De Europeesche Oorlog. De Dalfsciie aanval bij Verdun voortiezel. Hoa het er thane ln de stad Verttsn uitziet. De Dnltsehe minister van marine Ton Trlpltz treedt af. FEUILLETON Alleen op de Wereld TWEEDE BLAD. HAARLEBR'S DAGBLAD DONDERDAG 16 MAART 1916 De Duitsche eanvai voortgezet. De stafberichten. D© Duitsche staf deelt mede: .Bij Nieuw Kapelle hebben, do Duit- fiche ra een vooruitgeschoven Engelsch verdedigingswerk met de bezetting in de lucht laten springen, De Engelsche artillerie richtte een zwaar vuur op Lens. De Fransche artillerie was zeer be drijvig tegen de nieuwe Duitsche stel ling bij Ville au Bois en tegen ver scheidene sectoren in Champagne. Links van de Maas hebben de Silc- sische troepen met krachtig élan hun linie uit de streek ten W. van het Ra- venbosch (Bois des Corbeaux) naar de hoogte van den Dooden Man (Mort Homme) vooruitgeschoven,- 25 officie- ren en meer dan 1000 man van de Franschen werden ongekwetst gevan gen genomen. Viermaal herhaalde te genaanvallen brachten den Fran schen geenerlei succes, wel echter ge voelige verliezen. Op den rechteroever van de Maas en aan de oostelijke helling van de COtes streed de artillerie ter weerszij den verbitterd voort. In de Vogezen ten Z. daarvan heb ben de Franschen verscheidene klei ne aanvallen ondernomen, die afge slagen werden. Luitenant Leffers beeft ten N. van Bapaume zijn vierde vijandelijke vliegtuig neergeschoten, een Engel se hen tweedekker. Bij Vimy ten N.O. van Atrecht en bij Sivry aan de Maas, ten N-O. van Verdun, zijn twee Fran sche vliegtuigen door Duitsohe verde- digingskanonnen tot landen gedwon- gen. Boven Haumont, ten N. van Ver dun, viel een groot Fransch vliegtuig, na een luchtgevecht. De inzittenden zijn gevangen genomen. De Fransche staf rnaalct bek kend Ten Westen van de Maas deden de Duitschers Dinsdagnacht geen enke len nieuwen aanval op het Fransche frontBéthincourt—Cumières. Te genaanvallen stelden de Franschen in slaat de gedeelten loopgraaf te her nemen, Dinsdag door de Duitschers op hoogte 265 bezet. De Franschen houden Béthincourt, de hoogte ..mrt Honime", den zuidelijken rand van hel Cumièrebosch en het dorp Cumiè res vast. (Volgens het Duitsche leger- bericht is de „Mort Homme" door de Duitschers bezet. Red. H. D.) De artilleriebeschieting duurde met he vigheid voort in den geheelen sector en werd krachtdadig beantwoord door de Fransche' artillerie. Op den rechter Maasoever en in Woëvre niets bijzonders. Nader meldt de Fransche staf nog: Ten westen van de Maas nam de beschieting merkbaar af op het front Béthincourtr—Cumières, van waar geen infanterie-actie wordt gemeld. Vrij groote activiteit nan den rech teroever van de Maas in de streek van Vaux en Dauloup. Eenige schermutselingen met hand granaten door voorgeschoven Fran sche afdeelingen op de hellingen ten oosten van het fort Vaux. De dorpen aan den voet der hoog ten van de Maas in Woëvre werden beschoten. Fransche artillerie trad over het ge heel e front actief op, vooral echter ten oosten van het Bois Avriile, waar zij een artillerie-convooi van de Duit schers uiteen joeg en ten noordon van Tresnes, waar zij in een Duitsche batterij eene hevige ontploffing ver oorzaakte. Do Franschen beschoten met suc- .ces de Duitsche loopgraven bij Het Sas en Langemarck in België. Zij bombardeerden voorts de toegangswe gen tot Ville au Bois tan noorden van de Aisne en bestormden en na men een Duitsche loopgraaf ten zui den van Sainte Soupplet in Cham- pagno, waarbij zij tevens gevange nen maakten. Do Engelsche staf bericht Dinsdagnacht deden de En gelachen met bevredigend resultaat een klei nen aanval ten zuiden van Verloren- hoelc. Woensdag beiderzijds artillerie-acti viteit tn ae buurt van Hulluch en Y- Een krachtige aanval op een der Engelsche verkenningsafdeelingen werd afgeslagen. Een Duitsche kabelballon werd ge noodzaakt te landen. Hoe hei er te Verdun uitziet. De bijzondere „Tim es "-correspon dent in Frankrijk, Warner Allen, geeft een beeld van Verdun, zooals de stad er thans uitziet. „Verdun is thans niet vol meer, geen winkel is open. De stad kan slechts pronken met drie burgers, die er zieker trotsch. op zijn, dat zij den moed hebben in de gebombardeerde stad te blijven. Ik ben zoo juist door de hoofdstraat ge gaan. Overal heenscht diepe stilte, men hoort slechts het gekraak der groote granaten en het geruisch van granaatsplinters, die op de daken val len. De artikelen uit de winkeLs, die in hoofdzaak bestemd waren voor de soldaten in de loopgraven, zijn thans alle verdwenen. Wanneer men nu door de Ru© Mazel wandelt, woxjdt men op zijn weg telkens staande ge houden. Het nadert met een geruisch, als van groote vleugels door de lucht en men zoekt onwillekeurig naar een portiek om zoo goed mogelijk dek king te namen dan volgt een gewel dige ontploffing, en. men zet zijn wan deling voort. Ik liep juist door de Rue Mazel, toen ik een der drie bur gers van Verdun ontmoette. Hij keek naar mij, terwijl hij in zijn open deur etond, hij keek naar mij met groote minachting, toen ik na een uiterst luide ontploffing, naar een schuil plaats zocht. Maar „U kijkt aan den verkeerden kant naar een schuil plaats uit," zeide hij, zeer hoffelijk. „Links is men veilig voor do granaat splinters, omdat de Duitschers van dezen kant schieten." „De kathedraal is nog bijna geheel onbeschadigd. Toen wij door de stei le, eenzame straten naar de kathe draal gingen, werd onze opmerkzaam heid opeens afgeleid door het jamme rend miauwen van een katje, dat zon derling klonk naast het gekraak der barstende granaten. Het was een katje, dat op de eerste verdieping van een verlaten huis opgesloten zat en thans honger leed. Wij namen onmid dellijk maatregelen. Mijn vriend Scott, die bij de Alpenjagers dient, klom op mijn schouders en probeerde de luiken met een' stop open te ma ken. Dat gelukte echter niet en wij lieten de redding van het katje over aan de brandweer van Verdun, die op ons bevel, het huis binnendrong. De duiven, die rondom de kathedraal fladderen, schijnen door het bombar dement zeer zenuwachtig geworden te zijn. Gewoonlijk beschouwen de vo gels een beschieting als een natuur verschijnsel, waarbij men zich neer legt. Maar om de een of andere reden hebben de duiven van Verdun niet aan het lawaai van de Duitsche be schieting kunnen wennen. „De Fransche politie bewaakt zorg vuldig de gesloten woningen. Sinds het bombardement is nog nergens in gebroken. De vluchtelingen behoeven niet beducht te zijn voor hun bezit tingen." Over de kansen van den slsg. In de „Figaro" vraagt Joseph Rei- oach zich af of deze nieuwe krachts inspanning der Duitschers minder he vig zal zijn dan de overige, of wel he viger. Wij zullen dit morgen, ov morgen weten, zegt hij. Men heelt reeds gezegd, dat een slag, om drie uur verloren, soms om vier uur ge- wormen was. Maar de geweldige slag. welken Duitsohland voor Verdun be- gon, waardoor hel zeker van de eind overwinning moest worden en de we reld moest dompelen in duisternis en vree ze, deze slag is onherroepelijk verloren. In de ,-Hoinmo Enchainé" zegt CleinenceauIedereen heeft terecht gezegdde inneming van Verdun door de Duitschers zou slechts een episode in den oorlog zijn zonder an dere gevolgen dan bijv. de overgave van Maubeuge had, terwijl een echec van de Duitschers voor Verdun eenlgs. zins een voorlooper van minder of meer aanstaande, maar toch onver mijdelijke, nederlaag zou zijn. Als Verdun eens ontruimd moet worden, In Frankrijk wordt de vraag ge steld. of maatregelen genomen zijn, zoo noodi# Verdun te ontruimen en de verdedigingslinie ten westen van die plaats in te nemen. In de „Vlc- toire" van Hervé wordt daaraan een artikel gewijd, waarin gezegd wordt: „Voor onze veiligheid zou bet be langrijk zijn te weten, of maatrege len genomen zijn voor het geval, dat Verdun moet worden ontruimd. Ten zruiden van Verdun is het Maasdal van St. Mihiel 30 ICM. lang. Heeft x in die streek gezorgd voor een voldoend aantal bruggen, om het vervoer der troepen van den ooste lijken oio den westelijken Maasoever mogelijk te maken, voor het geval, dat de slechts 6 K.M. van de Duitsche aanvalslinie liggende Maasbruggen bij Verdun genomen of door de Duit sche artillerie vernield worden, en om versterkingen, levensmiddelen en ammunitie zoo snel mogelijk voor onizo op den rechter Maasoever strij dende troepen over te brengen. Zijn die bruggen door bruggenhoofden beschermd, om ze. als het noodig ie, zoo lang mogelijk te kunnen vast houden ,,Lk weet, dat de sub-commisslo Voor de bewapening uiit de Kamer zich volgens het rapport van den af gevaardigde Abel Ferry, bezig houdt met bet aanvullen van het spoorweg en straatweg-net in de gevechts zone, om daardoor de snelheid onzer bewegingen te bevorderen." Maar hij wijst er op. dat, naar de aanvallen van de Duitachera duide lijk doen zien. zij een volkomen spoorwegnet tot hun beschikking moeten hebben, om steeds nieuwe troepen, levensmiddelen en ammuni tie naar hun aanvalsleger te kunnen brengen. En hij vraagtzijn wij in staat, in den rug van Verdun een net van veldapoorwegen uit den grond te stampen, om het onvoldoen de van onze aanwezige verblmdlngs- Unies aan te vullen? En hebben wij in het zuidwesten van Verdun, achter het front, dus op den linkeroever, op nemingsstellingen gereed, die, zoo ons voor Verdun een ramp treft, den opmarsch van den vijand kunnen tegenhouden Oostelijk oorlogsveld. De OosteanljkHohe staf deelt mede: De bezetting van de toruggehoofden ten noordwesten van Uszieczko sloeg hevige aanvallen af. De Russia cho bta< maakt be kend: In de 6treek van Dunaburg in de omstreken van Hluxt en aan de toe gangen van den spoorweg naar Po- nievesj, dreef de Russische artillerie een groot Duitsch convool uiteen. De Russen beschoten tusechen de meren Mednrue en Demmen met suc ces marcheerende Duitsche colonnes. Ten zuiden van de Pripjet en in de buurt van de Strypa in Galicië had den met goed succes gevechten met Oostenrijksche patrouilles plaats. Zuidelijk oorlogsveld. De Oostenrijksche staf deelt mede: De aanvallen van de Italianen op het Isonzofromt duren voort. Dinsdag middag werd op de Padgorahoogt© verbitterd gevochten. Oostenrijksche troepen wierpen de hier en daar bin nengedrongen Italiaansc-he troepen in een handgemeen terug. Evenzoo bleef een Italtaansch© nachtaa-nval vruchteloos, welke, na een artilleris- tlsche voorbereiding van verschillen de uren, van zuidwestelijk van San. Martl-no werd gedaan. Voor dit dorp liggen nog van vroegere gevechten ruim duizend Ujken van Italianen. Op verschillende andere plaatsen van het kustfront kwam 't tot artillerie- en m ijnengevechenU De Oostenrijksche stelling aan de Col dl Lana stond on der levendig artillerievuur. Italiaan- sche vliegers wierpen zonder scha- 3 aan te richten bommen op Triest In Albanië. De Italiaanse he staf doelt mede: Nadat de Italianen Durazzo vrij willig ontruimd hadden heeft geen enkel gevecht meer plaats gehad tus- schen de Itaüaansche troepen ln Al banië en de Oostenrijksche. De in het Oostenrijksche communiqué van 11 dezer gepubliceerde berichten zijn dus absoluut onwaar. Verspreid nieuws van deoorlogsvelden LAWINES AAN HET ITALIAAN- 'SCH'E FRONT. De „Times"-corresipondent te Mi laan meldt, dat een lawine van den Monte Secco, bij Hudrigm, neerviel, veertien huizen meesleepte, tien men- schen doodde en een groot aantal stuks v-ee bedolf. Door oen andere la wine bij Castellorlzzo werd een klein dorp onder de sneeuw bedolven. Er zijn talrijke slachtoffers. De lawines hebben het verkeer in het kanton Ticino totaal onmogelijk gemaakt. Volgens een ander bericht passen de Italianen en .Oostenrijkers een nieuw strijdmiddel toe, door opzette lijk lawines te veroorzaken. Uit Oostenrtjk-Hongarije •t OOSTENRlLPKSCHE LEGER. 't Wolffbureau meldt uit Weenen Binnen eenige dagen zal bekend ge maakt worden het oproepingsbevel om voor de keuring te verschijnen van dienstplichtigen geboren in 1898, die op 1 Januari 1916 tot den land storm zijn overgegaan. 'Den 3en Mei zal zoowel in Oosten rij k_ als in Hon garije do keuring zijn afgeloopen. Uit Engeland. DE SPEELGOED-INDUSTRIE. Reuter seint uit Londen Dinsdag is de Londeneche jaar markt In'de Royal Agricultural HaJl geopend. De uitstallingen zijn vooral uitgebreid wat betreft de branches van weelde-artikelen, lederen goede ren, photo- eta schilderijlijsten, druk werk, sportartikelen, schrijfbehoef ten en speelgoed. De afdeeling van speelgoed is de clou, gelijk dat het ge val was. op de tentoonstelling van den Board of Trade. In geen industrie zijn ter bestrijding van de vijandelij ke nijverheid zooveel vorderingen ge maakt sedert het uitbreken van den oorlog e» de Britsche speelgoedfabri kanten zijn zoo vooruitgegaan, dat zij uu niet alleen de binnen! andscke markt, die vroeger door de Duit schers werd beheefscht, kunnen voor zien, maar ook met succes zullen kunnen verschijnen op de markten, waar vroeger de Duitsche aanvoer overwegend was.' Het Aantal firma's nam in dit bedrijf zeer toe. Het ma ken van speelgoed is een voordoe li ge platteiandsindustrio geworden en in stellingen als „Lord Roberts Memo rial Workshops" vindien ln dit be drijf toonenden arbeid voor afgekeur de soldaten. 'T LEGER. Uit Londen wordt aan de N. R. CL De oproeping van de gehuwde vrij willigers van 27 tot 35 Jaar is voor onbepaalden tijd ingetrokken Men verneemt, dat het kabinet het mi terle van oorlog daartoe heeft dwongen. Het kabinet had Maandag en de parlementaire recruteerings- commissie Dinsdag vergaderd. In den toestand is bovendien wijd'ging ge komen, door de herziening van de lijst van de uitgezonderde bedrijven. Dank zij dien maatregel, zijn nu voel meer ongehuwde mannen beschik baar gekomen. AUSTRALIë EN 'T ENGELSCHE LEGER. Reuter seint uit Londen: De Australische premier, Hughes, (die thans te Londen vertoeft) ver klaarde in een. interview, dat Austra lië met een bevolking van slechts vijf millioen 260,000 man op de been bracht, van wie 150.001 over zee wor den gezonden en "dat tegen J uni de troepenmacht zeker 300.000 man zou bedragen. De kosten daarvoor be droegen ongeveer 70 inillioon in een jaar. Australië kon echter dezen last gemakkelijk verdragen; alies kan hét verdragen behalve een nederlaag. Dit was de kenmerkende geest van Au stralië. Uil België "AARDAPPELEN IN' BELGIS- In België mogen in hötela of res taurants ireen geschild© aardappelen meer orarediend worden. Waarschijn lijk worden de aardappels naar de opvattin® van den Duitschcn gou verneur-generaal. Von Biasing, te dik geschild enzuinigheid blijft geboden. Von Biasing heeft nu be kend gemaakt, dat overtredingen het bovengenoemde verbod met ten hoogste zes maanden heohtenis of gevangenisstraf, of met ten hoog ste 5000 mark boete gestraft zullen worden. Uit Duitsohland. UIT DEN RIJKSDAG. Bij de opening van de zitting van den Rijksdag zeide de voorzitter: ,,D© Rijksdag vangt de nieuwe zitting aan in het teeken van een geweldigen strijd, waarin onze dappere troepen met heldenmoed en strijdlust kampen en de geniale aanvoerders op het westfront den vijand doen wankelen. Onze gedachten zijn bij hen, niet minder bij do fiere vloot (bijval), die door zoovele heldendaden en juist nu door den gelukkigen terugkeer van de ,,Müwe" -(levendige bijval) bewees, dat zij zich terecht mag meten met de koenste zeevaarders van alle tijden 1 volkeren (bijval). Eensgezind zenden wij cmzen aan voerders en dien van onze bondgenoo- en te water en te land onzen dank- ba araten groet, (bijval). Voor ons in het vaderland is het plicht door het welslagen van de nieuwe oorlogelee- ning te bewijzen, dat Duitschland's financieel© kracht ongebroken is en om te toonen. dat het rijksbeheer on zerzijds ln stand wordt gehouden, ook in dezen strijd. Wanneer in den geweldigen strijd van bijna twee jaar enkel© moeilijk heden zich voordoen, dan vertrouwen wij vast er op, dat de kracht van den eensgeziuden vojkewi 1 dezen zal over winnen" (bijval). De Rijksdag is tot heden verdaagd. MINISTER v. TIRPITZ TREEDT AF. Officieel wordt gemeld, dat de mi nister van marine von Tirpitz zijn ontslag beeft ingediend, hij zal opge volgd worden door admiraal Von Ca pelle. 't Wolffbureau meldt uit Berlijn: Het aftreden van von TurpRz ge schiedt onder de meest eervol ie om standigheden voor den organisator van de Duitsche vloot. Het is zijn van alle zijdein erkende historische verdienete de DuitsclK) vloot te hebben gemaakt tot het bui tengewoon krachtig machtsmiddel, dat zij ln den oorlog is gebleken te zijn. Het aftreden van von Tripitz wordt daarom in groove dankbaar heid voor zijn persoon alom betreurd. In de keuze van zijn opvolger ziet men een waarborg, dat in de scherp te vair den zeeoorlog geen verandering zal komen. Admiraal v. Capelle was de medewerker van von ÏTrpitz se dert de eerste vlootwet en werd sedert jaren beschouwd als zijn rechterhand. 1-Iij is volkomen op de hoogte van alles wat van de vloot wordt. geëischL Zijn organisatorische talenten wor den zeer geroemd en bij d« marine geniet hij .groot vertrouwen. Dat admiraal v. Capelle als opvolger van von Tirpitz optreedt, beteeken t, dat diens beproefd systeem ongewij zigd zal blijven en vooral, dat de on derzeeërsoorlog zal worden voortge zet. overeenkomstig de mededeeling, die in de bekende nota aan d© neutra len is gedaan. (Alfred von Tirpitz, in 1849 te Küs- trin geboren, heeft ruim 50 jaren de marine gediend. In 1865 werd hij adelborst bij de Pruisische marine, in 1869 luitenant, 1875 kapitein-luite nant, 1888 kapitein ter zee, 1895 schout bij nacht 1899 vïce-admiraal, 1903 admiraal en in 1911 „Grcez-Admiral". In 1897 trad hij op als staatssecreta ris voor de rijks-marine. Zijn opvolger admiraal von Capelle was tot dusverre onderstaatasecrota ria vaat marine). DE DUITSCHE FINANCIER. Uit New-York wordt door Reuter geseind: Opnieuw is de koers van de mark gedaald; deze staat nu op 71 7,®. De New York Herald zegt, dat de .daling aanhoudt, ondanks de pogin gen der Duitsche bankiers om kunst matig d© keldering te voorkomen, en dat de jongste no teer in gen er op wij zen, dat men bemerkt, dat Duitsoh land met een financieeleo en militai- I ren ondergang wordt bedreigd. Onze Lachhoek WIJ zullen zorgen, dat u zich hier volkomen thuis vonlt. zei de ho telier. Doe iaar alstublieft geen moeite voor, bracht de bezoeker hiertegen ln. Ik wil het eens echt naar mijn zin hebben. Liefde zal altijd haar weg vin den, zei de sentimentcele jonge man. Ja, al is het dan maar de deur uit, zei de onnoozefo jongeling, die pas een blauwtje had geloopen. Voor het huwelijk. 7,ij: Frans, je bent do beste man! O, hoe innig lief heb ik je! Frans (haar wang slreelend): Hoeveel? Na het huwelijk. Zij: Frans, jo bent de beste mcinf O, hoe innig lief heb 'k je! Frans (naar zijn beurs zoekend): Hoeveel? Moeder (knorrig): Ik begrijp niet, Elsie, hoe je zoo ondeugend kunt zijn. Elsio: Waarom, mama? Het is Ireelemaal niet moeilijk. DUITSCHI.AND EN BRAZJLIë. Reuter seint uit Londen: Naar wij vernemen wil de Duitsche regeering niet in onderhandeling treden met do Braziliaansche ovc-r do inbeslagne ming van Duitsche schepen In Bra- zflIaansche havens. Naar bericht liggen er in die havens meer dan 30 Duitsche schepen. In Egypt», EENE ENGELSCHE OVERWIN NING IN EGYPTE. Uit Cairo wordt officieel geseind: Generaal Peyton heeft Solium be zet. De vijand had Maandag reeds zijnen mumtievoorraad in Ae lucht laten springen en bood Dinsdag nog slechts weinig tegenstand. Hij werd door geblindeerde auto's, cavalerie en een kameeJcorps achtervolgd en er werden 28 gevangenen, onder wie drie officieren, gemaakt; de verliezen van den vijand bedroegen 50 dooden, waarbij drie officieren; negen mi trailleurs werden buitgemaakt. Het kamp is thans in handen der Engelschen. Meer dan een kwart mil lioen geweerpatronen wei-den vernie tigd. Uit don Kaukasus, Uit Petrograd wordt geseind: Bij de voortgezette vervolging van de Turken namen de Russen opnïeuw 21 officieren en 336 Askaris gevangen en maakten twee bergkanonnen buit De opmarsch der Engelschen In Oost«Afrika Een officieel Engelsch com muniqué meldt: De Engelschen hebben op 13 Maart J.L Moshi bezet en rukken op orcj Arusha te bezetten, dat, naar veron dersteld wordt, door de Duitschers ontruimd is; de Duitschers trekken snel in Zuidelijke richting terug de Tanza-spoorwcg maakt hen deze be weging zeer gemakkelijk; het groote aantal rivieren belemmerde de ver volging eenigszins. Er komen berich ten binnen, die de belangrijkheid van de nederlaag van de Duitschers tc Kl- toro bevestigen. Een groot aantal ge sneuvelden werd gevonden in de bos- schen op de heuvelhellingen. De En gelschen vonden ook één kanon en drie machinegeweren, die de Duit schers hoddc-n achtergelaten. Allerlei. KRIJGSGEVANGENEN. De „Norddeuische A11 gem. Zei- tung" schrijft; De sedert geruiaien tijd reeds ge voerde besprekingen over het over brengen van lichtgewonde en zieke Duitsche en Fransche krijgsgevan genen naar Zwitserland hebbon thana een bevredigende oplossing ge had. Het Initiatief tot (leze bespre kingen werd door den Paus geiv> meu. Om verzekerd te zijn van een juiste uitvoering van de plannen zul len binnenkort Zwitsersche commis sies van artsen alle Duitsche en Fransche gevangenkampen en hospi- HECTOR MALOT. 119) Pslt Pst riep anae geleider op nieuw. Mot hem traden wij in het gin-pa- lac© binnen. Wij bedrogen ons be paald als wij meenden in ©ene arm on wijk te zijn. Nooit had ik zoo iots prachtigs gezien: overal spiegels en verguldsels; de toonbank sclioon wel van zilver. Evenwel, de menschem clie voor deze toonbank stonden, of togen de muren of vaten geleund, waren in lornpein gekJ-eod; sommigen haddon niet eens schoenen aan hunne voeten, waarmede zij door het. slijk der sti-a- ten en goten gebaggerd hadden, en zagen zoo zwart of zij met schoen smeer waren bestreken, dat nog den tijd niet gehad had om te drogen. Op dezen zilveren toonbank liet de k'lerk zich een glas vullen met ©en wit vocht, dat lekker rook, en na dit hr één teug te hebben geledigd met dezelfde begeerigheid als hij vroeger de lucht had ingeademd, begon nïij Oen. praatje met den man met bloóte armen, die hem bediend had. Het was niet moeilijk te begrijpen, dat liij den weg vroeg on Mattia be hoefde mij dit niet eens te zeggen. Wederom volgden wij onzen gelei der op de hielen; hier was de straat zoo smal, dat wij ondanks den mist de huizen aan beide zijden konden zien., boven ons waren touwen ge spannen van het eene huis naar het andere en daarop liingen linnengoed en oude kleeren. Zeker hing het daar niet om te drogen. Waai- gaan wij hoen? Ik begon mij ongerust te maken ern van tijd tot tijd zag Mattia mij aan. Maar hij deed mij geen enkele vraag. Uit de straat sloegen wij een steeg-' je Ln, dat ons op een ldeln plein bracht en daarop weder een steegje. De huizen zagen eo- nog ellendiger ui! dan ln het kleinste dorpje in Frank rijk. Verscheidene bestonden slechts uit planken als schaapskooien of stallen; toch waren het huizen; vrou wen blootshoofds en kinderen in lom pen zaten om den drempel. Als eene flauwe schemering ons in staat stelde iets beter te zien, bespeur de ik, dat die vrouwen zeer bleek za gen, haar lichtblonde haren hingen over de schouders; de kinderen wa ren bijna naakt en de weinige klee ren die ze aan het lijf hadden-, waren lompen. In een der steegjes zagen wil varkens in het stilstaande water der goot wroeten, waaruit een wal gelijke geur oprees. Onze geleider stond weldra stil; blijkbaar wist ook hij nu den weg niet meer maar op dat ©ogenblik naderde ons een man, met een lange blauwe jas aan en een glimmend Lederen hoed op en die een half zwart-half witten band om den arm droeg. Een koker hing aan zdjin gordel. Het was een police-man. Onze geleider sprak hem aain en weldra begaven wij ons op weg, voor gegaan door den polLce-man; wij gin gen steegjes en poorten en kronkelen de straten door, en het scheen me toe, dat verscheidene hulzen op het punt waren van in te storten. Eindelijk stonden wij stil op een plein, waarvan het middenvak uit een moera3 bestond. - Red Lion court, zeide de agent van politie. Die woorden, welke ik reeds ver scheidene malen gehoord had béte©- kenden: do Plaats van de Rood© Leeuw, zooals Mattia voor mij ver taalde. Waarom stonden wij stil? Onmoge lijk konden wij reeds te BeLhnal- Greeu zijn; woonden in dit buis mijn ouders? .Maar dan! Ik had den. tijd niet om over die vragen, die in inijtn onrustig hart op rezen, na te donken. De agent van po litie klopte op de deur van eene soort van houten loods, en onze geleider bedankte hem: wij waren dus waar wij wezen moesten. Mattia, die mijn liand niet losgela ten had, drukte die en ik drukte we- derkeerig de zijne. Wij begrepen elkander; de angst, die zich van mijn hart had meester gemaakt, deed ook het zijne kloppen. Ik was zoo ontroerd, dat ik niet weet hoa de deur, waarop de agent van politie geklopt had. geopand word; maar van het oogenblik af, dat wij binnengetreden waren in het groote vertrek, dat vellicht word door eene lamp em een groot kolenvuur op een fornuis, heb ik mijne herinnering behouden. Vóór dat vuur, in een matten stoel, die den voren had van een nis, waan i.u ik wel eens heiligbec-lden had ge zien. zat onbeweeglijk een grijsaard met oen witten baard en een zwarten muts op het hoofd; tegenover hem maar aan de ander© zijde van de ta fel, waren een man m een vrouw gezeten; de man moest zoowat veertig jaar zijn; hij droeg een grijs fluwoe- len jus en hij had een schrander, maar stug voorkomen. Zijne vrouw was vijf of zes jaar jonger; zij had lange, blonde haren, die neerhingen op een wit en zwart g er uilen doek, die® zij omgeknoopt had. Hare oogch hadden geen uitdrukking en onver schilligheid of lusteloosheid lag zoo wel op haar gelaat, dat vro<_ schoon moest zljm geweest, als in ha re houding. Ex- waren vier kinderen in het vertrek, twee jongens en twee meisjes, allen blond, von hetzelfde vlasblond als hunne moeder. De oud ste knaap kon ongeveer elf of twaalf jaar zijn; het jongste der twee meis jes was op zijn best dria jaar, het kroop moor dan bet liep. lil had dit alias met een enkelen oogopslag overzien vóór dat onze ge leider, de klerk van Ureth and Gal ley, nog had uitgesproken. Wat vertelde hij? Ik hoorde het ter nauwernood en ik begreep het vol strekt niet; alleen de naam van Dris- colJ, mijn naam, trof mijn oor. Aller oogen waren gericht op Mat tia en mij, zelfs dóe van don onbe- weegLijkeu grijsaard. Het kleinste meisje was de eenigo, dio hare aan dacht schonk aan Capi. Wie van u beiden is Rémi? vroeg in het Frausch de man in do grijs flu woelen jas. Ik deed een stap vooruit, Ik, zeide ik. Omhels dan uw vader, mljai Jon gen. Zoo dikwijls ik aan dat oogenblik had gedacht, had ik mij voorgesteld, dat eene hevige ontroering mij zou aoiiciiipeu, en dat ik mijn vader om den hals zou zijn gevlogen; maar niets van die aandoening voelde lk in mij. Toch ging ik naar hem toe en om helsde heitL En nu ging hij voort, dat ia uw grootvader, uwe moeder, uwe broers en uwe zusters. Eerst ging ik naar mijne moeder en omhelsde haar met beide armen; zij liet dit toe, maar kuste niet; zij zeide sicchts oen paar woorden tot me, die ik met begreep. Geef een hand aan uw grootva der, maar voorzichtig: hij is lam. Ik gaf ook een hand aan mijn twee broers en mijn oudste zusje; ik wilde de jongste m mijn armen nemen, maar zij was juist bezig om Capi U strooien en wilde niets van mij weien. Terwijl ik van den oen naar den an der ging, was ik inwendig veront waardigd over mij zelve®. Iloe was het mogelijk, dat ik volsterkt niele gevoelde, nu ik eindelijk mijn fiunilie gevonden had! Ik had oen vader, een moeder, broers en zusters en zelf# een grootvader; ik was in hun mid den en ik bleef koud en ongevoelig. Met een koortsachtig verlangen liad ik dit ©ogenblik tegemoet gezien; ik was half krankzinnig van blijdschap geweest bij de gedachte, dat ook ik een tehuis zou hebben, ouders, die lk kon liefhebben en die mij zouden lief hebben, en daar stond ik nu verlegen en keek hen allen nieuwisrlerig aan, maar ln mijn hart voeldo ik niets; er rees geen woord op, dat ik hun kou toevoegen. VV'as ik dan een monster? Was ik dan niet waard ouders en broers en zusters te hebbon? (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5