DE OOM Vervolg Stadsnieuws. De btaatsleeviing te Haarioni Ook to Haarlem is ruim geteekend 0|) de Staatsleenmg van 125.1MI.Ü0Ü, waarvoor a 183.OÖ0.0OÜ ingeschreven wer<L Wij informeerden dezen mor gen eens bij eenige banken, maar overal was men mei liet resultaat te vreden. Bij de I-lollaudsche Handels bank en bij de firma Guépin en Van der Vlugt was de inschrijving zeer normaal geweest en ook bij de firma Sassen was aai dig ingeschreven, Bij de Hollaudsche Crediet- en Deposito- bank. firma Mees en Ritsema, bad men ook al zeer bevredigende resul taten. De inschrijving bedroeg hier I 467.000 voor bot hoofdkantoor. Zooals te begrijpen is, werd ook aan de Haarlemsohe Bankveroenigmg vour een groot bedrag geteekend. Over 't algemeen is niet to neggen, dat er voornamelijk voor grooto of voor kleine bedragen is geteekend- De inschrijvingen wisselen aan elk kan- Voor sterk af. IN HOOGER BEROER. De Officier van Justitie is in hoa- ger beroep gekomen tegen het vonnis der Rechtbank alhier, waarbij F. W., to Zaandam, is vrijgesproken van het hem ten la6lc gelegde misdrijf en zware mishandeling. Reislustig. Een dor stauszwanen verblijft al sedert eenige dagen in de Arnsler- damsche Vaart te Halfweg of in de omgeving of in de ringvaart van den Haailenimermecrpolder aldaar. Moet het reislustig beestje niet teruggehaald worden? TOURNéE DE COMéDIE FRANCA1SE. Een aordigq avond in don Haar- iemsohen Schouwburg. PéraJ en Blanche Derval gaven het aardige cenactertje „les fourbcries die Nérlne" p.llig en vlug in oon „décor de haute fantaisie." Eu toen 't scherm gevallen was cn weer rees, omdat het publiek de spe lers nog toejuichen wou, verscheen de heer J. H. Sauvcur, voorzitter van de Alliance franchise', ten booneele en' bood hen bloemen aan met een har telijk woord, dut welverdiend was. Toen, 11a ecu pauze, die waar schijnlijk zoo huig was omdat do zee cn de boomen weggeruimd moestem worden, kwam de heer Sauvcur als spieker voor 't voetlicht, en vertelde, gezellig en geestig, zooals hij dat kan, van de „précieuscs ridicules' en hun lijd, de zeventiende eeuw, van het liótel de Rambouiliet, waarin do Conitesse van dien naam, afkecrig van de ruwheid aan 't hof van Hen drik IV, solrées gaf aan hooggeplaat st on op elk gebied. 11 ij sprak overliet jonge meisje van de 17de eeuw dat niet meetelde, van hare pogingen tot ontwikkeling, die den spot opwekte van Molière, ook wel omdat hij het hol vermaken uil slagen wou in de wereld. Deze toelichting lot liet stuk van Molière sloeg in, oud en j'ong ap plaudisseerde met warmte, vooral toen de Fransche artisten op hun beurt, den spreker een lauwerkrans vereerden. Toen-'I gordijn weer omhoog gegaan was, zaten we dadelijk midden in de situatie: de pruttelende afgewezen minnaars, de vermanende vader en do uieisjes, die opgaan in sentimentali teit en ovoxdrijving. Dan treedt ,,lc martjuis de Masoarille" op, die haar de malste poëzie en de zotste muziek voor goede munt verkoopt en daarbij nog een handje geholpen wordt door zijn vriend, Ie vicomte de Jodelet cn op een oogenblik wordt do stemming zoo vroolijk, dat het viertal een dans je maakt, totdat dc afgewezen min naars binnenkomen en het tweetal afranselen, waarbij blijkt, dat de „markies" en de „vicomte' hun knechts zijn. Deze ervaring heeft de sentimentoelo juffers natuurlijk voor goed genezen. Droirunelsche PéraJ! Die kan alles, Arsène Lupin, Scapin, Mascarille, 't is hem om liet even, hij kruipt in hun huid, verdwijnt als Pèral, heeft zich in 't lovende bce-ld' van Lupin, Scapin, Mascarille omgetooverd. 't Was ook dezen keer weer voortref felijk. Er wordt niot vaak in den schouwburg zoo gul en zoo graag ge lachen en hoewel een aandeel In de ulgemcene vroolijkheid niet aan de andere spelers mag worden ontzegd, het middelpunt der jolijt was Péral Bravo, bravo voor dezen Masoarille! SPOOR- EN TRAMWEGPER SONEEL. Aan de Haarlemsche afdeoling der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegper soneel, zal lor gelegenheid van hot 10-jarig bestaan der afdecling, oen commissie uit de leden een huldeblijk worden aangeboden. VOLKS-CONCERT HAARLEM S MUZIEKKORPS. Op liet laatste der populaire con- corten' in dit seizoen, werd medege werkt door mej. Elly Weisels uit Ret- lordam, die tot hoofdnummer gekozen had do Sopraan-aria uit Traviata (lste akte) met begeleiding van or kest. Do jeugdige zangeres, die mot stem- middclen ruim bcsgaafd is, gaf van dezo ariu een hoogst bevredigende vertolking. Was do voordracht wel niet zoo als wij diio in deze Vordi-juu- ziek wonschten, zij beschikt,over een gemakkelijk aansprekend geluid, waarmee zij, vooral in iiot hooge ro- gisler veel schoons te genieten gaf. De liooge C, komt er met het grootste gemak uit en in de cadonx, loopeude tot hooge des, waren de in lor va Hen duidelijk verstaanbaar on vlekkeloos zuiver. Van de na de pauze gezongen lie deren, met pianobegeleiding, beviel ons „Marhmnakindje" var; C. v. Hen nes het beet, aangezien voor „Nuits d'étolles" van Debussv. o.n Ituinpcr- dincks „Wiegenlied" ook al weer rïj- ixii'e voordracht vereischt wordt. Dit is echter eon kwestie va 11 tijd, 011 al vast begroeten we in Mcj. Wetsels een zangeres roei een veelbelovende toekomst. „MadennukindJe" werd na iierhnalde terugroeping nog eens go- zongen. Hot orkest onderscheidde, zich, lx>- lialve in do volgzame begeleiding <Ler zangeres, door do schitterende vor- klanking van Sclnil>Drt's Ouverture „Aiphonso dEstrolla" en „Maritana" van Wallace, twee werken waarin de goede hoedanigheden van dirigent en orkest sterk naar voren traden. „Se renade' voor strijkinstrumenten van Wildcat 011 „SaJut d'Amour van Elgar verhoogden aanmerkeiijk liet kunst genot. Derze fijngevoelde oompositio's werden uitgevoerd in overeenstem ming rnot de groote muzikale waarde, welke ze lvezitlea. In „Drei Dansétuk ken" uit G ré try's Heroïsche Ballet: „Céphalo et Procris" viel liet achco- ne samenspel te bowonderen van fluit, hobo en clarinet in het middenge deelte, dat „Les Nymphes de Diana" in keurige toonschil (tering weergeeft. Mot een bloemlezing uit Strauss' geliefkoosd© walsen werd dit concert besloten en het niet talrijk, maar hoogst voldaan, gehoor treeft door tuide bijvalsbetuigingen blijken gege ven liioe doze uitvoeringen op prijs worden gesteld. Mej. Marie v. Ilove verzorgde het plauo-accompagnement en dit zegt genoeg. Hoogere straffen. Men schrijft ons Sinds 30 December j.l, la in wer king getreden de wet van 12 Juni •1910 (S. 247), waarbij 0. a. in artikel 23 van het Wetboek van Strafrecht het 3de lid is vervallen. Dit lid luid de De duur der vervangende hech tenis is tenminste een dog en ten hoogste zoovele dagen als liet maxi mum der bedreigde bedreigde geld boeten vijftallen guldens bevat, of, enz.", terwijl liet 4de lid van dat ar tikel. luidende: „Die duur wordt in de rechterlijke uitspraak in dier voege bepaald, dat niet meer dan een dag voor eiken halven gulden der opgelegde boete in do plaats treedt", is blitven bestaan. Aan den rechter is hierdoor de ge legenheid geboden, het aantal dagen hechtenis, dat bij de niet betaling der geldboete opgelegd kan worden, honger te stellen. De toepassing dezer niouvvo rege len schijnt reeds een gunstige uit werking op het gildo der wildstroo- pers en overtreders vair art. 4G1 Wet boek van Strafrecht (loopen op ver boden grond) te hebben gehad. Werd tot nu toe b.v. voor het loopen op vertxiden grond aan slroopers, die dit artikol bij herhaling overtraden, ccno geldboete van f 15 te vervangen door 3 dagen (het maximum) hechte nis opgelegd. thans kort men uit de uitsprakenliist van het Kanton gerecht. die wekelijks In dezo cou rant wordt opgenomen, zien, dat de zelfde overtreding thans met 15 boete, of 15 dagen hechtenis gestraft wordt, terwiil zelfs het aantal ver vangende dagen hechtenis op 30 (het maximum voor deze overtreding) ge bracht kan worden. De hechtenis is dus vertienvoudigd. Ook omtrent de betaling der geld boete is verandering gekomen. Was hiervoor vroeger bij de wet een te'r- miin van twee maanden gesteld, thans bepaalt de ambtenaar van het Openbaar Ministerie den termijn, binnen welke zulks .behoort te ge schieden. In verband met een en ander ver nemen wij, dat het aantal overtredin gen door slroopers reeds afneemt. PRIJSU1TDEELING. lieden werden voor de eerste maal in de buitengewone school voor lager onderwijs aan de Ged. Oude Gracht diploma's en prijzen uitgereikt aan kinderen, die na alle klassen doorloo- pen (0 hebben de school verlieten. Allo acht- kregen prijzen, vier daarvan ook' een diploma. De hoeren Pr. II. Brongersma en Mr. F. G. Schalkwijk waren namens de Commissie van toezicht aanwezig, benevens het Itoofd van de seltool en alle onderwijzeressen 011 onderwij zers. Het hoofd, de heer I,. Broekhui zen, sprak de vertrekkende leerlingen toe en wees hun er op, dat zij zich nu niet behoefden los ie voelen van de school, maar door hem en het gehee- jo onderwijzend personeel steeds gaar ne met raad en daad zullen worden bijgestaan. Daarna werden door Dr. Bron- gersma de diploma's ©n prijzen met een hartelijk woord aan elk, uitge reikt. '1' e 1 y e r f e e s t. In het Doopsgezinde Weeshuis is Woensdag het Xeyterfeesl gevierd. Voor dezen dag deelde, zooals ieder jaar geschiedt, de Gebrs. Martin de lakens uit in de stichting en dat allen zich ga.arne onder dit bewind schik ten, bewees de gezellige geest, die heel den dag duurde. Van des morgens tot 'e avonds laat was 't één feest, waar toe o.ra. de bioscope dee avonds liet hare bijdroeg. Natuurlijk werd er ruimschoots ge- tracteerd. S. D. A, P. Men schrijft ons Woensdagavond vergaderdo <le af deoling Haarlem der S. A. 1'. Het S t e u n c 0 m i té. De voorzitter, de hoer A. Na.gtzaam, deed eenige mededeelingen over de door het Steuncomité aangenomen houding inzake het weigeren van steun aan hen. die geacht konden worden grondwerk te verrichten bij de grond werkersstaking. Breedvoerig werd hierover ged is- cussieerd. O. a. werd danrbli gesp ro ken over het stemmen vóór liet be sluit van het Steuncomité van een lid van hijt Steuncomité, welk lid ook is aangesloten bij de S. D. A P., waardoor dit lid. volgens de geuite meaning. zou hubben bevorderd, dat do staking werd tegengewerkt. Ilii de bespreking deelde liet betrok ken lid mede, dat de zaak zich niot had toegedragen als beweerd werd., Hij had niet vóórgeslenul en heeft zelfs de bedoelde vergadering niet bezocht. De icaeling der propaganda voor do n.s. Statenverkiezingen werd daarna besproken Besloton werd. dat door het bestuur getracht zal worden verschillende commissies samen te stellen, welke de verschillende werkzaamheden in de districten zal regelen. De verdere regeling hiervan® werd opgedragen .aan liét bestuur. De Statenverkiezing. Tot caridklaten werden gesteld de heeren D. Peereboom, L. J. C. I'oppe en M. A. Reinalda voor de ,a.8. Sta tenverkiezing. waarvoor aun'de beurt van aftreding zijn de hoeren Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelandcn, Jhr. G. S. li-oreel en Jhr, M.r. ,D. E. van Lonneo. Kiekjes uit de Rechtszaal Diefjes. 't Openbaar Ministerie had twee jon gons een dagvaarding thuis ge stuurd, den 18-jarigen C. B, en den 14 jarigen P. H. T. Alleen de jongste was gekdmen. De deugnieten waren in dienst bij de firma Emrik en Ringer. Waren, want nu zïjin ze weggejaagd wegens diefstal, 't Gestolene lag nu op de tafel voor de rechters: 7 koperen ringen en 10 persloodjes. Deze machinedeel en die natuurlijk voor de firma veel waarde hadden zijn voor enkele guldens als oud koper en lood bij op- koopers aan den man gebracht. 't Jongste diefje is een kind van fatsoenlijke ouders. Er zijn evenwel 9 kinderen, terwijl moeder uit werken, moet gaan, om de verdiensten van den man aan to vullen. De moeder van den 14-jarige werd (ingevolge de Kinderwetten) gehoord ter voorlichting van de rechters. Ze verklaarde vroeger nooit last met haar zoontje gehad te hebben. „Je kon een half centje op tafel laten liggen, bij zou 't nooit wegnemen' zoo verzekerde ze. Maar 't O. M. dacht anders over bet ventje! Onlangs heeft hij oen porte- monnaie met 21 gulden „gevonden" en 10 gulden daarvan versnoept. Bo vendien is er in de laatste dagen een nieuw feit aan 't licht gekomen. De jongen was na don motaal-diefstal in dienst genomen door een winke lier. Deze had in den kelder f 190 m kostbaarheden verstopt, omdat hij de ze veilig wilde wol en voor dieven en inbrekers. Maar... 't was niet veilig voor dien loopjongen, die de schat vond en wegnam. De dief begroef 't geld en de gouden en zilveren voorwerpen in den Hout, met 't plan om later de schat weer op te graven. Rekening houdende met dteze feiten stelde 't O. M. den rechters voor den 14-Jar!ge 0 maanden in de Tuchtschool te plaatsen, in de hoop, dat deze ge voelige straf hem zal afleeren om te stelen. Tegen den 18-jarlgo luidde do eiseh: 2 maanden gevangenisstraf. De ambtshalve verdediger van den 14-jarige, Mr. van Slooten, vroeg voor z'n cl'ibnt een lichtere straf. KEKS. Uitspraken. W. M.f D. van (V en A. J. S., werk lieden te Haarlem, diefstal, de 1ste zes weken, de 2de en 3de ieder zeven dacren Gevangenisstraf. W. M. en A. J. S.werklieden te Haariom. diefstal, de 1ste twee maan den. de 2de een niaan'd gevangenis straf. A, G,. sjouwerman te Haarlem, diofstaJ, 6 weken gev.slraf. P. H,koopman te Amsterdam, huisvredebreuk en zaakbesdhadigirig, 14 tlajzeii gevangenisstraf, P. P,. stuurman te Velsen, diefstal, f 20 boete of 20 dagen hechtenis. D. B., schilder, W. B., vlsscher, beiden te Oosthuizen, belcodiging vNn een ambtenaar, ieder f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. de M.. matroos te Velsen. appèl -overtreding Sanecnvaartwet, f 25 boe te of 10 dagen hechtenis on f 5 boete of 2 dagen hechtenis. G, J. P. D., zeeman te I Tm inden, P. v. d. W., werkman te Velsen, dief stal. de 1ste vriicesnroken. de 2de zeven dagen gev.straf. J, de B,. berkman te Haarlem, dief stal. 4 maanden gev.straf. OVERPLAATSING. De reserve 2e luitenant Prinsen van Depot X wordt op 1 April 191G overgeplaatst bij het 2e Bataljon 10e R. I., terwijl op dien datum de Reser ve 2e .luitenant .T. Th, Thysso van het veldleger wordt werkzaam gesteld bij de le Compagnie Depot X. BEVORDERING. Te rekenen van 1 April a.s. af, wor den de milicien-korporaals Rliebor- gen, Keiler, Hofman, Olie, de Vriend, do Vries, Kannegieter, Bels en Heyn, allen van Depot X bevorderd tot ser geant. Verlelmiddag. Woensdagmiddag had in het Blau we Kruis aan de Oude Groenmarkt, een vertelmiddag plaats van de afd. Haarlem der Nod. Vereeniging lot af schaffing van alcoholhoudende dran ken, Reeds te 4 uur had de schooljeugd zich verzameld voor het gebouw, ter wijl de vertelmiddag eerst zou aan vangen te half vijf. De zaal was dun ook gevuld tot in de uiterste hoekjes. Er werd met voel aandacht geluisterd naar de vertellin gen van den heer A. W. Troll, die dan ook wel de kunst verslaat, de kinde ren aangenaam bezig te houden. In de pauze werd den kinderen een kopje chocolade geschonken, dank zij de mildheid van de firma Droste Co., alhier. Na afloop kregen de jeug dige bezoekers chocolndesigaren van du chocoladefabriek De Jong, le Wor- merveer. MERKTEEKENS VOOR DE ONTHEF FING VAN WINKELSLUITING Zooals men weet, kan. door B. en W. ontheffing worden verleend van do verplichte 9-uurs-sluiting. Door R, en W. zijn thans merkteekens vastgesteld voor die winkels, waarvoor do ver ordening niet geldt Deze merkteekens zullen bestaan uit oen metalen of houten bordje, dat aan den voorgevel van 't perceel waarvoor ontheffing is verleendmoet worden bevestigd- Op een roodbruinen achtergrond staat mot witte letters: „Geen verplichte winkelsluiting" en in don linkerbovenhoek: Art. 8 Juatste lid van do Verord. op de Winkelslui ting. Naar wij vernamen zullen voorioo- pig 80 van deze bordjes worden aan gebracht. Hef Steuncomité en de staking. Elders in dit blad kan men lezen, dat een der leden van dit comité, een lid der S. D. A. P., in de Woensdag avond gehouden vergadering van de S. D. A. P. zich verdedigd heeft te gen de daar door hem ingebrachte beschuldiging, dat hij zou hebben ge stemd vóór het besluit, oin grondwer kers e. a, van ondersteuning uit te sluiten, toen de staking uitbrak. Het betrokken lid deelde inede, dat li ij niet vóór dit besluit had gestemd en ook de vorgadering van hot Steun comité, waarin hel besluit werd geno men, niet had bijgewoond, Naar we hij informatie bij den voor zitter van het Steuncomité, Mr. J, II. Thiel, vernamen, is het juist, dat dit lid de vergadering niet heeft bijge woond. Evenwel heeft hij vóór deze verga dering het nemen van dezen maatre gel mee helpen voorbereiden en stern- de toen ook in met het nemen van 't besluit en alle verdere maatregelen Ier uitvoering van dit besluit werden met zijn volledige instemming geno men., VALSCHE WISSELS. Men seint ons uit Amsterdam; Verleden jaar werd voor de Am- sCerdainsclie rechtbank de zaak be handeld tegen J. II. J. W. e«n 29-jarig mmoraolwateriubrikant te Haarlem, beschuldigd van hel vervaardigen van vateche wissels en quitanties. Er werd teen een onderzoek naar beklaagdes geestvermogen bevolen, doch geble ken Is, dat bekl. ten volle toereken baar is. liet O. M. waargenomen door Mr. Joi'issctn oisclite 3 1/2 jaar gevangenis straf onder aftrek van hot voorarrest. PROV. STATEN, De heer Jhr. Mr, J. W. G. Boreel van Hogelanden heeft zich bereid ver klaard een candidatuur voor de Prov. Staten bij de u.s. verkiezing le aan vaarden. Over do door ons gedane \Taag, over liet den heer Boreel van lloge- lamleu ioegesclircven plan om geen herbenoeming in het College van God. Staten te aanvaarden, kan onze oud- burgemeester zich nog niet uitspre ken. „Moch tic gekozen worden", zóo schrijft ons Jh-r. Boroel van Hogelan den (namelijk als lid der Prov. Stoten Pved.) „en Prov. Staten zouden ineonen, dut het belang d'er Provincie medebracht, mij eene plaats te geven in het College van Ged. Staten, dan meen ik da.t 't oogenblik gekomen zul zijn, om te beslissen, of ik de be trekking kan aanvaarden". DE BLOEMENDAG. Naar men ons mededeelt, is door de Nederlandsche Centrale Vereeni ging tot bestrijding der Tuberculose in ons land bepaald, dat dit jaar vfin den officieolen datum 21 April, waar op de jaarlijksdhe Bloemendag wordt gehouden tot steun van don alge- rneenen strijd tegen de tuberculose, wordt afgeweken, omdat 21 April op „Goeden Vrijdag' valt en de Bloe menverkoop door de verschillende plaatse! iilce Tuberculose-vereenigin- goii kan worden gehouden naar ver kiezing op oen der dagen in de week na Paschen. Overeenkomstig doze bepaling is de P.loemenctog voor „Haarlem en Om streken" vastgesteld op Woensdag 26 April a.s. dii de Omstreken Schoten. UITB REID IN G OND ERW IJZEND PERSONEEL. Uit de cijfers door de hoofden van de openbare lagere scholen in den- loop van Februari aan B. en W. over gelegd, block B. en W. nog niet, ,dat uilbreid-ing' van nieuwe Ieerkrachten, noodig was. Uit nader ingewonnen inlichtingen is hel college evenwel duidelijk ge worden, dat uitbreiding van leer- lcraoht&n noodLg zaJ zijn. Dinsdagmiddag gingen die Burge meester en do wethouder op onder zoek naar plaatsruimte voor een nieu we klas. Heemstede. De heer A. H. Gerhard, lid der Tweede Kamer voor district Amster dam II, zal zich metterwoon hier ter plaatse vestigen (Bosch en Vaart). DE RCJSS rSGIIK MINISTER VAN OORLOG AFGETREDEN. Wolff seint uil Berlijn Het Pet. Tel.-Ag. meldt dat generaal Poliwanof, de minister van oorlog, op verzoek van zijn ambt is ontheven. Tot zijn opvolger ie do generaal der infanterie Sjoewajef, chef der inten dance, benoemd, De onderstaande telegrammen zijn ontleend aan bet Algemeen Handelsblad. DUITSCIILAND. HET ONDKRZEEfcRS-VRAAGSTUK IN DEN RIJKSDAG. BERLIJN, 29 Maart. (W. B.) De foogrootingscominissic uit den Rijks dag zette hoden de bespreking der onderzeeërs-quaeslic voort. Allo par tijen hobben haar standpunt zeer uitvkierig uiteengezet, zoodat de op vattingen der lode" van alle portiii'yi. die voorstellen hadden ingediend, tot in de kleinste bijzonderheden lui haar recht kwamen. De riikskanselier en da minister van marine voerden weder 't woord, waarna ook de minister van finan ciën een lange redevoering »over den oconoml8chen toestand hield. Men erkende algemeen, dat in de mede deel ine der regeering de.s rijks de te behandelen v raagstukken buitenge woon openhartig en vol vertrouwen bespiioken waren. Do discussie naar aanleiding dezer mededeolingen liep over 'het geheele gebied der economische en politieke vraagstukken. Ook de militaire quaestie kwam, voor zoover dit voor een juister inzicht ndodig was, ter sprake. Wegens liet 'vertrouwelijk karakter der besprekingen en der regeermgsvorkiuniigen. waaruit zij voortsproten, is het onmogelijk, hier omtrent in het openbaar nadere me dedeel inaen te (Soen. De leden der commissie wezen er uitdrukkelijk op, dat de voorstellers niet de bedoeling hadden gehad in te grijipen in de zaken van het opperbe vel. De rijkskanselier erkende even eens met nadruk, dat de voorstellers door vaderlandslievende motieven ge dreven waren, De geheele behandeling in de oom- missie droeg een vastberaden vador- landscih karakter. Er heerschte vol komen eenstemmigheid ten opzichte van clo noodizaJtel ijkiheid om den oor log ter zee te voeren rnet de krach tigste middelen om den oorlog tot een gelukkig einde te brengen. Het verloop der besprekingen was zoodanig, dat 't algemeen vertrouwen in de overwinning der Duitsche wa penen er door zal worden versterkt. Alvorens de zitting te verdagen, bracht die voorzitter met goedkeuring dor oommissie den rijkskanselier dank voor zijn medewerking bij do besprekingen. DE SCHEURING IN DE DUITSCHE S. D. PARTIJ. De achttien afgescheiden soc.-dcm. Rij'ksdagleden hebben in de „Vor- vvarts" de volgende verklaring afge legd: ,,Do soc.-dem. Rijksdagfractie heeft ons heden met 58 tegen 33 stemmen en 4 onthoudingen de rechten van het lidmaatschap der fractie ontnomen. Dit. bestuit maakt het ons onmogelijk in het groepsverband de plichten te blijven vervullen, die ons door de verkiezing tot afgevaardigden der eoc.dem. partij zijn opgelegd. Wij zijn ons bewust, de beginselen der partij ©n de besluiten, der partij-congressen trouw te hebben nageleefd. Ten -einde onze plichten tegenover de kiezers te blijven vervuilen zijn wij genood zaakt ons tot een soc.-dem. arbeids gemeenschap aaneen te sluiten. „Het volkomen ongegronde verwijt, do partij tucht 'te hebben verbroken en cl© goede trouw te hebben geschon den wijzen wij af'. •Deze verklaring is onderteekend door Bernstein, Bock, Buchner, dr. Oscar Colin, Dittmann, Geyer, Haase, Honk©, dir. Herzioidt, Hom, Hiuiero, I>xlobour, Schwarz, Stadtiiagen, Slolle, Vogtherr, Wurm en Zube.it' Voorts is er nog een verklaring ge publiceerd van 13 s.-d, Rijksaagieden, nl. Albrecht. Antrick, Eminel, Ed mund Fischer, Hoch. Hofrichter, Huttniawn, Jacko,, Leutert, Haute, iteisshuus, Ryssei, Schmidt en J. Si mon, die zich niet hebben afgeschei den, waar wier sympathie toch aan den kant van de minderheid is. Zij verklaren in de .groepsvergadering tegen do noodbegrooting te hebben gestemd en vóór de stemming in den Rijksdag de zaai te hebben verlaten. in de latere groepsvergadernig heb ben zij zich gekant tegen het Oplredep van de meerderheid, omdat zij de groep het recht ontzeggen, een of meer ledion buiten de groepsgemeen- schap te sluiten. Dat recht komt naar hunne meening alleen het partijcon gres tee. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 30 Maart: W. Bal en E, v. .Aken. GETROUWD: 30 Maart: H. Siefkes en J. T. de Roer. L. K. A. Loth en A. Sikman. B. Kluit cn A. C. v. Zanten. BEVALLEN: 28 Maart: M. C. Aandewiel—Ver- donk z. 29 -W. H. Dollé—v. d. Bosch z. 29 AM. Eggcraat—Schainck d. OVERLEDEN: 29 Maart: M. WiggersGroeneveld, 85 j., Hagostraat. B._ Kwant—Tering, 93 j.Kenaustraat. A. J. de Koek— Wa.nders, 74 j., Leidschevaart. 28. A. Nijssen—Bonman, 77 j., .Tansstraat, Pers-Ovei'ziclii Het onderzoek naar de Tubanlia. We lezen in „Het Volk" Een goed ingelicht deskundige schrijft ons: In het Handelsblad wordt verzekerd, dut do z g. Schwartzkopff-torpedo's, met een waarvan de „Tubantia" vol gens het regeeringsonderzoek zou zijn getorpedeerd, niet in het bezit \an Engeland zijn. Dat is met de-werke lijkheid in strijd. Deze soort torpedo's behooren tot een verouderd type en werden meer en meer vervangen door torpedo's, dia men op grooteren afstand kon lancee- ren. Daar de duikboot echter dit laat ste niet behoeft te doen en op korto ren afstand kan lanceeren dan de ge wone torpedoboot of -jager, heeft men den ouden voorraad van dezo soort torpedo's weer in gebruik gesteld. En evengoed als Nederland ze be-waard heeft, heeft ook Engeland ze gehad als wapen cn bewaard. Ze zijn echter reeds vrij lang geleden aan de ver schillende naties geleverd, voordat de Oosten rij ksche deze soort torpedo van 'de wereldmarkt" verdreef. Als men goed de Engeische verkla ring er op naleest, zal men ontwaren, dat ze niet ontkent in 't bezit le zijn van die soort torpedo's. DE AMBULANCE-TREINEN. Do N. R. Ct. weet mede Te deelrn dat liet Nationaal Comité tot Aanbie ding van Ambulance-treinen aan do regeering binnen enkele maanden in staat Is gesteld twee naar alle cischen ingerichte ambulance-treinen en één ambulance-automobiel aan do Tegec- ring aan te bieden. Komt er geen onvoorzien opont houd, dan zullen de twee treinen, waarvan er een bij Werkspoor te Am sterdam en een bij Gebrs. Beynes te Haarlem gebouwd wordt, over onge veer twee maanden gereed zijn. Zoo veel mogelijk, dus slechts enkele uit zonderingen daargelaten, zullen al leen voortbrengselen van Nederland sche nijverheid aangewend worden. Terwijl de treinen zullen dienen voor he^ vervoer der gewonden van hot slagveld naar de steden, waar de hospitalen voor het opnemen der ge wonden in gereedheid gebracht zul len zijn, zal de automobiel slechts dienst doen voor het vervoer der ge wonden, na aankomst, van het sta tion naar het hospitaal. Amsterdamsche Beurs HOLLANDSCHE HANDELS BANK. Openingskoensen van 30 Maart 19J6, 5 Nederland 102. 5 Ned. Indië 100 1/2. 4\4 Nederland 99 13/16. Amsterdam Deli 244. Deli Mij. 495—6. Rotterdam Deli 218. Senembah 497. IntcrconiL Rubber 14 1/8. Amsterdm Rubber 195—96. Nederlandsche 72. Gec. HoIL Petr. 179. Kon. Ned Petroleum 56614. Perlak Petr. 42. Orion 55. Comm. Maxwell 9. Inc. Maxwell 23 1/16. Lappen Maxwell 80. Pittsburg Coal 27 1/8. Atchison Tope-ka 100 1/2. Denver 10. Erie 33 1/2. Kansas 24. Missouri 5. South Rail 18 3/4. Union Pacific 129 1/4. Gentral Leather 51 1/2. Sludebaker 13540. Anaconda 168. Am, Car. en Foundry 64. Am. Hide en Leather 46 3/4. Cm. Cigar 53. Om. Steel 77 1/4. Cm. Marine 16. Pref. idem 65 5/8. Marinebonds certif. 85. HollandAmerika lijn 370. Kon. Boot 177—78. Holl. Lloyd 165—7. Oostzee §02—04. Bothnia 305. Vervolg Binnenland De „Palombeng". Een ooggetuige van de ramp vefa. de „Palembang" schrijft aan de N. R. Ct. Vergun mij naar aanleiding van uw bericht over het s.s. „Palembang" de volgende opmerking Uw onderetelling, dat het ministerie zich in zeemanstermen volkomen dui delijk en ondubbelzinnig heeft uitge laten, is juist. De bedoelde torpedo is niet van den Engelschen jager afkomstig geweest (zij heeft zelf groo te kans geloopen, zelf geraakt te wor den) evenmin de derde of laatste. Toen deze gelanceerd werd, had de jager zich, uit vree6 voor erger, reeds tijdelijk verwijderd. DE ZAAK-KANON.' Naar rnen verneemt, zal het bij Koninklijk besluit in zijne betrekking gehandhaafde hoofd der school aan de Sirtemastraat te 's-Gravenhage, de heer Kanon, tegen het einde van het Ioonende schooljaar zïin ontslag uit den dienst bij het gemoente- •onderwiis vragen. .DE AMSTERDAMSCHE GRENS REGELING. Namens Gedep. Staten zal dezer da gen aan B. en W. van Amsterdam om advies worden gezonden een vóór ont. werp-wetevoorstel inzake de grens regeling. Men meldt ons De Fransche luRenant-aviateur Hu- mières is uit hel hospitaal te Utrecht ontvlucht. DE STAATSLEENING. Woensdagmiddag tegen viif urn bleek reeds voor meer dan 1R3 mil- llocn gulden te ziin ingeschreven, waarvan voor ruim 91 millioen uit Amsterdam, ruim f25.800.000 uit 's-Gravenhage en ruim f 23.800.000 uit Rotterdam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN UITGEVAREN. Uit Rotterdam wordt aan dc „Te legraaf' gemeld Woensdag zijn voor het eerst de Nederlandsche schenen weder uit gevaren. Van hier vertrokken or 11, terwiil er 's avonds nog enkele zou den vertrekken. Berichten ons gezonden, door het TIaagsch Corrcspnndenlicburcau. Onze Zeevaart. Het Departement van Marine deelt mede: De door de Regeering aange kondigde maatregelen om de Neder landsche koopvaardijschepen op het traject tusschen Noord-Hinder en den Galluperbank te doen voorafgaan door 2 sleepbooten ter beveiliging tegen verankerde mijnen, zal in werking treden op Zaterdag 1 April. Do sleepbooten „Titan" en „Simens" zullen des morgens te 6 uur van dien dag vertrekken van een punt gelegen op 1 zeemijl ten Noorden van het lichtschip Noord-Hinder en vandaar de schepen vooruitgaan ongeveer 3 zeemijlen van de Noord-Galloperboei, alwaar de booten zullen omkeeren. Des namiddags ten 1 uur zullen zij weer van dat punt vertrekken naai het punt van afvaart benoorden hel lichtschip Noord-Hinder.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 2