Dl OO&LDB. locnd, zonder dat zoodanige verloven steunden op adviezen van de bemid- dclingsbureaux voor den landbouw of van den Nederlandschen Tuin- bouwraad, de »n L. O. 1915. IJ. ::05. voor deze aangelegenheden uitslui tend aangewezen adviseerende licha men. Hoewel door den langen duur der mobilisatie de meesten der bedoelde militaire chefs hun ondergeschikten in hunne maatschappelijke verhou dingen zullen hebben loeren kennen, wordt niettemin bepaald, dat mins tens ónmaal aan het betrokken tech nisch adviseerend lichaam raad moet worden gevraagde ten einde zooveel mogelijk onbillijkheden en dus gegronde klachten te voorko- Wanneer liet in verbant! met do grens van toelaatbare afwezigheid of met het oog op dienstbelangen niet mogelijk is. liet volle aantal dagen verlof, waartoe werd geadviseerd, aan alle belanghebbenden bij het on derdeel te verleenen, dan zal (lit aantal tfoor ieder, in evenredigheid moeten worden verminderd. MAIL AANGEHOUDEN' De post, welke zich aan boord be vond van het op 29 Februari te Rot terdam uit New-York aangekomen stoomschip „Sommelsdijk". is op last van do Eugelsche autoriteiten in de Duina ontscheept. TWEEDE KAMER. Verwacht wordt, dat de Tweede Ka mi- r ook de geheele volgende week nog voor haar afdeelingsonderzoek (belastingwetten zal noodig hebben. VERLEGGING VAN DE SCHEEPS-, ROUTE. Naar het .Jlbld." verneemt, is bij do Nederlandsche reedens ernstig de vraag in overweging, of men met het oog op het mijnengevaar bij het Gal-' loper vuurschip en omgeving, niet zal overgaan tot een verlegging van de route der uitgaande en thuiskomende schepen benoorden Schotland om. De zooveel langere reisduur met daar aan verbonden kosten, weegt, meent men, niet op tegen het risico, dat te genwoordig wordt geloopen. Tot oen beslissing is het tot nu toe niet gekomen, omdat men evenzeer iaat gelden de overweging, dat men van den toestand, waarin de andere route verkeert, niets weet. Ook daar zal, meent men. wel gevaar voor mij nen aanwezig zijn. Bovendien is een belangrijke factor, die pleit teger. de eventueel nieuwe route. dat. terwijl men in het Kanaal, naar de ervaring bewees, dadelijk hulp bij de hand hoeft, dit in de Noordzee twijfelach tig is, zoodat wanneer men door een ongeval wordt getroffen, men geheel op zichzelf ia aangewezen, liet is dus nog niet zeker, dat da oude route ver laten wordt DE OORLOGSWINSTBELASTING. Men meldt uit 's-Gravenhago aan tiet Ilbld. Ter aanvulling van het Dinsdag meegedeelde omtrent de oorlogswinst- belasting. kan nog worden vermeld, dut do belasting niet alleen over de vermeerdering van inkomen in 1915, maar ook over de vermeerdering m de oorlogsmaanden van 1911 zal wor den geheven. De belasting blijft van kracht zoo lang deze wet niet 13 ingetrokken, zoodat eventueel later ook belasting zal worden geheven over vermeerde ring van inkomen in 1916. enz. De be wijslast, dat de vermeerdering van in komen niet een gevolg is van de oor logsomstandigheden, rust op den be lastingschuldige. Wij vernemen nog, dat in den boe zem der Staatscommissie verschil van ineening bleek te bestaan over de vraag, of alleen de vermeerdering van inkomen dan wel ook do vermeerde ring vtfn kapitaal moest worden ge troffen. In het aan den minister van finan ciën aangeboden verslag is een en ander uitvoerig uiteengezet. Wat het percentage aangaat, kan nog gemeld worden, dat een vermeer dering van inkomen van f 1000 is vrij gelaten. Daarboven neemt het percen tage voor elke 1000 gulden met 1 loc, te beginnen met 5 en eindigen de met 25 Dit laatste percentage is dus verschuldigd voor een vermeer dering van 20.000. Boven dat bedrag blijt het percen tage gelijk. Om de moeilijkheid bij de bepaling van de oorlogswinsten, in den land bouw verworven, (waarvoor immers, dn ar hij buiten de bedrijfsbelasting stond, geen punt van vergelijking met het jaar 1913f staat) te ontgaan, zal daarvoor eene heffing per bunder worden voorgesteld. Mftn hoopt voor de verschillende deelen des lands, en de verschillende qualiteiten van grond, tot bepaling van vaste bedra gen le kunnen komen. DE MECKLENBURG. De equipage van de Mecklenburg is Woensdagmiddag te 12 uur te Vlis- singen aangekomen. De ontvangst aan het station waar talrijke familiele den en bekenden tegenwoordig waren, was zeer treffend. De gewonde stoker, Ploegaert werd te Middelburg, waar hij woonachtig is, per rijtuig afge haald. De equipage is vol lof over de hulp van de verschillende schepen, waar door zij gered werden, eveneens over do zeer hartelijke ontvangst op da Tubantla. ZWARE BRAND. Mén moldt ons uit Amsterdam: Bij do N. V. H. C. Heybroek Co., groothandel in verlichtingsartikelen tn glaswerk aan de Keizersgracht 218 to Amsterdam, bespeurde de ooncier- go Woensdagavond ongeveer acht uur brand. Da brandweer begon met veel mate riaal het blusschtngswerk. Burgemeester Tel logen en de wet houders Jitta, de Vries, en Vliegen bonevens enkele raadsleden waren op hot terrein van den brand aanwe- *ig- Om kwar over negen was de brand weer reeds liet vuur meester. Het vier verdiepingen hooge pak huis was zoo goed als uitgebrand on voorts een kamer op do eerste ver dieping aan de Keizersgracht. De oorzaak van den brand to onbe kend- De brand schijnt ontstaan te zijn in de pakkamor in het pakhuis. Ongeveer twee jaar geloden, brand de hetzelfde perceel ook uit. BESTRIJDING VAN DEN SMOKKELHANDEL. Vanwege het algemeen lioofdkwar- tier wordt aan de ners een uitvoerige mededeeling gezonden omtrent de maarregelen, die tot lieden zijn ge nomen bot bestrijding van don smok kelhandel. Daarin wordt o. a. opgemerkt Om een denkboold te geven van de werking der maatragelon legon den smokkelhandel, diciie het volgende Gedurende het jaar 1915 werden opgemaakt 36.C79 processen-verhaal wegens smokkelarij of wrgena over treding van verordeningen ter be teugeling van dien smokkelhandel. Van deze 36.079 processen-verbaal werden opgemaakt 10.851 door kom- rriieaen, 4929 door personeel der Kon. Maréchaussee, 19.479 door militairen, 613 door de politie on 807 door mili- tairen en anderen, m onderlinge su- menwerking gedurende hot tijdvak I von 115 Januuri 1916 ziju deze aan tallen respectievelijk 1727 (totaal), 580. 194. 794, 71 en 83. In 1915 werd. in verband met den smokkelhandel.- aan 1297 personen hot verder verblijf in hot in staat van belegd verklaard gebied ontzegd. Gedurende het tijdvak van 1 Ja nuari—15 November 1915 werden aan gehaald 774 paarden, 53 stuks rund- roe. 49 schapen. 20 varkens en 295 kippenin het gozagsgobicd van den commandant van het veldleger wer- don o. a. aangehaald 1942 L. benzine, 20.000 L. vak vernis, 13.670 K.G. plus 17 pak leder. 125.844 L. petroleum, 21,287 K.G. witte en roode kool, 23.772 K.G. zaden, enz. In het gezagsgebied van den territorialen hcvclhöhber in Overijsel. enz.o.m. 65.827 K.G. aard appelen. 22.567 K.G. margarine, 6064 I-, machine-olie, 365.620 L. plus 2194 vaten verschillende oliën, 22.072 K.G. eetbare vetten. 6504 kilogram vleosch an worst, enz. in Ihet getfagsgobied van den commandant in Zeeland o. m. "25.174 K.G. granen. 25.925 ILG. I peulvruchten. 25.101 K.G. producten 1 van granen (moei. bloem. e. d.), 10.480 K.G. steenkolen, enz., enz. Het ligt voor de hand. dtit geval len. waarbij tegen smokkelaars, die ondanks herhaalde aanroepen van posten, patrouilles en konmiiezeii. hun misdadig opzet niot lieten varen, gewapenderhand is moeten worden -opgetreden, niet uitgesloten zijn. Imezeer de noodzakelijkheid vhn een dergelijk optreden dan ook te betreu ren is. Zoo bedraagt het aantal per sonen. die in 1915 door de militairen L>ii de-uitoefening Van hunnen bewa kingsdienst werden aangeschoten en dientengevolge gedood of gewond. 62. EERSTE KAMER. In giekomen waren de geloofebrie- ven van Mr. J. Kappeyne van de Cop- pello. De heer Polak klaagde over den sleurgang bij tien bouw en Inrichting van openbare gebouwen, clie allen na bootsing van 17e-oouwsche- of reriais aancestijlon zijn, inplaat® in moderne bouwstijl! en in den geest van den tijd gebouwd te worden. Voorts drong hij aan op meer oenheid in het Am- bachts-, vak- en teoKononderwijs, die thans gescheiden zijn naar de rich- 1 ting en vakken. De sokolen zijm door particulier initiatief gesticht, maar worden grootendeels op openbare kosten onderhouden. Beter ware de organisatie van Rijkswege zonder al die noodelooee scheidingen. DE WATERSNOOD Van de zijde van het Provinciaal Bestuur vernemen wij omtrent den voortgang der werkzaamheden welke in verband met den watersnood zijn ondernomen, het volgende: In "den Anna-Paulownapolder zijn in het gat in den Amsteldijk thans in totaal 9 zinkstokken aangebracht, ter wijl 4 zinkstukken gereed liggen, daardoor is de doorbraak over een© lengte van ruim 50 M. tot langwater beteugeld en is verdere uitspoeling van het gat tegengegaan. Hri polderbestuur heeft besloten de reeds herhaaldelijk bezweken nood- keerlng langs de Van Ewijcksvaart weder met kracht te doen herstellen, om zopdoonde meerdere veiligheid te verkrijgen voor den'Westpolder gedu rende den tijd, dat de werken aan de zwaar beschadigde zeedijken nog niet voltooid zijn. Het werk is niet het oog op eene spoedige uitvoering verdeeld over twee aannemers, die reeds met de hun opgedragen werkzaamheden zijn begonnen. Verder wordt eene noodvoorziening aangebracht langs liet binnentalud van den Oostdijk. De spoorbaan Alkmaar—Helder heeft aan den aanval van het water weerstand geboden, zij is door tijde lijke middelen tegen afslag voorzien, welke voorzieningen nog worden ver sterkt. Van de gaten in den dijk van den polder Katwoude is het kleinste tot stormvloedshoogte aangevuld1, terwijl vóór het andere ton be/hoeve van de Je maken noodkade 14 zinkstukken zijn aangebracht, zoodat dit gat tot op eene diepte van 1 M. boven N. A. P. is beteugeld. De doorbraken in den Waterland- sehen zeedijk zijn op éen na alle omkaad. dit laatste waarvan de bo dem oorspronkelijk op ongeveer 8 M. beneden N. A. P. lag, is door het aan brengen van een twaalftal zinkstuk ken tot een diepte van gemiddeld 3.50 NL beneden N. A. P. terugge bracht. I Zoowel voor Katwoudo als Water land is thans het aanvoeren van zand voor de herstelling en verzwaring der dijken over het aangelegde hulpspoor geregeld in gang. Het overstroomen van den Scher- meihoezem uit het geinundoerde ge- b!ed was enkele dagen na 18 Februari weder belet, dank zij de omstandig heid, dat de provinciale noodkeerlng zich over het algemeen goed had ge houden Het gedeelte langs de Oostzijde van. het Noordhollandsch Kanaal te Pur- merend zal waarschijnlijk legen het einde dezer week geheel hersteld en versterkt zijn, daarna kan Purmerend weder watervrij worden gemaakt. De tweede noodkoering, welke in den nacht van 17 op 18 Februari aldaar is gemaakt, is thans in meer defini tieven vorm bijna gereed. De opkisfing van den Zuiderdijk van de Wijde Wormer waarvan de laagste plaatsen reeds zijn verhoogd, neemt goeden voortgang. De voorziening van de spoorbaan ZaandamPurmerend, is door daar tegen aangedreven sneeuw en ijs zeer belemmerd. In het algemeen is de voortgang der werkzaamheden in hoogo niuto afhankelijk van de' weersgesteldheid en van den stand van het water. Bij het aanbrengen van zinkstukken wordt behalve bij felle strooming ook nog ernstig bezwaar ondervonden bij Lage waterstanden, aangezien in dat geval de zinkstukken niet vlot ko men en de plaats waar giezonken moet worden met schuiten niet te be reiken is. Het Onderwijs in Waterland, Aan de openbare scholen te Broek in Waterland, UHdam, Durgerdam en Schellingwoude (in de kerk aldaar) is het onderwijs hervat. Voor de Nleuwendammer jeugd heeft Amsterdam 3 lokalen eener stadsschool beschikbaar gesteld. Vervolg Stadsnieuws. Kiekjes sit de Rechtszaal Nietvergetenl De eerste zaken werden, omdat de beklaagden beneden de 18 jaar waren, met gesloten deuren behandeld. Een geding moest worden uitgesteld, wijl een der jeugdige beklaagden niet opgekomen .was. De Kinderwetten willen namelijk dat de deugnieten bij de berechting aanwezig zijn, omdat alleen de behandeling al indruk op hen kan maken als ze ten minste nog niet al te ver van 't pad der deugd gedwaald zijn! Uit de mededeeling van den vader van 't jonge wetsovertredertjo bleek, dat z'n zoon op een trawler op de wijd de zee bezig is schgl en schelvisoh te verschalken. Over eenige dagen is hij binnen. President: Dan zullen we de zaak verder behandelen op 23 Maart. Allo getuigen moeten dan, zonder een nieuwe oproeping, weer hier komen. Een der getuigen: En Als ik 't nu eens vergeet? President: Je mhg het niet vergeten! Hebt u papier bij u, schrijft het dan dadelijk op. Getuige: Ik heb geen papier. Papier: Schrijf 't dan maar op je maachet! 't Openbaar Ministerie deelde nog mede, dat als de getuige niet opkomt bij een bekeuring krijgt voor liet niet verschijnen. Nu zei de getuige niets meer. Bij 't verlaten der rechtszaal tastte Ifij in den zak. Hoeveel knoopen heeft hij in z'n zakdoek gelegd? E en dl et Op de tafel voor de rcolters werd door den deurwaarder een stapel vloer- en tafelkleeden uitgestald. Al deze geoederen zijn gestolen uit den winkelvan den heer Caderius van Veen. Zooals men weet is deze winkelier door eenige jeugdige personen die in zijn dienst waren op een brutale wij ze bestolen. De vorige week stond een der dieven terecht, nu moest de tweede komen. Deze A. B. K. die de mooiste ar tikelen uit den winkel had uitgezocht, was evenwel niet gekomen om zich j te verdedigen. Eenige artikelen zijn door den dief voor f 17.50 aan den-antiquair van 't Hoff verkocht. De heer Van Veen deelde made, dat bij de overtuiging hoeft dat A. B. IC. nog veel meer goederen gestolen heeft. 't Openbaar Ministerie v/ee3 op dcc ernst van dezen diefstal en cischto tegen beklaagde negen maan den govangonls8traf, met bevel tot gevangenneming. Poglngtotinvoer. De motorbootschipper C. S., werd beschuldigd gepoogd te hebben 10.000 KG. steenkolen uit de Stelling Am sterdam uit te voeren hoewel beklaag de geen consent voor uitvoer had. Het O. M. wilde dit straffen met 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis. Een oplichter. „Onze Jongelieden GeheelonJiou- dersvereeniging vraagt van u een bij drage voor door drankverarmde gfr zinnen te ondersteunen" zoo zei een jongeman tegen verschillende in woners van Aalsmeer. Voor zoo'n goed dool geeft iemand wol iets. Later kwart evenwel uit, dat de jongeman 't, geliX ten eigen bate aan-, wendde. Vau z'n lieelo verhaal was niets aan,, met de geheelonthouders had hij niéts uit te staan. Nu stond de jongeman voor de rechtbank, befchuldigd van oplich ting. 't Was een beduusde jongeling, die beschaamd voor zich zat te sta- Beklaagde: ik was kooplustig ge weest, te veel gekocht en moest geld hebben om m'n schulden te betalen. Toen beklaagde door de politie werd aangehouden had hij f 4.05 bij elkaar gehaald. Een der getuigen uit Aalsmeer zei, dat ze zoo maar een kwartje gegeven had, hoewel ze niets voelt voor ge heelonthouding. „Ik houd zelf wed van een glaasje. zoo zei ze. President tot beklaagde: Je bent vroeger al eens tot een maand Tucht school veroordeeld wegens diefstal van een pulletje uit 't Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem I 't Openbaar Ministerie deelde melde, f dat beklaagde heel listig te werk ge gaan is. Hij schreef in ean boekje een vulsel ie opdracht en zelfs gefingeer de aanbevelingen. Dagen lang heeft hij met deze lijst „gewerkt" en eerst toon hij al vele men se hen had opge licht liep hij tegen de lamp. Do eisch luidde 2 maanden g v a n ge n i s s t r a f. Beklaagde begon te huilen en zei: „ik heb aan de vereeniging beloofd om 25 gulden bij elkaar te sparen en. deze dan u> geven om voor 't beoogde doel to besteden. President: Hoeveel van da f 25 bij elkaar? Beklaagde: Nu nog niets. Nog een dievegge. Eer» vrouw uit Velseroord lieoft haar dorpsgenoot den winkolier L. Jansen bestolen voor een paar dames pantoffels en een paar kinderschoe nen. De dievegge is stil den winkel biu- iiengcslo[>en en heeft toen haar slag geslagen. De winkolicr is overtuigd dat uit de toonbanklade ook nog 3 1/2 gulden gestolen is. maar de dagvaarding noemde alleen den diefstal van de schoenen en de pantoffels. De dievegge was niet ter zitting ge komen om zich te verdedigen. Volgens don veldwachter v. d. Meer staat de vrouw niet gunstig bekend. 't O. M. beaamde dit, want ?x> is al tweemaal veroordteeld. Nu wilde 't O. M. haar een gevangenisstraf van een maand opleggen. KEES. Uitspraken van 2 Maart 1916. A. S., zeeman te Rotterdam, dief stal, f 10 boete of 2 weken tuchtschool P. H. T. M. S., koopman te Am sterdam, overtr. Rijksbelasting f 25 boete of 20 dagen hechtenis. G. S., zonder beroep te Zaandam, alsvoren f 10 boote of 10 dagen hech tenis. Mr. J. KAPPEIJNE VAN DE COPPELLO. Nadat mr. Kappeyne van de Cop- pello, Woensdagmiddag aan het eind van de vergadering van Gedep. .Sta ten van Noord-Holland had meege deeld, dat hij zijn benoeming tot Eer ste Kamerlid aannam, werd hij door den commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell, toegesproken. De commissaris zei hem daarbij dank voor den arbeid door mr. Kappeyne als Gedeputeerde verricht Daarna nam het scheidend lid af scheid van zijn mede-leden ia het collega AUJO-MAATSCHAPPIJ. Op de gehouden vergadering van aandeelhouders van de Haarlemsche Auto-Maatschappij is besloten, over 1915 een percentage van 5 uit te koeren. HET KLEED DER VROUW. Do heor J. Jongert, decoratief schil der. uit Purmerend, hield Woensdag avond in do bovenzaal van „de Kroon" voor do Vereerd ging Vak sobool voor verbetering van vrouwen en klnderklooding. af deel ing Haar lem. oen lezing over het kleed der vrouw. Men zou verwadht hébben, dat do heer. Jongert van het vrouwenkleed zou .behandelen de kleur, den voim, enz., in verbond met de draagster, doch hij beliandelde de historische ontwikkeling van het vrouwenkleed. Na een openingswoord van mej. M. Denekamp. hoofdbestuurslid van de Vakschool, die het streven van de _V. V. V. V. V. uiteenzette, begon de heor Jongert met te zeggen, dat hij geen vakman was. dat het niet de bedoeling was. een lezing te houden, maar een les te geven, waarin hij niet in details zou uitweiden, dioch hot een en ander In grove lijnen zou ver tellen. De beweging van de V. V. V. V. V. is ontstaan uit maatschappelijke re denon. Het kleed der vrouw kunnen we in twee soorten veadeelen het nfodiouse en liet prmcipieele kleed. Het laatste dag.teekent uit den tijd der Egyptenaren. Hat kan ver deeld worden in tijdvakken en was een weerspiegeling van geestelijke stroomingen van een of ander tijd vak en werd ongeveer 100 jaar ge drag en in ongewijzigden vorto. Het modioüse kleed, grillig en wis selend van vorm, dagteekent uit de ontwikkeling der 19de eeuw, toen couranten en mode-journaals aan gaven. wat de menschen moesten dragen. We moeten de economische geschie denis van Euroua nagaan, om tot de eerste ontwikkeling van het nieuwe princinieele kleed te komen. Tijdens het laatste tijdperk van Napoleon In Frankrijk is in Engeland een bewo ging ontstaan door vele Engeische scliilders. de Prae-Rafaelüeten. en het is Rosetti geweest, die het eerste rrincioieele kleed uitvond. Er heerschte in Engeland toentertijd een croole industrièele beweging en een iftgen naar geld door middel van snelle productie. Ook de wevers noesten dit ontgelden. Eveneens ge schiedde dit in de beeldende kunst. De schilders ronden in deze maat schappij geen bevrediging en zoch ten hun onderwerpen in andere, mooier dingen. Zij vóelden zioh beter 'thuis in inidcledoeuweohe schoonheid, Wfti ook de oudere kleederdrachten riuar voren bracht, die nagebootst werden. De Prae Rafaellieten hebben het kleed voor het eerst onder de algo- meene aandacht gebracht en ver vormd. Het zijn weer de groot-industrieelcn geweest, die langzamerhand de klei ne particuliere ondernemingen ver drongen. en daardoor ook de vrou wen. die voor dien tijd uitsluitend het huishoudelijk gedeelte op zich genomen hadden, als het ware uit de huizen bracht, waaruit een grootere mate vun zelfstandigheid der vrouw voortvloeide, daar ze nu mee ging arbeiden. Hierdoor werd ook kleed veranderd, het werd meer prac tise!» voor het werk en de vorm ver anderde. Ook liet verkeer heeft een grooten invloed uitgeoefend op het vrouwen kleed. dat daardoor opnieuw zigd werd. 1 Dc naUonale Tcleederdrachten <fag- teekenen xvog van veel vroeger en Bullen ook wel altijd blijven bestaan, merkte spreker op. Hel modieuse kleed verandert snol dn Ingrijpend. De nauwe rokken, die nu door heel wijde vervangen zijn, zijn daarvan een voorbeeld. Er is iets rusteloos in. Niet w ij vragen om een nieuw kleed, doch do motie dwingt ons te veranderen en hoewel spreker zich niet met mode-creaties kun vereengen. zei hij. dg.t oen mo dern kiead tóch kan treffen en be koren. Elke vrouw heeft govoel voor kleur, heeft een zekeren schoonheidsdrang, en daarom zal de V. V. V. V. V. zeker een meer algemeens belangstelling kunnen wekken. Doch er moeten zijn: samenwerking, propaganda, vele ac tieve leden en een sterke organisa tie. Spreker merkte ten slotte op, dat de verbetering van het v ^•uwenkleed is ontstaan uit maatschappelijke driifveeren en dat dit is een groote waarborg voor de toekomst. Een hartelijk applaus beloonde den spreker, waarna mej. Denekamp hem uit naam der aanwezigen bedankte voor zijn leerzame, boeiende woor den. LANDSTORMKORPS. De oompagnie Haarlem (voetvolk «n wielrijders) met sectiën te Velsen, Bloemendaal en Santpoort, comman dant le luit. C. W. de Jong, zal wor den ingedeeld bij het „Landstorm korps Stelling van Amsterdam", de nieuwe benaming voor het korps, dat gevormd wordt door de tot den land storm toegetreden of later toetreden de vrijwilligers. T EiRA AHD KBESTE'LLING-MIEJ. J. A. VAN WALSEM. Onder zoor veel belangstelling werd hedenmiddag op de begraafplaats te Overveon ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van Mej. J. A. van Wuleem, in leven leerares aan de Meisjesschool voor M. O. te Haarlem. Onder do aanwezigen merkten wij behalve de familie op Mr. M. W. Scheltema en den heer O. v. Lennep, •ertègenwoordigende de Commissie 'an Toezicht op het Middelbaar On derwijs, Dr. P. Blaauw, Predikant- Directeur van het Diaconessenhuis en Zuster Itleynenberg, besturend Zuster van Bethesda Sarepta, tal van diaco nessen, Dr. J. B. Sohepers, voorzit ter van het Alg. Ned. Verbond, D3. Roos, van het Prov. Gesticht Meeren- bero, Ds. P. E. Barbas. Mej. C. J. Farret, directrice van de Meisjesschool voor M. O., en de leeraressen dezer inrichting. Mevrouw Thiel—Wehr- boin en den heer A. A. van der Voort. Het eerst wond het woord gevoerd door Mej. J. C. Farret. „Woorden", zoo zeidie zij, „zijn niet bij machte de gevoelens te vertolken die ons thans bélieorschen, doch mijn dank wil ik u itspreken voor de groote toewijding, door de overledene getoond, voor hot onderwijs". Met doze woorden legde zij een kru.ns neer op het graf biji de overige bloemstukken, waarbij oen van de teerlingen was Ds. Blaauw zeidie, dat stellig ook in het Diaconessenhuis hét gemis zou gevoeld worden door het overlijden van mej. Van Walsem veroorzaakt De overledene heeft stellig niet het minst in deze stichting zeer veel liefde en toewijding getoond, maar iets hoo- gers nog gecit aan haai* nag edachte- vijding: Zij heeft getuigenis mo gen afleggen van haar werk. Kort voor haar dood spr. wilde in dezen kring, waar liefde en intimiteit heerscht», dit memoreer en zeide de overledene tot spr. vol blijmoedigheid: Nu heb ik mijn werk overgegeven", en uit die woorden bleek, dat in haar een Liefde boven de liefde voor haar werk was en dat haar afscheid in grooten vrede geschiedde. „Blijven wij", zoo eindigde Ds, Blaauw, die Liefde gedenken en dan ken wij God, Die haar toestond, op' dez« aarde werk te verrichten." Dr. J. B. Schepers, voorzitter" van het Algemeen Nederlandsch Verhond herdacht die overledene allereerst als medebestuurslid en wijdde ten slotte eenige woorden aan do overledene in lianr hoedanigheid van )eerare3, die niet alleen hare leerlingen, maar ook hare ouders aan zich verplicht heeft. jDcas groevezoo sprak vervol gens Ds. P. E. Barbas ongeveer, „brengt het Nieuw-Testamentisch beeld in herinnering van de begrafe nis van Dorcas, aan wier graf haar werk werd getoond. Hier waar tal rijke leerlingen bijeen zijn. worden dc resultaten van haar arbeid ge toond. Nog spreekt zij tot ons aan dit koude graf en moogL" zoo zeide spr., „go haar allen blijven verstaan tot aan uw grijsheid toe. Zal," zoo ging hij verder, „dan dit graf niets dan droefenis zijn? Neen. blijdschap is er eveneens, wanneer wij denken aan 't Bijibelwoord: Zalig zijn do dooden, die in don Ileerc eleiwen, want zij rusten van hun arbeid en hun werken volgen lion, Zij is heengegaan in de hope der verrijzenis en mag amen zeggen op het woord van Paulus „lik lieii> den goeden strijd gestreden." De spreker besloot zijn redo met oen gebod. Professor van Walsem dankte als broeder van de overledene alle aan wezigen, in het bijzonder zij, die aan hot graf het woord hadden gevoerd. Het was een indrukwekkende plechtigheid. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst ol niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niot teruggegevon. Voor den inhoud dezer rubriek stelt da' Redactie zich niet aansprakelijk. Uit de Omstreken Beverwijk. Te Voorburg is overleden op 83-jari- gen leeftijd de heer Adrianua Stum- phius, oud-directeur van het post- en telegraafkantoor te Beverwijk. IJmalden. STOOMTREILER AANGEHOUDEN. De stoomtreüer Hercules IJM. 196 is op do thuisreis van IJlsand naar IJmuidcn door een Engclschen hulp kruiser aangebonden en naar Lor- wick opgebracht. Na con oponthoud van Vrijdagavond tot Zondag kon do treiler, na onderzoek van papieren en lading, weer vertrekken. DE DUITSCHE AANVAL,. KEULEN^ 1 Maart. (Part.) Naar gemeld wordt ia het fort Voux door 30 c.M. mortieren in puin geschoten. Het fort is door do bezetting ont ruimd, maar de Duitschors kunnen het niet bereiken, daar de Fransclien achter het fort zware stukken geschut in stelling hebben gebracht. Bovendien wordt gemeld, dat de voorste wijken van Verdun ook door de zware mortieren der Duitschers ia puin geschoten zijn. Ds onderstaande telegrammen zijn ontleend aan bet Algemeen Handelsblad. DUITSCHERS GEARRESTEERD. NEW-YORK, 2 Maart. (Reuter). Twee Duitschers zijn gearresteerd, die in liet bezit zijn gevonden van plan nen van de versterkteg8vverkcn der Vereenigde Staten. Zij noemen zich zelf Duitsche officieren. ARBEIDSGESCHIL. Naar aanleiding van 't door don heor Theunis medegedeelde omtrent het.ontslag van ons lid bij genoemden heer werkzaam, verzoeken wij U eon plaatsje in uw blad. Wij hebben eenige koeren een schrijven gericht aan den heor Th., die het de moeite niet waard achtte, daarop te antwoorden. Evenmin was hij te spreken voor onzen propagan dist. Wel hooft hij aan zijn person ooi een kleine looneverhooging toege zegd, met uitzondering echter van den ontslagene. Toen nu Maandag middag j.l. de heer Th. door iemand van zijn personeel opmerkzaam werd gemaakt, dat zij met de achteruitzet ting van hun kameraad" geen genoe gen konden nemen, werd in dat ge sprek. waarbij de ontslagene tegen woordig was, hel ontslag aangezegd, met de mededeelteg van den heer TJ»., dat hij den ontslagene niet anders dan goede getuigen fcon verstrekken. Het bestuur van de afd. Haar lem van den Ned. Bond van Arbeiders in hot Land bouw- Tuinbouw- en Zui velbedrijf. (Wij deelden <len heer Th. den inhoud dit schrijven mee. Hij beriohtlo dat hij zich inderdaad niet met den Bond wenscht in te laten, omdat hij zelf zijn zaken 't bost meont le kunnen behartigen. Voorts deelde hij mede, dat de ontslagene zelf verzocht had, weer aan 't wede te mogen gaan. Het ontslag was volgens den lieer Th. niet uitsluitend aan oen loous- geschil te wijten, doch oorzaken van anderen aard, 't werk betreffend, had den daartoe aanleiding gegeven. In middels is, naar wij reoo's meedeel den, het geschil beëindigd, doordat het ontslag door den heer Theunis is ingetrokken. Red.) Amsterdamsche Bears HOLLANDSCHE HANDELS BANK Openingskoersen van 2 Maart 191,6. pCt. Nederland 10115/16. 5 pCt. Ned.-Indië 10L Amsterdam Deli 265. Dell Mij. 495-98. Rotterdam Deli 22L Sen emboli 500. Amsterdam Rubber 200Vt, Nedertanrlfldhe 72—74. Xnterc, Rubber 14 3/4. Gee. HioLL Potr. 171. Ken. Ned. Petroleum 531. Perlak Petr. 44. Orion 56. Comm. Maxwell 9 9/16. Inc. Maxwell 24. Lanpen Maxwell 81 3/4. Pittsburg Coal 28 3'8. Aflchison Ton ok a 101. Denver 10W. Erie 33 3'4. Kansas 24 3/16. Missouri 5 3/4 South. Rail 18-1 8. Union Pacific 127. CentnaJ Leather 51. Studehaker 134—36. Anaconda 169—3/4. Am. Car en Fonn-ti - Am. Hide en Leather 45' j. Cm. Cigar 52 Gm. Steel 75 5/S. Cm. Marine 15V>. Pref. idem 611/8. Marine-bonds eertiif. 66. HollandAmerika Lijn 371. Kon. Boot 193-94. Hoil. Lloyd 187 1/4. Bothnia 346. Oostzee 38425. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 2 Maart: J. Klabou en W. V. AkkooL J. J. Schóne eai A. S. Raueh. J. 1+ Coppejans en A. T. v. Alphon. GETROUWD: 2 Maart: H. Smit en M. C. v. d. Landen. J. A. Moen en H. M. Bioman9 J. IJ. "Sudmeier en M. Dikmans. A. v. Sohaik en E. Aarso. OVERLEDEN: 1 Maart: P. D. v. tl. Berg, 70 J., Parklaan. W. Locrakker, 28 j., Gast- huisve3L J. v. cL Veer, 32 J., Cs\ Kruis straat BENNEBROEK GETROUWD P. van Rood en en XL Warmonh«>

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 2