nen alleen on de tribune van bet Huis onze fecenovcraestelde meetving te kennen eeven. ..Zonder nader op de zaak in te cann. nrotesteeren wil zoo beslist mo- irelilk teze.n de motie van de huishou delijke commissie. De meeningen. die daar zün uitgesproken. r.iin geenszins de onze. WH achten het onzen pliciht de verantwoordelijke autoriteiten te waarschuwen voor onbezonnenheden. Wii verklaren tevens, dat wij thans en in het vervol* elke poging om de vrïiheid van het woord te belemme ren. zullen bestrijden." Het voorstel van den president werd aansenomen. Toeren stemden de co- cinnl democraten en de Deen Nessen. Minister I.fibel) verklaarde daarop: De reeeerintr is ingenomen met dit ibesluit en ziet er harerzijds gaarne van af meaningsverschillen over quaesties van staatsrechtelijken aard in dezen ernstigen tijd verder te be handelen. GEZANT IN BULGARIJE. De Duitsche gezant te Sofia. Micha- ihelles. vroeg een verlof tot herstel van gezondheid, en bag-af zich voor een kuur naar Kisaingen. Daar de ge- zRntschansport te Sofia thans niet lang kan ledig staan, is de gezant te Chr>9tiania. graaf Oberndorf. tot op volger van dr. Michahelles aangewe zen. Michahellea. die wegens zijn ver dienste tot ridder le klasse van den Rood en. Adelaar met Eikenloof werd benoemd, zal aan zijn herstel voor een anderen gezantschapsport wor den aangewezen. Uit Eng«land. DE BLOKKADE-MEETING. Naar de Daily TaLegr. meedeelt heeft de regeering op verzoek van lord Midletou besloten Dinsdag a.s. gelegenheid te geven tot een debat in het Hoogerhuis over de quaeatie der blokkade van Duitechland. De vraag hieromtrent zal worden gesteld door lord Sydenham, die ondersteund zal worden door de lords Molner, Beresford, Devonport en Midletou. Vermoedelijk zaJ het debat twee da gen Ln beslag nemen. DE LUCHTOORLOG. Reuter seint uit Londen: Minister Kitchener verklaarde in het Hooger huis in den loop der diarussie over de luchtverdediging, dat alhoewel het slechts eenmaal is voorgekomen, dat een Zeppelin door een aeroplane werd vernield, de Engelschen toah ver schillende malen de vijandelijke luchtschepen zoo hebben toegetakeld, dat deze ten slotte moesten dolen of voor verderen dienst ongeschikt wa ren. Het staat o.a. vast, dat bij den laat- sten luchtaanval één luchtschip ver loren is gegaan, terwijl er reden iB om aan te nemen, dat een tweede bul len pjetie werd gesteld. WHISKY-STOKERIJEN EN MUNITIE FABRICAGE. Ter verduidelijking van het be richt. dat het ministerie van munitie voornemens is whisky-distilleerde- riien over te nemen tot het einde van den oorlog, zii meegedeeld, dat het de bedoeling is. die fabrieksinriohtin- gen te gebruiken voor de vervaardi ging van den voor de munitie benoo- digden alcohol. De meeste der be trokken inrichtingen zijn Söhotsche. Reeds eenige maanden geleden wer den staooen gedaan om der regeering de noodige middelen te verschaffen ter productie van alcohol voor ont plofbare stoffen. Groote hoeveelheden waren reeds van de distillateurs ver kregen, maar toen bleek, dat het noö- dia zou ztin. dat de regeerinc de ge- heete fabrieksmriohtingen zou over nemen. toonden, zegt de .Tunes", de fabrikanten loyale medewerking. Er is nu een regeling getroffen, waarbij echter de kleine branderijen buiten ziin gesloten; deze zullen kunnen voortgaan, voor het publiek te wer ken. De bekende Whisky-fabrikant sir Thomas Dewar verklaarde ln een interview, dat de distillateurs ver heugd waren, zich voor de regearing nuttig te kunnen maken ln dece kri tieke tiiden. Uit d* Voreenigde Staten DE VEREEN1GDE STATEN EN DUITSCHLAND. Reuter seint uit Washington: De Duitsche ambassadeur Bern- slorff heeft met minister Lansing ge confereerd over uitstel van de toepas sing van de Duitsche order betreffen de de onderzeeërs met het oog op ver dere onderhandelingen. Bcrnstorff verklaarde, dat Duitscliland niet van plan is schepen van stoomvaartlijnen in den grond te boren, waarop Lan sing zijn bevrediging uitsprak over die verklaring, inuar daaraan toe voegde, dat door de bedreiging van Duiischland om gewapende handels schepen zonder waarschuwing in den grond té boren, opnieuw de quaestie van de oorlogvoering met onderzeeërs aan de orde werd gesteld. De overeenkomst ter zake van de ,,Lusitania" kan niet definitief wor den aanvaard, voordat de Vercenïgde Slaton volkomen ervan op de hoogte zijn of daarin wellicht iets voorkomt, dut in strijd ie niet de nieuwe wijze, waarop onderzeeën 'te werk gullen gaait Nader seint Reuter nog uit Washing ton: Bernstorff heelt aan minister Lan sing het laatste concept van de defi nitieve nota van Duitscliland over de ï.usitnaia-guaestie ter hand gesteld. Daarin zijn belichaamd de wijzigin gen van den tekst, die door de Ame- nkaansche regeering waren voorge steld en één wijziging, afkomstig van de Duitsche regecring. De New-Yorksche republikeinsche S'.aatscouventie heeft een program ma aanvaard, dat slechts een punt vormt, namelijk dit dat het de plicht van Amerika is. maatregelen te nemen met het oog op het herstel van bet volkenrecht en de algemeeue toepassing hiervan. Allerlei. DE BRAND LN DE HAVEN VAN BROOKLYN. De „Times"-correepondent te New- York meldt, dat bij den brand t» Brooklyn drie Britsche stoomschepen, die goéderen voor de geallieerden in namen en 80 barken en lichters tot op de waterlijn zijn afgebrand. Toen de brand gebluacht was, is de pier met vele goederen in elkaar gezakt. De schade wordt op 12 millioen ge schat. Men twijfelt er niet aan, of de brand is gesticht. NOG EEN BRAND. Reuter seint uit Toronto: Een brand, die tengevolge van een ontploffing üi de bovenste verdieping van het gebouw ontstond, legde de Amerikaaivsche Club geheel en al in de asch. Twee personen kwamen om het leven. Men vermoedt, dat er hier aan brandstichting moet gedacht worden. De brandweerlieden vonden twee achttienpondsprojectielen en hoorden drie ontploffingen. Er heerscht groote verontwaardi ging over 't gebeurde. Stadsnieuws PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Watersnood van 13-14 Januari. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben aan de Provinciale Staten doen toekomen een rapport over den watersnood, dat Gedepu teerden in de zitting van 1 Februari hadden toegezegd. Aan het zeer uitvoerig rapport Is het volgende ontleend Omvang en oorzaak. De Noordzeekust: In een omschrijving van den omvang der schade wordt ongemerkt, dat wat de Hondsbossche zeewering betreft, de hoofden der zeewering belangrijk be schadigd zijn. in het bijzonder hoofd G. waarvan het bij wijze van proef gemaakte betonwerk geheel vernie tigd is. De duinvoet bij het in 1912 aangelegde hoofd W. bezuiden Kam perduin. is belangrijk afgenomen, zooals trouwens vrijwel langs de ge- heele kust. De afneming bedroeg van 5 tot 24 AL en was het sterkst tus9chen de stranapalen 45 en 47 en 49 en 53, d. i. ter hoogte van Castricum en Wijk-aan-Zee. De overige Rijkswerken aan de Noordzeekust werden buitengewoon beschadigd. De Zuiderzeekust: Na mee deel ing gedaan te hebben van de ver schillende meteorologische gegevens, waarbij herinnerd wordt, dat de hoogste gemiddelde windsnelheid (over vijf minuten berekend) op 13 Januari, des middags te 4 uur 20 m., voorkwam, namelijk 27 M. per se conde. en dat de hoogste winddruk ken werden geregistreerd dien dag tusschen 3 en 4 uur (138 K.G. per M2.), wordt opgemerkt, dat deze windkracht wed groot, maar voor een slorm in oens land niet abnormaal groot was. Bovendien kwam de storm in de periode der lagere ge- lijden. Maar door den langen duur en ongunstige richting van den wind werd de kom der Zuiderzee sterk gevuld en ontstond in verband met de geringe diepte een groote op- waaiing. Hoezeer de diepte bij opwaaiing een factor vormt, blijkt uit vroegere waarnemingen, toen tusschen Enk huizen en Urk, met een diepte van ongeveer 6 M., tijdens dp zwaarste stormen een verval van 1,366 c.M. per K.M. werd geconstateerd, terwijl tus schen Urk en Schokland, met nage noeg 1M. minder diepte, het verval tot 6,462 c.M. per K.M. kon klimmen. Vóór de droogmaking van het Haarleinmermee- is op Rijnlands boezem over een afstand van 23 K.M. e.en "verschil in waterstand van 3,132 M. waargenomen, dat is 13.6 c.M. per K.M. Bij een vergelijking van de water standen van den storm van 1825 met dien van 1916 wordt opgemerkt, dut zij %an het Noorden naar het Zuiden gaand tot Edam beneden of gelijk die van 1825 zijn gebleven, terwijl de waterstanden bezuiden Edam in 1916 die van 1825 aanmerkelijk hebben overtroffen. De zeestanden bij Marken. de Oranjesluizen. Zeeburg en Muiden onderscheidenlijk 0.32, 0.19, 0,21 en 0,25 M. boven den hoogst bekenden stand. Aan de Utrechtsche zeekust zijn echter nog grooter ver schillen. namelijk van 0.50 M., ge constateerd. De breuken en beschadigingen van de düken worden, behoudens een enkele uitzondering, nameiiik de af- schuivfne bij het Kenselmeer. niet zoozeer geweten aan den verhoogden druk op de waterkeeringen. als aan de working, die het overstortende wa ter heeft uitgeoefend. Een bewijs hiervoor zoeken Gedeputeerden in de omstandigheid, dat daar, waar de dijken niet zijn doorgebroken, de buitentaluds zich in het algemeen goed hebben gehouden, behondens •hier en daar de steeoibezettmg, waar deze door den vorm en don aard van het gebezigde materiaal niet behoor lijk gesloten was, zooals b.v. aan den Drechterlandscheu dijk en den zeedijk beoosten Muiden. Do beschadigingen en breukon worden dan als volgt verklaard Door den verhoogden watenstand en het beuken van de golven kwamen de dijiken in abnormale evenwichtsver- ■houdingen. terwijl ook trillingen in het dijksluisraam optraden. Door deze trillingen werd verder de vorming van scheuren en wel in de lengterich- ting van den dijk zeer bevorderd, vooral daar juist in deze riohting bij de aansluiting van de wegverharding aan de bermen steeds nader bestaan. Ket overstortende water 6tortte nu met alleen telkens met kracht op het b.nnentalud. maar vulde ook de scheuren en gangen in het dijksli- chaam. De vastheid van de dijkepecie welke door de vele regens van de laatste lijden toch reeds had geleden, werd zoodoende door liet overstroo- mend water nog verminderd, zoodat ten slotte onder de werking van de boven omschreven factoren het bin- nentalud afschoof, af afstortte, n.t, naarmate van den aard van de specie en van den ondergrond. Door het af zakken van het binnentalud werd nu op sommige plaatsen het dijkslichaam zoodanig verzwakten verlaagd dat 't overblijvende deel van het profiel geen voldoenden weerstand meer kon bieden en bezweek. In dat geval ont stond dus dijkbreuk, terwijl anders de beschadiging zioh tot die van het binnentalud beperkt». I-Iierna wordt een uitvoerig© om schrijving gegeven, van de besOhadl- gng der dijken. Her6tel der scha do. Gedeputeerden verklaren, dat de taak om de schade aan de dijken te herstellen, in de eerste plaats rust op de Waterschappen zelf. Op den weg van het Prov. Bestuur, dat met liet toezicht belast is, ligt het. daarbij hulp. raad en leiding te geven, ter- wiil het. afgezien van de dijken, lie de provincie zelve in onderhoud heeft, eerst rechtstreeks behoort in te griinen gelijk het ook meerma len ingegrepen heeft wanneer de waterschapsbesturen voor hunne taak in deze moeilijke omstandighe den niet berekend blijken te ziin. of maatregelen dienen te worden geno men ten behoeve van belangen, die zich uitstrekken buiten de gPbnzen dor getroffen waterschappen. Nu hadden enkele waterschapsbesturen terstond bii het intreden der ramp meer activiteit kunnen betoonen, doch van de moeste kan worden ge tuigd. dat zij van het eerste oogen- blik af op hun post zijn geweest en getracht hebben de vereischte maat regelen te nemen. Veelal deed zich bij die besturen het gemis gevoelen aan voldoende orderlegd technisch personeel, waar aan de noodige werkzaamheden zou den kunnen worden opgedragen. In verband daarmede zijn de provinciale v aterstaatsambtenaren de bescha digde dijken geregeld bliiven bezoe ken en ia bij de voorbereiding en uit voering der noodige werken voort durend voeling met die ambtenaren gehouden. Behalve twee ambtenaren, die ln militairen dienst waren en aan wie od telegrafisch verzoek verlof was verleend en enkele opzichters in tij del iiken dienst, zijn 4 opzichters extra bij den Provincialen Water staat ingedeeld. Voorts heeft de hoofd ingenieur ge tracht. waar zulks werd verlangd, de waterschapsbesturen van technisch personeel van elders te voorzien. Nagegaan wordt dan, wat in d© verschillend© waterschappen Is ge daan tot herstel der schade. Daaraan ontleeaeui wij, dat de volgend© leendn- gen zijn gesloten door de besturen der Waterschappen: Anna Paulowna- polder f 300.000; Polder Waard en Groot f 75.000; Ambacht» van West- Friesland, genaamd Dreohterl and f 30).000; d© Zeevang f 40.000; Zuid polder bij Edarn f 25.000; Hoogheem raadschap Zeeburg en Diemerdijk f 100.000; zeeweringen onder Naar- deu an Huizen: kosten f 10.000. Van de andere water&chapsbesiuren zijd geen opgaven in het rapport ge daan. Omtrent den polder Katwoude wordt meegedeeld, dat de aannemer Blonkovoort op 15 dezer 5 zinkstok ken had laten zetten. In den Water- landscheai dijk was toen het 9de zink stok gelegd. Mededeeiing wordt voorts gedaan van de maatregelen door de polder besturen in de tot dusver nog niet geteisterde streken genomen. Omtrent het plan voor de noodwa- terkeering wordt o.m. meegedeeld, dat volgens den eersten opzet, het Noord-Hollandsche kanaal bij de spoorbiug bezuiden Purmerond zou worden afgedamd, doch hiertegen had het bestuur van die gemeente ern stige bedenking, omdat op die wijze de gelegenheid voor schepen om Pur merond van uit het zuiden te berei ken, zou worden belet. Toen is beslo ten de watei'keering te brengen door de sluis te Purmerend en ln verband daarmede de kaden tusséhen de spoor brug en de stad ter weerszijden van liet kanaal te verhoogen. De kosten der aan den spoordijk uit te voeren bovenomschreven factoren het bin- werken zullen niet voor rekening dor II. IJ. S. M. komen. De kade aan den Wijde Wtarmer fiischte Lntosschen dringend voorzie ning, vooral toen bleek, dat bij de verhooging van de spoorbaan wel en kele onverwachte moeilijkheden voor deden en daarbij door een miever stand aanvankelijk niet de noodige voortvarendheid werd betracht. Op- kisting der kade is toen geschied, na dat daarop van verschillende zijden en ten slotte mondeling door den Commissaris der Koningin met klem was aangedrongen De noodzakelijk heid daarvan werd ten slotte ook door het folder bestuur ingezien. Door de zongen van den Provincialen Waterstaat w as toen reeds een tech nisch Raadsman aan het Poldorl>e- atuu/r verschaft. P 1 a n-V I a 8 e r. Na een uiteenzetting gegeven te hebben van het plan van den heer M. F. Visser, schrijven Gedep. Staten daarover het volgende: „De voordeelen, door den heer Visser aan zijn plan toegekend, zijn in 'het kort: lo. do provinciale (keering sluit het Noord-Hollandsch kanaal bij Pur merend af, het plan-Visser niet 2o. de provinciale keering levert al leen eene beschutting voor verdere overstroooiingen in Schermeiitoezem, teiirwijl het plan-Visser het mogelijk i maakt, dadelijk na het gereed ko men van de ophooging Buiksloot—11- pendam, met de drooglegging van het overstroomde gebied ten Westen van die lijn, ter oppervlakte van ruim 5000 H.A., te beginnen; 3o. de keering volgens het plan- Visser kan blijvend zijw, de provin ciale niet. Het afsluiten van da sluis in het Noora'-Hollandsch kanaail te Pur merend door de provinciale keering Inderdaad een bezwaar, doch dit moet met worden onderschat, omdat het kanaal ook over de Z%an door de lvnollenda muiervaart, de Marker- vaart of het Alkmaardemieer is te bereiken en de gemeenschap met Pur merend geen belemmering on den- vindt Bovendien Is alleen de groote al ufo-' opening door een dam gesloten, ter wijl de kleine opening die een wijdte van 5 58 M. en een schullengte van 21.35 M heeft, door schutbankcn is gedicht, waardoor de afstrooming van het overstroomde gebied op Schermerboezem zoolang mogelijk in stand kan blijven en de mogelijkheid bestaat om, zoodra geen aandrang van water meer te vreezen is. de vaargemeenschap door die opening binnen enkele uren te herstellen. Het hierboven sub 2o. genoemde voordeel van het plan-Viseer zou al leen waarde gehad hebben, ale do noodkeering volgens dat plan snel uitvoerbaar was geweest. Dit laatst9 kon op goede gronden betwijfeld wor den. WH men er een blijvend werk van maken, zooals hierboven sub 3e. is vermeld, dan zou het stellig nog meer tijd vorderen omdat dan sohoeiïngen van geheel anderen aard en construc- tiewijze dan voor het noodwerk zou den moeten worden toegepast. De afsluiting van de Broekervaart1 vormt verder een overwegend be zwaar tegen de uitvoering van het plan-Visser en wel omdat daardoor de oenige betrouwbare verbinding met Broek en Monnikendam zou w-orden gestremd. Ook Gedep. Staten hebben zich reeds de vraag gesteld, waar eene tweede keering, die het water zou moeten tegenhouden, wanneer het ge deelte der eerste noodkeering beoos ten Purmerend ergens bocht bezwij ken. zou moeten worden gelegd. Daarbij zijn zij tot de slotsom ge komen. dat die tweede noodkeering op eenvoudige wijze verkregen kan worden en wel door de Beemsterring- vnnrl op twee plaatsen af te dammen, te weten bij Purmerend en in het ver lengde van den Oudendijk, welke laatste tot 1.25 M. boven N.A.P. waakt, althans vanwege het ambacht Drechlerland na de overstropming tot die hoogte Is gebracht. Bij het maken van een noodkee ring bestaat de kans. dat in hel over stroomde gebied de waterstanden hoo- ger zullen oploopen. dan het geval zou geweest zijn. indien het water niet werd gestuit. Hoe grooter de kom is die bii hooge zeestanden door de gaten gevuld wordt, hoe minder hoog ln het algemeen het water in die kom zal 6tijgen en dos hoe minder kans er voor doorbraak van de als noodkeering dienende kaden zal be staan in dit opzicht zou dus hel ge deelte noodwaterkeerinar langs den Purm er ringdijk en bezuiden Edam, dat in de twee plannen geluk loont, bii uilvoering van het plan-Visser in ongunstiger omstandigheden verkee- ren. Verdere maatregelen. Door medewerking van het rijk is de gelegenheid verkregen, om cle apuilng van don Schermerboezem op liet Noordzeekanaal zoo groot moge lijk te doen zijn. Rijnland verklaarde zich bereid, om het waterbezwaar op he tkanaai door de ui treating zijner beide stoomgemalen te Spaarndam en te Halfweg zoo min mogelijk te ver- grootea. Met de belangen der IJpol ders enz. wordt rekening gehouden Opgemerkt wordt nog omtrent liet dijkherstel in den Katwouderpolder en V\ ateriand dat van te voren geen nauwkeurige raming van de kosten to maken is. Droogm aking. Gedeputeerde Staten hebben beslo ten de leiding van de droogmaking; van de overstroomde gebieden zoow el in den Anna Paulowapolder als in het meer zuidelijk gelagen gedeelte der provincie ter hand te nemen en maat regelen te treffen om ten behoeve dier droogmaking tijdelijke hulpbema- lingswerktuigen in werking te stellen. Gedeputeerden hebben aan den mi nister van Waterstaat gevraagd, in hoeverre op Tret- Noordzeekanoal Als loozingsgebied gerekend kan worden. Hot Rijk is alleszins tot medewer king bereid, doch kan een lagere stand op het Noordzeekanaal dan 0.60 M. N. A. P. niet worden be vorderd. liet ligt nu in de bedoeling, te trachten het overstroomde gebied zoo lang mogelijk af te spuien en verder, behalve van de bestaande gemalen, die thans zooveel mogetijk m werk- waardigen toestand wondein gebracht, althans voor Waterland gebruik te maken van electrische beweegkracht, welke op do vereischte punten ge bracht zal worden door de Kennemer Riectriciteits Maatschappij te Bloe- mcndaol in samenwerking met de gemeente Amsterdam. Met het leggen van den kabel is reeds em aanvang gemaakt. GEHEELONTHOUDING. Woensdagavond hield de afdeel ing Haarlem van de Ned. Ver. tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken, een voordrachtavond in het lo kaal van de Nijverheid, Jansstraat, alhier. Mevr. ThijssenPrins, van Sant poort gaf ©enige mooie voordrachten ten bate, o.a. v erzen van Adama van Scheltema en andere dichters. De heer J. Duinker, van Zaandam, bohandelde het onderwerp: Een ver delger van geluk em'welvaart. Hij zette uiteen welk een ellende teweeg kan gebracht worden door het ge bruik van alcoholhoudende dranken, en gaf aan de middelen ter bestrij ding. Applaus viel beiden tem doel. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. de Klerk, Pretoriaplein 8. hon- deniialsbaiïd; G. Boeree, Leidsohe- plein 33c rood, blauwe mantel; P. Guit, Lange Raamstraat 17 rood, fan» tasiobroche; li v. i Kamp, Wouwer- inanstraat 23 rood, schaartje; J. N. Blom, Oranjestraat 18, Eugelsche sleutel; Bureau portomonnaie met inhoud; N. Meeuw&e, Hèerensingel 29 bontje; J. ter Horst, Le idee hep lem 66, portoiuonnaie met inhoud; H. Schip pers. Ursulastraat 17, gonjezak; A. Oliedam. L. Wijngaardstraat 20 rood. stuk 7.:nk; J. v. Til, Spaarnekoritje 31 za. inhoudende aardappelen eu si naasappelen; P. van fwuijven, de Clereqatraat 136,. sigarenpijpje; J. Zwaanswijk, Vooruitgangsiraat 14, portomonnaie met inhoud; L. v. Hey- ningen. Delftstraat 33 zvv.; Abaiuio- ment der E. S. M., met portret; C. Middag Borneostraat 31 Schoten, re- rnomtoirhorlossa. Kiekjes Dit dB Rechtszaal. (Vervolg.) Diefstal. De landbouwer Jansen, te Heem stede. had op een land in Oosterduin 6 A 7 meter kippengaas lijfgen. Op een kwaden dag was het gaas verdwenen- De veldwachter Stoffer, te Bloemem- daaJ. had Juist dienzelfden dag twee mannen aangehouden, die met een verdacht pakje liepen. Uit d.it pakje kwamhet gestolen gaos te voor schijn. De twee dieven moesten nu „voor" komen. Ze waren evenwel niét ver schenen. maar kunnen nu uit de courant vernemen, dat tegen elk 3 diagen gevangenisstraf geëisoht is. Beleedlglng. .Je bent de grootste vuilak die be staat zoo werd een van de veld wachters in Santpoort toegevoegd door een bejaard koopmannetje uit Haarlem. 't Baasje stond nu voor de rechters. PresidentBeken je 't feit BeklaagdeIk weet het niet, ik ben helaas driftig en dan zeg je wel eens wat te veel. Dit wilde het Openbaar Ministerie straffen met een geldboete van drie gulden. De beklaagde was kwaad op den politieman geworden, omdat deze hem bekeurde voor een overtreding der Trekhondenwet. PresidentNu voortaan wat kal mer 1 Een insluiper. Een 22-jarig behanger uit Haarlem zat om geld vorlcgen. HIJ sloop heel brutaal I een woning in Sant poort binnen en nam uit de kamer der dienstbode een zilveren horloge met ketting en een portemounoie met dertig cent weg. De behanger moest nu z'n plaatsje ln 't beklaagdenbankje innemen. President: Waarom heb je 't ge daan Beklaagde Door omstandigheden. PresidentJ a maar, vroeger heb je ook al eens Iets gestolen, maar toen is de zaak niet vervolgd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de beklaagde aan de dienstbode de eChade vergoed heeft. Het horloge was voor 3 gulden verkocht en heeft later nog als SL-Nlcolaascadeau dienst gedaan. De elsch tegen den behanger luidde een maand gevangenisstraf. Daarbij deelde het O. M. mede, dat de beklaagde drie oneerlijkheden ge pleegd heeft, waai van er slechts één vervolgd is. Beklaagde'k Had gehoopt een geldboete te krijgen Mishandeling. 5 December, don St. Nicolaasdag, Is bestemd voor aangename verrassin gen. Niet om... een pak «laag te krij gen! Toch heeft Jacobus van Ruiten dit onaangename cadeautje gekregen. Hij moest voor z'n baas een bloemist te Lisse, een boodschap doen en koos den koristen weg. Maar die koristen weg liep over een land van den bloe mist B., een bollenland waar een smal paadje langs liep. Ruiten daoht dat hij dit wel doon mocht, maar werd door uen eigenaar wreed in die hoop verstoord. B. nep: „wat moot jo op mijn land?" Hij kreeg van Ruiten een minder ge past antwoord, waarop B. van Ruiten met een stok een klap op den arm gaf. Da klap fo zoo aangekomen, dat de dokter er nog aan te pas is moeten komen. Nu stond B. terecht wegens mis handeling. Hij hoorde 15 gulden boeten tegen zich eischen. De veldwachter verklaarde dat B. niet ongunstig bekend staat. Een paar klompen gestolen. J. M. heeft op 4 December D. Dek ker te Beverwijk voor oen paar klom pen bestolen. M. die niet opgeko men was heeft onlangs drie maan den in de gevangenis gezeten. Erg af geschrikt heeft hem dit dus nietl AL zwerft door 't land en tracht met bedelen aan den kost te komen. Toen hij in 't winkeltje van Dekker kwam om eon cent te vragen, pakte hij meteen oen paar kiompen weg. De dief liep tegen de lamp, doordat Jiij de gestolen klompen aan een buurvrouw van Dekker te koop aan bood. De koop werd gesloten voor 20 cent. De president tot de koopster: een koopje, hè! Het bleek dat toeu u do gestolen klompen te koop aanbood hij zelf op één schoen en één klomp liepl Maar de gestolen klompen waren voor hem te klein, waaruit blijkt, dat AL in den winkel niet goed hoeft uitgezocht Tegen den klonipendier werd een maand gevangenisstraf gevorderd. O p I i c h tl n g. „Ze hebben mo eon paar schoenen door m'n neus geboord"' zoo zei de Bevcrwijkslohe winkelierster van B aar-Mus. Een jongeman w as bij haar geko men om een paai- schoenen op zicht te mogen hebben, voorgevende de zoon van een geacht ingezetene van Wijk aan Zee to zijn. De politie ging aan het zoeken en Later is 't gebleken dat deze Wijk aan Zeeer van niets wist. spooroe den oplichter op, het was de jonge zwerver J. G. Vroeger, is G. al eens veroordeeld wegens diefstal van konijnen en nu werd een maand gevangenisstraf to gen hem geéisehL Nog een schoenendie f. Een 56-jarig bedelaar uit Ouds- hoom heeft een paar schoenen weg1- genomen ten nadeele van D. v. Leeu wen te "Aalsmeer. De man bekende en klaagde: 't is door armoede gekomen, tk had geen schoenen non de voeten... Ik zal het nooit moer doen, nog nooit heb ilf een spehleknop weggenomen... President: zoo heel gunstig sta j« niet bekend, je maakt vee! misbruik van sterken drank; armoede kan iemand niet helpen, maar drinken... Het bleek, dat de vrouw van Van Leeuwen den bedelaar een dubbeltje gegeven had. Erg dankbaar toomde hij zich dus niet! De bedelaar is vroeger smitd ge weest, manr de drank heeft hem op 'I sledhte pad gebracht. Het O. M. stolde voor ook dezen be klaagde een maand gevangenisstraf op te leggen. Beklaagde: Ach, hoeren, geef me een lichte straf Ik zal het nooit meer doen!... Een strooper. De kantonreohtor had R. B. wegens drie overtredingen der Jachtwet ver oordeeld tot drie maal 7 dagen hech tenis. B. had tegen deze vonnissen appèl aangeteek&nd. Het hielp hem evenwel niet, want *t O. AL elsch te bevestiging der von nissen. KEES. De Grondwerkersstaking. Door den Haarlemschen Bestuur- dersbond, het Neutraal Vakverbond en de Algemeene Wcrkloozenkas was Donderdagavond in het Brongebouw een openbare Protestvergadering be legd tegen de hesl uiten van het Steun comité en de houding van den Raad in zake het inhouden van steun on uitkeertagen aan die werklooze grond werkers e.a. (ntet stakers). Bij zijn verschijnen werd de spre ker van den avond, het raadslid A. Nagtzaam, met applaus begroet. De zaai was geheel gevuld, toen de voorzitter, de heer J. A. Krijnders, de vergadering opende en uiteenzette, waarom deze bijeenkomst was be legd. De heer Nagtzaam geloofde, niet veel nieuws te kunnen vertellen. De ze veigadering dient alleen om een protest uit te spreken; maar omdat niet allen tegelijk kunnen spreken, deed spr. dat voor allen. Hij lieeft de uitnoodiging daartoe aangenomen om twee redenen: la omdat hij gevoelt, wat in de arbeiders moet zijn omge gaan, toen zij kennis namen van de besluiten van het Steun-Comlté en van B. en W.; 2e. omdat hij zelf ge voelde, dat het een beleedigtng was der arbeidersklasse aangedaan, om haar door den honeer tot eerioosheld te dwingen. Dat zijn geen groote woonden. De heeren hebben hun point d'honneur, maar ook de arbeiders. Dat schijnen de heeren te vergeten, zei spr. Vervolgens behandelde de spreker de besluiten van het Steun-comité, die onzen lezers békend zijn. Het Steun-com! té zond aan de bla den een ingezonden stok lot verweer. Het wIMe neen weerstand«kas zijrre voor de stokende grondwerkers. De Burgemeester ste'de zich in den Raad op hetzelfde standpunt. De werkwilligen durven niet werken uit vrees voor de stakers, zeide deze; maar de wethouder Mr. Heerkena Thijssen ontzenuwde deze meening. liet Steun-comtté is geen weer- standskas. Dit zal alleen het geval zijn, als niet gestoun-den steun zou den gekregen hebben toen de staking uitbrak. Er is gezegd, dat het Steun-comité waakte voor loonsverlaging, en niet kon 'meewerken tot loonsverhoo- ging. Spreker vraag!waarom niet? Het Steun-oomlté zegt niet te dwin gen tot onderkruiperij. De arbeiders worden volkomen vrii selaton: alleen houdit de steun op. Dit is sofisterij, oordeelt snreker. Geen steun betee- kent: geen eten. Hri Inhomten is due wel degelijk dwang. Had het Steun-comité het recht, zoo te handelen? FormeeJ wel. Het kan doen, wat liet wil Het is aan geen enkel lichaam verantwoording schuldig. De hoenen en dames van het Steun-comité zijn op eigen initia tief bijeengekomen en kunnen zelf beslissen over hun wijze van wen ken. Toch zijn ze ntet vrij van verant woording. Ziij zijn verantwoording versohuidi*d aan de menschen, die genoodzaakt waren om steun te ver zoeken. Er is gezegd, dot deze slachtoffers waren der crisis. Het waa geen armenzorg, zij hadden recht op steun, omdat zij slachtoffers waren. Het was geen bedeefliixg. Recht op bedeeling heeft niemand. De slacht offers hebben dus recht om te vra gen of het Steun-comité zijn taak' goed vervuld. Et is wel gezegd, dat het Steun comité veel te veel eh te lang uit keerde Dat heeft spreker nooit door id© arbeiders 'hooron beweren. De slachtoffers hebben reolit to vra gen. ,,M©ogt gij, heeren van liet Steun-comité, van ons vergen, dat wij oneervol werk verrichten?'" Maar ook degenen, die geJd naai het comité gaven, hebben refcht te vragen. ..Wat hebt gij met ons geld gedaan?" De groep der meorcegoeden zal de houding van het Steun-comité wel goedkeuren. Zij zullen zeggen: Arbeiders, gij hebt zoo lang van oni geld gehad, nu moet ge werken, uu er werk ia. Het is schande, niet te willen werken. Wat wij goed vinden, moet gij ook goedvinden". Er is echter nog een andere groepi de arbeiders van werkplaatsen, (tte pracemtsgewijze veel meer hebben ge geven aan het Steun-comité. Ook da kleine ambtenaren, onderwijzers, ens

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6