toe=;..nd in Europa eer xicK le onzen' ©ngunste heeft gewijzigd, dan da< de ze le onzen gunste verbeterd is, ik ge loof, dat die stelling in deze Kamer geen tegenspraak zal vinden". En zij vond dan ook geen tegen spraak. 2>alfs niet bij da regeering. Er werd door den premier geen onkel woord over gezegd. Beteekcnde dit zwijgen instemming met de pessimis tische opvatting van den heer Colijm? Zoo ja, dan worde herinnerd aan de redevoering, door minister Cort van der Linden, op 9 December, in de Tweede Kamer gehouden. Wat zeide hij toen? Da toestand, waarin ons land ver keert zoo verklaarde hij (Hand. bL 480) eischt van de regeering „voortdurend waakzaamheiden de minister voegde er bij: „Ik zou in derdaad niet gaarne voet geven aan de meening, dat de gevaren voor ons geweken waren, maar Ik moet er toch op wijizen, dat men nan den anderen kant niet mag overdrijven". De toon van deze woorden Is waar lijk heel anders dan die van den heer Colijn tn de Eerste Kamer, welke de regeerlmr niettemin onweersproken liet. Wat is er dan gebeurd? Welke nieuwe feiten hebben zich voorge daan? Wit hebben ons gewend tot den heer Colijn. met de vraag ons te wil len meedeelen, op welke gronden hij zijn uitspraak steunde. Uw verklaring zoo hebben wij hem gezegd heeft de aandacht getrokken, en wij zouden het publiek-gaarne inlichten over de motieven, die er voor bestaan. De heer Colijn antwoordde ons: „Ik kan aan uw verzoek niet vol doen, omdat men mijne uitspraak zeer stellig in verband zou brengen en misschien n te tten on rechte met het comité-generaal der Eerste Kamer". Uit de woorden, die wij spatieer don, mag inderdaad worden afgeleid, dat de regeering in het comité-gene raal de Kbnier van den ernst des toe- stands heeft doordroneen. Haar zwij gen op de uitlating van den heer Co- lijn is dus geen toeval geweest Maar d;r standpunt klopt dan niet met de woorden van den premier in de an dere Kajper. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der Ge meente Haarlem op Woensdag 1 Maart, des middag3 te half 2 uur in de Statenzaal (Prinsenhof). VOORZITTER: Jhr. mr. W. B. Sandh"re. Bnrcemeester. Afwezig zijn de heeren Hoog, Van Rossum en Wentholt De heer Andreae is in de vergade ring aanwezig Naar aanleiding daar van wenscht de Voorzitter hem geluk met zijn redding bij den ondergang van de „Mecklenburg". De VOORZITTER zeide, dat de Raad verheugd zal zijn, dat de beer Andreae weer in zijn midden is, na de gebeurtenis van dezen Zondag. Het gaat met Raadsleden als met andere kostbaarheden men waardeert ze te meer, als men gevaar loopt ze te verliezen en dat ie hier zeker het ge val (applaus). De heer AN'DREAE betuigt zijn dank aan den spreker en aan den Raad. De heer Wentholt ia ter vergade ring gekomen. PUNT 1. De VOORZITTER deelt inede A. Dat zijn gestéld in handen van Burgemeester en Wethouders om ad vies le. een verzoekschrift van het be stuur der Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsvereenisina te Haarlem, om vooj-taan alle werkzaamheden, het rollend materieel der gemeente be treffende. bij inschrijving te doen aanbesteden 2o. een verzoekschrift van J. Jan sen Pzn. e. a. in zake het geven van «jvond carillonbespelingen. B. Dat ziin ingekomen le. het verslag over het jaar 1915 van de Schuurman SchimmelVan Outeren-Stichting en van de oommis- eies tot wering van schoolveroulm 2e. een verzoekschrift van A. J. fehr Jr.. om eervol ontslag als leer- aar aan bet Gymnasium 3e. een verzoekschrift van K. F. van Maas. om eervol onlelag als ge- me■-•-'te-genees- en heelkundige 4e. een schrijven van de Loge „Door Eendracht Sterk" der L O. G. T.t waarbij worden toegezonden toegangsbewijzen voor den op 2 Maart a.s te houden propaganda-feest- woad 5e. brieven van Gedeputeerde Sta ten der provincie Noord-Holland, ten geleide van de door hen goedgekeur de raadsbesl uiten van: 5 Januari 1916 tot afschaffing der kermis, en 9 Februari 1916 tot aankoop van grond 6e. een schrijven van het Burger lijk Armbestuur, houdende inzending van het reglement voor de ambtena ren. in dienst van genoemd bestuur 7e. een verzoekschrift van den heer F. Th. Roeters van Lennep. ge meente-ontvanger. om oen verlof van zes weken, ingaande 4 Maart a.s„ tot herstel van zijn gezondheid. C. Dat door den Commissaris "der Koningin in de provincie Noord- 'Holland eervol ontslag als buitenge woon iremeen te-veldwachter is ver leend aan le. W. Sanders, eervol ontslagen haven-ambtenaar 2e. G. J. Govere. eervcfl ontslagen agent van politie. D. Dat door Burgemeester en "Wet houders ziin benoemd le. H. J. van Tol tot 2den klerk bij hot Gean. Gasbedrijf 2e. P. van der Mast tot opzichter 2de klasse bij den dienst voor Open bare Werken. E. Dat door Burgemeester en Wet- houdere aan Ca. Ha. Govere. dochter van G. Govers. in leven laatstelijk eeDensioneerd plantsoenarbeider, een pensioen te verleend van f 68.per last'. F. Dat de heer J. F. Hulswit heeft bericht, dat hij zijn benoeming tot bestuurslid van bet Gemeentefonds ter bevordering van de verzekering tassen de geldelijke gevolgen van werkloosheid aanneemt. G. Dat voor de leden ter lezing te nedergedegd een schrijven van den directeur van Openbare Werken met daarbij behoorenu dossier, inzake de werkzaamheid aan hei bureau: H. Dat voor de leden ter lezing rijn gelegd de reglementen voor het personeel'in dienst van het St. Elisa beths- of Groot e Gasthuis. Zooals gemeld is heeft Mej W. C. Tidemau, leeraree in de Aardrijks kunde aan de Meisjesschool voor Mid delbaar Onderwijs te Haarlem, met 1 Mei 1916 eervol ontslag verzocht. Wordt verleend. PUNT 2. De kosten van administratie over 1916 van het gemeentelijk levensmid delenbureau, zooals echrijfloonen, schrijf- en bureaubehoeften en druk werk. worden betaalbaar gesteld ten laste van de posten volgnrs. 113 en 116 der gemeentebegrooting voor dat jaar. Bij het opmaken van de begrooting der gemeente is geen rekening gehou den met de kosten, voortvloeiende uit de buitengewone tijdsomstandighe den. Voor het doen van de hierboven bedoelde extra-uitgaven zal dus aan vulling van de bedragen voor de aan gegeven posten geraamd, noodig zijn. B en W. 6tellen nu voor. alsnog een bedrag van f8000.— te hunner be schikking te stellen. Zij zijn daarbij van de veronderstelling uitgegaan, dat het bureau in zijn geheelen om vang gedurende bet le halfjaar van 1916 zal blijven bestaan. De heer LASSCHUIT vraagt inlich tingen omtrent de werkzaamheden van het bureau. De heer NAGTZAAM deelt mede, dat het bureau zich bezig houdt met de verstrekking van brood, groenten, vet, kaas en boter. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. PUNT 3. Het ten behoeve van het gemeente fonds ter bevordering van de verze kering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid voor bijslag uitge trokken bedrag ad 4000.— is geble ken niet toereikend te zijn. Dit bedrag was begroot naar normale omstan digheden. Ofschoon geleidelijke opheffing der noodregeling in uitzicht Is gesteld, acht het Bestuur van het fonds nog tot 1 Mei a.e. een bedrag van f 800Ö voor bijslag noodig. Ook van dit be drag zal door het Rijk ongeveer de helft worden terug gegeven. In verband hiermede 6lellen B ©n W. voor bet bedrag met 8000 te ver- hoogen, en alzoo te brengen op 120UU. Wordt goedgekeurd. PUNT 4. Voor schrüfloonen enz. voor het Gem. Werkloozenfonds te 25 per maand noodig. B. en W. stellen voor. dit bedraa toe te staan. Wordt goedgekeurd. PUNT 5. De rekening van de Commissie voor achoolkleedinsr loopt tot een bedrag van 2449.47. B. en W. advi- seeren ter goedkeuring. De heer SPIESZ vraagt, hoe men aau school 8 kousen ca klompen heeft gekregen. De schoolcommissie zegt dat wol klompen verstrekt zijn. In "t versiag van de Commissie voor Schoolkleedmg wordt gezegd dat er geen klompen zijn verstrekt. Niet aan alle scholen worden even wel Kousen en klompen verstrekt. Om deze cijfers le kunnen booordeelen, uioet men rekening tiouden met het aantal kostelooze leerlingen. Gebruikt men daarvoor de cijfers van 1914, dan komt men tut de conclusie, dat er te genstellingen te vinden zijn. Do cij fers kloppen niet met elkaar. De Christelijke School in de Anthonie- siraat heeft ruun 400 paar klompen gehad. Een bewijs, dat zij wel noo dig zijn. De heer LOOSJES (wethouder) on derstelt, dat aan school 8 misschien klompen zijn gekocht uit onderlinge bijdragen van onderwijzers enz. Dan zouden de beide mededeelingen in de verslagen met elkaar kloppen. (Reeds in een gedeelte van een vo rig nummer opgenomen). Wat d© overige verschillen betreft, kunnen die hieruit verklaard wor den, dat niet alleen aan kostelooze leeriingeii klompen worden verstrekt. Sommige hoofden geven de klompen alleen aan kostelooze leerlingen, maar anderen ook aan degenen die wel schoolgeld betalen. Vandaar dat de cijfers der kosteloo ze leerlaiiigein gieen maatstaf geven voor eon vergelijking met die aantallen verstrekte klompen, De heer SPIESZ zou toch gaarne nadere gegevens hebben, om de ver schillen te verklaren. De heer LOOSJES (Wethouder) kan niet andere doen, dan zijn mededee lingen herhalen. De VOORZITTER gelooft ook niet, dat noodig is, na te 3aan, hoe men op school 8 aan de klompen gekomen is. t ls toch niets ongeoorloofds dat er klompen zijn verstrekL Waren er geen klomnen gegeven, dan zou een onderzoek misschien wanschelijk zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 6. B. en W. stellen voor de verplichte 9 unrs-winkelsluiting op 1 April te doen invoeren. De heer BRUCH stelt, wegens de Invoering van cïo winkelsluiting te Schoten op 13 Maart, voor, om te Haarlem de verordening ook op 13 Maart ui te voeren. Do VOORZITTER hoeft daar be zwaar tegen. Schoten heeft, zonder nader overleg met Haariern den da tum vastgesteld. Hebben de Schote- naare nu schade» dan ligt de schuld bij Schoten. Hei bezwaar van een ver vroegde invoering ligt in het onder zoek van de aanvragen om vrijstellin gen van fruit- en vischwinkels. Dat eischt wed onderzoek. Da hear BRL'CH. Dat onderzoek heeft Schoten ook te doen. Daar kan men in 14 dagen klaar zijn. De VOORZITTER; Ha&i.em is groo- ter dan Schoten. De heer BRUCH: Haarlem heeft ook meer ambtenaren dan Schoten. De kwestie der vrijstel Lingen is meer een kwestie van controle dan van onder zoek vooraf. Als een sigarenhande laar eenige vruchten uitstalt, mug hij tooh ailoén die vruchten en niet zijn sigaren verkoopen. De VOORZITTER zegt, dat B. em W. in zuik een geval geen vrij stelling willen verleen en. Het voorstel-Bruch wordt ver worpen met 16 tegen 15 stemmen. Vóór stemden de heeren Nagt- zaam. Van Liemt. Van den Boogaard, Kleynenberg, Klein, De Braai, Wol zak, Van der Kamp, ElBere. aueuen, Bomans, Poppe, Bruch, Schram en Bregonje. Het worstel van B. en W. wordt a angenom en. PUNT 7. De heeren Poppe c.s. stellen voor te bepalen, dat B. en W. een Drankwet-vergunnink niet mogen verleenen voor bet gemeentafcebied tusschen de Zomervaart, het Zuider- Buitenspaarne en de Gemeente-grens, wegens de bij het Slachthuis te ves- lisren veemarkt. B. en W. achten dit onnoodig. omdat alleen door over schrijving van vergunningen daar een vergunning zou kunnen komen, wat B. en W. in dit afgelegen stads deel niet waarschijnlijk achten. De heer POPPE bestrijdt de moti- veenng van B en W. Er kan daar een volkrijke buurt komen. Daarom is het goed de door spreker voorge stelde maatregelen te treffen. De heer SGHRAiM ondersteunt dit betoog. Haarlem gaat in de drankbe- stijding de goede richting uit. Laat men daarom nu dezen stap doen De VOORZITTER meent, dat 'een vergunning in die buurt alleen kan gevestigd worden door overplaatsing uit andere deelen der stad. In zoo'n vergunningsgelegenheïd zal in die buurt minder gedronken worden, dan in de stad. Er wonen daar geen men- schen en de veemarkt wordt maar één maal in de week gehouden, terwijl er In het slachthuis een goede cantine is met bierverkoop. Wil men iets doen, laat men dan een ander deel van de stad, b.v. bij de Botermarkt, voor vergunningen afsluiten. De heer SCHRAM bestrijdt de re- deneering van den Voorzitter. De heer POPPE zet uiteen, dat het drankgebruik in de marktplaatsen Iiooger is. Terwijl het gemiddelde drankverbruik in ontze jvrovincie per hoofd 5.44 Liter is, is het ver bruik in de vier groote marktplaatsen Hoorn, Schagen, Purmerend en Alkmaar 17.37, 12.80, 9.88 en 5.88 Liter. Daar men nu hier een groote markt hoopt te krijgen en men ook om andere redenen hoopt op een groot arbeiderskwartier, is het goed te voorkomen, dat daar drankgelegen- hed«i komen. De heer VAN DE KAMP zegt, dat het groote drankgebruik in de ge noemde steden veroorzaakt wordt, doordat men daar biljart om 50 of 100 borrels. De heer NAGTZAAM Dat gebeurt niet meer. De heer VAN DE KAMP Tot op dezen dag. De heer NAGTZAAM: Niet waarl De VOORZITTER bestrijdt het voor- etèl-Poppe. Het vooreteliPoppo wordt bij stem ming aangenomen met 17 to gen 14 stemmen. Vóór stemden dc heeren Lasschuit, Timmer, Koen, Van den Boogaard, De Braai, Wolzak, Jonckbioedt, Elf- fers, Kuenen, Wentholt, Poppe, Bruch. Schram, Spieaa, Bregonje, Nagtzaam en Bomans. PUNT 8. B. en W. stellen voor, wegens de uitbreiding van het Electrisch be drijf. een 2den boekhouder aan te stellen op een wedde van 11400— f 1800. De betrekking van hoofdklerk kan dan vervallen. Do heer BREGONJE acht de toelich ting van B. ©n W. niet geheel volle dig. Hij vraagt inlichtingen. D© heer MODOO (wethouder) zegt, dat de administratie door dc vergroo ting van het bedrijf langzamerhand is moeten uitgebreid worden. De hoofdklerk neemt tijdens de niob'iisa- tie het werk van den boekhouder waar. Toen nu deze ambtenaar een voordeelige aanbieding kreeg voor een betrekkiug elders, stond men voor een moeilijkheid Men had hem kunnen laten gaan, maar wat moest men doen met een incomploet perso neel Toen is hem gevraagd, of hij wilde blijven, als men hem onder boekhouder maakte, een betrekkmg, die toch door de uitbreiding van het bedrijf binnen korten lijd gevorderd wordt. B. en W. en de Commissie waren eenstemmig hiervoor, omdat de Di recteur zeide, dat hij bij het heen gaan van den hoofdklerk in deze om standigheden niet de verantwoorde lijkheid voor de administratie kon dragen. Zelfs hel lid der Commissie, dat eerst bezwaar had tegen zulk een koopen van een ambtenaar, stemde tenslotte in met de voorgestelde re geling. De heer KLEYNENBERG zegt. dat het snel grooter-wordend bedrijf een onder-boekhouder eischt. Na de ge geven inlichtingen waren alle Com missieleden vóór het vooretel van B. en W. De heer NAGTZAAM zegt ook. dat alle leden der Commissie ten-slotte waren voor het gedane vooretel. De heer BREGONJE merkt op. dat deze discussie achterwege had kun nen blijven, wanneer <Ie nu gegeven inlichtingen bij de stukken waren gegeven. Do heer MODOO (wethouder) ver telt hoe het komt, dat van het Com missie-rapport geen nadere meedee- lingen zijn gedaan. Spreker is echter bereid, om zooveel mogelijk gegevens te verstrekken. De heer BRUCH zegt, dat blijkbaar het hoofdmotief voor het voorstel van B. en W niet iu het Raadsstuk is vermeld. Hoofdmotief van het voor stel van B. en W. wa6 het behoud van den ambtenaar, terwijl in het stuk staat, dat het noodig \va6 de be trekking van onder-boekhouder in te stellen. Spreker stelt wel prijs er op. dat het hoofdmotief in de stukken staat. De VOORZITTER zegt, dat de on- de:-boekhouder er toch na een maand of 3 of 4 had moeten kómen. In deze omstandigheid was 't best nu reeds deze betrekking In te «tellen. Het voorstel van B. en W. wordt nu aangenomen. PUNT 9. B, en W. stellen voor ©en tweetal paden in liet Kenaupark en op het Staien-Bolwerk met Rijndrielingeri ie Jaten bestraten. Niettegenstaande het herhaaldelijk opbrengen van grint zijn deze paüeu mans niet in lamoor- 1 lijken staat te ouueruouden. Met uez© bestrating zal ongeveer 1100 zijn geutuettL De neer LASSCHUIT vindt grint beter aan klinxere. De VOORZiliaR zegt» dat men daarmee een vuilen boe» houdt. Dal bewijst de practijk. Er is een Kleur voor ue klinkers gekozen, die mei zuo afsteekt tegen de omgeving, als b.v. de gele klinkers bij het Leidsche boscuje te Amsterdam doen. Het voorstel van J3. eui. W. wordt aangenomen. PUNT 10. B- en W. 6tellen voor. afwijzend te beschikken op een verzoek van H. D. van Da alen. om grondstroolmn aan het Staten Bolwerk en Baljuws laan over te nemen voor 15l YVordt goedgekeurd. PUNT 11. B. en W. stellen voor hen te mach tigen om aan A Steffens voor twee jaren te verhureu, tegen den prijs van f 20.— per jaar, een perceel wei- of hooiland, ten westen van de Leidsche Vaart, ter grootte van ongeveer 19 A 37 c.A. Wordt goedgekeurd. ft* PUNT 12. B. on W, stellen voor aan J. J. van Schie te Schoten te verhuren voor één jaar. een perceel wei- en hooiland ten zuiden van de Kleverlaan, groot on geveer 4-72.88 H.A., voor 518 en een perceel wei- en hooiland ten westen van de gemeentelijke kweekerij. groot ongeveer 80 Aren, voor 88- Wordt goedgekeurd- PUNT 13. De gemeentegronden tusschen het nieuwe gedeelte van de Begraaf plaats en de Stadskweekerii liggen nog open. B. en W. stellen voor. die hij de kweekerü te voegen. Kosten, voor hele, enz..' f4050. Wordt goedgekeurd. PUNT 14. B. en W. stellen voor, grond- strooken ten Z.O. van de Hofdijk- straat bii den openbaren weg te voe gen. de straat oosleliik van de Hof- diikstraat llieronymus van Alphen- straat te noemen en de straat daar aan aansluitend Jan van Walré- straaL Wordt goedgekeurd. PUNT 15. De than3 aanwezige bestrating van de Warmoesstraat, bestaande uit z.g. scores bricks, voldoet niet aan de in dertijd daaraan gestelde vervvach- ting. Nu In verband met den aanleg van trottoir in dc Wanmoesslraat, waar mede weldra zal worden begonnen, de bestaande wegverharding aldaar toch misschien geheel, doch zeker gedeel telijk moet worden herstraat, in wij ziging van het bestratingsmuieriaal vari dezen openbaren weg door ons in nadere overweging genomen. Naar de meening van B. en W. zul len klinkers in de Warmoesstraat het meest voldoen. Zij doen daartoe een voorstel. Wordt goedgekeurd. PUNT 16. Vergadering met gesloten deuren. PUNT 17. Benoeming van de Iïaveooornmls- sie. Benoemd worden de heeren Van Rossum met 30, Hoog en Jonckbioedt met 20, Mr. Andreae met 18 en Mr. Slingenbergi met 17 stemmen. PUNT 18. Het aan Jhr. H. H. Röell op zijn verzoek verleend eervol ontslag als archivaris der gemeente maakt het noodig. dat in die betrekking wordt voorzien. B. en W. bieden nu de volgenae aanbeveling aan 1. H. E. Knappert, adjunct-archivaris der gemeente, en 2 R. D. Baart de la Faille adjunct- commies bij het Rijksarchief In Noord- Iloiiand te Haarlem. De jaarwedde bedraagt f 1006. Benoemd wordt de heer Knappert met 21 stemmen. Do heer Baart de Ia Faille verkreeg 10 stemmen. PUNT 19. Ter voorziening in do vacature in de Plaatselijke Commissie voor L. O-, ontstaan door het bedanken van den heer C. L. W. van IJsendijk, beveelt de Commissie aan de heeren: 1. Johs. de Jong 2. EL Wieringa. Benoemd wordt de heer Johs. de Jong. PUNT 20. B. en W. noodigen den Raad uit over te caan tot periodieke samen stelling van de Commissies tol we ring van schoolverzuim. De Commissies worden samenge steld ale volgt Commissie A. (9 .leden), lo Catego rie (oudere schoolgaand© kinderen) J. Wentholt. 2de Categorie (openbare onderwij- zers(essen) Mej. M. A. Duinkor (af tredend lid), H. Zwart (aftr. lid), Mej. E. Vrijdag (aftr lid). 3de Categorie (bijzondere onderwij zers (essen) J. P. J. van Rijn (aftre dend lid). Ide categorie {overige meerderja rige Ingezetenen) Mevr. C. S. AI- barda—Tresling (aftr. lid), W. Stolp Jr. (aftr. lid), W. A. J. Bremer (aftr. lid), II. M. E. van Dobben (aftr. lid). Commissie B. (5 leden), lste cat&go- rie (oudere schoolgaande kinderen) A. Elffers Jr. (aftredend lid). 2ae categorie (openbare onderwij zers (essen) R Haverschmidt (aftr. lid). 3de categorie (bijzondere onderwij- zers(essen(: A. Gijebers (aftr. lid). 4de categorie jovenge meerderjari ge ingezetenen) J. J. Francken (aftr. lid), P. Kaibtleisch (aftr. lid). Commissie C. (9 leden). 1ste cate gorie (oudens schoolgaande kinderen): F. X. M. Schiphorst (aftr. lid), N. van der Vlerk. 2de Categorie (openbare ondenvij- zers(essen) Mej. J G van Duijn (aftr. lid). R M. van der. Hart. 3de categorie (bijeondere ooderwij- zers(essen D. Janse (aftr lid), Ed A. van Bilderbeek (aflr. lid). 4de categorie (over.ge meerderjari ge ingezetenen)J. H" Visser (aftr. lid). J Lottgering (aftr. lid). E. A A. Li era. PUNT 21. Dr. M. C. A. Bijleveld verzoekt met ingang van 28 Februari te worden herbenoemd als gemeente-heelkun dige. Dr. M. C. C. Bijleveld wordt her benoemd. PUNT 22. Aanbeveling van de Gezondheids commissie (vacature-J H. Weise- Tttiari 1. J H. Welsenr.ar. 2. J. J. van Noppen. Herbenoemd wordt de heer J. H. Welsenaar. Rondvraag. De heer WENTHOLT zegt verno men te hebben, dat eon partij worst, die eerst aan het Slachthuis afge keurd was, bij wederaanbieding is goedgekeurd. Gaarne zou hij daar over inlichtingen ontvangen. De heer MÖDOO (Wethouder) ér- kent. dat des Donderdags een partij worst van den lieer Pielage i3 afge keurd en dat die Zaterdag d.a.v. weer door den heer Pielage is aangeboden en toen is goedgekeurd. Dat schijnt dwaas te zijn, maar dit is toch als men wat dieper doordenkt niet zoo. De heer Pielage heeft kane gezien de worst voor de tweede maal ter keuring aan te luedeo, maar dat kon alleen, omdat hij tegen de verorde ning in, T vleesch, dat teruggezonden moest worden, aan de boot terug haalde. Spr. zou liet zich kunnen verklaren, dat de Directeur, wien het door den heer Pielage moeilijk wordt gemaakt, niet onwelwillend beeft willen ziin en dat daarom de tweede maal de goed keuring is geschied. Men weet uit Haarlem's Dagblad, dat de directeur er toen bij gezetrd heeft, dat de hoer Pielage maken moest, dat de worst gauw weg kwam. Het is echter goed om klaren wijn te schenken en daarom doet spr. mee- deeling van liet vólgend rapport van den Directeur van het Slachthuis over deze zaak. De heer Van Oyen schrijft liet vol gende: ,,Op Donderdag 6 Januari werd aan het Kourkikaal een partij rookworst ter keuring aangeboden, door den be diende van den heer A Pielage, Zijl straat, Jlaarlem, welke worst afkom stig was van de firma Th. Meester te Wijhe. Bij het vóóronderzoek bleek, dat deze worst verschilde van goede zui vere rookworst. Er was een zeer be nauwde geur aan waar te nemen, de geur van verslikt vleesch. Deze worst had dus een uiterlijk teéken van on deugdelijkheid,'' en dergelijk vleesch mag volgens art. 12 sub C der Vleesch- verordening niet worden ingevoerd. Ik deelde den bediende van den heer Pielage mede, dat deze worst niet kon worden toegelaten. Deze verzocht mij, uit naam van zijn patroon te willen toestaan, dat deze worst zoo spoedig) mogelijk aan de afzenders terug werd gezonden. Wonneer het doel. vleesch in deze gemeente in te voeren, op houdt te bestaan, vervalt het recht j van keurinv der betrokken partij. To gen inwillicing van dit verzoek be stond dus bij mijn geen bezwaar, in het vertrouwen dat de terugzending te goeder trouw zou worden volvoerd. Van de partij was echter een mon ster genomen ter nader onderzoek. Het bleek mij dat deze worst ge maakt is van een mengsel van: 52 deelen vleesch, 28 doelen vet spek, 14 1/2 deelen water, van zouten en zetmeelachtige stoffen was de hoe veelheid niet bepaald. Het tal u bekend zijn, dat goede rookworst wordt gemaakt uit: pJ.m. 63 deelen vleesch, pl.m. 33 deelen vet spek en pLm. 3 deelen zouten. Bij het bereiden wordt soms eenig water toegevoegd om de massa beter kneedbaar te mnken, doch het doel hiervan mag nooit zijn vleesch respec tievelijk vet door water te vervangen. Bij het bereiden der hier bedoeld© worst, moesten 52 deelen vleesch, 14 1/2 deelen watef opnemen, daar zooals U bekend zal zijn ongesmolten vet spek, weinig of geen water op neemt Hot vleesch werd dus gedrenkt met pLm. 28 van zijn gewicht aan water. Het is bekend, dat door het mengen van water en vleeech, de hondbaarheid van het laatste zeer 'vermindert Tijdens het rooken enz. heeft In dit natte vleesch dan ook een omzetting plaats gehad, waarvan bo venbedoelde benauwde lucht het ge volg Ls. Het is mij bekend, dat deze lucht na enkele dagen bijna geheel ver dwijnt, zoodat zij dan niet, of moei lijk wordt waargenomen. Daarmede keert liet vleesch echter niet terug tot onberispelijk vleesch, doch blijft min derwaardig. Het eenvoudige vóóronderzoek, het ruiken, wekt reeds het vermoeden op grove vervolsching op. Men vindt daarbij ook een natuurlijke grens voor de beoordeeling van den graad van vervaLsclung, welke men bij de be staande handelsusancen nog toelaat baar kan achten, nL die waarbij, In de goede grondstoffen der waar, nog geen omzettingen hebben plaats ge had, die haar minderwaardig maksa, Ter verklaring van hot feit, dat deze afkeuring alleen den heer Pielags trof, diene, dot hij (te eenige winke lier hier ter stede is, die van de firma Meester, de eigenlijke vurvalschcr, rookworst betrekt Het is mij later bekend geworden, dat, de heer Pielage, deze worst, na dat zij door een expediteur bij de StoomboobMaatseJiappij Bus ter te rugzending was afgegeven, wederom van het kantoor van genoemde Maat schappij heeft afgehaald. Hiermede heeft hij het hem geschonken ver trouwen misbruikt. Het is mogelijk, dat deze xt-Ifcte worst op Zaterdag 8 Januari weder- om ter keuring is aangeboden. Zooals reeds werd opgemerkt, ver- dwijiit deze afwijkende lucht na enkele dagen. Het eenvoudig vóóron derzoek, kon tn dit geval het vermoe den tet grows vervalsching niet meer opleveren, terwijl ook geen andere uiterlijke kenteckenen van ondeugde lijkheid door den betrokken keur meester zijn waargenomen. Is deze zelfde worst op Zaterdag 8 Januari goedgekeurd, dan is ondanks het toezicht de levering gelukt van worst, welke bij het maken mot 14 water wend vc-rvalscht. Teneinde herhaling van dit onge- wenschte feit te voorkomen, is bij ds keuring der worst, welke op 27 Jan. door den heer Pielage werd aange voerd en welk© wederom van de fir ma Meester te Wyhe afkomstig was, als volgt gehandeld. Bij hét vóóronderzoek bieek dweil de geur als aan de partij van 6 Jan., aan de worst waarneembaar te zijn. Den heer Pielage werd bericht, dat de heele partij aan hot keurlokaal zou worden bewaard, tot het onder zoek was afgelooiieri. (Art 24 Vleesch- verordening). Het bleek dat des© worst gemaakt is van oen mengsel van: 46 1/2 deelen vlecech 34 deelen vet 15 deelen water 3- deelen zouten 0.4 deelen zetmeelachtige stoffen. Hierbij hadden dus -46 1.2 deelen vleesch, 15 deelen water moeten op zuigen, of ruim 32 pCt. van het go- wicht van het vleesch. Op grond van het aanwezig zijn van een uiterlijk teeken van ondeug delijkheid, werd overeenkomstig art 12 sub. C de invoer van zulke worst geacht te zijn verboden, terwijl deze worst overeenkomstig art. 25 sub A VJeeschverordening, als ondeugdelijk werd aJgekeurd en ten bewijze daar van gemerkt het woord afgekeurd. Hoewel het vanzelf sprekend lijkt, dat afgekeurde waar wordt vernie tigd, heb ik bij het niét voorkomen in de Vleeschverordening van een lan dend voorschrift hieromtrent, ge meend er mede te kunnen volstaan, door dit vleesch onder geleide naar het ijlgoederenbureau H. S. M. to doen vervoeren en het te doen bewa ken te' d© trein liet uit de gemeente we- .uerde u mijn taak als keurmeester van n toebereide vleesch zondanig te" moeten uitvoeren, dat de inwoners van Haarlem zooveel mogelijk wor den beschermd tegen het on K an gen van waren, welke zoodanig zijn ver- valecht dat de goede grondstoffen zelfs veranderingen hebben onder gaan. Ter toelichting van de noodzaiketif heid van het neinen van maatregelen tegen dit misbruik diene. dat door dan heer Pielage zijn ingevoerd, par tijen worst olkornstig van de firniu Mees tor te Wyhe cn wel op: 24 November worst vervalschl .met 15 pCt. water. 21 Decern oer worst vervalscht met 3 pCt. water. 6 Januari worst vervalscht mot 14 pCt. water. 27 Januari worst vervalscht mot 16 pCt water. Het inouster onderzocht óp 24 No vember, behoorde tot een partij, die in consistentie, kleur eu reuk geheel af week van het onderzochte woretj». Hierom behoefde alleen dat te wor den uitgehouden. Men was daardoor echter op de ver. vaJeching, welke bij het onderzoek van 6 em 27 Januari aan het licht kwam, voorbereid". De heer Modoo voegt hieraan t©e, dat hij ook evenals de heer Peere boom van Haarlem's Dagblad" een worstje van den heer Pielage hoeft ontvangen. Spr. is leek cn kon dus niets met de worst doen. Hij f <y«ft daarom op 't zenden van 't pakje niets van zich doen hooren. Hij ho->ft den heer Pielage gezegd, dat hij hem een moedig man vond om den strijd tegen de slachthuiskeuring met alle middelen voort te zetten» maar dat hij toch meende, dat de heer Piclago zicb ten slotte zelf zou treffen. Spr. meent, dat hel vei zet tegen de Slacht- hulskeuring hieruit voortspruit, dat deze het onmogelijk maakt, dat er minderwaardig goed in Haarlem wordt gebracht. Als er worst wordt verkocht niet zooveel water vervalscht tegen den prijs van ongeveer 1.50 per K.Ü., dan is dit ecu zaak, waaraan de Go- meente niet mee mag werken. De heer Peereboom heeft in „Haar lem's Dagblad'" meegedeeld, dat hij en zijn huisgenooten de worst had den gegeten, nadat zij eenige dagen was blijven eggen op een schoor steen bij oen kachel en dat allen, die deze woret aten, die onberispelijk vonden. Spreker uieent, dat de heer Peereboom het juiste taidoo! hooft te baat genomen om de worst weer zoo goed mogelijk te maken. Door do kacheiwarmle is het water ver dampt. Ten slotte zegt sprekor, dat hij zich in verbinding heeft gesteld met <lo handelaars in toeboreide vtoeschwaren, om zooveel mogwlijk aan hun klachten over 't Slachthui* tegemoet te komen, maar hem gebleken is, dat de handelaars er niet op gesteld waren, dat de grieven wer den weggenómen, omdat zij dan m hun strijd tegen de central© keuring zwakker zouden staan. Na de mededeelingen van den heer Modoo klinkt applaus. De heer WENTHOLT dankt voor de verkregen inlichtingen, waarna de vergadering gesloten wordt.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 7