enkel punt van militaire beieekonls Is. Bijna iedere kerk is gebombardeerd en menigmaal is het houten Christus beeld op wonderbaarlijke wijze ge spaard gebleven. De Belgische veldhospitalen zijn uitstekend georganiseerd en uitge rust, niettegenstaande de Duitschers zoo goed als de geheele Belgische Roodo Kruisinrichting in beslag heb ben genomen. Hier en daar trillen de ramen der hospitalen dag en nacht van het kanongedreun. HET GENEESKUNDIG ONDER ZOEK VAN ASPIRANT-VLIEGERS. De Parijsche correspondent van de „Lancet" beschrijft in dat blad een apparaat, dat bij het geneeskundig onderzoek van aspirant-vliegers wordt gebezigd, om vast te stellen hoeveel zelfvertrouwen zij bezitten. De aspirant wordt plotseling aan een hevige, onverwachte aandoening, zooals b.v. een magnesium-ontbran ding, een ontploffing of een douche van ijskoud water, blootgesteld. Hot apparaat registreert dan de trill'ngen der hand de vensnelllng der adem haling en den hartslag van den onder zochte. Een goed vlieger moet niet al leen moreel, maar ook lichamelijk onverstoorbaar zijn, EEN TRAGISCHE EPISODE Een kleine, tragische episode uit hot leven en sterven in de loopgraven wordt door de N. R. Ct. vertelt Don 26sten Mei 1915 sneuvelde aan de Somme een jong Fransch luite nant, zekere Luguiaud. Hij was 2-i jaar oud en liet een testament na, dat hij vlak voor zijn dood had ge schreven in een vijfcents-opschrijf boekje. Hij diende bij een bataljon dat een Duitsche loopgraaf had geno men en zich daarin twee dagen had staande gehouden. Gedurende die twee dagen sneuvelden 120 van de 800 man en van de vijftien officie ren werden er zes gedood en vijf bui ten gevecht gesteld. Tenslotte waren nog slechts twee ongekwetste officie ven over. Den 26sen Mei werd luitenant Lu- guiaud door een granaatscherf in het gelaat getroffen. Het geheele bene dengedeelte van zijn gezicht werd weggeslagen slechts voorhoofd en oogen waren intact gebleven. Toen hij viel nam een sergeant verband- wlndsei, wikkelde dat om het hoofd van den gewonde en bracht dien wat naar achteren. Terwijl de luitenant log te sterven bleek uit zijn oogbewegingen dat hij iets verlangde. De sergeant begreep hem en gal hem een opschrijfboekje mei potlood. Zoo'n zwart gekaft op-1 schrijfboekje hebben alle manschap pen, Er staan de namen in van de naaste bloedverwanten, opdat met de zen zal kunnen worden gecorrespon deerd indien er iets gebeurd met den houder van het boekje. De luitenant schreef nu op de nog open bladzijden: „Dank aan allen, die aamen met mij hebben gestreden". Daaronder krab belde hij „Zeg aan mijn vader en moeder, dat ik nuljin plicht heb ge daan. Mijn familie is Luguiaud, Bel- levue, bij Sommièrea". Verder is het schrift onduidelijk en de bladzijde met bloed bevlekt. Toch had de luite nant nog leesbaar kunnen schrijven „lk sterf tevreden." Daarna wordt het schrift onleesbaar 011 zou zelfs door de overlevenden niet hebban kunnen worden begrepen, haddien de omstan ders net, terwijl hij schreef, elke let ter afzonderlijk afgelezen en er een afsohrift van gemaakt. Op een van de laatste bladzijden stond geschre: ven „Brengt mij niet weg." Toen slaagde L. er nog in het blaadje om te slaan en te schrijven „Want die Franschen zullen de loopgraaf ne men." De laatste regels die hij schreef moesten beleekenen „500 fes. van mijn geld voor Poupard en nog 500 voor armen mijn dorp." Toen stierf hij. Poupard was de sergeant die hem verbonden en weggedragen bod. DE VL1EGERSA ANVAL OP ZEEBRUGGE. Een correspondent van ,..De Tijd" bericht Ofschoon de Duitschers een diep etilzwiiirPT) bewaren over de uiiwer- ïunz van den laatsten vliosrersaanval ou Zeebrucwe. ben ik niettemin in staat, u betrouwbare inlichtingen te doen toekomen Groote schade werd door de vlituzerbommen onder de strandbatteriien aangericht. Velë stukken daarvaji werden vernield, meer dan 200 artillerie- en marine soldaten moeten gedood zijn. Ook het aantal gewonden moet zeer groot züin een trein, die van Zeebrugge vol gewonden Gent passeerde, bevat te 350 gekwetsten. Ook eenige vliegtuigen werden vernield. Een van de Duitsche vlieg tuigen. dat met een Fransche aëro- plane in gevecht geraakte, viel naar beneden de inzittende Duitse he offi cieren werden slechts lidht gewond. Uit Engeland. DE FINANClëN. Do bekende financier Sir George Paish hield te Londen een rede. Hij zeidc hel een geluk te achten, dat liet bezit van Engeland in vredestijd zoo Uuuig was uitgebreid, dat het volk in oorlogstijd zijn productief vermogen op zeer hoog peil heeft kunnen hou den. Tot dusverre heeft de natie, niet tegenstaande 4.000.000 man aan de nijverheid onttrokken zijm, zijn pro ductievermogen zoo goed als gehand haafd. In liet afgolcopen jaar heeft Enge land voor niet minder dun 384 nul- lioen pond aan goederen uitgevoerd. Dit is een hoogst verblijdend ver schijnsel, niet alleen omdat de koop kracht der Engolsche natie met dit bedrag vermeerderd werd, maar voor. al omdat de geallieerden ten gevolge van deze uitvoeren in staat wei-don gesteld om van üa geheele wereld de goederen te koopen, dio zij noodig hebben om den oorlog te kunnen 1 voortzetten. Paish' bohandelde ton slotte Se oor logskosten en den belastingdruk, dde daarvan het gevolg is en verklaarde dat deze geheele last, de omstandig heden In aanmerking genomen, op alle klassen der bevolking slechts in geringe mate drukt en zeer licht is vergeleken met dien, welken Enge land gedurende de Napoleontische oorlogen te dragen hadi MUNITIE. In Engeland zijn weer 26 werkplaat sen tot rijksmunitiefabrieken ver klaard. Er zijn er, sedert Juli 1915, nu 3078. WERVING EN DIENSTPLICHT. Uit Londen wordt aan do N. R. CL o.a. geseind-. Lord Derby heeft een afvaardiging ontvangen van gehuwde mannen, die zich voor het leger opgogeven had den. Zij klaagden dat jegens hem <le belofte niet gehouden was. Immers, zij .waren opgeroepen terwijl vele on gehuwde mannen nog vrij rond lie pen. Derby antwoordde, dat onge- hmwden zooveel mogelijk uit de uit gezonderde beroepen gedireven wer den. Maar middelerwijl moest de op roeping van de gehuwden doorgaan, daar de Duitsche Keizer niet zou waohten. Echter, zouden de. gehuwde mannen, die voor handïel en bedrijf noodiig waren, niet ingedeeld wor den. De Daily Mail spreekt met veront waardiging van Derby's uitvluchten. Het literal© oorlogseomité, dat nu een partij van ongeveer 50 leden vormt, lieert Dinsdag maar met een kleine meerderheid, besloten, om een motie ten bate van de gehuwde mannen in te dienen, als zijnde d'it de eenie© uit weg uit de tegenwoordige moeilijkhe den. De aanneming van zulk een motie zou stellig het aftreden van As- cfuith ten gevolge hebben, maar, on danks den steun dien die pers aan liet. denkbeeld verleent, schijnt er weinig gevaar voor zulk een loop van zaken te bestaan. Het conservatieve oorlogscomité, dat ongeveer 150 leden telt, heeft Dinsdag dezelfde kwestie overwogen, maar kon niet tot over eenstemming komen, HANDEL MET DEN VIJAND Reutor seint uit Londen De „London Gazelle" publiceert de namen van elf Engelsche firma's, die geliquideerd zullen worden,, daar zij relaties met den vijand onderhouden. Onder deze firma's behoort ook de Continental Tyre and Rubber Com pany (Groot-Brittannië). Uit Duitsohland. EEN DEBAT OVER DEN VREDE. We lezen In 't ALg. Handelsblad: In het Pruisische Huis van afge vaardigden heeft de sociaal-demo craat Ströbel, Maandag een rede ge houden, die hem menige berisping van den voorzitter op den hals haaide. De heer Strfttel kwam er tegen op, dat de meerderheid het besluit had geno men dat bij de begrootmgsberaadsla- glmgen dit jaar de bespreking van alle buitenlandsche aangelegenheden, voornamelijk van het oorlogsdoel, de oorlogvoering en de betrekkingen van Duitschland tot de oorlogvoeren de en neutrale staten, was buitenge sloten. DLl noemde hij een dwaas heid. Terwijl men in de pers over de ze vraagstukken spreekt mogen ze iin het parlement door de volksvertegen woordigers niet worden bespraken. Dat, wat tn de oommissie als strikt oorlogsgeheim werd behandeld, is in de al-Duitsche pers door de wereld- veroveraars en de U -boot-held en aam de schrijftafel openlijk besproken. De „TfigUche Rundschau, de Deutsche Tageszeltung, de Rheinisch-Westffili- sche, de Kölnische Vol'kszeitung en andere bladen hebben met stentor stem er over geroepen. Men voort.als reden voor de geheimhouding van de beraadslagingen der commissie aan, dat men rekening moet houden met 'bet buitenland, terwijl dat ongehin derd kennis kan nemen van de zeer duidelijke uitlatingen van een zeker deel der pers. I-let parlementarisme echter, dat openbare behandeling schuwt is op een verkeerden weg en toont symptomen van verval. Gelijk voor de rechtspleging is ook voor elke parlementaire werkzaamheid onbe perkte openbaarheid eerste en'belang rijkste voorwaarde. Spreker wees op die openbare be handeling van militaire quaosties in de Fransche Kamer, op het wedesde- bat in het Engelsche Lagerhuis. Mrij echter, zeid-e hij, wordt belet over vrede en vredesdoel te snreloen. Tn- dien wij over vrede willen spreken, wondt ons gezegd, dat mag niet, want de vijanden doem het ook niet Maar als in de landen, waarmee we oorlog voeren, over den vrede wordt gesproken, dan tracht men dat of dood te zwijgen of men spot er mee. Zelfs in de Doema mag over den vrede worden gesproken en die Russische oensuur liet zelfs de publicatie van de vredelievende rede van den socialist Tsjeidsje toe. Het manifest van Zlm- merwald {waar de vredelievende so cialisten vergaderden) mocht in Duitschland niet worden gepubli ceerd. Zoo tracht men-te teletten, dat erkend wordt, dat de vrediesstemming niet alleen In Duitschland, maar tn alle lauden groeit. Ströbel citeerde daarop een gedeel te van de rede van den Russisch en socialistisch en afgevaardigde Tsjeid sje en zag hierin een teelten, dat de geest van het internationalisme niet gedoofd is en dat de idee van de wer kelijke oultuurtaak der volken in Rusland evenzoo levendig is in Rus land als in Franlorij'k en overal. Ver zoenende woorden lokken verzoenen de woorden u't. Maar een onzinnig en bedrieglijk ophitsen en dreigen ver scherpt en verlengt den oorlog. Zoo blijkt duidelijk waar eigenlijk de Ho- den zitten die tot verlenging van den oorlog bijdroegen. De voorzitter, graaf Schworin—Lo- witz, die 'den spreker al eerder Had vermaand niet over de quaosties te spreken, die aan het debat waren onttrokken, verklaarde diat deze uit eenzettingen de buitenlandsche poli tiek betroffen en verzocht den spre ker zich tot de zaak te bepalen. Maar Strobel ging voort: „De lieden die ex toe bijdragen dat het volk te meer wordt prijsgegeven aan nood. en el lende." Wederom kwam de voorzitter tus- schen beiden. Ströbel ging echter voort: „Het is zeker van buitengemeen belang om te spreken van den noodt van het volk. Wij socialisten hebben sedert het begin van den oorlog maat regelen g-eëiséht om het volk te be schermen tegen honger en ontbering. Het is zeker van belang voorzorgs maatregelen te treffem voor de scha deloosstelling van weduwen en wee zen, voor de verminkte slachtoffers van den oorlog, voor zoover er scha deloosstelling mogelijk is, maar nog veel gewichtiger is tooh de vraag naar de beëindiging van den vreeselijkon oorlog." (Weer werd den spreker verzocht zich bij de zaak be bepalen). „Dat wij vrede willen sluiten is toch geheel in hot algemeen gesproken, ik sprak niet van het oorlogsdoel". (De voorzatter: „Het Huls heeft besloten dat hierover niet zal worden gespro ken"). De heer Ströbel wees er nu op, dat men wel eerder had toegela ten, dat door anderen over het oor logsdoel werd gesproken, maar dat men hem nu belette over den vrede te spreken. Hij merkte op, dat bv. in de commissie een politiek van annexa tie was gepredikt en dat ook in de pers door dien censuur besprekingen van het oorlogsdoel werden toege staan, als die van zekere zijde af komstig waren. De lieden van de Deutsche Tageszeltung beweren, dat de meerderheid van het volk aan hun zijde staat Dat is niet waar, zeide spreker. Geef ons vrijheid om te spre ken en we zullen het bewijs leveren. Toen de spreker echter wilde voort gaan kwam de president wederom tusscben bekten, en het einde was, dat hem op voorsted van den voorzit ter het woord werd ontnomen. Alleen de socialisten Polen en Denen waren hiertegen. HET KLEEDINGVRAAGSTUK. De Duitsche regeering heeft het noodig geacht, zich ook met de verzor ging der kleeding van de burgerlijke 'bevolking bezig te houden en te dien einde een Reichstekleidungsstelle in gesteld. Dt bureau heeft tot taak. te zorgen, dat er voldoende ondergoed tegen niet te hooge prijzen voor het volk beschikbaar komt. Den „Ober- bürgermeister" van Dresden Is de lei ding van dat bureau toevertrouwd. Het zal zich aanvankelijk bezighou den met het beramen van middelen om te zorgen, dat de noodige grond stoffen bijeenkomen oü zoo die ont breken. ze door surrogaten trachten te vervangen. Voorloopig zal het met de militaire autoriteiten overleggen, hoeveel van de in beslag genomen voorraden geweven stoffen voor de burgerlijk© bevolking overblijven en daarna nagaan, welke hoeveelheden grondstoffen, halffabrikaten en weef sels nog aan het particulier bezit ont trokken moeten worden en welke sur rogaten er uoodig zijn. Vervolgens zal het bureau, zoodra het over juiste ge gevens beschikt, het vraagstuk der verdeeling onder de oogen moeten zien. Alle voorstellen die het bureau zal doen, zullen aan de goedkeuring van een raad van deskundigen onder worpen moeten worden. De militaire overheid heeft het ha ren plioht geacht, te waarschuwen te gen de weelde die de vrouwen nog altijd bij hare kleeding ten* toon sprei den. De generaal van het XI© leger corps heett zelfs eeni in zeer scherpe bewoordingen gesteld vertoog tot de vrouwelijke bevolking gericht, waar in hij er op wijst, dat zij ondanks den ernst der tijden steeds doorgaat hare pronkzucht bot te vieren, wat vooral blijkt uit de dwaze verspilling van stof in de wijde geplooide rokken, de „van de Fransche vrouwen nageaapte garneering" enz. „Men mag van de vaderlandslie vende gezindheid der geheele bevol king verwachten, dat zij haren afkeer van deze dwaze, in dezen tijd dubbel verkeerde afdwalingen, waar het ook zij, zal uiten, en naar hare beste krachten ertoe zal bijdragen om bij hoog- en laaggepiaat&ten het eenvou dige gezonde Duitsche gevoel tot zijn recht te laten komen," eindigt de ge neraal zijn betoog. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Van de zijde van dien Rijikskanso- lïor is er op aangedrongen om de be kende voorstellen van de verschillen de fracties in zake de duiikbooten- oorlog in de commissies en niet in. den Rijksdag in 't openbaar te be handelen. Maar de partijbladen dezer frac ties teeken daartegen verzet aan en dringen op openbare behandeling aan 't WolffbuTeau seint nader uit Ber lijn: „Ten gevolge van een overeenkomst, met de leaders van de verschillende fracties, ecltoidt de voorzitter de be handeling van de quaesüe van den verscherpten duikbootenoorlog af van de eerste lezing van de begrooting. Tenzij een ander besluit wordt geno men, zal deze quaestïe in de vergade ring van de begroatinsscommissie worden bospi'Oken, welke a.s. week bijeenkomt". Uii Portugal. Uit Lissabon wordt aan de „Times" geseind: lieden werden drie regeeringsbe- sluiten afgekondigd. Het eerste mach tigt don minister van Oorlog alle toe lichtingen die hij noodig acht voor de militaire voorbereiding op te roepen. Het tweede roept alle mannen tus scben 19 en 45 jaar, die vroeger afge keurd zijn, tot herkeuring op. Het derde heft de pensionneering van alle officieren op, die de ouderdomsgrens bereikt hebben. Ter Ze©. NOORWEGEN EN DUITSCHLAND. 't Wolffbureau seint uit Christiania: Het ministerie van buitenlandecho zaken droeg den Noorsohen gezant ta Berlijn op, aan het Duitsche departe ment. van buitenlandsche zaken da mededeeiingen over te brengen, die van het consulaat-generaal te Lon den werden ontvangen ter zake van de torpedeering van de stoomboot „Larigeli". De gezant kreeg opdracht tevens te verzoeken dat de Duitsche autoriteiten een onderzoek zuUen in stellen en het resultaat aan het ge zantschap zullen meedeelen. DENEMARKEN EN DUITSCHLAND. Uit Kopenhagen wordt aan ,.1'In- formation"gemeld, dat die gezagvoer der van heit Deensche stoomschip .Skadsberg" seinde, dat zijn schip Zondagavond was getorpedeerd, ter wijl het voor anker lag. Eeai machi nist en twee sterkers worden vermist; d© tweed© officier en een Russische matroos werden ernstig gekwetst. De Deensche regoering zal krachtig te Berlijn protesteeren wanneer alle bijzonderheden bekend zulten zijn. HET VERDWENEN VUURSCHIP. We lezen in „Do Tijd": De kapitein van het te Rotterdam binnenKekomm motorschip „Sigrun I" rapporteert, dat het Galloper- vuur schip niet gezonken is, maar de Theems is binnengesleept. Op tie plaats is nu. een boel ge legd. De twee masten, düe aldaar lx>- ven water uitsteken, moeten toebe- hooren aan een gezonken stoomschip, Ook de kapitein van het Maandag binnengekomen stoomschip „Senula" verklaart, dat het Galloper-vuurschip de Theeros is opgesleepL Volgens zijn verklaring zou het vuurschip daar reeds eenige dagen ltggeru Ov©r vrede. Reuter seint uit Washington Vele bladen meldden, dat de Ame- rikaansche gezant, Gerard, te Berlijn zijn vacantie uitstelde in afwachting van Duitsdhe vredesvoorstellen. Pre sident Wilson publiceert nu een ver klaring, waarin wordt gezegd, dat de gevolgtrekking onjuist is. Heit mi nisterie van buitenlandsche zaken ontkent eenig verzoek, noch formeel noch informeel, te hebben gekregen van Duitschland. dat de Vereemgde Staten als bemiddelaar zouden op treden. of de zaak met andere mo gendheden In handen riemen. De ambtenaren van het departement ver klaren. dat als ar eenig vooruitzicht op bemiddeling was. zulk een alge- meene publicatie het succes onwaar schijnlijk zou maken. Allerlei. PRINS ALEXANDER VAN SERVIë verblijft thans te Parijs en hoeft daar aangezeten aam een officieel dejeuner, waar president Poinoaré 'n rede hield waarin hij o.a. tot dein prins zed-. „Deze treffende betooglng zal u meer zeggen dan alle redevoeringen. Gij hebf zelf u kunnen overtuigen welk een kalmte, vastberaden head en goed vertrouwen In de Fransche ziel leven. In die vaste begeerte om to handhaven en te overwinnen, zullen wij uw zaak van die van onze geal lieerden en vrienden niet scheiden". De prins antwoordde o.a.: „Het volk van Parijs, dat gisteren in mijn persoon mijm geheele leger toejuichte, getuigd© door zijn intelli gente imtuitie een oordeel zoowel over on3 heden als onze toekomst. Heden als gisteren zullen wij strijden voor onze vrijheid, voor ons geheele ras en bij' tiet wreken van het geschonden recht zien wij den dageraad gloren van onze definitieve bevrijding. Het was mij aangenaam die belofte te hooren uit uw mond, het is miij vooral een heerlijk gevoel te zien, dat dit het vast teel uit is van al onze bond- geruooten en vrienden". EEN GROOTE BRAND. Reuter seint uit Paris (Texas) Dertig hier gevestigde zaken -zijn verbrand. D© schade beloopt twee tot drie millioen dollars. Do oorzaak is onbekend. AMERIKA EN MEXIOO. Reuter 6elnt uit Columbus (Nleuw- Mexico) Ten gevolge van een. gebrek aan de draadlooze telegrafie en het afsnijden op 28 plaatsen van de militaire tele graaflijnen, is de verbinding met de Amerikaansche troepen, die Villa ver volgen, onmogelijk. Twee vliegtui gen» behoorende tot het eskader der Vereenigde Staten, dat naar Mexico is gezonden, zijn niet te Casa Grande aangekomen en zijn waarschijnlijk verloren gegaan. De vliegers hébben voor drie dagen voedsel en twee klei ne veldflesschen water bij zich. UIT ZUID-AFRIKA. Uit Knap9tad wordt aan de Engel- sdlie bladen geseind, dat Sn den Volksraad door generaal Hertzog werd voorgesteld, dat er geen geld zou worden besteed in verband met den oorlog. Hij verklaarde, dat het land een deelneming in eenige phase van dep Europeeschon strijd, zou be treuren. De heer Burton, de minister van financiën, merkte op, d£t het amen dement ook de ontruiming van Zuid- Afrika zou beteekenen. De arbeid ersafaevo ar durde Made- ley 'meende, dat het logisch' gevolg van ihet amendement zou zijn, dat Zuid-Afrika van het Rijk werd af gesneden. Veel beweging wekte liij door te zejreeu^ dat de nationalisten geen recht "hadden in een Britsch par lement-te zitten. Generaal Botha kwam er tegen op, dat Zuid-Afrika hot eenige land on der Brilsohe vlag zou zijn, dat zich aan zijn aandeel in den oorlog zou onttrekken. Ten slotte werd het amendement alleen van betrekking verklaard op Oost-Afrika. maar ook zoo kreeg het niet meer dan 21 stemmen. Er tegen stemden 79 afgevaardig den. EEN AANSLAG OP ItADOSLAVOF Reuter seint uit Athene 1-Iet bericht van Dinsdag omtrent een aanslag op Radosla vot (den Bul- gaarschen premier), dat hier via Boecharest werd ontvangen, verbaast niemand, 'dié bekend Is met de ge schiedenis en den politieken toestand van Bulgarije. Het is nauwelijks te Ibetwijfelcn of de aanslag op den pre mier is een gevolg van de toenemen de ontevredenheid over het voort duren van dan oorlog en vooral over de gevaarlijke positie, waarin Bulga rije verkeert, nu de aLgemeene toe stand op den Balkan zóó is, dat zijn successen in Macedonië slechts schijnsuccessen dreigen to worden. Binnenland De Tubantia en de Paiembang. ONZE SCHEEPVAART. 't Alg. Handelsblad meldt: Naar wij vernemen wordt In sclieapvaartkringen overwogen om de schepen der verschillende groote maatschappijen! gezamenlijk, in oon- vool, te doen varen. De schepen zou den dan overdag overateken en wor den begeleid door een, krachtige sleepboot, van draadlooze telegraphic: voorzien. Ook wordt het denkbeeld overwo gen, om dergelijke convooten van koopvaardijschepen te doen vooraf gaan door trawlers, die dan als mij nenvegers zouden dienst doen. Het, „Tlbld." meldt nog 'De van Cardiff binnen komenJde sleepboot „Wittezee" von L. Smit kreeg order iheti vertrekkende stoom schip „Nieuw Amsterdam" te verge zellen. In een Woensdag te Rotterdam ge houden huishoudelijke vergadering van de Nederlandsche Zeemansverée- nigóng „Volharding", die uitsluitend werd bijgewoond door schepelingen van een zes- of zevental bemonsterde en op vertrek liggende schepen van de algemeene vrachtvaart, is met 88 stemrnon voor, S tegen en 1 blanco, besloten om voorloopig. in afwachting van de maatregelen, die de regeeriug zal treffen, niet te varen. Dit besluit heeft geen betrekicing op de schepen van de Holland—Amerika- lijn. Het stoomschip ..Prins Hendrik", van de maatschappij Zeeland, is Woensdag uit Vliesingen 'naar Til bury vertrokken. Woensdagavond is er wederom geen Batavier-boot van. hier naar Londen vertrokken. DE „TUBANTIA." Nader meldt men dat de Wodan, weg ens de oug un stige w eersgestel d- beid, welke duik&ronderzoek onmoge lijk maakte, is teruggekeerd. De Duitsche ver klaring. De Berlijnsche medewerker van het „Alg. Handelsblad" meldt In verband met de Duitsche ver klaring. dat t5e Duitsche marine geen schuld heeft aan den ondergang van het stoomschip ..Tubantia", kan ik meedeelen, dat deze verklaring eerst afgelegd is. nadat alle Duitsche duïk- booten. die voor de torpedeering in aanmerking kwamen, na hun terug keer Zaterdagavond getuigden on schuldig te zijn. Verder verneem ik. dait de Duitsche regeering. ofschoon niet officieel, te genover de Nederlandsdhe rogeering de wenscheliik'heid uitgesproken ■heeft van e©n onderzoek van 't wrak der „Tubantia". Niaar aanloidLng van het bericht in de „N. R. .CL", tlat in do sloepen, af komstig van die „Tubantia"", stukjes metaal zijn aangetroffen, die wellicht van waarde konden zijn voor de be antwoording van de vraag, op welke wijze het zinken van de „Tubantia" is veroorzaakt, heeft.het ,.Hbld."zich tot de directie van den Kon. Holl. Lloytl gewend. Deze deelde mede, dat zij de bedoelde stukken in banden heeft gesteld van heit departement van marine. Magnetische mijne n? Nu zoowel de Dudtsche als de En gelsche regeerinc ontkent, dat de „Tubantia" door een van haar onder zeeërs in den grond zou gel>oord zijn. worden allerlei vermoedens geuit om een redeliiken grond voor het vergaan van dit schip te vinden. Zoo werd aan de „Maasbode" o. a. het vermoeden aan de hand gedann. dat de TAiitsche.rs magnetHsche mij nen zlouden hebben uitgevonden en in dan Laatsten tijd uitgezaaid, welke zich door haar magnetische kracht naar de schepen zouden bewegen, waardoor ook een soort van bellen- baan zou kunnen onitstaan. Van deskundige zijde, waaraan de „Maasbode" dit vermoeden heeft voongelegd, vernam zii. dat deze hy pothese. hoewel niét onmogelijk, toch onwaarschijnlijk is. daar de magne tische kracht onder water zteer zwak is. POKKEN TE AMSTERDAM. Het aantal gevallen vermeerderde zooals we reeds meldden. Dinsdag met twee, van wie een vrouw, die reeds in observatie was, en een meisje, terwijl één patient werd ontslagen. Het aan tal ui het Wilhelauna-Gasthuis ver pleegden bedraagt dus thans 8 man nen en 12 vrouwen. Het aantal in observatie genomenen vermeerderde met 5, terwijl er 4 uit de observatie werden ontslagen, zoo dat het thans 69 bedraagt. B. on W. van Amsterdam stelden den Raad voor, hem te machtigen tot het nemen van maatregelen in ver band met het voorkomen van geval len van pokkeu. waaronder het in richten van het perceel, genaamd „Huis Zeeburg" en de perceelen Zee- burgerdijk nos. 183, 185. 187, 189 en 191. tot observatie-station en de op richting van eenige baraltken voor de verpleging van liiders aan besmet telijke ziekten» In de schriftelijke toelichting tot dit voorstel zeggen B. en W.,, dat eenigo weken geleden zich liet geval heeft voorgedaan, dat een stoomschip van de stoomvaartmaatschappij „Ne derland" in Uitluiden aankwam met een poklijder aan boord. Dit maakte het noodig, alle opvarenden, in totaal ongeveer 60 personen, onder wie 3 passagiers met een kind en een baboe. gedurende 18 dagen in observatie t« nemen. Aanvankelijk werden zij aan boord gehouden, maar toen de maat schappij verzocht, de beschikking over het schip terug te krijgen, wer den zij aan land geïsoleerd. Hiervoor bleken geen geschikte lokaliteiten te vinden te zijn, zoodat gebruik moest worden gemaakt van 2 vaartuigen, waar het logies met veel bezwaren gepaard ging. Dit feit heeft ten duidelijkste de noodzakelijkheid aangetoond om in de omgeving van Jiet havengebied eeniige lokaliteiten in te richten, waar in passagiers van zeeschepen en scheepsvolk, die wegens een srnette- lijke ziekte op het schip voorgekomen, in observatie moeten worden geno men, een behoorlijk onderkomen te vinden. Deze is nu gevonden in de perceelen aan den Zeel)urgerdijk. In de woningen kunnen verschillen de gezinnen van elkander gescheiden worden ondergebracht, terwijl in den tuin een barak voor de verpleging van 80 100 personen Jcan worden ge plaatst en het huis Zeeburg als eco nomiegebouw kan worden gebruikt. B. en W. achten alleszins redenen aanwezig, de inrichting terstond to doen gereed maken, omdat zij dan, behalve voor schepelingen, die in ob servatie zijn, gebruikt kan worden voor het onderbrengen van familiele den van poklijders. De geïsoleerde lig ging maakt de inrichting daartoe zeer geschikt. Daarnaast zouden B. en W. nog een tweeden maatregel willen nemen. B. en W. achten het n.l. gewenscht. on der de tegenwoordige omstandighe den, met het oog op de mogelijkheid van vermeerdering van het aantal ge vallen van besmettelijke ziekten in "t algemeen en van pokken in het bij zonder, de ruimten tot verpleging uit te breiden en zouden daarom met den meesten spoed op een geïsoleerd ter rein buiten de bebouwde kom van do gemeente eenige barakken voor de verpleging van lijders aan die ziekten willen oprichten. B. en W. vragen voor de bestrijding der pokken een blanco crediet. ZIJ voegen hieraan toe, dat zij voorne mens zijn zich tot de regeering te wenden met het verzoek, op grond van de quarantaine- en ziektewet, een deel der kosten aan de gemeente te vergoeden. Zonder hoofdelijke stemming heeft de gemeenteraad van Amsterdam dit voorstel aangenomen. TWEEDE KAMER. VERGOEDING WEGENS KOSTWIN NERSCHAP VAN DIENST PLICHTIGEN. Een wetsontwerp is Ingediend, strekkende om de mogelijkheid te ope nen om, zoolang de huidige bijzon dere tijdsomstandigheden voortduren, met de vergoeding voor de betrekkin gen van dienstplichtign bij de militie zoo noodig te kunnen gaan tot een bedrag van f 2 per dag en dien dienst plichtigen vrijstelling van den dienst bij de militie wegens kostwinner schap te kunnen onthouden, zoo bij toekenning van ten hoogste f 2 ver goeding per dag voor hun betrekkin gen voldoende tn d-e mlddelén tot le vensonderhoud zou worden voorzien. Tot nu toe kon aan bedoelde dienst plichtigen geen hooger bedrag wor den toegekend dan f 1.50 per dag. ONGELUKKEN. Men meldt ons uitt Steenwijk, Het vieriarig dochtertje van den arbeider K. ter Wisscha vlei in een pot met kokend water. Het kind Is met brandwonden overdekL De toe stand is zorgwekkend. DUURTE DER BOUW MATERIALEN. Met den bouw der tweede parodhie- kerlc te Noordwiikerhout zal voor eerst niet begonnen worden wegens de duurte der materialen worden do kosten thans geraamd op f 40.000 ■boven de begrooting. BURGEMEESTER VAN BATAVTA Naar 't Hbldi verneemt is mr. dr. W. A. van Zijst, wethouder van Utrecht, door gezondheidsredenen ge noopt af te zien van het aanvaarden eener benoeming tot' burgemeester van Batavia. Pers-Ovenrfrtrt De Tubantia en de Paiembang DE DUITSCHE CENSUUR, t Alg. Handelsblad schrijft Het loont de moeite op te merken, hoe buitengewoon onvolledig en on juist de Duitsche bladen over liet ge beurde met „Tubantia" en „Paiem bang" ingelicht worden. Daar onze ervaring is dat de Nederlandsche cor respondenten dier bladen zeer be trouwbaar zijn., veronderstellen wij dat de Duitsche censor sterk ingrijpt en verhindert, dat in Duitschland be kend -wordt hetzij de juiste toedracht der zaken, hetzij de stemming van de Nederlandsche bevolking over de „Tu bantia"- en Pa!embang"-misdaden. Zoo is er thans weer een bericht in het gedurende den oorlog over ons land zoo goed ingelichte „Berliner Ta- geblatt", waarin gezegd wordt dat na liet „vaag gestelde" communiqué, waarin Engeland schuld aan de mis daad ontkent, ,men" in Nederland do aandacht vestigt op het feit dat ..wol voor de burgers van andere stalen passen zijn uitgereikt, maar dat zich geen enkel Engelsch burger onder de passagiers bevond." De indruk wordt in Berlijn gewekt, dat die „men" ons onbekend I het geheele Hollandeche publiek is. Terwijl integendeel ieder in I-Ioiland weet, dat zich onder de passagiers wèl een Engelschman bevond en ieder Ne derlander begrijpt, dat indien de En gelsche regeeringin staat was zulk een schurkerij als de torpedeering van de .Tubantia" uit te halen, zij wel zorgen zou niet de kans op ontdekking te loopen door consuls of onderdanen voor inscheping op de „Tubantia" te waarschuwen. I Hetzelfde ..Berliner Tageblalt" had trouwens zijn lezers onjuist ingelicht door te verklaren, dat het Nederland- I sche regeerinizacommuTuané da moge-

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6