Hums Buiui Da Europeascha Oorlog. TWEEDS BLAD Woensdag II Haart 1916 De strijd bij Verdun. De stafberiohion. iDe Duiteche staf deelt mede In het algemeen geen verandering tn den toestand. Een klein gevecht bij Wieltje, ten IN.O. van Yperen, eindigde met het te rugwerpen van de Engelschon. Twee Engelsche vliegtuigen zijn, ëen ten O. van Atreciht en een ten N. van Beaumont, door luitenant Immel- iman neergesohoten. De inzittenden zijn dood. Luitenant" Bölcke heeft twee Fran eche vliegtuigen achter de Fransche linies, en boven de vesting Marre en bij Malancourt (ten N.W. van Ver dun) tot vallen gebracht. Het laatste werd door Duiteche artillerie ver nield. Zoodoende hebben heide offi cieren hun tiende resp. elfde vijande lijke vliegtuig buiten gevecht gesteld. Verder is een Engelsche tweedek ker na een luchtgevecht ten W. van Kamerijik tot landen gedwongen. De Inzittenden zijn gevangen genomen. De Fransche «taf maakt be kend Ten westen van do Maas werd de kanonnade in den loop van den Maan dagnacht vrij hevig. Aan den rechteroever van de Maas .werd een sterke verkenning der Duit- echere naar het boech van Houdrau- mont door Fransch vuur tot staan ge bracht. In de streek van Vaux en Daimloup duurde het bombardement yoort. - In Woëvre was de aotie der weder- zïjdsche artillerio vooral hevig ln den sector van Eix. Geen enkele belang rijke gebeurtenis Is van bier te mel den. in het Priesteibosch werd een Duit sche afdeeling, die een verrassenden aanval wilde doen op de Fransche loopgraven bij Croix des Garmes, door hel Fransche geweervuur ont vangen. Zij liet eenige dooden op het terrein achter. hflilitaire basohouwlngen De deskundige van het AI®. Han del sblad schrijft: „De verhalen over de gevechten bij (Verdun worden nw zoo, diat het waarlijk niet meer mogelijk is een denkbeeld te krijgen van wat er ei genlijk geschied is. Slechts een ze kerheid blijft oven-, dat er duizenden en duizenden mensohen zijin geval len, bij een gevecht, dat langer dan twee weken hoeft geduurd, en dat ten slotte als eeniiig resultaat had, dat een der linies enkele kilometers vooruit gebracht Is. Voor zulk een geringe terreinwinst wenden zooveel men- eclieai opgeofferd, dat elke duimbreed' grond met bloed werd veroverd".; Nieuwe Duitacha aan vallen? Ilavas seint uit Parijs De pers is algemeen van oordeel, dat de Duitscners nieuwe verwoede aanvallen op de Fransche posities voor Verdun voorbereiden. In het „Journal" publiceert Lucien Chassaigne "mededeelin gen van een jongen Duitschen vlieger, die door de Franschen krijgsgevangen werd ge maakt. De mededeelingen toonen, dat de tegenstand der Franschen het Duitsche opperbevel verrastte. De D ui tec hers meenden voordat tot hun eersten infanterie-aanval werd over gegaan, dat ze er door hun kanon vuur in waren geslaagd de Fransche soldaten te vernietigen. Zij bemerk ten echter hun dwaling. De jonge aviateur, op verkenning uitgezonden, zag dat de Fransche verdedigjngsli- niën intact waren. De generaal, wien hij rapport uitbracht, zeide toen op erustigen toon Indien de Franschen slaagden in de manoeuvre om hun troepen terug te trekken en ons een terrein hebben laten imtrallleeron waar geen mannen meer waren, zou dat een der schiterendste feiten uit de oorlogsgeschiedenis zijn. EEN LEGERBEVEL. 't Wolffbureau seint uit Berlijn, dat Duiteche troepen in het Bois des Cor- beaux het volgende Fransohe leger- bevel vonden: „Forges bood niet den tegenstand. FEUILLETON HECTOR MALOT. XXXIV. De familie D r i s c o 11. De klerk, die mij bij mijne ou'dters zou brengen, wus een mager manne tje mei, een perkamentachtig gerim peld gezicht, in een zwarten herstel dien rok gekleed, die blonk van ouder, dom, en met eeai witte das. Toen wij buiten waren gekomen, wreef hij zich zoo hartstochtelijk ln de handen, dat zijne vingers en polsen kraakten. Toen zette hij zijlne beenen uit of hij zijne gelapte laarzen van ziel) wilde werpen en den neus in de lucht ste kend, ademde hij met kracht en her haaldelijk de mistige lucht in met het zalig gevoel van iemand, die opgeslo ten is geweest. Hij vindt dat die lucht lekker ruikt, zeide Mattia in het Italiaanse!). Het mannetje zag ons aan en zon der een woord ie spreken, riep hij: Pst! Pst! alsof wij een paar honden waren en dit boteekencLe, dat wii (dien men verwachten kon. Totdat éëh nadere verklaring gegeven is, maak ik daaruit op, dat de commandant van dien sector zijn plicht niet heeft godaan; hij zal derhalve voor een krijgsraad worden gesteld. „Tot de uiterste grens moet tegen stand worden geboden. Wij mogen in dit oogenblik slechts bezield zijn door een enkel besluit den vijand zege vierend tegen te houden, of te ster ven. De artillerie en de mitrailleurs moeten op Iedere terugwijkende troe- penafdeeling schieten. (get.) De Bazelaire. Qesohll over oüjfere. In een Router-telegram nil Parijs wordt de juistheid betwist van de op gaven in het Duiteche legerbericht van 13 Maart omtrent de gevangenen- en don gemaakten buit. In dat Duit eche legerbericht werd n.I, verklaard, dat het aantal krijgsgevangenen 26.000 man bedroeg. Het Parijsche te legram beweert, dat de gesneuvelden, de gewonde en de met-gewonde ge vangenen bij elkander genomen dit bedrag zelfs nog niet vormen. En wat het aantal veroverde ka nonnen .betreft, dat volgens het Duit sche bericht 189 zou bedragen, het Parijsche telegram verklaart, dat de stukken zonder bespanning, de ver nielde kanonnen en de stukken die onbruikbaar zijn gemaakt, in het ge heel 84 stuks uitmaken. Daartegenover staat nog, dat er be richten zijn ingekomen, dat een zeer groot aantal beschadigde Duitsche kanonnen met trelnenvol achter de Duitsche linies zijn gebracht. Zuidelijk oorlogsveld. De Itallaansohe staf deelt mede In het Alpengebied raids van de Italiaanselie ski-troepen en artillerie duels. Aan de Isonzo wordt de artille- ristische actie belemmerd door het weer. Krachtige infanterie-aanvallen wer den gericht tegen de Oostenrijksche stellingen, niettegenstaande de ongun stige bodem-geschiktheidde Oosten-, rijksche verdedigingswerken werden., met bommen vernield. Ook de Oostenrijkers ontwikkelden groote bedrijvigheid over het geheele front. De Oostenrijksche staf meldt: Aan het Ison zo-front beginnen rich groote gevechten te ontwikkelen. Se dert Mpandacc doen de Italianen aan vallen met een sterke legermacht; rij werden echter overal afgeslagen. Aan het bruggenhoofd van Tolmein bleef de actie van de Italianen beperkt tot een zeer levendig vuu-r. In den sector Plava mislukten hun pogingen om de Oostenrijksche ver sperringen te vernielen. Aan het bruggenhoofd van Görz werden twee aanvallen op de Podgo- ra-stelling en één op de bruggen schans voor Lucinico afgeslagen. Het noordelijk gedeelte van de hoog-, vlakte van Doberdo werd door een sterke Italïaansche troepenmacht her haaldelijk aangevallen. Bij San Marti no versloeg het Sze- (oedkrer-infanlerie-regiment No. 7 ver schillende bestormingen bloedig af. Sor-visobe troepen te Salonikl. De „Voss. Zeitung" verneemt uit Berlijn: Het eerste transport Servische troe pen van Karfoe is te SakraiM aange komen. Men wil uit hen een soort Jagerkorps vomien en ze te voorzien met berggeschut. '4 Engelsche leger. Vrijdag j.l. is te Londen een leger order verschenen, waarin verklaard wordt, dat het onder dè gegeven om standigheden wenschelïj'k is gebleken om tijdens den oorlog een „Corps van non-combattanten" op te richten en de soldij voor dat corps te bepalen. Personen, die in dit corps worden opgenomen, zullen dezelfde soldij ge nteten als de overige troepen maar geen aanspraak hebben op 'de extra- uitkeeringen die aan de manschappen te velde, die bijzondere bekwaamheid in het hanteeren der wapenen hebben gekregen, worden verstrekt. Kader en officieren bij dit corps alsook zij die daarbij overgeplaatst worden en recht hebben op zulke uitkeeringen, zullen) hunne aanspraken daarop behouden,. Dit corps ia blijkbaar opgericht, oin de zeer veie tegenstanders op grond van gewetensbezwaren" die geen ac tieven dienst willen doen, toch voor het leger te behouden, zoodat zij de taatsen van anderen achter het ront zullen kunnen innemen, zoodat dezen naar de gevechtelinie kunnen worden gezonden. Het leger van Portugal. We lezen in 't „Alg. Handelsblad". Het Portugeesdhe leger berust op het beginsel van den algemeencu hem op die hielen moesten volgen en liem niet uit het oog moesten verlie zen. Weldra waren wij in een© groote straat gekomen, waar het wemelde van wagens en rijtuigen; hij hield er een aan, waarvan d.e koetsier, in- plaats van op deri bok vlak achter rijn paard, hoog boven eai achter den kap zat. Later vernam ik, diat zulke; rijtuigen cabs heeten. Hij deed ons plaats nemen ln het rijtuig, dat van voren open was en door een opening in de kap begon hij een gesprok met den koetsier. Ver scheidene malen sprak hij het woord Bethnal-Green uit en ik dacht, dat-dit de naam was van de wijk waar mijne ouders, woonden. Ik wist d'at green in hot Engelsch groen beteekende en dit deed me vermoeden, dat diie wijk met fraaie boornen was beplant, wat. me recht aangenaam was. Dit zou dus heel iets anders rijn dan die leelijke- sombere straten van Londen, die wij bij onze aankomst doorkruist hadden. Het was zeker een mooi huis op een ruim plein, omringd van boom cd. Het gesprek tusschen onzen geleider en den koetsier duurde zeer lang; nu eens richtte de een zich op om door de opening eenige inlichtingen aan den koetsier te geven: dan weder was het deze die van zijin bok scheen te willen klimmen om dooi' de opening te zeggen, dat hij volstrekt niets be greep van hetgeen men hem aan duidde. weendicht 'en op hef militie-stelsel, De weendicht geldt van 't zestiende tot het zes-en-veertigste levensjaar. Tien jaar is men in het, actieve leger, tien Jaar ln de reserve en de rest van den tiid in het territoriale leger. De militietifd begint eerst in het twin tigste levensjaar, doch reeds te voren zijn de weerplichtigen verplicht deel te nemen aan bijzondere oefeningen in het turnen en schijfschieten. Fa- imilieverffiorger6 en kostwinners, die hun naaste verwanten ondeitoouden moeiten, kunnen van den dienst in het actieve leger worden vrijgesteld. Iedere dienstplichtige, die niet dient, moet een weerbaarlieidsbelasting be talen. die naar de Vennogensomstan- dirihedon gerekend wordt. In de laatste jaren werden jaar llikis ongeveer dertig duizend recru- ten opgeroepen, wat ongeveer., 0,55 procent der bevolking ie. Do oorlogesterkte wordt op onge veer £560.000 koippen berekend, of 4,8 procent der bevolking. Het is echter zeer de vraag, of dit getal kan wor den bereikt. Door de onzekere politie ke toestanden en de* slechte finan ciën der laatste jaren is bel. waar schijnlijk, dat het getal recruten be neden de theoretische sterkte geble ven is. De minister van oorlog heeft eenigen tiid geleden bij het inbren gen van een militair crediet in het parlement zelfs geklaagd over gebrek aan de noodzakelijke kleedings- en uitrustingsstukke)). Ook ammunitie moet er niet genoog voorhanden zijn. Het is echter mogelijk, dat voor dit alles hulp van de zijde van Engeland wordt verleend, en dat men ook de dienstplichtigen in grooteren getale africht. De Infanterie is uitgerust met een 6.5 millimeter Mauser-geweer, de ca valerie met een 6.5 millimeter Mann- licher-karabijn. Twee regimenten hebben lansen. De veldartillerie heeft 9 centimetor Krapp-kanonnen. die ln de laatste jaren door 75 millimeter terugloop-kanonnen van Schneider Canet vervangen zijn. Hoe ver men daarmee gekomen is. Is onbekend. De zware artillerie berit een 15 centi meter automobicI-houAviiserbatterij en voor bet overige kanonnen van Krnpp van 9 tot 15 centimeter. Als speciale troepen vindt men nog- ide-repiiblikeinsolie garde en de troe pen van den douane-dienst. die te «amen 180 officieren en 7000 man tellen. In oorlogstijd staan ze onder bevel van den minister van oorlog en kunnen zij voor allo diensten wor den gebruikt. Verder zijn er nog bij zondere koloniale troepen, waarvan de grootte naar behoefte bepaald wordt. Ln de laatste jaren heeft de omvang geschommeld tusschen 7000 en 12.O0O man. Ze bestaan gedeelte lijk uit Europeanen en gedeeltelijk uit Inboorlingen. De Portugeesche soldaat moet nuch ter en sober zijn, maar zonder eenige discipline. De revolutionaire bewe gingen van de laatste jaren hebben het leger zeer geschokt. De korte diensttijd en de zwakte van het per manente kader maken het twijfel achtig. of liet leger groote geveahts- wadrde heeft. Dulisohe verliezen. De Tirnes meldt dat ln Februari in de Duitsche verlieslijaten werden op gegeven: Gesneuveld em gestorven aan wonden. 7801 Gestorven aan riekte 2910 Gevangen 1345 Vermist 2017 Zwaar gewond 5217 Gewond 1641 Licht gewond 11865 Gewond, maar dienstdoend 2902 Totaal 85198 Het totalie aantal verliezen met in begrip van bovengenoemde Is (de cij fers omvatten alle Duitsche verliezen, niet alleen do Pruisische, maai- niet de verliezen dier marine of de kolo niale troepen): Gesneuveld of gestorven, aan wond'en 625936 Gestorven aan ziekte 86538 Gevangen 117045 Vermist 213386 Zwaar gewond 364053 Gewond 250342 Licht gewond! 958153 Gewond, maar dienstdoend 101919 Totaal 2667372 De luohtoerlog. Die T u r k 8 o h e staf ïpeldt: In den sector Felahie werd een En- gelsch vliegtuig door de Turken naar beneden geschoten; do inzittenden werden door ontploffing van de bom men, die ziel) ln het vliegtuig bevon den, gedood. Mattia en ik hadden 00s in een hoek teruggedrongen met Capi tus schen ons en luisterden naar het ge sprek. Het venvonder de me inwendig dat die koetsier ecuie plaats, zoo mooi als Bethnal-Green, niet kende: er moesten dus vele van die groene plei nen in Londen rijn. Dat was vreemd, want, te oordeelen naai- lietgeen wij gezien hadden, zou ik eer gedacht hebben, dat alles met roet was bedekt. Wij reden - vrij snel dóór breede straten, dan door enge straten, dan weder door breede straten, maar zon der iete 0111 ons heen te onderschei den, 200 dicht was de nevel, die alles omhulde. Het begon koud te worden en toch voelden wij eene belemmering in de ademhaling, alsof wii stikken zouden. Als ik zeg „wij", bedoel ik Mattia en mij. want onze geleider scheen het weer prettig te vinden; telkens haalde bij diep adem met wijdgeopenden mond, als wilde hij een grooton voorraad lucht in zijn tongen opdoen en nu en dan deed hij weder zijn vingers kraken en rekte hij zijne beenen uit. Zou hij jaren lang in een toestand hebben doorge bracht, dat hij zich. niet bewegen kon en haast geen adem kon halen? Ondanks de ontroering, die zich Van mij had meoster gemaald bij de ge dachte dat ik zoo straks over een paar minuten misschien, mijne ouders zou omhelzen, mijn vader, mijne moe der. mijne broeders en mijne zusters, had ik icrooten lust om de stad ©ene Do handelsoorlog. Uit een mededeeling van minister Asquith in het Lagerhuis blijkt, dat Engeland niet voornemens 13 rich dadelijk te binden nan de besluiten van de te Parijs te houden commcrci- eéle conferentie der geallieerden. De minister verklaarde naar aanlei ding van een opmerking van eenige vrijhamóolaars, die bevreesd wanen, dat er te Parijs stappen zouden wor den gedaan in de richting van pro tectiedat de Britsche gedelegeer den ter conferentie uit Parijs zouden terugkeeren zonder zich tot eenigen' bijzonderen maatregel na den oorlog te nemen te hebben verbonden. De minister verklaarde nog te hopen, dat op die conferentie tot geen maat regel zou worden besloten, die in werkelijkheid de geallieerden meer zou schaden dan den vijand. Uit Frankrijk. EEN VERKLARING. De Temps publiceert een verklaring van een aantal beleende anarchisten, leiders der Intern ationalo Partij, w.o. Prins Kropotkin, Charles Mala- to, Jean Grove en Hiussin Bey, waar in deze anarchisten zidh verklaren voor het voortzetten van den oorlog, daar thans den vrede te wenschen be- teekenen zou spelen in de kaart van votn Bulow en de Duitsche ministeri eel» partij. Uit Engeland. DE ENGELSCHE LEGER BEGROO- TTNG. Reuter seint uit Londen: Dr. Tennant, de parlementaire an der-secretarie van oorlog, zeide bij de indiening van de legerbegrooting, dat het niet im het openbaar belang zou zijn degrootte van het leger of van de legerafdeellngen op de ver schillende oorlogstooneellen op te ge ven. Hij braoht hulde atun de schitte rende discipline, die de manschappen hebben geloond, ondanks dén korten., oefeningstijd. Dit sjireekt boekdoelen, zoowel voor de manschappen als voor de officieren. Gedurende één periode van do cam pagne van Lord Derby hadden rich in vier dagen een mill toen recruten opgegeven. Wat den Lichtdienst betreft ver klaarde Tennant, dat de regeermg deze van het hoogste belang acht. Zijn nuttige werking hangt echter in hoo- ge mate af van het geheim, dat hem omgeeft en daarom kan hij over dezen tak van dienst niet in bijzonderheden treden. Het aantal afweerkanoimen is thans grooter dan het ooit te ge weest en de organisatie van de ver dediging van Londen ie thans vol tooid op den overeengekomen voet, die ook voor de provincies zal wor den toegepast. De maatregelen voor de verdediging zijn feitelijk aan geen grens gebonden en zullen als meer materieel beschikbaar is, nog uitge breid en verbeterd worden. Het aantal aftroplanes wordt thans bevredigend geacht. ASQUITH. Reuter seint uit Londen Asquith lijdt aan bronchitis en kon Dinsdag niet in het Lagerhuis, ko men. Uit België BELGISCH MINISTER OVER LEDEN. Ut Havre wordt aan de N. R. CL geseind Davignon, voormalig minister van buitenlandeohe zaken en onlangs be noemd tot mimister van den gezond heidsdienst, is te Nizza, waarheen lüj rich had begeven om rust te ne men, overleden. Davignon is lange jaren kamerlid voor Verviers geweest en de laatste 10 jaar minister. Hij is 67 jaar ge worden. Ter Zee. EEN GEVECHT MET EEN DUIKBOOT. H Wolffbureau seint uit Berlijn r De „üerl. Zeitung a. M." schrijft dat naar een bericht van de „Nort China Daily News" van 8 Januari passagiers van het stoomschip Jvash- gar" van de P. and O. Company ver halen van een gevecht tusschen dit stoomschip en een duikboot in de Mid- dellandsohe Zee. De stoomboot kreeg bij zeer helder weer op een afstand van duizend voet de periscoop van een duikboot in richt. Onmiddellijk openden de kanonnen van de „Kash- gar" het vuur. De duikboot verdween, maar kwam op een afstand van 1200 te zien die wij doorreden. Dat was todi mijn stad; mijn vaderland. Maar hoe ik de oog en ook opende, ik zag niete of bijna niets don de roode gasvlammen, die in den mist brandden als in een dichte rookwolk. Ternauwernood onderscheidde men de lichten der rijtuigen, die ons voor bijreden, en van tijd tot tijd moest het onze plotseling stilstaan, om niet met andere wielen in aanraking te komen of de mensehen niet te over rijden die rioh op straat verdrongen. Wij reden nog maar altijd voort; het was al lang geleden sinds wij Greth and Galley hadden verlaten en dit versterkte mij tn de ineening dat mijne ouders buiten woonden; onge twijfeld zouden wij weldra van de enge straten ln de vrije natuur ko men. Daar Mattia en ik elkander bij dé hand hielden, deed mij de gedachte, dat ik mijne ouders zou vinden, zijne hand drukken; het scheem mij tóe dat Ik hem moest doen gevoelen, dat il nog altijd zijn vriend was, op dit oogenblik zelfs meer dan ooii. Maai' inplaats van im de vrije na tuur te komen, reden wij nag engere straten in em hoorden wij liet fluiten der locomotieven. Toen verzocht ik Mattia, aan onzen geleider te vragen of wij niot spoedig bij mijn oudere zouden zijn; l>et ante woord van Mattia was wanhopend. Hij beweerde, dat de klerk van Greth and Galley gezegd had, dat hij nooit voet wéér te voorschijn. Na vuurde- dc' „Ivashgar" een tweede scherp schot, dut volgens verklaring van eenige ge tuigen de duikboot trof- In elk geval verdween de duikboot en werd zij niet meer gezien. De „Berl. Ztg." merkt hierbij op, dat hier dus openlijk wordt gemeld, dat een Engelsch passagiers schip den aanval opende eer nog de duikboot trachtte te beginnen. De meening dat de aanval succes had >6 echter niet juist. Noch een Duitsche noch een Oostenrijksoh-Hongaarsche duikboot gingen ln den bedoelden tijd verloren. DE ONDBRZEEëRSOORLOG. 't Wolffbureau seint uit Berlijn Het bericht, dat de verscherpte on- derzeeêrsoorlog, die in het bekende memorandum van de regeering aan dc neutrale mogendheden werd aan gekondigd, niet door zou gaan, is totaal onjuist. Nooit is door eenige bevoegde autoriteit er over gedacht aan het plan tot dezen onderzeeërs- oorlog geen uitvoering te "geven. Hij te in vollen gang. Portugal. Reuter reint uit Wasliington De Portugeesche legatie alhier heeft een verklaring gepubliceerd, dat Portugal deelneemt aan den oor log ter voldoening aan zijn verplich tingen voortvloeiend uit het verdrag van 1873. Portugal zegt bovendien dat het niet de militaristische leer stelling we-nscht te onderschrijven, dat goede trouw minder beteekent dan opportuniteit. Het riet in, dat Engeland rich met alle kracht ge weerd heeft om den oorlog af te won den. De verklaring eindigt met de verzekering, dat Portugal bereid te te. etaan of te vallen met de principes waarvoor zijn bondgenoot strijdt. Minister Grey heeft de oorlogsver klaring van Duitechland aan Portu gal in 't Engelsche Lagerhuis ter sprake gébracht. Hij verklaarde Portugal kan er zeker van zijn, dat GrooWBrittannië en de bondge- nooten het alle hulp bullen verleenen, die het noodig lieeft en dat het, nu het genoodzaakt te zich te scharen aan de zijde der geallieerden,,welkom zal worden geheeten als een dappere hel per in de verdediging van de'groote zaak, waarvoor de huidige oorlog te begonnen." OOSTENRIJK-HONGARIJE EN PORTUGAL. Uit Weenen wordt gemeld Daar de oorlogstoestand tusschen het Duitsche Rijk en PorLugal is in getreden, heeft de Oostenrijkseh-Hon- gaarsche gezant opdraoht ontvangen, de regeering der republiek zijn pas poorten te verzoeken en met het per soneel van het gezantschap het land te veriaten. Aan den Portugeeschen zaakgelas tigde te Weenen zullen tegelijkertijd zijn passen worden overhandigd. Allarlei. DE HOUDING VAN ROEMENle. De „Daily Chronicle" meldt uit Boecharest De Roemeenseh© neutraliteit neemt dagelijks een voor de geallieerden meer gunstige kleur aan. Er te beiee- kenis te hechten aan de plotselinge krachtige actie tegen de spionnage in de nieuwe Dobroedsja, waar de Iiuigaarsche propaganda in de laat ste weken zeer actief was. Dagelijks komen berichten omtrent spionnage- incidenten, o.a betreffende het ge bruik van honden voor smokkelaars doeleinden, van postduiven en lucht ballons. Eenige Bu 1 gaarsch-gezinde ambte naren ln de Dobroedsja werden ver dacht. De Roemeensclie regeering heeft nu zander waarschuwing een al geheele opruiming gehouden en al le betrokkenen doen gevangennemen, o.w. het hoofd van politie te Kalia- kra. De politie schoot alle honden neer die bij de grens werden ontdekt. Velen bleken halsbanden te dragen, die geschikt waren voor het vervoer van brieven. Een andere maatregel is dat tegen dadelijke betaling al het vee aan de grens kon worden gere- q-nireêrd. ten einde aldus te voorko men dat het naar den naburigen slaat wordt gesmokkeld. DE VEREENGDE STATEN EN MEXICO. De „Times" verneemt uit Washing ton Het geloof wint veld, dat er een straf-c-xpeditie tegen Mexico moet on dernomen worden, om het land tot rust te brengen. De houding der sok daten, van Carranza is, zooals van de grens gemeld wordt, zeer verontrus tend en op sommige plaatsen, vooral te Guares Noquiles, dreigend. De Amerikaanse he generaal Funston heeft rijn expeditie uitgesteld, tot hij versterkingen zal hebben gekregen. in dit dieven-kwartier was geweest. Ongetwijfeld moest Mattia rich be driegen en begreep hij niet wat deze hem had geantwoord. Maar hij hield vol. dat tliieves, het Engelsche woord, dat de klerk gebruikt luid, geen an dere beteekenis had en dat hij daar volkomen zeker van was. Een oogenblik bracht inij dit geheel van mijn stuk, maar ik dacht bij mij zelveu, dat, zoo de klerk bang was voor dieven, dit een bewijs wus, dat wij buiten do stad zouden komen em dat het woord Green achter Bethnal evengoed van hoornen als van hét land kon worden gebezigd. Ik deelde die opvatting aan Mattia nxede, eh wij moesten lachen om de vrees van den klerk; wat waren die menechen, die nooit bulten de stad komen, tooh dom! Maar niets kondigde de nadering van het veld aan: was dan gansch Engeland slechts één stad van stee- nen en slijk, Landen genaamd? Dat slijk drong zelfs Ln ons rijtuig door, en viel in zwarte spatten op ons ne der. Een walgelijke geur omringde ons al geruim en tijd. Alles duidde aan, dat wij in een zeer armoedige buurt watten; de laatste zeker vóór wij te Bethnal-Green kwamen, liet scheen me toe, dat wij altijd in den- zelfden kring rondreden en van lijd tot tijd liet de koetsier zijn paanl stappen, als wist hij niet meer waar hij was. Eensklaps hield hij geheel sl.1l an het raampje in de cap ging we- Onze Lachhoek Rika, zei mevrouw tot de nieuwe dienstbode, wij zijn gewoon dat onze maaltijden altijd' precies op het uur klaar zijn. Ja, mevrouw. Én als het niet precies op het uur is, dan zal ik wach ten tot het volgende. Weet u wel, stamelde hij, ,,dat u het isi uw macht heeft om le maken dal mijn vrouw veel trotscher op mij wordt?' Óch kom? vroeg zijn chef. Hoe. dan? Door mijn-salaris te verhoogen, klonk het antwoord. Iemand (met een courant): Hier lees ik van een dokter, die zegt dat het gebruik van groote hóeveelheden melk het haar doet uitvallen. Een ander. Verbaast mij nieta- Onze koe verliest al zijn haren. Men zegt idat een vrouw zoo jong is, als zij er uitziet Dat kan zijn; maar zij is niet al tijd zoo Jong als zij denkt er uil te Eien. Blits te moeilijk te voldoen. Hij wil altijd iets andiers dan een ander. Zoo? Ja, het eenige, waarover bij te vreden is, is zijn telefoonnummer. UIT OOST-AFRIKA. Generaal Smuts rapporteert d.d, 12 Maart, dat in den ochtend van 11 Maart'de stellingen van de Duitsohers op de Kitovo-hoogten ten westen van Tavela werden aangevallen. Er had een gevecht plaats met afwisselend succes, dat den geheelen dag duurde. Den volgenden morgen ontvingen de Engelsche troepen versterkingen, waarop do kleurlingen der Duitschers zuidw eetwaar te terugtrokken. Er worden pogingen gedaan hun dezen terugtocht af te snijden. Tegelijker tijd kwam een sterke Engelsche co lonne uit de richting van Longido achter de Duitsche hoofdmacht, wel ke thans zuidwaarte terugtrekt in de richting van den Usaubara-epoorweg. De vervolging wordt voortgezet. Binnenland TWEEDE KAMER. TIJDELIJKE SUIKERBELASTING IN NEDERLANDSCH-INDIë. Een wetsvoorstel is ingediend tot heffing van een tijdelijke suikerbelas ting in Ned.-Indic. De minister van Koloniën schrijft ln de Memorie van Toelichting, dat is uitgegaan van de gedachte om de heffing te doen aanvangen wanneer een winst van f 2 per pikol wordt behaald. Die gedachte zal worden belichaamd door te bepalen, dat de heffing aanvangt bij een verkoop prijs van f 8 voor suiker nr. 12/14, overeenkomende met f 8.25 voor nr.: 16 en hooger, f 9 voor superieure zaksudkor en f 9.25 voor superieur, met dieu verstande nochtans, dat de suikeronderneming niet voor aanslag in aanmerking komt, wanneer het vereohil tusschen kostprijs en verkoop prijs minder bedraagt dan het boven genoemde bedrag van f 2 per pikol. Het ligt in d© bedoeling.om van het meerdere 10 pCt te heffen. De op brengst van een dergelijke heffing wordt op f 3 miilioen geraamd. Daar volgens de voorgenomen rege ling de aangifte, behoudens gegron de reden van uitstel, vóór 1 Augustus zal moeten plaats hebben, is in het wetsontwerp een bepaling opgeno men oui den gouverneur-generaal hi staat te stellen zoo spoedg mogelijk nadat hot ontwerp tot wet is verhe ven', tot invoering der belasting over te gaan. KATOENGEBREK. Men meldt cms uit Enschedé: Sedert een 10-tai dagen had in Twente bijna geen aanvoer meer plaats van ruwe katoen en Engelsche garens, waardoor er stagnatie in de textielbedrijven dreigde. Ook do N. O. T. zond niet af. Vernomen wordt dat dit een gevolg was van het aan wezig zijm van 2000 balen Amerikaan- scho katoau te Schiedam, bestemd voor een Duitsche firma te Bremen, dio zo na den oorlog zou ontvangen. Engeland eischte. dat deze katoen door Nederlandsche firma's zou wor den gekocht en verwerkt. Zoolang dit niet was geschied, zouden geen garens meer worden afgezonden noch katoen doorgelatén en evenmin leder on olie. der open. Toen volgde er nogmaals een ge sprek of liever een twist tusschen koetsier en klerk. Mattia zeide, dal de koetsier weigerde verder te gaan, omdat hij den weg niet kende; hij vroeg inlichtingen aan den klerk van Greth and Galley en deze antwoordde weder, dat lüj nooit in deze dievcn- wijk was geweest Ook ik verstond nu duidelijk het woord thieves. Wij waren nu blijkbaar hier niet in Itetimal-Green. Wat zou er gebeuren? De twrist werd door het openingetje voortgezet en de koetsier en de klerk werden al driftiger en driftiger. Eindelijk gaf do klerk geld aan den koetsier, die het brommend aannam. Hij steeg uit de cap en riep ons weder met zijn „pst! pst!" Dit beduidde, dat pok wij era it moesten komen. Daar stonden wij in eene slijkeriga straat, temidden van den dichten mist: een der winkels was schitterend verlicht en de gasvlammen werden weerkaatst door spiegels en verguld sel en als kristal geslepen flesschen. Het licht drong door den mist heen tot aan de straatgoot. liet was eon tapperij, of, zooals dc Engeleclien hel noemen, eeu gin-palace, een pa leis waar men jenever vorkoopt en allerlei soort van sterken drank ge stookt uit den alcohol van koren of beetwortels. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5