BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD. Alleen op de Wereld SS© Jaarpang ZATERDAG 12 FEBRUARI 1915 No 10025 DE ZATERDAGAVOND LETTERKUNDIG WEEKBLAD, Hei Rijke Natuurleven LENTE TE MIDDEN DER SNEEUWBUIEN. Er is weinig opmerkingsgave voor ïioodig, om tot het besef te komen, dat we een wintertje doormaken, dat heel wat lenteverschijnselen vertoont, maar toch is het niet onaardig, om eens evon de waarnemingen der laat ste weken op te sommen. Al ruim drie weken geleden begon nen de meezeil hun luidruchtige len- tegeluidjes rond te schateren tusschen de nog kale takken der iepen, die hier langs een der hoofdwegen staan. Het bekende hamergeluid, dat de meezen gedurende den winter doen hooron, wordt in het voorjaar door een ei genaardig blij klinkend geluid ver vangen, een soort melodie bestaande uit maar enkele klanken, maar vol lentejubel en ver klinkend in het rond. Er zijn meezen, die het in dit op^ zicht ver gebracht hebben, al lijkt het liedje heel veel op een samenvoeging van klanken, opgevangen van de zangvogels uit de omgeving. Dit jaar zijn de meezen den spreeu wen nog voor geweest, maar deze, te ruggekeerd of nog altijd rondzwer vend, zitten nu toch weer vroolijk te twetteren op den rand der dakgoot of op den nok en maken een beweging, alsof met geen mogelijkheid de win ter zich meer kan doen gelden. Voor hun gevoel is het voorjaar gekomen, evenals voor de musschen, die we af en toe al druk bezig kunnen zien met 't verzamelen van nestmateriaal. I>e bollen in den tuin, gedekt met strootjes, hebben dit beschermend materiaal niet meer noodig, zoolang de vorst wegblijft en als we uit een zekere voorzorg daar nog niet vlug ge noeg mee zijn, nemen de musschen het werk over en beginnen te trek ken en te sleepen uit all maclit. Met een halm die een spreeuw geen schan de zou aandoen als deze er zijn krach ten aan gaf, vliegt zoo'n kleine grauw- rok omhoog en verdwijnt bij onder de pannen. Vaak zijn het nog niet meer dan speelnesten en lang niet allijd zetten ze het begonnen werk eirnstig door, maar dat we ze nu al hezig zien, ls een verblijdend lenteieokem. Zelfs heb ik al weer een paar ek sters zien vliegen met nestmateriaal In den bek en dit is ongeveer een maand vroeger dan in normale tijden- Zoo is de vogelwereld al in actie, n.l is alles nog in het eerste begin. Veel verder is de plantenwereld, die zicli meer ontwikkelt, dan den mees ten plantenvrienden lief is. Hel. kleine wilde goed kan wel een duwtje verdragen, maar aan die cul tuurplanten kan binnenkort een enke le flinke nachtvorst een onbereken bare schade toebrengen en de koude winden en do Maartsclie buien van deze weken zijn dan ook heel welkom, waar ze den groei nog wat tegenhou den. De vogelmelk, do plant met de mooie witte sterren, die zich om Haar lem zoo veel tusschen het gras ont wikkelen, vooral in den omtrek van het Paviljoen, heeft nu haar groene sprieten al in dichte bundels omhoog gestuurd. Zoo in den eersten aanleg doen de planten aan uien denken, maar ais de mooie bloemen de witte, transpa rante kroonblaadjes, die teergroen 2ijn aan de onderzijde, hebben uitge spreid, zijn er haast geen mooier lentekinderen en wie ieder jaar weer «dicht bij huis van deze mooie bloe men wil genieten, doet goed, als hij er een paar polletjes van uitsteekt. De vogelmelk, die in ons land in twee soorten voorkomt, met naar boven geopende en met knikkende bloemen, is een bolgewasje en heel gemakkelijk laten ze zich overplanten. Zonder ee- nïge winterbedekking kunnen we ze gerust aan het koude jaargetijde toe- vertrouwe5n. Behalve de vogelmelk zijn er al heel wat planten met haar lentewerk be gonnen en zelfs zijn er al bloeiers on der. De paarse doovenetcl bloeit al ver ken, het kruiskruid heeft het, zelfs niet niet noodig geacht, rust te nemem evenmin als de madeliefjes, hondsdraf heeft bloemen in gTooten getaJe en de witte bloempjes van de muursoorten vormen een teero sprei onder het hak hout. Al deze krulden kunmen tegen een fltnke vorstperiode, maar o, die arme vruehtbooman, die haast ieder uur verder gaan met hun waacvoelletje. De perziken mei hun dikke ronde knoppen, dreigen hij het eerste flinke zonnestraaltje in een rose lenrtewcel- de te veranderen. Vie ze niet dekt voor de zonnestralenloopt gevaar al les te verliezen, terwijl het nnders in dezen tijd mog noodig kan zijn, ze to gen de koude te beschermen. De peren laten nu a.l duidelijk" zien, of ze ved of weinig bloesems zullen dragen. De vruchtknoppen zwellen met den dag en veel sneller dam de bladknoppen. Een gele strook komt hier en daar te voorschijn tusschen de zwartbruine knopschubben en dit Is het zekerste teeken, dat de bloemknoppen krachtig aan de ontwikkeling zijn begonnen. H. PEUSENS. Rubriek voor Vrouwen MODE EN KLEEDING. Reeds heeft Sprokkelmaand haar intrede gedaan en nog steeds gaan de mode-magazijnen voort, oude mo dellen en restanten van stoffen, zijde en wat dies moer zij, uit te verkoo- pen. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit. dat de meeste magazijnen nog niet in het bezit zijn van de nouveauté's voor het komend seizoen. Wöl kwamen enkele modellen aan, doch de serie is nog lang niet com pleet. terwijl de behoefte aan nieuwe voorjaarstoiletten zich reods ter dege doet gevoelen. Vooral dames, die hel den afgeloopen winter nóg deden met oostuums. die ze van een vorig jaar overhielden, zijn door het laat verschijnen der nouveauté's erg ge dupeerd. De donkere dagen zijn im mers voorbij en de vroege voorjaars zon wiist ons moedoogenloos op de min of meer versleten ol glimmende plekken van rok en paletöt. Daarbij komt nog, dat de klok rok vrij alge meen is en men er dus in liet rechte, nauwe model al zéér démodée uit ziet De enkele nieuwe modellen, die ik zag. wijken weinig af van die, welke men ons in den afgeloopen winter bracht Het aijn klokmantels in ver schillende lengten, sobere tailleurs in donker blauwe serge, met tame lijk korten rok en hoog gesloten kragen. Verder minder strenge tail leurs. waarvan rok en mantel met tres versierd zijn en de mantel met kleine revers is ingericht. Het effen laken zal ook voor de vroege voorjaarscostuums benut wor den. maar van bepaald nieuw e weefsels is nog geen sprake. De blouses, die bij de taiilour- costuums onontbeerlijk zijn, worden van witte wasebzijde vervaardigd erf van wit vyelia voor dagolijksch ge bruik. Met het „en coeur" schijnt het nu voor goed gedaan te zijn. zdo- dat het staande boordje wordt afga- wisseld met een ..up and down", ter wijl verder de komieke „vadermoor ders" met bijbehoorende stiopdas ge lanceerd worden Een nouveauté in de eenvoudige FEUILLETON van HECTOR MA LOT. 91) Het geluid der tonnen en der hou weel en ging met de grootste gelijk matigheid, alsof Ihet de slinger van een klok was en hij iedere postafwis- eeling gevoelden wij een koortsachti ge aandoening. Zag men van de red ding af. of ondervond men onover komelijke bezwaren Gedurende het uitpompen van het water hoorden wij eensklaps een oor\erdoovend go- rans, een schel gefluit. Het water valt in de mijn, riep Carrory. Het is niet het water. hernam de meester. Wat is hert don Ik weet hot niet maar het Ls niet het water. Hoewel de moester 'ons verscheide ne malen bewijzen gegeven had var. riin doorzicht en gezond verstand hechtte men geen geloof aan hetgeen hii zeide. dan wanneer hij dit door bewijzen slaafde. Hij erkende, dat hij niet wist. waaraan dit geluid was toe te schrijven later vernamen wij, dat het ontstond door de kettin gen van een ventilator, dien men op- heesch om vensche lucht aan de werk lieden te verschaffen en nu maak te zich een dolle vrees van ons mees ter. bij de gedachte aan een over strooming. Steek de lamp aan. Dat is niet noodig. Steek aan, steek aan Hij moest wel gehoorzamen, want allen waren het hierover eens. Bij hot schijnsel van de lamp kou- den wij zien, dat het water niet ge rezen was, maar dat het eer daalde. Gij ziet. dat ik gelijk iheb, sprak de meester. Het stijgt en thans zullen wh verdrinken. Welnu, hoe eer hoe beter dan maar. want ilk kan het niet langer uithouden. Geel de lamp. meester, ik wil op een stukje papier aan mijn vrouw en kinderen schrijven. Schrijf vOor mij ook. Voor mij ook. Bergounhoux had gevraagd om de lamp aan te steken, teneinde, voor dat hij stierf,-nog aan zijn vrouw en kinderen te schrijven; hij had in zijn zak een stukje papier en een potlood en maakte afioh tot schrijven gereed LuisW. d'it zal ik schriiven blouses is het smokken van het ronde halsstuk en do mouwboorden. J>ie ronde liin aan den hals is uitsluitend voor jonge meisjes geschikt, daar zij min of meer verbreedt. De roldengte is voor den aan staanden zomer eenigszins herzien. De rok moet nu ongeveer 15 A 18 c.M. van den grond blijven. Dil is nu niet zoo overdreven kort, als we het in den afgeloopen winter zagen en toch nog kort genoeg om hot goed. verzorgde schoeisel niet onopgemerkt te-laten en het slijten van rdkrarwl en schoeisel buiten te sluiten. Voor gekleeds japonnetjes brengt men opnieuw veel tafeijda IFet aller nieuwste is thans een tafzijden japon met zijden tres-garneering. Voor gala-toiletten ls een sterfte neiging voor den sleeprok merkbaar, hetgeen ik Yan ganscher harte toe juich. Voor de straat is een sleeprok een onding en uit een hygiënisch oog punt bezien uit den booze 1 Maar in de salons zet de sleeprok aan elk toilet een zekeren luister bij en geeft aan het geheel meer cachet. Men denke hierbij slechts aan het bruids toilet Ik had deze week de gelegen heid, een voornaam huwelijk bij te wonen. De bruid was hyper-modem gekleed, want haar japon was geheel voetvrii. terwijl de kanten sluier als sleep dienst deed. Toch maakte het bruidstoilet niet den indruk van voorname deftigheid, die men van zulk een toilet kan verwachten. Daarentegen zag ik een gala-toilet van turkooise-blauw fluweel. De rok was van voren in halve plooien ge legd, vormde op de heupen kleine panrters en viel van achteren in een ruim geplooide sleopbaan neer, die aan den onderrand rond was bijge knipt, Het lijfje, deels van crêpe de chine, deels van zilverkant, was ge décolleteerd en met kanten mouwtjes ingericht. De scheiding van rok en lijfje was door een bruine fluweelen ceintuur gedekt. Meer in dem stijl van don rok zou ik esn fijne punt-taille gevonden hebben, met geborduurd voorstuk, vierkant décolleté en lange moutv van blauwe gase de sole met dofjes ingericht. De vroege voorjaarshoeden zien er over het algemeen Yrij somber uit, daar verreweg de moeste van zwarte zijde of zwart stiroo vervaardigd zijn en de garneering hoofdzakelijk uit zwarte tafzijde of zwarte tule te- staat De modellen zijn tamelijk verschillend, daar men zoowel de kleine als de grooto hoadvormen lan ceert, De overeenstemming dier beide verschillende vormen is 111 den bcfl gelegen daar die vrij hoog 3b en er vaak op den bol of om den boven rand van den bol nog garneering aangebracht wordt, als tule ruches, zijden plissées, enz. Men zieit op de z.g. heerenhocdjes veel stalen of gitten gespen aange bracht en ook wel een enkele roos De loshangende voiles met één mou- che geven hierbll iets typisch ouder- wetsch. Ze moeten zoodanig wonden opgespeld, dat ze rondom even lang op de schouders neerhangen. MARIE VAN AMSTEL. Parijsche Brieven DE ALKOHGL EN DE OORLOG. Ik heb, evenals velen, een zeer be langrijk. propaganda-pdospectus ont vangen, uitgaande van de „Ligue Na tionale centre l'Alcoolismc". Deze bond, erkend als van algemeen nut, bestond vóór de vijandelijkheden, en men moet toegeven, dat hij verd ende bijval te vinden bij allen, die de verre vóór-drama's van rason-taarding we ten op te merken. Er zijn zoo verder felijke ooi-zaken, dat ze, zou men kunnen zoggen1, zicli detailleeren in een dagelijksche gewoonte, en de schadelijkheid schijnt aldus geheel „Gaspard, Pagès, de schoolmees ter, Carrory en Rémi zijn dn de zij gang opgesloten en zullen daarin omkomen. „Ik. Bergounhoux, smeek God, om een man voor de weduwe en een vader voor de weezen te zijn ik geef hun mijn zegen." Gij, Gaspard.? „Gaspard geeft alles wat hij bezit aan zijn neef Alexis." „Pagès draagt zijn vrouw en kin deren aan God, de Heilige Maagd en de maatschappij op." Gif. meester Ik heb niemand, antwoordde de meester op droevigen toon. nie mand zal mij betreuren. Gij. Carrory Ik. riep Carrory, ik ver lang. dat mijn kastanjes verkocht zullen worden, voordat zij gedroogd zijn. Op ons papier schrijven we niet zulken onzin. Het is geen onzin. Wilt gij niemand vaarwel zeg gen Uw moeder Mijn moeder zal van mij erven. E11 gij, Rómi „Rémi geeft aan Mattia zijn hond Capi en zijn harp; hij groet Alexis en verzoekt hem om naar Lizc te gaan, en wanneer hii haar zijn groeten overbrengt, haar tevens een gedroog de roos te geven, die hij in zijn jas- verminderd en bijna niet-bestaande te zijnIndien het zuiden van Frankrijk het aBcoholisme weinig of in het goheel niet kont, zoker is het, dat het onder het noordelijke klimaat woedt om er ongerustheid over te verwekken. Het kwaad is bijkans al geheel in Bretagne verspreid. Het is T ook in Normandië, waar niet zelden de moeders op het platte land baar kinderen smaak leeren krijgen in den appelwijn, d'io het genot der volwassenen isl En toch, in de eerste heroïsche en rampzalige tijden van den oorlog, vóór en gedurende de overwinning der Marne, had men on der de dappersten en hen, die bij hoo- pen sneuvelden, de lieden van Bro- tagne en van Normandië, allen van het westen van Frankrijk, waaron der men overigens ook de soldaten van Vemdée en Poitou telde, die zich heelemaal niet aan den alkohol over gaven. Anderzijds heeft men van. de „verlofgangers" en uit de uit de eer ste linie ontvangen brieven gehoord, dat het harde en langdurige leven in de loopgraven spoedig het organisme zonder weerstand der drankzuchti gen heeft aangegrepenverschillen de ziekten hebben hen grootendeols ten grave gesleept, bijkans onmiddel lijk na den eenslen winter Doch waar het alkohol isme lang zaam nog verschrikkelijker verwoes tingen aanricht, dat is in de centrums der werklieden van het noorden en in alle groote steden met zware volks- opeenhoopingen. Ook werd het ver ontrustend te Parijs Behoefte? Neen. Een gewoonte. e>en verleiding, stellig. En het schijnt, dat de neiging naar den alkohol, die sinls eenige jaren verergerde, ook een gevolg la geweest van de economische en de zedelijke verdruktheid, die wij hier allen voel den. Deze ongelukkige oorlog, welks ge volgen nog niet kunnen worden voor zien, zal tenminste anti-alkohol-pro- pagandisten bobben bijgxetaan. die voorheen zich slechts tot do overtui ging bepaalden. De regeeruigsoverlieden kond ei bijkans evenmin door dwang hande len. Het was dan ook onder een soort van vaderlandslievend voorvvend'sel, in de eerste ure van opgewondenheid dat de regeering 't verbod uitvaardig de van den verkoop van absinth 't meest verspreide gif en waarin de jongelingschap meer en meer snaak kreeg, door een soort van Ijdel ver toon, om te loonen mannen te zijn! Doch daar nu bijna do gansche natie het leger werd, het leger, dat onder worpen is aan een zekere tucht en noch wetten noch verordeningen kan betwisten, gang het gemakkelijker, op haar te ageeren. De „Ligue Anll- aioooligue" zotte ei' zich dus toe, al haar actie op het Leger to richten, door middel van een reeks van wel geslaagde stappen bij de burgerlijke en de militaire regeeringspersonen. Van de eerste maanden van het vo rige jaar af konden ernstige resulta ten worden geboekt. In Maart, op verzoek van zijn Bureau, verbood de opperbevelhebber in overeenstem ming met den minister-president, die toen de heer Viviali was, den ver koop van alkohol in de zóne en de achterhoede der legers. Hij verbood zelfs», dat de soldaten er kosteloos van konden krijgen. Een dergelijke stap der Ligue over reedt den generaal Galliéni lezelfde maatregelen te nemen ten opzichte der militairen van het versterkte kamp van Parijs. Na een nieuwo au diëntie, toegestaan door den minister president, vaardigt de regeering eet) wet uit, waarin zij, dc zóne der le- gc-is gelijkstelt mot alle gemeenten van Frankrijk, waar wapene en am munitie worden vervaardigd. In die gemeenten zijn de verkoop en de doortocht van den alkohol verboden, liet ging er om, dc aan dien natio- nalen arbeid gebonden werklieden te gen den drank te behoeden. Welnu, moesten dc „poilu's" zich tevreden stellen met wijn en cider (en zij zijn er zeer tevreden mede),- in de achterhoede, steden en gemeenten buiten de verboden zóne zaet men zak bewaart." Wij zullen alilen onze handteeke- ning er onder zetten. Ik «et- een kruis. sprak Pages. Nu, zoide Bergounhoux, toen wij allen onzen naam gezet hadden. vraag ik mets meer. dan dat men mi! rustin sterven laat. zonder iets meer tegen mij te zeggen. Vaartwel, makkers. Hij verliet daarop zijn trode en be gaf zich naar dc onze. om van ons drieën afscheid te nemen. Daarop klom hij weder naar de zijne, om helsde Pagès cn Carrory, en maakte toen van zand. en vermolmd hout een hoogte, waarop hij met zijn hoofd kon rusten en strekte zioli vervolgens in zijn goheele lengte uit. zondbr zich verder meer te verroeren. De aandoeningen, welke deze brief bij ons teweeggcibra-cht had. en de gelatenheid van Bergounhoux maak ten ons niet moediger. Intuasöhen was het kloppen veel duidelijker geworden en ongetwijfeld was men ons reeds zóóver genaderd, dat meu ons spoedig zou kunnen be reiken. Hiermede troostte ons de meester, teneinde zoodoende ons een weinig kracht te geven. Als men zoo dicht hij ons ;s, als gii meent, dan zouden wij hen kunnen hooren schreeuwen en wij hooien hen niet. evenmin als men ons hoort. merkwaardigerwijze geheel nieuwe gewoonten van onmatigheid en juist te wijten aan den staat van oorlog! Do werkloozen, die de militaire wet wegens hun leeftijd niet meer aanpakt, eenerzijds, en an derzijds echtgenoot en, wellicht on troostbaar wegens het vertrek van hour mannen, begonnen, teneinde de verveling te dooden, nogal sterk al- koholische likeurs te genieten. Waarschuwingen hielpen weinig. Do nauwlettende „Ligue" mengde er zich nogmaals in. En op haar aan drang gaf de Regeering een beschik king die veroorloofde alle toelage te onttrekken aan dronkaards. Ongelukkig hebben kruideniers open winkels. Flesschen rhum (de rhum wordt zeer gewaardeerd), brandewnn. anisette en andere douceurs worden thuisgebracht onder den mantel on zer vrouwtjes, dae in de populaire ■wijken elkander uilnoodigen. met kleine slokjes proeven, onder het ver- tc-ilen van de buitengewoonste verha len over den oorlog en 't knabbelen aan koekjes. En de jochies, de gulzi ge arme jochies doopen een stukje suiker in hot glaasje en zuigen er aany wennen zich aan zaligen zonder geziichtevertrekikingen 1 Ten leste heeft de „Ligue Nationale" een afdoenden maatregel tegen den alkohol aangeprezen wij zijn in den oorlog, een oorlqg, die ee-n buiten gewone hoeveelheid munitie verteert. De alkohol is voor hel voortbrengen van die ammunitie een der onmisbare verbindingen het is dus heel dui delijk, dat men op den alkoho! over het gansche Fransohe grondgebied beslag moest leggen. Men moest er beslag op leggen bij alle „bouilleurs de cru", brandewijnstokers, d'ie het voor eigen gebruik doen. alle bereiders van alkohol. Doch e!ko dorpeling, volgens een wet, is of kan zijn een voortbrenger van alkohol. en, mocht hij het noodigo materiaal niet bezit ten, in de belangrijker streken be staan eigenaren van distilleertoestel- len, die het platteland doorkruisen en \oor een nogal maligen prijs of zelfs tegen vergoeding „in nalura" bran devvijn van druiven, pruimen en ap pelen op zestig graden distilleeren. Of men al beslag legt op den alkohol den volgenden dag brengt men ande ren voort, daar de eerste zelfstangid- heid niet ontbreekt I Dan, al suiterste oplossing, doet ziich de kwestie voor van afschaffing van het voorrecht der „bouilleurs de cru". Doch er zijn nnllionnairen onder en wier politieke en sociale werkzaamheid enorm is. En men zou ook niet do lieden van het platteland, deze massa van kie zers, willen ontstemmen. Otndertusschen, onder den drang der anli-alkoholi'Sohe ligue, die er in geslaagd is een tamelijk uitgebreide beweging op louw te zetten, heeft de regeorlng aan het parlement een wetsvoorstel overgelegd, waarop meu op een gegeven 0ogenblik zal moeien redetwisten en besluiten nemen. Men kan stoutweg zeggen, dat zonder den oorlog, zonder dé vaderlandslievende tucht, die zo heeft ingesteld onder den oproep van de „heilige eendracht de overlegging van die wét bijkans on mogelijk zou zijn geweest. Wat zal er van komen? De strijd zal fel zijn, hij is het nu al, in geheime kuipe rijen. Sinds den oorlog moeten ze te Parijs 0111 tien uur triestig gesloten zijn, doch dan openen an dere hun heimelijke deuren op een kier want de menschheid gelooft dorst te hebbentVooral te Mont- matre, den kant der Etoile en «Ier Madeleine uit en in het Quartier Latin gaan de ,;kleinc café's" aan hei werk. Zij wordicn gesloten door den commissaris van politie, als hij er van afweet; doch achter zijn rug ope nen zij zich weer. Ze zijn nogal vaak ingericht in ho tels van den tweeden rang en in ge meubelde appartementen. De klanten verleren in een gemeenschappelijke zaal of afzonderlijk, in de kamers de buur komt in dit laatste geval Al waren zij slechts weinige me ters van ons verwijderd, dan zouden wij hen nog niet kunnen hooren dit hangt geheel af van het gehalte der aardkorst, die zij doorboren moe ten. Of van den afstand. Het water daalde echter voortdu rend en weldra kregen wij het be wijs. dat het dc daken der gangen met meer bereikte. Wij hoorden tegen den wand van de zijgang eeuig gedruisch en het water klotste, alsof er stukjes steen kool invielen. Men stak een lamp aan en wij za gen verscheidene ratten beneden in do zijgang loopen. Zij hadden, even als wij. een schuilplaats in een dui kerklok gevonden, en toen het water gedaald was, hadden zij haar toe vluchtsoord verlaten, om eenig voed sel te izoekeai. Als zij ons hadden kun nen bereiken, dan was dit omdat het water de gangen niet meer geiicel vulde. Deze ratten waren voor onze ge vangenis, wat de duif voor de u-rlc van N'oach Mas het einde van dén zondvloed. Bergounhoux, sprak de mees ter. terwijl hii rich tot aan de boven ste trede oprichtte. vat maar weer moed. En hij braclit hem toen aan het verstand, dat de ratten oisze nnde-1 op drie lot tien francs te staan. Sonv mige slijters ontvangen hun stamgasten in hun winkelkamer of zelfs in hun kelder, voor dc gelegen heid in orde gebrachtIn de af wezigheid van haar naar den oorlog getogen mart diende een handige vrouw uit Auvergne haar nachtelijke klanten verscheidene likeuren, zelfe Engelsche, in haar kolenbrandsters- winkel op. Op vijf-en-twintig meter afstands van een commissariaat van politie had eon concierge in zijn et- gen portierswoning een kleine kroeg ingericht. Ze bestond langen tijd en had hij naam gekregen door de uitne mendheid van zijn dranken. Onge twijfeld gaf eon kwaadwillige huur der hem aanl Niettemin, indien er nog „kleme café's" bestaan de stamgasten zijn zeldzamer geworden, omdat zij vreezen een proces-verbaal op te loopen op het oogenblik, dat de commissaris kan opduiken Dei verschrikkelijke oorlog zal ten minste dit resultaat hebben, dat hij het alcoholisme geducht heeft aange tast, den Alcohol, die een ras verw armt en het zijn geestelijk evenwicht doet verliezen. WILMA KNAAP. De moord te Wijk- broekermeer. door SIMON MOS. Hannes, de gemeenteveldwachter, stond op de bovenste trede van de monumentale stoep van het eeuwen oude raadhuis rijn 'kromme, beweeg bare pijp te rooken, gelijk hij Lederen morgen deed, wanneer hij de ronde door het dorp had gemaakt, en daar na in de burgemeesterskamer de in gekomen stukken voor den burgo. meester in gereedheid had gelegd. Hij werd daar op z'n verhoogde standplaats door alle voorbijgaande dorpelingen gegroet, want Hannes was algemeen geacht en bij elk inwo ner zaer gezien. Naar de maatschap pelijke positie van ieder passeerende groette hij dan terug, hetzij minzaam wuivend met de hand, hetzij door even tegen z'n pet to tikken, of voor een zeer voornaam ingezetene liet militair Baluut te brengen, hetgeen hij als oud-militair het voornaamste eerbewijs vond. Zag hij den burgemeester naderen, dlatn maakt® hij tijdig front naai- de stoepriehtang, nam met z'n linker hand z'n pijp uit den mond, maakte met de rechter correct hei militair sahiut en zei de: G'morgen burge meester. G'morgen, Hannes, groette de burgevader terug en „strijk en zet" volgde dan altijd: Is er ook nieuws? Stereotyp klonk dan steeds uit Han nes' mond: Niks geen nieuws, bur gemeester. Want de bewoners van Osburg wa ren brave, vred'dievende ingezetenen, zoodat moeilijkheden zoo goed als niet voorkwamen. Op zekeren morgen echter, toen burgemeester de gebruikelijke vraag weer had gedaan, antwoordde Han nes, terwiijl hij het voorhoofd frons;e eu z'n baard bevoelde: DAt geloof ik, burgemeester, d'r is een groote papieren brief gekomen van de Ju stitie. Van de justitie? herhaalde de burgemeester, met verbazing. En wat staat er in? Ik dorst 'm niet open te maken, burgemeester, repliceerde Hannes, zeer gewichtig. rende bevrijding aankondigden. Maar Bergounhoux liet zich niet overtuigen. Als dc hoop weder voor wanhoop moet plaats maken, dan wil ik lie ver in het geheel geen hoop meer koesieren ik wacht den dood als er redding komt. dan zij God ge loofd. Ik wilde onze trede verlaten, om me zelf te overtuigen of het water inderdaad daalde. Het zakte aan merkelijk cn er was een groote ruim te gekomen tusschen het water en het bovenste gedeelte van de gaan derij. Vang eenige ratten, dan kun nen wii ze opeten. riep Carrory. Maar om de ratten te vangen, moest men vlugger zijn dan ik thans De hoop op redding avenwel had mij weder kracht gegeven en het zien van de ruimfe deed mij besluiten, een denkbeeld ten uitvoer te bien- Kon. dat mij reeds lang gekweld had. Ik kleun weeier naai- onze trede. Meester, ik weet iets daar de rattten in de gang loopen, bewiistdit. dat men er door kan gaan ik zal zwemmende dc ladders bereiken en daar om hulp roepen men zal ons komen zoeken, dat zal eerder kunnen gebeuren df-n door de schacht. Ik verhied u dat. Maar. meester, ik zwem even

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 11