HURLER'S Dmblui |Ds Europeesciie Oorlog. Alleen op de Wereld TWEEDE BLAD Dinsdag 8 Februari 1916 OM ONS HEEN No. 2118 Het Anti'smokkelbBreaa. Terwijl ln tijd van vfede do smok kelarij niets anders 19. dan een poging om aan een invoerrecht te ontkomen, is ze ln tijd van oorlog van veel ernstiger aard. De Regee ring heeft allerlei verbodsbepalingen gegeven betreffende uitvoer, in ver band met de voorraden, die wij zelf voor ons eigen land noodag ihebben, en de N. O. T. neemt verschillende verplichtingen op zich tegenover het buitenland, dat aanvoer van buiten iniet over de grenzen zal worden ge bracht. Men kan dus zonder eenige overdrijving zeggen, dat een uitge breide smokkelarij ons in binnen- landache en buitenlandsche moeilijk heden brengen kan. In weerwil daarvan heeft zich een zeer levendige smokkelhandel in ons land ontwikkeld, die aanvankelijk niet geheel bedwongen kon worden door verscherpte maatregelen is na derhand veel belet en ongetwijfeld ook wel veel voorkomen. De heer H. M. C. Koldert heeft voor eigen rekening een anti-smokkelbureau ge sticht. om mee te helpen de smokke larij teaen te gaan, welke onderne ming is vastgehaakt aan een protest tegen plotseling ontslag, dat door twee redacteuren van de Telegraaf tegen hem en zijn blad op touw is gezet Natuurlijk hadden die twee dingen niets met elkander uitstaan de het ontslag is een zuiver interne zaak. waarmee het publiek niets te maken heeft en waarvoor het ook niet warm zou geworden zijn. De stichting van het anti-smokkelbureau op zichzelf kan den heer Holdert niet kwalijk genomen worden, omdat het toch geen fout van een burger van den Staat kan wezen, wanneer hij iels wil tegengaan, dat door den Staat zelf bestreden wordt. Gewoon- I ik ontmoet de Staat zoodanige mo dewerking niet. wel liet tegendeel. liet was dan ook de manier", waar op het smokkel bureau werkte, die den heer Koldert euvel werd geduid. Men legde zijn agenten provocatie ten laste en ik denk er niet aan. te veronderstellen, dat zij bi? bet hun opgedragen werk niet wel eens ge zondigd hebben door somtijds on juiste middelen te kiezen of. in hun ijver, te ver te gaan. Het kan wei 7,iin. het zal wel zijn. Maar ook dat verminderde niet de waarde van het werk en van den opzet van het bu reau. of van do bedoeling, die or aan ten grondslag lag. Fouten maakt iedereen zouden speurders naar smokkelarij, die om zoo 'te zeg gen een geheel nieuw bedrijf inaugu reerden. waarvoor geen algemeen geldende regelen bestaan, waarvoor do wijze van optreden, van handelen door ervaring omschreven noch be grensd is. dan feilloos zijn Dat raag niemand verlangen. Ernstiger schijnt dan ook de be tichting. dat dit anti-smokkelbureau inlichtingen gaf aan buitenlandsche gezantschappen en het is dit vooral, waarvan aan den leider van het nnti-sinokkelbureau een grief ge maakt wordt. Terwijl het publiek met instemming en goodkeuring leest, dat de opperbevelhebber van leger en vloot en de Minister van Handel en Nijverheid met het werk van dat bureau zijn ingenomen, keuren sommigen af, dat deze gezant schappen eveneens op de hoogte waren van wat het bureau ontdekte. Waarom ik hot vreeselijko daarvan niet kan inzien, zal ik dadelijk ver klaren. vooraf een opmerking over het zonderlinge feit. dat er dus Ne derlanders z!ifi, dfë vooral ernstig vinden, dat de smokkelarij aan de kaak gesteld wordt. ,,Het kwam niet te pas", zeggen ze. „dat die buitenlandsche mogendheden daarvan op de hoogte werden ge bracht." Staan wij inderdaad nog zóó dicht bij de Spartanen, die het misdrijf alleen afkeurden wanneer het ontdekt werd Of zijn wij door de voordeelen. die sommigen uit dezen oorlog hebben weten te beha len, zóó ochterult gegaan, dat we om het zoete winstje niet meer kun nen zien. dat de fout in het smokke len zelf lag en niet in de open baarheid. die daaraan gegeven werd? Welnu, men kan er zeker van wezen, dat do beer Holdert zijn bureau stichtte en onderhield, geheel en al uit zijn particuliere middelen, en dat zijn eenige doel daarbij was: het welzijn van hot vaderland. Het is diep droevig, dat men zich zoo moeilijk iemand kan voorstellen die zich moeite geeft en kosten getroost alleen voor een ideaalbet is werkelijk bescha- mend voor onzen geest en ons ge moed. dat bij zoovel en het wantrou wen ontspruit hieruit, dat zij geen ..redeflijk" antwoord weten te vinden op de vraag „waarom doet hij het'?" Zijn ziel en geest zóó verachtend door de voldoening over een winstje, dat wij Inderdaad niet meer van iemand kunnen gelóoven. dat hij streeft naar een ideaal en geheel los is van alle financiede overwegingen Wie zich dat niet kan voorstellen, dient zichzelf noodig te herzien, want die slaat op 't punt te vervallen in een hopeloos materialisme, dat op den bodem van ieders werken en streven enkel en alleen jacht naar geld kan zien. Boven zei ik. dat de mededeeling aan de buitenlandsche vertegenwoor digers zoo vreeseüijk niet is. Dit standpunt is sedert de laatste week al buitengewoon gemakkelijk te ver dedigen. Van statistische getallen van het anti-smokkelbureau weet ik niets af. maar iedereen begrijpt,- dat die niet halen kunnen bij de cijfers, die in een openbare vergadering van de Tweede Kamer over de smokke larij meegedeeld zijn doorden Minister van Oorlog zelf. AJ de ver tegenwoordigers van vreemde mo gendheden weten nu, door 'sMinisters verklaring, dat bijna S7000 (zeven en dertig duizend) arrestaties wegens srrokkeletn zijn gedaan in 1915. Blijkbaar was de Minister van oordeel, dat met openhartigheid onze neutraliteit veel beter gedimd is, dan met wegmoffelen van de waarheid. Ik goloof. dat dit verstandig gezien is. Er blijkt immers de wil uit. om het kwaad tegen te gaan I Maar wóór schuilt dan. in dit licht bezien, de fout v an den heer Holdert Laat ons bovendien niet uit het cog verliezen, dat de vertegenwoor digers der vreemde mogendheden hier niet zitten met gesloten oogen en watjes in de ooren. Zij weten even goed als wij allen, dat er geducht gesmokkeld werd aan de grens. Dut te willen verbergen zou wantrouwen opwekken. Er voor uit te komen en meteen te spreken over de middelen om het tegen te gaan. geeft vertrou wen. Is het niet meikwaardig, dat de inspecteur der recherche naar de smokkelarij, een rijksambtenaar dus, om inzage van de dossiers van liet anti-smokkelbureau heeft verzocht, feiteliik dus om medewerking heeft gevraagd En kan men zich. bij kal me overweging van dit alles, niet voorstelten, dat de leider van hot anti-smokkclburcau oprecht verheugd vvus, toen zij het dun ook hij huis zoeking de justitie de haard legde op zijn dossiers, die hij haar ook gaarne vrijwillig had toegezonden, indien hij maar geweten hooi, dat ze welkom waren 1 J. C. P. Officieel nieuws. Aan de Staf berichten ontleen en we: WESTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duitschen staf: Hevig artilleriegevecht tusschen liet kanaal van La Bassée en Atrecht, als mede ten zuiden van da Somme. De stad Lens werd gedurende de laatste dagen door de Fransohen weder le vendig beschoten. In de Argormen de den de Franschen op hoogte 285 bij La Fille Morte ten noordoosten van LachaLade een mijn springen en bo zetien die; doch door een tegenaanval werden zij er dadelijk daarop weer uit verdreven. Van den Engelschen staf: Zondag werden er 28 luchtgevech ten geleverd, waarin zes Duitsche machines gedwongen werden ln de Duitsche linies te dalen. OOSTELIJK OORLOGSVELD, Van den Duitschen etaf: Zaterdagnacht werd de door do Dultschere veroverde Russische stel ling bij den oostelijken oever van de Szara aan den weg Baranowitechi naar Ljachowitsclii zonder succes .aangevallen. De Russen moesten on der ernstige varliezen terugtrekken. Ten zuidwesten ran Widzy viel een Russisch vliegtuig, waarvan de be stuurder zich in den weg vergist had, ongedeerd in Duitsche handen. UH don Balkan. DE LUCHTAANVAL OP SALONIKT. De .Evening News" meldt urt Rome; Griekenland heeft van D ui Lackland schadevergoeding geëiecht wegens hot bombardement van Salonitai. UIT SALON HU. Reuier seint uit Sakuitki: Naar aanleiding van liet feit, dat in een officieele verklaring uitgegeven te Athene, wordt beweerd, dal de Fransche autoriteiten te Saioniki slechts ongeveer 60 L. benzine ln bo- slag hebban genomen, verklaart het Fransc'he hoofdkwartier,- dat in het geheel 15,962 kilo benzine en 19.204 kilo olie in beslag zijn genomen in de pakhuizen van de Astra Romana- maatschappij, die gesloten waren. De behoerder dier maatschappij, een Dui'tschers, was den 3lsten De cember onder beschuldiging van sjnoniiage in hechtenis genomen, ter wijl zijn zoon en een Duitsche Inge nieur Effer uaar het buitenland wur run gevlucht. Vijftig vaten benzine werden niog gevonden onder den grond, bedekt met een laag van 20 c.M. aardie, die gediend was, ten einde achterdocht al te wanden. De andere benzin© en olie waren in de gebouwen gevonden. DE SERVISCHE KROONPRINS. Reuter seint uit Korfoe De kioonprlns van Servië is hier uit Albanië aangekomen aan boord van een Fransche torpedoboot. AAN DE DARDA NELLEN. Van den T u r k s c h e n etaf Aan de Dardanelles vervolgde een door luitenant Kronhais bestuurd Turkseh luchtschip op 4 Februari een Engelschen tweedekker. en echoot dezen naar beneden, zoodat hij tusschen Imbros en Kaba Tepein zee vieL AAN HET SUEZ-KANAAL. De „Times" verneemt uit Cairo, dat de verjaardag van den strijd aan het Suez-kanaal voorbij is gegaan, zonder dat de vijand eenige poging deed, om die herinnering weer eens wakker te roepen. Van het bestaan van het leger. dat. naar werd uitge bazuind. een aanval zou doen op Eevpte, is nog niets gebleken. En do algemeene opvatting is, dat na de jongste gebeurtenisseu in den' Kau- kasus en Perzië en na do omvangrij ke voorbereidingen, die tegen een mogeliiken inval zijn getroffen, het Duitsche Ópper-commando wel zal aarzelen een legermacht op te offe ren. nu de verdedigers van hot Ka naal in een betere positie zijn don ooit. en de poging van de knmeraden van een jaar geleden niet zal her halen. T®r Zao. EEN DU1TSCH OFFENSIEF TER ZEE? Uit Rome wordt aan de „Daily Te legraph" bericht .De ..Angezia Nationale", die een maand geleden de groole Zeppelin- aid tegen Engeland voorspelde, zegt uit dezelfde bron te hebben verno men. dat Duitachland groote mari tieme toebereidselen maakt voor een offensief ter zee in de aanstaande lente. Duitschland zal spoedig in hel be zit zijn van een aantal nieuwe sche pen. die bestand zullen zijn tegen torpedo-aanvallen en eene bewape ning zullen voeren van 42 of zelfs 50 c.M. kanonnen." D'e Wayfarer in de Nation is niet gerust over de kanonnen van 42 of 43 cM.waarmee naar Lord Northliffe dezer dagen aan een banket heef: gezegd, hot nieuwe Duitsche linie schip Hindenburg is bewapend. Hij is er niet gerust ovar, omdat hi] niet zeker is of de Engelschc admiraliteit over tiet geheel wel van den houw van DuKschë oorlogsschepen lijden» den oorlog goed op de hoogte is gehouden en zij nieuwe dingen, daarbij inge voerd, met betere heeft beantwoord. Er is iets niet in orde bij de Eogelsche vloot, meeint hij. Het werk van den Duitschen kaper die de Appaui en de andere schepen vermeesterde, Is er een nieuw bewijs van. Neen, zegt hij, „het land is niet tevreden met don staat van zaken. En de viool is ook niet tevreden". DE „APPAM". Het Korresp. Norden meldt uR Ber lijn: Het is thans uitgemaakt, dait luite munt Berg, die de Appam naar do Ver. Staten opgebracht heeft, do ka pitein van de Duitsche handelsmarinc Franz Berg uit Appenrudo Is die to vens reserve luitenant is van de Duitsche marine. TEiGENSPRAAK. In een communiqué van de Brit- sche Admiraliteit wordt gezegd „Vol gens een hedc-u ontvangen telegram bencht de „Köln. Zeitung" van de Nederlandeche grens de mededeeling te hebben ontvangen, dat het Engel- sche oorlogsschip „Caroline" bij den jongs ten luchtaanval op Engeland in de rivier de Humber door een bom was getroffen en in den grond ge boord, waarbij een giroot aantal per sonen om het leven zouden zijn go- komen. Noch de „Caroline", noch eenig an der oorlogsschip en evenmin eenig koopvaardijschip, hetzij groot of klein, is echter in de Humber of in welke haven ook door een bom go- troffen." Verspreid nieuws ven deoorlogsvelden DE Hot Berl. Tageblatt verneemt uit Tsjernowits, dat hot verloop van do gebeur tonussen aan het B©3sarabisch© front van de laatste Hen dagen de opvatting rechtvaardigt, dat het Rus sische offensief volkoman mislukt is. Eem herhaling van de doorbraakpogin gen is voorloopig niet te verwachten De uitslag vau de gezamenlijke ope- ratiën der Russen aan het Besenrabi soho front is buitengewoon treurig. Uit Rusland, DE TOESTAND IN POLEN. Uit do mededeel in gen gedaan naar aanleiding van eon verzoek van een vertegenwoordiger van Poolsch spi-e- kende Amerikanen, blijkt dat de Brit- BCtio regoeruig met de Fransche ro- geering over don toestond in Polen besprekingen lüeld. Die toestand is vooral moeilijk om dat er gebrek heerscht ten gevolge van de stelsel matige requisities der bezettingsle gers, _A!s mest nu uivoeren van over zee toeliet, zou dat alles maar een prikkel zijn tot nieuwe requisites. In een schrijven van air Edward Grey aan den leider van het Belgian Relief Committee, zegt de minister, dat er steeds toenemende aanwijzin gen zijn van de Duitsch-Oostenrijk- 60iie requisities ui Polen ee dat hij dus moet vreezen dat het onmogelijk zou zijn met liet relief-commi'itee een regeling te troffen, tem ij de Duitsche en Oosienrijksche regieringen don uitvoer van le\ eiismnldeleu uit Rus sisch Polen verbieden en w aarborgen geven, dat de voorraden levensmid delen aldaar niet tot onderhoud van de bezettende legers zul 1 an dienen. Do minister meent, dat ook afgeschei den van do vraag vau den invoer zulke maatregelen door den toestand waren geboden, en hij meent dus, dat blijkbaar Duitschlaud en Oosten rijk niot zullen willen meewerken in het belang van de bevolking van Po len. UI! DuMsohland. PRINS OSKAR VAN PRUISEN GEWOND. Wolff seint uit Berlijn Kolonel prins Oskar van Pruisen werd aan liet oostelijk front door een granaatsplinter licht gewond aan het hoofd en één boven dij. DE OORLOGSBUIT. De bladen te Berlijn bevatten arti kelen. waarin de resultaten van den oorlog op grond van den gemaukten oorlogsbuit worden beschreven. Vol gens die artikelen zijn thans In üuitechland 1.489.971 krijgsgevange nen. 9700 buitgemaakte kanonnen, 7700 munitie- en andere wagens, 1.3ÜO.OOO geweren en 3000 machine geweren. N'let medegerekend zijn bij de gevangenen en de gevangen geno men manschap-pen, die door bondge- noolen van Duitschland zijn overge laten en bij het geschut de vele ka nonnen. die verbrijzeld op de slag velden zijn blijven liggen en de groo te massa kanonnen en machine-gewe ren, die, voor zoover ook munitie werd buitgemaakt, door de Duitsche legers in gebruik konden worden ge nomen. MUNITIE EN GESCHUT. Reuter seint uit Petersburg: Krijgsgevangenen deelden mede, dat de Duitschers te Schaulen een filiaal van de fabriek van Krupp heb ben ingericht, waar een groot aantal bewoners en Fransohe gevangenen werken. DE ZEPPELIN L 19. Kapitein Persius schrijft in het .Berliner Tageblatt„Hoe betreu renswaardig ook het verlies van de L 19 met het grootste deel van haar be manning is, het blijft toch altijd een kleine troost, dat hét luchtschip niet don vijand ten offer is .gevallen, maar door de beschieting van neutralen te gromde ging. De L 19 zal naar alle waarschijnlijkheid door de mist wat te dicht bij het Nederlaudsche eiland zijn gekomen. Ook kan het door den wind zijiii afgedreven. Het spreekt geheel vanzelf dat de Nederlaudsche kustwacht het recht had, het lucht schip te beschieten. Daar de L 19 zeer dicht langs den grond vloog waar om is niet bekend konden de scho ten natuurlijk gemakkelijk doel tref fen. Op groote hoogte zou het lucht schip boven Nederlandsch gebied waarschijnlijk even onkwetsbaar ge weest 2jn als boven Engelsch ge bied". NIEUWE MANSCHAPPEN. In Pruisen moeten do landstorm plichtigen die in Januari jl. 17 jaar zijn geworden, zich ten spoedigste bij de militaire overheid aanmelden zoo meldit de N. R. Ct. Uit Frankrijk. BEGRAFENIS DER SLACHTOF FERS VAN DEN ZEPPELINRAID. Havae seint uit Parijs Een zeer groote menigte woonde Maandagmorgen de begrafenis bij van de slachtoffers van den Zeppelin raid. hetgeen aan de begrafenis het karakter gaf van een treffende natio nale betooging. De lijkdienst had plaats m de kerk van Meniilirmmtont. Mevrouw Poin- caré, die minister van staat Denys Cochin., de voorzitter van den Parij- schen gemeenteraad, waren aanwe zig. De president der republiek en alio andere ministens lieten zich ver tegenwoordigen. Kardinaal Amette, de aartsbisschop van Parijs, gaf absolutie en hield 'n lijkrede Hij eindigde Rui gen wij ons voor deze slachtof fers van Duitsche baitoaarschheld, gestorven voor het vaderland. Hun lot zal de zaak der menschelijkheid dienen, onze krachtige vastberaden heid aanwakkeren om te overwinnen en on»o vijanden tot onmacht te doe men om hun_misdaden te herhalen. Hun bloed vraagt rechtvaardigheid voor Frankrijk en voor hen zelf barmhartigheid." Na afloop van de kerkelijke plech tigheid werden de lijken dfcr slacht offers op artillerie-wagens naar het raadhuis van het 20sle arrondisse ment gebracht. Bij het voorbijtrekken brachten de troepen de honneurs, ter wijl de bewogen menigte zwijgend den stoet groeUe. Op het raadhuis, waar o.a. Dubcet, president van den Senaat, en Descha nel. president van de Kamer, aanwe zig waren, werden verschillende rede voeringen gehouden. Malvy, minister van binneniandscbe zaken, bracht, uit naam vau de regeering der Republiek, den laaisten groet aan de slachtof- iere. Hij zeide„Niet bij maohte om bij daglicht in een loyalen strijd van soldaten tegen soldaten de overwin ning tc behalen, komen de Duitschers naar Parij6 om daar op straat grijs- aai da, vrouwen en kinderen te dun den en geven zoodoende een nieuw bewijs van hun moreele zwakheid. Van Parijs, dat zijn dooden betreurt, zal met meer kracht en meer geest drift, de wil en de energie, grooter dan ooit, uitgaan om te overwinnen ten einde het vaderland te redden Na afloop der redevoeringen defi leerden do troepen en talrijk© dele gaties voorbij die kisten en daarna vertrok de étoet naar Père La Chaise te mtdden van een menigte, die elechU met moeite in bedwang werd gehóu den. De gemeenteraad had op de graven 24 palmen laten leggen met linten in de kleuren van do stad en het op schrift „Hulde van de stad Parijs aan de verdedigers van het vader land". De geestelijkheid sprak den zegen uit over de graven en nadat de kisten waren neergelaten, defileerden do autoriteiten voor de families der over Onze Lachhoek Janeen: Kun je mij een enkele minuut van Je tijd geven? Tk won zes gulden van Je leenen? Zijn vriend: Daar zou ik twee voile dagen voor moeten geven. Ik krijg achttien gulden per week. Bij eer>- verhoor voor de rechtbank' was een getuige, die merkwaardig kort antwoordde op de vragen, die hem gesteld werdfcn. Wat doet u? Tk werk. Waar werkt u? In een fabriek. Wolk soort van fabriek? Een heel groote. Mag Ik vragen, wat u In die fa briek maakt? Wil u weten wat ik in die fabriek maak, begrijp ik dat goed? Juist. Geef mij daar een duide lijk antwoord op. Vertel de recti thank, wat u maakt. - Ik maak vier en twintig gelden per week. Allerlei. DUITSCHLAND EN AMERIKA. Reuter seint urt New-York Alle bladen bespreken de laatste Duitsche nota. boewei de juiste in houd nog niet liekend is. Over hei algemeen gelooft men, dat de taal van de nieuwe nota nog niot geheel en al bevredigend is. Een schikking liangt af van d© quaestie der wettig heid die de Duitschers thans aanvoe- re<n als rechtvaardiging van hun du ikbooba an vallen. Het is onwaarschijnlijk dat vóór liet midden van den week een beslis sing zal worden genomen. Verder meldt Reuter nog De leden van de Senaatscommissie voor de buitenlandsche betrekkingen vehklaard.cn na een conferentie met ambtenaren van het kabinet, dat hun indruk was, dat de „Lusitania"-quae»- tie „zoo goéd als geregeld" ie. Stadsnieuws MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID In de turnzaal vau café Brinkmaan werd gister onder voorzitierechap van Mr. J. L. C. Vlaanderen ©en matig be zochte vergadering van de Maatschap pij van Nijverheid gehouden. Doordal Mr. Treub zijn ontsiag als mmister hud aanrjevraagd, werd punt 2 Verzekeringsweeën Treub van de agenda afgevoerd. Do heer F. C. Dufour leidde punt 3, Regeling van liet Vakonderwijs, in. Het rapport van de S taaie com mi a sie was liet richtsnoer vau den mi nister geweest, toon hij het concept regtemeut samenstelde. Toch hem de minister groot bezwaar tegen de groote uitgebreidheid van tiet Vake ouderwijs, zooals de Inoonschukeiing» Commissie dit voorstelde. Daarom doet de minister een een voudiger voorstel* De verdere ontwik keling kan bij koninklijk besluit ge régeld worden. Aam de bijzondere scholen zal oen groote mate van vrijlieid gelaten wcr den. De commissie van praeadvies van liet Hoofdbestuur der MaatscliappiJ wilde het Handelsonderwijs zeer een voudig houden. Do beide voornaamste artikelen van hot wetsontwerp Z1iu art 24 etn 25. dio de financiën regelen. Het Rijk zal 59 pCt. ia de kosten bijdragen. Be langhebbenden moeten de andere fd pCt. bijdragon. Hiertegen werd door een lid van de commissie vau pruead vies bezwaar gemaakt. Hij wcnschUx dut het Rijk 50 pCt. de gemeente 35 pCt., de Provincie 16 pCt- botaalda, FEUILLETON Daarvoor intusschon was mijne plaats niet zeer gunstig en eik oogen- blik liep ik gevaar in het water te vallen. De meester zag dit en nam mijn hoofd ondor zijn arm. Hij knel de mij wel niet tegen zioh aan, maar toch hield hij mij stevig ge noeg vast om te voorkomen, dat ik viel. Hij was als een moeder, dio haar kind op den schoot houdt. Niet alleen had do meester een krachti- gen geest, hij bezat ook een goed hart. Eerst toen ik half ontwaakte, gaf hij een andere houding aan zijn arm, die verstijfd was, maar toon bleef hij weder onbeweeglijk en fluisterde mij toe Slaan maar. mijn jongen, ik beb u goed vast slaan gerust door. En ik sliep zonder vrees, want ik gevoelde wel. dat hij mij niet los zou laten. De tiid ging voort en altijd hoorden v ii het neerploffen en Ophalen der tonnen. XXVII. De redding. Wij konden hel bijna op die nauwe trap niet langer uithouden wij be sloten dus om de treden te verbroe den en ieder toog aan liet werk. Met onze messen begonnen wij den muur uit te houwen en de steenkolen, op die wijs verkregen, weg te ruimen. Daar wij nu een vast steunpunt hadden bekomen, werd onze arbeid ook veel gemakkelijker en eindelijk gehikte het ons. diep genoeg in de aarde door te dringen, om onze ge vangenis een aanzienlijk stuk te verwijden. Het gaf een gevoel van rust, toen wij ons in onze volle lengte konden uitstrekken en niet langer met schom melende beenen behoefden te zitten. Hoewel wij een zeer klein gedeelte van Carrory's brood hadden gekre- een. was het toch reeds op. Het laat st stuk had men ons juist bijtijds gegeven, om weder tot ons zelf te konten. Want toen de meester het ons gaf. was het licht te begrijpen, te oordeelen naar den blik. dien de houwere er op wierpen dat zij een tweede verdeeling niet dulden zouden, zonder er ook om te vragen, en zoo men het hun niet gaf. zelf hun deel te nemen. Het was zelfs zoover tusschen ons gekomen, dat wij niets meer tegen elkander zeiden, en zoo spraakzaam als wij in het begin van onze gevan genschap geweest waren, zoo stil waren wij, toen deze voortduurde. Ons gesprek kwam altijd op de zelfde onderwerpen terug en wij be handelden steeds dezelfde vraag welke middelen men zou aanwenden om tot ons door te dringen, en hoe lang wij opgesloten zouden blijven. Maar deze gesprekken werden niet met dezelfde belangstelling gevoerd ais in het begin als een van ons iets zeide, dan werd daarop dikwijls geen acht geslagen, of zoo dit al gebeurde, dan was het slochts met een enkél woord de dag kon in nacht verkee- ren. wit in zwart, zonder dat dit een oogenblik onze belnugstelling kon opwekken of ons tot eenige gedach- tenwisseling aanleiding gaf. Het is goedwij zullen zien, was het eenige antwoord. Waren we twee of zes dagen le vend begraven Men zou zich hier van eerst kunnen overtuigen, wan neer wij weder bevrijd waren. Maar zou dat oogenblik aanbreken Ik voor mij begon hieraan hand te twij felen. Ik was niet de eenige en dikwijls lieten ook mijn makkers zich een op merking ontvallen, die voldoende l>e- wees. dat zij niet vrij van twijfel waren. Eén troost is het), zoide Ber- gounhoux, dat, als ik hier mocht blijven, de maatschappij aan mijn vrouw en kinderen een jaarlijkseh inkomen zal geven zij zuilen ten minste niet aan het armbestuur ver vallen. .Ongetwijfeld had de meester, toon hij zijn waardigheid van bevelheb ber op zich nam, bij zich zelf beslo ten, ons niet uiteen te beschermen voor de onheilen, welke deze ramp ten gevolge kon hebben, maar ons ook tegen ons zeiven te verdedigen, er. wanneer een Yon ons zijn zelfver trouwen verloor, hem moed in te spreken. Gij zult hior evenmin blijven als wu de tonnen weiken. het water daalt. Waar daalt het In de putten. En in de gang Dat zal wel gebeurengeduld slechts. Zeg, Bergounhoux, vieJ Car- rory hein in do redo, met de tegen woordigheid vau geest, en do gevat heid. dio alles kenmerkte wat hij dead, als de maatschappij failliet gaat. zooals dio van den meester, dan hoeft uwe vrouw niets. Wilt ge wel eens zwijgen, dom kop De maatschappij is rijk. Zij was rijk. zoolang zo de mijn bezatmaar nu de mijn onder water staat, niet meer. In elk ge\tü zou ik, al» ik boven was. inplaats van hier, wel zoo in mijn schik zijn. Omdat Waarom waren die directeuren ingenieurs zoo trotsch? Dit zul hun tot een les zijn. Als de ingenieur eens naar beneden gegaan was... dut zou dwaas zijn. nietwaar, zulk oen heer I Als de ingenieur naar benoden gegaan was, dan zoudt gij hier blij ven en wij ook. O. gij, gij weet. dat gij u om niets behoeft te bekommeren, maar ik heb wol iets anders te doen; mijn kastanjes, wie zal ze drogen 1 Ik ver zoek dus den ingenieur tan weer naai boven te gaan liet is om te lachen. Goedendag, mijnheer de ingenieur 1 Behalve de meester, die zijn gevoel wist te verbergen, en Carrory, die niet veel gevoel had. spraken wij niet meer over onze bevrijding, maar slechts do woorden dood e>n honger kwamen over onze lippen, Gij hebt mooi praten, meester, de tonnen kunnen nooit genoeg wa ter ophalen. Ik heb het u at wel twintigmaal voorgerekeud een weinig geduld nog. Dat rekenen zal er ons niet uit redden. Deze opmerking werd door Pages geuit. Wie dan De Goede God. Deze heeft ge doogd. dat wij hier onze toevlucht zochten. Hij zal ook redding geven. Zoo God ons hier gebracht heeft, dan is liet zéker geschied omdat er onder ons zijn. die Hij straffen wilde. Deze opmerking ging gepaard met een ziidelingschen blik op Bergoun houx. Inplaats van heftig daartegen op te komen, bevestigde dezo de woor den van zijn aanklagor. - Ik ben overtuigd. begon Hij. dat God mij straffen wil, omdat ik in den Inatsten tijd geen goed Cliris- ten ben geweestik smeek Hem thans uit het diepet mijner ziel om vergiffenis. Hij viel op zijn knieën en sloeg zich verscheidene malen op de borst. Ik voor mij durf ook niet. be weren. dat ik geheel zonder zonde ben en ik wil ook gaarne de mijne belijden maar onze lieve Heer weet, dat ik ze niet uit moedwil bedreven heb ik heb nooit iemand opzettelijk iets misdaan. sprak Pagós. ik weet niet, of die donRere gevan genis eenigen invloed op mij uit oefende. of dat het de vrees voorden dood was. of wel dot wij door den honger verzwakt waren en het ge heimzinnige schijnsel van de lump, dio nauwelijks eenig licht over ons wierp maar ook ik gevoelde mij diep ontroerd, terwijl ik naar de be lijdenis der zonden van de anderen luisterde, en ook ik stond op hél punt om. evenals Pagës en Bergoun houx. mil op de knieën te werpen en mijne feilen te biechten. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5