid in geschrifte en geen po ging lot omkooping terugschrikkend, maar absoluut ondenkbaar, dat één man in Nederland er moeite en gold voor over zou hebben om tegen dit staatsgevaarlijke bedrijf in to gaan. Hot ontstaan van het Bureau wordt nog eens herinnerd. Gewaarschuwd door verschillende correspondenten aan de Nedcr- landsch-Belgische grens, was een der „Telegraaf'-verslaggevers in de iraand Augustus van het vorig jaar naar Putte getogen, om dam- het smokkelbedrijf eens naar het leven te teekenen. Zijn verhaal deed echter den heer Schroder zóózeer ontstellen, dat hij op staanden voet besloot, zélf mede naar de grens tc gaan, en er zich met eigen oagen to overtuigen van de beschreven feiten, alvorens er een noord over in de krant te schrij ven. „De Telegraaf' schrijft dan ver der „Acht dagen lang reisden de heer Schroder en een onzer redacteuren, die de functie van zijn secretaris vervulde, langs de Belgische en Duitsche grens. IxcocMen méér dan dertig verschillende posten onder vroegen overal de autoriteiten u» douane-beambten, de militaire grens wacht en de mareehaussée, en publi ceerden van dag tot dag een ver haal. dat miasch>/:n avontuurlijk en vermakelijk, om niet te zoggen fan tastisch. kon schijnen, niuar waarin geen enkele letter voorkomt, die de schrijvers niet verantwoorden kon den. Voor deze reportage ontving „De Telegraaf' dankbetuigingen en eelukwenschen van talrijke autori teiten der douane, terwijl de com mandant van de mareehaussée te Maastricht, majoor Van Gordt, zóó vriendelijk was, onzen redacteuren een brief na te zenden, waarin hij hen feliciteerde met hun flink vader landslievend werk. De heer H. M. C. Hold er t doorzag direct het ontzettend gevaar, dat uit deze smokkelarij voor Nederland voortvloeien zou, als er niet met do grootste energie paal en perk aan werd gesteld, en meende, dat. er lang nirt genoeg zou ziin gedaan, indien de itftie van „De Telegraaf' bij zui vere journalistiek bleef, dat is te zeg gen. niet verder zou gaun dan tot wéér de kwestie interessant zou blij ven voor onze lezers. En zoo besloot hii dan. voor eigen rekeniite, en buiten de krant om, den striid Leeeu de smokkelarij dóór te zetten. Zoo geloofde do heer lloldert zich. op zijn manier, en met do mid delen waarover hij beschikte, ver dienstelijk te maken voor zijn vader land en nu hij die zaak eenmaal had aangepakt, dreef hij haar dóór met 'u energie, die verbazen kan. uiaar waarvoor men dat zal de Justitie trouwens klaar doen blijken alle respect moet hebben. Het anti-smokkelbureau had maar één doel een einde te maken aan den smokkelhandel en zulks in de allereerste plaats, vóór en bóven al les in 't belang van Nederland. Twee enorme gevaren toch waren aan dat geknoei verbonden Hel ge vaar. dat de geallieerden aan Neder land den oorlog zouden verklaren, en bel al niet veel minder groote ge vaar. dat Engeland aan de smokkel- praktiiken radicaal ecu eind maakte, door den geheelen toevoer over zee naar Nederland af te snijden. Daar gaat alles om Het z.g. anti- smokkelbureau van den heer II. M. C. lloldert is gericht tegen een natio naal gevaar. Dat de geheele Neder landsehe pers meewerkte om dit ge vaar te doen verdwijnen dat hii élle bladen van Nederland de smokke laars vervolgers en aunklugers vin den. zoo'als bij „De Telegraaf" en.. het anti-smokkelbureau zal vanzilf .verdwijnen. Tn plaats van dat te doen, vallen de bladen den heer lloldert aan." Men heeft het Anti-smokkelbureau „een in 't donker werkend bod rijf" genoemd. „De Telegraaf" antwoordt, „dat van den eersten dag af, dit bureau zich heeft doen kennen aan alle auto riteiten in den lande, die tegen den smokkelhandel iets konden doen, of wier werk het is, den smokkelhandel te beletten. Over al zijn bevindingen omtrent de onvoldoende grensbewaking hoeft het steeds dadelijk rapport gezonden aan de betrokken autoriteiten; met het gevolg, dat in den douanedienst alvast iedereen 't er over ééns is. dat de verbeteringen in dezen toestand hoofdzakelijk aan het optreden van don heer Holdert en van „Do Tele graaf te danken zijn. Tot het doen ophouden van de mis standen bij de militaire grensbewa king heeft het „in 't donker werkend bedrijf" niet geaarzeld, zich recht streeks tot generaal Snijders te rich- ton, en het gevolg van dezen stap is niet uitgebleven. Met de militaire be waking wordt het thans eindelijk zoo wat overal ernst, on, in een veroerend schrijven dankte de opperbevelheb ber van onze land- en zeemacht don heer Holdert voor zijn optiedein in 't belang der natie. Vele misstanden, die liet departo ment van Handel betroffen, werden direct aan den algomeenen secretaris vaai dit departement, de heer Ever wijn medegedeeld, meestal mot het gevolg, dat de heer II. M. C. Holdert verlangde. En ook de voorzitter der contróle- conimissie van de N. 0. T. zal kunnen vertellen, hoe het unti-smokkelbureau „in luet donker" werkte. Aan dozijnen wonken en klachten van het bureau van den heer lloldert hooft hij met don grootsten spoed gevolg gegeven. Het anti-smokkelbureau heeft er zich echter niet toe bepaald, don put te dempen, als het kalf reeds verdi-en ken was .De wijze spreuk indachtig, dat het beter is, de kwaal te voorko men dan haar te genezen, heeft het overal, waar het daar kans toe zag, smokkel plannetjes verijdeld esn broei- nesten van smokkelarij uitgeroeid". „Hoe enorm het arbeidsveld van het anti-smokkelbureau ia", schrijft liet blad verder, „moge Wijken uit de re devoering die de minister van Oorlog Vrijdag in de Tweede Kamer heeft uitgesproken, waarin hij de ontstellen de mededeeling deed, dat in den loop van het vorig jaar door de militairen aan de grens niet minder dan 37.009 personen wegens smokkelarij gear resteerd moesten worden!" Behalve de felicitaties van generaal Snijders aan dien heer Holdiert mocht de lieer Holdert niet minder oprechte en vloeiende gelukvvenSchen hooren uit den mond van minister Posthu- ma, en dit wel naar aanleiding van do onthullingen van zijn anti smokkel bureau"' betreffende 't geknoei met schoenen en leder. „Wat nu de beschuldiging aangaat: als zou hij de documenten van zijn smokkel bureau meegedeeld hebben aan de gezantschappen der geallieer den"; schrijft het blad, „daarop zou den we kunnen antwoorden: Dat do Nederlanders beginnen met de geal lieerden niet te be lu-iegen, dan zullen ze geen gevaar loopen, dat een eer lijk man de manier waarop dit bedrog geschiedt aan de geallieerden bekend maakt. Maar onze verdediging -tegen die beschuldiging kan nog eenvoudi ger zijn: De heer Holdert stelde zijn mate riaal ter beschikking van allen die meewerken wilden of de macht had den om een einde te maken aan den smokkelhandel, en heeft nooit ge meend, de vertegenwoordigers der ge allieerden hier te lande, die van de smokkelarij al het nadeel moesten ondervinden, daarvan te moeten uit zonderen. Al zou 't dan alleen maar geweest zijn, om aan Franschen en Engelsehen to toonan, dat niet alle Nederlanders meedoen aan de jacht op 't zoete winstje, en er nag eerlijke lieden genoeg zijn, om de regeering bij te staan, en desnoods vóór te lich ten, bij de handhaving van haar uit- .voervei boden en bij elke andere po ging haar verbintenissen jegens de Entente na te komen". Omtrent het werkzaam stellen van den lieer G. Simons aan do Redactie te Amsterdam, schrijft ,De Telegraaf' dat hij sedert tien jaar redacteur aan „De Telegraaf en een van de beate en ijverigste correspondenten was. De hoor Holdert heeft den hoor Si mons toen diens medewerking van uit Berlijn voor „De Telegraaf" geen waarde meer kon hebben? hein te Amsterdam werkzaam gesteld, omdat hij hem niet ontslaan wilde. De heer Sinioms heeft echter geen invloed geoefend op de politiek van het blad en „De Telegraaf' is dan ook in geen enkel opzicht van do aan genomen gedragslijn afgeweken, na de komst van den heer Simons. Tot zoover dit artikel. In een kort stukje verdedigd de heer Schroder zich te gen de bewering in het nieuwe com muniqué van „De Amsterdamsdie Pers, dat met voorkennis van en in samenwerking met den lieer J. C. Schroder op 10 Jau. een schrijven zou zijn opgesteld en aan de Regee ring overhandigd, om haar de werk wijze van het Anti-smokkelbureau kenbaar te maken. De heer Schroder schrijft o. m.: dat hij nooit aan do regeering eenig rapport heeft ingezonden, het anti- smokkelbureau betreffende; dat hij van het bestaan van een dergelijk aan do regeering toe te zen don rapport dus geen voorkennis heeft kunnen dragen; dat het bij gevolg nooit met zijn goedkeuring is ojigemaakt kunnen worden; dat om dezelfde reden aan do sa menstelling niet heeft kuimen mede werken en de regeering een dergelijk rapport derhalve nooit van zijn hand hooft kunnen ontvangen, noch ont vangen heeft. GEÏNTERNEERDE BELGEN. Een der op Urk geïnterneerde Bel- gisalie officieren heeft aan den Belgi schen gezant te 'e-Gravemhago een uitvoerig adres gezonden, waarin hij de wettigheid van de interneering der Belgische militairen bestrijdt op grond hiervan, dat België mat als belligerent zou zün te bdschouwcn. daar dit land slechts zijn neutraliteit verdedigt. Het adres beroept zich op juridi sche commentaren op het desbetref fende artikel (10) van de Hoagsohe Conventie en op enkele artikelen, welke in den laatsten tijd daarover in de Duitsche pers. o. a. 1n de „Frankf. Zeitung". zijn verschenen, en waarin ook wordt betoogd, dot België niet als belligerent kan wor den beschouwd. Mr. TH. STUART. Men meldt ons uit Amsterdam In verband met hot bosluit van Mr. Th. Stuart, om zich uit het openbare leven terug te trokken, ral hij zich bij de periodieke Prtovincialc- Statenverkiezirvgen van dit jaar niet meer voor een herkiezing beschik baar stellen. Mr. Stuart heeft sitting voor het district Amsterdam 1 en treedt dfc jaar af. Voorts vernomen wij, dat Mr. Stuart binnenkort zijn functie van voorzitter van de afdool iw Amster dam van den Bond van Vrije Libera len Eal neerleggen. „HET ORANJE KRUIS". Prins Hendrik presideeerde Vrij dagmiddag weer een vergadering van het dagelijlkpc'h bestuur van den Ko- ninMijken Nationalen Bond voor Redd in gwe zen en Eerste Hulp hij Ongelukken, „Het Oranje Kruis", ten huize van den secretaris, dr. C. J. Mijmlieff. De vergadering werd, voor nauwe re eamerweridnlg) met (Het Ned er 1. iRoode Kruis, ook bijgewoond door dien heer jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, voor dit doel benoemd tot adviseer end lid, alsmede door dr. G W. Beland en door de geweste- llijlke commissarissen in de provin ciën Noord-IIolIandi, Utrecht en Gel derland, resp. jhr. A. G. W. v. Riems dijk, dr. J. W. Jorissen en jhr. dr. J. M. A. Gevers Leuven. Tevens was in den aanvang nog ook aanwezig de heer mr. G. Visse ring, lid van den raad van bestuur, om overleg te plegen, welke maatre gelen genomen moeten worden in verband met den watersnood in Ne der!. Oost-Indië. VROEGE LENTE. De heer Jac. P. Thijsse edhrijft in „De Levende Natuur" Zachte winters zijn wel voor ons lend als een normaal verschijnsel te beschouwen, maar deze winter is het al zeer bijzonder. De sneeuw klokjes. Galanthus Elweeu, bloeiden al in de Kerstvacantiede gewone G. nivalis begint nu (10 Januari). Al de uitheemsche winierbloesems zijn er in dit jaar Ibijizonder vnotag bij. Van meer belang fs het gedrag der werkelijk inheemsdhe planten on der vogels. Houtduiven kirden 20 Decem ber, kneutjes h"eb ik hooren zingen op 17 December en 5 Januari, de zanglijsters zingen hïer nu geregeld sinds 3 Januari en hebban aledhls één morgen overgeslagen de merel In Amsterdam aong 10 Januari. Den, lente roep van de koolmens hoorde ik op 2 Januari, de pimpelmees zong (lach en lied) eiken dag sinds 5 Ja nuari. Wie nóg nooit een dagboek hoeft gehouden, .vindt nu een mooie gelegenheid om te beginnen. DE SIGAREN- EN TABAKS INDUSTRIE. Men schrijft aan het „AJg. Han delsblad" In geen jaren heeft de Nederland sehe sigaren- en tabaksnijverheid zidh in zulk een ongokenden bloei mogen verheugen als heden ten da ge. en het is vooral het. belangrijk© industrieele centrum van de Meierij van Eindhoven, dat m de eerste plaats de vruchten plukt van de al lengs ingetreden Hoch-Konjunktur der sigarenfabricage. Na de groote staking van 1907, toen een belangrijk debiet verloren ging, omdat vele af nemers elders verbindineen hadden aoreekneopt, trad een tijdperk van verslapping in, dat nooit weer geheel werd te boven gekomen. De vier werkliedenbonden in deze industrie sloten zich steeds nauwer aaneen, ter verwezenlijking hunner sociaal-economische verlangen?, ter wijl de leveranciers en fabrikanten van fabrikantsmaterialen e.«n ring vormden, die gestadig de prijzen hunner artikelen verhoogden, waar tegenover de sigarenfabrikanten vrii- weil machteloos stonden. Wel werden af en toe Pogingen in het. werk ge steld, om ook de prijzen der tabaks fabrikaten te verhofxgen, doch dé scherpe concurrentiestrijd, de ko- rintro samenwerking en de moeilijk heid der materie bleken daartoo ten e enenmale een beletsel te gijn. Zoo sukkelde de industrie voort, tót het oorlogsjaar 1914. Na het korte tijdperk van Verwar ring en malaise, trad plotseling in 1915 ook een verlevendiging in deze voor ons land zoo belangrijke nijver heid in. zoodat weldra handen te kort kwamen, om de binnenkomende be stellingen af te werken. Dit werd ook veroorzaakt door een tekort aan vakkundige werkkrachten, daar Vole arbeiders zich onder de wapenen be vonden. doch afgezien hiervan, kwa men toch grootere en meer orders bii onze nijverheid in, dan gewoon lijk het geval was. Vooral Duitsch- Jaud plaatste ontzaglijke bestellin gen. waaronder orders van eenige rmllioenen stuks sigaren bij één fa brikant geen zeldzaamheid waren. Doch ook andere vreemde landen be trokken groote hoeveelheden, die groot end ©els haar wog vonden iuiar dj legers der strijdende mogendhe den. lntusschcn begon ook het binnen land zich te roereu er kwam lang zamerhand van alle zijden meer vraag naar sigaren en tabak voor binneulandsch «dbruik. Dit vond zijn oorzaak in het algemeen zaken- herstel en in het feit, dut tal van detailhandelaren en nieuwe onder nemers, zich de buitengewone om standigheden ten nutte hadden ge maakt, en afnemers vonden, onder de gomobiiiseerde militairen, de ge- interneerden, de talrijke burgerlijke I vreemdelingen, die zich in ons land hadden gevestigd, of in vluchtoorden w-aren ondergebracht. Toen daarbij de handelswereld nog werd ODgesdhrilit door de nieuwe belastingplannen der tegeerlng, waarbij ook de sigaren-industrie werd betrokken, ontstond er eene ware rage. Ieder wilde zich bols over kon van een voldoenden voor raad voorzien, om een te verwachten prüsverhcoging vooreerst te ont gaan 1 Het hagelde letterlijk orderb, ec-odat vele fabrieken de bestellingen niet meer af konden, en tot in den nacht moest worden overgewerkt. Onder deze omstandigheden staken de arbeidersbonden het hoofd op, on gaven op niet onduidelijken toon 'te kernen, dat ook de arbeiders van deze gunstige omstandigheden mode wilden genieten. Er werd aangedrongen op loon toeslagen wegens ae algemeene duurte, bijzondere regelingen wegens abnormaal overwerk, en andere oe- conomische aangelegenheden, waar bij in uitzicht werd gestold, dat na afloop van het collectieve contract met de fabrikantenbonden (in Augus tus 191J) een geheel nieuw program ma zou worden Ingediend, dat in groote lijnen zou omvatten hoogere lcnnetandaarden, uitbetaling van loonderving op wettelijke feestdagen, vacnjvtiedagen zonder inhouding van loon, den vrijen Zaterdagmiddag, enz. Waar dus van deze zijde oen krachtigen aanval op de beurs der fabrikanten in uitzicht werd gesteld, dreigde aan den anderen kout liet belastingspook, dat insgelijks zich op de industrieel en wilde werpen, om zijn aandeed uit den hoorn des oVer- vloeds to bemachtigen. Toen werd het den fabrikanten toch to bang om het harte, van bwec zij den bedreigd, met financieel© ader lating. verder in alle richtingen stui tende op duurdere grondstoffen, ma terialen. en verhoogd eigen Levens onderhoud, moesten zij een uitweg vinden in priiteverhooging Van het fabrikaat. Het verbond van sigaren fabrikanten in Nederland nam de leiding, en is nog Steeds werkzaam, om de nieuwe prijsregeling in de ge- wenschte banen te leiden. Heel Vlot loopt de samenwerking niet, doordat in dezen tak van nijverheid Vele kleine ondernemers werkzaam zijn,; die met een klein bedrijfskapitaal ar beiden, en zich met een betrekkelijk gering inkomen tevreden stellen, waardoor zii de groot-industrieelen, die voor belangrijke bedrijfsonk<isten staan, dwaiéboomen tn het veriioo- gen der priteen- Da a rb ij komt dan nog. dat de verschillende fabrikantenbonden geen innig verband vormen, aoodat eene onderlinge regeling groote beiswaron in zidh bergt. Toch zal prijsverhooging niet meer kunnen uitblijven. De exporteurs en détailhandelaars zijn ten slotte op de croot-industrieelen aangowezen, en dezen gaan, de een na den ander, reeds ieder op zichzelf tol prijs- verhooging over, omdat hun winst marge te gering is geworden. Hier door worden de plannen van 't ver bond van sigarenfabrikanten in de 'hand gewerkt, en wordt allontós do groep grooter, die openlijk eene prijs- vciftiooging wil publieceren. Ver moedelijk zullen do prijzen met 113—f 4 per mille voor do gewone ©oorten verhoogd worden, waardóór de 2 cents sigaar weldra tot het ver leden© zal gaan behooren. Nog vernemen wij. dat de geza menlijke organdsahies v-an Bigaren- nxakers hun verzoek om een aanzien- liike loon^verhooging binnenkort zul len indienen. De Nederlandsehe Bond van Sigaien- en Tabaksbewerkers heeft reeds een ontwerp-contraet sa mengesteld. De R.-K., Christelijke en federatieve organisaties eullen in de eerste helft dezer maand voor dit onderwerp vergaderingen houden, waarna de indiening spoedig kan worden venvacht, NALATIGHEID. Men schrijft uit Kamperland aan t Hbld.: Ruim 14 dagen geleden is er aan den Anna-Frlsopolder een lijk aangespoeld. Dit lijk is toen ge kist en in het lijkenhuis gebracht. Het graf is toon ook gegraven, maar tot Vrijdag was, waarschijnlijk door on achtzaamheid, hei lijk nog niet be graven. EEN GEWONDE SMOKKELAAR. Men meldt uit Oldenzaal aan het N. v. d. D.: De man, een zekere L., die in den nacht van Donderdag op Vrijdag door de rijksambtenaren in het Luiterzanid onder Denekamp werd aangeschoten, i& zoodanig aan een oog verwond, dat dit te Utrecht zal geopereerd moeten wo raten, opdat hij het andere ten-min st© nog zal kunnen behouden. Voor lopig is hij in liet ziekenhuis te Dene kamp opgenomen. MENINGITIS. Te Gorsel is de zoon van den land- bouwer B. aan memingnis cerebrospi nal is overleden. DE OVERSTROOMING OP JAVA. Er heeft zich ren commissie ge vormd, bestaand© uit heeren uit Am sterdam, 's-Gravenhage en Rotter dam, om hulp te brengen aan de overstroomde streken op Java. DE HEER J. M. K. PEXN1NK. tot voor enkele dagen directeur der gemeente-waterleiding te Amster dam, thans benoemd tot adviseur, is sedert eenigen tijd ongesteld. STEENHOUWERSPATROONS. VEREEN IGINGEN. 'Dezer dagen had te Utrecht onder vooraittersahap van den heer C. G. Simonie, uit Rotterdam, eene buiten gewone algemeene vergadering plaats van den Boud vfiu. Steeuhou- werspatroonsvereeuigingen in Neder land. De vergadering, die in hoofd zaak was belegd ter bespreking van de loopactie der steeniliouwoi-sgo-zel- Jen in verschillende pï-aaltsen des lands, was druk bezocht, 18 -gemeen ten waren vertegenwoordigd. Na afdoening van enkele biuiehou- delijkc zaken werd de loonactie der gezellen grondig besproken en al» resumé dezer besprekingen de vol gende motie aangenomen „De Bond van Steenhouwerspa- troensvereenigingen, 1 gehooid de besprekingen o>ver de loonactie der gazellen in versdhillen- de plaatsen des lands. overwegende, dat in het 6teenhou- wersbedrijf de loonen niet achter slaan bij die der andere deelen van het bouwbedrijf, overwegende, dat wijziging het evenwicht in de bouwvakloonen zal venstoren. besluitvooiloopig daarin geen© wijziging te brengen. en gaat over tot de orde van den dag." Aan het beetuur werd opgedragen, dit besluit ter kennis te brengen van den Centralen Bond van Bouwvak arbeiders. omdat de loonacties van dozen Bond uitgingen. Negen firma's werden op deze vergadering als lid geïnstalleerd. DE WATERSNOOD Uitgevoerde koeien, 't Hbld. mldt: Wat het vee betreft, zijn reeds een groot aantal koeien uitgevoerd naar Duitschland. In het geheel bedraagt dit getal (uit het geheele overstroom de. gebied, dus niet enkel uit Water land) ruim 7000. 't Plan Visser. Do heer. M. F. Visser zendt aan de pms een breedvoerige beschouwing tot weerlegging van de bedenkingen geuit 'in 't adres dat de gemeente raad van Broek in Waterland aan de Prov. Staten van Noord-Holland zond met 't verzoek van 't plan Vis eer, ineake de noodwatedkeering niet uit te voeren, Pur merend. De Gemeenteraad van Purmerend besloot op voorstel ren het Da gel. Bestuur, om in plaats van f 35,000, zooals aanvankelijk geraamd was, 1 60,000 toe te staan voor de kistdam men langs dan Nekkerweg en de Oostzijde van het Kanaal en voor de kosten van het uitmalen. De Raad vertrouwde evenwel op krachtigen financieelen steun van de provincie, omdat de bekisting ook een provin ciaal belang is. Aanslaande Woensdag zal liet werk waarschijnlijk gereed zijn. Dan wordt direct aangevangen met het uitmalen. Het water staat op het oogenidik buitengewoon laag. Ann a-P a u 1 o w n a. Dezer dagen had de aanbesteding plaats voor het dichten van de breuk in den dijk bij d© Van Ewijckslui-s. Ingekomen waren die volgende biljet ten: J. Roeloffs te .Papendrecht f 390.800, J. van der Valk te Amster dam f 309.870, A. Volker te Slied-recht f 390.000, K. L. Kalis te Sliedreoht f 385.000, Mij. Nederland to Bussum f 377.000. „W a l e r 1 a n d". Te Amsterdam vergaderden Zater dag d'e polderbesturen van het hoog- heemraadlschap „Waterland". Bijna alle hoofdingelanden, hoogheemra den en dijkgraven waren aanwezig. Het dbel der bijeenkomst was aan het dagielijfloecli bestuur machtiging te verleenen om Ln verschillende quasties handelend op te treden. Besloten werd met de aannemers Van Hattum en Blanken voort thans een definitief contract aan le gaan. Ook werd machtiging verleend om voorloopig een tijdelijke gv-ldleemng aan te gaan ren vijf ton. Aan den ingenieur Paul, te 's-Gravenhage, zal opgedragen worden de bestaarde stoomgemalen in maalwaardigen etaat te brengen. Een der gemalen was nog niet geheel in orde. De «x- tra-lKtmaling zal worden opgedragen aar de firma Blankenvoort. Getracht zal worden in den kortst mogelijlken tijd met de werkzaamhe den een aamang te maliën, opdat begin Mei de poldiers droog zullen eijm. Pers-üverzic&t 'T GEBEURDE MET DE „ARTEMIS". Het Vaderland schrijft o.a. De „Katwijk" werd vernietigd, doordat men zich vergiste in de kleur der vlag; de „Arte-mis" werd getorpedeerd, doordat men wellicht elkander heeft misverstaan, wat bij een discours, dat met den storm en het geraas van het water te concur- re eren heeft, niet vreemd zou zijn. Tn beide gevallen speelt de moge lijkheid ren vergissing, waarvan het lot van ec-h'p, bemanning en lading afhangt, oen te groote rol om dezen vorm van oorlog als rechtmatig en humaan le kunnen beschouwen. Leger en Vloot Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" is 4 dezer te Fort-de France aangeko men en den 5den d. a.v. welder ver trokken. Letteren en Kunst VERBOND VAN NEDER LA N DSC I1E KUNSTEN A A RS-VEREEN1- GINGEN. Te Amsterdam hield het Verbond van Nederlamdsche Kunstc-naarsw r- eonigingen, onder leiding van dtn heer Herman Robbers, zijn zevende (ïlgemeene vergadering. De secretaris, de heer J. Grata ma, wees in zijn jaarverslag op de uit treding van St. Lucas, ook de Moder ne Kunstkring heeft Bich afgeschei den; daarentegen trad de Nieuwe Toonkunstenaaisveweeniging tót het verbond toe. Naar aanleiding van de eventueel© actie van het verbond in zak© perso neel o belasting op kunstwerken', deel de de voorzitter mede, dat naar aan leiding van het, voorstel van minister Treub, om schilderijen te belasten, men Voeling gehouden heeft met an dere vereentgingen om argumenten voor een adres aan de Sfaten-Gene- raal bij elkaar te krijgen. Dit adres is thans zoo goed als ge reed. Er gingen stemmen in de vergade ring op om te wachten met het ven- zenden tot een nieuwen minister van Financiën zou zijn benoemd en dat het nog niet zeker ia, of de wet in be handeling zal komen. Besloten werd dat het tijdstip van verzonding van het adres aan de pru dentie van het bestuur zal worden overgelaten. Daar het bij de statuten voorgeschrs ven minimum-aantal afgevaardigden niet aanwezig was, moest de herzie ning d©r statuten en dientengevolge ook de verkiezing van een voorzitter, tot een volgende algemeene vergode- ring worden uitgesteld. Deze verga dering zo! binnen enkele weken wor den uitgeschreven. Inzake het ten toonsUrfJingswezcn werd besloten verschillende verecni- gingen uit te noodigen lot een verga dering, waarop voor alle kunstenaars en kunstenaars-vereenigingen een zelfde gedragslijn zal worden vast gesteld. Omtrent de verloting van kunstwer ken, deelde de penningmeester mede, dat or 74 schilderijen en gravures be schikbaar zijn. De bedoeling is d© verloting in April te houden. Er zul len 3000 Loten worden gemaakt en a f 1 per Btuk worden verkocht. Rechtszaken NEDERLANDER VEROORDEELD. Voor de strafkamer te Osnabrück hoeft terechtgestaan do aldaar wo nende Nederlander M., die zich reeds verscheidene jaren in Duitsch land ophield. Hij had in een koffie huis op de Duitsche soldaten ge scholden en daarbij de in België ge pleegde gTuweien als voorbeeld aan gehaald. De invalide^soldaat P., een Duitecher. die daarbij tegenwoordig was, had de beweringen van den Ne derlander door nadere mededeel lo gen en door hoofdknikken bevestigd. Op de daarop gevolgde aanklacht werd de zaak door den Minister van Oorlog strafrechtelijk vervolgd I Beide aangeklaagden werden ieder tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Tegen den Nederlander P. werd oeui bevel tot onmiddellijke inhechte nisneming uitgevaardigd. Stoomvaartberlchten KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Atlas vertrok 2 Febr. van Gibraltar naar Lissabon. Het fit. Castor arriveerde 3 Felbr. van Napels te Catania. Het st. Fauna vertrok 2 Februari van Gibraltar naar Swansea. Hiet st. Helena, van Kopenhagen naar Swansea, pass. 2 Fébr. Lizard. Het st. Uranue, van Rotterdam noar Swansea, pass. 2 Febr. Lizard. Het st. Tellus vertrok 2 Febr. van Gibraltar naar Napels. Het st. Themis vertrok 2 Februari van Passages naar Amsterdam. Het et. Adonis vertrok 3 Febr. van Carthagena naar Rotterdam. llet st. Amor, van Barcelona naov Buenos-Ayres, pass. 3 Febr. Las Pal- mas. Het st. Bacchus arriveerde 4 Febr. van Valencia te Barcelona. Het st. Fort una arriveerde 4 Febr. van Cardiff te Tarragona. Het st. Minerva vertrok 4 Febr. van Amsterdam naar Swansea. STOOMV.MIJ. NEDERLAND. Het et. Nias, van Java naar New- York. arriv. 3 Februari te Durban. Het st. Rembrandt (uitreis) vertrok 2 oFbauri van Las Palmas. Het 6ti Rondo, van Norfolk naar Napels, pass. 2 Februari Kaap St. Vincent. Het st. Banka (thuisreis) vertrok 3 Februari van Genua. Het et. Karimata arriveerde 2 Fe bruari van Amsterdam te Batavia. Het et. Kediri (thuisreis) passeerde 3 Febr. Prawlepoint. Het st. Nias, van Java naar New- Yorit, vertrok 4 Febr. van Durban. Het et. Roapat (uitreis) arriveerde 3 Februari te Padang. Het et. Vondel (thuisreis) vertrok 3 Februari van Las Palmas. ROTTERIDAJvHSOHE LLOYD. Het st. Kawi (uitreis) vertrok 2 Februari van Padang. Het st. Menado vertrok 2 Fiebr. van New-York naar Saigon. HOLLAND—AMERIKA-L1JN. Het st. Esperance, van La Plata n. Rotterdam, pass. 2 Febr. 4.20 n.m. Dover. Het et Rotterdam vertrok 2 Febr., ran New-York naar Rotterdam. Het fit. Soestdijk arriveerde 3 Fe bruari van Rotterdam te Philadelphia. Het fit. Oofiterdijk, van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 4 Febr. Dover. KON HOLL LLOYD. Het st. Gooiland (thuisreis) pas«. 3 Februari Dungeness. Het st. Gelria (uitreis) passeerde 5 Febr. Dungeness. Het st. Hollandia (thuisreis) vertrok 3 Februari van Falmouth. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Het st Tantalus vertrok 2 Febr. van Liverpool naar Java. llet st. Menmon, van Batavia naar Londen en Amsterdam, arriveerde 2 Februari te Gibraltar. Het st. Antenor, van Amsterdam naar Java, paes. 2 Februari Perim. Het st. Idomenus, van Java naar Liverpool, arriveerde 3 Febr. te Suez. KON. WEST-1ND. MAILDIENST. Het st. Colombia vertrok 3 Febr. van New-York naar Wesit-Indiië. H©t st. Venezuela, van Lissabon n« Amsterdam, passeerde 4 Febr. Oucs» sant.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 8