BI OORLOG Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN 1IET KON'IN KL. NED. MET. INSTITUUT. tOoscemaakt voorin. 10.50 uur). De Biliit. 16 Maart 1016. IIooKste barometerstaad 77V.4 m.M. te Haparandalaagste 752.5 m.M. tj Vlissimzen. Verwachting tot den avond van 117 Maart Wind zwakke tot matigen Ooate- li.ken tot Zuidelijken wind. Gesteldheid van do lucht: nevelig tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk eenige regen. Teinpcratuur Zelfde temperatuur in 't Zuiden in het Noorden iet3 zaohter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te liur 756 m.M. 'Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 758 m.M. OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT - Optician BSD. O. GRACHT 47 - HAARLEM ïhermometerstand lfl Maart. Hoogste gisteren F. 44 Laagste h©den nacht. F. 40 Hedenmiddag 12 uur F. 60 good oppast, dan kom je er nog zon der straf af. Beklaagde (haar tranen drogend) O, mijnheer, ik zal al m'n best doen om goed op te passen 1 Dieven. De meubel handel aar do hoer P. van Thiel in de Gr. Houtstraat was in do eerste zaak benadeeld. Uit zijn winkel zijn weggenomen twee kope ren vazen, 5 tinnen iepels en 3 kope ren schaaltjes. De dief is de vestibule binnengeslo pen en heeft toen er niemand in den winkel was z'n slag geslagen. Een slimme dief is 't evenwel niet geweest de prachtig gedreven kope ren vazen juweeltjes van kunstnij verheid 1 verkocht hij aan een op- kooper vooroud koper en kreeg er slechts 80 cents voor. Ook de sol taal tjes en de lepels werden voor luttele dubbeltjes aan. uildragers overge daan. De dief was niet ter zitting geleomen om zich te verantwoorden. De heer van Thiel mag van geluk spreken dot hij de gestolen, voorwer pen weer teyug kan koopon voor den prijs van oud tin en koper. 't O. M. eischte tegen dein dief, die al meermalen veroordeeld is, acht maanden gevangenisstraf. Ook een 18-jarige fabrieksarbeider nu is hij loopjongen heeft z'n handen niet thuis gehouden. Hij werk te bij Gebroeders Morons en kaapte in kleine partijtjes 60 K.G. oude rub ber. 't Gestolen© heeft hern ongeveer 10 gulden opgebracht, die omgezet zijn in biertjes en sigaren. De jongen werd door den recher cheur Brunt aangehouden toen hij, met een zak op den rug op weg was naar een opkooper om weer een pan tijtje te verzilveren. 't O. M. stelde den rechters voor den 18-jarige tot een maand gevan genisstraf te veroordeeien. 'I Diefje kreeg van den president een standje voor z'n brutalen diefstal. Erg onder den indruk bleek de jongen evenwel niet te zijn. Uitvoerzaken. Een viertal scheepskapiteins kwam achtereenvolgens in 't beklaagden bankje staan, omdat ze zonder con sent artikelen, waarvan de uitvoer uit de 6telüng Amsterdam verboden is, toch hadden willen uitvoeren, In alle zaken eisohte 't O. M. geld boeten, wisselend van 5 tot 10 gulden. 't Bleek dat de beklaagden ver zuimd hadden om consenten aan te vragen. Een excuseerde zich aldus: „Ik waa wat in de war, omdat m'n vrouw me in den 6teek gelaten had en met de noorderzon naar Amerika vertrokken was". Wel begrijpelijk dat jo dan niet altijd denkt om consent voor een vaatje patentolie of een zakje steen kolen. Ernstige mishandeling De 24-jarige Zaandammer F. W., die beschuldigd werd zijn 18-jarigen plaatsgenoot L. F. Dijkstra ernstig mishandeld te hebben, is vrijgespro ken. De eisch was 8 maanden gevan gen iestraf. Do jongelui hadden ruzie gekregen, omdat ze elkaar van... dronkenschap betichtten. De 24-jarige had den 18- jarige toen zoo bij de keel gegrepen, dat hij in 5 weken niet kon slikken en kunstmatig gevoed moest worden. Bovendien was bij op de ijzeren pun ten van een hek gegooid, zoodat een der punten afbrak en later uit 't li chaam van den getroffene is gehaald. Maandenlang is L. F. Dijkstra in een ziekenhuis te Amsterdam ver pleegd geworden. Eerst werd voor z'n leven gevreesd, maar later ia hij toch weer opgeknapt. De beklaagde heeft de gepleegde mishandeling bekend. Niemand was evenwel van de vecht partij getuige. De rechtbank achtte het bewijs naar eisoh van rechten niet bewezen. KEES. UITSPRAKEN. N'. P. van B., loopjongen te Haar lem, verduistering, 3 maanden tucht- acihooL F. II. van dun II, gezagvoerder te Ilillegom, poging tot verboden uitvoer 10 boete of 10 dagen hechten ia J. II. D., werkman to Haarlem, op lichting, vrijgesproken. A. F. R., tuinder to Heemstede ver nieling, f 10 boete of 10 dagen hech tenis. G. Z. on J. van A., werklieden te Beverwijk, poging tot diefstal, ledier maanden gevangenisstraf. J. van A., arbeider te Beverwijik, diefstal 3 maanden gevangenisstraf. A N., arbeider te- Vul sen, mishande ling, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. M. A K., zonder beroep te Velsen, diefstal, vrijgesproken. F. W., werkman te Zaandam, mish. met zwaar lichamelijk letsel, vrijge sproken. J. G., stratenmaker te Zaandam, betleediging ambtenaar, een maand gevangenisstraf. J. Th. B., remmer te Amsterdam, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. G. B., zakkonstoppor te Zaandam, beleed, ambtenaar, f 10 boeto of 10 do-! gen hechtenis. J. D., zonder beroep te Zaandam, diefstal, f 10 boete of 10 dagen hech tenis. H. K., groente-koopman te Zaandam, beleed, ambtenaar, f 12 boete of 12 dagen hechten ia HET GEVAL VAN VERVUILING. Wij hebben een mededeeling ont vangen, waarin geklaagd werd over het Burgerlijl. Armbestuur alhier, ten opzichte van de vrouw, die in vervuil den toestand in haar woning aan het Nieuw Heiligland le aangetroffen. Op ons verzoek om inlichtingen deelde de heei .11. J. Boumara, opzich ter bij het Burg. Armibbstuur, ons mee, dat liet Burgerlijk Armbestuur op de hoogte was met den toestand daar. Reeds lang te voren was aan de vrouw voorgesteld haar in het Arm huis op te nemen, doch voortdurend bleef zij weigeren; totdat het bleek, dat haar toestand geen langer uitstel gedoogde en het Armbestuur de Ge zondheidscommissie en Bouw- en Wo ningtoezicht waarschuwde. liet vrouwtje, wier lichaam groote en vervuilde brandwonden vertoonde, Is nu naai' de Mariastichling overge bracht en in 't Itegin dezer week voor- van de H. Sacramenten der Ster venden. WATERLEIDING. Aan de waterleiding te Haarlem werd in 1914 een noorslag geregis treerd van 775 m.M., in 1915 was het 1025 m.M. ALG. HYPOTHEEKBANK. We namen, gisteren oen bericht op, dat Mr. L. J. van Toulon van der Koog. alhier, benoemd was tot com missaris van de Algemeene Hypo theekbank. De heer Van Toulon van der Koog is echter benoemd to* directeur dezer bankinstelling. Polderbemaling, liet bestuur van den Romolenpol- der onder Haarlem en ILaarlemmer- liedo, stelt aan stemgerechtige Inge landen voor ,om, met behoud van de wuidbemaling, de vijzel ook in wor king te brengen door machinale kracht en daarvoor eene leening aan te gaan van ten hoogste 5000,— Gunning. De bouw van drie blokken wonin gen, gesticht Moer en iBerg, is gegund aan de laagste inschrijvers de hoeren E. J. van -Donselaar en Spanjaard, te Vogelenzang, voor f 49167. SCHOOLEXAMEN. Het schoolexamen voor de eindklas- se der Lagere School werd heden voortgezet. Zooals we reeds schreven had gisteren 't examen voor teekenen plaats. De plaatteekening voor die jon gens bestond uit een seringmotief en voor de meisjes uit een driehoek, bel de uit de serie platen van die methode Zwier en Jansma, Een andere groep kreeg een voorwerp naar die natuur te teekenen. Vandaag waren rekenen en opstel aan de beurt. Ieder deelnemer kreeg vijf vraagstukjes op te lossen, en opstel werd tweemaal voorgelezen, waarna de kinderen het verhaal met eigen woorden moesten navertellen. HOOG ER BEROEP. J. P. M., te Wormerveer is in hoo- ger beroep gekomen tegen het vonnis dor Arr.-Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van mishandeling veroor deeld ls tot ééno maand gevangenis straf. FAILLISSEMENTEN. Bij vonnissen der Arr.-Reohtbank alhier, d.d. 15 Maart 1916, zijn in 3taat van faillissement verklaard: 1. J. H. Baaij, behanger, stoffeerder en koopman, wonende te Haarlem, M. v. Heemskerkstraat. 2. J. Hartog, handelaar in muziek instrumenten, wonende te Schoten. In belde Rechter-Commissaris m P. J. G. van der Muelen. HET 1 MEI-FEEST. De Haarlemsche Besluurdersbond zal het 1 Mei-feest houden onder de gewone leuzen, benevens een opwek king tot „Vrede". 10-JARIG BESTAAN. De afd. Haarlem van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel zal binnenkort 10 jaar beslaan, hetgeen feestelijk zal worden herdacht. POPULAIR-CONCERT „HAARLEM'S MUZIEKKORPS". Een goed gekozen programma werd Woensdag den bezoekers van deze concerten geboden ein kon de opkomst talrijker zijn geweest, het heeft niet ontbroken aan warme toejuichingen voor het gesmaakte kunstgenot. Na Schubert's „Marche Militair" spoelde het orkest, de in Mozart's stijl geschreven Ouverture .,Ilet geheime Huwelijk" van Cimarosa, welke een voortreffelijke uitvoering ten deel viel. Zoowel het ragfijne passagewerk, als do beschaafde klank der blazers viel in dit werlc zeer te roemen. Ook „Kim Aibumblatt" oorspronkelijk viool-solo werd door het orkest met schoon e voordracht weergegeven en door de toehoorders met aandacht ge volgd. Veel succes oogstten de heeren Schmidt an Van der Kwast met do Romance voor fluit en hoorn van Tittl, welke door deze twee solisten op hoogst verdienstelijke wijze werd ten gehoore gebracht. Daarna werd h,et eerste deel op schitterende wijze besloten ^met Ponchielli's Balletmu ziek uit 'Gioconda". In het tweede deel heeft do heer Ferwerda ons op zijn zielvol vioolspel onthaald in ,PréIude du Déluge" van Saint-Saéns n iiad 1 li ervoor oen daverend ap plaus in ontvangst te nemen. Ouver ture „Zampa" van Héroid, de steeds gaarne gehoorde Walzer van Wald- teufel „Mein Traum", zooals die on der leiding van den heer Kriens wordt uitgevoerd, en niet minder: Planquet- te's aardige, geestige muziek uit de opera „Itip" hebben medegewerkt, dat men aan dezen avond aangename herinneringen behield. EEN JUBILEUM. Heden herdacht de firma L. A. en F. L. Kattenburg Co., te Rotterdam, den dag waarop zij vóór 60 jaren werd opgericht, terwijl tegelijkertijd haai grootste kleedingmagazijn, het maga zijn „Nederland", to Rotterdam, 25 jaren bestaat. De president-directeur der Maatsc-h. de heer M, L. Kattenburg Jr., de op richter van het magazijn „Neder land" en zes eniployé's vieren tevens hun zilveren jubilé. De directeur en de employé's wer den vanmorgen gehuldigd. O.m. bracht de heer Boom, uit Amsterdam, de gelukwenschen over namens het personeel der verschillende fabrieken en filialen der firma in den lande, waarna nog vele anderen het woord voerden, 's Middags werd een recep tie gehouden. Zondag 19 Maart zal aan het personeel een feeöt in den Grooten Schouwburg worden aange boden. Voor deze gelegenheid is een revue vervaardigd, getiteld „Bouw maar verder!" waarin de geschiede nis van de Maatschappij in beeld la gebracht. JOHAN DE VEER. Te Amsterdam is, na een korte on gesteldheid, op 39-jarigen leeftijd overleden de heer Johon de Veer, be kend als eeu zeer muzikaal klavier speler. Hij maakte zich o.a. verdienstelijk door de vertaling van Oscar Bie's „Das Klavier und seine Meister", als mede met de bewerking van een bun del kinderliederen. De overledene, die gedurende gerui- men tijd de plaats van hoofdleeraar aan de Muziekschool der Mij. t. b. d. Toonkunst te Haarlem vervulde, trad ih 1914 op als directeur van het „In stituut voor Muziek" alhier, waar hij •zoowel in pianospel als in de theore tische vakken les gaf. De crematie van het stoffelijk over schot geschiedt Zaterdagmiddag te 12 uur te Westerveld. BESMETTELIJKE IEKTEN. In de afgeloopen week (van 815 Maart) kwam te Haarlemmermeer 1 geval van roodvonk voor. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: G. v. d. Spek, Gortesteeg 8,'ccn portemonnale met inhoud; W. van Mooie, Lange Raam straat 40, een rozenkrans. F. Muller, Tuinstraat 5 rood, oen armband. J. Meijer, Heerensingel 37, een hon denhalsband. G. Koppens, Pr. Sieyn- slraat 39, Sohoten, een portemonnaie met inhoud. I. Honing, Zuid-Polder straat 53, een portemonnaie met ia- hond. C. Broekhuizen, Kritzlngerstr. 31, een handschoen. gangen der wegen zijn waarschu wingsborden geplaatst dat het ver keer gestaakt is, zoolang de schade die nog al belangrijk is, weer vol doende hersteld zal zijn. Op een nader te bepalen dag zal te Hoofddorp op liet marktplein publie ke markt worden gehouden van een groot aantal jonge paarden die van uit het overstroomde gebied in N.- Holland, elders zijn ondergebracht. Daar de landbouwers uit dat gebied voorloopig deze dieren zelf toch niet kunnen onderhouden en /de prijzen werkelijk op heden Hink zijn te noe men, achtte men het beter deze jon ge paarden expres te markten. Er zul len iii deze gemeente zeer zeker vele liefhebbers voor gevonden worden, daair de paardenfokkerij thans niet slecht gaat. Schoten. Het verslag van de vergadering van het Witte Kruis moet uitgesteld wor den tot het volgend nummer. We vermelden voor beden alleen 't 'oflgende: Dr. Van der Horst raadde aan, dat de ingezetenen zich zullen' laten ré- vaccineeren met het oog op de pok- kengevallen te Amsterdam, Besloten werd. dat het bestuur de aandacht van B. en W. op deze zaak zal vestigen. Schorsing bakkers. Wegens overtreding der voor schriften zijn twee Haarlemsche bak kers tijdelijk geschorst voor het ver krijgen van llageerinsgmeel. Velson. DIEFSTALLEN BJJ 'T VOETBAL LEN. Herhaaldelijk hadden den laatsten tijd in de Kleedkamers der voelbal- vejeaniigiiiigien te Velsen diefstallen plaats. Meest werd geld uit de daar hangende kleedingstukken weggeno men. liet is den rijksveldwachter v. d. Meer te Velseroord Zondag gelukt den dader, zekere J. H. uit Haarlem, in do kleedkamers der V. V. Kinheim op heeterdoad te betrappen. H,, zelf lid der vereen iging, heeft bekend. Zand voort. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeente raad van Zandvoort, op Vrijdag 17 Maart 1910, des nam. te 7% uur. Onderwerpen ter behandeling Ingekomen stukken en mededeel in- gen. Kohieren schoolgeld. Kasgeld leening. Wijziging verordening op de hef fing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Benoeming stembureau. Rocruest inzake waterverlies. Prijs dienstleidingen Waterleiding. Wijziging stratenplan. Rondzenden der beschrijvingsblljet- ten plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Trap naar het strand. Strandverpachting. Oprichten Gasfabriek. Bouw arbeiderswoningen. Sport en Wedstrijden DAMMEN. Voor de 2e klasse Noord der compe titie speelden gisteravond iu het lo kaal der Haarlemsche Damclub ge noemde club en de vereeniglng Ge zellig Samenzijn te Amsterdam, met den volgenden uitslag: Ilaarlemsclie Damclub: L J. II. Blom. a) 2. N. J. Eijpe 1. 3. N. N. a) 4. W. B. .T. Pippijn 1; 5. J. Mulder a) 6. Dammer 1. 7. H. M. Jansen a) 8. J. I.ljcklama a). 9. J. W. van Dartelen 0; 10. C. Serodilnl a). Totaal 3 .punten. Gezellig Samenzijn. 1, E, C. Loehtenberg a) 2. C, J. Locli- tenberg 1. 3. C. de Goeij a) 4. B. Rus tenburg 1. 5. G. Bout a) 6. R. Wolthuis L 7. J. Kuipers a) 9. L, Schroder a) 9. II. B. Rugenbrink 2. 10, J. R. Vene kamp a). Totaal 5 punten., a) Deze partijen worden arbitrair beslist. VOETBAL. BEKER-COMPETITIE. Voor den beker wordt Zondag 4 April gespoeld Schoten-VR. A. en E. D. O.Haarlem. Uit de Omstreken Heemstede. Op 88-jarigon leeftijd is hier ter plaatse overleden de lieer H. H. Beels, Ambachtsheer van Heemstede. De overledene bewoog zich vroeger in de Amsterdumsche financieel© krin gen. O.a. was hij een der directeuren van de Neder]andsche Bank, Commis saris der H. IJ. S. M., bestuurder van de Associatiekassa en opzichter der Rentekassa aldaar. De gemeente Heemstede, waar do heer Beels veel goed deed, ver"001 veel in hem. Haarlemmermeer Andermaal is de brug over de Ring vaart bij Nieuwe Wetering aangeva ren en nu wol door de twee motor- booten „De Avontuur" en de ,,J. v. d. Steen". De brug werd zoo beschadigd dat het verkeer over de brug voor rij tuigen en.-vee gestremd is. RU de uit- Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 16 Maart: L. K. A. Loth en A. Sik- jjian. B. Kluit en A. G v. Zanten. GETROUWD: 16 Maart: J. Klabou en W. v. Ak- lcooL J. B. Homing en C. M. Regter. J. J, Schóne en A. S. Rauoh. BEVALLEN: 16 Maart: M. B'eneker—Snel d. 15 J. M. Gelaudie—v. d. Horst d. 14 H. van Gaale—Oudshoorn z. OVERLEDEN: 14 Maart: J. T. RoozenburgHom burg, 34 J., Schreveliusstraat C. W. Maartense, v., 69 j., Meesterlottelaan. 14 1-1. S. v. d. Laan—Peeréboom Vol ler, 63 j.Doelstraat. A.msterdamsche Beurt HOLLANDSCHE HANDELS BANK. Openingskoersen van 16 Maart 1916, 5 pCt. Nederland 1021/4. 5 pCb. 'NecL-Indië 101%. Amsterdam Deli 269. Deli Mij. 520. Rotterdam Deli 234. Senembah 635. Intercont. Rubber 15. Amsterdam Rubber 294. NederlandsChe Rubber 78. Gec,. IIoll. Petr. 170. Kon. Ned. Petroleum 545. Pen-lak Petr. 43. Orion 53. Comm. Maxwell 9 3/4. I.appen Maxwell 82%. Inc. Maxwell 245/8. Pittsburg Coal 29 5/8, Atchison Toipeka 100. Denver 11 1/4. Erie 35 7/8.. Kansas 25. Missouri 5. South. Rail 19%. Union Pacific 130. Central Leather 52. Studetoaker 140. Anaconda 170 5/8. Am. Car en Foundry 67%. Am. Hide en Leather 46%. Cm. Cigar 53. Cm. Steel 80 3/8. Cm. Marine 16 1/8. Pref. idem 66%. Marinehonds eer taf. 86 5/8. Holland—Amerika Lijn 377. Kon. Boot 188. Roll. Lloyd 177—80. Oostzee 338. Bothnia 32122. Binnenland VROUWENKIESRECHT, De dames J. S. R. Baerveldt— Haver. W. Drucker. Nine Minnema, J. F. D. Mossel en M. S. Wiener heb ben een brochure ..Geen blinde vol gelingen" opgedragen aan de leden der Vereeniglng voor Vrouwenkies recht- waarin zij het in do vereent- girig over haar gedragslijn gerezen conflict, inzake de inmenging in den strijd der politieke partijen in tfns land. behandelen. De schrijfsters hopen, diat men op de as. zomervergadering weer zal besluiten niet voor een beuaald stelsel van vrouwenkiesrecht op to trekken, maar onder de leuze grondwettelij ke gelijkstelling voor man en vrouw. ONGELUKKEN. Te Schoondijke is. vermoedelijk doordat hij de naderende goederen- trom door den dikken mist niet zag aankomen, de ruim 80-jarige V. door de locomotief gegrepen en voort- gesleurd. De man is aan de bekomen verwondingen overleden. Te Roolofarendsveen is opgehaald het li|k van J. van As, uit. Linscho- ten, die den 3den Februari op he) Brasemermeer door het zinken van zijn schip is verdronken. VERBOD VAN UITVOER VAN THEE. Het St.bL bevat een Kon. besluit houdende intrekking van de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van thee. DE BEVREDIGINGSCOMMISSIE. Gisteren hebben wij gemeld, dat (le Be vr adigin gscommis3i a met de grootst mogelijke meerderheid de uit komsten van haar arbeid had vast gesteld: Er moet dus één lid zijn, dat zich op een afwijkend standpunt is blijven stellen. Naar de „N. Ct." meldt, is dit eene lid mr. Tydeman, die zijn meening in een afzonderlijke nota bij het rap port der- staatscommissie zou uiteen zetten. SS© Tubantia gezonken, Men seint ons uil Rotterdam: Volgons een hedennacht te Rotter dam ingekomen radiotelegram ver keert het Woensdagmiddag van Am sterdam naar Buonos-Ayres vertrok ken Nederlandsch stoomschip „Tu bantia" nabij het Noord-Hinder vuur schip in zinkenden toestand. De „Tubantia" is het schip dat on langs de passagiers van de „Mecklen burg" die op een mijn geloopen was, naar IJmuiden bracht. Kapitein van de „Tubantia" is onze stadgenoot, de heer H, K, Wijtsma. Het Haagsch Correspondentiebu reau seint ons Blijkens bij het Departement van Marine ingekomen bericht is het stoomschip „Tubantia" van de Kon. Hollandsche Lloyd, in den afgeloopen nacht in de nabijheid van het licht schip Noord-Hinder getorpedeerd of op een mijn geloopen. De opvarenden hebben zich in de sloepen kunnen red- den. Het schip was bij ontvangst van het bericht nog drijvende. Marine- vaartuigen zijn uitgezonden ter as sistentie. Volgens nadere berichten is de „Tu bantia" hedenmorgen te half 8 geron- ken. Het schip was hedennacht te 2.25 aan het achterschip getroffen, hoogstwaarschijnlijk door een torpe do. De „Tubantia" lag op dat oogen- blik vermoedelijk voor anker. Het schip is nog 3 uur drijvende geble ven, zoodat alle opvaren'den ruim schoots gelegenheid hadden in de sloepen te gaan. Er waren in 't ge heel 89 passagiers en 350 leden der be manning. Te 8 uur zijn twee booten met. passagiers aan den Noord-Hinder aangekomen. Andere geredden bevin den zich aan boord van de „Kralca- tau", van de Maatseh. Nederland. Een Zweedsch en een Nederlandsch schip waren in do nabijheid van de „Tu bantia", toen zij werd getroffen. Een boot is uit Vlissingen ter assistentie vertrokken, en uif West-Kapelle eeni- ge torpedobooten. Om 3 uur is de sleepboot „Oostzee" ter assistentie uit gevaren. Een telegram van den kapitein der „Tubantia" meldde De passagiers zijn in de sloepen. De kapitein en eanige officieren zijn nog aan boord. De kapitein en de marconist waren de laatsten die van boord gingen, Volgens nader bij het departement van marine ontvangen bericht zijn op liet lichtschip „Noord-Hinder" twee sloepen van de „Tuibantia" met geredden aangekomen. I-Iet Neder- landisoho vrachtschip „Krakalau" is bij de sloepen. Een Zweedsch stoom schip is ook zoekende naar eventueels schipbreukelingen. De „Kvakatau" ia een Ilollandsch stoomschip gepas seerd dat vele geredden aan boord had. Uit Vlissingen meldt men i Hedenmorgen zijn de loodstrans- portschepen „Goertzen" en „Vlissin gen 3", een torpedoboot, een marine- sleepboot en een redding-sleepboot ter assistentie van de „Tubantia" ver trokken Men meldt ons uit Amsterdam De „Krakatau" van de Mij. Neder land is met een deel van de passa giers en bemanning op weg naar Am sterdam en wordt te ongeveer 5 uur n IJmuiden verwacht. Men meldt ons uit Maassluis Te ongeveer half vijf hedenmorgen zijn twee stoomreddingbooten ter as sistentie naar de „Tubantia" uit den Nieuwen Waterweg vertrokken. De sleepboot „Oostzee" vertrok te 81/2 uur. Ook de sleepboot „Cyclops" is later in den morgen uit IJmuiden ver trokken. Uit Vlissingen en West-Ka pelle vertrokken twee regeeringssleep- booten en vier torpedobooten. Volgens hier ontvangen berichten bovindt zich behalve de „Krakatau" en een Zweedsch stoomschip ook een Noorsoh 6chip bij de plaats des on- heils. De passagiers en een groot deel der bemanning hadden reeds dadelijk het 9chip verlaten. Zeer waarschijnlijk lag de Tuban tia met het oog op de duisternis en den mist voor anker bij de Noord- Hinder, toen zij getorpedeerd werd. Twee der sloepen met passagiers en bemanning zijn vanmorgen te aoht uur bij de Noord-TIIndor aangekomen. De Krakatau, ©en vrachtboot van de „Nederland", zxmd bericht, dat zij oen aantal passagiers Van de Tuban tia aan boord had en dat zij een ander Hollandsch schip m>et vele geredden was gepasseerd, Een Zweedsch schip was eveneens in de nabijheid om hulp te verleenen.- De Tubantia is van achteren getrof fen, zoodat de stuurinrichting direct onklaaï- raakte. Het dubbelschroefstoomschip Tu bantia werd in 1914 te Glasgow bij II. Stephen en Sons Ltd. gebouwd. Het schip heeft een bruto-inhoud van 13.911een netto-inhoud van 85G1 ton'. ITot schip was ingericht voor heb vervoer van 280 eerste klasse en 220 middel-klasse passagiers, terwijl in de' verbeterde derde klasse plaats was voor 135 en in de gewone derd© klas se voor 900 passagiers. Het schip bood bowndie-n ruimte voor het vervoer van een aanmerkeli jke hoeveelheid lading. Het vaar tule was voorzien van de modernste veilirhekls- en zekerheids- nrïchtingen op het gebied van passa giersvervoer; Marconi's draadlooze telegrafie, Stona Lloyd's systeem voor automatische gelijktijdige slui ting van de commandobrug op do waterdichte deuren. Clayton's desLrv fectie- en branclbluschapparaat, on- derwaterklokkenslgnalenvr'lesloka len en koelknmers voor liet vervoer van bevroren vleesch, vruchten en andere bederflijke waren. Het schip voldeed behalve aan alle eisclren van de Nederlandsche Schepenwet aan die van Lloyd's en van den Engel- sohen Board of Trade gesteld voor poissagiersschepen. Tubantia en haar zusterschip de Getria waren de beide grootste boo ten die van Amsterdam uit z'ee kozen. Vanwege de Marine zijn liedenoch tend uit Hellevoetsluis en Vlissingen ter assistentie 4 torpedobooten, 1 mar rinesleepboöt en 1 sboomloodstrans- portschip vertrokken naar de plaats waar in den afgeloopen nacht hét ongeluk met de Tubantia plaats vond. Van het lichtschip NoordhincLer is bericht ontvangen, dat hot ongeluk met de „Tubantia" 2 mijl beoosten dat lichtschip plaats vond. DE WATERSNOOD Buiksloot. Een der weinig overgebleevn huizen aan den Meerweg, dat /3300 gekost heeft en nog ongeschonden is, is door den eigenaar uit de hand verkocht voor 700. Berichten ons gezonden door het Uaagsch Correspondeniïebureau TWEEDE KAMER. Door den heer Hugenholtz is de olgende vraag aan den Minister van Marine gesteld: Is de Minister bereid, aan d© Ka mer mede te deelen, wanneer de oud ste lichting van de zeemilitie met klein verlof naar huis zal worden ge zonden? EERSTE KAMER. In Eerste-Kamerkringen verwacht .en geen ernstige oppositie tegen het Eedswet-onlwe i'p. Tot Rapporteurs inzake hel wets ontwerp tot het aangaan van een geldleening van f 125.000.000 zijn be noemd de Iheeren Van Nierop, Haff- mans, v. d. Mearssen, de Sombreff Laan en van Mnnschot. De directie van de Hollandsche Lloyd deelde het volgende mede: Te 2.25 hedenmorgen werd een tele gram van den kapitein van de Tuban tia ontvangen met de mededeeling in het Engelach: „Zijn getroffen door een torpedo. Verkeer en In zinkenden toestand''. Ruim drie uur later, te 5.36, kwam het draadlooze bericht dat de boestand van het schip onhoudbaar was en de kapitein met die leden der beman ning, welke- nog aan boord waren ge bleven. het schip had verlaten- De onderstaande telegrammen z(]n ontleend aan bet Algemeen Handelsblad. OP HET WESTELIJK OORLOGS- TOONEEL. DE STRIJD OM VERDUN. PARIJS, 16 Maart. (I-lavas). De dag woa boven verwachting kalm. De Duitscbe aanval op den linkeroever van de Maan was van korten duur; de vijand1 herhaalde zijn actie tegen den Mort Hom me niet. Ten gevolge van schitterend© tegenaanvallen met de bajonet konden, wij het grootste gedeelte heroveren van de gedeelten loopgraaf welke wij Dinsdag tusschen Bélhincóurt en den Mort Ilomme ver loren. De actie van do artillerie, wel ke 's niachts levendig wa3 geweest, verslapte overdag zonder dat het tot een infanterie-aanval kwam. Vrij groote bedrijvigheid lveerschte bijl Vaux en in Woëvre. Het is onmoge lijk voorspellingen te doen over de plannen van den Duitscih.en genera- len staf, die uit het veld geslagen schijnt door den krachtigen weer stand, maar een feit is, dat de aan- valskracht van hel leger van den kroonprins afneemt, hetgeen trou wens niet al te zeer behoeft te verwon deren, daar de slag 24 dagen duurt, gedurende welken tijd de Duitschora te vergeefs zich bovenmenschelijke in spanning getroostten om zich van Ver dun meester le maken Financiêele Berichten EERSTE NED. IIYP. BANK. Naar men verneemt is In de hc-dén giehouden commissarisvergadering der Eerste Ned. Hypotheekbank be sloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor to stellen over 1915 12 dividend uit te keeren (voorgaand jaar 11

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 2