rokor© personen on firma's In onzij-' i!i(co landen zich door de volgend* Overwegingen heeft laten leiden: I-ingeland, aoo goed als andere na ties, verbiedt zijn onderdanen handel te drijven met den vijand, doch En golsche rechtsgeleerden waren van oordeel dat het vijandelijk karakun wordt bepaald door de verblijfplaats. Zoo werd eon Duitadior, woonachtig in een onzijdig land, niet ale vijand beschouwd Andere landen bepalen liet vijandelijk karakter zoowel naar verbiijlpittalo aie naar nutionuiiteit. Dien tengevolge is hol aan hun onder danen verboden met den vijand Iran- del te drijven, waar hij ook verbiiji moge houden. De ivugeleohe opvat ting was dat een particulier persoon alleen als vijand behoorde te worden beschouwd, daar waar htj in staat is de oorlogvoerende natie, waartoe behoort, te helpen. Hij die heclondaag- sche handels- on crediet-toeetandeu reikt het vermogen een d-orgelijke hulp te bieden ver buiten het vijan- (ioiijke grondgebied. Daarom is or b de Eugelech regeeting, door een ster ke openbare mrening in Engeland op aangedrongen de Engelse lie definitie van den vijand los te laten en de al ternatieve definitie te aanvaarden. Er is hiertoe met overgegaan voorname lijk ter voorkoming van onnoodige schade voor personen woonachtig op onzijdig gebied en van een inmenging in den hand©] van onzijdigon. Bijgevolg heeft de regeermg, ine te- de van alle Duitschers of hun agenten of zelfs zekere |>er*>rven, voor de En gelsen© wet tot vijiuiden te verklaren, uitaluiieud in Engeland gedomicilieer de personen van heden of verboden met eea bepaald mm tal firma's van vijandelijk nationaliteit of daarmede geassocieerd handel te drijven, en bij inbreuk op dit verbod rk-zelfde straf bedreigd ale bij het drijven van han del met den vijand. Ter Zee. GEZONKEN OORI-OGSSCIÏEPEN. De Duitse he marinestaf deelt mede Door Duiteche duifebooten werden twee Fransche hulpkruisers leder met vier stukken bewapend voor Le Ha vre en een bewapende Engelsctie be- wakingsstoombuot in de Theeros-mon ding tot zinken gebracht. lu de Middeilaiidsche Zee werd. volgens officieel bericht uit Parijs de J-'ransche hulpkruiser „La Provence" met 1800 man troepen voor Saloniki', tot zinken gebracht Het op 8 Februari aan de Syrische kust gezonken Fran6che oorlogsschip was. naar uit het bericht van den thans teruggekeerden commandant van de duikboot blijkt, niet het linie schip ..Suffren" maar de gepantserde kruiser „Amiral Charner". 'Dit laatste berioht was reeds voor goiuimen tijd van Fransche zijde ge meld.) EEN FRANSCHE MIJNENVEGER GETORPEDEERD. Uit Havre wordt aan de „N. R. Ct." geseind Een Duitsche duikboot, van kanoe nen voorzien, die Zaterdag werd ge signaleerd, toen ze tevergeefs een koopvaardijschip heeft aangevallen, is daarna tot tweemaal toe door den mijn veger -Au Revoir" (1058 ton) waargenomen. Den eersten keer wist de mivnvecrer dank zij zijn snelheid te ontkomen de tweede maal doolt de periscoop in de nabijheid van den mijn veger op en werd déze door een torpedo getroffen. De mijnveper is spoedig gezonken de bemanning kon worden gered; er waren twee ge kwetsten. DE HANDELSOORLOG. Volgens een Lloyd's telegram is het Engelsche stoomschip „T horna by" (105b ton) gezonken. De geheels be manning is bij 't ongeluk gedood of later verdronken. ONTKOMEN. Reuter seint uit Marseille De pakketboot „Duc d'Aumale" van de „Compagnie Transatlantique" is hier aangekomen na ontsnapt te zijn aan de vervolging van oen vijandelij ken onderzeeër. DE GEWAPENDE ENGELSCHE KOOPVAARDERS. In verband met de herhaaldelijk ge uite beweringen van Duitsche zijde, dat de gezagvoerders van Kugeleche koopvaarders bevelen hebben gekre gen om tegen vijandelijke 6chepen aanvallend op te treden, is Reuter ge machtigd tot de verklaring, dat vol gens het Engelsche standpunt ge wapende koopvaarders alleen uit zelfverdediging op duikbooten of an dere oorlogsschepen mogen vuren. Een Duitsoh ultimatum 4«n Portugal Dien meklt om int Madrid: Perstelegramme® uit üadajos mei don dat de Duitsche regeering aan Portugal een ultimatum heeft gezon den, waarin geëischt wordt binnen 48 uren de iubeslagneming van de Duitsche schepen in Portugeeeche havens op te heffen. Vele Duitschers moeten uit Portu gal te Vigo zijn aangekomen. Allerlei OPROER IN MADRID. Reuter seint uit Madrid: Er is een staking uitgebroken ten gevolge van de duurte van het brood- Alle bedrijven staan stil. De gendar merie nam eenige lieden gevangen. Er zijn vele gewonden- De ongere geldheden namen een ernstig karak ter aan. De gendarmerie is machte loos. De burgemeester is afgetreden. EEN MOORD AANSLAG OP BJöRNSON. Volgens een telegram uit Christia- nia aan den ..Berl Lokal Anzeiger" kwam daar de bekende Björn Björn- son uit Stockholf aan, en moest hij zich dadelijk onder geneeskundige be handeling stellen. Op zijn reis door Zweden, waar hij voordrachten hield over den oorlog, werd hij. teen hij na een zijner spreekbeurten in een niet genoemde plaats, in zijn auto plaats nam, door een Rus aangevallen en met een dolk ernsjig gewond aan voorhoofd en neus. Te Stockholm werd hij* genees kundig behandelddoch zijn toestand is van dien aard, dat hij in zijn vader land eenigen tijd moet rust namen, om geheel van zijn wonden te gene zen. EEN OOMPLOT IN ZUID-AMBRiIKA Reuter seint uit Rio Janeiro Het politieonderzoek naar de jong ste ontploffing aan boord van het Britse lie schip „Tennyson", waarbij drie mannen omkwamen, toont dat twee Duit6Chers schuldig zijn aan die ontploffing. Een van hen la de agent van Siemens. Beide Duitschers zijn verdwenen. KONING FERDINAND IS ZIEK. Wolff seint uit Weenen: De koning van Bulgarije heeft ten gevolge van koude, te Koburg gevat, eem lichte bronchitis gekregen en moet liet bed houden. BEGENADIGD. Ilavas seint uit Rome: Freyling. bureelchef bij liet Belgi sche ministerie van oorlog, die op be vel van den gouverneur op verden king van verspieding in hechtenis is genomen en onlange ter dood veroor deeld, heeft ingevolge tussohenkomst van den Paus zijn straf in levenslan gen dwangarbeid veranderd giekre gen. OVER ALBANIft. Havas seint uit Parijs: Bulgarije moet aan Oostenrijk-Hon- garije hebben meegedeeld dat het een nieuwe uitroeping van den prins van Wied tot Mbret van Albanië als een vijandige handeling zou beschou wen. BRAND TE MONTREAL. Reuter saint uit Montreal: Het station van de Grand Trunk Railway Cy, is door brand vernield- De politie vermoedt dat het ii brand, is gestoken. Het vuur var' spreidde zich ontzaglijk snel. De schade wordt op 300.000 dollar geraamd. itechtszalten DE ZAAK—SCHRöDER. Dinsdag, 14 Maart, te half twee, zal voor de 4e kamer van de Amsterdam- sehe rechtbank dienen de zaak van den heer J C. Sc-hrodpr, hoofdredac teur van De TeVecraaf wezens over treding van art. 100 W. v. Str. Het geldt hier de zaak waarom de justitie indertijd de inhechtenisne ming van den heer Schroder gelastte. INGEZONDEN MEDEDEELIN JEN k 30 Cts per regel. REWARINGVANINBOEDELS In afionderlljkt. afgesloten be- wsirkamers. Hiiu» MUF. KOOGEVEEN Lm. (TELEFOON 1B86). Stadsnieuws Het Tooneel ROMAN, 2DE DEEL .van Marie HeyermansPeers, door de Toaneelvereeniging. Het Is in dit seizoen voor ons Haar lemmers een slechts zelden voorko mend genoegen geweest, het gezel schap van Herman Heyerraaais in on zen schouwburg te zien optreden. Vergis ik mij met. dan was de voor stelling van Woensdagavond de twee de keer van den winter; de eerste maal kwam het gezelschap met „Op Hoop van Zegen' Nu, op den avond, dat mevrouw de Boer met de andere helft van het ge zelschap in Amsterdam haar jubi leum vierde, kregen wij hier het stuk van mevrouw Heyermans te zien, dat in Amsterdam reeds 50 succes volle opvoeringen beleefde. Het is het spel van „het Verleden"; liet verleden, dat twintig jaar lang gezwegen heeft en nu plotseling stem krijgt en ingrijpt in hot bestaan van de menschen. die door hun daden in dat verleden, de toekomst, die mi h den is geworden, hebben voorbereid. „Jede Schüld racht sich auf Erde" doet Goethe den harpenaar ln Mig- non zingen. Mevrouw Heyermans Iaat ons haar stuk zien, hoe ook „de schuidelooze schuld", zich wreekt. Constance van Dijk, sinds 20 jaar de gelukkige beminde vrouw van een rijk bankier, heeft zulk een „schuide looze schuld op zich geladen, toen zij indertijd haar eersten man, een gro ven bruut, verliet, om een nieuw le ven te beginnen met Henri van Dijk. De wet heeft hare beide kinderen aan den vader toegewezen, den vader, die niet in staat was voor ae te zorgen en ze daarom hij was naar Ameri ka gegaan ter opvoeding gaf aan een zwager van hem, Mr. Jones, een soort '"bireue-directeur of dieren tem- Nu, na twintig jaar, komen plotse ling de beide kinderen, jonge meisjes al, naar de moeder toe. De vader is gestorven, Mr. Jones wil de meisjs wel kwijt; bovendien verlangt Josie, liet jongste meisje, dat zwak van gezondheid Is, met een soort smartelijk verlangen naar liet bijzijn en de liefde van een moeder; wat dan natuurlijker dan dat zij de moeder opzoeken en een plaats vra gen in haar huis? Constance ontstelt bij die opleving van het verleden, dat voor haar bijna dood was. dat geen plaats meer in nam Ln haar gedachten, maar, ge steund door haar man een ver standige, sympathieke figuur be sluit zij die opleving tc aanvaarden en haar kinderen bij ziah te nomen. Doch zij doet liet aarzelend, ge kweld door een angstig voorgevoel, niet met den blijden moed, die over wint En dit gebrek aan moei. aan geloof eigenlijk, geloof ln de toe komst, werkt mede tot de mislukking. De kinderen zijn zeer verschillend; Lottie is krachtig, levenslustig, vrij in haar opvattingen on eerlijk. Alle maal eigenschappen, die haar geluk kig zouden maken, wanneer zij niet verbitterd en hard was geworden door haar ongelukkige, bedorven jeugd. Van die sombere jeugd geelt zij hare moeder de schuld, die —in Lot tie's oogen meer haar eigen geluk zocht dan dat van hare kinderon en nu dagelijks mot die moeder moet sa menzijn, verkeert langzamerhand al les wat goed in haar is, in zijn tegen deel. Haar kracht wordt hardheid, haar gevoel voor vrijheid: ruwheid; haar eerlijkheid die zich niet uiten kan, 'wordt haar tot een drukkende last. Josie la zacht, sentimenteel en zwak, haar heeft liet ruwe leven van haar jeugd gebroken en ze sterft op haar één en twintigsten verjaardag. Op don dag van haar begrafenis verlaat Lottie voor goed het huis van hare moeder; het tweede deel van Constances roman is uit. Mevrouw Heijermans heeft dit bij- zoudere en belangwekkende gegeven goed doorvoeld en verwerkt tot een knap tooneelstuk met vloeiende dia loog en vele pakkende scènes. Ze heeft ongetwijfeld veel van haar man geleerd van wat het doet op het too neel; doch haar werk heeft, vooral in de uitbeelding der figuur van Con- siance iets specifiek vrouwelijks, iets dat ik liier moeilijk definieeren kan, doch dat mij, ook al wist ik het niet, terstond zou doen gevoelen dat dit stuk door een vrouw was geschreven. Uitstekend ia vooral het slot van 't eerste bedrijf, met de komst der kinderen; in één kort tooneeltje staan zij plotseling levend vóór ons, ieder ln haar karakter en wij voelen de catastrofe dreigen. Ook het senfimenteele In Josie, het zwakke kind, haar verlangen naar moederliefde, dat eigenlijk een ver langen ia naar wat warmte en koeste ring, komt in de tweede acte prachtig tot zijn recht Mevrouw Meunier gaf dit droeve figuurtje fijn weer; we za gen werkelijk het jonge schepseltje dat zoo hevig verlangt te leven en toch weet, dat de dood haar beloert. In Constance moeten wij als ik de bedoeling der figuur goed begrijp een vrouw zien, dre geen kracht ge noeg bezit zich te verheffen boven den vreemden, halfslachtigen toe stand, waarin zij verkeert, geen kracht ook om voor haar geluk te strijden, omdat zij bang is, in dien strijd nog meer te verliezen dan haar reeds ont ging. Was dit niet het geval, dan zou zij nog wel iets anders dan tranen en smeekbeden te stellen hebben tegen over Lotties verwijten. Mevrouw Ju lia Cuypers speelde do rol sober en ingehouden en zonder dramatische effecten, wat aan de duidelijkheid do figuur ten goede kwam. Met grooi genoegen ook zagen wij den heer Frederik Vogeding als de sympathieke, verstandige echtgenoot; dat was alles geheel doordacht en voornaam. Dat de man ons aan het slot minder sympathiek is dan in het begin, Ligt aan de schrijfster. Dood jammer is het, dat zij aan Van Dijk •niet wat meer inzicht schonk in de situatie; na wat wij van hem gezien hadden ln de eerste acte, mochten wij dat van hem verwachten. Me dunkt, na twee jaar moest hij toujh wel begrepen (hebben^ hoe de verhouding tusschen Constance en Dollie was en kon hij wel een betere oplossing vinden, dan die wij mu ver toond krijgen. Die algemeene ernstige verontwaardiging omdat Dollie graag *s morgens vroeg naar buiten loopt waar ze niets ergers doet dan met haar paard een wedloop houden doet komisch en tegelijk ergerlijk aan in men9ohen, die, na wat zij onder vonden hebcn, toch wel eenig idee moeten hebben van de betrekkelijke waarde en bcteekenis der dingen. Die plechtige ondervraging van de bedienden door de welmeenende vriendin, lijkt op een parodie, maar zóó is 't niet door de schrijfster be doeld. W'e hadden graag de tweespalt tus schen Lottie's levensopvatting en die van fiet gezin Van Dijk wat sterker gesymboliseerd gezien. Ad«ie Jurgens had Lottie goed be grepen en wist haar sympathiek te houden, zóó zelfs, dat onze sympathie voor Constance wel wat in het gedrang kwam; Tine Beider gaf met haar ge wone distinctie de welmeenende, hel pende, begrijpende vriendin weer; La- geman typeerde aardig den Ameri kaan. De bijrollen vonden voldconde vertolking. Het publiek volgde met aandacht en spanning hot gebeuren op het tooneel en gaf hartelijk zijn ingenomenheid met stuk en spel te kennen. Over „het geval" is nog wel na te praten, wat altijd tot de goede kwaliteiten van een stuk behoort Roman 2de deel is óén van de weinige belangwekkende stukken, die we dit seizoen te zien kregen. A NINA VAN GOGH—KAULBACH. KAAS. In den loop dezer maand zal to Haarlem eon ceutraal-pakhuie voor Regeeringskaas worden ingericht. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan do openbare school No. 54 te Amster dam is benoemd mei. J. Tb. de Mik. tc Haarlem. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij P. Guit. Lange Raamstraat 17 rd, een boekentasch met inhoud. G. Wildschut, Brouwersstraat 12, een horlogeketting. C. van Norden. Tul- penstraat 42 rood. een dasje met speld. J. Beaufort, Zijlstraat 1, een portemonnaie met inhoud. J. Tim merman, Leliestraat 29. een spoor van oen huzaar. K. van Duiven. Flo raplein 5 een stuk van een halsket ting. J. Jansen. Kinderhuiesingel 62, ten ringetje. J. Loerakker. Kleine Houtstraat G^rood, een oorbelletje. IL van Mourik Broekman, VVilhel- rninapark 4. een overschoen. C. Eb- beo. Saenredametraat B 4, boorden on manchetten. J. Harren, Lange Boogaardslraat no. 5. een overschoen. A. Komen, Brouwersstraat 73 rood, een .bril. J Visser, Nassauluan 22 c, oeai mof. G. Konjng, Scheepmakers- dijk 29. een das. J. Nedereticht, Drap- peuierstraat 20, een bril. itubriek voor Vragen Goabonnoorden hebban liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mila voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de r.adaotie van Haarlem'* Dagblad, Oroota Houtstraat 5&. AHe antwoorden worden goheol kosteloos gegeven en zoo npoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van don Inzender vermelden wordt troon aandacht eesubonlcen. VRAAG- Ik ben met de drie maanden gehuurd, en heb nu 1 Febr. togen 1 Mei opzezegd. Moet ik raijm Nieuwjaarsfooi terug geven, en mag ik, waaneer ik mijn geld des middags ontvangen heb, des avonds al vertrek ken' ANTWOORD: Ge moet uw Nieuw jaarsfooi teruggeven en moogt 8 Mei eerst vertrekken. VRAAG: Ik heb mijn dienst op gezegd op 19 Febr, tegen 26 Febr. Ik ban 23 Febr. ziek geworden. Heolt mijn patroon nu het recht, mij dade- liijk te ontslaan en die dagen niet uit te betalen? Heb ik recht op mijn loon tot en met Zaterdas? ANTWOORD: - Ja, gij hebt recht op loon tot den 26sten Febr. VRAAG: Mijn dienstbode ia zaek geworden. Ik heb haar aangeboden haar te laten verplegen in het Gast huis, natuurlijk op mijne kosten. Zij wilde dit echter niet, maar wou lie ver naar huis. Ben ik verplicht, de verplegingakosten te betalen? Zoo ja, voor hoe lang en tot welk maximum bedrag? Geeft haar eigenmachtig handelen mij het recht, haar uit mijn dienst te ontslaan? ANTWOORD: Ge zijt verplicht de verplegingskostc® te betalen, ge durende 4" weken, als maximumbe drag kan vergoeding geëischt wor den ten bedrag© van de kosten der laagste klasse verpleging in het Gast huis. VRAAG: Wanneer de moeder van mijn a.6. vrouw alleen blijft, moet zij dan door al hare kinderen gesteund worden? Zoo ja, waar moet zij zich dan vervoegen <>m dit gedaan te kry g«n? ANTWOORD: Ja. Wend u tol het bui eau van consulatie, dat Vrij' dags te 1 1/2 zitting houdt in het Pa leis van Justitie te Haarlem. VRAAG: Bestaat er hier ook ge legenheid. om tegen eene kleine ver goeding het boekhouden of kantoor- opleiding te loeren? Waar moet lk mij dan vervoegen? ANTWOORD: Plaats een adver tentie. VRAAG: Kunt U mij ook zeggen, waar hier een commissionair in ap pelen woont? ANTWOORD: Humdelsadiressen kunnen we niet opgeven. Zie liet adresboek of plaats een advertentie. VRAAG: Ik ben getrouwd en heb 2 kinderen. Als Ik overlijd, wie erft (erven) dan mijn bezittingen? Bij ons huwelijk zijn geen bepalin gen gemaakt over het trouwen in ge meenschap van goederen. Kunnen broers en zusters ook nog aanspraak maken op mijn nalatenschap? ANTWOORD: Ais gc geen testa ment hebt gemaakt erven uw beide kinderen al uwe bezittingen- Als er geen bepalingen gemaakt zijn over huwelijks voorwaarden, zijt go in algeheele gemeenschap van goederen gehuwd, en heeft uw man (vrouw) recht op de helft van alles wat er ia. Ala uw kinderen nog leven kunnen uw broeders en zusters geen aanspraak maken op de nalaten schap. VRAAG: Waar kan ik de uit spraak vernemen van een zaak. die voor het kantongerecht is geweest? ANTWOORD: Bij de griffie van het kantongerecht. VRAAG: Moet ik tevreden zijn met de uitspraak ran den kanton rechter, af is er voor iomaod, die geen geld heeft, nog een andere weg om het geld, dat hem toekomt, té krijgen? ANTWOORD:Gij kunt in hooger beroep gaan. Uit de Omstreken GEMEENTERAAD. Do Heemsteedsche Gemeenteraad heeft Woensdagmiddok vergaderd. Afwezig waa de heer Poperkoorn, wegens ongesteldheid. Punt 1. B. en W. stellen den Raad voor. met betrekking tot een verzoek van E. iL J. ÏL Erena, kweeker te Heemstede, waarbij vergunning ver zocht wordt tot het bouwen van een kweekkas op het aan hem in eigen dom toebehoorend perceel grond, waardoor zou worden ingenomen een ruimte thans bestemd voor wog. blij kens het Uitbreidingsplan, om dit in te willigen. Goedgekeurd. Punt 2. Voorstal tot wijziging der verordening, rogelende samenstelling en jaarwedden van het personeel der plaatselijke politie. Deze wijziging, die betrekking heeft op het geliik stellen van woninghuur- vercoedine. wordt goedgekeurd. Punt 3. Voorstel tot aanvulling van de regeling der jaarwedde van den concierge van het dienstgebouw éii Bosch en Vaart De heer TAXES vindt f 4 als be- looning voor de groote schoonmaak wol wat weinig en stelt voor, 125 hiervoor uit te trekken. Geen der leden ondersteunt dit voorstel, zoodat liet niet in behande ling komt Het voorstel wordt don goedge keurd. Punt 4. Voorstel tot onderhandsche verhuring van weilanden, beboeren de tot het kan aal pi an. aan de N. V. Brondgeest Goedgekeurd. Punt 5. Voorstel tot uitbreiding van het elcctrisch laagnpanniiigs- kabelnet in den Leidschevaartwcg. Het betreft hier de voorziening van electriciteit in een vijlenkapperij- De heer TROMP zegt. dat de voor gestelde uitbreiding een onfzellendcn last geeft Het zal voor de omwonen den onmogelijk zijn. daar te blijven wonen. De VOORZITTER zegt. dat het wei nig uitmaakt, of er een gasmotor aan wezig is (zooals op het oogenblik het geval is) of een electro-mot or. Voor het overige is het voorkomen van cventueelen overlast geregeld bij de Hinderwet Het leggen van een kabel heeft hier niets mee te maken. De heer TROMP zegt dat de Voor zitter weinig rekening houdt met de klachten der omwonenden Hii kan daarom niet voorstemmen voor het permanent maken van deze Inrich ting. De VOORZITTER licht een der Raadsleden, die inlichtingen'vraagt, in. De omwonenden maken reeds eenigen tiid beziwaar tegen het la waai. dat het slijpen van vijlen maakt De heer WALLER zegt. dat men onmogelijk een inwoner van een ge meente kan benadeelen om een zaak, die bij de Hinderwet geregeld is. De heer VAN TIENHOVEN zegt, dat door het aannemen of vertverpen van bet voorstel de viilenkanoerij niet zal verdwijnen. Het voorstel wordt met de stem van den heer Tromp tegen aangano- Pimt 6. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 29 December 1915 tot het aangaan van oen kas- geldleening. Goedgekeurd. Punt 7. Voorstel ln zake beloomdng van den Secretaris van het gemeente werkloozenfonds over 1915. Voorge steld wordt, de geheele jaarwedde uit te keeren in stede van over 3 maan den. Goedgekeurd. Punt 8. Vaststelling van een besluit tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1915i Goedgekeurd. Punt 9. Voorstel tot benoeming van een speciale Commissie van voorbe reiding Ln zake overneming en ver betering van den Bleekersvaartweg. De VOORZITTER zegt, dat de twee ebhouders beiden aan de Bleekera- vaart wonen. Daarom zou de zaak misschien niet zuiver staan, wanneer aeze kwestie door B. en W. ter hand weid genomen, waarom hij voorstelt, een Commissie te vormen uit de Bur gemeester als Voorzitter en twee Raadsleden als leden. Het voorstel wordt aangenomen en tot leden benoemd de heeren Honig en De WildeC Punt lu. Voorstel tot uitbreiding van den Zwemvijver en verbreeding van den Ghpperweg. B. en W. stellen dan Raad voor, hun te machtigen, stappen te doen ter verkrijging van een tweeden zwemvijver, in exploitatie te nemen door een rechtspersoonlijkheid bezit tende vereeniging en voor een en an der toe te staan een bedrag van f 11.000. De heer HONIG heeft met leedwe zen van dit voorstel kennis genomen. Hij zou graag de zuinigheid moer toegepast zien. Is men gewettigd, maar oven f 11000 uit te trekken om te gaan zwemmen? Alles wordt duur- dor on als is het nu wel waar, dat men in de zweminrichting eens moet wachten, leenen de tijdsomstandig heden zich toch niet tot T uitgeven van zulk een som. Hij wil nog een jaar wachten. De heer VAN MEEUWEN merkt op, dat een zwemvijver maar f 8500 kost. De hoeren TROMP en VAN TIEN HOVEN gaan accoord met de ziens wijze van den heer Honig en de lieer Waller zegt, dat als „Stoop's-bad" klaar is. er liefhebbers van het zwem men, die nu niet in Haarlem willen zwemmen, maar dan een prachtige gelegenheid om te zwemmen hebben, zullen wegblijven. De VOORZITTER zegt, dat geble ken is. dat de zwemvijver in een sterk gevoelde behoefte voldeed, zooals bleek uit het aantal jongens, dat kos teloos kwam zwemmen. Voorts óe^" hij mede. dat een groot deel van de f 8500 bestaat in de kosten van een zuiveringsinrichting van het water. Tegen den heer Waller merkt op, dat Stoops-bad een overdekte in richting zal zijn en eem professor heeft den Voorzitter wel eens gezegd, dat hij overdekte baden uit den booze vindt om de vele gevaren van bacte- riologischen aard. 't Bad in Groenen- daal is een luchtbod tevens. Daarom vreest spr. geen concurrentie met deze inrichting. De heer DROOG gelooft, dat de voorgestelde f 8500 zuilen worden te ruggevonden in gezondheid en de le venskracht van de bevolking. De heer VAN MEEUWEN zou de zaak tot de volgende vergadering wil len aanhouden; dan zouden plannen kunnen worden gemaakt, geheel ol gedeeltelijk in den geest van 't nu voorgestelde Idee. Het voorstel van B. en W. word verworpen met de stemmen van de heeren Droog, De Wilde en Van Hou ten voor. Na nog eenig© discussie wordt be sloten, aan de bestaand© zweminrich ting ©en zuiveringsinrichting van het water te laten aanbrengen, waarvoor het lid der zwemcommissie Dr. W. G. N. van der Sleen een plan heeft ver vaardigd. Punt 11. De heer H. M. Pockems vraagt ontheffing van precariorech ten. B. en W. adviseerem afwijzend te beschikken. De heer TROMP zegt, dat hier een gelieel nieuwe toestand zal worden geschapen. De bouwers hebben nooit precariorechten betaald en vooral in dezen tijd moeten ook de bouwers op de kleintjes passen. De VOORZITTER zegt, dat de voor malige tolgaarder thans vooral na gaat, of de precariorechten nel wor- dén voldaan, zoodat hier alleen van verscherping van het toezicht sprake kon zijn. l)e heer TROMP stelt dan voor, B. en W. uit te noodigen met nieuwe voorstellen te komen, om bij nieuw© gebouwen geen precariorechten te heffen. Dit voorstel wordt verworpen en dat van B. en W. aangenomen. Punt 12. De Erve H. de Jong te Wormeneer wenscht voor de school kinderen een reclameboekje, hande lend over cacao en chocolade, ter uit- deaiinc beschikbaar te sUllan. D. on W. stollen voor afwijzend ffl beschikken, omdat zij van oordeel zijn, dat het niet op den weg der ge- meent© ligt, door middel van de school recluiu* t© bevorderen. De Raad gaat hiermede accoord. Punt 13. B. en W. stellen voor hel hoofdgasbuizennet uit te breiden door het lesgem viui een gasleiding: in don weg van de gasfabriek in Westelijks richting ter lengte van 150 M.; in den weg loopend© ongeveer evenwij dig langs het nieuwe kanaal ter leng te van 160 M.; in den weg loopende van weg sub 2e naar de Raadhuis straat ter lengte van 225 M. in den weg loopend© van weg sub 2e naar het nieuwe kanaal ter lengt© van 150 M.; in den weg loopende langs het nieuwe kanaal ter lengte van 125 M. De kosten worde® geraamd op f 7363.-. Goedgekeurd. Punt 14. Een wijziging in de loon- tabel voor openbare werken wordt, nadat de VOORZITTER aan den heer Tromp een inlichting heeft verstrekt, goedgekeurd. Een amendement van den heer Tromp, een voor de stratenmakers gunstiger bepaling bevattend, was vooraf verworpen. Punt 15. Met betrekking tot de door den Minister voorgestelde wij ziging in de vereekering tegen de gel delijke gevolgen van werkloosheid, stellen B. en \V voor. hen te machti gen aan den Minister van Financiën mede te deelen, dat deze gemeente be reid is de nieuw© regeling te aanvaar- den, mits aan de gemeente meer me dezeggingschap zal worden gegeven. Goedgekeurd. Punt 16 B. en W. bieden den Raad aan een gewijzigd voorstel tot her ziening van het uitbreidingsplan be treffende terreinen gelegen ten Zuï den van den Meerweg. Ingekomen is het rapport van den directeur der bedrijven omtrent de calorische waarde van het gas. Dit in verband met een vraag, in de laatsta vergadering door den heer Waller gesteld. Voorts het jaarverslag van da Commissie tot Wering van School verzuim en een aantal door Ged. Sta ten goedgekeurde raadsbesluiten Ten slotte is ingekomen het ver slag van de Gezondheidscommissie over 1915 De VOORZITTER deelt nog mede. dat waarschijnlijk nog deze maand 't Rapport van de Zwemcommissie zal worden inged-end. Bij de rondvraag vestigt de heer TROMP de aandacht op de muggen plaag, die iederen zomer in Bosch en Vaart wordt gevoeld. De VOORZITTER zegt, dat aan de bestrijding van deze plaag de hand zal worden gehouden. Voorts vestigt de heer TROMP de aandacht van den Voorzitter op het feit, dat er onder het poHtiekórpe een gisting is, waarvan 't gevolg is dat de helft van 't aantal politieagenten reeds verdwijnen wil uit Heemstede. De VOORZITTER zegt dat de zaak der politie zijn volle aandacht heeft Hij merkt op. dat soüiciteeren echter nog niet behoeft voort te komen uit ontevredenheid met den tepenwoordl- gen werkkring. De heer TATES maakt een opmer king over de leuning van de brug aaa het eind van de Manpadslaanhij vreest, dat als die leuning niet voor een deel anders geplaatst wordt, er ongelukken zullen gebeuren. De VOORZITTER zegt. dat 't her- etellingwwerk al voorbereid wordt De vergadering wordt hierna g©- eloten. Sport en Wedstrijden DE HAARLEMSCHE KEGELBOND. De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap der Haart K. Bond zullen Zondag 5 Maart een aanvang nemen en eindigen den 19en Maart Zooals ieder jaar. Is deze wedstrijd, die eenige weken dunrt. de brfantrrilk- ste van de Bondswedstrijden. Hij. die in 100 ballen het meeste hout werpt, is kampioen voor 1916. Een fraaie gouden medaille is uitseloofd. Verder zijn voor deren wedstrijd nog verscheidene kunstvoorwerpen sis prijzen beschikbaar tresteld. D -ze als prijzen beschikbaar gesteld. De wedstrijd wordt gehouden op de lin kerbaan van Café Brinkmann. Tege lijkertijd zal op de rechterbaan een vrije-baanwedstrijd om geldprijzen worden gehouden. Het belooft een spannende strijd tus- schbn de Haarlem sche kegel aars te worden, te meer daar de banen van Brinkmann na de laatsteveranderin- gen voor zulke gelegenheden uiterst gezellig zijn ingericht. De banen zul len nog eens extra worden nagezien. De prijsuitreiking zal tegelijkertijd plaats hebben met de jaarvergadering van den Ilaarlcmschen Kegelbond. Stoomvaartbcrichten 8TOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Boeroe vertrok 29 Febr. van Amsterdam naar Java, Het stoomschip Kambangan (thuis reis) passeerde 29 Febr. Dover. Ilot stoomschip Sumatra (uitreis) tv. rtrek 29 Febr. van Cardiff. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Soostdiik, van Pbi- lulolphia naar Rotterdam, passeerd* Sft Fobr., 8 uur 15 voorm.. Dover. Pcrs-Uverzich't ONZE INTERNATIONALE POSITIE. De Haagsche correspondent van de Telegraaf schrijft: Hot comité generaal der Eerste Ka mer heeft, blijkens verschillende uit latingen, op de leden nogal indruk gemaakt Hoe is dan de toestand? De heer Colijn, iemand, wiens oordeel stellig gezag heeft, zeide de vo rige week 'Handelingen bL 200): „Dat er ten opzichte van de verhou ding met het buitenland (sinds hel einde van 1914) niets veranderd ia, dat integendeel de algemeene politiek»

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6