ton krachtigste opkomen togen Tiet gedrag van den directeur van de gas fabriek, die onder het voorwendsel de werkloosheid te willen opheffen in de gemeente, daarom de werklieden die buiten de gemeente wonen, ont- Bloeg. Spr. memoreert, wat aan do gemeen tebedrijven als foutief ls geconstateerd en concludeert, dat de zaken aan de Schotensche gasfabriek niet in orde *ijn. Daarbij kwamen nog an dere toestanden, waarvan de gascom missie onkundig werd gelaten, zooala zeer onvoldoende schaftlokalen, die eerst in laatste instantie, wanneer er ln de couranten over geschreven werd. verbeterd werden, relnlgingisinrichtin- gen voor stokers, welke lnriohtingen zeven maanden lang niet te gebruiken warea enz. Toen het ontslag aan de orde kwam en de Federatie den Burgemeester van verschillende wantoestanden op de hoogte bracht, bleek het, dat nog de heer Fiihrhop. noch de gascommissie hier iets van wisten. Er bestaat naast eenige werklieden-reglementen te Schoten een scheidsgerecht. Dit staat toe. bij opgelegde straf in hooger be roep te komen Hiervan heeft Negrijn gebruik gemaakt, toen hij als verdedi ger voor het scheidsgerecht voor een bode optrad en de "Directeur in 't on gelijk werd gesteld. Verleden jaar heeft de Oirectem oog aan N. verklaard, dat deze thans na een tijdelijke aanstelling vast aan gesteld zou worden. Nimmer had men dus mogen denken, dat N. thans als rancunemaatregel zou worden ont slagen, onder voorwendsel, dat het ontslag liet gevolg was van reorgani satie van het stokerspersoneel door 't invoeren van den cokestransporteur. Spr. gaat hierop na, welke argu menten, op het werklieden reglement berustend, zijn aangevoerd als rede nen voor het ontslag en concludeert dan,, dat in 't werkliedenreglement dit ontslag niet gewettigd was. Evenzeer is hier met den regel gebroken, dat voor ontslag 't eerst in aanmerking komt. hij. die 't kortst in betrekking is. De bewering van den Direc teur dat N. niet te Schoten woonde, houdt geen steek, omdat N. werkt on der het Werkliedenreglement van 12 Augustus 1915. Toch heeft men het met den Directeur op een accoordje willen gooien. De Federatie heeft de'n Directeur in overweging gegeven, N. 14 dagen te geven om zich in Schoten te vestigen. De directeur weigerde, ook niet eens 8 dagen zelfs, wilde hij het ontslag uitstellen. Dan zou de fabriek er bij te kort komen en er geld op toe leggen. (Gelach.) Spr. critiseert dan de verhouding, die momenteel bestaat tusschen den wethouder Verlou en de landelijke federatie van gemeente-werklieden te Schoten en zegt, dat het eigenlijk geen verwondering behoeft te wekken, als een wethouder liet besluit van een Directeur sanctionneert, wanneer hij een betrekking voor zijn zoon van dien Directeur heeft aanvaard. Van deze oneenigheid heeft de Directeur gebruik gemaakt, hopend, dat de fe deratie zich nu tegen links zal wen den. Dit is echter een ongegronde ver wachting. Als Negrijn weer terugge nomen wordt, zal strijd met links noch rechts gezocht worden. Besloten is de handschoen die de Directeur h9eft toegeworpen, pp te rapen en bij den Raad te adresseeren. 't Kan zijn, dat N. niet op zijn plaats terugkomt, maar de Federatie zal alle middelen te baat nemen, om 't goed recht van den ontslagene te bewijzen. Begonnen is reeds, de publieke opi nie te bewerken en als die haar af keuring uitspreekt over een dergelijk optreden, gelooft spr. niet, dat de Raad een Directeur als die aan de Gem. Gasfabriek zal handhaven. Gaarne zou spr. 't voorstel van den heer Verkooy indertijd gedaan^ onder schrijven en den Dlreoteur en den boekhouder der gasfabriek, hun congé geven. Na den Raad nog eenmaal becriti- seerd "te hebben, eindigt epr. zijn rede. Drie gemeenteraadsleden, de heo- ren Magendans, Verton en Verkooy en de heer Noverasz komen in debat. De heer Magendans zegt. niet als gemeenteraadslid te spreken, doch dat hij wel van plan was geweest in zake de kwestie-Negrijn een interpel latie tc houden. Dit is door de Fede ratie ondervangen, doch spreker ver klaart dat, als 't blijkt, dat de be- sohuidigingen aan 't adres van den Directeur van de gemeentegasfabriek, waar zijn, hij nooit daaraan zijn stem zal geven. Voor 't overige bespreekt hij de po sitie van den Raad en geeft als zijn meening te kennen, dat het versprei de manifest en deze vergadering be doeld waren ais de aanleiding tot een relletje tegen de S. D. A. P. Den heer Verton is 't juist zoo gegaan als den heer Magendans. Ook bij heeft geconstateerd, dat in het ma nifest tal van zaken zijn te berde ge bracht, die met het ontslag-Negnjn niets te maken hebben. Spr. debat teert natuurlijk niet als wethouder of ais vertegenwoordiger van ik en W. Wat hij zal zeggen, komt voor zijn persoonlijke rekening. Spr. gelooft, dat de beer Homulle allerminst hier do hoofdpersoon is. Spr. als vozrzilter der Gascommissie beeft de meeste verantwoordelijkheid. In het bedrijf aan de Gem. gasfa briek te Schoten is een wijziging ge komen, waardoor arbeidskrachten overbodig worden. Dit gaat in de l'jn van de toekomst en het aantal sto kers kan daardoor worden geredu ceerd, zooals reeds voor een manna to zien is geweest. De directeur tieeft toen met spr. als voorzitter der gascommissie over legd, wie in aanmerking moest ko men voor ontslag Negrijn is ongehuwd en woont te Haarlem. Tal van andere stokers wo nen te Schoten en zijn geiiuwd. Spr. heeft deze zaak van alle kanten be- zieu en herinnerde zich, dat in den Raad als wenschelij'kheid was uitge sproken. dat zooveel mogelijk Scho- teuaren in dienst der gemeente wer den gehouden. Wanneer ontslag was verleend aam de Schotemaren, zou dit de uitgaven van liet Steuncomité be zwaren, het Steuncomité, dat bij sup- pletoire begrooting f 3000 vorderde. Dit was toch •telligvwel do grootste mcomseo ueoti* Do bekende circulaire van Minister Treub was inmiddels verschenen en daaruit bleek, dat door ontslag aan de Schotensehe arbeiders deze volko men broodeloos zouden worden. Hier stonden tegenover elkaar va ders van groote gvtzinmen tegenover een vrijgezel (naar spr. thans ver neemt bost winnen-). Spr. schroomt niet, te erkennen, dat hij ten volle zijn stem heeft gegeven aan het ont slag van den laatste. De directeur heeft 8 dogen het ont slag aangehouden. Dit was, omdat hij eerst nog overleg wilde plegen met spr. „Kan ik u er een plezier mede doen, alsnog een Schotensch werkman te ontslaan?" heeft de di recteur gevraagd, nadat hij spr. ver teld had, dat er een actie op touw gezet kon worden tegen spr., en zijn partij. Toen heeft spr. gezegd, dut ai. volhard moest worden bij het ontslag en dat hij zijn stem niet gaf aan een her roep ingsbesl ui t Vervolgens zet spr. uiteen, dat het ontslag niet in verband 6taat met liet voorzitterschap van Negrijn der Lan delijke Federatie. Wunneeir rnen de Federatie wil treffen, kan spr. dat met verschillende voorbeelden dtoen, doch vraagt hiertoe de toestemming van het Federatieliestuur. 't Bestuur zegt, dat het er bezwaar tegen maai;te, persoonlijke fouten van leden als tekortkomingen van de ver- eeniging te hooren aanvoeren. De heer Noverasz: Laa,t hem sprekral Als hij den moed heeft, iemand aan de openbare verachting prijs te geven, zullen wij den moed' hebben, wethouder Verton aan de openbare verachting prijs te geven. Na nog eenige discussie geeft de Voorzitter den heer Verton verlof, „zijn beschuldigingen de zaal in te slingeren!" Deze maakt eerst aanmerkingen op deze uitdrukking en zegt, dat hij ge noopt wordt iets te doen, wat hij niet I in t belang der betrokkenen acht. Hij i haalt eenige Btaaltjes van grove plichtsverzaking aan, gepleegd door 1 leden der Federatie, welke feiten even j wel lankmoedig zijn verschoond. O.m. heeft do betrokken stoker Negrijn zich niet ontzien zijn werk zoo te verrich- ten, dat hij liet Sc hoterkw artier in donker zette. Zijn arbeid deed hij zoo, dat de tweede opzichter des nachts bij hem moest blijven. Deze feiten zijn niet of niet zeer weinig gestraft, aoodat spr. volhoudt, dat hier de Federatie niet „gezocht" werd. Wat de zaak met zijn zoon betreift, deze is na behoorlijke sollicitatie aan j de gasfabriek op kantoor geplaatst doch stellig niet, omdat zijn vader wethouder of voorzitter der gascom missie was. Als bezorgd vader heeft spr. zijn zoon de sollicitatie aangera- 1 den, doch zijn eigen qualiteiten wa ren bij de benoeming van geen in vloed. Spr. erkent, dat de verhouding tus schen hem en de Federatie niet altijd even voorbeeldig is geweest Doch zooveel gevoel heeft spr. nog wei voor de arbeidersklasse, dat hij nooit zal medewerken aan ontslag, enkel om de feiten, die door de Fe deratie zijn aangevoerd. Na tenslotte neg het WerkJiedenre- glemeuit te hebben ivehandeld, conclu deert hij daaruit, dat het ontslag wet tig is geweest Zoolang echter de Federatie niet eeriijker dau tot nu toe den strijd te- gen de S.D.A.P. wil voeren, zal 6pr. zich voortaan van ah© voeling en con ferentie onthouden. Dat de Federatie met de S. D. A. P. op voet van oorlog staat, wijte zij aan zich zelf. De derde spr., de heer Verkooy had met lang werk om te zeggen, -dat de directeur hem had verteld, dat N. ontslagen was, omdat hij te lui was voor zijn werk en als hij des nachts dienst had, sabotage pleegde. Na tuurlijk kon hij 't niet goedkeuren, dat de directeur aan N. een goed ge tuigschrift had medegegeven. De heer Noverasz baalt in zijn debat een geval aan, dat een Haar lemmer aan de gasfabriek wel bevoor deeld is boven een Sehotenaar. De heer Van Z e 1 m beantwoord de de drie eerste sprekers, waarna om kwart over elf ('t debat had twee uur geduurd en de rede zelf één uur) de vergadering, die een rumoerig karak ter droeg, gesloten werd. Keomsted*. De tram. De lezer heeft waarschijnlijk be grepen, dat de mededeeling, dat voor gesteld worden, om de N. Z. H. T. concessie te geven tot 31 December „1915" in ons blad van Dinsdag -- een zetfout is. Dit moet zijn: tot 31 De cember „1950". Binnenland EEN STAATSCOMMISSIE. Bij kon. besluit ia ingesteld een© Staatscommissie met opdrocht om een onderzoek in te stellen omtrent de oorzaken van de buitengewoon hooge waterstanden, tijdens den stormvloed! van 1314 Jan. 1916 voorgekomen op de in Zuid Holland gelegen beneden rivieren. meer bepaaldelijk op den Rotterdamschen Waterweg, en daar bij te onderzoeken welke invloed de havenwerken aan de rivier hebban op den waterstand', ook bij het uitvoeren der voorgenomen werken om de door gaande diepte op 12 1/2 M. te brengén hij gewoon hoog water en te overwe gen welke maatregelen genomen kun nen worden om het over stroom ingsge- vaor te keeren. TWEEDE KAMER. Financiën. Ingediend is een nota van wijzigin gen betreffende het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hel Vile hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1916. Aan de toelich ting wordt ontleend, dat hot met het oog op de gestadige vermindering van den zilvervoorraad bij de Ned. Bank gewenschl voorkomt, thans den aan maak van guldens wederom voort te zetten. Het ligt in de bedoeling aan vankelijk niet meer dan 5.000 000 gul dens te doen aanmunien. Aangezien echter nigt is uMgesloten, dat het noo- dig zal blijken ook daarna nog met den aanmaak van guldens door te gaan, wordt ln totaal een bedrag van 5 000.000 aangevraagd, waardoor het mogelijk zal zijn (in rond cijfer) 10.000.000 guldenstukken te doen slaan. In onmiddellijk verband met den hiervoren bedoelden voortgezetten aanmaak van guldens wordt voorge steld art. 17, Aankoop van Grootboek inschrijvingen voor het Fonds uit de zuivere winsten, verkregen uit aan muntingen voor rekening van het Rijk. te verhoogen en wel met een som van 5.000 000. Aangeteekend wordt, dat beide uit gaven zijn te rangschikken onder de buitengewone uitgaven, zoodat door het toeslaan van de gevraagde som men het totaal van den gewonen dienst niet wordt verhoogd. Voorts wordt voorgesteld art. 39 met f 30 000 te verhoogen 27.000 voor aankoop van het perceel Muntstraat 7, te Utrecht yen f 3000 voor inrich ting). Zeer vermoedelijk zal de afdeelings- arbeid van de Tweede Kamer ook deze week nog niet gereed komen. NAAR DE GEVANGENIS. De soldaat-varenegezel H. J ,V.„ die in zijn woning aan de Wijdesleeg te Rotterdam, zijn kind door bajonetste ken zwaar heeft verwond, is naar het huis van bewaring overgebracht. LANDWEER 1912. Omtrent het vertrek met verlof der landweerlichting 1932 is thans be paald., dat de dienstplichtige onder officieren, korporaals en soldaten der landweerlichting 1912, 24 dezer met voorJoopig klein verlof vertrekken, met uitzondering van hen, die behoo- ren tot de bataljons infanterie 1, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 21, 26, 27, 31, 33, 37 en met uitzondering van hen, die behoo- ren tot de landweer-grens- en kust wacht. Dezen zullen eerst op 20 April met verlof huiswaarts koeren, wor dende de stellingcommandanten en territoriale bevelhebbers gemachtigd, zoo zij dit met de belangen van den dienst en de strijdvaardigheid veree- nigbaar achten, dit verlof reeds op een vroegeren datum te doen ingaan. (Avp.) OPENED BY CENSOR. De Nieuwe CL meldt: Naar aanleiding van onze opmer king over het ongehoorde feit, dat brieven van Nederlanders iin onze ko loniën aan Nederlanders hier te lan de nu, naar het schijnt geregeld, aan boord van Nederiandsche schepen worden gehaald en door den Engel- schen oensor geopend, zendt men o.ns verschillende enveloppen die deze er varing wat de jongst aangekomen mail betreft bevestigen. Daarbij is er zelf een, aan een (Nederiandsche firma gericht, welks officieel» her komst (Hoofdbureau van het Mijn wezen) van buiten blijkt, terwijl de inhoud zooals men ons schrijft duidelijk voelbaar slechts uit .één blad papier heston dl DE TUSSCIIENTU.DSCHE VERKIEZINGEN. Men meldt ons uit .Amsterdam Naar wij uit goed bron vernemen, heeft de besorekina tusschen de poli tieke partiien tot resultaat geleid, dat behoudens de goedkeuring der reap, kiesvereepigingen te hechten aan het voorloopig accoord. bij de a.s. tus- schentijdsche verkiezing voor de Pro vinciale Staten ln de districten IV, VI en VII en voor de tusschentiid- sche raadsverkiezing in district VI, enen strlid zal worden gevoerd. 't Alg. Handelsblad deelt evenwel mede. dat de A.-R. kiesvereeniging zich niet met de voorstellen vereenigt heeft en zich haar vrijheid heeft voor behouden. Overeengekomen is de zetels te la ten bezetten door geestverwanten der afgetreden heeren. Verder zal de S. D. A. P. den zetel Ln den raad mogen bezetten van den heer Dekkers voor district V. PECH. De Telegraaf vertelt De Koninklijke Paketvaartmaat- schonvui verzond een groot aantal scheepvaart/documenten naar haar Indische branches. Ze werden per mailboot afgezondep. maar de En- gelschen laadden de mail over in de „Malojh". Die werd getorpedeerd en wee was de vrucht des arbeids van een lange rij Paketvaart-em- plovés. Overschrïjvenl werd verordi neerd. en het geschiedde. Weet je wat. zeien ze bij de Paketvaart, we sturen 't nou 'es per vrachtboot Vrachtbooten worden niet zoo vaak getorpedeerd als mailstoomers. De versche stapel documenten werd dus verzonden per vrachtboot „Pa- lembang". Die werd getorpedeerd en zoovoorts. Ten derden male zwoegen de Pa- kotvaartemployés mt aan denzelfden documentenstaDeL SMOKKELEN. Zondagnacht werd door da grens wacht nabij Strijbeek aangeroepen de kalverkoopman Jan Heeren. uit Princenhage. Aan het bevel om te bliiven stilstaan, gaf hij echter geen gehoor, waarop, nadat hij nogmaals was aangeroepen, door de militairen een schot od hem werd gelost Hij werd getroffen en was spoedig een lijk. (DblcL v. N.-Br.). GERED. Twee korporaals uit Kampen, die Zondag op den LTsel een roeitochtje hadden gedaan, doch door den ster kon stroom niet terug hadden kunnen keeren, maar buiten den Ketelmond waren gedreven, zijn Maandagochtend in zee aangetroffen door een Huizer vïsscher. In het zeer kleine vischpun- tertje hadden zij den heelen nacht rondgezwalkt in groot gevaar van te zinken door het vaak overslaand wa ter. dat zij met een veldflesch tracht ten ie verwijderen. Nat en verkleumd werden zij aan boord van H. Z. 90 ge nomen en te Urk gebracht, waar zij zich aanmeldden bij den commandant van het Interneeringskamp. De Tubantia on da Pa'embang. DE „PALEMBAjNG". Uit Londen werd Maandag aan de Telegraaf geseind De kapitein en de officieren van de „Palcrnibang" legden heden, Maan dag, tegenover den consul-generaal hun verklaringen af over hetgeen ge beurd is. Zij nemen allen een gere serveerde houding aan, met het oog op de officieele verklaring, die zij nog moeten afleggen, maar mijn tele gram van Zondag behoeft geen cor rectie er kan alleen aan toegevoegd worden, dat het thans zeker is, dat een .Tavaansche bediende, die niet meer terug werd gezien, verloren is; hij werd waarschijnlijk door een ont ploffing gedood. Verwacht wordt, dat de geheele bemanning Dinsdagmid dag met de .Rotterdam", vajl de Hol land—Amerilca-lijn. zal vertrekken. A'len zijn natuurlijk verheugd weer naar huis te gaan. Waarschijnlijk zal de gewonde tweede officier, die nog te Harwich verblijft, ook naar huis gaan, in het hospitaal te Har wich blijven nog twee stokers en de leerling Kempe. Ik trof Maandagavond alle men- echen opgewekt aan een heel ver schil met den vorigen avond. Zij wa ren toen in de minst bij elkaar pas sende kleedingstukken gestoken, die hun door de Engelsche matrozen vriendelijk waren verschaft, in plaats van hun eigen doorweekte kleeding. Zij ontvingen in den loop van den dag prachtige, nieuw© kleeren voor rekening van hun maatschappij. De manschappen prezen wederom het uitstekende optreden van den kapi tein, die werkelijk als een vader veor hen was, zooals enkele jonge mannen getuigden. Stappen onzer re- ge e r i ii g. Naar aanleiding van onjuiste be richten ln de Nederiandsche pers over stappen, bij de Duitsohe regee ring gedaan in zake den ondergang van het stoomschip Tubantia, deelt het departement, van buitenlandsche mede, dat de tenuitvoerlegging van de in den avond van 19 dezer in han den van Harer Mojesteits gezant te Berlijn gekomen instructie, om op grond van de verklaringen van d.e op varenden aan de Duitsche regeering te verzoeken, een onderzoek te doen instellen, is achterwege gebleven in verband met de mededeeiing, die in middels door den Duitschen gezant te 'e-Gravenhage namens zijn regee ring was gedaan. 't Onderzoek naar de Tubantia. De N. R. Ct. verneemt, dat in de sloepen van de Tubantia, door de Batavier opgepikt en meegebracht naar Rotterdam, kleine stukjes metaal (messing) zijn aangetroffen, die wel licht van waarde kunnen zijn voor de beantwoording van de vraag, op wel ke wijze en door wie het zinken van de Tubantia is veroorzaakt. De stukjes metaal zijn naar Am sterdam opgezonden. BEMANNING SG. „PALEM- BANG'*. De bemanning van het sjs. ,yPalem- baug" zal met het s.s. /Rotterdam" der I-IollandAmerika-lijn, dat thans ln de Dulns ligt, verscheept worden Duiken naar de „Tubantia". De diepte, waarop de „Tubantia" gezonken ligt. moet oneereer 35 me ter bedragen. Dit is era van de rede nen. waarom aan het succes van .pogingen, om door-middel van dui kers de oorzaak van de ramp op te sporen, getwijfeld wordt. Uitkomsten toch van duiken tot een diepte van meer dan 30 meter wordon volgens deskundigen zelden ven-kregra zoo meldt de ..Nieuwe Ct". DE VAART DOOR- HET KANAAL. Het Haageohe correspondentieibu- reau meldt: „Dinsdagmiddag te 4 1/2 uur had aan het Departement van Bincmeiiland- sche Zaken eene conferentie plaats tusschen de Ministers van Binnen- iandsche Zake-u, van Marine en van Landbouw, Nijverheid en Handel en de lieeren Brautigam, Drop, resp. voorzitter en secretaris van het hoofd bestuur van de Nederiandsche Zee- mausvereeindging „De Volharding", en Junius, voorzitter van de afdeeling Rotterdam van bovengenoemde Ver- eenigbng. De bestuurders van de Zoelieden- Voreeniging bepleitten met klem, dat de Nederiandsche Regeer ing maatre gelen zoude nemen tot beveiliging van de vaart in het Kanaal. Ons werd van bevoegde zijde te ver staan gegeven, dat de maatregelen die in bespreking kwamen op dit oogenblik nog niet voor mededeeling vatbaar waren. Intusscheui vernamen wij in aan sluiting hieraan van de zijde der bo vengenoemde organisatie van zeeva renden, dat de Regeering het volko men verklaarbaar achtte, dat de zee lieden het nemen vdn veiligheids-, maatregelen door de Regeer ing ver langden, en dit verlangen werd' volko men billijk geaoht De Regeering is dan ook zoo werd door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken mede gedeeld ten deze diligent en er worden verschillende maatregelen overwogen die de vaart in 't Kanaal minder gevaarlijk zouden kunnen ma ken. Daaromtrent zouden binnen en kele dagen nadere mededeel ingen worden gedaan. De Minister van Marine scheen van meeninig dat wellicht de vaart om Schotland voorloopig de voorkeur zoude verdienen. De conferentie duurde ongeveer 1 1/2 uur". Men meldt nog over de vergadering van de Zeem a ns re reenïging „Volhar ding" te Rotterdam, Dinsdagavond gehouden: De vergadering heeft in den breed e beraadslaagd en is tot de slotsom ge komen, dat Woensdag (dus heden) niet gemonsterd zal worden. Voor de schepen die reeds aangemonsterd zijn 1 werd geep besluit genomen. Er zou INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN h SO Cts. per regel. HET IS VOLSTÏtEKV NI2T dat ge levenslang dc gevolgen ondervindt van een onvoldoende op leiding in Uw jeugd. Het is niet noodig, dat ge in brieven, nota's en rekeningen groote taalfouten maakt en dat ge bij eenigszins lastige berekeningen met de handen in het haar zit. Een prachtige aanvulling voor te weinig genoten schoolonderwijs, een grondige herhaling van het In Uwe jeugd geleerde vindt ge in „Do Herhalingsschool", weekblad voor Taal en Rekenen. Vraagt van dit blad, dat slechts I 0,35 per maand kost, een proefnummer bij ondergeteekenden. In dat proefnummer komt een afdeeling Wed, Taal en eenafdeeling Rekoeien voor, evenals in volgende nummers. Proefnummers gratis en franco. Verzending dadelijk. De oursus begint 6 April c.s. A. F. O. LEIDER1TZ u D H SCHENK I Hoofdonderwijzers, Telefoon Znid 4072. Witte de Witstraat 23, Amsterdam. heden (Woensdag) nogmaals verga derd; worden. Het gevolg van dit be sluit is dat de Batavier III Dinsdag nacht niet zou vertrekken. Ook de bond van machinisten heeft huishoudelijk vergaderd. Na deze bij eenkomst is een uitvoerige motie aan genomen waarin de noodzakelijk heid van meer veiligsmaatregelen wordt bepleit terwijl evenzeer aan verhooging van de ui liet-ring over eenkomstig de oorlogsoiigevallenwet aan de nabestaanden van omgekome nen noodzakelijk wordt geacht. Te dier zake zal onverwijld een oonfe- rentle worden aangevraagd met de regeering, zoowel als met het bestuur der Scheepvaart-Vereenïg-ing. Besloten werd tevens, dat geen ma chinist zal aanmonsteren alvorens de uitslag dier conferentie bekend is. Dinsdagavond vergaderden te Rotr terdam de „Vereenigïng van Neder iandsche Gezagvoerders en Stuurlie den ter Koopvaardij" en de „Bond van Machinisten ter Koopvaardij' In beide vergaderingen werd beslo ten, dat de leden niet zullen gaan va ren, alvorens de besturen hebben ge confereerd met de regeering. Eveneens werd in head© vergaderin gen de wenschelijkheid uitgesproken dat er maatregelen worden getroffen om een a'eiliger vaart op de Noordzee te waarborgen en dat de uitkneringen aan de nabestaanden krachtons de Ze©^>orlogs-on>g©val!enwet worden verhoogd. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is het stoomschip van de Holland-— Amerika-lijn, de „Nieuw-Amatordam" hedennacht niet vertrokken. Men meldt ons uit Amsterdam De directies van de Koninklijke Nederiandsche Stoombootmaatschap pij en van den Koninklijken West- Indischra Maildienst hebben besloten om voorloopig. als tot dusver, haar schepen in de vaart te houden. EENE AANVARING. Reuter seint uit Grimsby: „De trawler Whitby ia hier Dinsdag aangekomen met zeer zware schade aan het voorschip. De schipper rap porteerde Maandag bij mistig weer in aanvaring te zijn geweest met het Nederiandsche stoomschip Bestevaer. De trawier trof het stoomschip met den boeg ter hoogte van de machine kamer, welke vol water liep. De be manning van de Bestevaer kon de schade -echter zoover herstellen, dat de trawler in staat was het stoom schip naar de Hurnber te sleepen, waar het aan den grond is gezet". (De Bestevaer was op reis van Rot terdam naar Newcastle). CACAOBOONEN. Naar men verneemt heeft de uit voerende commissie van de Neder iandsche Overzee Trust Maatschappij besloten, den aanvoer van cacaoboo- nen tot nadeir order gehoed stop te zet ten. HOEFIJZER VERBOND. Men schrijft ons dat het aantal meenten, waai- de Hoefijzerspeldjes verkocht zullen worden, reeds 109 be draagt ra dagelijks nog stijgt. IXELSCHE MACHINES. Onlange zijn onder de gemeente Reuver eenige helsche machines ge vonden, bommen, voorzien van een wekker, welke door eenige personen bij hun vlucht, toen ze door de kom miezen werden achtervolgd, in den eteek werden gelaten. Zaterdag zijn twee verdachten aangehouden, van wie een, oen Franschman, werkmees ter hij de Oranje-Nassau, op vrije voe ten werd gelaten. Tegen een inge nieur, een Belg, sedert een jaar onge- veer met vrouw en kiud te Heerlen, die reeds in den oorlog is geweest oenigen tijd in Engeland had doorge bracht, werd een bevel tot gevangen neming uitgevaardigd. Hij was bij de Oranje-Nassaumijn in betrekking. Zondag is hij, verdacht van het in ge vaar brengen van de veiligheid van den staat, naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. („Limb. Koerier".) ONKELUKKEN. De machinist B. J. Spijker van de Sitaatsspoorwegn. die Maandag te Amsterdam door een trein werd overreden, is in het O. L. Vrouwe Gasthuis aan de gevolgen overleden. Te Hardinxveld is op de Merwede een roeiboot met twee rivierventers door een sleepboot aangevaren De roeiboot kantelde ra de inzittenden vielen te water. Een werd gered, doch do andere venter, de Joode uit Wou- drichem. verdronk. Zijn lijk is nog niet opgehaald. De bakkerspatroon A. V. ,die te Waddingsveen van den oven. waar aan hij werkzaamheden verrichtte, op era cementen vloer viel. is aan de gevolgen overleden. POKKEN TE AMSTERDAM. Dr. H. G. Ringeling, directeur van dra Gemeente] iiken Gezondheids dienst. deelde in de Amsterdamsche Gezondheidscommissie het een en on der mede over de .pokkragevallen. Tot heden zijn er 32 gevallen voor gekomen, waarvan 28 uit Amsterdam en 3 uit Sloten, benevens 1 van het stoomschip „Banka". dat te Amster dam Ln Quarantaine is geweest On geveer 60 man van het stoomschip zijn op andere schepen, buiten ge meenschap met den wal liggende, overgebracht Behalve de 32 lijders wei-den 89 huisgenoot©n naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Op 't oogenblik bevinden zich ln het Wii- helmina-Gasthuis 17 zieken en 64 per sonen in observatie. Van 14 Jan. tot 1 Februari waren 8. van 1 tot 28 Febr. 10. vun 1 tot 12 Maart 11 en van 12 tot 20 Maart 3 gevallen. De meeste gevallen ziin ge vallen van gewijzigde pokken. Er kwamen vijf sterfgevallen voor. Maandagmiddag is nog een nieuw geval voorgekomen. Een jongen,, die aan de ziekte leed. kwam, vergezeld van ziin vader, te voet in het Wilhel- mma-Gasth'Uis aanloopenl „De Telegraaf" meldt, dat Dinsdag een geval van pokken is geconsta teerd bij een der leerlingen van de 'H. B. S. voor meisjes aan de Kel-> zersgracht De Watersnood Monn ikendam. Monnikendam heeft zich van de ovenstroom-ng vrijgemaakt. De kistdammen houden het binnea. water tegen en de sluis is hersteld. Purmerend. Purmerend met den aangrenzen- den Zuiderpolder is thans van het overtollige water bevriid. Pers-Overzidil De Tubantia en de Palembang. 't Alg. Handelsblad schrijft nog: „Op Donderdag 16 Maart is de „Tu bantia getorpedeerd op Zondag 19 Maart deelde liet Duitsche Gezant schap officieel mede, dat „mot be trekking tot de „Tubania" geen spra ke kan zijn van een Duitschen onder zeeër of een Duitsche torpedoboot". Minder dan drie dagen dus waren voldoende geweest om, zooals wij he den in een officieele verklaring in het ochtendblad lezen, „op grond van grondige officieele rapporten" een onderzoek in te stellen en era duide lijke conclusie te trekken. In vorige gevallen is dit anders geweest". 't Ilbld. gaat de geschiedenis van de andere zaken, o.a. van de „Kat wijk" na ra merkt op, dat 1 onder zoek nu al heel spoedig is gegaan. „Dat zou thans, bimnen drie dagen geschied zijn, „nadat alle in aanmer king komende zeestrijdkrachten aan haar stations warra teruggekeerd". Mogen wij hier niet eenigen twijfel aan de grondigheid van die onder zoekingen opperen? Hebben wij niet gehoord, dat duikbootra 14 dagen en langer uitblijven kunnen, dat Duitsch land thans 200 duikbooten bezit? Wij schromen niet twijfel uit te spreken aan de grondigheid van het onderzoek, wijl zulk een onderzoek lic-ht vluchtig i3, wanneer men reeds van te voren een conclusie gereed heeft En die conclusie had de Duit sche regeering reeds. De Duitsche re geering verklaarde reeds Zaterdag 18 Maart: dat 'an een Duitschen onderzeeër geen sprake kon zijn, wij'l de plaats, waar de „Tubantiaten onder is ge gaan, op minder dan 30 zeemijlen van de Nederiandsche kust ligt, dus bin nen het-gebied, dat iai de bekendma king van 4 Februari 1915 als niet ge vaarlijk voor ide scheepvaart werd aangegeven". Is .die verklaring heusch ernstig bedoeld? De Noord-Hinder ligt inder daad op juist ongeveer 30 mijl van de Zeeuwsche kust. De „Katwijk" is ze ven mijl ten westen van den Noord- Hinder getorpedeerd. Kan er nu „geen sprake van zijn", dat een duik- hootoommandant, die zoo slecht uit zijn o ogen kijkt, dat hij de op alle mogelijke wijze als Nederlandse!» schip kenbaar gemaakte „Katwijk" voor een vijandelijk schip aanziet, een schip, dat juist op de grens van de niet gevaarlijke zóne ligt, aoinziet voor een schip dat Juist buiten de grens ligt? Was heit dus, hangend© het' onder zoek, niet onvoorzichtig van de Duit sche re gearing officieel bekend te maken diat er „geen sprake van kan zijn", dat heit onderzoek een ander resultaat zou opleveren dan de con clusie dat een Engelsche onderzeeër de „Tubantia' getorpedeerd had? .Er is nauwelijks één rechtgeaard Nederlander, die niet twijfelt aan. de Duitsche officieele verklaring, dat geen Duitsche onderzeeër de „Tuban- tia"-misdaadbegaan heeft Wij go- loovon, dat ook de Nederiandsche re geering niet met deze officieele waar heid genoegen zal nemen". Zoekende naar een opheldering van de pijnlijke onzekerheid waarin men zich thans ten onzent nopens de oor zaak vun de ramp der „Tubantia" bevindt, vraagt een lezer der Nieu we Courant of het niet mogelijk zou zijn dat de Duitsohe duikboot „U 7", die volgens era opgenomen bo ric lil uit IJmuiden de Theems zou zijn opgebracht, het schip zou hebben ge torpedeerd. Van deze door de Emgel- schen buitgemaakte duikboot zou de Duitsche regeering uiteraard bij haar onderzoek geen bericht hebben ont vangen en de vermoedelijk gevangen bemanning zou in Engeland over de pas volbrachte waudaad wel hebben .-zwegen. De N. Ct acht deaa oplossing niet

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6