lijklicid openliet, dat do „Tubantia" op oon mijn geloopen is. Zoo is er meer. Wanneer men wer kelijk in Duitschland meent, dat do Duitschers niet mogen weten wat in Nederland gedacht en gevoeld wordt, dat de waarheid omtrent wat werke lijk gebeurd is hun slechts langzaam aan bekend mag worden* dan zouden wij dat toch een zeer onjuiste politiek noemen, die tot ook voor Duitschland nadeelige gevolgen zou kunnen loi- den. 't Tubantia-oader zo ek. Uit de Nieuwe C t. Hetgeen, behalve de Duitsclie regee- ringsverkluiing die voor haar zooals vanzelf spreekt, afdoende is, aan de Duitsche pers een houvast biedt om de torpedoonng der Tubantia aan En geland te wijten, is diè onvolledigheid derverldarmg van de Brilsche Admi raliteit. Daarin wordt steatite van het niet, aanwezig zijn van Engelsche duüvbooten gesproken ten tijde vaai den ondergang van de Tubantia. Hierbij zij opgemerkt, dat „sin king" niet uitsluitend behoeft te wor den opgevat als „boen de T. zonk", maar evengoed kan gelezen worden als „toen de T. tot zinken werd ge bracht", daar het Engelsche werk woord, anders dan ons .zinken", zoo wel transitief als intransitief gebruikt wordt. De Engelsche verklaring is dus niet noodzakelijkerwijs beperkt bot een loochening van de aanwezig heid van Engelsche duikbooten ap het oogenblik. dat de Tubantia, drie en half uur nadat zij getroffen werd, in de diept© verdween. Maar wel ia zij veel onvollediger dan de Duitsche, daar zij noch van een Engelsche tor pedoboot noch van Engelsche mijnen Stoomvaartbsrlclifen STOOMV-iMIJ. NEDERLAND. Het st. Banka (uitreis) passeerde 20 Maart Finisterro. I-Iet at. Billiton, van New-York n. Rotterdam, bevond zich 21 Maart 400" mijlen ten Zuiden van Cape Race. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Pollux arriveerde 21 Maart van Baroelona te Huelva. Het st. Themls arriveerde 21 Maart vam Malaga te Cadix. Het st.'Adonis vertrok 20 Maart van Barcelona naar Genua. Het st. Danae, van Amsterdam naar Bordeaux, passeerdo 20 Maart Oues- sant, Het st. Oberon, van Amsterdam n. Buenos-Ayres, pass. 20 Mdart Ply mouth. Het at. Poseidon vertrok 19 Maart van Buenos-Ayres naar Rosario. Het st. Stella vertrok 20 Maart van Buenos-Ayres naar Rosario. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Woaberdijk. vertrok 21 Maart van Norfolk naar Rotterdam. Het st. Noordam vertrok 21 Maart van New^York naar Rotterdam. Het st. Rotterdam, van New-York naar Rotterdam, Vertrok 21 Maart voorm. 11 uur van Falmouth. Het st. Noorderdijlc. van New-York naar Rotterdam, pass. 22 Maart 1 uur nam. de Galloper. Het st. Sommelsdijk, van Rotterdam naar New-York, pass. 21 Maart 3 uur "1 nam. Lizard. Het st. Zijidijk, van Rotterdam naar passeerde v.m. 2.30 Het komt ons voor, dat ouzo Re geering, waar zij in het bezit is van een volstrekte afwijzing van alle aan- sprakelijikheid van Duitsche® kant, hierin aanleiding zou kunnen vinden om zich met een verzoek tot het in stellen van een nader onderzoek tot de Britsche Regeering te wenden. Liep dit onderzoek ap een even per tinente ontkenning uit, dan zou de moeilijkheid van de verder in dezen door onze Regeering aan te nemen houding, daar zij dan in het bezit van twee volkomen gelijkwaardige ver klaringen zou zijn, althans eenigszins verminderd worden. Koloniën AANKOMST VAN DEN GOUVKR- NEUR-GENERAAL Uit Weltevreden wordt aan da „Telegraaf" geseind Om 7 uur Dinsdagmorgen stoomde fle ..Insulinde" static cW haven van Priok binnen en ankerde onder het bulderen der saluutschoten van de kanonnen en de daverende toejui- dhinaen van de menicte. Duizenden en duizenden waren op de plaats van aankomst aanwezig. Toen het anker was uitgeworpen en de eerebrug neergelaten, begaf de deputatie van ontvangst zich aan boord en wensohte den nieuwen gou verneur-generaal. graaf Van Lim burg Stirum. cel uk met zijn behou den aankomst De gouverneur-generaal dankte met een kort woord, waarna het yolks- llad werd aangeheven. Begeleid door de hooge autoritei ten. die ter ontvangst aanwezig wa ren, bogaf de gouverneur-generaal zich naar den trein, eerbiedig door ihct, pulbliek begroet. De trein vertrok naar Batavia en kwam daar te acht uur aan, waar aan 'bet station inlandsche hodfden ln schitterende statiekleeding ter ontvangst aanwezig waren. Een kort ononthoud en toen naar Weltevre den. De saluutschoten bulderden, toen 'de trein het perron binnenrolde. Toen de gouverneur-generaal uit stapte. klonken de nlechtlge tonen van het Wilhelmus. Alle autorit ei/ten waren bier ter (ontvangst aanwezig. Na een korte begroeting in de keu rig versierde wachtzaal begaven de Gouverneur-Generaal en de autoritei ten zich naar de gala-koetsen, die buiten gereed stonden. Eon eerewacbt was opgesteld en daarachter verdrongen zich de dui zenden uit Weltevreden niet alleen, maar tot zelfs uit de verste streken van Insulinde, die getuige wilden ziin van den intoöh't van den nieu wen bewindsman. Langs den geheelen intodhtsweg stonden de menschen in dichte drom men en juichten toen de stoet langs kwam. De gala-koetsen reden naar het paleis on het Koningsplein, waar de oud-gouverneur-generaal Üdenlburg. ziin opvolger ontving en zijn ambt aan hem overdroeg. Nadat korte redevoeringen waren gehouden, werden wederom saluut schoten gelost ten teeken, dat de hoogste waardigheid in Ned. Oost- Indië in andere handen was over gegaan. Hierop stapten graaf Van Limburg Stirum en de heer Idenburg met ge volg ln de gala-koetsen en reden nnnr hert' paleis te Rijswijk. Hier waren alle hooge autoriteiten, de loden van den Raad van Indië, van ihet Hooggerechtshof en andere rechterlijke colleges, hoofden der verschillende departementen van be stuur. voorname Inlandsche hoofden, - etc.. aanwezig. De oud-gouverneurigeneraal voer de het eerst het woord. Hij wees zijn rede o. m. od. dat in deze dagen de belangrijkste an tevens moeilijke taak van den gouverneur-generaal is het handhaven eener strikte neutra liteit. Gouverneur-generaal Van Limburg Stirum. den spreker beantwooivliend, legde de plechtige verklaring af, dat het ziin vasten wil was. met al zdjn krachten en met alle hom ten dienste staande middelen ook voor Neder- landsch-IndSè de strikte onzijdigheid te bewaren. Aan het einde van zijn rede deelde 'de nieuwe gouverneur-generaal mede dat het H. M. de Koningin behaagd had. den heer Idenbi Philadelphia. Prawlepoint. KON. HOLL LLOYD. Het st. Frisia .uitreis) vertrok Maart van Pernambuoa. Het st. Gooiland arriveerde 10 Mirt. van Rotterdam te Buenos-Ayres. Het st. Ilollandia (thuisreis) arriv. 21 Maart te Santos. STOOMVAART-MET. OCEAAN. Het st- Agamemnon, von Batavia naar Londen en Amsterdam, arriv. 18 Maart te Port-N atal Het st. Patroclus, van Amsterdam Batavia, arriveerde 18 Maart Singapore. Het st. PhemJus, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 20 Maart te Gravesend. RÖTTERjDAiM&üHE LLOYD. Het st. Madioen vertrok 19 Maart D. 'dal de Heer J. H. Welsenaar heeft medegedeeld, dat hij zijne be noeming tot lid der Gezondheidscom- issie aanneemt. E. dat op 14 Maart j.L zijn opgeno men de boeken en kas van hei pen sioenfonds voor weduwen en weozeu van gemeente-ambtenaren en van bet fonds voor de eigen pensioenen dier ambtenaren. Alles werd ln orde be vonden. F. dat voor de leden ter inzage zijn nedergelegd: la Een overzicht van de jaarwed den en van de vooruitzichten van het politiepersoneel in Haarlem en eenige andere gemeenten; 2e. een dossier naar aanleiding an eeaie opmerking in de vergadering van 27 October j.l. in zake de ver- waarloozing van materiaal; 3e. het reglement voor de Ambte namen in dienst van het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Haarlem. G. dat het in het voornemen van B. en W. ligt in de maanden Juni en Juli eenmaal per week avond-caril- ionbespeling te doen geven; dat zij in verband hiermede voor stellen in hunne handen te stellen ter afdoening het verzoekschrift van J. Jamsen Pzn. e.a. (zie notulen van 1 Maart no. 3a 2e). De heer DE BREUK herinnert aan de opmerkingen van den heer Poppe bij de Begrooting over onvoldoenu toezicht op bestraUngsinatenaal. Uil de ingewonnen rapporten blijkt, dat de klachten ongemotiveerd zijn. In de Wesiergrachi zouden stee- nen terecht gekomen zij a Niet de ge meente. maar die H. 1J. S. M. ging dit aan. Ook bij de Brouwersgracht zou zoo iets gebeurd zijn Die gracht bestaat te Haarlem niet. Bedoelt de heer Poppe het water bij de Brou werskade, dan moet spr. meedoele®, dat in die buurt geen werkzaamhe den zijn verricht. Op het Hofdijk- plein zouden buizen in den grond ver dwenen zijn. Ook dat is onjuist geble ken. Eveneens is gebleken, dat geen stoenen zijn verdwenen. Op de ambtenaren rust dus geen blaam. Het is zeer onaangenaam, wanneer dergelijke onjuiste beschul digingen in het openbaar worden geuit De Raadsleden moesten be denken, dat zij ook vertegen woordigen ue ambtenaren en uat zij ook. hun belangen moeten bê- hartigen. Laat de iieer Poppe daarom van Batavia naar Rotterdam via Suez j dergelijke klachten aandrongen bij KON. WEST-1ND. MAILDIENST. Het st. Lodewijk van Nassau, van Lebu naar Rotterdam, pass. 21 Maart Dover; INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN A 30 Cts. per regeL BEWARING VAN INBOEDELS In afzonüeriykB. afgesloten ite- waarkamers. limit Bracht 14. P. H00GEVEE1 Lm. (TELEFOON 1886). GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 22 Maart 1916, 'a namiddags ten VA ure, in de Statenzaal (Prinsenhof), Vooi-zitter: Jhr mr. W. B. Sand- berg, Burgemeester. Afwezig do heer Schreudera. PUNT 1. 1, Mededeel ingen en ingekomen stukken. kruis in de orde van den Nederland- achen Leeuw te verleenen. Een klein incident, heeft zich nog voorgedaan. Juist nadat de autori teiten de ..Insulinde" hadden verla ten. brak de eerebrug. waardoor twee aanwezieen wedden gewond. De VOORZITTER deelt mede: A. dat is gesbeld im. handen van B. a. W. om advies: le. een verzoekschrift vaat R. Zul- dema, om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus; B. dat zijn ingekomen: la een voorstel van B. en W. tot wijziging van het uitbreidingsplan voor de gronden gelegen tusschen het Kleverpark en de Kleverlaan; 2e. een verzoekschrift van het be stuur der afdeeling Haarlem en Om streken der Nederlandsche Maat schappij ter behartiging der belangen van vrouwelijke verloskundigen, die het diploma van vroedvrouw verwor ven hebben, in zake het benoemen van een vierde gemeente-vroedvrouw; 3a adressen van liet Bestuur der Koninklijke Nederlandsche Automo bielclub m zake: a. het wegruimen, van belemmerin gen, voor snelverkeer; b. .het vaststellen van bepalingen voor den bouw van perceelen op hoe ken van wegen, waardoor het vrij uitzicht wordt belemmerd; 4e. een ongeteekend adres, houden de motie in zake het betalen van vol loon bij ziekte van gemeente-werklie den, zoolang de ziekte duurt; 5e. een schrijven van H. Slobbé in zake het inhouden van uitkeering door het Gemeentefonds ter bevorde ring van de verzekering tegen gelde lijke gevolgen van werkloosheid; 6e. een schrijven van H. E. Knap pert, houdende mededeeling, dat hl} zijne benoeming tot archivaris der ge meente aanneemt; 7a een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 9 Februari j.l., no. 6, tot yerhooging van voor schot voor woningbouw; 8e. een schrijven van de hoeren Slingenberg, Hoog, Wentholt, Wolzak en Naglzaam, in zake het stichten hert groot- j van een veilingsgebouw voor groen ten en fruit. C. dat door B. e i W. zijin benoemd: B. en Vv. Dan kunnen de klachten onderzocht worden. Nu raakten die be weringen van den heer Popi>e wei den walaant in letterlijken zin, maai •aken eigenlijk kant noch wal. De heer PUPPE protesteert tegen de redevoering van den heer De Breuk op een oogenblik. dat spreker de rapporten nog niet heeft kunnen bestudeeren. Heeft spreker iets mis daan, dan misdoet de wethouder hier iets tegen een raadslid. Wat de klachten betreftin de Brouwersvaart zijn bij laag water de 6teenen te zien op het Hofdiikplein hebben kinderen buizen in den grond begraven en des avonds om 10 uur werden de steenen er met wagentjes weggevoerd. Dat spreker de ambtenaren ge krenkt heeltwel. spreker eai zijn partiigenooten hooren juist meestal het tegengestelde. De directeur van Openbare Werken veroorlooft zich in zun stuk ook een tirade over de krenking der ambtenaren en werk lieden. Spreker zit hier om de be langen der gemeente te behartigen en zal zelf uitmaken hoe hij (lit doen moet Hij heelt daarvoor geen lesies noodig van den directeur. Laat deze die zenden aan degenen, die er van gediend zijn. maar niet aan spreker. Het aanbrengen der klachten bij B. en W. wil spr. overwegenmaar, wanneer hij het in het belang der gemeente noodig acht, zal hij de zaken in het openbaar ter sprake brengen. De heer DE BREUK zegt, dat in dien er steenen in de Brouwersvaart liggen, dit niet de schuld van Open bare Werken, maar van de straat jeugd is. Niet alleen de ambtenaren, ook 'de werklieden waren door de woorden 'an den heer Poppe gekrenkt ren er verontwaardigd over. Overigens bestrijdt spr. dat hij voor barig dezo zaak ter sprake brengt. Do heer Poppe blijkt de stukken gelezen te hebben. De heer A. J. Fehr verzoekt den Raad om ontslag uit zijn betrekking als Leeraar in 't Fransch aan 't Sle delijik Gymnasium en wel tegen 1 Mei 1916. Wordt verleemd. PUNT 2. Inzake den post voor „Onvoor ziene Uitgaven", dienst 1915, tot bedrag van f 29.—, adviseert de com missie dien staat vast te stellen. Wordt goedgekeurd. PUNT 3. B. en W. bieden ter vaststelling aan stalen tot beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven", dien sten 1915 en 1916 tot bedragen van j 29 (schade aanvaring Gravesteenen- brug in November 1914) en 1100 (bij drage tentoonstelling gemeente-flnan- ciën). Wordt goedgekeurd., PUNT 4. B. en W. stellen voor goed te keu ren da la suppletolra begrooting, dienst 1916, van St. Elisabeth's of groote gasthuis. Wordt goedgekeurd. PU>NT 5. Ten gevolge van het aan den heer J. Blom Szn. op zijn verzoek tegen 1 Juni a.8. verleend eervol ontslag zal moeten worden voorzien in de trekking van directeur van het meen te-ga sbedrijf B. en W. zijn van meeniug, dat do jaarwedde van den nieuwen titularis PUNT 6. B. en W, stellen vopr f 3450 beschik baar te stellen voor de inrichting der veemarktplaats. De VOORZITTER stelt aanhouding voor. Aldus wordt besloten. (Geplaatst Ln een deel van onze vo rige oplaag.) PUNT 7. Aan de ambtenaren en werklieden In dienst der gemeente met een salaris of loon van niet meer dan f 86.66W per maand of f 20 per week, werd voor zoover zij niet gemobiliseerd zijn en zij de zorg hebben voor een wettig gezin, een tijdelijke toeslag toege kend. Door de heeren Poppe as. wordt thans aan den Raad in overweging gegeven dien toeslag uit be breiden ook tot de gemobiliseerd en. Aan lien, die ten gevolge van de mobilisatie als militair ondpr de wa penen zijn, werd voor zoover zij kost winner van pen gezin zijn. 75/1C-0 van hun gewone loon uitbetaald onder af trek van de z.g. militievergoeding. Het inkomeh der gemobiliseeivien werd dus, in den eersten tijd na het nemen van het besluit, geacht nor maal te zijn in verhouding tot dat der niet gemobiliseerden. Nn echter een toeslag op het loon der niet-gemobiliseerden den Raad gewenscht voorkwam, achten B. en W. het niet onbillijk, dat ook aan hen, die onder de wapenen zijn, die toeslag worde toegekend. B. en W. rtellen daarom voor dit gedeelte van bet voorstel-Poppe aan te nemen. De heer Poppe stelt vorder voor den toeslag óok te geven aan ongehuwde kostwinners. Het verder door de heeren Poppe c.s. voorgestelde kan buiten beschou wing blijven', daar naar de opvatting van B. en W.dat ook thans reeds zij, die de zorg voor een wettig gezin heb ben, hetzij dan gehuwd of ongehuwd, voor den toeslag in aanmerking ko men. Eene zelfde opmerking geldt voor het in een verzoekschrift van den Bond voor Gemeentewerklieden aangevoerde ten aanzien van de losse werklieden, voor zoover zij door hun verdiensten van f 12 of meer per week geacht kunnen worden gelijk sta^n met de werklieden in vasten gemeentedienst. Verder stelt de beer Poppe voor, om den toeslag ook te geven aan degenen, die van f 16f 20 per week verdienen. Dezen ontvangen nu alleen kinder- le. J. H. Borger tot Se boekhouder moet'i^kirt^tgeèteid'oiir f5000." bij het gemeente-electriciteitsbedrijf;zij dienen oen daartoe strekkend 2a J. A. Plomp tort magazijnmees-1 voorstel in. ter bij genoemd bedrijf. Wordt goedgekeurd. In verband voorts met de uitvoerige beraadslagingen, die aanleiding ga ven tot het Raadsbesluit, kunnen B. en W. geen termen vinden om voor te stellen aan dat besluit eene uit breiding te geven als bedoeld door de heeren Poppe as. De, heer POPPE zet uiteen, dat aanneming van het geheel e voorstel maar f 270 per week zal kosten. Dat is geen bedrag, dat mag afschrikken. De voorstellen der Regeering voor de Rijksambtenaren voor Haarlem gaan tot f 1100. De ambtenaren zelf vragen tot f 1400 te gaan. Daarom gaat de gemeente niet te hoog, wan neer zij de grens van f 800 tot f 1000 verhoogt, als spr. en de zijne foor stellen. heer SLINGENBERG acht dit voorstel voorbarig. Men moet afwach ten, wat het Rijk doet en zich dan naar haar richten. Spr. zou dus liefst dit voorstel aanhouden, maar hij ver oordeelt het geheele systeem van het' voorstel-Poppedat het systeem van 't aangenomen besluit in gevaar brengt. De heer DE BR AAL is ook voor aanhouding, behalve voor het gedeel te van het voorstel, dat B. on W. wil len overnemen, in het belang genen, die daarvan voordeel zullen hebben. De heer POPPE zegt, dat hel wel aststaat, dat het Rijk geen lager grens zal stellen dan f 1100. Gaat het Rijk hooger, dan kan de gemeente dnt voorbeeld vodgen. Spr. beveelt aanneming van zijn voorstel aan. Hij bremgt nu een re dactiewijziging aan, om aan te geven, dat ook zij, die in de toekomst gemo biliseerd worden, er onder vallen, heer BOMANS merkt op, onder „gemobiliseerden" ook staan worden, zij die met klein lof zijn. De redactie van het voorstel geeft aanleiding er toe, ook aan hen toeslag te geven. De VOORZITTER erkent de moei lijkheid, maar omdat de redactie nu eenmaal bestaat, is het beter nu vast to stellen, dat onder gemobiliseerden alleen verstaan worden: zij die onder de wapenen zijn. 1-Let voorstel-Poppe om den gemobi liseerden ook dten toeslag te geven (door B. en W. overgenomen) wordt aangenomen z. k. e. Ingetrokken is het voorstel om den toeslag ook te geven aan de onge huwde kostwinners. Met 20 tegen 12.stemmen wordt ver worpen het voorstel-Poppe, om de loongrens van i 16 tot f 20 te verhoo- gon. PUNT 8. Wegens die afschaffing der ker mis stellen B. en W. voor de veror dening op de heffing en verordening van staangeld Ln te trekken. Wordt goedgekeurd. PUNT 9. B. en W. doen thans mededeeling dut zij voornemens zijn om voor te stellen het aangekochte terrein aan den -Zijlweg in bouwterrein in exploi tatie le brengen. B. en W. schrijven daarbij: Tengevolge van den aankoop door de gemeente van de gronden ten zui den van den Zijhveg tusschen de J311- derdijkstraat en den spoorweg Am sterdamRotterdam, is het noodig gebleken dat het uitbreidingsplan, waarin die gronden rijn begrepen, worde herzien.. Aangezien deze gronden door de gemeente zijn aangekocht en het ln de bedoeling ligt deze Ln exploitatie te brengen, sprak het vanzelf, schrij ven B. an W., om na te gaan ot het wenschelijk kon worden geacht het plan io verbeteren. Dit bloei; werke lijk hot geval; de villa welke bestaan blijft, vormde geen onderdeel van het vastgestelde plan, terwijl het overi gens bleek, dat Ln de richtingen van de ontworpen straten verbetering kon worden aangebracht De Brouwerskade wordt doorge trokken, de breedte van dezen weg wordt 14 M. De Zijlweg en deze ver lengde kade worden door middel van twee straten, elk breed 15 M. met -elkander in verbinding gebracht en verband met het bestaan blijven van de villa en om voor bebouwing geschikte terreinen te verkrijgen, zijn bovendien twee dwarsstraten van 12 M. ontworpen. Bij het projecteeren van den wes telijken verbindingsweg tusschen de verlengde kade en den Zijlweg, is re kening gehouden met de aanwezig heid van den onderdoorgang Ln den Zijlweg (op een helling dient getekend te worden) en op de wcnscheiijktieid tot het aanbrengen van eene brug over de Brouwersvaart. De heer HüUG vraagt of het huis van Jhr. v. d. Poll behouden zal blij ven. Spr. meent, dat er een leelijkc hoek in de straat zal komen. De heer DE BREUK, bestrijdt (le opmerking van den heer Hoog, om trent den hoek. Men zal voor de wo ning een bestemming trachten te vin den of haar anders verhuren. De heer 110OG meent, dal de hoek ook gevaarlijk zal word'en voor de passaga De heer LASSCHU1T stemt in met de opmerking van den heer Hoog. Ook de heer VAN L1EMT stemt daarmee in. Hij gelooft niet, dat "men het perceel zal kunnen verhuren, om- dat'iemand, die het perceel kan bewo nen, zich daar niet tusschen de stra ten gaat opsluiten. De heer MDDOO wil aanhouding. Inderdaad is do stratenaanleg vol gens het voorstel zoo allerkomiekst, dat het gewenscht ls deze zaak 1103 eens aan te zien. De VOORZITTER zegt, dat de stra ten daar in do buurt dioodsch-eonto- nag zijn, daar zal zoo'n allerkomlek- ste straat wat afwisseling brengen. De heer VAN ROSSUM zegt, dat men in de Commissie op twee ge dachten hinkte. Men wilde een plan met en zondier de villa. Men zou nog eens zien, om een betere oplossing te vinden; maar daarin ls men blijk baar niet geslaagd. De heer DE BREUK zegt, dat de heer Van Rossum niet in de Commis sievergadering is geweest. De heer VAN ROSSUM zegt, d<at deze zaak in twee commissievergade ringen behandeld is. Spreker heeft de eorsto vergadering bijgewoond. Nadat de vergadering geschorst is geweest, om de stukken te laten ko men. merkt de VOORZITTER op, dat de Commissieleden, die nu opkomen tegen het plan hadden moeten oppo- neeren fn de vergadering der Com missie. De heer IIBERKENS THLJSSEN looft aan een optisch bedrog. De eene teckening is blauw en de andere geel gekleurd! Daardoor geven de teeke- ningen eem geheel verschillenden in druk, al zijn zij ook gelijk. De teekeningen gaan nu rond. De heer SCHRAM zegt dat een groot deel van den Raad nog geen voldoende kennis heeft van den staat zaken. Hij dringt daarom aan op aanhouding. De VOORZITTER maakt bezwaar daartegen. Er kunnen geen nieuwe lichtpunten naar voren gebracht wor den. Het is hier een quaestie van aosthertiek en die worde® toch nooit opgelost De lieer SCHRAM vraagt welk be vaar tegen aanhouding is, nu blijkt, dat de leden geen voldoende keunis van zaken hebben. De VOORZITTER: Welk bezwaar ia er tegen afdoening? Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 10. Teil behoeve van biet perceel cre- meenrte Haarlem sectie A nr. 3170, deel uitmakende van het thans aan de eemeente im eigendom tnebeh00rende voormalige buitenverblijf van Me vrouw Van de Poll aan den Zijlweg, ziin ten InMe van onderscheidene oer- oeelen orfdienstbnarheden gevestigd met 'betrekking tot het niet vestigen van bedrijveai (winkels uitgezomderd) enz. Daar de toestand daar ter plaatse geheel zal veranderen door het in ex ploitatie brengen van de aangekochte gronden, bestaat er naar d>e meening van B. en W. geen bezwaar, om voor eigenaars van de lijdende erven thans de mogelijkheid te openen tot afkoop van die erfdienstbaarheden, welke daarvoor ln verband met den e schelpen toestand in aan merking komen. De daarvoor te betalen afkoopsom moet naar de meaning van B. woPdem bepaald op f 100.per per>- opel. In een verzoekschrift van F. E. Nix cal twintig anderen wordt een bedrag van f 100.— per perceel te hoog ge noemd, en wordt verzocht den af koop om niet of tegen eenen zeer ma tigen prijs te doen plaats hebben. Als argument daarvoor wordt o.a. aange- oerd, dat de erfdienstbaarheden thans geen zin' meer hebben. B. en W. meenen, dat dit geen voldoende reden is om, om met afstand te doen van door de gemeente medegekochte rechten, en dat betaling van j de som van f 100,— met het oog op het voordeel, dat voor de betrokken per sonen daartegenover staat, niet an ders dan een zéér matige edsch kan worden genoemd: B. en W. stellen daarom voor Hen te machtigen om binnen een door hen te bepalen termijn voor do eigenaars van bedoelde perceelen, ge legenheid te geven dio erfdienstbaar heden, voor zoover zij daarvoor met den nieuw to scheppen toestand in aanmerking komen, af to koopen te gen eene som van f 100.per per ceel. Wordt aangenomen zonder discus sie en z. h. a PUNT 11. Bij den verbouw van het perceel aan do Begijnestóeg No. 1 B, is de voorgevel 1.50 M. teruggezet. In verbamd hiermede achten B. en W. het gewenscht, dat voor genoemdo ateeg nadere rooilijnen worden vast- gosield, zoodat de bteaite daarvan, thans bedragende ongeveer 3.25 M. lot 3.50 M-, Ln de toekomst 5 M. kan worden. Zij stellen dus den Raad voor, tot deze vaststelling over te gaan. Do heer LASSCHUIT had het beter gevonden als de rooilijn vooraf was vastgesteld. Do lieer DE BREUK (Wethouder) zegt dat de St. JosephgozeJ 1 onveneon I- ging achter de rooilijn haddom ge bouwd. kwam ten goede aan den toe stand daar. De heer KLEIJNENBERG viudrt het Juist toe te juichen als een particu lier zooiets doet Ln het algemeen be- Lang. lieer LASSCHUIT handhaaft zijn bezwaar. De VOORZITTER zegt, dat de eeni- die 6chade had kunnen lijden de St Josephsgezellenvereeuiging zelf was, omdat zij den grond in liet on gunstigste geval niet had verkocht Wordt goedgekeurd. PUNT 12. Bij de verbouwing van twee peroee ten, grenzende aan de noordzijde van de Zuliderschoolsteeg, is de voorgevel van het nieuwe gebouw eenigszins echter de voorzijde van de afgebroken percieelen opgericht, zoodat ter plaat se genoemde steeg een geringe ver- breeding heeft ondergaan. In verband achten B. em W. het ge wenscht, de voorzijde van liet thans opgerichte gebouw als nieuwe rooi lijn vast te stellen, en die lijn door te trekken naar de Sraedestraat Wondt goedgekeurd. PUNT 13. De St Jozephs Gezellenverecniging biedt de gemeente voor f 120.— te koop aan de strook grond, liggende vóór het perceel aan de Begijnesteeg No. 1 B, welke bij de verbouwing van dat perceel door haar onbebouwd is gelaten. B. en W. stellen voor, van het aan- bod gebruik te maken. Wordt goedgekeurd. PUNT 14. Bij de verbouwing van de percee len aan de Zuiderschoolsteeg nrs. L 3 en 5 is de voorgevel van het nieuwe perceel eenigszins achter de bestaan de rooilijn opzerioht en is de Zuider se hooi steeg ter plaatse verbreed met de vrijgekomen strook grond. Die strook, ter oppervlakte van on geveer 5 M?., wordt thans voor f 100 aan de gemeente te koop aangeboden. D. en W. achten hert wenschelijk, van deze aanbieding gebruik te ma ken. en srtelten den Raad voor, tot des aankoop voor den gevraagd en prijs te besluiten en voor aankoop en onkos ten een bedrag van f 130 beschikbaar te stelten. Wordt goedgekeurd. PUNT 15. Het bestuur der Rijtuig- en Wagen- makerspatroons Vereeniging te Haar lem, verzoekt den Raad de werkzaam heden, benoodigd voor bet herstellen en vernieuwen der wielen van hel Rij tuig voor besmettelijke zieken, cn voortaan alle voorkomende werken, (het rollend materiaal betreffende) bij inschrijving te doen aanbesteden. Na kennisneming van het door den Directeur van Openbare Werken uit gebracht rapport komt het B. en W. niet gewenscht voor tot eerstbe doelde aanbesteding over te gaan. Daar voor t overige aan de bedrij ven van rollend materieel in gebruik is, eigen hersteilinRsinrichtingen zijn gevestigd, stellen B. on W. voor. af wijzend op het verzoek te beschikken. Wordt goedgekeurd. PUNT 16. Voorstel vai. B. en W. inzake d» schoolgeldheffing bij het M. O. met de amendementen van den heer Wol zak strekkende om de schoolgelden meer in overeenstemming te brengen met den kostprijs van het M. O. en om progressie aan te brengen. W. stellen voor de Handels school het volgende schoolgeld voor: Art. 1. a. 90.per jaar eu per leerling, voor de leerlingen wier ouders, bei den of een van beiden, of wier voogd of die, bij meerderjarigheid, zelveu binnen deze gemeente hoofdverblijf hebben in den zin van art. 245 der Ge meentewet; b. 1120.— per jaar voor iedereu leerling die, niet behoorende tot de leerlingen sub a vermeld, zelf vast en voortdurend verblijf heeft binnen de ze gemeenteen c. f 230 per jaar en oer leerling voor alle andere leerlingen dier school maar niet voor leerlingen uit gemeenten, met welker bestuur om trent de betaling van schoolgeld een overeenkomst ls aangegaan. Voor hen tal een schoolgeld worden geheven eveneens tot een bedrag van f 90.—. De bijbetaling door zoodanig gemeen tebestuur wordt bepaald op een be drag van 100.— per jaar en per leerling. Art. 3. Voor leerlingen van categorie a- w'er oudere, voogden of verzorgers een jaarlijksch inkomen hebben van minder dan 4000.— of, bij meerder jarigheid van den leerling, wieus el- gen inkomen per jaar beneden dat bedrag blijft, een schoolgeld ver schuldigd zij® zwoals onderstaande tabel aangeeft Verschuldigd schoolgeld per jaari f80 bij een jaarlijksch inkomen van f 3500—f 4000 f 70 f 3000—f 3500 j f 60: f2500—f3000; f46: f2000— f2500; f33: f 1500I 2000; f25: 11200— 1 1500; f20: f 1000f 1200 f 15: f800 f 1000 fio i 600-1 800

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 7