Stadsnieuws H. K. a „HAARLEM". Als 't seizoen afgeloapen ia, ten minste zoo goed als, en de club heeft met hard werken twee kampioen schappen behaald, past feestvieren en de korfbalclub Haarlem, die zulk een jaar van hard werken achter den rug heeft en 't succes behaald als hierbo ven aangegeven, heeft dan ook met 't volste recht Zaterdagavond feest ge vierd. In de Kroonzaal waren oen grooto menigte leden, genoodigden en verte genwoordigers van vereenigingen op 't gebied van openluchtspel aan wezig, toen de heer Pruschen, voor zitter van Haarlem met een kort ope ningswoord de pret inluidde. Na tuurlijk sprak hij zijn vreugde-uit over 't welslagen van het seizoen, heette de aanwezigen, en in het bij zonder de heer H. de Groot, voorzit ter van de afd. Haarlem van den Bond v. Lichamelijke Opvoeding van harte welkom en besprak den geest In t korfballend Haarlem. Het feest, geducht voorbereid door een feestcommissie ander leiding van Mej. A. Paulen, nam toen een aan vang. Et was gezorgd voor een veel zijdig programma, waarin die muzi kale, zoowel instrumentale als vo- ;ale en de tooneeltalenten van de korf ballers tot hun recht kwamen. In een reclame tooneelstukje waren veTschil- lende Haarlemsche. firma's vereeu wigd. Volkomen in den geest van club en spel werd hot eerste bedrijf to do kleedkamer van een clubhuis ge speeld, een aanloopje, om te kometi tot de ontknooping van het raadsel, dat op 't. programma stond afgedrukt: lloe twee levenslustige leyenszeke- ringsmeinschen levenslang verzekerd werden. Na de pauze (injt eerste deel van den avond had een der leden 'n paar populaire liedjes gezongen), kwamen twee tooneelstukjes voor 't voetlicht Het eerste, nog wel In dichtmaat, behandelde een Italïaamsche tragedie cn voor *t tweede had men de beken de „Zangwedstrijd aan de Congo" uitgekozen, waarin vooral Janus de to'k succes oogstte. Met een spcctacJe-sc&netJe „De 100.000" werd de avond besloten. Het was al lang over twaalven, toen de heer TL Martin de promenade leidde het begin van een geani meerd bal, dat tot vroeg in den mor gen duurde. ORGELBESPELING in de Groote- of St Bavokerk alhier, op Dinsdag 28 Maart 1916, dies na middags van 12 uur, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Fantasia G gr. t, J. S. Bach. 2. Fuga III über den Namen B. A. C. H., R. Schumann. 3. Andante oon moto, A. P. F. Boëly. 4. Rhapsody III sur des Cantiques hretons, C. Saant-Saëns. 6. Sonate pontificale, J. Lemmans. Allegro moderato. Adagio. Marche pontificale. Fuga (Fanfare). Timmerlieden bond. Uit het jaarverslag van de afdee- llng Haarlem van den Alg. Ned. Tim- ïi erliedenbond over het jaar 1915, vermelden wij het volgende Het ledental bedroeg od 1 Januari 1916 201 leden, op 1 Jan. 1915 178 le- ln overleg met het hoofdbestuur werd besloten den patroons te ver zoeken het contract te handhaven met uitzondering van de loonibepalin- B6Het loon wilde men 4 of 3 cent ver hoogd hebben, de patroons bleken geneigd f 0.02 per uur te willen toe staan. Het verslag geeft hierover geen verdere mededeelineen. want bij het einde van het boekjaar waren dc on derhandelingen. nu intusschen geëin digd. nog niet afeeloopen. Het financieel verslag van den heer S Duim. sluit tot een bedrag van f 7250.74. Aan bijslag van het Gemeentelijk Werkloozenfonds te Haarlem werd ontvangen f 2488 562, van het fonds te Schoten f 700.28. Aan contributie werd uitgegeven aan den Bond f 1292.96 Vt. Aan werklooze leden werd uitgege ven f 4532.75. Het vaandelfonds sluit tot een be drag van f 133.15 V4. Een tabel is opgenomen, aangeven de de wekeliiksche uilkeeriug bij werkloosheid. Het hoogste bedrag 219.25, is op 2 Januari 1915, het laagste, f 3.20, op 23 October. Ook be hoefde eenige weken geen uitkeering gegeven te worden. Het aantal vverk- lcozo dagen varieert van 253 per week tot 1 per week. DE KRIJGSRAAD. De aud. militair bij den Haagschen Krijgsraad eischte tegen H. A. M. v. <L B., landweer-sergeant afkomstig uit Haarlem, wegens 2e desertie 2 maanden militaire gevangenisstraf. UITSLAG DER VEILING van onroerende goederen gehouden In ,.het Notarishuis te Haarlem op Zaterdag 25 Maart 1916 des avonds na 5 1/2 uur. 1. Een huis met afz. opg. bovenwo ning, schuur en erf, aan de Zoete- sl.raat, get. No. 42 zw. en rood, v. Gas teren. f 5150. 2. Een huis en erf aan de die Clorcq- ètraat No. 140. Uit de hand verkocht. 3. Eon huis en erf aan de Voorzorg straat No 64, VVinnubst, f 1225. 4. De villa ..Pieve Teesino' met erve en tuin aan de Oosterhoutlaan No. 20, te Heemstede, J. A. v. Eerden, i 16400. 5. De fabrieksgebouwen, bevattende werkplaatsen of pakhuizen, zolders, kantoorlokalen, open terrein aan de Kinderhuisvest, gei No. 29, 31 cm 33, als: 5A. Eeu werkplaats benevens een strook open terrein. Get. No. 33. 5 B. Een huis mot open terrein, waarop pakhuis met zolder, benevens een Inrijpoort, get. 31 zw. en r. 5C. Een werkplaats met zolder, get No. 29. Perceelen 5A en 5B gecombineerd. Perceel an 5 A, 5 B en 5 C gecombi neerd, P. Hoogeveen f 18575. 6. Een huis eu erf met tuin aan den Korten Dijk. No. 7. Opgehouden f 4003 7. Eert huis, erf en tuin aan de Ged. Oudegmoht, get. No. 126, E. J. Klop, q.q. f 7200. 8. Twee winkelhuizen erf en afz. opg. Bovenwoningen aan de Spaarn- wouderstraat, get. Nó. 100, 100 A en 100 rood. Opgehouden f 6200. 9. Een huis, erf en afz. opg. boven woning aan de Dr. Leydsstraat te Sclioten, get 54 zw. en rood. 10. Een pakhuis met poort aan de Goetzeestraat 21 te Schoten. Perceelen 9 en 10 gecombineerd, Hooij, f 4600. 11. Een huis en erf aan de Dr. Leydsstraat 89 te Schoten. Opgehou den, f 1900. 12. Alevoorgaond, get. No. 91 met uitgang naar de Kritzlngerstraat Idem, f 2000. 13. Een pakhuis achter perceelen II en 12 aan de Kritzlngerstraat, J. Slabber, f 200. 14. Een huis en erf en tuin aan de Spaanschevaarlstraat, get. Ne, 111, te Schoten, Catz. f 2500. 15 Alsvoorgaaaid, get Nó. 115, Catz f2625. 16. Een pakhuis en erve achter de perceelen 14 en 15 aan de Delistraat, Groen f 1920. 17. De villa „Prinses Juliana" aan den Parallelweg No. 43 ein 45 te Zand- voort, Rodrigueiz, f 7250. 18. Een huis en erf met afz. opg, bovenwoning aan de Nassaustraat hoek Kruisstraat, get. No. 1 en 3, P. F. de Bordes, q.q. f 11550. 19—23. Vijf huizen en erven met bo venwoningen met afz. opgang aan de Langendij-kstraat, uls- 19. Get. No. 4 zw. en rood. 20. Get. No. 6 zw. en rood. 21. Get No. 8 zw. on rood, 22. Get. No. 10 zw. en rood. 23. Get. No. 12 zw. en rood. Perceelen 19 tot en met 23 gecom bineerd. Opgehouden, f 31850. 24. Een Villa roet tuin aan de Vij verlaan No. 7 te Heemstede. Opge houden,-26000. 25. Een winkelhuis, erf en afz. opg. bovenwoning aan de Wolstraat, get No. 7 en 7 rood. Uit de hand ver- kocht 26. Een woonhuis en erf aan de Oranjeboomstraat 30. Idem. 27. Een woonhuis met erf, tuintje en afz. opg. bovenwoning aan de Kerkstraat, get No. 8 en 8 rood. 28. Een perceel, bev. twee beneden- womngon, erven en twee afz. opg. bo venwoningen aan ue Kl. Houtstraat, get. Nos. 7, 7A en 7 rood. Perceelen 27 en 28 gecombineerd. Opgehouden, f 8750. 29. De vrlla,, de Zonne" met erf en tuin aan den Heer en weg no. 74 te Heemstede, Eijsanan, f 1U.U0O. 30. Een huis eu erf en tuin aan de Tetlerodesiraat 4. Van Opzeeland, f 5000. 31. Een winkelhuis met afz. opg. bovenwoning en erf aan d© Van Ma- rustraat, geL No. 25 zw. en rood, J. J. Beekelaar, I 2855. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: P. Roest, Oranj-eboomstr. 33 c, potlooden in étui L. Hijmensen, Gr. Heiligland 67 een blouse en handschoenen. H. Drenth, Teylerplein 11, een bril in étui. L. Riugrok v. d. Werve, Spaarn wou der- straal 86, een heerenrijwiel. Joh. Geenlinig, Zuideratraat 31, Kussen sloop on -borstzak. P. Verzijl berg. Brouwersstraat 112, een portemon- naie met Inhud. J. Bergman, Rozen gracht 29, eeu steigerbouw. A. Tork, Linscbotenstraat 12 zwart, een blad der van een voetbal. J. Kok, Oranje- boomstraat 87, een jongensjas. C. Staphorst, Soutmanstroat 6, eeri oor knopje. G. v. Dijk. Borneostraat 31, Schoten, een broche. A. Swink, Oostvest 4, een horloge. A. H. de Loor, Gierstraat 45 rood. een portemonnaie met inlioud. II. Natte. Garenkokerskade 15, een portemonnaie met inhoud. A. Klein tjes. Nassaustraat 17 rood, een hon denzweep. J. Gi-gen-gack, Nieuwe Groenmarkt 7. een tasch met boeken. J Tackerman, Hoogendorpstraat 16, Heemstede, een tashondje. C. Hui- bers. Saerendamstraat 1. een lorgnet. Bureau van Politie, een nng met 10 sleutels. Rubriek voor Vragen Geabouneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de J'odactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die met volledig naan woonplaats van den inzender vermelden wordt geen "aandacht geschonken. VRAAG:— Wanneer mijn vader voor de tweede maal gehuwd is, en uit dit huwelijk geen kinderen zijn, wie erft dan. de 2e vrouw of ik, wan neer er geen testament is (ik ben etnïg'zoon) en wat. als er wel een testament is ANTWOORD: Wanneer er geen testament is, erft «ij de geheele nala tenschap. de vrouw is mederechtige in de goederengemeenschap, is er wel een testament, dan hebt ge altijd recht op de heLft van hetgeen gij an ders zoudt -hebben gehad. VRAAG: Wanneer ik een wo ning heb gehuurd doch deze bijtijds lieb afgeschreven, beeft dan de eige naar va" die woning recht op een maand, huur? ANTWOORD: Indien ge gehuurd hebt. kunt ge niet meer afschrijven. VRAAG: Zijn broers of zusters verplicht schulden van een broer of zuster te betalen? ANTWOORD Neen. VRAAG: Wanneer ik voor dag en nacht dien en per week wordt be taald, ma-g Mevrouw mij dan per week opzeggen ANTWOORD: Ja. als niets an ders is afgesproken. VRAAG: Mijn dochtertje wordt niet September 15 Jaar. Mag ik haar voor een licht dienstie van school ne men. (Zij heeft reeds een kleinen dienst). Zij zit Ln de 5de klasse, daar zij niet over kon gaan wegens gebrek aan plaats in de 6e. ANTWOORD Ja. VRAAG: Als oen man voor de 2de maal getrouwd is, hebben de kin deren uit -het eerste huwelijk dan 't reoht beslag te loggen op den inboe del Hebben zii 't recht, kloeren enz. van de tweede vrouw te verkoopeu. nu zij' pas 3 weken getrouwd zijn en niet op huwelijksvoorwaarden ANTWOORD: Wat de eerste vraag betreft, neen, uiaar ge hebt wel recht van mede eigendom. 2de vraag. Natuurlijk niet INGEZONDEN MEDE DE KLINGEN A 30 Cts. per regel -£"7'#:. ■- -igEfl rrrrT'.-vMc ^Eormamint-Tabletten F vernietigen de bacteriën ln 3I ï!h keel en beschermen tegen Besmetting. fr, mi Uit de Omstreken -Hlllecom. Vergadering van den gemeenteraad van Hillegom op Donderdag, den 30en Maart 1916, des voormiddags te 10 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van J. Seijsener om ver gunning tot plaatsing van een beten- muurtje, langs de Vosselaan, voor de rooilijn. 4. Verzoek van W. en J. van Zan ten, inzake afscheiding van hun •eigendom langs de Eerst© Amen ka- dwarsstraat, 5. Benoeming stembureaux Provin ciale Staten. 6. Benoeming makelaar ln Zaden en Peulvruchten. 7. Intrekking straatplannen. 8. Benoeming 2 leden dier commis sie tot wering van schoolverzuim. 9. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School 10 Gratificatie Genieanteopzichter. Uitbreidingsplan. 11. Regeling uitbetaling loonen van gemobiliseerde leden van het perso neel gasbedrijf. 12. Havengeld. 13. Werk i o oshei ds ver zekering. 14. Neg-enuur-winkelsluiting. 15. Vaststelling 2e suppletoir kohier 1915 iK,ofdeJl-ibm omsla# dienst 16. Reclames en afschrijvingen Hoofd. Omslag. Hoofd. Omslag sup pletoir kolder, en schoolgeld lager ouderwijs; dienst 1915. 17. Aanwijzing stern.l-oka.aL Velseroord. De N. R. Ct. meiat dat er plannen zijn tot stichting van een zelfstandige IJmoiden. UITVAREN VAN STOOMTREILERS. Door bemiddeling van den water schout te IJ mui den werden reeds Vrijdagavond twee en Zaterdagmor gen weder zes vergunningen bot uit varen van stoomtreilers afgegeven, nadat door de betrokken roederijen aan de bij de wet voorgeschreven ga rantie was voldaan. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. •De Raad voor de Scheepvaart, te Amsterdam heeft een onderzoek inge steld naar de stranding van den stoomtreiler „Etty" IJ.M. 22, reederij Ned. Steoinvisscherü Mij. te IJmui- den. schipper S. van dei- Zee. te Wie rum. De stranding had plaats op 4 Maart, op de buitengronden van Ter se hel li nig. De inspecteur vestigde er de aan dacht op. dat de sohipn"- blijk heef# gegeven van weinig zeemanschap, door, terwijl er land in zicht was. de wacht aan één man over te laten, terwijl deze bovendien order had, om 1VS streek land in te sturen. De in specteur achtte daarom schorsing van den schipper gewenscht. De Raad zal later uitspraak doen. INBRAAK. Aan de ..Telegraaf" wordt gemeld In den nacht van Vrijdag op Za terdag heeft in het kantoor van de Visscherij-Mii. „De Spurn I en II", in de Prins Hendrikstraat te IJmui- den. een brutale inbraak plaats ge had. Met valsche sleutels of loopers is men het pakhuis en het kantoor binnengedrongen. De brandkast omgegooid en aan de achterzijde heel opengesneden de in de brand kast aanwezige papieren en beschei den laeen over den grond verspreid. Men had de voorzorg genomen, daarin des "achts geen eeldswaarden te laten, zoodat de inbrekers per saldo een „strop" hadden. Binnenland KNOEIERIJ MET REGEERINGS- PEULVRUCHTEN. Het Volk meldt, dat een lid van de Gem. Levensmiddelencommisaie te 'A'dam het spoor heeft gevonden van een geknoei op groote 9chaal met Re- geeringserwten en -boonen. Een hiernaar ingesteld uitgebreid onder zoek heeft tot gevolg gehad, dat de laatste drie dagen op last van den burgemeester krachtens de levens middelenwet bii een 16-tal grossiers en winkeliers te Amsterdam belang rijke oartiien re gee n ngserw ten en -bruine boonen in beslag genomen ziin. Deze inbezitnemingen geschieden door den secertaris en twee leden van de Levensmiddelencommissie, vergezeld van de recherche. Tijdens het onderzoek bleek, dab een groot aantal personen, zoowel grossiers als winkeliers, "een handel driiven uitsluitend in Regeerings- peulvruchten. Deze personen wonen door de geheele stad verspreid cn hebben een aantal handlangers, die zoowel groote als kleine partijen bij do winkeliers opkoopen. In beslag ge nomen ziin. zoowel origlneele balen als honderden zakjes met enkele ki inhoud, in de verschillende win kels door allerlei opkoopers opge kocht DE N. O. T. „Haagscbe Post" meldt, dat in dé vergadering van de uitvoerende commissie der N. O. T. van 24 Maart het 100.000ste contract is goedge keurd. De Tubantia en de Palembang. t Offloleel onderzoek Inzake do Tubantia. Hot departement van marine doelt mede: In twee sloepen, afkomstig van het stoomschip Tubanrtda, welke door een. stoomschip van de Batavier lijn in zee drijvende zonder bemanning zijn aangetroffen en te Rotterdam zijn aangebracht, zijn stukken, metaal ge vonden, welke ter onderzoek aan de marine zijn afgestaan. De ter onderzoek overgelegde stuk ken metaal bestaan uit: lo. Een stuk S-vonnilg gebogen brons lang circa 250 m.M. en breed circa 85 m.M. dik 5.26 m.M.; 2o. 11 stukjes brona, waarvan op sommige nog een weinig tin; 3o. 2 stukjes vertind brans, waarin nog eenige halfronde gaatjes voor zien van schroefdraad; 4o. 3 reepjes zink en een klein stuk je roodkoper. Het onderzoek naar dó herkomst dezer stukken metaal in het torpedio- atelier der marine te Amsterdam in gesteld, heeft het navolgende opgeLe- verd: De kleur van. het sub. 1 genoemd stuk brons en de vorm doen vermoe- dat het afkomstig is van een bronzen luchtkamer van een torpedo. Op treksterkte werd beproefd een proefstaat van het grootste stuk brons, 6 c.M. lang, doorsneden 44.6 mM2. Totale belasting 2920 K.G.; per m.M.2. 65.5 KG.; Rek 3 1/2 mM. dus 5.8 pot De zeer hooge treksterkte versterkt het vermoeden, dat het brons af komstig is van een luchtkamer van een torpedo. Hierbij wordt opgemerkt, dat, voor zoover bekend, slechts en kele soorten torpedo's van ouderen datuirn bestaan, walk© van bronzen luchtkamers zijn voorzien. Van de herkomst der overig© stuk ken is niets met zekerheid vast te stel- Tti verband hiermede seinde Zon dag Reuter uit Londen: Naar aanleiding van de verklaring van het Nederlandse!)* Departement van Marine, heden door Reuter ge seind, heeft de Secretaris van de Brit- sohe Admiraliteit een Verklaring ge publiceerd waarin hij zegt, dat van de volgende feiten nota doent te wor den genomen: lo. Gedurende dezen oorlog zijn zes complete Duitse he bronzen torpedo' opgevischt in de Noordzee en het Ka naal. 2o. De afmetingen, de gaatjes, voor zien van scoroeidraden en de opgege ven sterkte en trekkracht wijzen er alle op, dat het gevonden metaal deel heeft uitgemaakt van de luchtkamer van een bronzen torpedo. 3o. Er is geen deel van een Fran- sche of Engeleche torpedo of mijn, dat bestaat uit metaal van die grootte, dikte of sterkte. 4o. Voor zoover wij weten, werden in alle gevallen (behalve één) waarbij een schip door Duitschers werd getor pedeerd, bronzen torpedo's gebruikt. De Telegraaf deelt mede: Wij vernemen uit goede bron, dat er gegronde hoop bestaat, dat het on derzoek van het wrak der „Tubantia" tot resultaat zal leiden. In ieder geval zijn de moeilijkheden, waarmede liet duiken gepaard gaat, niet zoo groot, als men aanvankelijk had vermoed. Men heeft kunnen vaststellen, dat het schip, terwijl liet zonk, is gekan teld en wel op zoodanige wijze, dat het gat in die romp thans naar boven ligt. Zooals men weet, is de zee op de plaats, waar de „Tubantia" is-gezon ken, ongeveer 32 meter diep. Daar het scliip zelf 22 meier breed is, bevindt zich dus het gat slechts 10 meter be neden <ien waterspiegel. De torpedo heeft bet schip in de kolenbunkers getroffen en het is dus daar, dat mem naar de overblijfselen van het projectiel zal moeten zoeken. De Kon. Hpll. Lloyd heeft een onge limiteerd bedrag uitgetrokken om het onderzoeik te bekostigen. Was de di rectie aanvankelijk van plan het on derzoek te laten aannemen, thans is van dit voornemen teruggekomen en zal zij zelf die leiding in handen ne men. De terugkeer van de „Wodan" staat met deze gewijzigde houding in verband. Onze Scheepvaart. De direoties der verschillende stoomvaartmaatschappijen te Amster dam hadden Zaterdag nog geen be slissing genomen ovef de vraag, of zij, gezien de Vrijdag openbaar ge maakte regeeringsma afregelen bevordering van een veilige vaart door de Noordzee, hun schepen zouden laten uitvaren. reeds hebben gedaan en nog zullen doen de toezeggingen voor de verzor ging der eventueel na te laten betrek gen ten minste op demizelfden voet als zulks is geschied bij de Maatschappij Zeeland, en dat, wat de niet geman- sterden betreft, zulks bij die reede- rijen eerst zal plaats hebben, indien de regeering de in uitzicht gesteldie veiligheidsmaatregelen inderdaad heeft genomen. Te Amsterdam vergaderde Zaterdag de vereeniging van Nederlandsch© Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, gecombineerd met den Bond van Machinisten ter Koopvaar dij. ter bespreking van de hangende quaesties. vergadering, waarop ruim 125 leden aanwezig waren, besloot met al- stemmen, dat er „een be zwaar tegen bestond, dat de bemon sterde scliepen, indien toezegging is gegeven ten aanzien van de zorg voor nagelaten betrekkingen/ op de wijze door de Stoomvaart-Mij. „Zee land" is gedaan, gingen varen, daar gelaten de door den gezagvoerder uit te maken vraag of hij met het oog op de veiligheid zee kan kiezen, alvorens de veiligheidsmaatregelen der regee ring in werking zijn getreden. Voorts is besloten, dat men in de gegeven omstandigheden niet zou monsteren alvorens de regeerings- maatregelen uitgevoerd zijn cn voor d© betrekkingen gezoa-gd is als bij de Stoomvaart-Mij. „Zeeland". Een reddingeschip. Het Departement van Marine deelt ïede: Het, stoomschip „Atlas", dat door ie Regeering is uitgerust als red- dingsschip in de Noordzee, Is heden (Maand ag)-morgen naar zee vertrok ken. Het is voorzien van d-raadlooze telegrafie en van al het moedige voor het verleenen van hulp aan in nood verkeerende schepen en aan schip- •breuRelingen. Het voert, behalve de Nederlandiche vlag, als kenteeken van zijn speciale bestemming een oranjevlag met groen kruis aan dien voortop, terwijl op beide boorden In witte letters het opschrift „reddings- scbip Atlas" is aangebracht Dit op schrift zal des nachts worden verlicht. Het schip zal zich ophouden ln de nabiiHieid van het lichtschip „Nóord- hinder". Aau boord bevindt zich een zeeoffi cier, die-belast is met de leiding van het reddingswerk. DE „PALEMBANG". Uiit 's-Grav-enhage wordt aan de Telegraaf gemeld: In Duitsche krin gen te Rotterdam wordt rondverteld, dat leden der bemanning1 van de Pa- Jiennbang toonden hebben, verklaard, een EngeJsche torpedo-boot te hebben gezien, kort v-oor de ontploffingen. Naar mem ons van zeer betrouwbare zijde bericht, ls dit verbaal onvolle dig. Bij die verklaring is bovendien medegedeeld, dat de richting van waaruit het schip getroffen werd, niet die was, waarin de Engelsche torpe- dioboot lag. Onmogelijk kaïn de zo de Palembang hebben getorpedeerd. Veel waarschijnlijker is, dat een Duitsche duikboot op den Engri-schman schoot, den Hollander trof. DE „ROTTERDAM" VAN DE HOL LAND—AMERIKA LIJN. De directie van de Hollsn-d-Amerika lijn heeft bet belangrijke besluit geno men, de Rotterdam op te leggen, om dat zij geen kan-s ziet, dat voor haar lijn zoo belanisrrljke schip i.n geval van een ongeluk hitmen 3 5 Jaar na het sluiten van den vrede te vervan gen, aangezien een schip van dien omvang uitsluitend op buiienlandsChe werven gebouwd kan worden. HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN. Te Rotterdam is een vergadering gelhouden van de Federatie van Handels- en Karitooi'bediendenveree- nigincren in Nederland. Blijkens het jaarverslag is het aan tal aangesloten organisaties onver anderd gebleven, namelijk 9 met 5809 leden op 31 December 1915. De heer G. Smits te Haarlem werd herbenoemd als secretaris en de heer tJ, J. Kleinhoonte te Amersfoort penningmeester. Besloten werd de examens in boek houden te houden te Amsterdam Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Gro ningen en Tilburg die in Engelsche en Duitsche Handelscorrespondentie te Amsterdam. Rotterdam en Gronin gen die in Nederlandsche, Fran- 8che en Spaansche handelscorrespon dentie zoomede het voorbereidend examen te Amsterdam en te Rotter dam en de leeraars-examens alleen to Amsterdam. PROMOTIERECiHT VOOR DE H. B. S. MET 5-JAR. CURSUS. Het bestuur der Vereen igtog van Directeuren van Hoogere Burgerscho len met vijfjarigen cursus en hoofdbestuur der Vereeniging Leeraren bij het Middelbaar Onder wijs, hebben, zooals indertijd gameid werd, in December l.L hun voornemen bekend gemaakt, een adres te richten tot den minister van binnenlandische zaken, om aan te dringen op het tot stand brengen van een wijziging van art. 133 der Hooger Onderwijswet, waardoor zij, die het eindexamen der hoogere burgerscholen met 5-j cursus meit goed gevolg hebben afgelegd, toe gelaten zouden worden tot de exa mens en de promotie in de faculteiten der geneeskunde cn der wie- en na tuurkunde. Het adres werd om Instemming ge zonden aan leden van vereenigingen op het gebied der geneeskundige wis- en natuurkunde en technische weten schappen. Ingekomen zijn 4369 bewijzen van instemming, n.l. 136 van hoogleeraren in deze wetenschappen, 1488 van art sen, 283 van apothekers, 926 van inge- 1290 van leeraren, 246 van De Zaterdagavond te Rotterdam ge houden gecombineerde vergadering van. de Vereeniging van Nederland sche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij em van den Bond van l uieurs, «JghtanJjr Koopvaardij h„,t met algemeen© (266) stemmen het volgen de besluit gienomen: dat door de gemonsterden bij die 1 om het adres aan te bieden reederijen zal worden gevaren, die1 mondeling toe te lichten. De voorzitters der twee adresseeren- de besturen verzochten den minister, hen met de secretarissen te ontvangen het Op dit verzoek antwoordde de mi nister o.m. Intusschen is het mij uit een vroe ger door mij aan uwe l>esluren ver- l*-nd© audiëntie, alsmede van eldera, volkomen duidelijk, wat thans ter zake door u en anderen verlangd wordt. Dat ik deze verlangens in hot alge meen billijk, zal u na hetgeen hier omtrent in de vergadering van de Tweede Kamer van 17 December 1915 door mij is gezegd bekend zijn, maar dan ook tevens, dat ik in -de tegen woordige omstandigheden verwezen lijking van wenschen van dien aard. vooralsnog niet mogelijk acht. Met het oog hierop komt het mij voor dat eene nadere mondelinge be spreking niet vruchtdragend kan zijn. Be geef u mitsdien beleefd in over weging de bescheiden aan mijn depar tement Ln te zenden, desgewensoht vergezeld van een© nadere 6chriftelij*- ke toelichting." De besturen der iwee vereenigingen hebben nu het adres met een naam lijst der onderteekenaars aan den mi nister optrezon-den met een brief, waarin een uitvoerig© toelichting ge geven wordt. DE VARKENS-KWESTIE. We lezen in dó Telegraaf: Begin verleden jaar was de export ongelimiteerd en. stegen de prijzen voortdurend, schrijft de heer H. J.. Mólsbergen in De Slagerscourant. Do rogeering greep in, om te zorgen, dat bij een redelijken export, genoeg voor hel Nederlamidsclve publiek beschik baar zou blijven, maar de schrijver ia van meentag, dat deze maatregelen gefaald hebben, dooutat de regeering nleit opgewassen is gebleken teren da Meten en lagen der exporteurs'. Toen de maande! iikscbe percenta ges werden vastgesteld, die de exnort voor de binnenlandsebe consumutlo beschikbaar moest houden, was onze arkensstapeJ reeds flink aangetast Bet doorsnee^rewicht der varkena naar, geleidelijk af, hetgeen wees op beduid-end v-ermiinderden voorraad bij boeren. Hoewel de wintermaand en eds een grooter verbruik mede brengen, dook toen het onwaarschijn lijke gerucht op, dat de resreerintr des ondanks nog een ruim aantal var- voorraad1 hnd. die de expor teurs ten achter waren. Thans is gebleken, dat de expor teurs de regeering bereid hebben ge vonden voor twee en een half milltoan guldein dien achterstand te kwiteeren, dat d© exporteurs voor ruim elf mollioen gulden meer hebben ge ëxporteerd, dan bij-een goede verdóe- limg van den varkmsstmoél mogelijk zou zijn. De prijs per varken op f 125 stellend, geeft het bedrag van elf m-U-lioen aan, dat 85.000 varkens te veel zijn geëxporteerd I Bet varkensvleesch zal in de vol gende weken bij hernieuwde distru- butie veel duurder worden, dan vóór het stopzetten daarvan, terwijl da Z 113 mlMi-oen voor slechts so3 weken toereikend kan zijn. V-OOR BET BELGISCHE ROODE KRUIS. Het Nederlandsche C-omi-té van hal Belgische Roode Kruis ontving uit Nederlandsch Indië eenige giften waarvoor ambulanoe-auto's kunnen worden aangekocht voor snel ver. voor van gewonden. ONGELUKKEN. Zaterdagmiddag is te Loosduinen het 4-jarig zoontje van den heer P. door. een zandtrein van de Westlandsch-e stoomtram overreden, en gedood. Heit hoofd en een der armen werden ver pletterd. NEDERLANDSCHE KLEURSTOF- FFNFABRTEK Naar het Persbureau Vas Diaz ver noemt, is door prof. Hondnus Bol- dingh het initiatief tremom-en tot het oprichten van een fabriek van kleur stoffen. Belangrijke verbruikers van kleurstoffen en leveranciers vam grond- en hulpstoffen hebben bun stoffen hebben hun steun reeds toe gezegd. De Nederlandsche Han'''"1- Miij. verleent finnnoieele medewer king. Ten eind© het risico der onder neming zoo klein mogelijk te doen zijn, zal begonnen worden met de be reiding van aniline-olie op d-e terrei nen van d-e N. V. Ghem. fabriek Naar- den te Naarden. LEVENSMIPDF.LENVOORZ1E- NING. Het lid van de Tweede Kamer Ter Laan (Rotterdam) heeft, de volgende vragen aan den minister van land bouw gesteld le. Is het den minister bekend, dat tengevolge van de goede vooruitzich ten ln. de beetwortelsuiker-industrie door de fabrikanten tegen zeer hooge priizen voor de campagne 1916 wordt gecontracteerd, met gevolg, dat een veel grooter aantal hectaren land dan in normale tiiden voor den aan bouw van suikerbieten zal worden be stemd en de landbouwers vermoede lijk met wintertarwe bezaaid land zullen omploegen en eveneens lande rijen. oorspronkelijk bestemd voor den verbouw van andere producten, aan de teelt van suikerbieten zullen dienstbaar maken? 2e. Is de minster bereid, indien hier gevaar dreiet voor den verbouw van een voldoende hoeveelheid graan en andere voor de volksvoeding be nodigde producten, maatregelen tot voorkoming te treffen (Volk). DE VERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. Men meldt ons uit Amsterdam De tusschentiidsche Statenverkie zing in district IV zal niet zonder striid voorbijgaan. Door de S. D. P. zal n.1. de lieor D. Wijnkoop candi- daat worden gesteld. Bii het ontstaan van een tusschentiidsche raadsvaca- fcure in district V zal eveneens de heer Wijnkoop worden gecandideerd.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6