A DVERTENTIËN A AN BESTEDIN6 PLANTENVEILING. De Haarlemsche Hypotheekbank. -urnou aannemelijk. Een berlchit in 'de N. R. Ct, van Vrijdagochtend meldlde dat Ifle „Rerkelstroom", Donderdag van Londen te IJmuiden binnengekomen, een groote Duitsche duikboot „ver moedelijk de U 7", de Theeme zou hebben zien opbrengen. Het ia niet waarschijnlijk dat dit weinig snelva rende schip uit Londen zou zijn ver trokken geruiinen tijd nadat de ,,Tu- bantia" (halfdrte in deal nacht van Woensdag op Donderdag) werd getor pedeerd. De Nieuwe Rotterdamsche C t. schrijft nog: Gelijk voorzien worden kom, heb ben de Duitsche en Engelsche verkla ringen omtrent de afwezigheid van schuld voor de ramp van de Tuban- tia groote beroering verwekt Wij ontvangen een aantal brieven, waar in getracht wordt eene verklaring van het onverklaarbare aan te geven. Van de Duitsche mededeeling heet het daarbij: Dan zal het een Oosten- rijksche duikboot geweest zijn. Van de Engelsche verklaring gist men: dan zal er een Fransche, lta- liaansche of Russische duikboot in liet spel zijn geweest Ook wijst men er op, dat in de Engelsche verklaring wel wordt gezegd, dat er geen Engel sche duikbootea, ten tijde dat de Tu- bajitia is gezonken in de nabijheid geweest zijn, niet dat er geen Engel sche duikbootan waren, toen de fu- bantia getroffen werd. En zoo meer. Al deze, en mogelijke andere oplos singen liggen voor de hand, en zijm uit den aard der zaak ook bij oms wel Ier sprake gebracht Zij kunnen alleen opgaan, indien men de officieel® verklaringen met z a ak wa arn emerschicanes wil gaan uitleggen. Wij meenen echter, dat zij gelezen behooren te worden zooals een gewoon mensch, dat zich met zulke trucjes niet inlaat, ze gelezen zal heb ben. Ea dan staat er niet anders in, dan dat de beide strijdende partijen de schuld aan de ramp ontkennen. Do twee verklaringen zijn, naar aan genomen mag worden, uit eigen be weging algegeven. Dit versterkt ons in de meening, dat ze niet opgesteld zullen zijn, om ons land om oen tuin to leiden. Dit zou zóó unfair zijn, dat het niet kan worden verondersteLd. De Neder 1 andsche pers heeft de ver klaringen dan ook opgevat, gelijk wij hebben gedaan. Mocht zij wat wij iruiet aannemen daardoor te goed van vertrouwen geweest zijn, dan is de vergissing gemakkelijk te herstel len. De beschouwingen van entze ïiers zijn naar alle landen overgesemcL Men kenit ze nu overal. Indien dus in eene van de twee verklaringen hier te lande iets ia gelezen, wat er, volgens de verborgen bedoeling van den op steller niet in is vervat, zou eenvou dige eerlijkheid eischen, dat. op deze bijzonderheid van de zijde, waar do .verklaring werd afgegeven, de aan dacht gevestigd werd. De Engelsche pers. De ..Westminster Gazette" schrijft o.a, Nederland heeft van het begin van den oorlog met de meeste nauwgezet heid ziin verplichtingen als neutraal land in acht genomen. Het «af den geallieerden geen reden tot klagen en is uiterst correct tegenover Duitsch- land opgetreden. Onder buitenge woon moeilijke omstandigheid heeft Nederland zich waardig gedragen en is het binnen de perken gebleven. Moet het den neutralen ernstig ge zegd worden, dat wanneer Duitsch- land in oorlog ia. zij allen als vijan den worden beschouwd? En deze mogendheid sipreekt van de vrijheid ter zee Wij verwonderen er ons niet over. dat het Nederland sche volk verstoord ia en van de re geering verwacht, dat zij iets zal doen. Het wordt duidelijk bewezen, dat in dezen oorlog het internationa le recht van "-een waarde is ter be scherming in tijd van oorlog, tenzij de neutralen zich aaneensluiten voor hun zelfverdediging. Kleine naties op zichzelf zijn machteloos, maar als zii zich vereenigen en samenwerken, clan zouden zij een macht vormen, die de sterkste oorlogvoerende staat niet zou kunnen trotseeren of geringschat ten. Wij hebben reeds gezien, dat Duitschland ervan terugschrikt, ook de Vereenigde Stalen tegen zich te krijgen. Het zou zich nog wel twee maal bedenken, alvorens het te ris- keeren zich een gecombineerden boycot der neutralen op den hals te halen. Reuter seint uit Londen: ,.In verband met het in. den grond boren van do „Tubantia" vestigen de Engelsche bladen, als zeer leerzaam, de aandacht op het aangroeien van valsohe verklaringen van theorie tot z.g. feiten, die in de Duitsuiie pers zijn verschenen en de wereld zijm in gezonden door het Berlijnsche sta tion van draadlooze telegraphic. Op 18 Maart, te 9 uur 50, werd een tele gram uit Amsterdam verzonden aan den vertegenwoordiger van een der Amerikaausciie pers-agentschappen te Londen, waarin verklaard werd, dat twee Engelsche onderzeeërs in.de nabijheid waren geweest 24 uur vóór de ramp aan het stoomschip over kwam. Dat bijzondere bericht werd in En geland uitgegeven, vergezeld van een nadrukkelijke ontkenning, dat een Engelsche onderzeeër in de buurt was geweest op het oogeablik, dat do ..Tu bantia" vergaan waa. Den 19en Maart verzekerde bet ol- ficieete Berlijnsche draadiooze station de wereld, dat de „Tubantia" niet door een Duitschen onderzeeër in den grond kon zijn geboord, „omdat zij zich had bevonden op minder dan 80 mijlen van de Nederi andsohe kust, en dus in de zone was, die Duitsch land 4 Februari 1915 als niet gevaar lijk had geproclameerd". De den vorigon dag opgedischte leugen van de Vossische Zeitung, om trent de twee Eagielsche onderzeeërs, die ter plaatse waren geweest 24 uur vroeger, wordt dan opnieuw opge warmd, blijkbaar om de neutralen op een dwaalspoor te brengen, en de meeniïig op te wekken, dat Engelsclie onderzeeërs de „Tubantia" in den grond hadden, geboord. Den 20en Maart zond het Nauen- bureau een draadloos telegram aan de Duitsche ambassade te Washing ton: „De Köln. Ztg. bericht, dat ver scheidene betrouwbare getuigen heb ben verklaard, Hal Eori vóór en na het zinken van de „Tubantia" een Engelsche onderzeeër was opgemerkt bij den Noord-Hinder", en het blad verklaarde, „er Is alle reden te go- Looven, dat een Engelsche onderzeeër de „Tubantia" in don grond had ge boord". Met het oog op de wijze, waarop de Duitsohers den bodem dus hebben voorbereid, vragen de bladen of zij niet vol vertrouwen kunnen verwach ten te hooren, dat na een grondig onderzoek is vastgesteld, dat de „Tu bantia" in den grond is geboord door een Engelechen onderzeeërl Maar zij wijzen ér op, dat wanneer zulk eeu bericht door. de Duiitsdhers mocht worden uitgegeven, het zijn nut zal hebben te herinneren aan den uitslag van het grondige Duitsche onderzoek naar het schieten op den Engelschen onderzeeër „E 13", boen deze aan de Deensche kust op het strand zat. Dit grondig onderzoek had ten doel te be wijzen, dat het sohieten op het ge strande hulplooae vaartuig slechts de slot-episode was van een gevecht tusschen een torpedojager en den. on derzeeër. En dat was absoluut on juist Wanneer dus het resultaat van. het grondig onderzoek de wereld Ingezon den en aangetoond wordt, dat de „Tubantia" in den grond is geboord door een Engelscshen onderzeeër, dan zal de wereld, zoo zeggen de bladen, die verklaring naar baar juiste waar de kunnen schatten em in staat zijn zich een oordeel te vonuein tusschen deze plomp in een gezet te valschheid en de beknopte verklaring van de Engelsche admiraliteit, „dat er geen Engelsche {onderzeeërs ln de buurt waren". DE STRIJD TEGEN ONZE HAN DELSVLOOT. 't Alg. Handelsblad schrijft Het besluit van de Nederlandsche reederiien om voorloooig de diensten stop te zetten of ernstig te benerken zal zoodanig opgevat moeten wor den. dat zii wenschen te wachten op de resultaten van do besprekingen der Nederlandsche regeering met de Duitsche regeering. Zonder zeevaartverbindingen kan od den duur ons land niet bestaan en net moet-als uitgesloten beschouwd worden, dat on den duur met een verhindering van de scheepvaart door den torpedo-oorlog genoegen ge nomen kan worden. De regeering zal dat beeriipen. De regeerinc zal er ongetwijfeld ln sla gen de zekerheid en volledige garan tie te verkrijgen, dat de „Tubantia" en „Palembang"-misdade\ da laat ste geweest ziin. De regeering zal he' niet oïi een enkele ..zeer scherpe no ta" laten en wij vertrouwen, dait de resultaten van die regeerinigshande- lingen zullen ziin. dat onze stoom schepen weder met gerustheid hun diensten kunnen hervatten. En wij veronderstellen dat ook de Neder landsche reederiien dat vertrouwen hebben. Wachten wij af. DE STAATST.EENING VAN f 125.000.000. 'tAlg. Handelsblad schrijft o.a.: Het is mogelijk dat in het begin der volgende week, wanneer de in schrijving op de leening wordt open gesteld. reeds een oplossing voor de thans bestaande moeilijkheden zal rijn gevonden, en luet gevaar voor verdere verwikkelingen geheel zal zijn verdwenen. Wij willen er echter met nadruk op wijzen, dat ook wanneer zulks niet het gevaJ mocht zijn en zelfs indien onverhoopt de spanning verder mocht zijn toegenomen, nie mand hierin een excuus zou mogen vinden om zijn plicht tegenover de gemeenschap te verwaarloozen. De stok der gedwongen leening staat wel is waar achter de deur, en wie uit laksheid of een misplaatst gevoel van omzichtigheid nalaat om op zijn minst voor een even groot bedrag in te schrijven als hij bij «He gedwongen leening zou moeten nemen, loopt dus de kans dat hij toch zijn deel in de lasten van dien Staat zal moeten bijdragen, doch dat hij alsdan een percent minder rente zal ontvangen en dus stukken zal verkrijgen, die ook in hoofdsom belangrijk minder waard zullen rijn. Al is het echter op grond" hiervan zeker, dat de staat het benoodigde bedrag zal verkrijgen, hetzij vrijwillig door de burgerij opge bracht,- hetzij door een gedwongen leening afgestaan, toch zal het tegen over de buitenwereld een ontzaglijk verschil maken of al dan niet tot hel uitschrijven eener gedwongen lee ning zal moeten worden overgegaan. Letteren en Kunst Jhr. mr. VICTOR DE STUERS. In ons vorig nummer meldden we reeds kort, dat Jhr. Mr. Victor de Stuers, in den leeftijd van 72 jaar, in den Haag is overleden. Hij was Maastrichtenaar van ge boorte. 29 Juni 1869 promoveerde hij in dé rechten. Daarna vestigde hij rich als advo caat te 's-Gravenhage, totdat hlji den 25sten Maart 1874 werd benoemd tot lid en secretaris van het college van rijks adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst. Dit secre tariaat legde hij neder, toen hij den 22stien Juni 1875 werd benoemd tot referendaris, chef der afdeeling Kun sten en Wetenschappen bij het depar tement van BLnneniandsche Zaken. In 1901 is hij tot lid der Tweede Kamer gekozen door het district Weert. In 1905, In 1909 en in 1913 werd zijn mandaat, bij enkele can- didaatstelllng, vernieuwd. Jhr. De Stuers was ridder Ln de orde van den Nederlandscben Leeuw en was ook drager van enkede bui- tenlandsche' ridderorden. 't Alg. Handelsblad schrijft: „De Stuers was een veelzijdig be gaafde, wiens terrein van werkzaam heid zich niet beperkte tot het aesthe tische alleen; maar als aestheticus heeft hij toch ia zijn lange leven het meest zich onderscheiden, ls Ulj de groote, tegen alle verzet hardnek kig zich schrap zettende stuwkracht geweest, die „het aesthetisch slapen de Holland wakker rammelde'. Wie aan De Stuers denkt, stelt dadelijk zich een rechter voor: een strijder voor het goed recht van wat deze vu rige geest het vurigst heeft liefgehad: de schoonheid". Op zijn 70sten verjaardag is de Stuera warm gehuldigd. Mr. S. Mul ler Fm. schreef toen een uitvoerige studie „Het levenswerk van Jhr. mr. Victor de Stuers'. Vereerders en vrienden boden den jubilaris een hulde album aan, een bundel met bijdragen van bevoegden op alle gebied van werkzaamheid, waarop De Stuers zich onderscheidde, en dat alzoo een beeld gaf van de geestelijke persoonlijkheid van dien gavierden man. De T ij d schrijft nog f „Deze encyclopedische ordenaar van oude kunstwerken had zoo- als men weet zijn huis tot een dier musea ingericht., waarin hij veel schatten onzer verleden cultuur heeft gered en gerangschikt. Het was er een liefdevolle organisatie van de prachtigste ruïnen, die ooit een geest van zorgvuldige traditiëh bewonen kon. Ware ziin huis er een van den Staat en openbaren, toegang ge weest. dan zouden z.ij. die zwerven op oude schoonheid bij De Stuer's leven, gestroomd ziin naar deze za len vol vroeg-Hollandsche glorie, daar intiem verzorgd en genoten. De oorspronkelijke schouwen en zolde ringen met moerballcen. de stoffee ring met credenzen, hanguurwerken. drieluiken en de pittige keurslagen onzer oude schilderschool, de gerou tineerde versiering door een liefheb ber. die gobelins en gebrandschilder de glazen, albasten bas-reliefs en fijn-tmtig emailwerk, de huiselijke statie en de 6peelsche kunstenaars- lusten van een fonkelend tijdperk wist te plaatsen naar de gunst van licht en omgéving. al dat niet ver worden maar opgemonterd schoon bewaarde in rijn galerijen zelve de kostelijke wegen, welke een der rijkst toegeruste geesten, door Holland na ziin vervaltijd voortgebracht, in de gangen onzer verzonken grootheid gewandeld heeft I En thans bewaart dat prachtige huis in rouw zijn bewoner, wiens meer dan zeventig-jarige levenslust, die onuitputtelijk scheen, eindelijk werd uitgebluscht In het Parlement, in ons kunst leven, en op menig terrein van open bare belangstelling zal men van nu af zijn rusteloozen geest missen. Maar noch de beschaving des lands, noch de Nederlandsche Katholieke beschaving, jegens welke hij zich zoo onvergelijkelijke diensten verwierf, zullen ziin nagedachtenis genoeg we ten te eeren 1 Toen jhr. mr. Victor de Stuers in 1900 rijn 25-jarig jubileum vierde, heeft men een gedenkpenning gesla gen met rijn beeld en wapen en heeft men hein een gedenkboek aangeboden met een opdracht» De opdracht luiddei Aan Jonkheer mr. Victor Bugène Louis de Stuers, den warmen minnaar en ridderlijken voorvechter onzer nationale kunst en geschiedenis; door wiens raad, beleid, voorlichting en initiatief Neêrlands monumenten met schrandere onderscheiding en vrijzinnige liefde werden bewaard en hersteld; onze geschiedkundige monumenten, tolken van het streven der vaderen, onder veilige en kundige hoede ten spiegel van het nageslacht werden gered; de schaften onzer openbare kunstver zamelingen, door hein beschreven ea vermeerderd, zijn geborgen in kunsttempels hunner waardig, scholen en academiën werden gesticht waardoor de kunstnijverheid werd opgewekt, en het ambacht als kunst geadeld; en de ridder zonder blaam, dio het oog gevestigd op zijn ideaal de schoone kunst, meer dan een kwart eeuw zonder wan ken of wijken werkte en streed met fleren moed en stalen kracht, wordt door zijn vele vrienden en vereerders enz. enz. enz. enz. deze gedenkpenning aangeboden. De voornaamste restauraties, waar in Victor de Stuers de hand heeft gehad, zijn die der volgende monu menten de kerken te Stedum, Fra- neker. Zwolle, Kampen, Haarlem, Zutfen. Arnhem. Leiden (lloogland- sche kerk). Den Haag. Den Bosch, Geertruidenberg. Roermond, Maas tricht (SL Servatius, O. L. Vrouwe en SL Jan) en Rolduc de torens van Breda. Hulst en Middelburg de raadhuizen van Venlo. Heusden, Sluis. Veere, Den Haag, Franeker, Woerden. Oudewater de kasteelen te Muiden. Medemblik, Wijk-bij- Duurstede en Haarzuijlen het audi torium der academie te Utrechtde Kronenburgertoren te Nijmegen een poort te Maastrichtde kanselarij te Leeuwarden; de Oosterpoort 'e Hoorn het Prinsenhof te Delfthet huis van Maarten van Roasum. te Bommel en de groote hofzaal te 's-Gravenhage. Nieuw gevormd wer den door hem het museum van Ne derlandsche Oudheden, de collectie teekeningen van oude meestors en de verzameling pleister-afgietsels in 's Rijks museum te Amsterdam, ter wijl nieuwe bouwwerken als het Ministerie van Justitie, het Rijks museum. de Gouvernementsgebou wen te Groningen en te Leeuwarden en de Archiefgebouwen te Groningen, Arnhem. 's-Hertogenbosch en Maas tricht mede getuigenis afleggen van zün activiteit Vrijdagmiddag te 10 uur zal in de Kerk van den II. Jacobus te 's-Gra venhage een plechtige uitvaartdienst worden gehouden. Te 12 uur 31 zal het stoffelijk over schot per Staatsspoor naar Maas tricht worden overgebracht, waar het te 4 uur 45 zal aankomen, ten einde aldaar ln het familiegraf te worden biigezeL JOURNALISTENKRING. Het bestuur van den Nederi. Jour nalistenkring is thans samengesteld als volgt: mr. L» J. Plemp van Duive lend, voorzitter, dr. C. Easton, twee de voorzitter; G. G. van As, secretaris; H. Dekking, penningmeester; L. Schat ting, tweede secretaris; D. Hans {één vacature). NIEUWE UITGAVEN. De 48ste en 49ste aflevering van „Op Loven en Dood'', geschiedenis van den Grooten Oorlog, door M. van der Staal (Rotterdam. Drukkerij Li- bertas) zijn ditmaal zeer actueel. Zij handelen over dan zeeoorlog, mijnen, onderzeeërs, enz. Vervolg Binnenland VERDIENEN EN UITGEVEN IN 's LANDS BELANG. De Directie der Nederi. Heidemaat schappij schrijft ons het volgende: Men hoort er allerwegen over spre ken, dat er thans in alle lagen van ons volk goed geld wordt verdiend, in sommige zelfs veel geld. Ook de boe renstand mag zich gelukkig In dat voorrecht verheugen, wat voorname lijk blijkt uit de belangrijke toeneming va» deposito's en spaargelden bij de landbouw bank en, zoomede" uit 't aan bod van geid. Allen, "die het wel meenen met do welvaart vaat ons land, zullen zich hierover van ganscher harte verheu gen, daar de grootere inkomsten een ruimere beweging mogelijk maken. Nu zou bet zeer te betreuren zijn, indien dat meerdere geld niet in de eerste plaats te» goede kwam aan het eigen vaderland: direct door bijdra- gen in de staathuishouding, aan in stellingen van algemeen nut en tot Ie- niging van nooden, indirect om ons land in den toekomstigen economi- schen strijd sterker te maken. En het is zeker niet in de allerlaatste plaats, dat onze vaderlandsche bodem meer belangstelling en grootier zorg vraagt Millioenen en nog eens milli- oenen zijn noodlg om dien bodem te doen beantwoorden aan rijn natuur lijke bestemming: het opbrengen van die stoffen, welke waarde hebben voor het leven vam mensch en dier. Geen tak van ons volksbestaan is er voorzeker, waaraan de millioenen ter verzekering van ons toekomstig wel zijn b8ter zij» besteed en waarin ze veiliger kunnen worden belegd dan de bodemoultuur. Het verdiende geld behoort, zooals gezegd, aan Nederland in de eerste plaats ten goede te komen. Daarom moet er met alle kraaht naar worden gestreefd, dat zulks ook inderdaad ge schiedt Het mag nog wel eens worden her haald, dat de gewoonte van ontelbare Hollanders, om veel geld in buiten- landsche ondernemingen te steken, niet is in het belang van ons land. Althans zeker niet, wanneer zooals vaak gebeurt, aan buitenlandscbe fondsen de voorkeur wordt gegeven. Veelal hoort men beweren, dat op die wijz© een hoogere rente wordt ge- "kweekt Doch verzwegen worden d>o enorme verliezen, die geleden worden door aanzienlijke koersdalingen. Ont zaglijk groot zijn de in Amerika, Rus land e.a. landen belegde kapitalen, die op deze wijze verloren zijn ge gaan on nog verloren worden. Begrijpt men dan niet, dat het voor vreemde landen een vitaal belang kan zijn buitenlamdsch geld op een laag niveau te brengen en te houden? Van bewaking der buitenlandsche fondsen kan geen sprake zijn. Dat moet aan vreemde worden toever trouwd. Een Nederlander mag allee» van verre toezien. Heel wat veiliger is het, wanneer 't geld in eigen land of in de koloniën wordt belegd1. Al mag de rente-uitkee- ring dan niet altijd het toppunt be reiken van de verlangens van hen, die tooh nooit tevreden zijn, het ka pitaal is veilig en helpt den bloei van ons land en het welzijn van ons volk Yerhoogen. Veel wordt tegenwoordig gesproken en geschreven over de drooglegging" der Zuiderzee. Best, laten we dit werk uitvoeren als het geld er voor is of gevonden kan worden zonder druk kende lasten te veroorzaken en laten we het zeker doen, als het geld an ders toch over de grenzen gaat. Ne derland wordt er grooter en sterker door en zal door zoo'n grootsoh werk ongetwijfeld in de achting van ande re landen stijgen. Dan zijn er onze woeste gronden, nog een half mUlioen hectaren nota bene, waarop o-in. bosschen kunnen worden geplant, waarvan het hout la ter voor mijnen, huizen, fabrieken, scheipen en waterwerken kan dienen, en waarop duizenden en nog eens dui zenden hectaren gras- en bouwland zijn aan te loggen. Wie dit niet ge looft, make een tooht door de heide om de oasen te bewonderen, die men hier en ginds tusschen het woeste land aantreft Hij ga de ontginningen der Heidemaatschappij zien om het bewijs voor de levensvatbaarheid van een dei-gelijk ondernemen te erlangen. Door uitbreiding van het produoL tieve land kan onze veestapel met tien duizenden stuks worden vergroot, on ze graanvoorraad zeer aanzienlijk worden uitgebreid. En wat er te veel is kan naar het buitenland gaan om daar den naam van Hollandses .product hoog te hón den. Is niet ons vee door heel de we reld bekend en beroemd? Werken wij. zoo handelende, niet veel meer mede aan de bevordering van hot landsbelang en do verbreiding van onzen naam over het wereldrond, dan wanneer wij met ons geld de produc tie van andere landen helpen stijgen? Laten wij met ons eigen geld de pro ductie van ons eigen land verhoogon. Dat versterkt Nefirland's innerlijke kracht en zijn invloed naar buiten, meer dan het zenden van sommen naar den vreemde, voor speculatieve doeleinde», waarvan we bovendien geen vreugde beleven door 't aan schouwen van bereikte resultaten. T>en mooie koeien van f20 000. naar-* het buitenland uitgevoerd, verbreiden den Nederlandscben naam veel meer dan die som, in geld gezonden voor een spoorweg of een petroleum bron. „Niet in het oogsten van de padi ligt de vreugd, maar in het oogsten van de padi die men zelf heeft ge plant," zei Multatuli. Wat is het bovendien een heerlijk werk, meer productie ven grond en meer boerderijen te scheppen, zoodat onze landgenooten niet verplicht zijn naar den vreemde te trekken om daar het arbeidsveld te zoeke», dat 't eigen vaderland hun niet biedt. Men leene den grondgebruiker, den bewerker van den vaderlandachen grond, het noodige geld tegen matige rente en neme daarbij niet tot richtsnoer den rentestandaard van de buitenlandsche hypotheekban ken. Xu zijn gelukkig Ln Holland instel lingen, die onvermoeid strijden voor verhooging der productie van ons land. Naast de landbouwersvereeni- gingen zijn het onder meer de Oran- jebond van Orde en de Kwarlguldens- vereeniging voor Heide-ontginning, de Levensverzekering-Mij. „Utrecht", de Maatschappij van Weldadigheid, die door daden toonen. hoezeer zij de waarheid erkennen van hetgeen hier boven is gezegd. Voorts ligt evenaLs zoovele andere ook de bekende ontginning ,Het Zeyerveld" bij Assen, waar 15 land bouwers uit Zeeland en de beide pro vinciën Holland een nieuw arbeids veld hebben gevonden, een levend getuigenis af voor deze zoo belangrij ke wijze van geldbelegging in 's lands belang. Hetzelfde geldt voor de ondernemingen der Twentsche en Brabanteche fabrikanten op elk ge bied der bodemcultuup, voor de bt- bossohing van woeste -gronden door den Staat, die een tegenwicht vormen bij de ongebreidelde kapmaxiie van tegenwoordig. De Oranjebond van Orde en de Kwartguldenvereeniging voor Hei de- ontginning houden zich bezig zoowel met de bebossching van zandverstui vingen en slechte heidegronden als met het stichten van maatschappijen die heide ontginnen, om daarmede 't dubbele doel te bereiken productief maken van de woeste gronden en te vens een behoorlijke rente verschaf fen aan de aandeelhouders. De lei ding der werkzaamheden is opgedra gen aan de Nederlandsche Heide maatschappij. Deze laatste zoo bij uit stek nationale instelling die lm ar a r beid in 1 belang van onzen bodem in elk hoekje van Nederland verricht beschikt voor dit werk over ge schoold personeel. Allen, die rioh tot dat werk voelen aangetrokken en een deel van hun geld wilien besleden, aan ontginning en grondverbetering, vinden in die maatschappij een li chaam, dat in 6taat is aan eiken wenech op dit gebied tegemoet te ko men. Ons volk moet eenparig de belan gen van onzen bodem behartigen. Wanneer wij daarbij tevens voort ga aa, ook de belangen der arbeiders voor te staan en hen o.m. in de ge legenheid stellen op een stukje land bun eigen groenten en aardappelen te verflouwen, dan wordt de solidariteit en samenhoorigheid der Nederlanders op een gezonde wijze versterkt Gemengd Nieuws DE SCHEEPSRAMP DER „EGERO". Uit Londen wordt aan „De Tijd" geseind Betreffende het ongeval met het Noorsche stoomschip „Egero" waar bij het Hollandsche schip „Arundo assistentie verleende, vernemen wij alsnog het volgende In den morgen tusschen 1 uur en half 2 had er tus schen twee stoomere een botsing plaats in het Kanaal en naar men vreest, hebben zeven man het leven verloren. De Noorsche stoomer „Ege ro" van Christiansund, werd twee maal getroffen door een onbekenden stoomer De eerste maal midscheeps en de tweede maal bij het vierde luik gat, waarbij hij zóó zwaar beschadigd werd dat hij snel begon te zinken. Twaalf leden der bemanning slaagden er in de boot neer te laten, maar toen zij. die zich nog aan boord bevon den. n.l. de kapitein, 4 officieren, de loods en een matroos, trachtten de boot aan stuurboord neer te laten, werd deze tegen de zijde van hel schip geworpen, en verpletterd. Volgens aan wijzing van den kapitein, roeiden de mannen in de andere boot naar een stoomen, die niet ver vandaar voor anker lag ou bleek te zijn het Holland sche schip „Arundo". De mannen van de „Egero" waren zeer uitgeput, toen zij het bereikten en ©enige personen van het scheepsvolk van de ^Arundo' gingen in de boot terug met het doel hen te redden, die op de „Egero" ge bleven waren. Het gelukte hun niet de lijnen aan boord Ie krijgea. waar op zij de mannen toeriepen ln het water te springen. Voordat deze dit echter doen konden, sloeg een hooge golf over de „Egero", tengevolge waarvan hare - stoomketels sprongen en liet schip in de diepte verdween en men niets meer zag of hoorde van do mannen, die aan boord gebleven wa ren. De overlevenden werden des avonds te Deal aan land gebraoht. Leger- en Vloot „DENEB". Bliikens bij het Denartement van Marine ontvangen bericht is het gou- vernementsstoomschip „Deneb" Za terdag 18 Maart 1.1. Downs gepas seerd. van Levensmiddelen en Brandstoffen. Regenten van het Sint-Eiisaboth's of Groote Gasthuis zijn voornemens op DONDERDAG 23 MAART, des na middags te 1V6 uur de gewone 3- maandelijksche aanbesteding te hou den. Voorwaarden ter Inzage op eiken werkdag bij den Huismeester, waar ook de model-inschrijvingsbiljetton verkrijgbaar zijn. Op VRIJDAG "24 MAART, om 10 uur in „de Korenbeurs" van een groote partij Stam-, Struik-, Klim- en Treurrozen, Hulsten, Conifeeren, Sierheesters, Vruohtboomen enz enz. Uit de Boomkweekerij van CORNa. VAN DER WILLIK te Boskoop. Donderdag kijkdag. Naamlooze Vennootsohap De DIRECTIE bericht, dat de COU. PONS der 4 1/2 PANDBRIEVEN, vervallende: 1 April 1916 van dien datum af betaalbaar zijn tes HAARLEM bij de HAARLEMSCHE BANKVEREEN1GING, Tedimg van Berkhout De Clercq. AMSTERDAM bij BROEKMAND EFFECTENKANTOOR. ROTTERDAM bij de Ileeren J. H. SCHAAY ZONEN. 'u-GRAVEN HA GE bij de Heeren M. DE JONG ZOON en bij die Vertegen- woordlg-ers der Bank in andere plaatsen. GRAFZE8KEHJIÏFHÜhn KRDISIH tegen ooncurreerende prijzen. Letters bijhakken van 8 osnt per letter af, volgens monster. SCHOONSCHUREN van Grafzer ken van f 3.af. Aanbevelend, I. BOSUI SteenhBiiiGt, lnuti. 14 Schoten bij Haarlem. Wij onderwijzen in VEERTIG uur voor VIJFTIEN gulden MACHINE- SCHRIJVEN, op allo soorten, o.a. ook op de Boekschrijfmachlne, waar mede men in gebonden boeken kan werken. ANNEVELDT— PITMANSCHOOL. Ged. Oude Gracht 14, TeL 2987. Het goedkoopst en soliedst adres voor het nlenwbeklseden vaa stoeien, canape's, orapeauds enz. Is SCHAGCHELSTRAAT 33 Aanbevelend, A, WAGEMAKER ANSWERS Tht Fepalar Home doorsol ot treat Britain. Tbe Journal that tells How Brltlsbirs lift, Tblik. Workand Play. Splsudld Storlea A Brlikt Artlclei. ANSWERS

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 7